In onze jongste polder begon de „oogstslag" Nog 1 week koopjes halen KUHLINQ Zeven doden in het verkeer i P.K en Situatie van de kerken in Nederland Op en om het Binnenhof AGENDA Alleen slecht weer kan Boer Staat een geduchte strop bezorgen Gezagvoerder Symbool van Kwaliteit Deze SACHS Koel met af en toe een bui Pluim Voor VRIJDAG 28 JULI 1961 Restanten bedden dekens karpetten gordijnen enz. tegen spotprijzen Anegang 27 hk Warmoesstr. yli verantwoordelijk werk vereist concentratie Haarlemmer veroordeeld die een oom en een bank benadeelde KERKELIJKE GEZINDTEN IN NEDERLAND Kerkelijk nieuws 60 "r~ Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk 21 In de polder Oostelijk Flevoland is men begonnen aan de grootste oogst, die ooit in Nederland is binnengehaald. Van een oppervlakte van 15.000 hectare land zal de Directie IJselmeerpolders in de komende maanden koolzaad, tarwe, gerst en haver moeten oogsten in een snel tempo. Alle vakanties van ingenieurs, opzichters en arbeiders zijn ingetrokken en met indrukwekkend vertoon van zwaar materieel is men allereerst het reusachtige, meer dan 3.000 hectare grote areaal koolzaad te lijf gegaan. Niet minder dan 110 kolossale maai-dorsmachines trekken over het veld, bestuurd door daarvoor speciaal opgeleid personeel; 60 moderne maaimachines ver lenen, waar nodig, assistentie en 600 landbouwwagens rijden, twee aan twee ge koppeld, achter een tractor het gedorste zaad van het land naar de opslagplaatsen. Op drie punten in de polder, bij de toekomstige dorpen Dronten en Biddinghuizen en bij de nederzetting Ketelhaven, draaien de drooginstallaties op volle toeren met het doel het zaad droog genoeg te krijgen om het tijdelijk te kunnen bewaren in de 96 silo's van glanzend aluminium, die elk honderd ton zaad kunnen bevatten. Totaal ruim 17.000 hectare van Oostelijk Flevoland is thans „in gebruik", daarvan 1300 als bos. Maar meer dan twee-derde van de 52.000 hectare grote polder is reeds door de aannemers van de Dienst der Zui derzeewerken ontwaterd. In deze jongste IJselmeerpolder, die in juni 1957 droogviel, is al meer dan 1100 kilometer sloot gegra ven, een afstand gelijk aan die tussen Amsterdam en Milaan. Het wegennet heeft op het ogenblik al een lengte van 330 kilometer. Er zijn 19 bruggen gebouwd. Van de ontworpen dorpen zal Dronten dit jaar nog worden bewoond en voor het noordelijkste dorp, Swifterbant, zijn de rioleringswerken en de bestrating aanbe steed. Voor het dorp Biddinghuizen, tussen Harderwijk en Elburg, is een dergelijke aanbesteding in voorbereiding en op de plaats waar het dorp zal komen, ligt al over een oppervlakte van 30 hectare een laag zand ter dekte van een meter. Het gaat dus allemaal snel in Nederlands jongste polder, waar de staat in het groot boert en waar iedereen in de komende maanden met een bezorgd gezicht naar het weerbericht zal luisteren. Want van het weer zal het afhangen of de reusachtige oogst van dit jaar goed zal kunnen worden binnengehaald. Het ligt zeker niet aan de meer dan duizend man goed getraind per soneel, dat de Directie IJselmeerpolders kan inschakelen en nog minder aan de in de afgelopen winter zorgvuldig nagekeken machines en ander materieel. Het ligt ook niet aan de uitstekende wegen, de degelijk gebouwde bruggen en de zware zavel grond van Oostelijk Flevoland, die over het algemeen beter en zwaarder is dan die in de Noordoostpolder. Het is de regen, die alles kan bederven, evenals verleden jaar, toen nog geen tien percent van de ruim 20.000 ton geoogste tarwe voor men selijke consumptie geschikt bleek te zijn en er dus meer dan 90 percent van die reusachtige hoeveelheid voor een zacht prijsje naar de veevoederfabrieken