Veiligheidsraad spreekt andermaal over Bizerta Felle Labour-aanval op regering Macmillan Kasavoeboe opent zitting van Kongolees parlement Washington wil der bewapening lasten delen (Sr WERELDNIEUWS 1 Alleen Frankrijk blijft in gebreke de resolutie volledig uit te voeren Tweede Minuteman-raket werd een succes Jeugdmisdadigheid weer toegenomen in Engeland Arbeidsonrust onder onderwijzers McCIoy in Moskou na bezoek aan Kroesjtsjev Majoor Gagarin morgen naar Brazilië raatótoel 3 0p de Een plezierige vacantièdag be hoeft niet bedor ven te worden door hoofdpijn! VRIJDAG 28 JULI 1961 Op de valreep Nasoetion opgenomen in Westduits sanatorium Dit jaar herstel van de relaties met Rusland Regering van nationale eenheid in voorbereiding M. Mok Neem direct Rheumin Rheumin-tabletten helpen snef, zeker en bovendien veilig t Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 et Een Brocades-product, dus: vertrouw er op! (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) TUNIS, 28 juli. Terwijl nu al bijna een week Franse en Tunesische soldaten elkaar onder de gloeiende zon in Bizerta over de vizieren van hun geweren liggen aan te staren en ieder misverstand een nieuwe moordende uitbarsting van ge weld ten gevolge kan hebben, is er nog niets daadwerkelijks gedaan om de spanning te verminderen. Ook Dag Hammarskjoeld, die gistermiddag uit Tunis naar New York terugreisde, onderstreepte het blijvende gevaar van de situatie. Hammarskjoeld is bijzonder geschokt door de serie diplomatieke oor vegen die hij van de Fransen heeft ge kregen: het doorzoeken van zijn auto en de weigering van admiraal Amman hem te ontvangen in Bizerta, maar meer nog De Gaulle's weigering hem naar Parijs uit te nodigen en het volledige Franse negeren van de resolutie van de Veilig heidsraad. Tunesië heeft zich nu volledig aan die resolutie gehouden. Het heeft het vuren gestaakt en zijn vrijwilligers inmiddels uit de Sahara teruggetrokken. De Fran sen legden de resolutie naast zich neer, trokken zich niet alleen niet op hun uit gangstellingen terug, maar verklaren nu zelfs het vuren op eigen houtje te hebhen gestaakt en dus niet op order van de Vei ligheidsraad. Beide partijen hebben weliswaar hun be reidheid te kennen gegeven tot onderhan delen, maar dan op zeer verschillende ba ses. De Fransen wensen onderhandelingen in twee etappes: 1. In Bizerta zelf tot het normaliseren van de toestand in de stad. 2. In Tunis over de toekomst van de basis. De Tunesiërs eisen de volledige uit voering van de resolutie van de Veilig heidsraad en zijn dan bereid tot een ge sprek in Tunis over de kalender voor de evacuatie van de basis, welke tevoren ge garandeerd zou moeten zijn. Die standpun ten zijn verschillend, maar in feite toch overbrugbaar, hoewel het huidige humeur van Bourguiba en De Gaulle dat niet ge makkelijker maakt. Bemiddeling? Voor het tot spreken brengen van de bei de partijen zal in ieder geval een tussen persoon nodig zijn. Hammarskjoeld is zo danig door Parijs gekoeioneerd, dat men zijn poging als mislukt mag beschouwen De westelijke mogendheden onthouden zich angstvallig van iedere bemiddelingspoging Andere potentiële bemiddelaars zijn dun gezaaid. In feite resten alleen de Marok kanen, maar ook koning Hassan II kan van zijn wankele troon de neutralen niet te zeer vertoornen. Het valt niet te ontkennen, dat Bourgui- bij bij gebrek aan bemiddelaars, maar één alternatief heeft: terugvallen op de landen, die bereid zijn hem tegen Frankrijk te steunen. In ruil voor die voorlopig nog mondjesmaat gegeven steun zou hij zich volledig aan het neutrale blok moe ten