de kwestie-Berlijn voet bij stuk Russische leider twijfelt aan Westerse kracht L Indrukwekkende vlootschouw op de Newa te Leningrad CITROËN HET WEER Verwachte topdrukte in het weekeinde kwam niet Engeland vraagt een volledig EEG - lidmaatschap McCloy rapporteert: Kroesjtsjev houdt in Jongetje bedolven onder zand Inbrekers namen 30.000 weg uit kantoorsafe m Kostbare doeken gestolen uit collectie Thompson Trek naar kustgebied hield aan MACMILLAN IN HET LAGERHUIS: 46e JAARGANG NUMMER 226 MAANDAG 31 JULI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen- Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal f 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant na 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijk» Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Machtsbalans Malitiovsky: Niets kan de glorieuze opmars stuiten ID 19 ƒ9575.— Panhard ƒ6850.— 2 CV 3995— AMI 6 ƒ5600.— GEERT HOOGEVEEN Vrij warm Aan het strand: Sleutels lagen in bureaula MZÊsW®1* Het woord is aan In de krant van heden: Onder andere werken van PicassoLéger en Miró éee MORRIS êeforeyou êiuf! SEIEOËN OPRUIMING IJmuider Courant De Russische premier Kroesjtsjev zou met „verwondering en ontstemming" kennis hebben genomen van de vorige week dinsdag door president Kennedy over de kwestie-Berlijn uitgesproken rede. Deze Sovjet-reactie zou zijn vervat in een geschreven rapport, dat de Ameri kaanse ontwapeningsdeskundige John McCloy aan Kennedy heeft doen toe komen. Na gisteren in Washington te zijn aangekomen zal hij morgen de presi dent mondeling in kennis stellen van de resultaten van het gesprek, dat hij woensdag en donderdag in Kroesjtsjevs vakantieverblijf aan de Zwarte Zee met de Russische leider heeft gevoerd. Mc Cloy verklaarde een informele bood schap van Kroesjtsjev aan Kennedy bij zich te hebben. De Sovjet-premier zou hierin uiteenzetten niet bereid te zijn de Russische eisen in de kwestie-Berlijn te verzachten. Het voorbereidende ont- wapeningsoverleg, dat McCloy in Mos kou met de Russische onderminister Zo- rin heeft gevoerd, is intussen voor on bepaalde tijd verdaagd. De Washington Post weet voorts te mel den, dat Kroesjtsjev fel heeft gereageerd op Kennedy's verklaring, waarin hij zei dat het westen zo nodig bereid is voor West-Berlijn ten strijde te trekken. De Russische premier zou in een vlaag van woede tegenover McCloy fel commentaar hebben gegeven op het Amerikaanse stan- punt. Volgens onbevestigde berichten uit Moskou zou McCloy geschokt zijn geweest door Kroesjtsjev's heftige reactie. Volgens diplomatieke zegslieden in Lon den heeft Kroesjtsjev in een gesprek, dat hij enige weken geleden met de Britse ambassadeur in Moskou, Sir Frank Roberts heeft gehad, laten blijken, dat hij zich door niets zal laten dwingen af te zien van zijn Kroesjtsjev plan om een afzonderlijk vredesverdrag te tekenen met Oost-Duitsland. Tijdens een diner, geserveerd in de pauze van een voorstelling van Margot Fonteyn en het Koninklijke Britse ballet, merkte de Rus sische leider op, dat twintig Russische kernbommen voldoende zouden zijn om Groot-Brittannië en Frankrijk volledig van de kaart te vegen. Hij voegde hieraan toe, dat als de Oostduitsers zouden besluiten de toegangswegen tot West-Berlijn af te grendelen en als het Westen zou trachten door te breken, dit oorlog zou betekenen. „Waarom zouden tweehonderd miljoen mensen sterven voor twee miljoen Berlij ners?" zo vroeg Kroesjtsjev aan Roberts. Doelend op de Franse aankondiging, dat een divisie zou worden teruggehaald voor dienst in Europa, merkte de premier op: „Ik kan driehonderd divisies mobiliseren." Ten slotte waarschuwde hij, dat de een wording van Duitsland volkomen uitgeslo ten is en dat de huidige grenslijn door het Westen aanvaard zal moeten worden. Vol gens Kroesjtsjev is de machtsbalans