ging. Een flinke strop voor „Boer Staat", waar over nog al wat stof is opgewaaid in Den Haag, maar die men alleen had kunnen voorkomen door een verpachting van een fiks deel van het in cultuur gebrachte land aan boeren. De staat namelijk boe^t in Oostlijk Flevoland wel een beetje aan de al te grote kant en 15.000 hectare is een Advertentie HAARLEMS GROOTSTE SPECIAALZAAK IN WONINGTEXTIEL oppervlakte, die geen enkele instantie, hoe goed georganiseerd ook, aankan in een jaar met slecht weer. Maar die verpach ting (en de daarmede samenhangende In Amsterdam-noord is aan het begin van de Leeuwarderweg de 70-jarige me vrouw K. E. W. om het leven gekomen, toen zij op de fiets achter een vrachtauto plotseling de weg overstak en door een autobus werd aangereden. Zij was vrijwel op slag dood. In Amsterdam is de twaalfjarige jongen G. K. op het gemeentelijk pontveer over het IJ in Amsterdam bekneld geraakt tus sen de landingsklep en een stabilisator en vrijwel onmiddellijk overleden. De jongen stond met zijn rug tegen de landingsklep die werd ingedrukt, toen de pont bij het invaren in de fuik aan de De Ruyterkade bij een plotselinge manoeuvre tegen de houten beschoeing kwam. In Amsterdam is de 74-jarige weduwe A. M. Bolhuis-Valentijn uit de Witte de Withstraat tegen een tramwagen van lijn zeven gelopen en overreden. Zij was op slag dood. In Rotterdam is de vierjarige Roelof Sloep op de Vliegveldweg om het leven gekomen. Hij zat achter op een fiets die in botsing kwam met een vrachtauto. De jongen die de fiets bestuurde, de tienjarige Arie van der Snoep, werd ernstig gewond. In Slootdorp is de zevenjarige E. Ban- dringa om het leven gekomen. De oudste zoon van het gezin bereed een tractor met Advertentie boerderijenbouw) is nu juist het enige, dat twee wagens geladen met aardappelen op in Oostelijk Flevoland niet hard opschiet, de Den Oeverse weg. Zijn broertje zat met Van jaar tot jaar wordt de zaak uitgesteld een neefje op de zitbank van de eerstewa en van jaar tot jaar wordt dat reusachtige gen. Hij moet ongemerkt van de wage „staatslandbouwbedrijf" daar in Oostelijk z"n,gevanen. Late^vond men hem gewond Flevoland groter en dus ook de kans op omvangrijke stroppen in abnormaal natte jaren. Vandaar dat men in de polder in deze toch reeds natte julimaand uiteraard iede re dag naar het weerbericht luistert. Een flinke bui is in staat de hele kostbare op de weg liggen. De jongen is naar het zie kenhuis in Alkmaar vervoerd, waar hij overleed. In Jubbega stak de 70-jarige heer K. N op de fiets de Schoterlandseweg aldaar over, zonder op het verkeer te letten. De bejaarde man werd aangereden door een oogstmachinerie dag lain te leggen. Intussen staat s ,ioVenh]1is in Heerenveen over- voor een er op de onafzienbare, in mei nog helgeel bloeiende koolzaadvelden, die tienduizen den toeristen hebben weten te trekken, geen halm meer overeind. In lange rijen ligt daar het voorgemaaide gewas te wach ten op de dorsmachines. Men verwacht een oogst van omstreeks 8.500 ton zaad, het geen dan precies 85 percent van de gehele Nederlandse koolzaadoogst zal zijn. In een ander deel van de polder zijn voor reke ning van commissionairs enkele honderden gespecialiseerde arbeiders uit België en Zuid-Nederland begonnen met het binnen halen van ruim 2.000 hectare vlas. Daarna staat er dan meer dan 3.000 hectare gerst te wachten en daarna nog eens 5.250 bun der tarwe. Overigens wordt er nu al weer druk gewerkt aan de voorbereidingen voor de oogst 1962, die, als er niet tijdig een verpachting komt, nog groter en omvang rijker zal worden dan die in dit jaar. Het naar het ziekenhuis in Heerenveen over gebracht, waar hij overleed. De 25-jarige