Londen en Bonn bereid Washington te volgen Frankrijk wil Hammarskjoeld niet in Parijs ontvangen UNO-secretaris-generaal op scherpe toon gelaakt HET WEER MODIEUS HAAR THUIS ZELF DOEN Een der ontsnapte gevangenen in Amsterdam gearresteerd artistiek KLEURSPOELING o to Britten willen de spanning echter niet nodeloos vergroten Habib Bourguiba Jr op Schiphol Adrie Voorting bij ongeluk gewond Vijfdaagse voor haring pakkers en -kuipers Gunstig advies over toeslagen N.S. vrijetijdsvejf INTERNATIONAAL TENNIS TOURNO0I iedereen ziet méér in 'n 'eforeyout Mill 46e JAARGANG NUMMER 223 DONDERDAG 27 JULI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmulden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmulden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van de. M >je smmtm Tijdelijk regen Aan het strand: In de krant van heden: Bezorgdheid Zondag 30 Jcrfi van 1-6 oor Tunesië is niet stom" Het woord is aan In Scheveningen, Katwijk en V laar dingen Maandag wellicht beslissing DANK ZIJ TIP VAN VOORBIJGANGER Vóór en na uw vakantie eerst even naar Kennemerlaan 5 (bij de brug) IJmuider Courant Al spoedig nadat minister Toxopeus het Nationaal Waterkamp 1961 in Nieuwkoop had geopend, waren de zeeverkenners in hun element. Terwijl sommigen op de brug al was dat dan niet de brug van een schip toe keken, manoeuvreerden anderen hun bootje over de woelige baren. (Van onze correspondent) LONDEN De verklaring, welke woens dag werd afgelegd door het Britse depar tement van Buitenlandse Zaken, dat het Britse kabinet speciale voorzorgsmaatre gelen zal nemen om het hoofd te bieden aan een eventuele critieke situatie om Ber lijn, betekent dat Groot-Brittannië bereid is zo nodig bepaalde categorieën reservis ten op te roepen, indien Kroesjtsjev zijn druk mocht vergroten. Zo ver is het echter nog niet De verklaring is dan ook voorna melijk een uitdrukking van solidariteit met de door president Kennedy genomen stap pen. Op het ogenblik zal Londen nog niet tot dramatische maatregelen overgaan. Alles hangt af van de van 5 tot 7 augustus in Parijs te houden bijeenkomst van de mi nisters van Buitenlandse Zaken der weste lijke grote drie, die de internationale toe stand verder zullen peilen. Pas nadat het advies van deze conferentie zal zijn inge wonnen, zal de Britse regering nagaan of er voorzichtigheidshalve bepaalde militai re stappen zullen moeten worden genomen of niet. Er kunnen in Groot-Brittannië 45.000 man van de speciale reserve, voornamelijk van het beroepsleger, zonder koninklijke pro clamatie worden opgeroepen. Parlementai re toestemming zal echter nodig zijn voor PARIJS (Reuter, UPI en AFP) - De Franse regering is „niet voornemens" de secretaris-generaal van de UNO Dag Hammarskjoeld, uit te nodigen voor een bezoek aan Parijs, aldus heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. De woordvoerder gaf een brief vrij die de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville aan Hammarskjoeld heeft geschreven. De woordvoerder ver klaarde: „Hammarskjoeld heeft zich in Tunesië met een opdracht belast welke hem niet was toevertrouwd. Bovendien heeft hij in de loop van zijn bezoek aan Tunesië zijn houding gewijzigd wat de definitie betreft die hijzelf eerder van die opdracht heeft gegeven". „Hammars kjoeld werd door de Veiligheidsraad met geen enkele zending belast", aldus de woordvoerder. „Hij was niet belast met de tenuitvoerlegging van de resolutie van de raad". In zijn brief aan Ham marskjoeld, schrijft Couve de Murville, dat de brief die hij van de secretaris generaal had ontvangen, „het standpunt van de Tunesische regering schijnt te delen". De brief reageerde afwijzend op Ham- marskjoelds suggestie dat de regering in Parijs hem op de terugreis zou ontvangen. In zijn brief had Hammarskjoeld geschre ven, dat hij de crisis in Tunesië had be studeerd met de Tunesische autoriteiten. Hij sprak er de noodzaak in uit dat hij ditzelfde zou doen met de regering in Pa rijs. Ter zake van de inlichtingen waar om Hammarskjoeld had gevraagd, zei Couve de Murville: „De Franse regering heeft besloten een verklaring uit te geven waarin de feiten worden toegelicht waar gij u mee bezighoudt. Te uwer informatie sluit ik de tekst in van een document dat openbaar gemaakt is." Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tij delijk regen. Overwegend ma tige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een depressie van 751 mm., die even ten westen van Ierland ligt, bereikt morgen de Noordzee. Hier door zal het tijdelijk slecht strand weer zijn met regen en veel wind uit het zuidwesten. Temperatuur 17 d 19 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Na het passeren van de depressie komen er wat op klaringen, maar het weer blijft on stabiel. In dit document werd Tunesië beschul digd van het weloverwogen afwijzen van Franse aanbiedingen voor een wapenstil standsovereenkomst. Voorts wérd er in gé- zegd dat de Franse troepen niet eerder uit Bizerta zouden weggaan, dan nadat Frankrijk voldoende garanties had gekre gen dat de blokkade niet opnieuw zou wor den ingesteld. Hammarskjoeld had geschreven, dat de huidige toestand in Bizerta hem ernstig zorg baarde gezien het feit, dat na ruim twee dagen nog geen uitvoering was ge geven aan de resolutie van de Veiligheids raad, waarin van beide partijen werd ge vraagd hun troepen terug te trekken op de stellingen die zij bezetten voor het uitbre ken van de vijandelijkheden. De secretaris-generaal van de UNO zei het zijn plicht te achten, contact tot stand te brengen tussen Tunesië en Frankrijk „op basis van strikte inachtneming van de bepalingen van de resolutie en eerbied voor de Tunesische soevereiniteit." Hammarskjoeld heeft zich in Bizerta nog in telefonische verbinding gesteld met ad miraal Amman, doch de Franse admiraal heeft de UNO-secretaris laten weten dat hij Weerrapportèn 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands "nieuws 3 Kennemer Kruimels4 Uit stad en omgeving 4, 5 In de Vishal en op zee5 Horen en Zien 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's hem op instructie van zijn regering in Pa rijs niet kon ontvangen. Hammarskjoeld is woensdagmiddag in Bizerta geweest. Vlak voor de stad werd de wagen met Hammarskjoeld door Fran se parachutisten aangehouden. Nadat zij het bagageruim hadden geïnspecteerd, mocht Hammarskjoeld zijn tocht voortzet ten. Hij ging direct naar de Tunesische gouverneur van Bizerta, Haddi Mokkadim. Admiraal Amman heeft verklaard dat hij niet op de hoogte was van de komst van Hammarskjoeld. De soldaten die hem aan hielden en de kofferruimte van zijn auto doorzochten „volgden slechts een alge meen bevel op". Wanneer wij waren ge waarschuwd zouden zich geen incidenten hebben voorgedaan, aldus admiraal Am man. Hammarskjoeld heeft woensdagavond te Tunis meegedeeld dat hij vanmiddag zal vertrekken. NEW YORK (Reuter) De Franse houding heeft in deplomatieke kringen te New York weinig verrassing gewekt. In toonde mgn zich echter bezorgd over de Franse reactie. Men meent dat Hammar- skjoelds vredesmissie aanmoediging ver dient. Bovendien zou een andere houding van Frankrijk steun voor Hammarskjoeld hebben betekend ten aanzien van de com munistische landen die hem aanvallen. Enige verrassing werd getoond over het feit dat de Fransen hetzelfde argument hebben gebruikt als de Russen in derge lijke gevallen, namelijk dat de secretaris generaal slechts op grond van een resolu tie een land kan bezoeken. In feite be staat er in het geheel geen bepaling van deze aard en juist dergelijke bezoeken aan landen was een van de kernpunten van Hammarskjoelds stille diplomatie waar mee hij enig succes heeft gehad zolang de Russen het vertrouwen in hem nog niet hadden opgezegd Advertentie TUBE 1.95 Advertentie EEN PRODUCT VAN 0E SIKKERS GROEP Advertentie Nó sen ARISTONA kopon, wonc mtotia 1*4 WOORD: FANTASTISCH! De 34-jarige zoon van de Tunesische pre sident, Habib Bourguiba Jr, ambassadeur van Tunis in de Verenigde Staten en Ca nada en tevens vertegenwoordiger van zijn land bij de UNO, heeft vanochtend tijdens een kort oponthoud op zijn terugreis naar de V.S. op Schiphol gezegd, dat Tunesië zich aan zijn verplichtingen gehouden heeft rf Volgens de Tunesische ambassadeur ge draagt het Franse leger zich als overwin naar. Op de vraag waarom Tunis juist deze tijd gekozen had voor een conflict met Frankrijk antwoordde de ambassadeur: „Tunis is niet stom. Wij hebben deze tijd niet uitgekozen, want die is niet opportuun De Fransen hebben er ons echter