binden. Vandaag kwam de secretaris generaal van de Arabische Liga. Hassou na, in Tunis aan. Uit zijn gesprekken met Bourguiba zal blijken in hoeverre de steun van de door gecompliceerde interne con flicten verdeelde Arabische wereld zich zal concretiseren. Van hulp van het Rus sische blok is nóg geen sprake: er is nog niets feitelijks aangeboden en Bourguiba heeft er nóg niet om gevraagd. Hoewel er bij de Tunesische regering nog steeds enige aarzeling bestaat werke lijk alle bruggen achter zich te verbran den, ook vanwege de rampzalige econo mische consequenties, begint toch de tijd voor een serieuze bemiddelingspoging naar het einde te lopen. Bourguiba kan niet veel langer blijven treuzelen, zonder de indruk van een capitulatie te wekken. De vingers, die ongeruste Tunesische soldaten en schietgrage Franse parachutisten, op luttele meters van elkaar, in de dolmaken- de hitte van Bizerta, aan de trekkers van hun geweren houden, hoeven zich maar één keer te krommen, om de laatste com promis-mogelijkheden in bloed te doen verdrinken. Niet gemakkelijk PARIJS. Intussen, zo meldt onze corres pondent, beseft men in Parijs buiten rege ringskringen, dat de Franse vertegenwoor diger het vanavond in de Veiligheidsraad niet gemakkelijk zal krijgen. Door het op de spits gedreven conflict tussen De Gaul le en Hammarskjoeld heeft Bourguiba een kaart in handen gekregen, die hij ongetwij feld diplomatiek tegen Frankrijk zal uitspe len. In de vorige zitting van de Veiligheids raad is de resolutie over „staakt het vu ren" met algemene stemmen aangenomen, zelfs met de stem van Rusland. Rusland en de Aziaten kunnen, zo meent men in Parijs, ditmaal bezwaarlijk vóór Frankrijk stemmen. In dat geval krijgt Bourguiba zijn zin met internationalisatie van het con flict. Voorts heeft het in Parijs sterk de aan dacht getrokken, dat het F.L.N. weliswaar beloofd heeft Bourguiba een paar vrijwil ligers te sturen, maar dat de hoofdmacht van het F.L.N. zich in zuidelijke richting gaat verplaatsen, de kant van Libië uit. Volgens Parijs zou dat kunnen beteke nen. dat het F.L.N. een groot conflict tus sen Tunesië en Frankrijk voorziet en dus tijdig de F.L.N.-troepen buiten scliot en in reserve wil houden. Exodus Als gevolg van het conflict over Bizerta, zullen in augustus tienduizend Fransen, woonachtig in Tunesië, naar Frankrijk re patriëren. Een eerste ploeg van 600 komt vandaag, een volgende groep van 900 zon dag aan in Marseille, waar barakken be schikbaar worden gesteld om de daklozen voorlopig te herbergen. De gerepatrieerden zijn hoofdzakelijk leden van gezinnen van Franse militairen in Bizerta, maar ook landbouwers, die er de voorkeur aan geven naar het moederland terug te keren. Zij krijgen bij aankomst in Marseille als eer ste ondersteuning een bedrag van duizend nieuwe franc. Arabische boycot CAIRO (AFP) Het secretariaat van de Arabische Liga is op het ogenblik, op verzoek van de regering van Saoedi-Ara- bië, bezig met het opstellen van een nota waarin alle Arabische staten werden op geroepen Frankrijk politiek en economisch te boycotten als „de Franse agressie tegen Tunesië wordt voortgezet," zo verneemt AFP in Cairo. CAPE CANAVERAL —Donderdag is voor de tweede maal een proef met een Amerikaanse raket van het type Minute- man met succes bekroond. Deze raket, ge dreven door vaste brandstof, legde een af stand van achtduizend km. af over de At lantische Oceaan. De vlucht duurde bijna een half uur. De eerste proef met dit type is op 1 februari genomen. De raket legde toen 7.360 km. af. Een tweede proef op 19 mei mislukte. LONDEN (Reuter) In Groot-Brittan- nië zijn in 1960 minder moorden gepleegd dan in 1959, doch het aantal misdaden met geweldpleging en de jeugdmisdadigheid is sterk gestegen. In 1960 werden, voorzover bekend. 