Amsterdamse motorrijder J. Ch. Kastelijn, die woensdagavond op de rijksweg 4a onder Leiderdorp door een vrachtauto werd aangereden, is in het Aca demisch ziekenhuis in Leiden overleden. De verantwoording voor het nieuwste Jet vliegtuigtype ligt in zijn handen! Hij is verantwoordelijk voor passagiers, vliegtuig en bemanning! Zijn taak ver eist voortdurende concentratie! De ge zagvoerder weet uit ervaring dat P.K. chewing-gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en na tuurlijk middel tot concentratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K. bij zich om dat dit de beste chewing-gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.! PK-N-l-61 Prijs verhoogd zonder toestemming. De secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken. prof. G. Brouwer, heeft een bespreking gevoerd met melk- slijters uit niet-gerationaliseerde wijken Amsteidam-Wesi en Amsterdam-Zuid. die de prijs van consumptiemelk hebben ver hoogd zonder dat daarvoor toestemming was gegeven De secretaris-generaal heeft deze slijters verzocht de verhoging onge daan <e maken. De slijters hebben beloofd zich hierover te beraden. Begin volgende week zullen zij een beslissing nemen. Misleiding. Met een zelfgemaakt legi timatiebewijs, waarop 'n stempel van de A.V.O.-Amsterdam een instelling die zich het lot van onvolwaardigen aantrekt heeft een 41-jarige Rotterdammer vele mensen opgelicht. De politie heeft hem nu opgesloten. Hij verkocht goederen, die zo genaamd door onvolwaardigen gemaakt waren. In werkelijkheid kocht hij ze in warenhuizen. De opbrengst, die naar hij beweerde ten goede kwam aan de A.V.O. stak hij in eigen zak. Burgemeester. Tot burgemeester van de gemeenten Kuinre en Blankenham (Overijsel) is benoemd de heer G. Groe- nendaal te Hogezand. Hij is 54 jaar. Ne derlands Hervormd en lid van de Partij van de Arbeid De heer Groenendaal was van 1946 tot 1958 burgemeester van Mun tendam. De laatste jaren was hij werk zaam op particulier terrein en verrichtte hij een marktonderzoek voor de uitvoer van Nederlandse textielprodukten naar Duitsland. Cursus kerntechniek. Een applicatie cursus voor kerntechniek zal worden ge geven aan de hogere technische school te Amsterdam, voor personen, die reeds via een schoolopleiding kennis op dit gebied hebben opgedaan. De opleiding zal een jaar duren en 240 lesuren omvatten en is toegankelijk voor degenen die in het bezit zijn van een diploma van een hogere technische school, ongeacht de afdeling die zij hebben doorlopen. Het is een avondcursus. De voorlopige cijfers van de volkstelling 1960 geven enkele interessante cijfers over de spreiding in de kerkelijke gezindten in ons land. De grootste groepering vormen de rooms-katholieken die in ledental niet alleen absoluut (in 1947: 3,7 miljoen; 1960: i nn nnn i 4.6 miljoen), maar ook relatief vooruit- volgende jaar hoopt men omstreeks 20.000 gaan. 1930. 364 percent> 1947: 33 5 percent, hectare land in cultuur te hebben, waar-|ig60. 4Q5 percent Deze relatieve stijging van dan 1700 hectare als bos. Er staat weer opnieuw meer dan 3.000 hectare kool- zaad op het zaaiplan. Een onafzienbare vlakte van 1000 hectare zal zich dan uit strekken aan de rand van de dijk langs het Veluwemeer. Het zaaiplan voorziet verder, naast vlas en haver, in 2.000 hec tare luzerne en een groot areaal grasland, I 6000 hectare tarwe en meer dan 3.000 bun- schijnt zelfs in versneld tempo te verlopen, immers: van 1930 tot 1947 bedroeg deze 2,1 percent en van 1947 tot I960 reeds 2 percent. Met andere woorden: voor de oorlog deed men acht jaar over een percent, na de oorlog ongeveer 6,5 jaar. Wanneer men naar de oorzaken vraagt, moeten we in de eerste plaats wijzen