Verbeterd klimaat op de aandelenmarkten Effecten -en Geldmarkt - DE BEURS - Duitse conjunctuur blijft gunstig De biedingen op de Grondbriefbank IJslandse kroon 11,6 gedevalueerd De Nederlandse Industrie over de maatregelen inzake de afbetaling Fokker verkocht de 100ste Friendship Baumprtner naar de EEG-executieve? Frankrijk lost EBU schulden af Portugal kijkt de kat uit de boom SCHEEPVAARTBERICHTKN VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1961 11 AMERIKA HERSTELT ZICH Bestuur kan tweede bod niet toelichten Nederlandse waarnemers naar Zuidamerikaanse conferentie Belastingen niet hoger in de V.S. Ghana devalueert niet East African Airways bestelt 3 Friendships Frankrijk zou positie willen versterken Kort economisch nieuws Nog geen beslissing over EEG-lidmaatschap Unilever Ltd. neemt E.R. Holloway over (Van onze financiële medewerker) OFSC HOON de omzetten op de effectenbeurzen, mede in verband met de vakanties, vrij gering blijven, kan toch worden geconstateerd dat de tendens aanmerkelijk beter is dan een paar weken geleden, met name in West-Duitsland en in ons land. Deels is dit een gevolg van de verminderde vrees voor een gewelddadige oplossing van het probleem Berlijn, deels ook van de saneringsmaatregelen voor de Engelse economie en het pond sterling, in welke valuta het vertrouwen weer wat is toegenomen. Hoewel de hoge rente in Engeland nog geen grote kapitalen uit het buitenland aantrekt en men vooreerst dus nog even de kat uit de boom kijkt. Voorts blijkt in West-Duitsland de conjunctuur zich nog altijd op een hoog niveau te bewegen, terwijl de vooruitgang van de economische toestand in de Verenigde Staten meer en meer zichtbaar wordt. Tenslotte heeft het voornemen van de Engelse regering om zich bij de E.E.G. aan te sluiten en de geneigdheid van de E.V.A.-landen om met de E.E.G. tot een nauwere samenwerking en uiteindelijk tot een algehele integratie te komen, een goede indruk gemaakt. WANNEER het economisch herstel in de Verenigde Staten zich voortzet, wordt daarmee wel weer een sprekend bewijs ge leverd voor het herstellingsvermogen van de Amerikaanse economie. Het is immers nog niet zo lang geleden dat in verband met de voortdurende teruggang van de Amerikaanse goudvoorraden voor een de valuatie van de dollar gevreesd werd en West-Duitsland door vervroegde aflossing van schuld de „almighty" dollar moest te hulp komen. De betalingsbalans van de Verenigde Staten wees voor de jaren 1958- 1960 een tekort aan van 31/» a 4 miljard dollar per jaar, het jaar 1961 is echter veel beter ingezet en als deze verbetering aan houdt, zal voor het gehele jaar op een overschot mogen worden gerekend. Betere positie EEN GROTENDEELS selfsupporting land als Amerika kan zich kennelijk vrij lang financiële escapades veroorloven, zonder in de kern van zijn positie te wor den aangetast. In drie jaar tijds is het voor vijf miljard dollar aan goud kwijt geraakt, maar sinds februari van dit jaar kan, met uitzondering van de vorige week, weer een stijging van die goudvoorraad worden ge constateerd. Niet het minst doordat de handelsbalans als gevolg van een grotere export gedurende de eerste vier maanden een overschot van 6,8 miljard heeft aan gewezen tegen if 4,7 miljard in die periode van 1960 en 0,9 miljard in die periode van 1959. Er is meer dan eens op gewezen dat de koopkracht van de Amerikaanse bevolking ook tijdens de recessie niet noemenswaard is verminderd en de werkloosheid voor een belangrijk deel van structurele aard is. Dit wil zeggen dat de enorme kapitalen, welke voor diepte-investeringen werden en worden uitgegeven, de bedrijven in steeds mindere mate van menselijke ar beidskracht afhankelijk hebben gemaakt en dat in dit opzicht een overgangsperiode wordt doorgemaakt, die na verloop van tijd mogelijk tot een verdere verkorting van de arbeidsweek kan leiden. Het feit dat de grotere export van de Verenigde SMtf?n niet.in .dg. Ijjtjtste plaats, het gevolg is van de hoogconjunctuur in Europa is er een bewijs van hoezeept„de, economieën van de grote landen met el kaar zijn verweven en bevruchtend op el kaar inwerken. Houdt de economische op leving in de Verenigde Staten aan, dan zal daarvan ongetwijfeld ook een grotere im port uit Europa het gevolg kunnen zijn, waardoor dan wordt voorkomen dat de Amerikaanse betalingsbalans te sterk naar de andere zijde doorslaat. Vooral nu de Amerikaanse regering ettelijke