toe ge dwongen. Die gingen hun basis in Bizerta uitbreiden en de installaties vergroten. Wij hebben al drie jaar lang laten blijken, dat we de Fransen niet meer in Bizerta wil len hebben. Ze hebben dit genegeerd en zijn toch met de uitbreiding begonnen. De president heeft boodschappen aan De Gaul le gestuurd, maar die antwoordde er niet eens op. Wij hebben een waarschuwing ge geven: geen landingen en evenmin vluch ten van Franse vliegtuigen over Tunesisch gebied, maar de Fransen hebben het toch gedaan." De oud Tour de France-renner Adrie Voorting vroeger woonachtig in Haar lem is woensdagmiddag bij een auto ongeluk op Rijksweg 58 onder de gemeen te Rolland-Bath ernstig gewond geraakt. Voorting, die op weg was van Zeeland naar Brabant, ontmoette een in de richting Zee land rijdende file auto's, waaruit plotse ling een in het midden rijdende Duitse wagen iets naar links zwenkte. Bij deze manoeuvre kwam de Duitse wagen in bot sing met de auto van Voorting. Zeven per sonen werden bij het ongeluk gewond, waarvan enkelen ernstig. De slachtoffers zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. de oproeping van de 200.000 man van het territoriale léger, dit is de algemene reser ve. In Londen is de laatste dagen de indruk versterkt, dat Kroesjtsjev wil onderhande len. Het Westen heeft altijd onderhandelin gen voorop gesteld, maar is daartoe alleen bereid indien dit op een redelijke basis zal kunnen geschieden en niet onder dwang. De Britse woordvoerder verklaarde, dat, indien onderhandelingen enige kans van slagen hebben, Groot-Brittannië en zijn bondgenoten duidelijk tegenover de Russi sche regering moeten demonstreren, dat dreigementen van de Russen om hun doel door eenzijdige acties te bereiken de ern stigste bezwaren kunnen scheppen. In het Lagerhuis heeft de Labour-vete- raan Shinwell de Britse minister van De fensie Watkinson gevraagd of hij en zijn Amerikaanse collega McNamara het ge heel eens waren over de militaire maatre gelen, welke mogelijk te zijner tijd met het oog op Berlijn wenselijk geacht worden. Shinwell wilde de verzekering, dat de Britse regering geen nieuwe militaire ver plichtingen zou aangaan, welke zij zich niet kan veroorloven. Watkinson antwoordde, dat hij de verze kering kon geven dat Groot-Brittannië hoopt zich als een goede en vertrouwde bondgenoot van de Verenigde Staten te gedragen. In antwoord op verdere vragen zei Wat kinson, dat, voor zover hij zich ervan be wust is, met McNamara geen dramatische stappen inzake Berlijn zijn besproken. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat de algemene opvatting in Britse regerings kringen is, dat, hoewel er achter de scher men aan bepaalde voorzorgsmaatregelen wordt gewerkt om met alle gebeurlijkhe den rekening te houden, zulks in dit stadi um zonder ophef gebeurt om de internatio nale spanning niet nodeloos te vergroten. Men kan erop vertrouwen, dat Londen, als van ouds, zijn kalmte bewaart. Aan de an dere kant zal er voor worden gezorgd, dat Kroesjtsjev duidelijk weet waar hij aan toe is, wanneer hij te ver mocht gaan. De oppositieleiders hebben verklaard, dat, indien er gedurende het zomerreces dat volgende week vrijdag begint, ook maar een enkele reservist mocht worden opgeroepen, zij terugroeping van het par lement zullen eisen. Westduitse bijstand BONN De Bondsrepubliek is bereid in het kader van de Noordatlantische Ver- dragsnrganisatie haar aandeel in de nodi ge militaire maatregelen op zich te nemen, aldus verklaarde perschef Von Eckardt gisteren, naar aanleiding van de rede van de Amerikaanse president, aldus de pers chef. Kennedy heeft duidelijk gemaakt dat de Verenigde Staten de leidende mogend heid in de N.A.V.O. zijn en het was daar om ook nodig dat het initiatief uit Washing ton kwam. Kennedy's aanbod tot onderhandelen noemde Von Eckardt zeer afgewogen. Op de vraag of de Westduitse bijdrage aan de westelijke inspanningen ook kon beteke nen, dat de stationeringskostea van Britse troepen in West-Duitsland door Bonn zul len worden gèdragen, zei de woordvoer der, dat er ook nog andere wegen zijn om de moeilijke Britse deviezenpositie op te klaren. Thorbecke Niemand heeft het ideaal in de hand, maar waarheen stuurt hij, die het niet in 't oog heeft. (Van onze Haagse