Keerpunt op de beurzen C Effecten -en Geldmarkt Tanger wordt vrijhaven Winst en omzet Hoogovens daalden in 2e kwartaal - DE BEURS - Borgward gaat over tot stopzetting produktie Herstel van Amerika's economie en versteviging van het pond Van der WERFF HECHT Omzetstijging (25 pet) Pluvier motorenfabriek Shell Oil Co. boekt ruim 34 min winst Restant converteerbare HBU-lening aflosbaar Militaire controle op Oostduitse wegen SCHEEPVAARTBER1CHTEN Na een lange lijdensweg staan nu 16000 arbeiders op straat VRIJDAG 28 JULI 1961 13 GELDERMAN ZN. Mutaties Shell Pernis Britse belangstelling voor Eurosyndicat Bod op aandelen Maswati Nederlandse Wegtanker Maatschappij Kort economisch nieuws Produktie Heinkel-auto naar Trojan Ltd. 1 (Van onze financiële medewerker) De effectenbeurzen hebben zich deze week aan de invloed van de politieke span ningen kunnen onttrekken. Vrijdag, 21 juli, was, althans voor Amsterdam, de zwarte <iag, waarop het algemeen indexcijfer voor de aandelen, ook dat van de internationals, Beneden zijn voorgaand laagterecord voor dit jaar (4 januari) daalde. Tegenover de tot dusver hoogste standen van dit jaar (april) is het indexcijfer voor de aandelen in het algemeen ca 100 punten, dat van de internationals ca 149 punten gedaald. Ongetwijfeld een scherpe daling, maar in percenten van de hoogste stand uitgedrukt, toch nog niet meer dan 21 a 22 percent. Het deze week ingetreden herstel was aan vankelijk niet overtuigend, maar doordat zwakke houders zich uit de markt hebben teruggetrokken en hun aandelen in sterkere handen zijn overgegaan, is de technische positie van de markt aanmerkelijk verbeterd, zodat vele aandelen met nagenoeg even grote sprongen omhoog gingen als ze de vorige week naar beneden zijn gegaan. Tegen de achtergrond van Engelands economie steekt die van ons land wel uitermate gunstig af en ze wordt dan ook door buitenlandse waarnemers als een voorbeeld gesteld. De waardering voor Deze week zijn echter de omzetten op de aandelenmarkt beneden de 3 miljoen gebleven, terwijl men bijvoorbeeld voor 4 januari een cijfer van bijna 9 miljoen vindt. Dit duidt er op dat de beleggers ten aanzien van de aandelenmarkt nog een vrij grote reserve in acht nemen, hetgeen ook op de Amerikaanse en de Duitse beurzen kan worden geconstateerd. In Duitsland waar weer een lichte stijging van de rente stand viel te constateren, zodat de nieuwe 5 percent lening van de Deutsche Bundes bahn a 98 percent allerminst een succes was, heeft men de renteloze tegoeden, die het bankwezen bij de centrale bank moet aanhouden, verlaagd, waardoor DM 400 miljoen is vrijgekomen. Men hoopt dat de rentestand nu weer wat zal dalen. Want hoge rente trekt buitenlands kapitaal aan en daaraan heeft men in West-Duitsland thans geen behoefte. De ontwikkeling van de Duitse handels- en betalingsbalans gaat in opgaande lijn, ook in de richting van ons land, dat in de eerste vijf maanden van dit jaar 23 percent meer uit Duitsland heeft ingevoerd dan het vorig jaar, terwijl onze export naar Duitsland slechts met 4 percent vooruitging. Niet gerust In de Verenigde Staten is men wel over tuigd dat de recessie tot haar eind is ge komen, maar over het industrieel herstel is men nog niet gerust. Deindustriële pro duktie is sinds het eerste kwartaal met ca 10 percent gestegen en de produktie van de staalfabrieken bedraagt thans ca 70 per cent van de capaciteit, een vooruitgang sinds enkele maanden van 15 percent. Men is echter niet overtuigd dat dit herstel zal aanhouden. In welke mate het Amerikaan se bedrijfsleven onder de recessie heeft geleden, blijkt wel uit de daling van de nettowinst van alle bedrijven van 4.1 miljard in het tweede kwartaal van 1960 tot 3.5 miljoen in het vierde kwartaal van dat jaar en 2.9 miljoen in het eerste van 1961. Opmerkelijk is in dit verband dat het bedrag van de uitgekeerde divi denden in laatstgenoemd kwartaal nog iets groter was dan in het vierde van 1960, waaruit blijkt dat gelijk trouwens be kend is de Amerikaanse ondernemingen een minder groot deel van de winst in het bedrijf houden dan in ons land. Hier is het dooreengenomen ca 50. daar ca 30 per cent. Forse wending Nu de Britse minister van Financiën de klassieke maatregelen tot herstel