Scheepsarts van „Willem Ruys" heeft praktijk op Pitcairn Binnenschippers niet tevreden met ligplaats bij de spuisluis Duitse douane minder streng tegen „kleine" smokkelaars Groen Co Waddeneilanden zijn „vol" Duitse jongeren legden een krans in het Anne Frankhuis Patiënten zijn nakomelingen van de muiters van de „Bounty" Twee jaar voor beroving van bejaarde dame Nederlands vlootbezoek aan Canada „WE ZIJN VERBANNEN" Dronken hotelhouder reed echtpaar aan Onvoldoende licht en te smal pad Nieuwe dochter van N.S.: biljettencentrale Alleen kampeerders met „besproken plaatsenkunnen er nog terecht VRIJDAG 28 JULI 1961 9 Philips-vliegveld Dodelijke val uit raam ETALEUR/DECORATEUR RECLAME ADVISEUR/DECORATEUR Granaat zat 45 m hoog in kerktoren Centrale Verwarming Oliesteok - installaties h WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS Dr. J. G. Wisse, scheepsarts op de „Willem Ruys" heeft waarschijnlijk de verst afgelegen praktijk in de wereld: de 137 bewoners van het eilandje Pit cairn, middenin de Stille Oceaan, 4500 kilometer van Nieuw-Zeeland aan de ene kant, 5000 kilometer van het Pa namakanaal aan de andere. £ij zijn na komelingen van de muiters van de „Bounty", die onder leiding van luite nant Fletcher Christian in' 1790 met en kele volgelingen voet aan wal zetten. De „burgemeestér" van het eiland heet nog Fletcher Christian. Als teken van zijn waardigheid draagt hij nu een witte kapiteinspet van de Koninklijke Rotter damse Lloyd. Want de „Willem Ruys" is veel voor deze van de wereld afge sloten gemeenschap gaan betekenen. Als het schip in zicht komt, luidt vijf maal de bel. Het is ook het signaal, dat de scheepsarts naar het eiland komt om zijn spreekuur te houden, twee uur in de twee maanden. Dr. Wisse heeft al veel gedaan voor de eilandbewoners. Zij leven van jacht en visserij, verdienen wat geld met houtsnij werk dat ze op de „Willem Ruys" verko pen, hebben al een stroomagregaat en een radiozendstationnetje gekocht en verdelen onderling de opbrengst van ruilhandel. Dat is begonnen toen de „Willem Ruys" als „verzetje" voor de passagiers het eiland op zijn wereldreis ging aandoen, een on derbreking van enkele uren in de lange reis van twaalf dagen over de oceaan. Dr. Wisse is toen begonnen met een onderzoek naar tuberculose. Aan boord werden alle eilandbewoners doorgelicht. Nu is hij al tweemaal op het eiland geweest. Uit Rot terdam ging een speciale elektrische ap paratuur mee om een neusoperatie te kun nen verrichten dat is nu op de jongste reis gebeurd en sinds juni heeft het ei landje nu ook een bescheiden bloedtransfu siedienst waarvoor de Rotterdamsche Lloyd de apparatuur heeft geschonken. Pitcairners werden aan boord opgevan gen door een hofmeester, waarna de medi sche staf bloedmonsters nam om de bloed groepen vast te stellen. Daarmee kan de verpleegster op het eiland de vrouw van de zendeling-marconist in haar klei ne kliniek gaan werken als het nodig is. Zo gauw de bewoners weten dat de dokter komt spoeden ze zich naar de kliniek, waar de dokter spreekuur houdt. Een 78- jarig vrouwtje dat onlangs ernstig ziek was, kwam nu, na twee maanden de voor schriften van de Hollandse dokter, te heb ben opgevolgd, hem monter tegemoet. Het medische team van de „Willem Ruys" moet met een kleine motorboot door twee-en-een-halve meter hoge golven twintig minuten varen naar het rotsachti ge eiland met zijn gevaarlijke branding. Voor de kust „spelen" gewoonlijk grote walvissen. Om in de baai te komen moet geroeid worden. Het is dan wachten op een hoge golf om binnen te komen. De boot wordt op een van tenen