GEHEUGEN VERLOOR PRIEGELT JES GROTE REIS Oude hobby krijgt nieuwe glans P/.NDA EN DE MEESTER-OPHEFFER VoCyende Polle UITROEIINGSCAMPAGNE TEGEN DE POKKEN IN Z.O.-AZIE O 11 Ons vervolgverhaal NAAR HET DUITS DOOR LILIAN AYE Nieuwe methode bij vaccin bereiding VRIJDAG 28 JULI 1961 Dick J. Dijs 48. Sjonge, die arme Zeerob, zegt Polle, geef me eens een verrekijker Pelli, dan zoek ik de horizon af! Pelli en Pingo zien gespannen toe Ik zie niets!, roept Polle wanhopig, alles is grijs! Allicht, zegt Pingo ongeduldig, je houdt de kijker omgekeerd! Geef maar eens hier! Jawel hoor!, daar drijft Zeerob, met zijn pijp. Allebei in de beste gezondheid! niinmnnn'1 31) „Ik zal die model-echt genoot van jou de ogen openen, daar op kun je rekenen", beet hij haar toe en even later was hij uit de kamer verdwenen, de deur woedend achter zich dicht slaande. Karin luisterde naar de zich verwijderende voetstap pen van haar broer. Toen ze even la ter de huisdeur hoorde dichtslaan, drong het tot haar door, dat ze een belangrijke beslissing had genomen, de eerste wellicht van een lange reeks die onafwendbaar volgen moest. En ze voelde dat ze de kracht zou kun nen opbrengen om de beslissingen die ze zou moeten nemen, uit te voeren. Er zijn dagen in een mensenleven, waarop iemand plotseling jaren ruder en rijper schijnt te worden. En de afgelopen uren hadden op Karin een dergelijke uitwerking gehad. Sven Toren was in de wolken. Ik heb haar weergevonden, ik heb haar terug juichte het in zijn hart. Hij groette de chef-de-réception met een vriendelijk lachje, verdween in de lift en liet zich omhoog suizen naar dezevende hemel. Hij sloot de deur van de hotelkamer achter zich, trok zijn kleren uit en stapte goed gemutst in een heerlijk warm bad. Hij floot een vrolijk deuntje en in zijn ogen glansden pretlichtjes. Toen hij uit het bad kwam, liep hij in een bad mantel gehuld naar de telefoon naast zijn bed. „Wilt u mij twee flessen champag ne laten brengen, op kamer 23?" ver zocht hij. „Ik zal ervoor zorgen", was het antwoord. Sven liep naar het raam en gooide het wijd open. Hoe anders zag de we reld er opeens voor hem uit. Toch waren er sinds vanmorgen slechts acht uur verlopen Opnieuw drong het getik van de reiswekker tot hem door. En ook nu betekende het verglijden van de tijd het steeds dich- terbijkomen van een beslissing. Die morgen had het de beslissing bete kend over het weerzien van Karin en hem, thans duidde het op het nader- bijkomen van een beslissing voor het leven. Maar hoe anders waren thans zijn gevoelens vergeleken bij de on zekerheid van 's morgens. Was hij die morgen nog bereid geweest om even tueel alles op te geven, op dit mo ment groeide in hem het vertrouwen, dat Karin voorgoed met hem mee zou gaan. Er werd geklopt. „Binnen, riep Sven. In de deur ver scheen een kelner, die een rolwagen- tje met twee flessen champagne en glazen het vertrek binnenschoof. De man had een vriendelijk, vertrouwen wekkend gezicht. „Waar wilt u de drank geser veerd hebben, meneer?" vroeg hij. Sven wees in de richting van twee stoelen, die bij een lage ronde tafel stonden. De ober knikte en begon vakkun dig een servet om de hals van een der flessen te wikkelen. De stilte in Sven's kamer bevreemdde hem een weinig. Hij hoorde ook in de aangren zende badkamer geen enkel geluid. „U wilt zeker wachten tot mevrouw klaar is?" vroeg hij weifelend. Sven scheen zijn vraag niet te ho ren. Hij was in gedachten verzonken en piekerde over het probleem van Karin's echtgenoot. Sven was een man van fatsoen en het stuitte hem tegen de borst om stilletjes met Ka rin weg te gaan. Hij zag thans Ka rin's echtgenoot niet meer enkel en alleen als een hindernis, maar als een man van vlees en bloed, en het liefst zou hij open kaart met hem willen spelen. Hij raakte er steeds meer van overtuigd, dat dit de enige juiste weg was. Opeens rinkelde in de stille kamer de telefoon. Sven keek verschrikt op en het was alsof de vraag, welke de ober hem had gesteld, eerst thans tot hem doordrong. „Laat u de flessen daar maar staan", zei hij