135 moorden gepleegd, tegen 141 het jaar tevoren. Het aantal misdrijven met geweldpleging en de jeugdmisdaden lag twaalf percent boven dat van 1959. Het aantal zedenmisdrijven liep met drie percent terug. De grootste stijging van het aantal mis drijven 'werd vorig jaar geconstateerd in de leeftijdsgroep van 17 tot 21 jaar. Het to taal aantal misdrijven dat bekend is ge worden, bedroeg in 1960 743.713, 10.292 meer dan in 1959. Misdaden bedreven door vrouwen, zijn in 1960 met twaalf percent gestegen.'Het grootste aandeel in de stij ging van de misdaad hadden veertienjari ge meisjes. Meer dan duizend van haar werden in 1960 schuldig bevonden aan mis daden. In totaal werden in het vorige jaar bijna twintigduizend vrouwen berecht, het dubbele aantal van 1938. Bondskanselier Adenauer is woensdag van het vliegveld Wahn bij Keulen naar zijn vakantie-oord Cadenabbia aan het Como-meer vertrokken. Vlak voor het vertrek kwam mejuffrouw Siegel, zijn secretaresse uit Bonn, nog met een map vol staatsstukken, die dringend ondertekening behoefden. De 85-jarige staatsman blijft tot 6 augus tus met vakantie. DJAKARTA, (UPI) Volgens hoogge plaatste diplomatieke zegslieden in Dja karta ondergaat de stafchef van het Indo nesische leger, generaal Abdoel Haris Na soetion, op het ogenblik een medische be handeling in West-Duitsland. Over de aard van zijn ziekte is niets met zekerheid bekend, maar men gelooft dat de 34-jarige minister weer last heeft van een longziekte die hij elf jaar geleden heeft opgelopen. Op 17 juli is Nasoetion uit Cairo vertrok ken. zogenaamd op weg naar Djakarta maar in plaats hiervan is hij naar Frank fort gevlogen. Hij ligt nu in observatie in een sanatorium in het Zwarte Woud. Advertentie (Van onze correspondent) LONDEN. Ongekende opwinding heerste gisteravond in het Britse Lager huis, toen premier Macmillan in de slot rede van het economisch debat in ant woord op de felle oppositie-critiek op de door Selwyn Lloyd afgekondigde noodmaatregelen, de socialisten naar het hoofd slingerde, dat het Labour-bewind, dat tien jaar geleden eindigde, werd ge kenmerkt door voortdurende crises, steeds stijgende prijzen en hoge belas tingen. Er ontstond een oorverdovend tumult, waardoor de premier zich nau welijks verstaanbaar kon maken. Terwijl er op de Labour-banken geroe pen en gebruld werd, juichten de conser vatieven. De bepruikte speaker (voorzit ter) moest herhaaldelijk ingrijpen. De so cialisten riepen in spreekkoor: „Bedrog, bedrog, bedrog!". Macmillan was krijtwit. Hij sprak over de noodzaak van nationale eenheid, maar Labour weigerde zijn mede werking aan de oplossing van de crisis te verlenen, tenzij de regering grotere socia le rechtvaardigheid betracht. Thans zijn de loontrekkenden en degenen met lage sala rissen eenzijdig het slachtoffer geworden; de kapitaalkrachtigen worden gespaard, doordat deze onlangs een speciale belas tingverlaging kregen. Uitgespeeld Het enige lichtpuntje in het debat en de algemene verwarring in het land, waar thans vooral de stakende onderwijzers en in iets mindere mate de mijnwerkers en het P.T.T.