Afro-Aziatische landen vragen UNO-vergadering Vijfdaagse schoolweek bij l.o. enkel in de zomer gewenst HET WEER Denemarken volgt Brits voorbeeld Andere EVA-lande zullen ook een regeling zoeken hamol weer vandaag! Afro-Aziatische diplomaten stellen premier Kroesjtsjev op de hoogte slW MORRIS before ifou êiuf! Engeland en de toetreding tot de EEO Drie gevallen van kinderverlamming in Waardenburg Sanering beperkt voor Haarlem begrotingstekort 46e JAARGANG NUMMER 227 DINSDAG 1 AUGUSTUS 1961 KARD. CANALI STERVENDE Compromis? Fransen vrij CONCLUSIE VAN N.V.V.-COMMISSIE Iets koeler Aan het strand: In de krant van heden: DAGBLAD VOOR VELSEN.IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Het woord is aan Kijkje in onderwereld van A msterdam Nieuwe ambassadeur Gistermorgen is een groep Engelui jongelui in het raadhuis van Veis en officieel ont vangen door het gemeentebestuur. Loco burgemeester H. de Boer begroette de ongeveer vijfentwintig jongeren, die in Velsen zijn ondergebracht bij leeftijd genoten. De jongelui, die in Engeland in het jeugdwerk een rol spelen of daarin sterk geïnteresseerd zijn, maken tal van uitstapjes, die behalve gezellig ook leer zaam zijn. Sedert 1957 staat Velsen al op goede voet met Guildford de plaats waar de jonge mensen woonachtig zijn. In 1963 gaan Velsense jongelui weer naar Guildford. Men heeft thans besloten de waardevolle uitwisseling elke twee jaar te doen plaats vinden. Op de foto wordt loco burgemeester H. de Boer een fraai boek aangeboden door leider Griffiths. Ad ve rt entte BARTELJQRISSTR HAARLEM TEL ,13439 LEIDSESTRAAt (811 KONINGSPLEIN)' AMSTERDAM TEL -223596 SEIZOSEN CPRUÈMSNG VATICAANSTAD, (UPI) De artsen van Nicola kardinaal Canali, de 87-jarige kardinaal-grootpenitentier en voorzitter van de kardinaalscommissie voor het be stuur van Vaticaanstad, hebben meege deeld dat „het einde van zijn leven nabij" is. De patiënt is in een coma geraakt en er is geen hoop meer op herstel. Paus Jo hannes, die in Castelgandolfo op de hoogte wordt gehouden van de toestand van kar- dniaal Canali, heeft hem vanmorgen een speciale apostolische zegen verleend. Een door het N.V.V. samengestelde commissie is van mening, dat een aanpas sing van de lagere school aan de vijf daagse werkweek niet behoeft te worden afgewezen. Het belang van een dergelijke aanpassing ziet zij voor de zomerperiode evenwel aanmerkelijk duidelijker dan voor de rest van het jaar. Daarom zou vol gens de commissie kunnen worden over wogen om een vijfdaagse schoolweek in te voeren gedurende de zomermaanden. Deze conclusie steunt mede op de over tuiging dat reeds thans het gevaar bestaat dat onder de druk van de vijfdaagse werk week het absentisme op zaterdag zal toe nemen, waardoor het on-" rwijs zou kunnen worden ontwricht. Dit is de voorlopige conclusie, neerge legd in een interimrapport. De commissie, die zich uitsluitend met het lage* onder wijs heeft beziggehouden, stond onder lei ding van N.V.V.-secretaris P. de Vries. Zij bestond uit bestuurders van het N.V.V., een aantal vertegenwoordigers van de Ne- NEW YORK (Reuter-AFP) De Afri kaans-Aziatische groep in de UNO heeft officieel een spoedvergadering van de UNO-Assemblee verzocht over het Frans- Tunesische geschil. Deze vergadering kan worden bijeengeroepen binnen 24 uur nadat een eenvoudige meerderheid van de 99 UNO-leden instemmend heeft gereageerd. De groep heeft verder opneming op de agenda van de normale Assemblee-zitting van de Algerijnse kwestie gevraagd. De Veiligheidsraad is er niet in geslaagd een nieuw besluit in de kwestie-Bizerta te ne men. De Afro-Aziatische landen hopen dat de speciale bijeenkomst van de Assemblee donderdag kan beginnen. MOSKOU (Reuter). De diplomatieke vertegenwoordigers van de Verenigde Ara bische Republiek Ghana, Guinea, Marokko, Soedan, Tunesië, Mali, Somaliland en Ethiopië hebben maandag op hun verzoek premier Kroesjtsjev in kennis gesteld van het standpunt van hun regeringen in de kwestie-Bizerta. Er is ook in het algemeen gesproken over de hulp van de Sovjet-Unie aan Afrikaanse en andere landen bij het consolideren van hun onafhankelijkheid en de