gevlochten helling aan land getrokken. Dr. Wisse blijft de komende reis, de dertiende tocht om-de-wereld van de „Willem Ruys" thuis om in Sittard een praktijk waar te nemen. Maar daarna gaat hij weer mee. Ook naar Pitcairn. Zijn invaller, dr. Binnendijk, krijgt instructies mee om op het eiland het werk bij te houden. der van deze enorme drukte. De toeristen uit Duitsland hebben dat voor het grootste gedeelte wel gedaan. De belangstelling uit Duitsland is dit jaar nog groter dan ver leden jaar. Vlieland telt dit jaar 10 per cent vakantiegangers uit Duitsland tegen het vorig jaar 3 percent. Men heeft reeds getracht een deel van de toeristen af te voeren naar de buureilanden. Wat Ter schelling betreft was dat al onmogelijk, want daar zat men ook vol. Alleen op Texel was nog plaats voor een zeer gering aantal gasten. Badgasten uit binnen- en buitenland, die op goed geluk naar de eilan den trekken, vinden nu bij de boot in Har- lingen grote borden, waarop zij kunnen le zen dat zij in ieder geval geen boot be hoeven te nemen naar Vlieland als zij daar geen plaats hebben besproken. Ze zullen op zoek moeten naar een andere boot, want alleen Ameland en Schiermon nikoog kunnen op hun nieuwe terreinen nog kampeerders bergen. Op de jongste reis heeft kapitein Her man van den Heuvel weer „zijn" school tje voor blinde en dove kinderen in Colom bo bezocht. Dit internaat, waar Vlaamse nonnen uit Kortrijk de leiding hebben, ver- kert permanent in zorgwekkende finan ciële omstandigheden, maar de kinderen maken mooie poppen en die verloot kapi tein Van den Heuvel tijdens de reis onder de passagiers. De opbrengst van de vori ge reis resulteerde mede dankzij de hulp van een in Colombo wonende Neder lander in een speeltuin. De gezagvoer der van het vlaggeschip van de Rotter damsche Lloyd heeft deze officieel in ge bruik gesteld. Het was een groot feest. Er zijn intussen weer nieuwe fondsen De emigrerende organist Bernard Druk ker, die aan boord van de „Ruys" was op de heenreis, heeft een avond een verzoek programma gespeeld, dat vele honderden guldens opbracht. En natuurlijk zijn er ook weer poppen verloot. Bij het volgen de bezoek aan Colombo zullen er dus op nieuw blije kindergezichtjes zijn. „Het valt mij de laatste tijd op dat Breda onveilig begint te worden. Opge schoten jongens van 20 tot 25 jaar maken zich bij herhaling schuldig aan diefstal len, inbraken, geweldplegingen en zelfs aanrandingen. Het zijn jongens die met 15 tot 30 gulden zakgeld per week blijk baar niet kunnen rondkomen, omdat ze dagelijks rondhangen in cafetaria's. Heb ben ze geldgebrek, dan bezinnen ze zich op middelen om aan geld te komen. In dit geval door beroving. Met dit soort lie den moeten korte metten worden gemaakt. Dit eist de maatschappelijke veiligheid. Ik eis 2 jaar en 6 maanden gevangenis straf, aldus besloot de officier van Justi tie bij de Bredase rechtbank zijn requisi toir tegen de 23-jarige fabrieksarbeider J.W.S. uit Breda, die op de late avond van 14 mei in de St. Jansstraat in Breda in gezelschap van zijn 20-jarig ooooo in gezelschap van zijn 20-jarige broer M.S. en de even oude fabrieksarbeider J. van D., de 74-jarige mevrouw H. van D. van haar tas had beroofd. De oude dame was tegen de grond ge smakt, waarna het drietal zich met haar handtas uit de voeten had gemaakt. In het stadspark „Het Valkenberg" hadden zij de tas, na er een portemonnee en een porte feuille te hebben uitgehaald in het wa ter gegooid. „Is dat nu jullie vrijetijdsbesteding?" vroeg de president, mr. C. van der Kroon, aan verdachte J. S. „Door dit soort van