E Rem op ongesubsidieerde woningbouw stagneert de produktie ernstig CITROEN HET WEER Brits kabinet besluit tot overleg met EEG KEUR-MEUBELEN v. Duivenboden Particuliere bouw op eerste plaats Bundeswehr wordt versterkt IN CORK IN IERLAND ARBEIDSCONFLICT BIJ VEROLME ADRES VAN BOUWONDERNEMERS Beleidsprogramma van regering op langere termijn nodig Bandweverij in Wormerveer in de as Tweede ontsnapte uit Macmillan zou een voorstander zijn van een directe toetreding Haarlem ook gegrepen Padvinders bezorgen telefoongidsen Vissersboot brandend naar de thuishaven MORRIS 'êefóreyouëuy! PERMANENTE MEUBELSHOW PATISSERIE DEKKERS 46e JAARGANG NUMMER 224 VRIJ DAG 28 JULI 1961 SPAARNE 11 t/e Damstraat TT g X, Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I "I T 1 I f 1 T Tl Tl T Abonnement n. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I [Tl II 1(1 V l J IJ I 1 J I J. L franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL XXX VX X V^i X Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Telefredactie 5389, na kantooruren o080. DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der M je Aan het strand: Schade ruim 400.000 Scheepswerf annuleert order van 2,5 miljoen Brug in Hoorn bleek geheel verrot te zijn Opklaringen ID 19 ƒ9575.— Panhard 6850.— 2 CV 3995— AMI 6 ƒ5600.— GEERT HOOGEVEEN SEIZOEN-OPRUIMING In de krant van heden: Voor de ogen van zijn vrouw verdronken WEER OF GEEN WEER HAZENBERG Boze binnenschippers in IJmuiden Het woord is aan BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 In een brief aan de ministerraad en de leden van de Staten-Generaal spreekt de Nederlandse Bond van Bouwonder nemers als zijn mening uit dat de dras tische afremming van de ongesubsi dieerde woningbouw, waartoe op 17 juli werd besloten hoezeer ook te ver klaren in het licht van de bestaande spanningen op de bouwmarkt voor vele bouwondernemers ernstige stag natie in de bouwproduktie betekent. De bond verzoekt daarom of alle reeds bij de gemeentebesturen vóór 17 juli inge diende aanvragen om bouwvergunning voor de bouw van ongesubsidieerde wonin gen die niet onder de goedkeuringsbepa lingen van 22 april van dit jaar vallen, nog op de oude voet kunnen worden af gehandeld. Verder vraagt de bond of kan worden bepaald dat de regeringsmaatre gel een zeer tijdelijk karakter zal hebben. (Op 17 juli bepaalde minister Van Aart- sen dat voor de particuliere bouw boven de 10.000 een rijksgoedkeuring vereist is). De bond meent dat de continuïteit in de particuliere woningproduktie toch reeds verstoord door de onzekerheid en lange wachttijden met betrekking tot de gesubsidieerde woningbouw door deze maatregel in nog ernstiger mate in ge vaar wordt gebracht, zo niet geheel on mogelijk gemaakt met alle gevolgen ten aanzien van arbeidsbezetting, bouwkosten en dergelijke. Met het oog op de woningproduktie in de toekomst, geeft de bond in overweging de thans ontwikkelde initiatieven in de par ticuliere sector, zowel wat de gesubsidieer de als de ongesubsidieerde woningbouw be treft, te honoreren, derhalve het aandeel van de particuliere bouw in de totale wo ningproduktie aanmerkelijk uit te breiden en de woningwetbouw dienovereenkomstig te verminderen. Niet alleen is dit in overeenstemming met de bedoeling van de Woningwet als mede met de door de regering afgelegde verklaring van 26 mei 1959, doch tevens zal hierdoor de continuïteit in de woning produktie worden bevorderd en kunnen de spanningen in de particuliere sector afne men. Evenals door de regering een program ma voor verscheidene jaren is ontworpen met betrekking tot de oplossing van het huurvraagstuk, is het naar de mening van de bond noodzakelijk een beleidsprogram ma op