morgen HET WEER Adoula wil Katanga snel bij Kongo inlijven Plan voor de bouw van pier in Zandvoort Exploitatiemogelijkheden worden aanwezig geacht Brits parlement spreekt zich uit voor gesprek met EEG r KEUR MEUBELEN v. Duivenboden Akkoord over 10 hogere lonen voor zeevarenden Lachen of huilen? Heath - geen politieke integratie- stelt tegenstanders gerust 'ejore you vuy! PERMANENTE MEUBELSHOW roomboferallerhande 46e JAARGANG NUMMER 230 VRIJDAG 4 AUGUSTUS 196 J SEIZOEN-O PRUIMI NG Voor oen geslaagde vakantie! Heerlijk fris vruchtengebak HAZENBERG SPAARNE 11 t/o Damstraat In de krant van heden: Het woord is aan BANKETBAKKERIJ TROMP Afnemende wind Aan het strand: De socialisten hadden besloten een af wachtende houding aan te nemen nadat hun eigen amendement was verworpen, waarin wordt betreurd, dat een economisch zwak Engeland thans onderhandelingen begint, en de voorafgaande goedkeuring van het Gemenebest wordt geëist voor de definitieve beslissing tot toetreding tot de Euromarkt valt. De conservatieve rebellen toonden sympathie voor dit amendement door zich hierover eveneens van stemming te onthouden. De motie waarin de regering toestemming vroeg om met de Zes te gaan praten werd aangenomen met 313 tegen 5 stemmen. Aan Labourzijde waren er slechts vijf, die ronduit tegen Britse aan sluiting bij de E.E.G. waren. De liberalen stemden beide keren met de regering mee. Het Hogerhuis keurde de voorstellen zon der stemming goed. Edward Heath, grootzegelbewaarder en onderminister van Buitenlandse Zaken, zei te verwachten dat cie onderhandelingen met de Zes in de eerste week van oktober zullen beginnen. Hoewel deze waarschijn lijk ingewikkeld zullen zijn en nogal tijd zullen vergen is de regering vastbesloten er een succes van te maken. Heath be toogde dat de eventuele beslissing zich bij de Zes aan te sluiten voor Engeland geen enkel risico meebrengt, dat het zal moeten Ook secundaire voorwaarden worden beter (Van onze Haagse redacteur) Het College van Rijksbemiddelaars zal waarschijnlijk maandag aanstaande be slissen omtrent de loonsverhoging en ver betering der secundaire arbeidsvoorwaar den voor zeevarenden. Gisteren heeft de Stichting van de Arbeid zich laten voor lichten omtrent de bijzonderheden van de reeds door werkgevers en werknemers aanvaarde gageverhoging en verbetering der andere arbeidsvoorwaarden. Tot die verbeteringen behoren de ver lenging van het iaarlijks verlof met drie dagen; een compensatie voor de zaterdag middagen. waarop de zeedienst van toe passing is dan wel cc dagen van aankomst en/of vertrek in de vorm van een halve werkdag en de waardering van de zaterdag bij het verlenen van verlof (behalve bij periodiek verlof) als een halve werkdag De Toonsverhogina waaromtrent werk gevers en werknemers het eens zijn ge worden. bedraagï tien percent voor alle lonen en toelagen Naar wij uit goede bron vernemen heeft de Stichting van ce Arbeid bereids een gunstig advies aan het College van Rijks- bèmiddelaars doen uitgaan. De verbeterin gen van lonen en arbeidsvoorwaarden zijn bedoeld als in te gaan op 1 augustus, voor uitlopende op de nieuwe C.A.O De onder handelingen ovei de nieuwe C.A.O voor koopvaardij personeel worden in septem ber voortgezet LEOPOLDSTAD iReuter) De nieuwe premier in Leopoidstad. Adoula, heeft woensdag in zijn inaugurele rede tot het parlement gezegd dat zijn regering van plan is aan de afscheiding van Katanga binnen enkele dagen een eind te maken. Hij oefende scherpe critiek op president Tsjombe van Katanga. Adoula zei dat Tsjombe's uitdagingen de verontwaardi ging van het Kongolese volk hebben op gewekt. De president van Katanga moet worden gearresteerd om hem te leren het staatshoofd en he' volk van Kongo te eerbiedigen, zo zei hij. Over de economische toestand merkte Adoula op, dat het onmogelijk zal zijn de huidige levensstandaard te handhaven in dien Kongo in de komende maanden niet meer uitvoert. Verder verklaarde hij dat de nieuwe regering een einde zal maken aan willekeurige aanhoudingen, onrecht matige gevangenhouding en omkoperij Alle politieke gevargenen. die zonder gel dige reden schuldi? zijn verklaard, zullen op vrije voeten worden gesteld. Adoula heeft ook, zoals reeds werd ver wacht, de portefeuille van Defensie onder zijn beheer genomen In deze functie zal hij direct contact