van de Engelsè economie heeft afgekondigd, is de vrees voor devaluatie van het pond verdwenen, hetgeen onmiddellijk in een hogere waardering van deze valuta en de pondenobligaties tot uitdrukking is ge komen. In het buitenland heeft de forse wending van het roer door de Engelse re gering een goede indruk gemaakt, be grijpelijk omdat rust op de valutamarkten een eerste voorwaarde is van een gezonde ontwikkeling der internationale handels betrekkingen en tevens omdat men ver trouwen heeft in het effect der genomen maatregelen. Advertentie Opgericht 1899 Beursbericht no 286 is verschenen De directie van de motorenfabriek Plu vier n.v- deelt mede. dat in de eerste negen maanden (oktober t.m. juni) van het thans lopende boekjaar de totale omzet met circa 25 pet is gestegen Een belangrijke rol bij deze stijging hebben de buitenlandse om zetten en speciaal de afleveringen van mo toren aan buitenlandse rijwielfabrieken gespeeld- De omzetstijging werd in hoofd zaak gedurende de eerste zes maanden gerealiseerd, sindsdien is de omzet onge veer op het gelijke peil van het vorige jaar gebleven. De omzetten der dochteronderneming n.v. Vloeistofmet tapparatenfabriek zijn in dezelfde periode met circa 20 pet gestegen; op een verdere stijging kan worden ge rekend. Shell Oil's bedrijfsresultaten over het tweede kwartaal van 1961 tonen een netto winst aan van 34 574,006 zodat de totale netto winst over de eerste zes maanden van dit jaar 69 683.188 heeft bedragen, of 1,15 per aandeel Over de eerste zes maanden van 19ó0 bedroeg de netto winst 69.312.041 of 114 per aandeel. De verkopen en andere bedrijfsinkom- sten bedroegen in het eerste kwartaal van dit iaar 464.5<èl 000 454.254.000), in het tweede «wartaal 465.243.000 443.944.000). De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mede van de Hollandsche Bank-Unie n.v. te hebben vernomen, dat deze instel ling heeft besloten het restant van de door haar uitgegeven 4% percent converteer bare obligatielening per 1 november 1961 a 102 percent af'osbaar te stellen. Nederlandse obligaties is niet weinig be vorderd door het financieel beleid van de regering ten gevolge waarvan de laatste jaren van een inflatie in ons land geen sprake is. Voorkoming daarvan ligt ook thans nog aan het regeringsbeleid inzake lonen en prijzen ten grondslag, dat helaas door de personeelsschaarste en de vijf daagse werkweek, die lonen en consumptie doen stijgen, wordt doorkruist. Handels- en betalingsbalans zijn in dit verband te kenen aan de wand, die men ook in de kringen van de werknemers, niet zal moe ten misverstaan. Ir. E. ,J. G. Toxopeus is met ingang van 1 augustus benoemd tot directeur van Shell Nederland Chemische Fabrieken n.v. in Pernis. In verband hiermee zal ir. T. P. van den Bergh vanaf die datum uit sluitend de functie van directeur Shell Nederland Raffinaderij n.v. bekleden. Naar wij vernemen, heeft Eurosyndicat de bankiershuizen N. M. Rothschild and Sons en Philip IiLl, Higginson, Erlangers Ltd., beide gevestigd te Londen, uitgeno digd en bereid gevonden lid te worden van Eurosyndicat,zod* a Groot-Brittannië mocht besluiten toe te treden tot de Europese gemeenschappeliike markt. Vooruitlopend op hun officiële toetreding zullen deze beide Britse huizei echter van nu af aan reeds nauw samenwerken met hun toe komstige partners in Eurosyndicat-ver- band, In juli ,1953 werd door een aantal bankiershuizen en financiële instellingen in de landen van di E.E G Eurosyndicat op gericht met het doel gezamenlijk de pro blemen betreffende de Europese integratie te bestuderen en met raad en daad bedrij ven terzijde te staan, die zich op de hoogte wensen te stell-n van de mogelijkheden, welke de E.E.G. beoogt te bieden. Naar wij vernemen zal een bod worden uitgebracht op de aandelen n.v. Cultuur mij. Maswati van 15 pet, waarbij voor elk aandeel tevens een bewijs van deelgerech- tigdheid zal worden verstrekt. De aande len staan vermeld met 5 bieden in de prijs courant van 27 juli. Uit recente opmerkin gen van de directie blijkt dat de activitei ten vrijwel nihil zijn. Met ingang van 1 augustus 1961 zal de naam van de n.v. Nederlandse Wegen- sproei Mij te Uithoorn gewijzigd worden in n.v. Nederlandse Wegtanker Mij, zo deelt de