miljarden meer voor de defensie gaat uitgeven, zal de vraag naar goederen en diensten groter worden en de industriële produktie, die in het tweede kwartaal van 1961 reeds groter was dan in het eerste, verder kunnen toe nemen. DIT VOORUITZICHT heeft de New Yorkse effectenbeurs deze week niet on beroerd gelaten, zodat over heel de linie, maar met name wat de defensie-aandelen In verband met de onrust onder aandeel houders en ter beurze, tengevolge van het feit, dat in de afgelopen week kort na el kaar twee verschillende aanbiedingen tot overneming van aandelen der Nederland- sche Grondbriefbank n.v. zijn gedaan, meent het bestuur thans verplicht te zijn het verloop van zaken bekend te maken. Op woensdag 26 juli is het bestuur for meel benaderd door een combinatie, die reeds over een belangrijk pakket aande len in onze vennootschap beschikt, welke combinatie mededeelde een bod van f 3000 op de volgestorte aandelen, van f 2100 op de aandelen met tien pet verplichte storting en van 3000 op de oprichters- bewijzen van de vennootschap te zullen uitbrengen. Deze combinatie heeft tevens waarbor gen verstrekt voor het voortbestaan van onze instelling onder de huidige directie en commissarissen (zij het dat voor deze laatsten een leeftijdsgrens van 70 jaar werd gesteld), terwijl uit deze overneming voor het personeel geen ongewenste consequen ties zouden voortvloeien. Rekening houdend met het rendement en de intrinsieke waar de der aandelen heeft het bestuur ge meend dit publieke aanbod te mogen on dersteunen, temeer daar het de overtui ging had en heeft, dat de belangen der houders van grondbrieven en schuldbe kentenissen verzekerd zouden blijven. De circulaire met mededeling van dit aan bod en de ondersteuning daarvan door het bestuur was in voorbereiding. Kort na de publikatie van dit aanbod is thans van andere zijde blijkbaar een bie ding tot hogere koers dan het eerste aanbod ter beurze op de volgestorte aandelen uit gebracht. Waar het bestuur hierin niet ge raadpleegd is en derhalve niet op de hoog te is van de bedoelingen der bieders, zo dat niet bekend is in hoeverre rekening gehouden zal worden met andere groepen belanghebbenden dan aandeelhouders hou ders van grondbrieven, schuldbekentenis sen, oprichtersbewijzen en personeel) meent het bestuur zich van het uitspreken van een oordeel aangaande deze bieding ter beurze te moeten onthouden, aldus de mededeling van het bestuur van de Ne- derlandsche Grondbriefbank. en die van de levensmiddelenbedrijven be treft, een koersverbetering is ingetreden, die het Dow-Jones-indexcijfer voor indus triële aandelen weer tot boven 700 heeft doen stijgen. Dit cijfer ligt echter nog altijd circa 100 punten beneden de stand van begin 1961. De sterk vergrote regeringsuitgaven en de tegen de herfst te verwachten loonsver hogingen in de staalindustrie roepen ook de gedachte aan een mogelijke inflatie op, waarvoor de beurs natuurlijk zeer gevoelig is. Overigens kan van een algemene prijs verhoging in de Verenigde Staten tot dus ver niet worden gesproken. Het is ook voor de Verenigde Staten van belang dat de gunstige conjunctuur in Europa aanhoudt. Dit is wat West-Duits land betreft, zeer zeker het geval. De Duit se export is, ondanks enkele remmende maatregelen van de regering, in het eerste halfjaar met meer dan negen percent tot een recordcijfer van DM 25 miljard ge stegen, waartegenover de import slechts met 3,7 percent vooruitging, zodat de han delsbalans een belangrijke stijging van het exportsaldo doet zien. Nieuwe oriëntatie DE VOORGESTELDE maatregelen in Engeland zijn bedoeld als een, poging om de te grote bestedingen in het binnenland te beperken en de export te stimuleren, in welk opzicht Engeland de laatste jaren achterop is geraakt. Aansluiting bij de E.E.G. en een verdere integratie van ons werelddeel, waardoor een economische eenhied ontstaat van 300 miljoen mensen, wordt op lange termijn als een nieuwe stap naar grotere- volkswelvaart be schouwd, maar zal ook van de onder nemingen in ons land een nieuwe oriën tering vragen, die vooreerst een toestand van onzekerheid schept. De Nederlandse export heeft zich de laatste jaren sterk op de E.E.G.-landen gericht. Het aandeel daarvan is van 41'/s percent in 1958 tot 46 percent in 1960 toe genomen, dat van Engeland ging in die tijd van 12 tot 10 percent terug. Ook ten aan zien van de import ziet men hetzelfde ver loop. De E.E.G.