op het hoge geboorte 1 ccioic jnaaio vv - der gerst. Maar voor men aan het oogsten cijfep Van de Nederlandse babies wordt daarvan toe is, zal Oostelijk Flevoland honderd kilometer weg meer hebben, dan zal in het dorp Dronten een groot deel van de 500 woningen, die nu tegelijk in aanbouw zijn, in gebruik zijn enomen. Dan zal men van Kampen uit rechtstreeks door de polder naar Lelystad kunnen gaan. Want ondanks het nijpende personeelste kort wordt er toch in een straf tempo doorgewerkt in Nederlands jongste polder, die, na het droogvallen in 1957, in vier jaar tijds wel zeer sterk „van gezicht is veranderd." Een 29-jarige Haarlemmer, ex-bediende van de Nationale Handelsbank in Amster dam, is door de Amsterdamse rechtbank wegens verduistering van 12.000-en dief stal van 6200 veroordeeld tot een gevan genisstraf van twaalf maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De eis te gen hem luidde een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Een oom had twaalfduizend gulden ge- stort op de rekening van de verdachte die dit geld in effecten zou beleggen. Als bankbediende behoefde hij bij effectenhan del slechts de helft van de gebruikelijke provisie te betalen. Hij kocht de effecten inderdaad, maar, verkocht ze weer. Het geld gebruikte hij voor zichzelf. Toen hijaan de overzijde van het Binnenhof reeds deeekaT lanTe nX^T Handelsbank, ™'le„weken eerder vacantie hadden ge' al 47 percent als r.k. aangegeven. Ver volgens op de aanwas door bekeerlingen 3000 tot 6000 per jaar en tenslotte zou er een verminderdè geloofsafval in het spel kunnen zijn. Wat de hervormden betreft daalde hun aantal verder, maar het tempo ligt lager dan tijdens de beruchte periode 1920-1930. Ook deze daling was te voorzien, als we de leeftijdverdeling in aanmerking nemen: De hervormde kerk is een sterk verouder de kerk: van de Nederlandse babies wordt slechts een kwart als hervormd genoteerd, terwijl onder de bejaarden het percentage hervormden rond de 40 percent schommelt. In 1930 was van ons volk 34,5 percent hervormd, in 1947: 31 percent en in 1960: 28,6 percent. De gereformeerde groep geeft een merkwaardig beeld. Het gaat hier niet alleen om de „grote" gereformeerde ker ken, maar ook om de zogenaamde vrij gemaakte gereformeerden, de christelijke gereformeerden, de gereformeerde gemeen ten en de oud-gereformeerde gemeenten. Er trad hier tussen 1947 en 1960 een terug gang op van een tiende deel van het leden tal: in 1947: 9,8 percent, in 1960 8,9 per cent. Waar deze achteruitgang precies schuilt valt nog niet na te gaan, omdat nadere specifikatie ontbreekt. Bij de buitenkerkelijke groep is de toe neming duidelijk vertraagd. In de eerste decennia van deze eeuw nam het aantal dergenen die tot geen kerkgenootschap wensten te worden gerekend snel toe: 1889: 1,5 percent, 1899: 2,3 percent, 1909: 5 per cent, 1920: 7,8 percent. Van 1920 tot 1930 (naoorlogse tijd!) steeg het van 7,8 percent tot 14,4 percent, dus met veel meer dan een half percent pet jaar. Na 1930 echter verminderde de groei, in 1947 bedroeg het percentage 17 per cent. Een gevolg onder andere van het „ontwaken" der kerken. Dat deze tendens zich in versterkte mate heeft voortgezet, blijkt uit het percentage van 1960: 17,9 percent. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amsterdam als predikant voor bijz. werkzaamheden dr. K. Strijd te 's-Hertogenbosch te Wijckel (toez.) J. A. Geusebroek te Barsingerhorn. Bedankt voor Wezep J. Vermaas te Veenendaal. Geref. Kerken Beroepen te Asperen en te Wierum C. W. Plooy te Soest. procent van de bevolking] I ROOMS KATHOLIEK [BUITEN KERKELIJK GEREFORMEERD 1 1920 1930 1830 1840 1849 1859 1869 1879 1889 1899 1909 V.PELTl617Ï?l BRON CBS Levendig afscheid Het is thans stil op het Binnenhof, al thans voor zover het betreft de vergader zalen van de beide Kamers. Want jl. dins dag vrng ook het zomerreces voor de Eers te Kamer aan, nadat de dames en heren van waar hij inmiddels tweede kassier was ge worden. c Openluchttheater: Zuid-Nederlandse opera met operette: „lm weissen Rössl". BIOSCOPEN Cinema Palace: 14, <16.15, 19 en 21.15 u.: „Uit Hollywoods lachfabriek", a.l. 10.30 u.: (beh. zondag) „Lassi's grote avontuur". Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u., dinsdag 14 en 20 u.: „Operatie Petticoat", ellls löfift Lido Theater: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Weit ist der Weg", a.l. Zaterdag 23.30 u.: „Liefde en begeerte", 18 j. Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 u„ zon dag ook 16.15 u.: „Fanfare", a.l. Minerva Theater: 20.15 u.: zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 u.: „Alles de lucht in", a.l. Rembrandt Theater: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: (vanavond alleen 21.15 u.): „Avontuur per ballon" 10.30 u.: „Gipsy Colt", a.l. Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u., zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Kom van dat dak af", a.l. Studio Theater: 14.15. 19 en 21.15 u.: „Brave soldaat Schwejk", a.l. 10.30 u.: „Dik Trom en het circus", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): 19 en 21.30 u.: „Marina", a.l. 14.30 u.: „Schlager parade", a.l. TENTOONSTELLIN GEN Vleeshal en Vishal (Grote Markt): Tot 16 aug. dagelijks van 1017 en van 20 22 u. (dinsdag van 19—22 u.) „Nederlandse orgelpracht". Dagelijks 13.15 u. rondleiding. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein) tot 1 aug expositie van teke ningen, aquarellen en schilderijen van Cor Dik. Dagelijks 10—22 u. VRIJDAG 28 JULI City Theater 20 u „Helden op sokken' Rex Theater. 20 u-: „Drijfzand der be- geerte". Kindercircus Dr Bas, Santpoort-Zuid, Voorstellingen om 14 en 22 uur. ZATERDAG 29 JULI City Theater, 19 en 21.15 u.: „Helden op sokken". Rex Theater, 20 u-: „Drijfzand der be- geerte" Kindercircus De Bas, Santpoort-Zuid, Voorstellingen om 14 en 22 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum (9.30—12 en 14—16.30 u). Feestweek Santpoort, 10 en 14 u-: Con cours hippique terrein Wüstelaan. VRIJDAG 28 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Sta len klauw". Lixor Theater, 19 en 21.15 uur: „Sag mir adieu". W.B. Theater, 20 uur: „Hands up F.B.I. ZATERDAG 29 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Sta len klauw". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Sag mir adieu". W.B. Theater, 20 uur: „Hand up F.B.I.". Marguette-theater, zaterdag 20 uur, zondag 14.30 en 20 uur: „Tarzan en zijn vijanden". kregen. Helemaal aan het eind van de vergade ring van onze Senaat viel er een uitzon derlijke levendigheid waar te nemen. Im mers, vlak voordat het ogenblik van af scheid nemen der senatoriale vacantie- gangers zou aanbreken, met name toen de voorzitter vroeg of een der leden iets had op te merken naar aanleiding van een wetsontwerp, dienende om drie honderd duizend gulden beschikbaar te stellen ten behoeve van voormalige kleuterleidsters, die geen of weinig pensioen genieten, klonk er in de zaal van de hoge vergadering., baby-geschrei. Voorzitter Jongkman stel de daarop vast, dat men blijkbaar „in kringen van het kleuteronderwijs" geluk kig met het wetsontwerp is. Men kon even tueel ook een andere uitleg geven aan het vermakelijke voorvalletje op de publieke tribune. Doch hoe het zij, het was bepaald iets nieuws in onze parlementaire geschie denis, dat er nota is genomen van zulk een jeugdige „reactie" onder