-personeel een symptoom vor men van algemene verbittering, was een aanbod van Labours schaduw-kanselier Harold Wilson om zijn steun aan de rege ring te verlenen, indien deze werkelijk op trad tegen belastingvrije winsten, hetgeen de regering overweegt om eventueel vol- MOSKOU (UPI) De ontwapeningsad viseur van de Amerikaanse regering John McCloy is gistermiddag na een onderhoud van twee dagen aan de Zwarte Zee met premier Kroesjtsjev te Moskou terugge keerd. McCloy weigerde te onthullen wat de reactie van de Russische premier was geweest op de toespraak van Kennedy. Hij heeft met Kroesjtsjev lange besprekingen gehad over de ontwapening en andere kwesties die de Amerikaans-Russische be trekkingen betreffen. In antwoord op een vraag zei McCloy: „Ik ben pessimistisch noch optimistisch gestemd, maar ik blijf hopen dat wij wat de ontwapening betreft iets opbouwends kunnen bereiken." gend jaar te doen. Oppositieleider Gaits- kell, die fel uitviel en Macmillan een pracht acteur noemde die zijn rol echter heeft uitgespeeld, onderstreepte dat de cri- tiek op de regering universeel «is. Hij noemde de regeringsmaatregelen totaal on voldoende en economische onzin. Macmil lan zei op zijn beurt te vertrouwen dat het Britse volk de regering niet zal teleur stellen. Hij ging zitten onder een Labour- gegil van „Aftreden!" De conservatieven waren kennelijk ontdaan door de weifelen de en onzekere manier van optreden van de premier. Sir Winston Churchill, in avondkleding, was getuige van het hoogst onverkwikkelijke parlementaire tafereel. Het Lagerhuis gaf Macmillan ten slotte een ruime meerderheid van 110 stemmen, nadat de socialistische motie van wantrou wen met 108 stemmen meerderheid was verworpen. Stevenson in Parijs PARIJS (Reuter) Adlai Stevenson, de Amerikaanse afgevaardigde bij de UNO, is voor een bezoek van twee tot drie da gen in Parijs aangekomen en zal morgen besprekingen voeren met de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Couve de Mur- ville. Stevenson zal gedurende het week einde ook een onderhoud hebben met pre sident De Gaulle. RIO DE JANEIRO (AFP) (UPI) De Braziliaanse minister van Buitenlandse Za ken Arinos heeft meegedeeld, dat ma joor Joeri Gagarin, zaterdag voor een be zoek van vijf dagen aan Brazilië zal aan komen. Gagarin zal Rio de Janeiro, Sao Paulo en Brasilia bezoeken. Wanneer Gagarin in Brasilia is, zal hij daar niet president Ja nio Quadros treffen, die die dag juist af wezig zal zijn. Quadros zou in december een bezoek brengen aan de Verenigde Staten. Minister Arinos heeft bekend gemaakt dat voor het einde' van dit jaar de diplo matieke betrekkingen tussen Brazilië en Rusland zullen zijn hersteld. Bijna veertien jaar zijn de diplomatieke betrekkingen tus sen Rusland en Brazilië verbroken geweest, nadat een Russisch blad in oktober 1947 een artikel had gepubliceerd, dat beledi gend werd geacht voor de toenmalige pre sident Dutra. Na 1958 werden op beschei den schaal wederom handelsbetrekkingen aangeknoopt. De toenaderingspogingen werden versneld sedert de ambtsaanvaar ding van Quadros. De diplomatieke betrek kingen met Hongarije, Bulgarije en Roe menië waren reeds eerder hersteld. MEXICO-STAD (UPI) Een studenten comité van de faculteit van sociale en po litieke wetenschappen van de nationale universiteit van Mexico, heeft president Adolfo Lopez Mateos verzocht majoor Ga garin uit te nodigen voor een bezo-ek aan Mexico. LEOPOLDSTAD (Reuter) De Kongo lese president, Kasavoeboe, heeft donder dag het Kongolese parlement officieel ge opend nadat het tien maanden lang niet bijeen was geweest. Tijdens de voorafgaan de dagen hadden echter reeds informeel overleg en de verkiezing van enkele func tionarissen plaats gehad. Kasavoeboe zei dat het parlement eerst zijn goedkeuring moet hechten aan een re gering van nationale eenheid. Later zal een nieuwe grondwet aan de orde komen. De president dankte de UNO voor de bescher ming