misdrijven zakt Breda tot het peil van Chicago," aldus de president. De behandeling van de zaak tegen de beide kornuiten van J. S. werd op verzoek van de officier aangehouden, omdat zij ook nog andere feiten hadden gepleegd. De rechtbank deed na raadkamer on middellijk uitspraak. J. S. werd veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft op verzoek van Philips' gloeilampen fabriek te Eindhoven, een terrein in de gemeente Onstwedde aangewezen als luchtvaartterrein voor nationaal lucht verkeer met burger vliegtuigen. Als voorwaarden zijn gesteld dat tussen zonsondergang en zonsopgang op het ter rein niet mag worden geland, of daarvan mag worden opgestegen en dat het terrein alleen mag worden gebruikt voor zaken- vluchten ten behoeve van de n.v. Philips met aan haar behorende vliegtuigen. Van 1 tot 20 september zal een smal deel van de Nederlandse zeestrijdkrachten, bestaande uit vier schepen, een bezoek brengen aan Canada en voorts met de Ca nadese marine en de Canadese lucht macht oefeningen houden. De vier schepen, de „Karei Doorman", de onderzeebootjager „Limburg" en „Groningen" en de onderzeeboot „Zee leeuw" zullen na de oefeningen naar Nederland terugkeren. De „Karei Door man" zal een aantal SC-2F „tracker"- vliegtuigen voor onderzeebootbestrijding meebrengen naar Nederland. Deze vliegtuigen zijn door Canada aan Ne derland geschonken in het kader van de wederzijdse NAVO-hulp. De officier van Justitie bij de rechtbank in Den Bosch heeft een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden, zonder aftrek van voorarrest en vijf jaar intrek king van het rijbewijs geëist tegen een hotelhouder uit Kerkwijk. De hotelhouder had op 11 mei, toen hij onder invloed van alcohol met een snelheid van 150 km over de weg langs de Zuid Willemsvaart reed, een echtpaar uit Berlicum aangereden, waardoor beiden ernstig gewond geraak ten. De verdachte verklaarde niets gezien te hebben. Hij was in volle vaart doorgere den, hoewel een van de slachtoffers met een harde klap op zijn voorruit was geko men. De hotelhouder had enkele uren tevoren enige glazen wijn en vier glazen cognac gedronken. Het alcoholpromillage bleek bij de bloedproef 2,4 te zijn. Getuigen hadden met moeite de wagen zover kunnen inhalen, dat zij het nummer konden noteren. Uitspraak op 10 augustus. „We zijn verbannen", zegt de heer H. Zeeman, schipper van het binnenschip „Zwerver" en hij lacht er niet bij. Hij meent oprecht, dat de plaats waar de binnenschepen nu zijn komen te liggen de haven bij de Spuisluis in IJmuiden een soort „verbanningsoord" is. Hij staat wat dit betreft overigens niet alleen. Nagenoeg alle schippers en vooral hun vrouwen, vinden dat zij teveel afgezon derd zijn van de bebouwing. En dat is ook zo. „Het lijkt wel alsof ze ons niet willen hebben", zegt schipper H. Harder nadrukkelijk. Met „ze" bedoelt hij dan Rijkswaterstaat, die de vele op lading wachtende binnenschepen niet langer kon dulden voor de kleine sluis. Want die kleinste van de drie IJmuidense sluizen is weer in gebruik genomen. De heer Harder zegt dat de schepen wel aan de Kanaaldijk hadden kunnen blijven liggen, mits er maar een beperking van de vaarsnelheid bij de kleine sluis ver plicht zou worden gesteld. „Maar ze kun nen zo hard varen als ze willen", zegt hij nog. En dat betekent gevaar voor de kabels wasfraan de schepen vastliggen. Dit wordt bevestigd door schipper H. Zeeman, die het heeft meegemaakt dat door de golfslag van een voorbijvarend vaartuig enkele lijnen van de stilliggende binnenvaartschepen braken. Hij zegt: „We hadden daar niet kunnen blijven