krijgen met de UNO over de reorganisatie van het leger, één van Kongo's grote problemen Een woordvoerder van de ""NO in New York heeft naar aanleiding van de uitlatin gen van premier Adoula over Katanga verklaard dat de Volkenorganisatie geen internationale middelen ter beschikking van de Kongolese regering zal stellen, wanneer zij een einde wil maken aan de onafhankelijkheid van Katanga. De UNO- vertegenwoordiger in Kongo, de Zweed Linner, deelde evenwel mede, dat de Volkenorganisatie zich niet tegen een mili taire actie van Leopoidstad zal verzetten. Gisteren werd nog bekend dat Jean Bolikango zijn post in de nieuwe rege ring weigerde, toen bleek dat hem niet zowel de post van minister van Inlich tingen als die van vice-premier was toe gekend. Of men hem een andere functie zal aanbieden is niet bekend. Katanga's reactie De regering van Katanga heeft Intus sen donderdag een communiqué uitge geven waarin wordt gezegd dat Zij een vreedzame oplossing van het Kongolese vraagstuk wenst. Het communiqué, dat enige reactie op de vorming van Adóula's regering, meldt verder dat de Katangese regering de hartelijke gelukwensen heeft gezonden aan Adoula. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 H.K.H. Prinses Irene, die op 5 augustus a.s. haar 22e verjaardag hoopt te vieren. „Foto Max Koot". 0C<»ó00ói0Ó650lM6tó00CCx5^oa--.'5 CX3>DODOOC>DOrC"riDOOOÖOOO<^ióOÖÓOOOC*OÓOOCiOÓOOOOOOi^^DOOO<>DCOOOOOCOOOOOOOOOOCXDOOOOOCOOO Advertentie Onze roomboter-producten blijven in speciale verpakking lang vers. Vader en zoon Beardon, die zich gisteren meester maakten van een Amerikaan se Boeing 707, kort na hun overgave op het vliegveld El Paso in de Ame rikaanse staat Texas. (Telefoto) (Vervolg op pagina 7) Advertentie die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de Compl. Interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Tel. 13608 18657-17165 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Op en om het Binnenhof2 Uit het binnenland 2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Horen en Zien 4 Uitgaan in Haarlem4 Kunst 4 Medische verzorging 1 Uit stad en omgeving 5, 6 In de Vishal en op zee6 Kerkelijk Leven 9 Feuilleton 10 Panda en andere beeldverhalen.10 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Kantoor; Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. T T yy% 1 Tl "I T IT "f" Wartaal 7,65, Geopend van 9-12,30 en 2-5 uur. Zat 9-l uur. I J |Tl J F™ f V M L A I 1^^ X -L 1* franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X \J XXX VAi X X Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. „„-M..,.-,..... Adj. Hoofdredacteur; los L. Lodewijks RedactiechefIJm,Men, J. Ko„k Uitg.ve, Cr-fisch. Bedrijven Dami.te N.V, G,ote Hout,b-,,1 93. H.»,l«,n Directie: P. W. Peerehnom en M,. H. C. van der Mije Smiles: De kortste weg om veel dingen te doen is slechts één ding te doen maar ter stond. Dadelijk na het bekend worden van het besluit van de Britse regering om het lid maatschap van de Europese Economische Gemeenschap aan te vragen, heeft het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard die Britse stap zeer toe te juichen. En daar was inderdaad alle reden voor. want het is jarenlang een belangrijk onderdeel van de buitenlandse politiek van onze regering geweest, al het mogelijke te doen om Groot-Brittannië bij de Europese eenwording te betrekken. Dat was een volkomen verantwoorde politiek; immers, zowel bet specifiek Nederlandse belang als het grotere Europese belang waren ermee geiend als de Europese gemeenschap met het Verenigd Koninkrijk zou worden uitgebreid. Maar tegelijkertijd heeft de Nederlandse regering zich en ook weer zeer terecht voortdurend verzet tegen de plannen van president De Gaulle om de supranationale gedachte (die in de Kolen- en Staal- Gemeenschap duidelijk gestalte heeft ge kregen en, zii het in zeer verzwakte vorm. toch ook wel enigszins in de Verdragen van Rome leeft) geheel op zij te zetten bij de verdere ontwikkeling van de Europese integratie en zo mogelijk zelfs te verwilde ren uit de huidige constructie daarvan. In de plaats van die supranationale gedachte die op den duur zou moeten leiden tot een werkelijke eenwording van de West- europese staten wil De Gaulle zijn for mule van het ..Europa der vaderlanden" stellen, een formule die neerkomt op niets anders