directie mede. De initialen N.W.M. blijven behouden. De N.W.M. is een geaffilieerde onderneming (87 pet) van de chemische industrie Uithoorn n.v. (Cindu). TANGER (Reuter) Koning Hassan II van Marokko heeft verklaard dat Tanger op 1 januari 1962 een vrijhaven wordt. Hij legde deze verklaring af voor de gemeen teraad, nadat hij uitbreidingswerken van de haven, die 7,3 miljoen zullen kosten in werking had gesteld. Het besluit om van Tanger een vrijhaven te maken, is genomen om de haven nieuw leven in te blazen. Tanger was voorheen een vrije in ternationale stad met verscheidene voor rechten. Sinds de opheffing van deze privi leges bij het onafhankelijk worden van Marokko heeft de economie van de stad ernstig geleden. Koning Hassan maakte bekend dat het wisselen van geld in de vrijhaven vrij van beperkingen zal zijn. Er zullen moderne scheepswerven gebouwd worden, waar verscheidene duizenden arbeiders werk zullen vinden. Tanger zal worden geïndus trialiseerd. De regering hoopt in tien jaar tijd van Tanger een welvarende stad te maken met een miljoen inwoners. Nu wonen er 125.000 mensen. De stad zal de voornaam ste haven van Marokko worden en de toe komstige zomerhoofdstad zijn. De Marokkaanse autoriteiten hopen dat de vrijhaven en de betere havenfaciliteiten een groo* gedeelte van de honderd sche pen, die dagelijks de Straat van Gibraltar passeren, zullen aantrekken. De uitbreiding, die over dertig maanden voltooid zal zijn, omvat het aanleggen van een tweede kade voor olietankers en uit breiding van het voornaamste havenhoofd. Bezuinigingen in Frankrijk De staatssecretaris van het Franse ministerie van Financiën Giscard d'Estaing heeft bezuini gingen op de regeringsuitgaven aangekondigd van in totaal 150 miljoen n. fr. De bezuinigingen houden m een vermindering met 10 miljoen n. fr. van het regeringssubsidie aan de staatslucht vaartmaatschappij Air France. Naar de staats secretaris mededeelde zouden er 25 belastingkan toren gesloten worden en zou er ook bezuinigd worden op de kredieten, die ter bevordering van de export verleend worden. Vervanging Queen Mary Door de ondertekening door Koningin Eliza beth heeft een wetsontwerp kracht van wet ge kregen, dat de Britse regering toestaat aan de Cunard Line een lening van 15 miljoen pond sterling en een subsidie van 3% miljoen pond sterling te verlenen voor de bouw van een lijn schip dat de Queen Mary zal gaan vervangen. Het schip van 70.000 ton zal ongeveer 300 miljoen gulden kosten. Sovjetlening aan Brazilië De Soviet-Unie heeft aan Brazilië kredieten tot een totaal van 88 miljoen dollar aangeboden voor de aankoop van Russische produkten. Dit is be kend gemaakt door het Braziliaans ministerie van Buitenlandse Zaken. Het aanbod is gedaan door een Sovje*-delegatie die onlangs in Rio de Janeiro op bezoek was. Het aanbod wordt be studeerd. I.M.F.-lening voor V.A.R. De Verenigde Arabische Republiek heeft een trekking op het Internationale Monetaire Fonds verricht tot het equivalent van 10 miljoen. Het fonds voegde hieraan nog toe, dat de trekking voor de helft in Duitse marken en voor de helft in Italiaanse lires was geschied. De directie van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. ver strekt het volgende resultatenoverzicht over het tweede kwartaal 1961 en het eerste 2e kwartaal 2e kwartaal le halfjaar le halfjaar 1961 1960 1961 1960 x min x f min x min x min Omzet aan derden 178,9 170,0 358,9 339,9 Kosten en voorzieningen 136,4 124,9 271,6 254,6 42,5 45,1 87,3 85,3 Baten uit deelnemingen 12,0 6,2 12,0 6,2 Overige baten 3,2 2,6 6,3 4,4 57,5 53,9 105,6 95,9 Vennootschapsbelasting 22,4 22,3 45,5 42,6 Winst vóór winstverdeling 35,3 31,6 60,1 53,3 x 1000 ton x 1000 ton x 1000 ton x 1000 ton Produktie: ruwijzer 383 326 753 653 stalen blokken 417 390 863 782 (Deze cijfers dragen een voorlopig karakter en zijn niet door de accountants gecon troleerd). (Van onze financiële medewerker Uit de hierboven opgenomen cijfers blijkt, dat Hoogovens in het tweede kwar taal 1961 vergeleken bij die periode van 1960 haar eigen bedrijfeswinst van 45,1 miljoen tot 42,5 miljoen heeft zien dalen. Wel is de omzet, zowel wat hoeveelheid als geldswaarde betreft, gestegen, maar de onkosten deden dit in sterkere