liggen." Maar óók hij is ontevreden over de huidige ligplaats, die op vele minuten fietsen verwijderd ligt van de bekende schippersbeurs aan de Stationsweg in Velsen-Zuid. Hier komen de binnenvaart schippers, dagelijks tweemaal bij elkaar, te weten 's morgens om tien uur en 's middags om twee uur. Om te horen of er nog vracht voor hen is. De meeste binnenschippers fietsen die afstand altijd: ze bezitten allemaal wel „een stuk scheepsroest", zoals ze hun voer tuigen noemen. En dat fietsen kost de schippers, nu zij in de spuihaven liggen, per dag circa twee uur. Dat is een enorm tijdverlies voor hen. „Want we hebben aan boord heel wat te doen," verzekert schipper Harder. „De meeste mensen hebben daar geen flauw benul van." Velsen heeft inderdaad geen behoorlijke wachthaven voor binnenschepen. Dat heb ben de schipers altijd als een gemis ge voeld. Met de huidige plaats zouden zij overigens nog genoegen willen nemen, in- indien de nodige voorzieningen maar waren getroffen. En nodige voorzeningen zijn: zorgen dat er voldoende licht komt onder aan de hoge dijk. Voorts dient er volgens de schippers een behoorlijk pad aan de voet van de dijk te worden aangelegd. Thans is er een smal pad, waarop precies in het midden palen staan, waar de schepen aan vast liggen. Een overbodige luxe zou het ook niet zijn, indien hier een schuine oprit zou worden gemaakt, opdat het wat gemakke lijker wordt zijn 'fiets of bromfiets naar boven en beneden te brengen. Thans gaat dit allemaal via de stijle dijkhelling. 'Een schippersvrouw kan niet zonder hulp van anderen met de baby in de kinderwagen op de dijk komen. Over de „goede" plaatsen die men de binnenschippers heeft toegewezen, raken zijzelf niet uitgepraat.. De schippers vrouwen kunnen, aangezien de meesten geen rijwiel hebben, nu niet zelf meer winkelen. „Alles wordt bezorgd, bóven op de dijk, alleen een enkeling komt aan boord", zegt mevrouw Zeeman. Een ander gevolg is, dat het kerkbezoek onder de situatie lijdt. Veel schippersfami- lies behoren namelijk tot een of ander kerkgenootschap en zij stellen 't op prijs des zondags naar de kerk te gaan. Maar dat wordt moeilijk, als de vrouwen geen fiets hebben. Overblijven Nog een ander gevolg is, dat de school- .gaande kinderen 's middags nu niet meer thuiskomen om te eten, maar genoopt zijn over te blijven in de school te Velsen. De schoolbus van de gemeente haalt hen 's morgens op en brengt ze 's middags weer thuis. Toen de schepen nog aan de Kanaaldijk bij de kleine sluis lagen, kon den de kinderen „tussen de middag" thuis, aan boord eten. De huidige ligplaats is er dus de oorzaak van dat een bepaald levensritme is verstoord. De binnenschippers zijn bepaald grim- De kinderen spelen beneden aan de dijk, terwijl een schipper de dijk afzakt. mig als ze over deze kwestie spreken. „Ik zie het ervan komen," zegt schipper Har der, „dat er schippers zijn die als het niet beslist noodzakelijk is, Velsen niet meer zullen aandoen." In deze verwachting wordt hij ook gesterkt door zijn collega Zeeman. De huidige ligplaats is bovendien daar om ook zeer ongunstig, omdat de hoog ovens een flinke hoeveelheid stof afbla zen, die zich bij een bepaalde windrich ting, vastzet op de schepen, de ruiten, het wasgoed enzovoort. „Geloof mij, het is een dikke bruine laag," zegt mevrouw Zee man die het niet kon laten zien, omdat de wind toevallig uit een andere hoek kwam. De binnenschippers zijn ontevreden. Doch het lijkt mogelijk met een beetje moeite enkele voorzieningen te treffen die het leven, daar beneden aan de dijk, wat zullen veraangenamen. De heer