die is verleend. De Lovanium-uni- versiteit, waar de bijeenkomsten van het Kongolese parlement worden gehouden, is met onder elektrische stroom staande prik keldraadversperringen omgeven en wordt door circa duizend man troepen bewaakt. Hij sprak zich uit voor de suggestie van de regeringen in Stanleystad en Leopold- stad, dat de stemming over de motie van vertrouwen in de regering geheim moet zijn. De afgevaardigden kunnen echter een afwijkende beslissing nemen. Slechts een gebied van Kongo - Katanga - heeft geen afgevaardigden gezonden, zo merkte Kasavoeboe op. „Wanneer de volksvertegenwoordigers van dit gebied in hun houding volharden zullen wij hen aan de kaak moeten stellen en veroordelen." (Van onze correspondent) LONDEN Uit de omzichtige antwoor den van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken te Washington, Dean Rusk, op een persconferentie, bleek duidelijk, dat hij grote betekenis hecht aan het komen de overleg tussen de Verenigde Staten en de NAVO-bondgenoten. Ilij gaf de indruk dat er grond bestaat voor de opmerkingen, de laatste dagen in de Amerikaanse pers gemaakt, dat het bereiken van eenstem migheid in NAVO-verband over de diplo matieke aanpak van de Berlijnse kwestie en de verdeling van de lasten van de ver grote militaire paraatheid geen eenvoudi ge zaak zal zijn. Rusk weigerde zich, met het oog op het komende NAVO-beraad in bijzonderheden over dit delicate onderwerp uit te laten. Hij gaf in antwoord op een vraag te kennen, dat de zaak inderdaad niet een voudig is. De Franse verwikkelingen in Algiers en Tunis zetten omvang en tijd stip van een grotere Franse bijdrage aan de NAVO op losse schroeven. De Britse economische zorgen vormen een verdere complicatie. De Amerikaanse regering zal van het Congres ongetwijfeld de nodige fondsen krijgen voor de versterking van het militaire apparaat. De reacties van de Congres leiders en de snelle wetgevende voorbereidingen zijn een begrijpelijke en bemoedigende reactie op de algemeen toegejuichde, krachtige aanpak van de crisis door president Ken nedy. Men is echter wat ongerust over de vraag of de Europese NAVO-landen even ferm klaar staan voor daadwerkelij ke acties en offers. De Westeuropese in stemming met de rede en de plannen van Kennedy zijn te Washington wel gewaar deerd, maar men legt er de nadruk op dat zulks niet genoeg is. De welvarende westelijke bondgenoten moeten, zo meent men, een redelijk aandeel leveren, want ook hun levensbelangen staan op het spel. Dean Rusk kon niet aangeven op welk terrein de Verenigde Staten Rusland voor stellen voor een vredelievende oplossing van de Berlijnse kwestie zuilen kunnen doen. Ook dat is een zaak van overleg in NAVO-verband. Nadrukkelijk stelde Rusk echter vast dat het initiatief niet aan het Kremlin zal worden overgelaten. Uit de komende vergadering van de Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken en van de NAVO-raad zal zijns inziens een prak tisch initiatief geboren moeten worden. Rusk beweerde goede hoop te hebben dat de huidige intensieve consultaties door het team onder leiding van de onder-minister van Buitenlandse Zaken, Foy Kohier, in een gesprek met de verschillende minis ters van Buitenlandse Zaken tot volkomen eensgezindheid in de NAVO zal leiden. Hij gaat overigens uit van de verwachting dat de vergrote militaire en diplomatieke pa raatheid van het Westen een zaak is van voortdurend innig overleg op langere ter mijn tussen de bondgenoten, niet alleen vanwege de kwestie-Berlijn, maar ook in alle andere bedreigde punten ter wereld ELISABETHSTAD (AFP) De Katan gese garnizoenen in