mate. Het vermoeden ligt voor de hand, dat door de revaluatie de prijzen werden gedrukt en dit de resultaten heeft beïnvloed. Ook tegenover de cijfers van het eerste kwartaal '61 liggen die van het tweede kwartaal wat lager, zowel wat de omzet als de bedrijfswinst betreft. Dat niettemin het eindresultaat van het tweede kwartaal '61 beter is dan in '60 is aan de baten uit deelnemingen en andere baten te danken. Tezamen hebben die ditmaal 15,2 miljoen bedragen tegen 8,8 miljoen in het tweede kwartaal van 1960 en slechts 3,1 miljoen in het eerste kwartaal van '61. Hierdoor wordt het eindresultaat 3,7 miljoen ho ger dan in het tweede kwartaal van 1960, dat is circa 11,7 pet. Het eerste halfjaar heeft ondanks een stijging van de ruw ijzerproduktie met circa 15 pet, van de ruw staal-produktie met circa 10 pet en van de geldomzet met 5,6 pet. slechts 2 min (2,3 pet) meer be drijfswinst opgeleverd, doordat de be drijfskosten in sterker mate zijn gestegen. Als gevolg van grotere baten uit deelne mingen etc. 13,3 miljoen tegen 10,6 miljoen) heeft de verdeelbare winst in het eerste halfjaar '61 60,1 miljoen bedragen tegen 53,3 miljoen in het eerste halfjaar van 1960. De voorlichtingsdienst van Hoogovens deelt in aansluiting op bovenstaand bericht nog het volgende mede: onder de winst vóór verdeling wordt verstaan de winst vóór enige uitkering aan: aandeelhouders, commissarissen en directie en personeel. De laatste twee posten zijn fiscaal aftrek baar. BERLIJN (UPI) Voor het eerst heb ben de Oostduitse autoriteiten gebruik ge maakt van militairen, om de stroom van vluchtelingen naar het Westen te stuiten. Desalniettemin kwamen vandaag 1078 Oostduitsers door de talrijke controlepos ten, bemand met soldaten, die gewapend zijn met machinegeweren. De meeste con troleposten waren opgesteld langs de we gen die naar de stad Berlijn leiden. Volgens ooggetuigen worden de autowe gen naar West-Berlijn bewaakt door mi trailleurnesten. Militaire eenheden lopen patrouille gesteund door een goed georga niseerde radioverbinding, waarbij gebruik wordt gemaakt van draagbare toestellen en gemotoriseerde verbindingscentra. Volgens de berichten van de reizigers, zijn op de 260 kilometer lange autoweg van Dresden naar Berlijn, drie wegver sperringen opgericht, waar de voorbijgan gers hun papieren moeten tonen. Lange rijen motorvoertuigen, waaronder vele motoren en scooters staan bij deze con trolepunten te wachten. Afbrokkelend Het Damrak heeft gisteren geopend met een goed prijshoudende tot vaste stem' ming bij kalme handel. De arbitrage kon niet veel uitrichten. AKU opende op 395 5); Philips en Unilever op respectieve lijk 962 en 740 2); Hoogovens op 958 8); Kon. Olie 116,70 ƒ0,70). Winst nemingen waren later oorzaak dat de koersen over de gehele linie afbrokkelden AKU daalde tot 390, Philips tot 956, Uni lever tot 735, Hoogovens tot 950 en Kon Olie tot 116,50. De handel bleef gering. Amsterdam Rubber kwam op 109 K 2) LONDEN (Reuter) De Britse auto' fabriek Trojan Ltd. heeft bekendgemaakt een overeenkomst te hebben gesloten voor het overnemen van de wereldproduktie en verkooprechten van de Duitse driewie' lige Heinkelauto. Het ligt in de bedoeling dat in september in de fabriek in Croydon (Surrey) met een produktie van honderd stuks per week begonnen zal worden. Van 1 augustus af zal de Trojan verantwoor delijk zijn voor service en voor de onderde len van de auto. Heinkel blijft scooters produceren. Aardijk 29 te Le Havre verwacht. Abbekerk 27 350 mijl z.o. Kaap Guardafui naar Fremantle. Abida 27 te New York verwacht. Acila 27 550 m. w. Gibraltar n. Oran. Acmaea 29 bij Hoek van Holland verw. n. R'dam. Aeteon verm. 29 v. Berre n. Napels. Agamemnon 27 te San Juan del Sur. Alamak 27 v. Livorno te Marseille. Alca 27 v. Novoredondo n. Las Palmas. Alchiba 27 115 m. n.o. Port Sudan n. Port Said. Algol 27 te Antwerpen. Alkes 27 450 m. w. Lissabon n. Lissabon. Almdijk 27 v. Amsterdam n. Zuid-Afrika. Alnitak 28 te Rio de Janeiro. Aludra 27 v. Montevideo n. San os. Alwaki 27 v. Madras n. Colombo. Ameland 28 te Curagao. Ampenan 27 v. Singapore n. Bangkok. Amstelkroon 27 70 m. n.w. N.W.kp. n. Fremantle Amstelsluis 27 940 m. n.o Hawaii n. Kobe. Annenkerk 27 te Alexandrië. Area 27 