-landen leverden in 1960 46 percent van onze invoer tegen 42 per cent in 1958, Engeland 7 percent in 1960 tegen 7'/j percent in 1958. Engelands bui tenlandse handel is voor een zeer groot deel. circa 40 percent, op de landen van het Gemenebest gericht, voor niet meer dan 141/a percent op de E.E.G.-landen en het is duidelijk dat bij een verdere door werking van de E.E.G. in die cijfers ver anderingen zullen komen. Welke die zijn, valt niet te voorzien. In dit verband is het verheugend te con stateren dat de Nederlandse economie zich, wat lonen en prijzen betreft, op een ge zonde basis bevindt. Na de jongste koersdaling op de Am sterdamse beurs zijn er ongetwijfeld tal van aandelen, die zich op een koopwaardig niveau bewegen, maar het lijkt vooreerst onverantwoord een hausse in grote stijl op te zetten. Daardoor zijn de factoren van onzekerheid, zowel in economisch als in politiek opzicht, te talrijk en voor de toe komst van te grote betekenis. Zaterdag 5 augustus komt in Punta del Este, in Uruguay, de sociaal-economische raad van de Organisatie van Latijns-Ame rikaanse Staten (ECLA) bijeen. De bijeen komst zal gewijd zijn aan president Ken nedy's ontwikkelingsprogramma voor La- tijns-Amerika, de ,-,Alliance for Progress". Op deze vergadering zullen waarnemers uit Europa, Canada en Japan aanwezig zijn. De Nederlandse groep waarnemers wordt geleid door de heer L. A. M. Licht veld, gevolmachtigd minister bij de am bassade te Washington. Verder maken deel uit van de Nederlandse groep jhr. L. Quar- les van Ufford van het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Den Haag en jhr. mr. Q. P. A. de Marees van Swinderen, tweede ambassadesecretaris te Montevideo. WASHINGTON -Reuter) Het Inter nationale Monetaire Fonds (I.M.F.) heeft gisteren bekendgemaakt, dat het ztin mede werking heeft verleend aan een voorstel van de regering van IJsland om verande ring te brengen in de pariteitswaarde van de IJslandse kroon met ingang van vrijdag 4 augustus 1961 In de mededeling wordt verder gezegd dat de nieuwe pariteit van de IJslandse kroon, uitgedrukt in goud en in Ameri kaanse dollars van het gewicht en de fijnte van 1 juli 1944. als volgt zal zijn: 0.9206168 gram fijn goud per IJslandse kroon; 43,00 IJslandse kronen per Ameri kaanse dollar T..t nu toe had de Ameri kaanse dollar een v. aarde van 38 IJslandse krohen De devaluatie bedraagt 11,6 per cent „De Nederlandse Industrie", orgaan van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, deelt in een beschouwing over de conjunc turele ontwikkeling onder meer mede dat die ontwikkeling van de laatste tijd de regering zorgen baart. „Dit is gebleken uit verschillende maatregelen die zij heeft ge troffen op het terrein van de conjunctuur- politiek". Voorwaarde voor het treffen van maat regelen is naar onze mening steeds de over tuiging dat de situatie precair b 1 ij f t, omdat anders het gevaar dreigt dat maat regelen worden genomen op een moment waarop de automatische correctie reeds aan de gang is. Het gevolg daarvan zou immers zijn dat er dan in wezen geen correctie meer zou plaatsvinden, maar dat dan een recessie ir de hand zou worden gewerkt, aldus ,,Le Nederlandse Industrie". Het orgaan merkt voorts op dat de regering onderzoek t of wellicht maat regelen op het gebied van de afbetaling gewenst zijn en dat zij overweegt een verhoging van de zogenaamde kassastor tingen en een bekorting van de duur van afbetalingscontracten. (Dit is inmiddels gebeurd. Red.) Het orgaan wijst er op dat bij de laatste vaststelling van de kassa- stortingen reeds hoge percentages werden voorgeschreven en voor sommige produk- ten zeer hoge. „Wij hebben in het verleden herhaaldelijk een voorkeur uitgesproken voor de meer giobale middelen ter regu lering van de conjunctuur, al mogen deze in de praktijk een zekere discriminatoire werking kunnen hebben. Specifieke maat regelen ten opzirhte van afbetalingstrans acties hebben nimmer onze sympathie ge had". Allereerst niet wegens het bij uit stek discriminatoire karakter van derge lijke maatregelen. Voorts niet, omdat het afbetalingsvolume nog steeds een zeer ge ring percentage uitmaakt van de totale om zet van consumptiegoederen. ,.De Nederlandse Industrie" vraagt zich, naar aanleiding van het amendement op de wet op het ofbetalingsstelsel af, of de regering zich dooi pet overnemen van dat amendement niet de door haar steeds nood zakelijk geachte mogelijkheid