haastig. „Ik. schenk straks zelf wel in". Hij nam de telefoon op. „U spreekt met de receptie", hoorde hij zeggen, „er is hier beneden een dame voor u die u wil spreken". „Ik kom", antwoordde Sven. Hij vergat naar de naam van zijn bezoek ster te vragen, er bestond voor hem slechts één mogelijkheid: Karin was gekomen! Haastig schoot hij in zijn jasje en holde de kamer uit. MU stootte hij verwonderd uit, toen hij Helène Maertens in de Mal van het hotel zag zitten. „We moeten even samen praten", zei Helène, die zichtbaar nerveus en minder zeker van zichzelf was dan voorheen. Sven voelde plotseling iets van be nauwenis over zich komen. „Ikik geloof, dat ik een fout heb gemaakt", begon Helène zonder Sven aan te kijken, „ik wilde een en ander verhaasten en ging daarom, terwijl u Karin ontmoette, naar Herbert Littmann en vertelde hem alles Sven verbleekte. „Hij was aanvankelijk wat van zijn stuk gebracht, maar daarna leek hij volkomen normaal. We gingen sa men lunchen, maar toen was 't alsof hij opeens volkomen de kluts kwijt raakte". Helène keek Sven thans voor het eerst aan en in haar og&n was angst te lezen. „Hij is thans in een stadium, dat hij tot alles in staat ge acht kan worden". Helène Maertens, de koele, bereken de Helène Maertens, was bang! En dit deed Sven het gevaar besef fen, waarin Karin zich bevond. Sven kende Herbert Littmann niét. Hij wist niet wat voor soort man hij was. Als een blinde in onbekend terrein tastte hij naar een weg, om uit deze aischuwelijke situatie te komen. Maar hij zag geen enkele mogelijkheid „Wat heeft u in hemelgnaam op het waanzinnige idee gebracht om Her- bert Littmann te gaan opzoeken?" vroeg hij op heftige toon. En voordat Helène iets tot haar verdediging in het midden kon brengen, vervolgde hij„Beseft u wel in wat voor situatie u Karin gebracht hebt? Nee, daar over hebt u natuurlijk geen moment nagedacht! U was alleen maar op uw eigen voordeel uit. U wilde alleen zelf profiteren van de kansen, welke er voor u waren, nietwaar? Allemensen, als ik er aan denk, dat Karin Sven hield op, en keek vertwijfeld om zich heen. Dan keek hij Helène fel aan en voegde eraan toe: „Als er iets met Karin gebeurt, weet dan dat ik u niet zal sparen!" „Het lijkt me dat u genoeg gezegd hebt", zei Helène op koude toon. Ze had zichzelf weer in de hand en het speet haar thans, dat ze Sven Toren haar angst over wat ze had aange richt had getoond. Nu was ze zichzelf echter weer geheel meester. Ze had haar oude cynische houding terugge vonden. „Ik krijg de indruk, dat u zich al te erg opwindt over het hele geval. Her- bert Littmann zal heus geen gekke dingen doen!" Sven wilde haar een heftig ant woord geven, maar hij beheerste zich. Kalm blijven, hield hij zichzelf voor. Langzaam stond hij op, zichzelf tot kalmte dwingend. „Voordat ik wegga, zou ik u willen vragen, u ver der nergens meer mee te bemoeien wat deze aangelegenheid betreft", zei hij met grote nadruk. Het was een in keurige woorden geformuleerde waar schuwing, dat besefte Helène maar al te goed. Zonder verder iets te zeggen, ver dween Sven in de lift. Enkele ogen blikken later betrad hij zijn kamer, waar de champagneflessen nog on aangeroerd in de koeler stonden. Was het slechts een half uur geleden, dat hij hier vol vreugde in het hart voor Karin en hem een feest had wil len aanrichten Thans was al les volkomen anders geworden, zelfs de sfeer in deze kamer was veran derd. Ik moet handelend optreden, over legde Sven, terwijl hij naar de tele foon naast zijn bed liep Nu Karin's echtgenoot toch alles weet. moet er definitief een beslissing worden geno men. Hij nam de hoorn op, en toen de hotelcentrale zich meldde, verzocht hij hem op zijn kamer een telefoon boek van Düsseldorf te laten brengen. Terwijl hij hierop wachtte, overviel hem weer een benauwend angstge voel. Opnieuw hoorde hij de woorden van Helène Maertens: hij is thans in een stadium, dat hij tot alles in staat geacht kan worden Opeens wist Sven 't heel zeker: Ka rin moest vandaag nog een beslissing nemen! Ik zal twee biljetten vnemen