te Singapore verwacht. Archimedes 27 te Matarani verw. v. Cerroazul. Ares 27 ;e Antofagasta verwacht v. Iquique. Asmisidske 27 145 m. w.z.w. Sardinië n. Bagnoli. Asterope 27 150 m. w. Scillys n. Hamptonroads. Attis 27 410 m. n.o. Fayal n. Curagao. Balong 27 te San Marcos. Barendrecht 27 te Pto. La Cruz verw v. Curagao. Batavia 27 v. Singapore n. Maiakka. Bawean 27 v. Suez n. Port Said. Beninkust 27 te Pointe Noire verw. v. Matadi. Bintang 27 39 m. o. Minicoy n. Aden. Bonita 27 te Cristobal v. Tampa. Bovenkerk 27 240 m. n.w. Sabang n. Aden. Breda 27 v. Barbados n. Port of Spain. Bussum pass. 27 St. Maarten n. Constantza. Calchas 27 v. Amsterdam n. Rhodos. Caltex Amsterdam 27 v. Stockholm n. Port Said. Caltex Delfzijl 27 v. Tynemouth n. Pernis. Caltex Leiden 27 60 m. z.w. Djeddah n. Suez. Caltex Rotterdam 27 dwars Ras Al Kalb n. Suez. Caltex The Hague 27 200 m. n.w. Colombo naar Madras. Camerounkust 24 te Port Harcourt. Camitia 27 te Curagao verwacht. Casamance 27 te Ziquinchor v Dakar. Ceres 27 v. Bremen n. Hamburg. Chiron 27 600 m. z.w. Flores n. Amsterdam. Cinulia 27 v. Durban n. Curagao. Concepcion 26 95 m. o.n.o. Bahia n. Las Palmas. Crania 2/8 te Trinidad verw., verm. n. Rotterdam. Dalerdijk 27 v. Londen n. Bremen. (Van onze correspondent) BONN Het wordt niets meer met de Borgward-automobielfabrieken. De West- duitse deelstaat Bremen kan geen geld meer fourneren en buitenlandse kopers voor het bedrijf zijn niet komen opdagen. Dat betekent, dat nog maar een weg open staat: ontslag voor alle bijna 16.000 ar beiders, die nu massaal met vakantie zijn. Beslissingen in deze zin zijn gisteren door de Borgward-directie bekend ge maakt. Slechts een klein aantal werkne mers zal in dienst blijven om te werken aan de produktie van vervangingsonderde len. Het is de Borgward-fabrieken niet meegelopen. In het begin van dit jaar was de financiële toestand van het bedrijf al zo slecht, dat de deelstaat Bremen in moest grijpen en de zaken voorlopig over nam van de eigenaar, dr. Carl Borgward. Zestig miljoen mark uit de zak van de be lastingbetaler vloeide daarop in de fa briek, zonder evenwel te bereiken, dat weer met winst werd geproduceerd. Elke dag werkte men met verlies, het geen ertoe geleid heeft, dat er nu in totaal 38,5 miljoen mark verloren is gegaan. Dat deze toestand onhoudbaar was, zagen na tuurlijk velen allang in, maar men bleef hopen, omdat geregeld belangstellende ko pers uit het buitenland kwamen opdagen. Zo interesseerde de British Motor Corpo ration zich geruime tijd voor de Borgward- fabrieken en nog deze week waren er on derhandelingen gaande met een Ameri kaanse industriële groep. Dat leidde even wel allemaal tot niets. Niemand bleek zin te hebben eerst een 50 miljoen mark op tafel te leggen om het bedrijf te saneren en dan eens te zien er er werkelijk winst gemaakt kon worden. Het enige wat men nu in Bremen nog hoopt, is dat kopers zullen opdagen voor de machines en de fabriekshallen. Dat zou betekenen, dat ook de duizenden arbeiders, die nu op straat staan, weer in hun oude omgeving aan de slag kunnen. Troebel spel Op een dergelijke gang van zaken wordt ook een toespeling gemaakt in de verkla ring, die de Bremense senaat over de kwestie heeft uitgegeven. Nieuw werk voor de ontslagenen noemt de senaat het be langrijkste aspect in de huidige crisis. Op timistisch wordt echter gesteld dat de ver koop van de Borgwardinstallaties wellicht bedrijven naar Bremen zal trekken, waar door de gehele economische structuur van de staat ten gunste zal worden beïnvloed. Critiek op de hele ontwikkeling kan men nog beluisteren in een communiqué van de bedrijfsraden van de vier ondernemingen, die tot het Borgwardconcern behoren. In dit communiqué wordt betreurd, dat men niet heeft gereageerd op de voorstellen tot reorganisatie en rationalisering van het bedrijf, die jaren geleden door de raden zijn voorgelegd. De toespitsing van de crisis is volgens het communiqué terug te voeren op het troebele spel van politici, die hebben gepoogd politieke munt te slaan uit de moeilijkheden van het Borg wardconcern. Daphnis 26 v. Barbados n. Port of Spain. Diemerdijk 27 te S. Francisco verw. v. L. Angeles Dinteldijk 28 te Puerto Cabello. Diogenes 28 te Cristobal v. Aruba. Dorestad 26 400 m. n.o. Rio de Jan. n. B. Aires. Eenhoorn 27 53 m. w.n.w. K. Matapan n. Livorno. Eos 27 te Alexandrië v. Rotterdam. Esso Amsterd. 