tot conjunc turele manipulaties met de kassastorting tot op zeer grote hoogte heeft afgesneden. De Amerikaanse minister van Finan ciën. D. Dillon, heeft gisteren verklaard dat de Amerikaanse begroting voor het op 1 juli 1962 beginnende begrotingsjaar slui tend gemaakt kan worden zonder belas tingverhoging. Hij stelde echter als voor waarde, dat de internationale situatie niet verder zou verslechteren, waardoor een aanzienlijke verhoging van de defensie uitgaven nodig zou zijn. ACCRA (UPI) De regering van Ghana heeft gisteren ontkend dat zij de bedoe ling zou hebben om het Ghanese pond te devalueren. Uit Nigeria werd bericht.dat velen,dagx hun Ghanese geld inwisselden. De rege ring in Accra heeft echter meegedeeld dat aan geruchten betreffende devaluering alle grond ontbreekt Philippine Air Lines heeft in Manilla een contract ondertekend voor nog twee Fok ker f-27 Frindship machines. Het totale aantal van deze toestellen dat de Fokker fabriek verkocht, is hierdoor tot honderd gestegen. Van de honderd bij Fokker bestelde toe stellen zijn er thans 73 afgeleverd aan Noorwegen, Ierland, Nederland, de Bonds republiek Duitsland, Turkije, Iran, India, Pakistan, Japan, de Philippijnen, Austra lië en Nieuw-Zeeland. De 27 nog af te le veren machines zijn onder andere bestemd voor Soedan, Mozambique en Argentinië. Vijftien landen gebruiken in Nederland ge bouwde Friendships. Bovendien heeft Fok kers Amerikaanse licentiehoudster, de Fairchild Stratos Corporation, tot dusver 86 Friendships verkocht. Een zegsman van de East African Air ways heeft meegedeeld, dat zijn maat schappij besloten heeft drie Fokker- Friendship machines te bestellen. De Ne derlandse toestellen zullen dienen ter ver vanging van de Dakota's en Canadair- toestellen, waarmee de maatschappij thans opereert. PARIJS Men acht het in Parijs niet uitgesloten, dat Baumgartner en Giscard d'Estaing, respectievelijk minister en staatssecretaris van Financiën, hun depar tementen binnenkort zullen verlaten, om een belangrijke functie te bekleden in een der organen van de gemeenschappelijke markt. Tegenover de grotere Engelse in vloed in Europa wil Frankrijk een zo sterk mogelijke Franse ploeg. Als opvolgers noemt men de namen van Bloch-Laïne, een bankdirecteur, en Fontanet, staats secretaris van Handel. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Financiën heeft gisteren me degedeeld dat de regering hand ingestemd met de vervroegde aflossing in augustus en september van schulden ten bedrage van 300 miljoen dollar aan Westeuropese landen. Genoemd bedrag vertegenwoor digt het restant van de Franse geconsoli deerde schulden aan de vroegere Europe se Betalings-Unie. In verband met de gun stige betalingsbalanspositie van Frankrijk is een deel van deze schulden reeds be taald. Spaanse pijpleiding In 1962 zal voor 100 miljoen dollar een olie pijpleiding worden aangelegd van de havenstad Malaga aan de Middellandse Zeekust naar Puer- tollano m Castiïië, 258 km. landinwaarts gelegen De leiding zal nrwe olie vervoeren naar de staats- raffinaderijen in Puertollano De constructie be gint in de lente van het volgend jaar en zal nog voor het einde daarvan klaar zijn. Aandelen Nederlandse Grond briefbank „Willig" Aandelen Grondbriefbank, waarop een bod wordt gedaan van 300 percent, werden gisteren geadviseerd op 350 tot 355 per cent. Er bestond voor deze aandelen enige belangstelling. Mogelijk dat, volgens de beurs, het bod van 300 percent op genoem de aandelen, thans zal worden verhoogd. De internationals waren bij de opening iets gemakkelijker. De noteringen bewogen zich een weinig beneden de voorgaande slotkoersen. De handel had weinig te be tekenen. De officiële beurs opende voor AKU op 408 (409). Philips 993, min 6 pun ten, Unilever circa 4 punten lager op 754% Hoogovens daalde 5 punten bij een eerste notering op 954, terwijl aandelen Kon. Olie circa 70 cent lager werden verhandeld op 118,70. In het laatste beurshalfuur kwam er vraag opzetten voor de Philipsaandelen van Newyorkse zijde. Er kwam een herstel van 988 tot 998 (999). In de overige interna tionale waarden kwam gedurende de ver- Portugal heeft nog niet besloten of het als volledig of als geassocieerd lid zal toe treden tot de E.E.G., aldus heeft de Por tugese minister van staat, José Correira de Oliveira, verslaggevers meegedeeld. Alles hangt af van het verloop der onderhan delingen tussen Engeland en Denemarken