en mevrouw Zeeman uit Wil- dervank: ook „verbannen". (Speciale berichtgeving) Reizigers naar Duitsland die tot voor kort in angst en beven zaten, als zij ver gaten iets aan te geven, kunnen zich thans meer op hun gemak voelen. Ontdekt de Duitse douanier namelijk dat er iets wordt gesmokkeld, dan hoeft men niet meer te vrezen dat het in beslag wordt genomen en dat men zich voor een Duitse rechtbank zal moeten verantwoorden, waarna de straf tot overmaat van ramp op het straf blad komt. Duitsland heeft namelijk een nieuwe wet op de invoerrechten. Deze wet treedt wel iswaar op 1 januari 1962 in werking, maar de regering heeft besloten één artikel reeds nu van kracht te laten worden. Dit artikel betreft de activiteit, die de Duit sers „Klein-Schmuggel" noemen. Werd voorheen de geringste smokkelactiviteit zwaar beboet, thans is dit anders gewor den. Verstoppen verboden Het betrokken artikel noemt evenwel enige voorwaarden: 1. De waarde van het artikel, dat gesmokkeld en ontdekt wordt, mag de 200 Duitse marken niet te boven gaan; 2. Het artikel mag niet bestemd zijn voor industriële of handelsdoeleinden. 3. De smokkelaar moet niet voor de twee de maal in zes maanden tijds worden be trapt; 4. Het artikel mag niet op een moeilijk toegankelijke of een speciaal in gerichte plaats verstopt zijn. Ontdekt de Duitse grensbeambte nu, dat een reiziger bijvoorbeeld een kostuum van 100,- wil invoeren zonder dit aan te ge ven, dan moet de eigenaar tweemaal de verschuldigde invoerbelasting betalen, dat wil zeggen tweemaal 15 percent van de waarde van het artikel. De man is dus 30,- armer, maar vroeger zou hij het pak moeten afstaan, hij zou desondanks zijn 15 percent invoerrechten moeten betalen en daarenboven zou hij voor de rechter moe ten komen, met alle nare gevolgen van dien. Vlottere controle Een prettig gevolg van deze nieuwe re geling is, dat de grenscontrole vlotter ver loopt. Om alle papieren in te vullen, die bij een grensdelict van kleine omvang noodzakelijk zijn, had de ambtenaar vroe ger geruime tijd nodig. Nu is de hele af faire in een ogenblik gebeurd: de toerist krijgt een waarschuwing, betaalt het ver schuldigde bedrag en kan doorrijden, ter wijl de douanier meer aandacht kan be steden aan beroepssmokkelaars. Dit laatste is namelijk een van de be langrijkste doelstellingen van de nieuwe wet. Met de huidige gang van zaken kan men het smokkelen effectiever bestrijden dan voorheen, omdat de straf, tweemaal 15 percent invoerrechten, direct wordt toe gediend en daardoor zo hoopt men heilzamer werkt. Het smokkelen blijft uiteraard verbo den, maar maakt men het niet te bont, dan is de Duitse douane alleszins schap pelijk vergeleken met vroeger, toen in ve le gevallen ook de auto of de bromfiets, waarmee de smokkelwaar, ook al was de ze gering, werd vervoerd, in beslag werd genomen. (Van onze reportageredacteur) Het samenstel van dochterondernemin gen der Nederlandse Spoorwegen wordt uitgebreid met de N.V. Biljettencentrale. Deze instelling zal zich toeleggen op het verstrekken van plaatsbewijzen voor de trein voornamelijk de buitenlandse ver bindingen aan die reisbureaus, welke niet behoren tot de negen door de N.S. erkende bedrijven, waar spoorkaartjes ver krijgbaar zijn en die daartoe faciliteiten genieten. De ontwikkeling van de kleine en mid delgrote reisbureaus in de laatste jaren heeft ertoe geleid, dat deze niet uitsluitend meer toerwagenreizen verzorgen, maar hun bemiddeling gaandeweg tot 't gehele vervoer zijn gaan uitstrekken. Het was echter voor deze groep bedrijven nogal pijnlijk zich voor spoorbiljetten