in Europa heel duidelijk ten gunste van Rus land doorgeslagen. Wel zei hij de mening te zijn toegedaan, dat de Berlijnse kwes- MOSKOU (Reuter, UPI) Een zestig tal Russische oorlogsschepen heeft zon dag deelgenomen aan de vlootschouw, die op de Newa bij Leningrad werd gehouden ter gelegenheid van de „Dag van de Rus sische marine". Radio-Moskou sprak over „drijvende forten" met raketten uitgerus te kruisers en diverse typen onderzeebo ten. Aan de schouw namen ook automatisch bestuurde en met raketten uitgeruste sche pen deel, die volgens radio-Moskou grote oppervlakteschepen kunnen vernietigen en door het grote bereik van hun raketten niet dicht bij hun doelen hoeven te komen. Nieuw waren de torpedoboot jagers me. raketafvuurinrichting. Een tweede pri meur waren de door twee straalmotoren aangedreven bommenwerpers, bewapend met geleide raketten voor gronddoelen. De schouw werd afgenomen door vice- minister van Defensie maarschalk Andrei Gretsjko. In een toespraak verklaarde de Russische staatsman dat de Sovjet-Unie door de militaire activiteiten van ZO.O.A.V.O. - N.A.V.O. en C.E.N.V.O. werd gedwongen de demobilisatie stop te zetten en de militaire bestedingen te ver hogen Gretsjko zei dat moderne, met raketten uitgeruste kernonderzeeboten de basis vor men van de Russische marine. In Moskou zei de minister van Defensie Malinovski in een verklaring: „Niets kan de glorieuze (communistische) opmars stuiten". De Russische vloot kan elke taak vol brengen en met de traditionele onoverwin nelijkheid van Amerika is het nu eens en voor altijd gedaan, aldus admiraal Sergei Gorsjkov in het partijblad „Pravda". „Westelijke avonturiers" moeten volgens hem maar goed letten op hun kust en hun lange verbindingslijnen. Westelijke waarnemers noemde de vloot schouw en de vliegtuigdemonstraties „in drukwekkend". Zij herinnerden daarbij aan de kortgeleden te Moskou gehouden luchtvaartdemonstratie. Hun slotsom was dat dit militair vertoon moest worden ge zien als een Russische poging, indruk te maken op de wereld, die in spanning ver keert over de kwestie-Berlijn. Russische verslaggevers verklaarden, dat het oorspronkelijk de bedoeling was ge weest dat de vlootschouw een uitgebreider karakter zou hebben gedragen. Op het laatste moment zouden echter' enige sche pen zijn teruggetrokken. Een televisiecom mentator beweerde: „Wij scheppen de vre selijkste en krachtigste wapens ter we reld." Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM: Zijl weg 26 - Tel. 17296 KANTOOR - WERKPLAATS en MAGAZIJN: Mr. Cornelisstraat 54 - Telefoon 61447 Verwachting tot morgenavond: Vrij warm en droog weer met tijdelijk wat meer bewolking. Zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Overwegend zonnig met een zwak ke veranderlijke wind en middag- temperaturen van 22 a 23 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Nu hogedrukge- bieden de overhand krijgen wordt een periode van goed strandweer verwacht. Iedere zaterdagmidag in juli en augus tus trekken, de 19 prachtige molen in de Alblasserwaard vele bezoekers uit binnen- en buitenland. Langs de dij ken van de Lek en De Noord kan men dit unieke schouwspel gadeslaan hoewel de molens niet meer als water molen in functie zijn, verkeren zij in zeer goede toestand. tie voor het Westen een prestige-zaak is en dat hij dit in gedachten wil houden, maar hij lichtte dit punt niet verder toe. Volgens het communistisch Chinese blad Ta Koeng Pao steunt het Chinese volk ge heel en al de „vredelievende voorstellen" van de Sovjet-Unie ten aanzien van Duits land en Berlijn. „De poging van president Kennedy om de Sovjet-Unie te chanteren is een domme politiek", aldus het blad. MOSKOU (AFP) De Italiaanse minis ter-president Fanfani zal naar Parijs gaan voor overleg met de ministers van Buiten landse Zaken van