en de E.E.G. en de mate waarin het Ver drag van Rome, gezien de huidige indus triële ontwikkeling van Portugal, kan wor den gewijzigd. Behalve het feit dat Portugal overzeese gebiedsdelen in vier werelddelen heeft hetgeen toetreding tot een supra-nationale organisatie moeilijk maakt zijn er „in terne redenen" en constitutionele voorzie ningen die de aansluiting van Portugal ver hinderen. „Of het verdrag van Rome moet zodanig worden gewijzigd dat het geen po litieke risico's inhoudt, of Portugal zal ge associeerd lid worden." Tsjechoslowakije en Ghana veroordelen het streven van „de imperialistische lan den om de Afrikaanse staten, als werktui gen van het neo-kolonialisme en in een po ging om de eenheid van Afrika te niet te doen, bij de Europese Economische Ge meenschap te betrekken." Dit staat in een communiqué dat na afloop van het driedaagse bezoek van president Nkroe- mah aan Tsjechoslowakije in Praag is ge publiceerd. AD VIES KOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier, vandaag geldend in Amsterdam: Engelse pond 10,10-10,11, Amerikaanse dol lar 3,57-3,61, Canadese dollar 3,44-3,49, Franse frank (100) 72,60-73,10, Belgische frank (100) 7,18-7,23, Duitse mark (100) 89,85-90,35, Zweedse kroon (100) 69,30-70,30, Zwitserse frank (100) 83,15-83,65, Italiaan se lire (10.Q0Q) 57,50-59,50, Deense kroon (100) 51,90-52,90, Noorse kroon (100) 49,90- 50.90, Oostenrijkse schilling (100) 13,94- 14,04, Portugese escudo (100) 12,50-12,65, Spaanse peseta (100, gr coup) 6,00-6,15. Aagtedijk 3 te Londen. Abbekerk 3 480 m. z.w. Cocos eii. n. Fremantle. Abida 4 te Curagao verwacht. Achilles 4 te Balboa. Acteon 3 v. Malta n. Oran. Aegis 3 v. Maracaibo, 4 te Willemstad. Agamemnon 4 v. Acajutla n. San Jose. Albireo 3 v. Balboa n. Chimbote. Alblasserdijk 3 te Antwerpen verwacht. Alca 3 100 m. w. Freetown n. Las Palmas. Algenib 4 te Port Huron. Alkaid 1 v. Montreal n. Europa. Alkes 3 170 m. w. Kreta n. Beyrouth. Alkmaar 4 te Pointe Noire verwacht v. Cardon. Almdijk 3 111 m. n. Dakar n. Kaapstad. Alnati 3 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alphacca 3 te Bremen v. Hamburg. Alphard 3 te Montreal. Aludra 3 v. Santos n. Rio de Janeiro. Amerskerk 3 v. Malaga n. Marseille. Ampenan 4 te Singapore. Amsteldiep 3 100 m. n.o. Port Sudan n. Suez. Amsteldijk 3 v. Tampa n. Le Havre. Annenkerk 3 te Genua v. Alexandrië. Area 2 v. Singapore n. Manilla. Archimedes 3 te Valparaiso verw. v. Antofagasta Arendskerk 3 te Bangkok. Ares 4 te San Antonio. Arkeldijk 3 100 m. z.w. Landsend n. Havana. Asmidiske 4 te Safi. Attis 2 850 m. n.o. Martinique n. Curagao. Atys 3 v. Rotterdam n. Old Kilpatrick. Averdijk pass. 3 Finisterre n. Antwerpen. Baarn 4 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Bantam 3 dwars Sardinië n. Beyrouth. Bawean 3 270 m o.n.o. Azoren n. Halifax. Beninkust 3 te Luanda verwacht. Billiton 3 v. Abadan n. Bahrein. Bintang 7 te Port Said verwacht. Bonita 3 in Panamakanaal n. Tampa. Borneo 3 v. Mufattah te Mena Al Ahmadi. Bosco 3 v. Dubai n. Bahrein. Bovenkerk 3 130 m. w. Kp. Guardafui n. Aden. Breda 2 v. Aruba n. Cartagena. Burl S. Watson 3 350 m. n.w. Ascens. n. Ph.delph. Bussum 3 620 m w. Madeira n. Constantza. Caltex Amsterdam 3 20 m. w. Lissab. n. P. Said, Caltex Arnhem 3 100 m. z.w. Gibraltar n. Sidon. Caltex Delft 3 29 m. z.w. Finisterre n. Bordeaux. Caltex Delfzijl 3 te Rotterdam. Caltex Leiden 3 dwars Bizreta n. Ceuta. Caltex Madrid pass. 3 Bizerta n. Port Said. Caltex Napels 3 150 m. n.o. Socotra n. Bahrein. Calt. Pernis 3 85 m. z.o. Kuria Muria n. Mombasa Caltex Rotterdam 3 v. Port Said n. Vlissingen. Camerounkust 3 v. Apapa n. Abidjan. Camitia 3 310 m w. Mauritius n. Curagao. Carrillo 4 te Charleston. Cartago 3 v. Barrios n. Cortes Casamance 3 65 m. n.n.o. Port Etienne n. R'dam. Celebes 3 v. Zanzibar n. Nacala. Ceres 3 te Amsterdam n. Curagao. Charis 29/7 v. Mobile n. Houston. Cinulia 3 210 m. z.w. St. Helena n. Curagao. Cities Service Valley Forge 9 te Port Said verw. Crania 3 v. Port Fortin n. Rotterdam. Dahomeykust 3 v. Freetown n. Amsterdam. Delft 2 v. Puerto Cabello n. Puerto Ordaz. Diemerdijk 3 v. Seattle te Victoria verwacht. Dongedijk 3 190 m. w.z.w. Fayal n. Londen. Doris 5 te Paramaribo verwacht. Drente 3 Te Hamburg v. Hoek van Holland. Eos 4 te Rhodos. Esso Amsterdam 3 160 m. o.n.o. Aden n. Suez. Esso Rotterdam 3 315 m. w. Azoren n. Rotterdam Eumaeus 4 te Colombo verwacht v. Penang. Forest Hill 4 te Pt. Harcourt verw. v. L. Palmas. Forest Town 3 21 m. n. Finisterre n. Hamburg. Fravizo pass. 3 Gibraltar n. Dakar. Friesland SSM 5 te IJmuiden verw.