liquidatie van buitenlandse militaire ba- derlandse onderwijzersvereniging, de Ver eniging Volksonderwijs. Dat het vrij-af zijn van de kinderen eer der als een bezwaar dan als een voordeel kan worden aangemerkt, is de commissie niet gebleken. Integendeel, met name in de zomermaanden wenst men de vrije tijd in het algemeen te besteden op een wijze, waarbij het gehele gezin kan worden be trokken. Uit een enquête is gebleken, dat zowel degenen die reeds hun verkorte werkweek hebben als zij die daarvan bin nen een half jaar zullen kunnen profiteren, het op prijs stellen dat hun kinderen op zaterdagmorgen vrij zullen zijn. Dit geldt ook voor de moeders. Voor twee groepen kinderen kan de sluiting van de school op zaterdag volgens de commissie moei lijkheden scheppen, in de eerste plaats voor degenen, van wie de vader niet op zaterdag vrij is, in de tweede plaats, wan neer het gezin het kind onvoldoende moge lijkheden biedt om in gezinsverband van de vrije tijd te genieten. In de gemeenten waar het aantal schooluren ruim boven het wettelijk voor geschreven minimum van 1040 'per jaar ligt, zou een compensatie van de wegval lende zaterdagse schooluren volgens de N.V.V.-commissie gedeeltelijk achterwege kunnen blijven. Er dient evenwel te wor den gewaakt tegen een verschraling van het onderwijs door een te sterke aantas ting van de „marge-uren", voor zover zij inderdaad worden besteed aan maatschap pelijke en culturele vorming. Compensatieprobleem Volgens de commissie zijn de voor- en nadelen van de verschillende manieren, waarop de compensatie kan worden gere geld zijn thans nog moeilijk te beoordelen, temeer daar zij naar locale omstandighe den verschillen. Een vermindering van het aantal marge-uren of verkorting van de vakanties acht de commissie slechts in zeer beperkte mate mogelijk, zodat ook vrijwel steeds in een combinatie van maat regelen óf de woensdagmiddag óf de ver lenging van de schooldag zal zijn betrok ken. Naast een aantal belangrijke prakti sche bezwaren, die in het geding zijn, gaat het bij een eventuele keuze tussen de woensdagmiddag en de verlenging van de schooldag vooral om het optreden van vermoeidheidverschijnselen. De commissie verklaart dat aan het vraagstuk van de vijfdaagse schoolweek vele onzekerheden zijn verbonden. Dit geldt in de eerste plaats de wijze, waarop men de vrije zaterdag zal geen besteden, maar ook ten aanzien van de vraag wel ke consequenties voor de school uit een vijfdaagse schoolweek zullen voortvloeien en welke compensatievorm de meest ge schikte zal zijn. ses op hun grondgebied. Van Russische kant waren bij het onderhoud ook aanwe zig minister van Buitenlandse Zaken Gro- myko en het hoofd van de afdeling Afrika van diens ministerie. Kroesjtsjev betuigde zijn leedwezen over de verliezen die Tune sië geleden heeft als gevolg van de Franse agressie. Naar verwacht zal de Tunesische minister van Buitenlandse Zaken waar schijnlijk spoedig Moskou bezoeken. PARIJS In Parijs, zo meldt onze cor respondent, sprak men maandag veel over moeilijkheden, die Tunesië en de Afri kaans-Aziatische groep in de UNO zouden ondervinden om de vijftig handtekeningen bij elkaar te krijgen, die nodig zijn voor bijeenroeping van een buitengewone zitting van de UNO-Assemblee. Vooral de Ameri kanen en de Britten, maar ook secretaris generaal Hammarskjoeld, zouden zoeken naar een compromis. Volgens in Parijs ontvangen inlichtingen zouden de Verenig de Staten en Groot-Brittannië weinig voe len voor een buitengewone zitting van de UNO-Assemblee, die op 19 september toch bijeen moet komen. Van zijn kant heeft ook Stevenson, de Amerikaanse permanen te UNO-vertegenwoordiger, openlijk erkend dat hij tijdens zijn jongste bezoek aan Pa rijs alles gedaan heeft om tussen Frank rijk en Tunesië te bemiddelen en naar een uitweg te zoeken. De mogelijkheid bestaat volgens Parijs, dat de buitengewone zitting van de Assemblee niet doorgaat. De Tunesische regering heeft maandag avond een besluit bekend gemaakt, dat al le negentienduizend Fransen in het land vrij zijn om te vertrekken. Volgens de cor respondent van de Figaro in Tunis heeft