langere termijn op te stellen, dat gericht is op een spoedig herstel van nor male verhoudingen op het gebied van de woningbouw en -exploitatie. In dit programma, zo schrijft de bond, zou kunnen worden opgenomen dat binnen het kader van de gehele bouwnijverheid de voorrang van de woningbouw wordt aan gegeven, dat de particuliere woningvoor ziening op de eerste plaats wordt gesteld en als zodanig wordt bevorderd. De over heersende positie die de woningwetbouw ook thans nog, in strijd met de bedoeling van de Woningwet, inneemt, zeker op het gebied van de gemeentelijke woningbouw en -exploitatie, zou moeten verdwijnen. Voorts geeft de bond als advies het bui ten werking stellen van de Woonruimte- wet 1947 voor ongesubsidieerde woningen, voor woningen boven bepaalde huurgren- zen en in die gebieden, waar van woning tekorten niet meer kan worden gesproken. Tevens zou, gelet op het aanvullende ka rakter van de woningwetbouw, gemeen telijke bevoordeling van deze bouw boven de particuliere bouw (bijvoorbeeld door garanties, gronduitgifte) moeten worden tegengegaan. BONN (UPI) Een woordvoerder van het Westduitse ministerie voor Defen sie heeft verklaard, dat het „antwoord van West-Duitsland op de rede van president Kennedy" een versterking van het acht ste Westduitse leger zal zijn, zo dat dit leger op organieke sterkte zal komen. Hij zei, dat nog niet was uitgemaakt op welke wijze dit zal gebeuren. Het kan door het oproepen van de reservisten, maar het zou ook kunnen door de dienst tijd te verlengen van twaalf tot achttien maanden. De Bundeswehr bestaat uit 311.000 man of wel volgens de papieren acht di visies. De moeilijkheid daarbij is, dat geen der divisies een hogere bezetting heeft dan tachtig percent, hetgeen aanzien lijk lager is, dan de bezetting van de vijf Amerikaanse divisies in West-Duitsland. 'Advertentie die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de Compl. Interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Tel. 13608 - 18657 - 17165 presenteert vele nieuwe soorten stuk gebak (zomergebak) specialiteit eigen fabrikaat bonbons ƒ1.10 per 100 gram uitsluitend gebruik van roomboter vele nieuwe soorten koekjes CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4302 Nu en dan opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Ma tige, aan de kust krachtige noord westelijke wind. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. De depressie die met veel regen in de afgelopen nacht passeerde wordt gevolgd door een rug van hoge druk. Er komen wat opklarin gen, maar ook nog enkele buitjes. Temperatuur 16 a 18 graden. Zee water 17 graden,. Vooruitzichten: Door de noordwes telijke wind nog koel. Tijdens week einde opklaringen, maar onstabiel weer. Een hevige uitslaande brand heeft de fabriekspanden van Ammeraal's eind loze bandweverjj aan 't zuideinde in Wor- merveer volkomen in de as gelegd. Kort sluiting is waarschijnlijk de oorzaak. In een ommezien stond het drie verdiepingen hoge pand in lichterlaaie. De ongeveer vijftig personeelsleden-moes ten in allerijl de vlucht nemen en konden vrijwel niets redden. Metershoog sloegen de vlammen uit het brandende bedrijf, waarbij de woningen ernaast gevaar liepen. Bijgestaan door de brandweer van Wor- mer bestreed de Wormerveerse brandweer het vuur met al haar materiaal. De panden naast de weverij, die grote Slechts geblakerde muren bleven over nadat in een bandweverij in Wormer- veer een hevige brand had gewoed. De ongeveer 50 personeelsleden moesten in allerijl de brandende fabriek ver laten en konden niets meer redden. De schade bedraagt ruim vierhonderd duizend gulden. waterschade opliepen, konden behouden worden, doch de bedrijfspanden van