^r. Swansea Gaasterland pass 3 Ouessant n. Amsterdam. Gabonkust 4 te Abidjan. Geertje Buisman 3 te Nantes. Geeststar 3 v. Preston n. Trinidad. Graveland 3 v. Santos n. Rio de Janeiro. Grootekerk 3 v. Bremen n. Hamburg. Hathor 3 30 m. n.o. Kp. Villano n. Antwerpen. Hector 3 225 m. w.n.w. Alexandrië. Hecuba 3 v. Bremen n. Hamburg. Helicon 2 60 m. n.w. Paramaribo n. Paramaribo Hera 2 450 m. o.n.o. Bermuda's n. Antwerpen. Hersilia 3 400 m. n.w. K. Finist. n. Pt. de France Hestia 3 te Amsterdam. Hilversum 3 280 m. n. Flores n. Le Havre. Houtman 3 630 m. n.o. Amsterd. eil. n. M'bourne Hydra 2 500 m. n.w. Flores n. Amsterdam. Iberia pass. 3 Alboran eil. n. Augusta. Ivoorkust 3 te Antwerpen v. Le Havre. Jason 3 v. Rotterdam. 4 te Antwerpen. Java 3 600 m. z.o. Bikini n. Callao. Johannes Frans 3 v. Callao n. Chaneral. Joh. v. Oldenbarnev. 3 600 m. n.w. Colombo(best Kaap Hoorn 3 te Liverpool verwacht. Kabylia 5 te Cardon verwacht. Kaloekoe 4 te Biak verwacht v. Seroei. Kalydon 6 te Puerto Miranda verwacht. Karachi 3 v. Manokwari n Sorong. Karakorum 3 v. Lake Charles n. Tampico. Karimata 3 v. Manilla n. Hongkong. Karimun te Port Swettenham verw. v. Singap Kasimbar 3 v. Sorong n. Manokwari. Katelysia 3 810 m. z.w. Azoren n. Brunsbüttel. Keizerswaard 4 v. Beyrouth n. Algiers. Kelletia 3 30 m. z. Grenada n. Buenos Aires. Kenia 3 v. Curagao n. Rotterdam. Kennemerland 3 v. Recife n. Salvador. Kerkedijk 3 te Boston verwacht v. New York Kermia 5 te Puerto Miranda verwacht. Kinderdijk 3 te era Cruz. Kloosterdijk 3 200 m w. Bishoprock n. Antwerp Kopionella 8 te Curagao verwacht. Koratia 5 te Manaus. Korenia 3 v. Bandar Mashur n. Turku, Korovina 3 20 m. n.o. Port Said n. Lissabon. Krebsia 3 te Akaba v. Mena. Kreeft 3 v. Narvik n. Rotterdam. Kylix 4 te Punta Cardon. Laarderkerk 3 te Damman. Laertes 3 te Liverpool. Laga 3 80 m. n.o. Oran n. Ayr. Langkoeas 3 te Antwerpen. Langleeclyde 9 gereed laden te Chittagong. Leersum 3 v. Amsterdam n. Port Churchill. Lekkerkerk 3 100 m. n.n.w. Kreta nè Ryeka. Lemsterkerk 3 ten anker rede Okha. Liberiakust 3 50 m. z. Las Palmas n. Conakry Liberty Bell 3 te Band. Mashur verw. v. Augusta Loenerkerk 3 v. Port Said n. Rotterdam. Maashaven 3 120 m. n.o. Kp. Finist. n. L Palmas Maaslloyd 3 95 m. z. Kreta n. Port Said. Markab 5 te Colombo verwacht. Maron 4 v. Cartagena n. Baltimore. Medon 4 te Carupano. Meerdrecht 6 te Punta Del Gada verwacht. Meliskerk 3 240 m. n.w. Socotra n. Dubai. Mentor 2 v. Hamburg n. Bremen. Merwede 3 te Abbonnema. Minos 3 60 m. o.n.o. Gottskasandon n. A'dam. Mississippilloyd 2 630 m. z.o. Bikini n. Cristobal Mitra 3 te Stanlow verwacht. Moh. Reza Shah 3 80 m. w. Djeddah n. B. Mash Molen-kerk- 3 30 m. n.w. Stromboli n. Genua. Moordrecht 3 19 m. z.o. Kp. St. Vincent n. Oslo Muiderkerk 4 te Colombo verwacht v. Cochin. Munttoren 3 v. Lorenza Marques n. Abadan. Mijdrecht 3 v. Fao n. Mena Al Ahmadi. Mylady 3 te Rouen. Naess Lion 3 165 m. n.o. Algiers n. Paulsbro. Naess Tiger 3 450 m. z.w. L'end n. Pto. La Cruz Nanusa 4 te Monrovia v. Freetown. Neder-Eems 4 te Djedda v. Akaba. Nias 3 v. Dakar n. Freetown. Noordwijk 3 dwars Dungeness n. Monrovia. Notos 3 70 m. o.n.o. Gibraltar n. Rotterdam. Nijkerk 3 v. Port Said n. Genua. Ommenkerk 4 v. Aden n. Bunbury. Ondina 6 te Mena Al Ahmadi verwacht. Oostkerk 3 te Dar Es Salaam. Oranje verm. 4 v. Amsterdam n. Middell. Zee Oranje Nassau 3 te Port of Spain verwacht. Oranjestad 3 te Brighton v. Paramaribo. Overijsel verm. 5 v. Kaapstad n. Port Elisabeth Papendrecht tot 3 te Rostock. Parthenon 3 230 m. w. Ouessant n. Stettin. Pendrecht 9 v. New York te Covenas verwacht. Pericles 4 te Le Havre verwacht. Philidora 3 in Suezkan. verw. n. Mena Al Ahm Philine 4 te Mena Al Ahmadi verwacht. Philippia 3 170 m. n.w. Perim n. Mena. Polvdorus 3 v. Otaru n. Kobe. Prins Maurits 3 v. Cleveland n Montreal. Prins Willem van Oranje 3 te Rotterdam. Prins Willem IV 3 v. Glasgow n. Montreal Prins Willem V 4 te Le Havre. Pygmalion 1 te Kingston n. Puerto Limon. Raki 31/7 te Tanga. Randfontem 4 te Kaapstad. Reza Shah The Great 3 50 m. w. Kp. St. Vincent naar Port Said. Ridderkerk 3 v. Bremen n. Antwerpen. Riouw 3 te Bremen. Roepat 3 400 m. n.w. Finisterre n. Curagao. Roggeveen 3 te Napier verwacht v. Wellington Rondo 