voor het vliegtuig van morgenochtend naar FrankfortZijn hart begon te bonzen en hij voelde een prop in zijn keel bij het besef, dat de beslis sing nabij was. Een kamermeisje bracht het tele foonboek. „Mijn dank", zei Sven. Hij sloeg het boek open en zocht naar de naam Littmann. Via de hotelcentrale vroeg hij de verbinding aan. „Met het huis van de familie Litt mann," klonk Liesbeth's koele stem aan de andere kant van de lijn. (Wordt vervolgd KNUTSELEN MET SCHELPEN is bepaald geen nieuwe hobby. Er is zelfs een tijd geweest heel lang geleden dat het een rage was, waarin jongedochters van „betere huize" hun onschuldige kunstzinnige aan vechtingen konden uitleven. Maar zoals het meer gaat met dergelijke massale bevliegingen: het duurde maar kort en het bleef „Spielerei", de enkele artistiek-verant- woorde uitschieters niet te na gesproken. 17—18. Tjonge.wat rende die ■professor Wiedemors met z'n vlindernet! Ook de klei ne wezentjes liepen, wat ze lopen konden; maar tegen de grotere professor konden ze niet op. FloepMet 'n rake zwaai klapte deze het net naar beneden. Ja, Raak. Ik heb er een, juichte hij. Zo was het. Het net was over één van de kleine mannetjes neergekomen, en nu zat het gevangen. Hoera, die hebben we, riep hij vol daan. Het kleine mannetje spartelde met 'n nijdig gezicht aan z'n lange haarknoet die de professor tussen duim en wijsvin ger hield. 1 Datzelfde geldt trouwens voor de souvenir-industrie die uit de schelpenhobby voortkwam en die nog altijd bloeiende is. Haar produkten van bijouteriedoosjes tot schelpenkettingen behoren voor het overgrote deel tot de kitsch, wat mis schien wel de reden is dat zij nog altijd zo grif gesleten worden aan de weinig kieskeurige toerist. De heer J. Klaassen, knutselend met materiaal dat hij op het strand heeft gevonden. - is het een kwart eeuw geleden dat de Franse luchtvaartpionier Louis Blériot, die zich in 1909 wereldfaam verworven had door in een primitief, voornamelijk uit latten en zeildoek bestaand vliegtuigje van eigen ont werp, als eerste het Kanaal over te vliegen, in Parijs overleed. (1 aug.) - is het veertig jaar geleden dat de beroemde Italiaanse operazanger Enrico Caruso in Napels overleed. Caruso, die zijn meest-fabuleuze successen oogstte in het Scala di Milano en in de New York Metro politan Opera, geldt nog altijd als de grootste lyrische tenor aller tij den, maar ook als een van de mach tigste eters en verwoedste rokers uit de opera-historie. Hij was de enige man die ooit vergunning kreeg om achter het toneel en tussen de coulissen van de „Met" in New York te roken, waar men hem dan ook vrijwel nooit zag zonder zijn onaf scheidelijke sigaar, gevolgd door een brandweerman, compleet met helm en b lusemmer, die hem op al zijn gangen als een hondje volgde. (2 aug.) - is het 350 jaar geleden dat het eer ste, door Hendrick de Keyser ont worpen beursgebouw te Amsterdam in gebruik werd genomen, dat in 1836 wegens bouwvalligheid gesloopt moest worden. Het werd in 1845 ge volgd door een beursgebouw met vier Jonische zuilen van Zocher, dat in 1903 op zijn beurt vervangen werd door de beurs van Berlage wel ke thans, getuige de scheurende muren, ook reeds ernstig door de tand des tijds aangetast is. FILM EN FILMWERELD De Italiaanse filmregisseur en -acteur Vittorio de Sica is onderscheiden met de gouden camera van het filmfestival van Vichy in Frankrijk MAAR EEN HEEL enkele maal stuit men op iets dat werkelijk de naam „schelpkunst" waardig schijnt, bijvoor beeld in de Arnhemse woning van de heer J. Klaassen, ambtenaar bij de belastingen en in zijn vrije tijd een hartstochelijk strandvonder. Daar hij ver van zee woont, komt hij maar zo nu en dan naar de kust strook, maar dan scharrelt hij ook van al les bij elkaar wat daar te vinden is: schel pen, zeewier, zeeappels, zeesterren, krab- bescharen en stukjes drijfhout, die door wind en zeegang rondgeslepen zijn als kie zelstenen. Thuis wordt de oogst dan gesor teerd en opgeborgen om te zijner tijd on der zijn vaardige handen getransformeerd te worden tot ware