Am- meraal brandden totaal uit. De bandwe verij was verzekerd. De directeur en zijn zoon verblijven in het buitenland. Bij de brand zijn ook twee woonhuizen van families die met vakantie waren, gro tendeels uitgebrand. Het huisraad ging bij na geheel verloren. De totale schade wordt op ruim vier ton geschat. CORK (Ierse republiek) (Reuter) Een functionaris van de scheepswerf van Ver- olme in Cork, Ierland, heeft gisteren ver klaard dat zijn maatschappij volkomen verrast is door een mededeling, dat de werf van Harland and Wolff in Belfast on der druk van het vakverbond contracten ter waarde van ongeveer tweeëneenhalf miljoen gulden voor levering van elektri sche uitrusting heeft geannuleerd. Van de ze annulering werd mededeling gedaan op de jaarlijkse conferentie van het Ierse vakverbond in een brief van de Noord- Ierse scheepswerven aan de afdeling in Belfast van de Amalgamated Engineering Union, die overal op de Britse eilanden leden telt. Leden van de Union op de werf in Cork staken sedert medio april naar aanleiding van een kwestie over scheepsbouw-regelin- gen, maar de meerderheid der werfarbei- ders in Cork, leden van Ierse vakvereni gingen, hebben instructie gehad het sta kingsparool te negeren en zijn blijven door werken. Een van de directieleden van Verolmes scheepswerven in Nederland, de heer Rij ke, gaf als commentaar op de berichten uit Ierland dat de kwestie niet drama tisch moet worden gezien. Er is al gerui me tijd een weerstand bij de Britse vak organisaties tegen de werkwijze op de werf in Cork, doch vijf van de acht organisa ties hebben deze weerstand laten varen. De Ierse vakorganisaties stonden van meet af aan achter Verolme. Op het ogenblik zijn 30 van de 650 werknemers in sta king, zodat het bedrijf normaal werkt. In Hoorn is 's avond laat de bascule van de ophaalbrug over de oude Turfha ven naar beneden gekomen. De balken ble ken totaal verrot te zijn. Er was op het moment van de instorting niemand op de brug. Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM: Zijlweg 26 - Tel. 17296 KANTOOR - WERKPLAATS en MAGAZIJN Mr. Cornelisstraat 54 - Telefoon 61447 Advertentie Verwachting tot morgenavond: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Op en om het Binnenhof2 Uit het binnenland 2, 9 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Uitgaan in Haarlem4 Kunst 4 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen.. 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Effecten en Geldmarkt 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's wachting is, dat Macmillan het Lager huis zal mededelen, dat de enige manier om onderhandelingen met de Zes aan te knopen een volledige aanvaarding van het lidmaatschap is. Van onze correspondent) LONDEN. De kogel is door de kerk. Het Britse kabinet heeft donder dag zijn beslissing genomen om onder handelingen te beginnen inzake Enge- lands toetreding tot de Euromarkt. Mac millan zal, zoals reeds gemeld, maandag hierover in het Lagerhuis zijn met span ning tegemoetgeziene verklaring afleg gen. Vandaag zijn de ministers Heath en Maudling naar Genève gevlogen om de daar op Brits verzoek bijeenkomende mi nisters van de landen der Kleine Vrij handelsassociatie, E.V.A., van het Britse besluit op de hoogte te stellen. Zij zullen bijzonderheden horen over de opvat tingen en vooral de bezwaren van de Gemenebestlanden, maar de Britse re gering zal ongetwijfeld ook de E.V.A.