dan een Europees verbond van soevereine staten waarbij de machtigste staat of groep van staten het dus voor het zeggen zou hebben. Natuurlijk komen bij deze constructie de kleine landjes telkens weer in de verdrukking en het is danook begrijpelijk dat Nederland weinig liefde voor dit „Europa der vaderlanden" aan de dag legde. Nu had men in Den Haag kunnen weten en men hééft het er ongetwijfeld ook geweten dat het binnenhalen van Enge land in de Europese gemeenschap, hoe wenselijk dat in ander opzicht ook zou zijn. een zware slag voor de supranationale gedachte zou betekenen. Als er één land is dat. om redenen van internationale bin dingen. van prestige, van traditie, onge negen zal zijn (en nog wel generaties lang zal blijven) om maar een greintje van zün soevereiniteit aan een supranationale in stantie te delegeren dan is het wel Groot- Brittannië. En premier Macmillan heeft dit danook al dadelijk heel nadrukkelijk gezegd. Hij heeft zelfs speciaal ziin sym pathie betuigd voor De Gaulle's „Europa der Vaderlanden" 1 Moet Den Haas nu lachen of huilen? Moeten wij Nederlanders ons nu allen verheugen om de Britse bereidwilligheid tot nauwere (maar dan alleen economi sche!) aansluiting bij West-Europa, of moeten wij somber gestemd zün wegens de bedreiging van het supranationale karakter van de Eurones j samenwerking, waarvoor wij tot dusver zo heldhaftig hebben ge streden? Het valt niet te ontkennen dat zowel de Britse toei reding tot de Europese gemeenschap als het supranationale ele ment van de integratie voor ons van het grootste belang zün. en kiezen tussen die twee mogelijkheden kunnen wii dus eigen lijk niet- De buitenlandse, en in het bijzonder de Europese, politiek van onze regering is nu bijgevolg voor een heel moeilijk probleem gesteld De Nederlandse diplomatie zal er zich enerzijds op moeten blijven richten bii de komende onderhandelingen de toe treding van Enge! and tot de E.E.G zoveel mogeliik te helpen bevorderen en met name zich te verzetten tegen eventuele Franse oogingea cm die stap voor de Engelsen nog moeililker te maken dan hii al is; aan de andere kant zal zij met de uiterste behoedzaamheid moeten manoeu vreren om daarbn niet in het vaarwater te raken van De Gaulle's ..Europe des patries". dat als idee nu plotseling ver sterkt is door Maemillan's ..Europe of the fatherlands" Nederland heeft altijd nogal op zün stuk gestaan bij onderhandelingen binnen de E.E.G.; het heeft nu zeker alle reden om een zelfde krachtige houding aan te nemen zowel als het gaat om steun voor Engeland's toetreding als wanneer het gaat om handhaving van de supra nationale gedachte, niet alleen voor zo ver deze op het ogenblik in de bestaande verdragen verankerd ligt, maar ook bil de verdere verwezenlijking daarvan in de toekomst. Want., nogmaals, het Neder landse belang is niet met één van die twee. maar slechts met allebei gediend. Advertentie Haal even een half pond heerlijke PLANETENWEG 4 - TELEF. 4008 Wisselende bewolking met mor gen later op de dag plaatselijk enkele buien. Krachtige tot ma tige wind tussen west en zuid west. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee Morgen meer opklaringen en op enkele plaatsen nog een bui. Tot ma tig afnemende westenwind. In de middag temperatuur 17 tot 18 gra den. Zeewater 17 graden. Vooruizichten: Tijdens het week einde perioden van zonnig strand weer, maar nog wisselvallig en te koel door zeewind. Er bestaat een, naar medegedeeld wordt reeds zijn volledige uitwerking naderend, plan tot bouw van een pier in Zandvoort, ongeveer naar model van het Schevening- se wandelhoofd dat onlangs in gebruik is genomen. De exploitatiemogelijkheden van zo'n pier, die zou moeten worden aange legd op een punt waar verkeersstromen kunnen worden heengeleid, zijn bestudeerd en hebben de conclusie gewettigd dat een Zandvoortse pier allerminst een strop voor de ondernemers behoeft te worden. De bouwkosten zijn uiteraard zeer hoog er wordt gesproken van ongeveer tien miljoen gulden doch kunnen worden ge fourneerd. De opbrengst der exploitatie zal moe ten worden gezocht in een entreegeld, ver- pachting van verkoopgelegenheden aan neringdoenden (in de eerste plaats Zand- voorters!) en de verpachting van een res taurant, uitkijktoren en andere amuse mentsgelegenheden, voor de bouw waar voor plaats genoeg