steeds tot de zogenoemde erkende reisbureaus te moeten wenden. De op te richten biljet tencentrale van de Nederlandse Spoorwe gen komt aan hun behoeften tegemoet. De 40-jarige mevrouw Verbeek uit Vlis- singen is om het leven gekomen doordat zij op de eerste verdieping van een bar op de Nieuwe Dijk door een raam is gevallen. Tijdens haar val raakte zij een uithangbord en kwam daarna met het hoofd op het trottoir neer. De vrouw moet op slag dood zijn geweest. Advertentie Wij zoeken le klas etaleur/decorateur om met de hulp van twee aankomende etaleurs onze 15 etalages te verzorgen. Prettige, zelfstandige werkkring. Uit sluitend le klas etaleurs gelieven te solliciteren. Voor het ontwerpen en uitwerken van krantenreclame en decoraties zoeken wij een energieke jongeman om bij ge bleken geschiktheid in de toekomst de algehele leiding van deze afdeling op zich te nemen. Zeer gunstige arbeidsvoorwaarden en vijfdaagse werkweek. Persoonlijke of uitgebreide, schrifte lijke sollicitaties worden discreet be handeld. Een deputatie van de ruim 1700 leden van de democratisch-socialistische jonge renorganisatie „Die Falken" uit West-Ber- lijn, die in Callantsoog hun zomerkamp houden, heeft in het Anne Frankhuis aan de Prinsengracht in Amsterdam een krans gelegd. Het kamp vap de Westberlijnse jongeren draagt de naam van Anne Frank. Dezelfde organisatie nam dit jaar het ini tiatief voor een jaarlijkse voettocht naar het concentratiekamp Bergen-Belsen, waar Anne Frank om het leven werd gebracht. Op deze wijze hoopt de Falken-organisatie bij de Duitse jongeren de herinnering le vend te houden aan het schrikbewind van de nazi's. Het zomerktmp van de 1700 Westberlijn se socialistische jongeren duurt van 15 juli tot 5 augustus. Daarna komt een tweede groep van 1200. In groepen van 200 jon geren wordt iedere dag een uitstapje ge maakt naar Amsterdam, waar o.m. het Anne Frankhuis wordt bezocht. Zaterdag krijgen de Westberlijnse jongeren bezoek van dr. Willy Kresmann, burgemeester van Berlijn-Kreutzberg. Bij herstelwerkzaamheden aan de St. Lievenmonstertoren in Zierikzee zijn ar beiders op een hoogte van 45 meter op een 40 centimeter lange granaat gestoten, die geheel in de muur was doorgedrongen. In de jaren 1944-'45 lag deze toren, waar in Duitsers een observatiepost hadden ge vestigd, maandenlang onder granaatvuur. Volgende week zal men trachten de gra naat, die een middellijn heeft van acht centimeter, onschadelijk te maken. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 De toevloed van kampeerders naar de Waddeneilanden heeft thans onrustbarende vormen aangenomen. Op het eiland Vlie land zijn de beide kampeerterreinen zo vol, dat aspirant-kampeerders niet op goed ge luk naar het eiland moeten gaan, want zij worden onherroepelijk teruggestuurd. Vlieland besohikt over 2 kampeerterrei nen. Het ene is in exploitatie bij Staats bosbeheer en biedt officieel ruimte aan 120 mensen. Er kamperen er daar momenteel 180. Het andere is een gemeentelijke stich ting, die officieel 2000 mensen kan herber gen, maar waar er momenteel 3000 kam peren. De grote toevloed van kampeerders is een gevolg van de omstandigheid, dat de bouwvakvakantie dit jaar samenvalt met het begin van de schoolvakanties. Het vori ge jaar begon de vakantie voor de bouw vakkers in het noorden, vanwaar de mees te toeristen naar het eiland komen, begin juli. Bovendien zijn ook de vakanties in Duitsland „verlegd" naar juli. Zij, die plaatsen op het eiland besproken hebben, ondervinden uiteraard weinig of geen hin-

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9