- landen dezelfde verzekering geven als het Gemenebest heeft ontvangen, na melijk, dat er met hun belangen terdege rekening zal worden gehouden. De ver- De 35-jarige heer S. H. Corsel uit Val kenburg (Z.H.) is in het Zwartewater al daar voor de ogen van zijn vrouw verdron ken. De heer Corsel was met vrouw en kin deren aan boord van zijn jacht op vakan tiereis. Door onbekende oorzaak sloeg hij overboord. De man kon niet zwemmen. Donderdagavond is in het Daalmeer tus sen St. Pancras en Koedijk de driejarige C. Laan uit Koedijk verdronken. Dit zal waarschijnlijk tot een uitbarsting in de conservatieve partij leiden. Over het algemeen wilden ook de voorstanders van aansluiting bij de Euromarkt oorspronke lijk niet verder gaan dan informele contac ten met de Zes, waaruit zou moeten blij ken, dat Engeland zonder al te groot risi co voor zijn landbouw, voor de rest van het Gemenebest en voor de E.V.A.-landen de sprong zou kunnen wagen. Macmillan had daarom destijds verklaard, dat de la tere formele onderhandelingen met EEG niet zouden mogen mislukken. Dat kon al leen wanneer de Britse regering van tevo ren voldoende waarborgen had, dat de Zes rekening zouden houden met Engelands speciale economische positie. Het standpunt van de Euromarkt-landen is echter, dat het verdrag van Rome dui delijk voorziet in eventuele tegemoetko ming aan bepaalde bezwaren van nieuwe leden. Macmillan zal desondanks, zoals ge zegd, grote moeite hebben onvoorwaarde lijke aanmelding bij de EEG aan zijn par tij en nog minder aan de oppositie, welke het conservatieve gekrakeel wenst uit te buiten, te verkopen. Tot nu toe was de leu ze steeds geweest, dat de Britse regering niet verder zou gaan dan aanknoping van onderhandelingen voor toetreding. De posi tie van de regering zal door deze kwestie veel meer in gevaar worden gebracht dan door de economische crisis. Onopvallend Macmillan is nu van plan om in zijn ver klaring de zaak zo onopvallend mogelijk voor te stellen om een revolte in eigen rijen te voorkomen. Verwacht wordt na melijk, dat hij niet ronduit zal gewagen van een aansluiting van Engeland bij de Euromarkt, maar van een aanmelding tot het verkrijgen van toegang. Hij zal aan voeren, dat het enkel maar een formali teit is en dat Engeland zich zal terugtrek ken van de onderhandelingen, indien mocht blijken, dat het te veel zal verliezen en te weinig zal winnen. Inmiddels hebben veer tig conservatieve fractieleden een motie ondertekend, welke is ingediend door twee oud-ministers en waarin de regering wordt gewaarschuwd niet te ver te gaan bij de onderhandelingen met de EEG. Het grote Lagerhuisdebat over de Euro markt tenslotte zal aanstaande woensdag en donderdag worden gehouden. Indien de regering niet voorzichtig is, bestaat de kans dat zij zal worden verslagen, hoewel Advertentie met onze roomboterproducten verhoogt u uw vakantiegenot In speciale verpakking lang vers Heerlijk fris vruchtengebak de meerderheid in het parlement al zijn beide partijen er dan ook verdeeld over in beginsel voor aansluiting bij de Zes is, Doch vele conservatieven willen, zoals op gemerkt, in dit stadium niet verder gaan dan voorlopige besprekingen en voelen niets voor aanmelding tot het lidmaat schap met onderhandelingen achteraf, Macmillan krijgt een uiterst zware dobber: want hij moet optornen tegen de hele Brit se filosofie. Hijzelf heeft Engelands toetre ding tot de Euromarkt het belangrijkste besluit in de Britse geschiedenis genoemd Tot nu toe heeft Engeland altijd angstval lig geweigerd zich al te vast aan Europa te verbinden. Twee van de drie Amsterdamse gede tineerden, die dinsdag uit de Haarlemse strafgevangenis ontvluchtten, zitten nu weer achter de tralies, want in de afgelo pen nacht kon ook de 24-jarige schilder IJsbrand T in de hoofdstad worden achter haald. Hij is volgens de politie, de gevaar lijkste van het drietal, en was veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar we gens een roofoverval op een