de luiste raars en toeschouwers! Oude grief. Niet nieuw daarentegen was het verwijt aan de Tweede Kamer, dat zij er straks schuld aan zal zijn dat de Eerste Kamer zich in september waarschijnlijk weer eens in tijdnood gebracht zal zien. De voorzit ter uitte deze grief in verband met het wetsontwerp ter goedkeuring van het ver drag inzake de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling. Dit moet in de plaats treden van de overeen komst betreffende de oude Organisatie voor Europese Economische Samenwer king, nu Amerika en Canada op het ge bied in kwestie met de overige aangeslo ten landen eveneens volledig van de par tij zullen zijn. Zie ik het wel, dan valt het overigens de Tweede Kamer nog niet zo kwalijk te ne men, dat zij dit ontwerp tot na de derde dinsdag van september heeft laten liggen. Bij haar kwam het namelijk pas een drie tal weken voor het aanbreken van het zo merreces binnen. Ter vermijding van mis verstand voeg ik hieraan toe, dat de rege ring moeilijk veel vroeger het ontwerp aan de Kamer van honderdenvijftig had kun nen toezenden aangezien zij nu eenmaal nauwelijks de mogelijkheid had gehad een en ander eerder voor de parlementaire keuken panklaar te maken. Speelruimte Iets anders is, of het niet aanbeveling zou hebben verdiend en in zoverre gaat dan de Tweede Kamer toch niet volkomen vrij uit dat onze direkt gekozen volks vertegenwoordigers bereid waren ge weest met een iets kortere vacantie genoe gen te nemen. Met andere woorden, zij zouden er beter aan hebben gedaan te be sluiten in de eerste week van september bijeen te komen om dan het genoemde wetsontwerp af te handelen. Op die ma nier zou onze Senaat in diezelfde septem bermaand een beetje meer speelruimte hebben gekregen. Overigens zij er op gewezen, dat de Eerste Kamer zich wèl de moeite zal ge troosten, nog vóór de derde dinsdag te ver gaderen. Zij is van plan op 12 september bijeen te komen ten einde het toto-ont werp af te doen. Dientengevolge zal men het in de aanvang van het voetbalseizoen eerst nog met de oude toto-regeling moe ten doen. Dat ware niet nodig geweest, wanneer de Tweede Kamer voor een promptere behandeling zorg zou hebben gedragen. Zij ontving het wetsontwerp op 21 maart en pas op 4 en 5 juli kwam zij tot de openbare behandeling daarvan. Vriendelijke begroeting Bij zijn eerste optreden in 's lands ver gaderzaal althans in zijn tegenwoordige rol viel de nieuwe minister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp, een vriendelijke be groeting ten deel. Mr. Van Bruggen (C.H.) zong zijn lof en verklaarde groot vertrou wen in de opvolger van minister Van Rooy te koesteren. Hij maakte zich sterk dat dr. Veldkamp, die als staatssecretaris reeds een aantal jaren heel wat ervaring heeft opgedaan, ook wat betreft het omspringen met de Kamers, geen speciale bijstand no dig zou hebben van „verreschrijvers". Dat wil zeggen: van ambtenaren op de gere serveerde tribune, die met behulp van briefjes soms heel wat te doen hebben om hun hier en daar mogelijk te onwetende hoogste chef nog fluks de onontbeerlijke inlichtingen te verschaffen. Uitzondering op de regel. Een aloude traditie wil, dat een minis ter die na een normale ministeriële loop baan van tenminste vier jaar het hoge ambt er aan geeft (of moet geven, door dat hij geen plaats krijgt in een nieuwe ploeg) tot Ridder in de Nederlandse Leeuw wordt benoemd als hem die onderschei ding niet reeds eerder ten deel was geval len. Mr. Van Rooy is echter al na twee jaar opgestapt en toch zag hij zich deze Rid derorde toegekend. Onwillekeurig kan de vraag rijzen, wat het minimum aan minis teriële dienstjaren is, of voortaan zal zijn, om zich op deze wijze