Frankrijk, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië na zijn overleg te Moskou met de Russische minister-pre sident, Kroesjtsjev, zo is in welingelichte diplomatieke kring te Moskou vernomen. Fanfani zal de westelijke ministers te Pa rijs op de hoogte stellen van zijn gesprek ken met Kroesjtsjev. Deze beginnen op 2 augustus. Op 4 augustus gaat Fanfani naar Parijs waar de ministers van Buitenland se Zaken van de drie grote Westelijke mo gendheden dan bijeen zijn. Een elfjarig Velsens jongetje is bij het spelen in de bergen zand bij het in af braak zijnde viaduct over de Stationsweg in Velsen-Zuid tijdens het weekeinde on der het zand bedolven. De knaap had een gat gegraven, waarop een instorting volg de. Mensen die het hulpgeroep hoorden snelden toe en wisten de jongen te be vrijden. Per ambulance is de knaap naar het Antoniusziekenhuis overgebracht voor onderzoek. Daarna mocht hij naar huis treugkeren. Toen het kantoorpersoneel van een ma chinefabriek in Venlo op kantoor kwam, vond het alle kasten en laden opengebro ken. Ook de safe, die in een muurkast was geplaatst, was open. Een bedrag van ƒ30.000 was eruit verdwenen. De toegang tot de kantoorruimten was in verband met een verbouwing maar provisorisch geslo ten. In het kantoor forceerden de inbre kers enkele bureauladen. In één daarvan troffen zij een kistje aan met twee sleutels. Eén van deze sleutels was van de muur kast en de tweede van de in de kast ge plaatste safe. De dertigduizend gulden was grotendeels bestemd voor vakantie-uitke ringen aan het personeel. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. m fr Victor Hugo: Smart is een vrucht; God laat haar niet groeien op een tak die nog te zwak is om haar te dragen. Ondanks een overstroming, welke het noodzakelijk maakte, dat zij door kniediep water moest waden, heeft deze Japanse stemgerechtigde in Oki nawa haar stemplicht voldaan. Een tropische regenstorm richtte grote schade aan op Okiwana doch 64 percent van de stemgerechtigden vol brachten de, zware tocht naar de stembus. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5 Horen en Zien5 Kunst 5 In de Vishal en op zee5 Feuilleton 7 Pande en andere beeldverhalen.7 Economisch nieuws8 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Sport 9, 10, 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Zaterdagmorgen zijn tien kostbare schil derijen gestolen uit de kunstverzameling van de internationaal bekende verzame laar David Thompson. Bij de gestolen werken zijn zes doeken van Picasso. Thompson heeft reeds een bedrag van 100.000 dollar uitgeloofd voor degene die hem zijn schilderstukken terugbezorgt. Hij heeft strikte geheimhouding aan de dief/dieven beloofd. Behalve de doeken van Picasso, waar onder diens beroemde „Man met Viool" en portret van „Vrouw met Hoed", zijn ook twee doeken van Léger en een werk van Joan Miró verdwenen. De dieven heb ben het doek „Vrouw bij Fontein" van Henri Matisse beschadigd. De directeur van het Carnegie Museum, afdeling schone kunsten, Gordon Washburn, weigerde tegenover United Press International de waarde van de gestolen werken te noemen. Wel zei hij dat de door Thompson uitge loofde som, „slechts een fractie van de eigenlijke waarde" was. Misschien heeft het weer niet zo geani meerd, misschien ook begint het begrip vakantiespreiding wat meer gemeengoed te worden: het gebruikelijke topweekeinde eind juli/begin augustus is minder druk ge worden dan was verwacht en gevreesd. Het aantal ongelukken op de weg is het afgelopen weekeinde niet groter geweest dan het aantal, dat zich gemiddeld per weekeinde voordoet. Het was natuurlijk druk op de wegen. Maar de bezetting van het wegenwacht station „Pauw ïclen" aan de rijksweg Den Haag-Rotterdam trok uit het aantal pech- gevallen van zondag (vijftig) de conclu sie, dat