Noorse zee man. Zijn aanhouding, die het resultaat is van zorgvuldig politiespeurwerk, ge schiedde onverwacht. De politie verwachtte niet eerder dan vandaag succes van haar nauwkeurige onderzoek in de buurt van allerlei schuil plaatsen waar T. zich gewoonlijk ophield. Al deze woningen waren in Amsterdam- Oost gelegen. Overal waren gisteren pos ten uitgezet, doch in de afgelopen nacht omstreeks half één kwam opeens de mel ding binnen dat T. een woning aan de Om- bilinatraat had verlaten. Hij was in gezel schap van een andere man in een auto gestapt. Onmiddellijk werden drie radio wagens naar de opgegeven wijk gediri geerd en na twintig minuten slaagde de politie er in de auto van het tweetal klem te rijden. Dit geschiedde in de Wijtten- bachstraat nabij de Dapperstraat. T. gaf zich zonder enig verzet gewonnen. Hij -is werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht en is vanochtend op tran sport gesteld naar Haarlem. De 26-jarige schilder B. D., die hem in zijn auto ver voerde. is ook aangehouden, omdat hij zich schuldig heeft gemaakt aan overtreding van een wetsartikel waarin het onttrek ken van personen aan nasporingen van de politie strafbaar wordt gesteld. Als „snorder" heeft T. in 1959 een Noor se zeeman naar zijn schip vervoerd. Onder weg sloeg hij de man neer, gooide hem in een sloot en beroofde hem van ongeveer 600. Een melkrijder vond de zeeman meer dood dan levend in de sloot. De Noor dankte zijn leven aan het feit dat een deel van zijn hoofd niet onder water terecht was gekomen, waardoor hij door zijn neus kon ademhalen. Van de' drie uitbrekers is nu alleen nog de 37-jarige judoleraar W. de G. op vrije voeten. Advertentie De binnenschippers in IJmuiden zijn niet tevreden met hun ligplaats bij de Spuisluis. Men leest daarvan meer op pagina 9. Op de foto de vloot binnenvaartuigen, gezien vanaf de sluisweg. Er liggen thans circa honderd schepen te wachten op lading. Het is een tamelijk stille tijd voor de binnenvaart, welk gedeeltelijk het gevolg is van de bouwvakvakanties. De telefoonabonnees in Bussum, Naar- den en een deel van Huizen zullen hun nieuwe telefoongids ontvangen van een padvinder. Het tekort aan personeel heeft de directie van het telefoondistrict Am sterdam tot deze noodoplossing gedwon gen. Mocht deze proef slagen, dan over weegt de P.T.T. elders dit Bussumse voor beeld te volgen. Fliegende Blatter: De wijze denkt vaak hetzelfde als de zot; alleen is hij zo verstandig het voor zich te houden. De vissersboot „Vlissingen 19" is in de afgelopen nacht om een uur brandend de haven van Vlissingen binnengelopen. De brandweer, die via Scheveningen-Radio reeds was gewaarschuwd, stond op de ka de te wachten en wist, nadat het schip aan de kade was gemeerd, binnen een half uur de brand te blussen. Niemand van de op varenden had letsel opgelopen. De oorzaak van de brand is onbekend. De „Vlissingen 19" was een dag tevoren na een reparatie op een scheepswerf te Ar- nemuiden voor het eerst uitgevaren met aan boord de 29-jarige schipper Lieven Marijs, zijn 62-jarige vader Klaas Marijs, en de vissers Klaas en Arie Meerman. In de buurt van Westkapelle, twaalf uur la ter, juist toen het laatste net werd binnen gehaald, zagen de vissers tot hun ontstel tenis dikke rookwolken uit het achteronder komen. De kleine kajuit bleek vol rook te staan en het was niet mogelijk vast te stel len wat er precies aan de hand was. Via Scheveningen-Radio werd de brandweer in Vlissingen gewaarschuwd. Geëscorteerd door de twee vissersboten „V1.7" en „"VI. 27" ging het toen in volle vaart naar de thuishaven. Onderweg werd zoveel moge lijk water in de kajuit gespoten

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1