onderscheiden te zien. Volgaarne zij aan oud-minister Van Rooy het lintje in kwestie gegund en dit te meer omdat er, gelijk ik al eerder heb vermeld, een gevoel is blijven hangen dat hij met geheel en al billijk is behandeld. Toch meen ik in een zo snel verwerven van de Leeuw het gevaar te bespeuren, dat daarmee een bedenkelijk precedent ge schapen zou kunnen zijn. Want hierdoor zou het een zelfs na nog kortere ambtsperiode aftredende minister mogelijk teleurstellen als hij (ingeval hij de Leeuw niet reeds zou bezitten) de on derscheiding in kwestie niet zou krijgen Vandaar dat ik, wat er thans is gebeurd, een nogal merkwaardige afwijking acht van de oude regel omtrent het minimum van vier jaren trouwe ministeriële dienst, nodig om tot Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw benoemd te kunnen worden. Intussen zou het wel interessant zijn, achter de overweging te komen, die aanleiding heeft gegeven tot deze uitzon dering op wat, voor zover mij bekend, de regel was. Verdiende lof In zijn vakantietoespraak heeft de voor zitter van de Eerste Kamer zijn medeleden lof toegezwaaid omdat zij van, inderdaad prijzenswaardige, zelfbeperking blijk heb ben gegeven. Was het aantal door de se natoren gehouden vergaderingen in het vorige zittingsjaar vijftig geweest, deze keer hebben zij slechts vijfenveertig maal vergaderd. Juist omdat ik van tijd tot tijd ook wel eens kritische woorden aan de Ee ste Kamer wijd, kwam het mij niet meer dan fair voor, ditmaal op genoemde se natoriale deugdzaamheid de aandacht te vestigen. Dr. E. van Raalfr Advertentie MlllillllllllllillllllllllllllllllllllllilllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Het KNMI deelt mee: Een oceaanstoring, die gisteren Ierland naderde, is in snel tempo in oostzuidooste- lijke richting getrokken, vergezeld van een uitgebreid regengebied. Dit is in hoofdzaak gedurende de afgelopen nacht over ons land getrokken, waarbij op verscheidene plaatsen 10 - 15 mm regen viel. Achter de storing herstelt zich een noordweste lijke luchtstroming rondom de hoofdde pressies boven Scandinavië. De noordwestelijke winden zullen koele lucht aanvoeren, waarin naast opklaringen ook hier en daar een bui voorkomt. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen u 5 binnen- en buitenland -n a Neerslag: laatste 24 uur. o jsS &S Den Helder half bew. nw 18 9 Ypenburg regen windst. 19 14 Vlissingen regen nnw 19 8 Eelde zwaar bew. wzw 18 7 De Bilt regen windst. 19 8 Twente regen wzw 19 6 Eindhoven regen wzw 19 6 Zd-Limburg regen nnw 20 14 Helsinki zwaar bew. z 18 20 Stockholm motregen zw 18 0.8 Oslo zwaar bew windst. 18 3 Kopenhagen regen wzw 17 1 Aberdeen zwaar bew. nw 17 0 Londen zwaar bew. nnw 20 0 Amsterdam zwaar bew zw 19 9 Brussel regen wnw 21 17 Luxemburg regen zzw 17 10 Parijs regen zw 24 6 Bordeaux motregen zw 24 0.2 Grenoble zwaar bew windst. 26 0.5 Nice zwaar bew n 25 0 Berlijn regen nno 20 7 Frankfort regen zzw 18 29 München geheel bew wzw 28 0 Zürich geheel bew zzw 27 0.1 Genève half bew. wzw 28 6 Locarno zwaar bew windst. 28 0 Wenen zwaar bew wzw 31 0 rnnsbrock zwaar bew windst. 32 0 Belgrado onbewolkt o 29 0 Athene onbewolkt n 30 0 Rome half bew. zzw 32 0 Ajaccio zwaar bew. o 28 0 Madrid onbewolkt n 31 0 Mallorca onbewolkt windst. 33 0 Lissabon onbewolkt nnw 28 0 Zaterdag 29 juli Zon op 4.56 uur, onder 20.36 uur. Maan op 21.36 uur, onder 6.59 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 28 juli Hoog water 3,36 uur en 16.07 uur. Laag water 11.45 uur en Zaterdag 29 juli Hoog water 4.24 uur en 16.57 uur. Laag water 0.11 uur en 12.34 uur. lel hoog en laag water te Zandvoort Is e tof 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2