de drukte op Nederlands drukst Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 (Van onze correspondent) LONDEN. Voor het Lagerhuis was het vandaag een dag van grote politieke opwinding. Het werd in vuur en vlam gezet door Macmillans historische ver klaring dat de Britse regering zich vol gens artikel 237 van het Verdrag van Rome formeel had aangemeld voor het volledige lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap. Deze aan melding bleek voor Engeland de enige methode om onderhandelingen met dé ,zes" te openen. Van de mogelijkheid van een losse associatie met de Euro- markt heeft Macmillan reeds geruime tijd geleden afgezien omdat de proble men hiermee niet zouden worden op gelost. Het feit dat Engeland zich inder daad eerst moest aanmelden, voordat het weet werkelijk in staat te zijn deel te nemen aan de Euromarkt, heeft bij de tegenstanders veel kwaad bloed gezet, hoewel het vaststaat dat de meerderheid van het Lagerhuis de regering zal steu nen. Of Engeland het Verdrag van Rome inderdaad zal ondertekenen hangt er van af, of de „zes" voldoende rekening zullen houden met de belangen van het Gemenebest, de landen van de E.V.A. en de Engelse landbouw. Macmillan gaf de verzekering dat deze belangen voor hem het zwaarst zullen wegen. Tijdens de beraadslagingen welke in de eerste plaats in Brussel zullen worden ge houden, zal de Britse regering het nauwste contact houden met de overzeese gebieds delen en de deelgenoten van de EVA- groep. De verwachting is dat Denemarken en Noorwegen Engeland vrijwel onmiddel- «ÏKi lijk in de Euromarkt zullen volgen. Voor de politiek neutralen, Zweden, Oostenrijk en Zwitserland is de situatie moeilijker. Macmillan heeft reeds eerder duidelijk gemaakt dat Engeland zich een misluk king van deze tweede poging om zich bij het vaste land aan te sluiten de eerste werd gedaan in 1958 toen het Britse plan voor een Europese vrijhandelszone door het verzet van Frankrijk mislukte poli tiek met kan veroorloven. Het zwaartepunt van het besluit om met „Europa" zoals men hier het continent pleegt te noemen alsof Engeland zelf een buiten-Europees land zou zijn werd sinds de ontmoeting van Macmillan en president Kennedy in Washington gevormd door de internatio naal politieke noodzaak van eenwording omdat in verband met de verscherping van de Sovjet-houding economische tweedracht in Europa eenvoudig niet langer kan wor den geduld. Macmillan beschouwt Enge- lands aansluiting bij de Euromarkt boven dien als een onontbeerlijke spoorslag voor de zich onvoldoende inspannende Britse economie. Spaak is de vorige week in Londen ge weest om de Britten namens de „zes" de hand toe te steken. De tegenstand in het Lagerhuis tegen eventuele aansluiting bij de Euromarkt komt in hoofdzaak van de rechtervleugel van de Conservatieven, welke voor een deel landbouwbelangen vertegenwoordigen en van de linkse groep in de Labourfrac- tie, welke bevreesd is dat Engeland zich op sleeptouw laat nemen door een politiek reactionair Europa en waardoor in de toe komst een eigen socialistische politiek door Engeland onmogelijk zal worden ge maakt, aangezien Engeland de zeggen schap over zijn eigen economie zou ver liezen. De critiek op Macmillan houdt ook in dat de Britse regering geen mandaat bezit om zich bij Europa aan te sluiten. Zonder nieuwe verkiezingen zou hij niet tot deze uiterst ingrijpende stap mogen overgaan. Een open vraag is verder of het verdrag van Rome werkelijk de nodige concessies aan Engeland zal mogelijk maken. Vol gens velen wordt dit betwist. De Britse hoop is, dat wat de politieke kant van de Euromarkt betreft, waarvoor de Engelsen nog altijd huiverig zijn, de soep niet zo heet zal worden gegeten als «ij destijds werd opgediend. Maar de Engel sen zijn zich er van bewust dat de „zes" er niet aan denken