27 80 m. n.n.w. Muscat n. Rastanura Esso Rotterdam 27 v. Amuaybay n. Rotterdam. Fina Nederland 2 7v Curasao n. Freetown. Forest Hill 27 v Las Palmas n, Port Harcourt. Forest Lake 28 v. Kwinana n. Mena Al Ahmadi Forest Town 27 75 m. o. Kreta n. Hamburg. Friesland KRL 28 v. Manilla n. Los Angeles. Friesland SSM 28 te Barrow. Gaasterland pass. 27 St. Vincent n. Amsterdam Geertje Buisman pass. 27 Kp. Bon n. Nantes. Graveland 27 te Paranagua verwach v. Itajai. Grootekerk pass 27 Vlissingen n. Antwerpen. Guineekust 27 te Takoradi. Hathor 27 20 m. n.w. Pantellaria n. Nemour. Hector 27 te Famagusta v. Latakia. Hecuba 27 460 m. z.o. Landsend n Rotterdam. Heelsum 28 v. Tema n. Takoradi. Heemskerk 27 80 m. o.n.o. Valencia n. Antw. Helicon 26 v. Maracaibo n. Georgetown. Hestia 27 v. Bremen n. Hamburg. Holendrecht 27 295 m. o.z.o. Bahia n. Emden. Hydra 26 350 m. z.z.w. Bermuda's n. Amsterdam Iberia 27 520 m. w.n.w. Fayal n. Mon Falcona. Isis 28 v. Guanta n. Tampa. Ivoorkust 27 150 m. o.z.o Madeira n. Le Havre. Jacob Verolme 28 te Caldera. Johan v. Oldenbarnev. 27 op Bittermeer n. Suez. Kabylia 5/8 te Curacao verwacht. Kalydon 27 240 m. w.z.w. Scillys n. Curasao. Kara verm. 28 v. Saltend n. Rotterdam. Karakorum 28 te Houston. Karimata 27 v. Singapore n. Manilla. Karimun 27 v. Tandjong Mani n. Singapore. Karsik 27 200 m. z. Colombo n. Penang Katenrdecht 27 150 m. n.w. Gavdo n. Antwerpen. Keizerswaard 27 te Benghazi. Kelletia 30 te Trinidad verw., verm. n. Curasao. Kenia 27 te Cardon verwacht. Kerkedijk 27 550 m. n.w. Horta n. New York. Kermia 27 280 m. n. Horta n. Curasao. Khasiella 29 ter hoogte Landsend verwacht. Kopionella 29 te Three Rivers (Quebec) verw. Koratia 5/8 te Manaus (Amazone) verwacht. Korendijk 27 v. Rotterdam n. Bremen Korenia 1/8 te Mena Al Ahmadi verwacht. Korovina 3/8 in Suezkanaal verwacht n. Lissabon Kosicia 27 te Curasao verwacht v. Maracaibo. Krebsia 3/8 te Akaba verwacht. Kreeft 27 170 m. w.z.w. Trondheim n. Rotterdam Kreon 27 500 m. n. Suriname n. Amsterdam. Laarderkerk 27 300 m. z.z.w. Muscat n. Bahrein Laertes 27 55 m. z. Kreta n. Liverpool. Lelykerk 28 te Amsterdam. Leopoldskerk 28 te Rotterdam. Liberty Bell 26 v. Suez n. Mena. Lutterkerk 27 te Basrah v. Kuwait. Maaskerk 27 te Hamburg. Maaslloyd 27 100 m. w. Gibraltar n. Tripoli. Madisonlloyd 28 te Colombo verwacht v. Penang. Marathon 27 te Paramaribo verw. v. Amsterdam. Marnelloyd 27 te Penang. Mataram 28 te Tauranga v. Timru. Medon 28 te La Guaira. Meerdrecht 27 390 m. o.z.o. Boston n. IJmuiden Meliskerk 28 te Port Said. Mentor 27 68 m. z.z.w. Ouessant n. Amsterdam, Merwelloyd verm. 27 v. Labuan n. Jesselton. Modjokerto pass. 27 Singapore n. Chinwangtao. Mohamed Reza Shah 27 40 m. n. Oran n. P. Said. Muiderkerk 28 te Aden. Musilloyd 28 te Singapore v. Tandjong Mani. Mijdrecht 27 190 m n.n.w. Perim n. Fao. Mylady pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Naess Commander 27 dw. Sardinië n. Palermo. Naess Lion 27 100 m. z.o. Kreta n. Banias. Naess Tiger 27 v. Ostermoor n. Coryton. Neder-Eems 26 v. Genuo n. Port Said. Neder-Elbe 27 te Calcutta. Neder-Waal 27 te Barcelona verw. v. Marseille. Neder-Weser 27 187 m. z.o. Port Sudan n. Suez. Nestor 27 80 m. z. Ouessant n. Rotterdam. Nias 2 7v. Bordeaux n. Dakar. Notos 26 v. Genua n. Livorno. Oldekerk 27 30 m. w. Majorca n. Marseille. Ondina 27 te Port Said n. Mena. Osiris 27 6 m. z. Wight n. Hamburg. Ommenkerk pass. 27 Napels n. Port Said. Ossendrecht 27 660 m. z.o. K Race n. Hampt.rds. Overijsel 27 1000 m. w. Matadi n. Capetown. Papendrecht 27 60 m. w.n.w. Helder n. Rostock Peperkust 27 122 m. z.w. Ouessant n. Amsterdam. Pericles 27 480 m. z.w. Bermuda's n. Le Havre. P. G. Thulin 27 v. Seven Islands n. Baltimore Philidora 27 160 m. z.w Ouessant n. Port Said. Philine 27 v. Suez n. Mena. Philippia 27 30 m. n.o. Bougie n. Mena. Polaris 27 te Amsterdam n. West-Indië. Poseidon 28 te Cristobal. Prins Alexander 27 600 m. w. Pentlandfirth naar Hamburg. Prins d. Nederlanden 27 v. A'dam n. Cowesroads. Prins Will. George Fred. 27 v. Lond. n. Glasgow. Pygmalion 26 670 