redacteur) De „vijfdaagse" voor de haringpakkers en haringkuipers in de haringhandel in Scheveningen, Katwijk en Vlaardingen is er door. Dinsdag werd óp de vergadering van de bedrijven besloten om per 1 augustus deze mensen 46,5 uur per week te laten werken, waarbij echter de werkzaamheden op za terdag door zullen gaan. Voor het verde len van de vrije dagen moet nog een op lossing worden gevonden, maar nu men over het invoeren van de verkorte werk week het eens is geworden, is dit slechts een technische kwestie, die nog maar wei nig moeilijkheden kan opleveren. Woensdagmiddag heeft de looncommissie van de Stichting van de Arbeid een gunstig advies uitgebracht aan het College van Rijksbemiddelaars over de door de vafk- bonden en de NS-directie overeengekomen verbetering in d-e secundaire arbeidsvoor waarden van het spoorwegpersoneel. Hier door is het vriivel zeker dat het college maandag de voorstellen, waarover het advies van de Stichting slechts op enkele ondergeschikte punten afwijkt zal goed keuren. De verbetering in de secundaire arbeids voorwaarden zou ingaan met terugwerken de kracht van 28 mei af. Voordat, de Stichting van de Arbeid haar advies opstelde, heeft zij een samenspraak gehad met de N.S.-directie en de vakbond bestuurders, waarin deze hun voorstellen moesten motiveren. Hierbij waren ook vertegenwoordigers van het ministerie van Verkeer en Waterstaat aanwezig. In deze bespreking is aan de partijen onder andere gevraagd duidelijk te maken, dat de toeslagen, die de spoorwegen rond tien miljoen gulden gaan kosten, en die een wijziging van het reglement dienst- voorwaarden de c.a.o. voor het spoor wegpersoneel vereisen, verband houden met het invoeren van de arbeidstijdver korting. Dit is namelijk het officiële motief van de zijde van de Nederlandsche Sppor- wegen voor het invoeren van deze toesla gen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SEIZOEN-OPRUIMING Een van de drié Amsterdamse gedeti neerden die dinsdag uit de Haarlemse strafgevangenis ontvluchtten, is woensdag avond omstreeks half negen in de hoofd stad gegrepen. Het is de 23-jarige kelner H. T. S., die wegens een reeks inbraken en diefstallen werd veroordeeld. Hij kon door de politie worden gearresteerd dank zij een tip van een Amsterdammer die woensdagavond in de Warmoesstraat een jongeman had zien lopen die veel leek op het portret dat hij in de krant had ge zien. Hij waarschuwde meteen de vijf maal acht-dienst van de Amsterdamse po litie die enkele surveillanceauto's de buurt liet afzoeken. Inderdaad werd S. in de Oude Brugsteeg bij het Damrak gevon den. Hij werd naar het politiebureau in de Warmoesstraat overgebracht. Zowel de Haarlemse officier van Justitie die van de aanhouding onmiddellijk op de hoogte werd gesteld als de Amsterdamse politie toonden zich bijzonder verheugd over de ze medewerking van de burgerij. De slanke donkerblonde S. die woens dagavond na een kort verblijf in het bu reau Warmoesstraat naar het hoofdbureau van politie werd overgebracht, zal van daag voor verder verhoor aan de Haar lemse politie worden overgeleverd. De jongeman heeft zich tegenover de politie niet uitgelaten over de verblijfplaats van de twee andere vluchtelingen. Hij toonde zich bij zijn aanhouding nogal verrast, doch verzette zich niet bij overbrenging naar het politiebureau. „Dat heeft mij na- Advertentie tuurlijk die vrouw geflikt", was zijn eerste reactie, waarbij hij van de veronderstel ling uitging dat de publieke vrouw, waar hij de nacht heeft doorgebracht hem heeft verraden. Hij wist toen evenwel nog niet dat zijn aanhouding geschiedde dank zij de tip van een attente burger. S. schijnt na zijn vlucht regelrecht naar Amsterdam te zijn gegaan waar hij verscheidene vrou wen en veel cafés heeft bezocht. Of hij daarbij gezelschap heeft gehad van de twee andere uitbrekers is niet bekend. De in Amsterdam aangehouden kelner H. T. S., die dinsdag met twee andere veroordeelden uit de Haarlemse straf gevangenis ontsnapte. Vermoed wordt dat het drietal na de vlucht uiteen is gegaan. Hoewel men ver onderstelt dat de andere uitbrekers ook in Amsterdam of omgeving verblijven, heeft de politie van hen nog geen spoor kunnen vinden. i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1