de structuur van de Eco nomische Gemeenschap door Engelands toetreding te laten verzwakken, hoewel in de praktijk bepaalde compromissen waar schijnlijk niet zijn uitgesloten. bereden weg toch niet groter was geweest dan op andere zomerse zondagen. Van de grensposten, waar de grote toe ristenstromen plegen te passeren, meldde alleen Elten uitzonderlijke drukte. Zater dagmiddag stond daar een drie-en-een-hal ve kilometer lange rij voertuigen te wach ten om doorgelaten te worden naar Duits land. Er kwamen aan deze post gisteren 17.283 vreemdelingen en 9814 Nederlan ders ons land binnen. De grenspost Nieuwe Schans had het tamelijk druk met verkeer uit Duitsland en Scandinavië; Wernhout liet veel Belgen binnen en Duitsers uit; Venlo noteerde de gewone seizoendrukte van in- en uitgaand verkeer. Aan de kust Ook nu weer was het in Nederland voor al de kust, die de grote stromen vakan tiegangers trok. Noordwijk zat zaterdag ai vol en liep 's avonds over, vooral van bezoekers van over de oostgrens. Scheve- ningen had het vrij druk het gros van de bezoekers bestond ook hier uit Duit sers maar had toch nog kamers vrij. Zandvoort was, zoals de plaatselijke V.V.V. het formuleerde, een „Mieren hoop", behalve door Duitsers en Engel sen', bezocht door Nederlandse bouwvak kers. Harderwijk trok veel bezoek uit de Randstad Holland. In Amsterdam had de V.V.V. handenvol werk om alle onderdakzoekenden te hel pen. Na de Duitsers kwamen hier de Ame rikanen als grootste groep bezoekers. Treinverkeer De vakantie van de bouwvakarbeiders beneden de Moerdijk, die zaterdag inging, was de voornaamste oorzaak, dat naar schatting 7 a 800.000 mensen op deze dag van de trein gebruik maakten. Toch was dit minder druk dan een week geleden, toen 8 a 900.000 mensen op een dag werden vervoerd. Vorige week gingen de bouwvakkers van boven de Moerdijk met vakantie en begon tevens de laatste Duitse groep vakanties. De drukte op de stations was toen zeer groot, behalve in het zuiden, waar het rustiger was. Zaterdag was dit juist omgekeerd. In het zuiden was het toen zo druk, dat bijvoorbeeld een trein, die omstreeks het middaguur van Sittard uit naar het noor den vertrok, ongeveer 200 reizigers moest achterlaten. Er was eenvoudig geen ruim te. Over het algemeen hebben de spoorwe gen zaterdag de drukte goed kunnen ver werken. Dit was ook zondag het geval. Opvallend was zondag de naar verhou ding geringe interesse voor het strandver- voer. De dagboot uit Harwich was zeer druk bezet. W addeneilanden Het afgelopen weekeinde heeft tenminste een even grote toevloed van toeristen naar de Waddeneilanden gebracht als vorige week. De veerboten kregen echter meer passagiers te verwerken, doordat er on geveer evenveel badgasten kwamen als gingen. De veerboten naar Ameland moesten tienduizend passagiers vervoe ren. Tenminste 600 auto's werden met vrachtboten over en weer vervoerd. Het eiland zit stampvol vakantiegangers. Er kwamen dit weekeinde veel meer Duit sers dan vorige week. Naar Terschel ling en Vlieland gingen 15.000 gasten, naar Ameland 5.000, naar Schiermonnikoog 1.000 vakantiegangers. Alleen op Schiermonnikoog is nog kam peergelegenheid. De andere eilanden zit ten vol kampeerders. Naar Texel werden 1600 auto's vervoerd, naar Terschelling 300 en naar Ameland eveneens 300. De rijkspolitie op de eilanden is dag en nacht in touw, maar uitspattingen en bal dadigheden zoals vorig jaar deden zich nog niet voor. Op de Afsluitdijk was het zeer druk dit weekeinde. Bij Kornwerderzand, waar een noodbrug ligt, en het verkeer met stop lichten wordt geregeld, deden zich enkele verkeersopstoppingen voor. Aan weerskan ten van de brug kon slechts een klein deel van de wachtende files auto's oprij den wanneer het stoplicht weer versprong.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1