m. n.o. Dominica n. C. Trujillo. Randfontein 27 270 m. n w. Freetown n. Kaapst. Reza Shah The Great 28 te Rotterdam. Riouw 27 te Antwerpen v. Marseille. Rondo 27 te Marseille v. Rotterdam. Rossum 27 v. Rio Grande n. Paranagua Rotterdam 28 te Southampton. Rotti 27 10 0m. z.w. Colombo n. Aden. Rijndam 23 te Nassau. Rijnkerk 27 v. Bombay n. Cochin. Saloum 27 v. Duinkerken n. Rouen. Sarpedon 26 'v. La Guaira n. Puerto Cabello. Scherpendrecht 27 dw. Malta n. Wilhelmshaven Schiedijk 27 600 m. w. Scillys n. Antwerpen. Seinelloyd 27 270 m. o.n.o. K. Padaran n. Singap Serooskerk 27 te Suez verwacht v. Akaba. Siaoe 27 v Singapore n. Bangkok. Sinabang 29 teKuchin. Sirrah 27 te Buenos Aires v. Constitution. Skadi 27 390 m. o. St. Johns n. Ceuta. Sliedrecht 27 330 m. w.n.w. Finiste. n. Baltimore Socrates 27 433 m. w.n.w. Finisterre n. Curasao Solon 27 te Cristobal. Sommelsdijk 27 te New York v. Newport News Stad Alkmaar 27 v. Durban n. Dakar. Stad Amsterdam 27 v. Durban n. Dakar Stad Breda 27 15 m. o.z.o. Wight n. Las Palmas Stad Delft 28 te Vitoria. Stad Dordrecht 27 100 m. z.w. Oporto n. R'dam. Stad Maassluis 29 te Vlaardingen verwacht. Stad Rotterdam 27 dwars Sardinië n. Melilla. Stad Schiedam 27 v. Gent n. Narvik. Stad Utrecht 27 v. Rotterdam n. Vitoria. Stentor pass. 27 Finisterre n. Tunis. Straat Bali 28 te Kaapstad v. Montevideo. Straat Clement 28 v. Port Kembla n. Brisbane. Straat Johore 27 v. Colombo n. Karachi. Straat Lombok 27 170 m. o. Beira n. Kaapstad. Straat Madura 27 ten anker rede Beira. Straat Singapore 27 1200 m. w. Fremantle (best I Straat Torres 27 v. Port Harcourt n. Pt. Genthil Sumatra 27 200 m. w. Bizerta n. Hamburg. Sunetta 27 te Norrköping n. Stanlow. Tahama 28 te Rastanura v. Hamburg. Talisse 27 dwars Straat Ormoes n. Bombay. Tamara 27 v. Bandar Mashur n Turku. Tara 27 v. Bremen te Hamburg. Tegelberg 27 te East-London verw. v. Pt. Elisab Texel 27 100 m. n.w. Alexandrië n. Port Said. Themis 28 te Paramaribo. Tjiliwong 27 te Lagos n. Port Harcourt. Togokust27 te Antwerpen v. IJmuiden. Towa 27 te Rotterdam. Triton 27 te La Guaira. Tweelingen 27 151 m. z.w. Stavanger n. R'dam. Utrecht 27 300 m. n.w. Perim n. Khor AI Mufatta Van Cloon 27 te Timaru verwacht v. Nelson. Van Heemskerck 28 te Lagos. Van Riebeeck 28 te Bahrein verwacht. Van Spilbergen 27 90 m. z.w. Kp. St. Marie naar Singapore. Vasum 29 in Suezkanaal verw. n. Mena Al Ahm Viana 27 v. Port Said n. Rotterdam. Videna 28 te La Spezia verwacht. Vivipara 27 120 m. w. Algiers n. Mena. Vlieland 27 95 m. n.o. Finisterre n. Shellhaven Waibalong 27 te Triëst. Waterman 27 400 m. n o. St. Helena n. L. Palmas Weltevreden 28 te Suez. Westerdam 27 900 m. w. Landsend n. Rotterdam Witmarsum 27 te Brownsville. Woensdrecht 27 130 m. w. Scillys n. Banias. Woltersum 27 v. Amsterdam n. Bremen. Wonosobo 28 te Bangkok verwacht. IJssel 27 200 m z.z. w.Ouessant n Antwerpen Zaankerk 27 v. Antwerpen n. Hamburg. Zaria 27 v. Mena Al Ahmadi n. Rotterdam. Zuiderkerk 27 v. Mombasa n. Aden. Zwijndrecht 27 60 m. z. St. Vincent n. Spilt. KLEINE VAART Aardenburgh 27 30 m. n. Ile de Bas n. Lorient. Alcetas 27 te Rotterdam n. Amsterdam. Andromeda 27 v. Treport n. Plymouth. Ank T pass. 26 Kiel n. Ostrand. Appingedam 23 v. Antwerpen te Lissabon. Atlantic 27 dwars Noordwijk n. Amsterdam. Atlantis pass. 27 Landsend n. Poole. Audacia 27 te Kp. St. Sebastiaan n. Genua. Batavier-1 27 25 m. n.w. Hoek v. Holl. n. R'dam Batavier-3 27 dwars Estapoint n. Nantes. Carnissesingel 27 dw Royal Sovereign n. R'dam. Cornelia B-3 27 25 m. w. Goeree n. Rotterdam. Draco 26 te Gdynia n. Amsterdam. Eljo pass. 27 Texel n. Galway. Erasmussingel pass. 27 ET-6 v. Hamb. n. Dublin Fedala 27 200 m. n.o. Madeira n. Londen. Fiducia 27 te Crossant n. Boston. Flevo 26 v Faro n. Antwerpen. Flevoland 27 v. Rotterdam te Leith. Geestdam 27 90 m. n.w. Hk. v. Holl. n. Maassluis Geestdijk 27 dwars Crossant n. Boston. Heenvliet 27 te Gorthon n. Duinkerken. Helemar H 27 op Schelde v. Antw. n. Rotterdam Helios 27 50 m. n. Texel n. Rotterdam. Helvetia 27 30 m. o. Lizardhead na Rouen. John M 27 v. Immingham te Emden. Joost 26 v. Delfzijl n. Iiarskaer. Julia Mary 27 te Londen verwacht v. Amsterdam Keizersgracht 26 v. Amsterdam n. Aarhus Leendert Broere pass. 