4 te Port Said verwacht. Rotterdam4 v. Bergen n. Rotterdam. Rotti pass. 3 Mekka n. Split. Rijnkerk 3 465 m. w.n.w Minicoy n. Aden. Salatiga 28/7 v. Toronto n. Erie. Samarinda 3 te Port Elisabeth. Saranga 3 te Seattle verwacht v. Vancouver. Scheldelloyd pass. 3 Kp Bon n. Port Said. Schelpwijk 3 ten anker Yokoshima. Scherpendrecht pass. 3 Dover n. Wilhelmshaven Schielloyd 5 v. Port Moresby n. Rabaul. Seinelloyd pass 3 Sabang n. Aden. Serooskerk 3 v. Marseille n. Antwerpen. Seven Seas 6 te Rotterdam verwacht. Sinon 3 v. Aruba, 4 te La Guaira. Skadi 3 v. Ceuta n. La Spezia. Solon 2 v. Puerto Limon n. La Ceiba. Sommelsdijk 3 74 m. w.n.w. Scillys n. Antwerpen. Stad Alkmaar 3 150 m. o. Kp Agulhas n. Lour Marques. Stad Amsterdam 3 390 m. w. Walvisbay n. Dakar Stad Breda 3 185 m. n.o. St. Vincent n. Vitoria Stad Rotterdam verm. 5 v. Melilla n. Rotterdam. Stad Schiedam 3 90 m. z.z.w. Lofoten n. Gent Stad Utrecht 3 500 m. n.w. Dakar n. Brazilië. Statendam 4 te Southampton Statue of Liberty 11 te Rio de Janeiro verwacht. Steenwijk 3 100 m. z.z.w. Nagoya n. Hongkong. Stentor 2 te Tripoli. Straat Clement 4 te Sydney verw. v. Brisbane. Straat Madura 4 te Zanzibar verwacht v. Beira. Straat Singapore 5 te Adelaide. Straat Torres 3 in Walvisbaai v. Lobito. Tahama 3 250 m o.n.o. Aden n. Livorno. Talisse 3 te Cochin v. Bombay Tamara 3 65 m z. Farasan eil n. Turku. Tegelberg 3 120 m. z.w Madagascar n. Mauritius Tero 3 v. Rotterdam n. Londen. Texel 3 90 m. w. Aden n. Madras. Theron 4 te La Guaira. Thuredrecht 13 te Puerto Marghera verwacht. Tjibodas 4 te Mombasa. Tjimenteng 3 te Reunion verwacht v. Singapore Tjitarum 3 te Brisbane verwacht. Tweelingen 3 80 m. n.o. Villano n. Rotterdam. Utrecht 4 te Mufattah verwacht v. Rastanura. Van der Hagen 3 120 m. z.w. Sabang n. Kaapstad Van Heemskerck 3 v. Accra, 6 te Freetown verw Van Spilbergen 3 900 m z.w. Colombo n. Singap Vasum pass. 3 Perim n. Mena Al Ahmadi. Viana 5 te Rotterdam verwacht. Videna 5 in Suezkan. verw. n Mena Al Ahmadi Vivipara 3 110 m. o. Port Sudan n. Mena. Vlieland 3 v. Teesport n. Curagao Waikelo 3 te Dubai. W. Alton Jones 2 v Philadelphia n. Pórt Said Waterman 3 te Las Palmas. Wieldrecht 4 te New York verwacht. Willemstad 3 te Madeira. Woensdrecht 3 176 m. o Malta n. Bremen. Woltersum 3 te Hamburg. Zuiderkruis verm. 3 v. Amsterdam naar Nieuw- Zeeland en Australië. Zwijndrecht tot 3 te Split laden. KLEINE VAART Adine verm. 3 v. Rotterdam n. Lissabon. Aerdenhout 3 dwars East-Goodwin n. Cuxhaven Areas 3 50 m. n.n.o. Villano n. Rotterdam. Atlas 2 te Genua n. Livorno. Audacia 4 te Roquetas verwacht v. Genua. Binnenhaven pass. 3 K. St. Vine. n. Duinkerken Carnissesingel verm. 3 v. Brussel n. Liverpool. Casablanca 3 50 m. n. Panamakan. n. Guayaquil Coccinelle verm. 3 v. Kenitra n. Rotterdam. Cornelia B-3 3 70 m. z.w. Ouessant n. Malta. Cornelis Broere 4 te Huil verwacht v. Sarpsborg Daje Böhmer 3 50 m. n w. Vis eil. n. Palermo, Diligentia pass. 3 Borkumrif n. Gefle Draco 3 te Rotterdam na Lissabon. Eljo 1 te Galway v. Bremen. Elsa 1 te Stocka v. Wifstavarf. Eyo S 3 te liscsingen n. Antwerpen. Fiducia 3 te Dunk v. Ipswich n Antwerpen Fiducia-2 3 15 m. z.o. Smithknoll n. Maassluis Flores 4 te Preston verwacht v. Sete. Frans Böhmer 3 v. Aalborg n. Aarhus. Geestdam 3 5 m. n.w. Cromer n. Boston. Geestdiep 3 in Washbay n. Maassluis. Geestdijk 3 te Smithknoll n. Maassluis. Goote verm. 5 v. Liverpool n. Antwerpen. Heemraadssingel 6 te Avonmouth verw. v. Oran Hoogland 3 v. Kopenhagen n. Stettin. John M 3 dwars Cromer n. Immingham. Joost 2 v. Karskaer te Domsjö. Kastanjesingel verm. 3 v. Bilbao n. Bayonne. Leendert Broere 3 te Kopenhag. verw. v. R'dam Merwehaven 3 te Rouen verw. v. Duinkerken Midas 3 v. Malaga n. Amsterdam. Nassauhaven verm. 4 v. Gothenburg n. R'dam Neeltje Broere 3 te Londen v. Haisbro. Philetas 3 20 m z.w. Galitas n. Rotterdam. Phiidas 3 te Rotterdam n. Tanger. Rozenburgh 3 te Stockholm v. Karlshamn. Scheldestroom 3 15 m. o.n.o. Dungeness n. Gent. Schippersgracht 3 20 m. n. Arkona n. Amsterdam Swift pass. 3 Brunsbüttel v. Malmö n. Rouen Trompenburgh 3 te Lynwell n. Boston. Urkersingel 3 25 m. w.z.w. Royal Sover. n. Oden Vermeersingel verm. 3 v. Rouen n. Plymouth Vrijburgh 3 dwars lie de Bas n. Casablanca Wedlooper 3 60 m. n.o. Longstone n. Danzig. Westzaan 3 30 m. o. Lizard n. Caen. Willi Böhmer 3 130 m. n.o. Kp. Villano n. R'dam IJstroom 3 te Dover n. Plymouth. SLEEPVAART