zal zijn op de opper vlakte die de pier zal krijgen. De pier zal ook een congres- en vergaderzaal kun nen bevatten en tienduizenden bezoekers kunnen opvangen. Over de uiteindelijke vormgeving zijn geen bijzonderheden be schikbaar, doch men mag veronderstellen dat de zeer geslaagde vorm van de Sche- veningse pier daarbij wel inspirerend zal werken. Er zijn uiteraard nog diverse complica ties op te lossen, voordat men de spoedi ge bouw van de pier als vaststaand mag aannemen, doch bij monde van een der ini tiatiefnemers werd ons medegedeeld dat het plan voor een zeer belangrijk deel reeds is uitgewerkt. De heer Pas uit Am sterdam, die in samenwerking met de bouwmaatschappij Texel een nieuw hotel bouwt op de hoek van de Zuidboulevard- Seinpostweg, verzekerde ons dat omtrent de meeste aangelegenheden betreffende de bouw van een pier reeds overeenstem ming is bereikt. Bij het ter perse gaan van van ons blad was het plan van de heer Pas nog niet bij B. en W. van Zandvoort ingediend. Naar ons ter ore kwam twijfelt men in Zandvoortse gemeentelijke kringen aan de realisatiemogelijkheid van het plan dat de heer Pas uitwerkt. Dat wil echter niet zeggen, dat men in het algemeen niet overtuigd is van het feit, dat een pier voor Zandvoort een aanwinst en een mogelijk heid zou zijn. Verwachting tot morgenavond: (Van onze correspondent) LONDEN. Het Britse Lagerhuis heeft donderdagavond met overweldi gende meerderheid het regeringsvoorstel goedgekeurd om onderhandelingen aan te knopen met de zes E.E.G.-landen ten einde na te gaan of er voor Engeland een redelijke grondslag bestaat om zich bij de Europese Economische Gemeenschap aan te sluiten. Macmillan kan tevreden zijn want de „opstand" in eigen rijen verschrompelde tot een enkele tegen stemmer, Anthony Fell, die maandag in een woede-uitbarsting de premier een „nationale ramp" had genoemd. 21 con servatieven onthielden zich van stem ming. Oorspronkelijk was verwacht dat 40 of 50 Tories dit zouden doen. Even als de rebellerende partijgenoten van de prémier bleef de gehele Labour-fractie zwijgend zitten. opgaan in een politieke federatie. Wij weten natuurlijk niet wat de toekomst zal brengen, maar een ingrijpende verande ring van de Europese structuur kan alleen geschieden door amendering van het ver drag van Rome of de opstelling van een geheel nieuw verdrag, zo zei hij. Zulks kan alleen door een eenstemmig besluit, dat de Britse regering daarom in sterke mate kan beïnvloeden. Bovendien denken de zes E.E.G.-landen allemaal anders over poli tieke integratie, aldus Heath. „Het verdrag van Rome verplicht ons hiertoe niet. Er is slechts sprake van een uitermate be perkte overdracht van soevereiniteit aan de gemeenschap". Kapitalistisch Harold Wilson, de socialistische scha- duw-minister van Financiën, brak namens de oppositie een lans voor het Gemene best, dat onder geen omstandigheden het kind van de rekening mag worden. „Wij mogen dit niet het slachtoffer laten zün van het voordeeltje, dat wij misschien zul len krijgen door wasmachines in Düssel- dorf te verkopen", zo zei hij. Wilson vroeg of indien Engeland toetreedt tot de Zes zijn financiële, economische en sociale po litiek van buitenaf zal worden gedicteerd. Minister Heath maakte het later duidelijk dat Groot-Brittannië op fiscaal en finan cieel gebied eigen baas zal blijven. De voormalige socialistische premier Attlee merkte in het Hogerhuis onder meer op, dat Engeland in feite bezig is een kapita listische organisatie binnen te gaan. Hij zei, dat de Duitse industrie in grote lijnen nog dezelfde is als voor de oorlog en dat de leidende figuren in deze industrie de zelfde zijn als die, welke destijds Hitier steunden. Attlee verklaarde verder, dat Engeland en ook de Scandinavische landen, „in het algemeen gesproken overgeleverd zouden zijn aan landen die onze stand punten niet delen". Televisie-rede Premier Macmillan zal vanavond om kwart over negen Nederlandse tijd voor de Britse televisie verschijnen om een uiteen zetting te geven over de economische toe stand, de kwestie-Berlijn en het regerings besluit om te gaan onderhandelen met de E.E.G. Hij verschynt op verzoek van de B.B.C. voor de televisie, doch zijn rede zal ook door de onafhankelijke televisie omroep worden uitgezonden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1