27 Pitboei n. Middlesbr Leliegracht pass. 26 Oland n. Norrköping Leuvehaven 27 in Oostgat v. Vlissing. n. Lübeck Looiersgracht 26 v. Hamina n. Amsterdam Maaskade 27 v. Avonmouth n. Fowey. Manta 27 op Thames n. Gent. Manto 27 te Aarhus n. Amsterdam. Midas 26 te Genua n. Malaga. Mynias 27 te Rotterdam n. Le Havre Nusakan 27 20 m. o. Gotland n. Hamina Pacific pass. 27 Noordhinder n. Nantes. Ponza 27 30 m. w. Er n. Zaandam Rozenburgh 27 v. Rotterdam te Antwerpen Rijsbergen 27 v. Calais n. Gent. Sheratan pass. 27 Kiel n. Hamina. Spoorsingel 27 15 m. w. Lizardhead n. La Pallice Stella Maris 27 10 m. z. Lagos n. Bjodo. Strabo 27 30 m. n. Cherbourg n, Amsterdam Tasmanië pass. 27 ET-16 v. Wismar n. Wisbec. Tilly 26 te Sandvik v. Karskaer. Wedlooper 27 40 m. n.w. Rixfort n. Grangemouth Westzaan 27 400 m. z.w. Scillys n. Avonmouth Wiebold Böhmer 27 te Rotterdam n. Algiers. Zevenbergen 27 20 m. w. Guernsey n. Le Havre. SLEEPVAART Cycloop 26 150 m. n. Benghazi n Nederland Hudson pass. 27 Brunsbüttel n Malmö Noordholland 26 500 m. o.n.o eil. Wake n. Japan Scheepvaartwaarden tamelijk goed gedis poneerd, staatsfondsen rond het vorig slot. De grootste omzetten waren gisteren voor certificaten Hollandsche Bank-Unie nominaal 583.000. Voor de introductie van Imperial Chemical Industries Ltd be stond ter beurze goede belangstelling. De prijs per certificaat van 19 gewone aan delen werd vastgesteld op circa 375. Boeke en Huidekoper van 214 op 215%; Figée van 213 op 217; Spaarnestad van 670 b op 685. VERHANDELDE FONDSEN 26 juli 27 juli Totaal 440 429 Hoger 328 (74,5%) 296 (69,0%) Lager 52 (11,8%) 57 (13,3%) Gelijk 257 (57,1%) 76 (17,7%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot AKU. 388H—390 389 Kon Olie116,40—118,40 118,20 Philips 950 gb964 955 Unilever - 730 gb738 735 Hoogovens 940 gb946 944 VOORBEURS VAh HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. AKU388389% 388 Kon Olie118,00gb-118,30gl 118,40 Philips 943—954 gl 947 Unilever 730 729 Hoogovens 954960 gl 957 Vorige slotkoers A'dam Rubber. 109% H V A 122% AKU. 391 Deli Mij 147, 946 Hoogovens Philips Gem. Bez 960 Unilever 738'/z Dordtsche Petr 555 K. Ned. Petr Mij 116,80 Holl Am. Lijn. 150% KLM 73,— 187% KNSM Ned Stoomb Mij 180 Ommeren. Phs. v 325 Scheepv Un N°d 152% 213,50 Robeco 241,— 490,— Ver. Bezit v 189' 141,— Amsterd Bfr, 363 Ned Handel Mil 320 Rotterd Bank 338 Twentsche Pank. 309 Albert Heijn 605 Amstel Brouweri 515 Berkels Patent 328 Bols 723 Bührmann Papie 640 292 Ford 680 Gelder Kon. Pap 370 Gist Spir.f Kon 420 Var der Heem 354% Heineken's 3ier 575 Ho.igpnhosch Sch 293 Indola 633 555 Kon Ned Zont 1116 Muller Nat Bezi 519 Ned Kabelfabr 586 Philips Pref 277 Sikkens Groep' 848 Stokvis t. 290 Thomassen Di 632% Ver Machinefabr 310 Wessanen 350 Wilton Fijenoori 271 Z wanen berg-Org 1060 Bilüton Mij II 479 Aluminium Ltd 32% American Motors 167io Anaconda 55 Bethlphem Steel 44% Cities Service 53% General Motors 46»7« Kennecott Coppei 85% Republic Steo] 62 Shell Oil 42% US Steel 85% Gedane noteringen Verstrakt door de Amste d inechp Bank1 NEW YORK: Verdere verbetering Wall Street gal gisteren over de gehele linie weer verbeteringen te zien. Indu striële en elektronische fondsen alsmede defensie-fondsen hadden de leiding. Du Pont. IBM stegen een dollar of meer. Honolulu Oil was zwak Texaco, U.S. Steel, Chrysler en Anaconda vormden de sterke plaatsen. De omzet bedroeg 4.170.000 aan delen. Er werden 127b fondsen verhandeld, waarvan 734 hogei en 338 lager Het in- dustriegemiddelde kjwam van 694.19 op 702 80; dat van Spoorwegen van 137.82 op 138.90 en dat van openbare nutsbedrijven van -114.89 op 115 20 (UPI). AD VIES KOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,00—10,10, Amerikaanse dollar 3,573,61, Canadese dollar 3,44—3,49, Franse frank (100) 72,80 —73,80. Belgische frank (100) 7,17—7,22. Duitse mark (100) 90,0090,50, Zweedse kroon (100) 69,30 —70,30, Zwitserse frank (100), 83,30-83,80, Itali aanse lire (10.000) 57,50—59.50. Deense kroon (100) 51,80 -52,80, Noorse kroon (100) 49,90—50,90, Oos tenrijkse schilling (100) 13.97V»14,07</., Portugese escudo (100) 12,5012,65, Spaanse peseta (100) grote coupures 6,006,15. 1

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13