Oceaan 31 v. Gibraltar n. Perzische Golf. Schelde 3 t.h.v. Lissabon neemt 5 Baron Inver- clyde over van Zwarte Zee-3, naar U K. Zwarte Zee-3 3 assist. Baron Inverclyde, L. Palm dere beursduur weinig verandering meer. Van de leidende cultures boekte HVA een puntje koerswinst op 125. In de scheep- vaarthoek was het —ederom uiterst rustig. De koersen schommelden rond het vorige slotniveau. De staatsfondsenhoek stond ge heel in het teken van d - inschrijving mor gen op de nieuwe 4 percent staatslening 98% percent, groot f 300 min. Deze le ning zal, volgens de beurs, een groot suc ces worden. Boeke Huidekoper van 219% op 218; Boom Ruygrok van 167Vi op 168%; Spaar- nestad van 720 op 728. VERHANDELDE FONDSEN 2 augustus 3 augustus Totaal 436 427 Hoger256 (58.7 188 (44,0 Lager 78 (17.9%) 156 (36,5%) Gelijk102 (23.4 83 (19,5 AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K. U409—412 gl 411 Kon. Olie 118.70—119.30 118.80 Philips 1005—1014 gl 1012 Unilever 754—762 761 Hoogovens 954959 958 VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A. K U407—415 gl Kon Olie 118.80—119.30 118.80 Philips 1014—1019 1014 Unilever 762765 765 Hoogovens 955962 956 gl Vorige slotkoers A'dam Rubber.. 111% H. V. A125% AKU409 Deli Mij148.10 Hoogovens 953% Philips Gem Bez 997 Unilever 754 Dordtsche Petr. 563% K. Ned. Petr. Mij 119.20 Holl. Am. Lijn.. 148% K. L.M75.— K. N S M. 184 Ned Stoomv. Mij 178% Ommeren, Phs v 321 Scheepv. Ur Ned 155 Interunie 215.50 Robeco 244. Unitas 507 Ver Bezit v. 1894 144. Amsterd Bank 373% Ned Handel Mij 333 Rotterd. Bank 354 Twentsche Bank 313 Albert Heijn620 Amstel Brouwerij 530 Berkel's Patent 326 Bols 723 Bührmann Papier 649 Fokker 290 Tord 705 Gelder Kon. Pap 382 Gist Spir f Kon 410 Van der Heem 340 Heineken's Bier. 580 Hoogenbosch Sch 290 Indola 625 Ketjen 569 Kon. Ned. Zout.. 1148 Müller Nat Bezit 52014 Ned. Kabelfabr.598 Philips Pref285 Sikkens Groep 840 Stokvis 286 Thomassen Dr 650% Ver. Machinefabr 316 Wessanen 353% Wilton Feijenoord 275 Zwanenberg-Org 1065 Billiton Mij II 500 Aluminium Ltd. 32% American Motors 17% Anaconda 55% Bethlehem Steel. 44 Cities Service.... 53% General Motors.. 46% Kennecott Copper 86% Republic Steel 63% Shell Oil 42% U S. Steel 85% Gedane noteringen 'Verstrekt door de Amsterdamse Bank) NEW VORK: Krachtig herstel Koersstijgingen van meer dan een dollar kenmerkten gisteren de aandelenmarkt te New York en brachten het Dow-Jones- gemiddelde op aanzienlijke hoogte. De waarden die dit gemiddelde bepalen, sloten veel hoger dan de vorige dag toen zij reeds recordhoogten bereikten. De handel was gematigd, maar het tempo was lager dan dinsdag Du Pont sprong ruim zes dollar omhoog en Alcoa meer dan twee, terwijl American Telephone and Telegraph, U.S. Steel, Eastman Korak, Allied Chemical, United Aircraft, Chrysler en General Elec tric fracties tot meer dan een dollar stegen. In de laatste minuten vertoonde Ford een koersstijging van ruim anderhalf. De om zet bedroeg 3.650 000 aandelen. In totaal werden 1.277 waarden verhandeld, waar van 632 hoger noteerden en 405 tegen een lagere koers van de hand gingen. Het in dustriegemiddelde kwam van 710,46 op 715,71, dat van spoorwegen van 138,45 op 139,53, en dat van openbare nutsbedrijven van 116,85 op 117,12. (UPI). LONDEN, (UPI) De ir Engeland ge vestigde Unilever Ltd. heeft gisteren be kendgemaakt, dat zij de E. R. Holloway Ltd. en haar vijf andere filialen zal over nemen. Holloway, een particulier bedrijf, ver vaardigt en brengt geperst en gelast plas tic, polythene flessen en houders en ver schillende toilet benodigdheden, op dè markt. Het bedrag, dat met deze trans actie gemoeid is. werd door de Unilever- groep niet bekend gemaakt. De bedoeling is wei om de status van het bedrijf onge wijzigd te laten en zowel directie als be drijfsleiding zullen ongewijzigd blijven. GEMEENSCHAPPELIJKE DIENST „NEDERLAND" EN „ROTTERDAMSCHE LLOYD" De Stoomvaart-Maatschappij „Neder land' te Amsterdam en de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam zullen met ingang van oktober een gemeenschap pelijke maandelijkse dienst openen van Nieuw-Zeeland naar het vasteland van Europa Hierdoor zal dan tevens een vol ledige dienst tot stand komen voor de schepen van beide maatschappijen, die se dert het begin van dit jaar reeds emplooi vonden in het eenrichtingsverkeer van Europa naar Nieuw-Zeeland.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11