het noorden van de afgescheiden provincie zijn practisch om singeld door UNO-troepen en van hun be wegingsvrijheid beroofd, aldus heeft de Katangese minister van Binnenlandse Za ken Moenoengo gisteren verklaard. Omdat politie en gendarmerie niet in staat zijn normaal politiediensten te ver richten en de orde te handhaven kan de huidige situatie tot betreurenswaardige in cidenten leiden, zo zei de bewindsman. De grote schuldige Onlangs heb ik hier iets te berde mogen brengen over het vereeuwigen van ver dienstelijke figuren door middel van straat naambordjes. Bij diepere bepeinzing van dit onderwerp herinnerde ik mij dat in mijn jonge jaren sigarenfabrikanten zich op een soortgelijk streven toelegden. Sinds dien zijn deze ondernemers zich bij hun naamgeving gaan bepalen tot vorstelijke en andere adellijke personen die ook zon der industrieel ingrijpen reeds tot de ge schiedenisboekjes zijn doorgedrongen. Waarom zij land- en tijdgenoten het voor recht ontzegd hebben op hun kistjes en do zen te prijken, is mij niet bekend, maar ze hebben mij, en wellicht nog enkele lie den, daardoor van iets aardigs beroofd. Want het was aardig op een sigarenkistje een baardig en blozend gezicht te zien en daaronder de vèn stille lof getuigende woorden: Onze Nederlandse componist Ri chard Hol. Of wel, en nu met onverbloem de lof: Onze grote toneelspeler Louis Bouw meester. Of, van niet minder geestdrift ge tuigend: Onze gevierde zangeres Cateau Engelen-Sewing. Niemand zal mij ervan verdenken recla me voor deze produkten te willen maken. Het laatste exemplaar ervan moet reeds lang geleden in rook zijn opgegaan. Mag men uit dit feit concluderen dat hetzelfde is geschied met de reputatie van de al dus bezongen personages? Of is hun ver dwijning uit de tabakswereld een blijk van fijne tact in die zin dat men hun de inmiddels populair geworden opmerking heeft willen besparen dat zij de sigaar zijn geworden? Het zijn alles vragen waarop mijn weet gierig gemoed geen antwoord krijgt. Dus ga ik op eigen gelegenheid verder wroe ten. Ik denk aan de tabaksaccijns, door een snode minister van financiën, die nog geen Lieftinck, maar doodgewoon De Vries heette, in het aanzijn geroepen. De ze accijns maakte met een slag een einde aan de goede tijd waarin men om een dubbeltje sigaren een winkel kon binnen stappen zonder te worden weggehoond. Of om een half ons tabak kon vragen en dan een puntzak volgestopt kreeg met een pluk rookbaarheid die ongeveer het dubbele van de gevraagde hoeveelheid woog. Had men geluk, dan werd er bovendien gratis een Gouds pijpje bij gedaan. Al deze gemoedelijkheden zijn uit on ze gerationaliseerde samenleving weggebe- zemd. Wat ligt meer voor de hand dan dat bij deze radicale schoonmaak ook de ver trouwde gelaatstrekken van onze nationale helden en heldinnen ten bate van onper soonlijke staatsieportretten het veld heb ben moeten ruimen? Zodat het moeizaam gezochte antwoord per slot van rekening van een verrassende eenvoud is, van een verbluffende, alle euvele verschijnselen verklarende zakelijk heid. De schuld ligt namelijk nergens an ders dan bij de belasting. Advertentie Karbonaden. De Australische vrachtrijder Harry Thomson, heeft de wedstrijd in het karbonaden-eten gewonnen. Thomson verorberde binnen een uur dertig kar bonaden. Hij had voordien slechts een licht ontbijt genuttigd, zo verklaarde hij, bestaande uit twee eieren met ham, drie sneedjes toast en drie koppen thee. Informeel. Sarah Churchill, de 46-jarige dochter van Sir Winston Churchill, is in Londen veroordeeld tot een geldboete van twee pond sterling, wegens