kunststukjes. In zijn bovpnhuis in Arnhem staan zij anhter glas te pronk, allerlei beestjes die fijn van lijn en karakteristiek van houding zijn, en die men dan ook bij de eerste blik herkent: een nors kijkende uil, een vederlicht meesje op een boomstronkje, een specht tegen een stam, een vervaarlijke gier, een ooievaar, een ijsbeer met een jong, twee ranke hert jes. En verder fraaie bloemetjes in een boeket gegaard, een vrouwtje met een An- daloezische dansrok, een olifant, een koe die wordt gemolken, een kangoeroe, vier huisjes die doen denken aan het sprookje van Hans en Grietje. En ook een statie koets, getrokken door een paard, een koet sier op de bok, een dame op de bank er in. Op het dressoir, de schoorsteenmantel en tegen de muur een aantal frêle sche merlampjes. De standaard is gemaakt van lange zwaardschelpen, het voetje van oes terschelpen; een zelfs versierd met .ge droogde zeesterren. Een van de kapjes is beplakt met zeewier. DE HEER KLAASSEN werkt bij de dou ane. In 1950 werd hij van Rotterdam naar Hoek van Holland overgeplaatst. Van een van zijn eerste wandelingen langs het strand bracht hij een handvol schelpen mee naar huis. Van lieverlede werd dat een gewoonte. Hij ging systematisch ver zamelen, kocht er boekjes over en las die aandachtig. Volijverig ging hij determine ren en rubriceren. Tot hij op een dag ont dekte dat je door schelpen te lijmen aller aardigste poppetjes kon maken. Hij pro beerde het voorzichtig, zag er plotseling mogelijkheden in. Kortom: handenarbeid met schelpen werd zijn geliefde hobby. En allengs vergrootte zich zijn collectie kunstwerkjes. Alles getuigt v^n een grote vindingrijk heid, van een liefde voor de natuur ook. „Ik heb het meest dieren gemaakt, want die lenen zich daar het best voor", vertelt hij. Naar sommige diertjes moet je goed kijken wil je zien dat zij inderdaad van schelpen zijn gemaakt. Ook de andere zee-produkten worden dankbaar gebruikt. Het dak van de koets bijvoorbeeld heeft, hij versierd met zee appeltjes. Het zijn precies de kroontjes die echte koetsen sieren. De poten van zijn twee hertjes zaten eens aan krabben. De ijs beren staan op een voetstuk van parelmoer. De snavel van de uil is een stukje krab- beschaar. EEN GROTE knutselkist staat altijd vol materiaal. Er zitten eieren van de wulk in. Wellicht kan de heer Klaassen die binnenkort gebruiken voor. ja, dat weet hij zelf ook nog niet. Dat ziet hij pas als hij met iets bezig is, als hij een nieuw ideetje uitvoert. Hij heeft ook een vlies waarin een haai wordt geboren. Het doet sterken denken aan een shampoo-capsule. De mens denkt soms vernuftige dingen uit die in de natuur dan al vaak sinds de Schepping bestaan. De straalmotor is daar ook een typisch voorbeeld van. Die is ge- Een gedeelte van de werkjes van de heer Klaassen. Zoiets als de koets zal hij nu niet 'meer maken. Daar zijn namelijk hulpmaterialen bij gebruikt. Hij wil nu alleen werken met echte zee-produkten. maakt volgens hetzelfde principe waar mee de inktvis zich voortbeweegt. Die zuigt zich van voren vol met water dat hij achter zich met kracht wegperst. De kist bevat allerlei schelpen: zwaard-, mantel-, oester-, tapijt- en noorse hart schelpen, wenteltrapjes, schaaloren, zaag jes, en boormossels. Zij zullen eerlang al lemaal tot grappige en sierlijke beeldjes worden geknipt, gebroken, gevijld en ge lijmd. Het Nederlandse strand is rijk aan goed materiaal: onze schelpen zijn prima geschikt voor knutselwerk, veel beter dan de onregelmatig gevormde schelpen die in het buitenland worden gevonden. Met echt strandweer is het evenwel moeilijk ze te vinden: de meeste worden dan ka pot getrapt. Maar terwijl ik dit schrijf, ziet het er naar uit dat wij daar dit jaar niet bang voor behoeven te zijn. S? De regering van India gaat veertien mil joen dollar investeren in een campagne die erop is gerichteen eeuwenoude ziek te, de pokken, uit te roeien. De aktie van India, die werd gelanceerd op de in New Delhi gehouden assemblee van de World Health Organization, betekende tegelijker tijd een stimulans