deze maatregel in de Franse kolonie van de Tunesische hoofdstad een grote opluch ting veroorzaakt. Het is zeer wel mogelijk dat verscheidene Fransen hun overhaast vertrek zullen uitstellen omdat zij op ver dere ontspanning van de Frans-Tunesische betrekkingen speculeren. Waarom zouden wij al ons bezit in paniekstemming achter laten, is de vraag die velen zich thans stellen. Volgens Figaro is de toestand van de Fransen in Tunis geenszins dramatisch. De verhoudingen zijn er bijna normaal. Als een niet gewaarschuwde vreemdeling Tu nis zou binnenkomen, zou hij niet zeggen dat er crisis heerst. Vaak vraagt een gen darme of een agent naar papieren, maar dat is dan ook alles. Dat betekent echter nog niet dat het optimisme overheerst. De meesten zien de toekomst donker in en menen dat het moeilijk, zo niet onmoge lijk zal worden in Tunesië te blijven. An deren hopen na hun vertrek te kunnen te rugkeren om hun zaken te liquideren en hun bezittingen over te brengen naar Frankrijk. In Bizerta zelf slapen de Fransen en Tunesische soldaten achter hun blokhuizen en garages. Maar niemand wordt bij het passeren van de wegversperringen meer aangehouden. Wel nemen de Fransen voor zorgsmaatregelen tegen een eventuele luchtaanval, want theoretisch kunnen Rus sische vliegtuigen van de V.A.R.-lucht- macht na tussenlandingen in Libië de oor logshaven bij verrassing bombarderen. De Franse radar-installaties hebben maar vijf minuten om alarm te geven. Bij gevolg ziet men overal schuilkelders maken tegen luchtaanvallen. Het luchtafweergeschut van de Franse kruiser De Grasse is in stel ling gebracht. Franse vliegtuigen zijn voortdurend in de lucht boven Tunesisch grondgebied op zoek naar eventuele ver sterkingen onderweg naar Tunis en Bizer ta. De Tunesische regering heeft tegen de ze schendingen van haar grondgebied ge protesteerd. (Reuter) Sinds het uitbreken van de vijandelijkheden zijn drieduizend Fransen vertrokken en zijn 167 Fransen, die tot ex tremistische organisaties behoorden of voor de Franse inlichtingendienst werkten, ge ïnterneerd. Een missie van het Internatio nale Rode Kruis heeft toestemming gekre gen hen te bezoeken, aldus de mededeling van het Tunesische ministerie van Binnen- landste Zaken. Vl >rts zijn 51 Fransen uitge wezen. Sinds 19 juli hebben de Franse troe pen in Bizerta meer dan driehonderd Tu- nesiërs gearresteerd, die thans worden ge dwongen versterkingen aan te leggen, al dus een officiële Tunesische mededeling. Verwachting tot morgenavond: Af en toe bewolkt met kans op een bui. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. Iets koeler. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een zwak depressiefront boven de Noordzee zal tijdelijk wat meer be wolking veroorzaken met in de mid dag een zwakke wind uit zee. Tem peratuur 19 a 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Na het passeren van het depressiefront wat meer zon. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond, en Haarlem 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien4 Uit stad en omgeving4 In de Vishal en op zee4 Feuilleton 5 Panda en andere beeldverhalen.5 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Sport 9 Dit nummer bestaat uit tien pagina's Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: GrEifische Redrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der h Stuart Mill Wanneer staat een volk stil? Wanneer het opgehouden heeft individualiteiten te bezitten. Ongeveer 45.000 Britse industrieën zijn aangesloten bij deze federatie. Men be seft in deze kringen, dat een aantal in dustrieën gedwongen zal worden zich aan te passen aan scherpere concurrentie en daardoor genoodzaakt zal zijn de bedrijfs voering sterk te verbeteren. De federatie gaf voorts te kennen liever te maken de krijgen met samenwerking met soeverei ne regeringen dan met gecentraliseerde controle door gemeenschappelijke institu ten. Engeland licht EGKS in. De Britse regering heeft gisteren de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, de oudste van de drie gemeenschappen van de „zes", laten inlichten over het besluit. In goedin- gelichte