openba re dronkenschap en aanstootgevend ge drag. Ze werd van rechtsvervolging ont slagen, toen een arts meedeelde dat hij de actrice zou accepteren als „informeel patiënte". Wederopbouw. De wederopbouw van de Raschi synagoge in Worms het oud ste Joodse bedelhuis in Europa is vol tooid. De synagoge werd in de „Kristal nacht", 9 november 1938, verwoest. Zij is genoemd naar de filosoof Solomon Ben Isaak Raschi, die in de elfde eeuw in Worms heeft geleefd. Bezoek. In Amman is officieel meege deeld, dat Koning Hoessein van Jorda nië morgen een bezoek zal brengen aan Koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië. Koning Hoessein zal zich laten vergezel len van zijn premier, Bahjat Talhoeni, en andere hooggeplaatste raadsleden van de kroon. Verkeer. Tussen januari en mei van dit jaar zijn bij verkeersongelukken in Groot-Brittannië 2.662 mensen om het leven gekomen en ruim 127.000 gewond, zo heeft de Britse vereniging ter voor koming van ongelukken meegedeeld. Succes. Binnenkort zullen de reclamebor den langs alle nationale- en autowegen in Italië verdwijnen, aldus heeft de mi nister van Openbare Werken gezegd. In de pers is tegen die reclameborden, als bedervers van het landschap, heftig ge fulmineerd. Onderwijs. De regeringen van de Sovjet- Unie, Wit-Rusland en de Oekraïne heb ben de UNESCO een bedrag van ruim negenhonderdduizend gulden aangeboden voor hulp bij het onderwijs in Afrikaan se landen, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Vooruit. De toestand van president Ra- jendra Prasad van India gaat gestadig vooruit, zo is in Nieuw Delhi bekendge maakt. De 76-jarige president heeft ver leden week een maagbloeding gehad. Neger. Ondanks zuidelijke oppositie heeft de Amerikaanse senaat met 73 tegen 17 stemmen de benoeming door president Kennedy van een neger tot lid van de federale commissie voor de burgerrech ten goedgekeurd. De neger is Spotts- wood Robinson, deken van de Howard universiteit in Washington. Bosbrand. Vierhonderd vrouwen en kinde ren zijn uit een nederzetting bij de Bo- navista-baai op oostelijk Newfoundland geëvacueerd. Zij werden aan drie kan ten door bosbrand bedreigd. De branden op Newfoundland woeden reeds zes we ken. Hittegolf. Het oosten en zuiden van de ver enigde Saten zuchten onder een hitte golf. Voor de zesde achtereenvolgende dag wees de thermometer gisteren in New York een temperatuur boven de 90 graden Fahrenheit aan. Termieten. In de Verenigde Staten wordt per jaar voor een bedrag van ongeveer 250 miljoen schade aangericht door ter mieten. Dit is meer dan tweemaal zo veel als tien jaar geleden. De insecten hebben zich de laatste jaren ook ver spreid over de noordelijke gebieden, waar ze aanvankelijk niet voorkwamen. Staking. Op het Britse kernenergiecentrum te Berkeley zijn bijna tweeduizend em ployees in staking gegaan uit protest te gen de „onvoldoende" veiligheidsmaatre gelen bij het hanteren van radio-aktieve stoffen. Een woordvoerder verklaarde: „Wij willen het vakverbond verzoeken een geleerde naar het centrum te zen den ter inspectie." In brand. Een viermotorig straalverkeers- vliegtuig van de „Air France" dat naar Tokio zou vertrekken, is donderdagmid dag op het vliegveld Fuhlsbüttel bij Hamburg bij de start tegen een in aan bouw zijnd bouwwerk gebotst en in brand geraakt. Voordat de brand zich uitbreidde, hadden de inzittenden het toestel, een Boeing 707, kunnen verlaten. Acht van hen liepen verwondingen op, vijf passagiers en drie bemanningsleden. Er waren 28 passagiers en vijftien be manningsleden aan boord.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3