voor andere Aziatische landen, om een dergelijke grootscheepse aanval op de pokken te beginnen. Afghani stan, Birma, Ceylon, Indonesië, Nepal en Thailand zijn nu bezig een campagne voor te bereiden. Juiste cijfers omtrent het aantal slacht offers van deze ziekte zijn over 1960 nog niet bekend, hoewel deskundigen van de W.H.O. van mening zijn, dat het aantal kleiner zal zijn dan de 72.000 die in 1959 gerapporteerd werden. Dit getal is echter maar een fractie van de enorme aantallen slachtoffers die vielen, voordat de Britse arts Edward Jenner in 1796 zijn vaccin had ontwikkeld. Het is bekend, dat in de achttiende eeuw alleen al in Europa zes tig miljoen doden vielen door deze ziekte. Ondanks herhaalde pogingen van medi sche zijde, heeft men niet kunnen voorko faff jjJq '(Sm 6. Nu hij ook bij de consumptiekraam geen succes had gehad, besloot Panda tot een wanhoopsmaatregel en hij begaf zich naar de haven, waar schepen geladen en gelost worden en waar, naar hij gehoord had, altijd wel een betrekking te krijgen is. Leerzaam was het misschien niet; hij zou daar wel niet voor rechter of postdirecteur kunnen studeren, maar hij zou er ten minste iets verdienen, en dat is ook veel waard. Maar toen hij er een voorman over aansprak, zag deze er niet veel toekomst in. „Zou jij nou zo'n vat, op kunnen tillen, ventje?" vroeg hij op meewarige toon. „Je ziet er niet naar uit, maar daar komt het nu op an, weet je." Welnu Panda probeerde het en we mogen zeggen dat hij niets onbeproefd liet, maar na een paar minuten was hij volstrekt uitgeput en het vat was geen centi meter van zijn plaats gekomen. „Zie je nou wel?" vroeg de voorman. „Ja, maar meneer, ik kan allerlei andere dingen," betoogde Panda. „Er is hier vast nog wel wat anders te doen dan vaten tillen, en dan zult u eens zien! U moet weten dat ik heel pienter en vlug ben!" „O nee, dat spijt me," zei de voorman, „maar dan wordt het niets. Als ik hier pientere en vlugge figuren aan zou gaan nemen, dan kreeg ik last met de andere jongens, dat voel je zeker wel. Die houden daar helemaal niet van men, dat de pokken ook in onze tijd nu en dan de kop opstaken. In 1946 en 1947 bij voorbeeld deed de alom gevreesde ziekte in de Verenigde Staten weer haar intre de, in het laatste geval speciaal in New York, waar zes miljoen mensen moesten worden ingeënt. Een soortgelijke situatie deed zich on langs in de Sovjet-Unie voor, waar vijf miljoen mensen gevaccineerd moesten worden. Niet overwonnen Volgens de rapporten van de World Health" Organization werden dit jaar in achttien landen gevallen van pokken ge constateerd, en dat alleen al gedurende de maand januari. Het nadeel van het Jenner- vaccin is, dat het alleen in de wintermaan den kan worden geproduceerd. De kalve ren, die voor dit doel worden gebruikt hebben dan minder kans op het inademen van stofdeeltjes, terwijl nadelige invloe den, veroorzaakt door insecten 's winters, praktisch nihil zijn. Dit betekent dus, dat men ingeval van een epidemie niet op elk gewenst tijdstip van het jaar kan beginnen met de produk- tie van het vaccin op grote schaal, hetgeen desastreuze gevolgen zou kunnen hebben. Thans echter beweert een Amerikaans chemisch concern hetzelfde vaccin, even wel zonder deze nadelen, te kunnen produ ceren in kippeneieren. Deze nieuwe metho de is niet alleen veiliger, maar bovendien veel sneller dan de vaccinbereiding uit kalverbloed. Historici brengen de eerste beschrijving van de ziekte terug tot China, waar in 1122 voor Christus een pokken epidemie heeft gewoed. De eerste exacte medische be schrijving van deze ziekte verscheen in 570 na Christus van de hand van de bis schop van Lausanne. Nu, veertienhonderd jaar later, vecht men nog steeds tegen deze zo veel leed veroor zakende ziekte. En zoals Dr. Candau, Di recteur Generaal van de World Health Or ganization het uitdrukt, blijven pokken een gevaar voor de mensheid, zolang zij zich ook maar in één enkel land kunnen hand haven. Advertentie 48*fê P i fc. Iw Capiilwiw

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11