kringen verwacht men echter, dat Engeland, als de onderhandelingen met de EEG eenmaal goed op gang zijn, ook zal vragen om toetreding tot de EGKS en tot Euratoom, de derde gemeenschap van de „zes". Aan de zijde van de EGKS in Luxemburg verklaarde men zich zeer ver heugd over het Britse besluit. Men herin nerde er aan, dat de EGKS reeds zeven jaar geleden een associatie-akkoord met Engeland heeft gesloten, waaruit de wil tot hechte samenwerking bleek. De heer Krekeier, lid van de Euratoom Commissie in Brussel, heeft zijn voldoe ning .uitgesproken over de rede van de Britse premier MacMillan in het Lager huis. De heer Krekeier verklaarde niet veel technische moeilijkheden te verwach ten voor het toetreden van Engeland tot Euratoom, in tegenstelling tot het zoveel gecompliceerder mechanisme van de Eco nomische Gemeenschap. (Vervolg op pagina 7) In Waardenburg in de Tielerwaard zijn drie gevallen van kinderverlamming ge constateerd. Eén patiënt is 18 jaar, de andere zijn kinderen van vijf en vier jaar. Twee zieken zijn opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht en één in het protestants ziekenhuis in Den Bosch. Het betreft kinderen uit verschillende gezinnen. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt mee, dat er geen enkele reden tot ongerustheid bestaat. De normale regels van algemene hygiëne die nen in acht te worden genomen. Verder is het verstandig vermoeidheid bij kinderen te voorkomen. Dank zij een saneringsbijdrage van bijna vijf miljoen gulden hebben B. en W. van Haarlem het reële tekort op hun ontwerp- gemeentebegroting voor 1962 kunnen terug brengen tot anderhalf miljoen gulden. Vorig jaar, toen de regeling van de finan ciële verhouding tussen rijk en gemeenten, nog slechts als ontwerp gereed was, werd op de begroting een tekort van ruim acht miljoen gulden geraamd. Ook voor 1962 is het uitgavenaccrès van de gemeente Haar lem weer aanzienlijk: rond 1,7 miljoen gulden. Deze hogere uitgaven zijn veroor zaakt door toenemende kosten voor ver pleging en sociale zaken, lichamelijke op voeding, cultuur en jeugdzaken en door hogere subsidies. B. en W. verwachten voor de toekomst dat de stijging van het uitgavenpeil van de gemeente zich in een sneller tempo zal voltrekken dan de stijging van de uit keringen van het gemeentefonds. Ook voor de toekomst beveelt het college dan ook een voorzichtig financieel beleid aan. Op het eerste gezicht doet deze situatie vreemd aan. Deze arbeider van de af deling riolering neemt echter een kijkje in de onderwereld van Amsterdam. Advertentie KOPENHAGEN (Reuter) De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Jens Otto Krag, heeft bekendgemaakt, dat Denemarken op dezelfde manier als Engeland zal vragen om onderhandelingen over toetreding tot de E.E.G. De Deense premier, Tage Erlander, verklaarde in een radiovraaggesprek, dat hij het Britse besluit niet zag als een in de steek laten van de E.V.A. Hij hoopte dat het door de Britse stap mogelijk zou worden dat alle landen van de E.V.A. zich bij één verenigde Europese markt voegen. De Noorse minister van Handel, Ame Skaug, zei dat Noorwegen met de andere landen van de E.V.A. heeft besloten besprekingen met de E.E.G. te beginnen over associatie of lid maatschap. De Europese Vrqhandelsasspeiatie (EVA) heeft naar aanleiding van het Brit se en Deense besluit verklaard, dal alle landen van deze groep het als een plicht zien om „deze nieuwe kans" niet te mis sen. De verklaring, die is opgesteld op de minister-conferentie van de EVA die eind vorige week in Genève is gehouden, zegt dat het Britse en Deense besluit om met de E.E.G. te gaan onderhandelen „een ge legenheid biedt om een gepaste regeling voor alle EVA-landen te vinden en dus doende de solidariteit en samenhang van Europa te bevorderen." Hierbij kan worden aangetekend dat voor de politiek neutrale landen van de EVA, namelijk Oostenrijk, Zwitserland en Zweden, volledig lidmaatschap niet zo ge makkelijk te verwezenlijken schijnt te zijn, gezien de gedachte van politieke eenwor ding die aan de E.E.G. ten grondslag ligt. Zwitserland heeft gisteravond officieel zijn goedkeuring gehecht aan het Britse en Deense plan lid te worden van de Euro- markt. De Finse regering zal een diepgaande studie maken van de Britse verklaring van gisteren, dat Engeland aansluiting zal zoe ken bij de Euromarkt, zo werd in een of ficiële verklaring van het Finse ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd. Premier Amintore Fanfani van Italië heeft gisteren „hulde aan het Britse be sluit" gebracht. Nederlandse commentaar Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft, in antwoord op een verzoek om commentaar op Mac- millans verklaring, gezegd dat de Neder landse regering, die altijd de politieke en economische versterking van het gehele vrije Europa heeft voorgestaan, de Britse stap als een bijdrage daartoe toejuicht. Ne derland hoopt, dat de onderhandelingen die tot de toetreding van Engeland zullen moeten leiden zo kort mogelijk zullen du ren. Dit is mede van belang met het oog op de voortgang die met de verdere inte gratie binnen de Europese Gemeenschap wordt gemaakt. Nederland verwacht, dat bepaalde pro blemen, met name die met betrekking tot het Gemenebest, zullen worden behandeld in een geest van wederzijds begrip, omdat de belangen van zowel Europa als die van de vrije wereld in het algemeen daarme de zijn gemoeid. Franse instemming LONDEN (Reuter) Een woordvoerder van het Elysée, de residentie van presi dent De Gaulie, heeft de Britse verklaring met instemming begroet. „De politiek van de Franse regering is nog onlangs door generaal De Gaulie uiteengezet toen hij verklaarde „het is niet verboden om te denken dat bepaalde nieuwe kandidaten (voor de Europese Gemeenschap) eens toe gelaten zullen worden, zodra zij alle be staande regels en verplichtingen kunnen en zelf ook wensen na te komen," aldus de woordvoerder. De Westduitsè minister van Buitenland se Zaken, Von Brentano, die het besluit ook toejuichte, beloofde dat hij al het mo gelijke zal doen om toetreding van Enge land tot de E.E.G. te verwezenlijken. Hij legde er overigens wel de nadruk op dat wat er in de E.E.G. reeds is bereikt, niet door toetreding van Engeland in gevaar mag worden gebracht. Wat de komende onderhandelingen betreft meende hij, dat men „pragmatisch" te werk moet gaan en „zo min mogelijk perfectionistisch". De Australische premier, Menzies, sprak de hoop uit dat Australië bij de onderhan delingen zal worden betrokken waar de Australische belangen in het geding ko men. Russisch commentaar De heer Etienne de Crouy-Chanel is tot Frans ambassadeur in Den Haag benoemd. De nieuwe ambassadeur, die de opvolger is van E. baron de Beauverger, is 27 maart 1905 geboren en begon zijn diplomatieke carrière in 1931. In de tweede wereld oorlog was hij in militaire dienst. Na de wapenstilstand sloot hij zich aan bij de Vrije Fransen en nam hij deel aan de be- vrijdingsstrijd. In 1944 werd hij benoemd tot ambassaderaad in Rio de Janeiro en in 1947 in Brussel. Daarna was hij vier jaar lang gezant in Londen. In 1954 werd hij adjunct-directeur voor politieke zaken aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in Parijs en in 1956 ging hij Frankrijk ver tegenwoordigen in de permanente NAVO- raad. In 1958 volgde zijn benoeming tot ambassadeur in Wenen. De nieuwe ambas sadeur is officier in het Legioen van Eer. MOSKOU (Reuter) Het officiële Sov jet-persagentschap Tass heeft verklaard dat het „geen geheim is" dat de Verenig de Staten pressie op Engeland uitoefenen om zich aan te sluiten bij de E.E.G. Ame rika wil van de verzwakking van Enge- land's economische en politieke positie in het Gemenebest profijt trekken, aldus dit persagentschap. Britten reageren koel LONDEN (UPI) Hoewel over het algemeen in Engeland gunstig is gerea geerd op het besluit van de Britse rege ring om aansluiting te zoeken bij de E.E. G„ waren er zeer duidelijk ondertonen van gereserveerdheid. De federatie van Britse industrieën (FBI) gaf een verkla ring uit, dat de federatie niet mee zal wer ken als de aansluiting van Engeland bij de E.E.G. ten koste zal gaan van „be langrijke offers" van de Gemenebestlan- den.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1