Zeekadettenkorps Nederland viert koperen jubileum ZWITSAL AGENDA Op en om het Binnenhof /7 Kort en bondig MOEDER WORDEN... Prinses viert haar verjaardag in Acapulco Rechts passeren in bepaalde situaties Tegen scholier één jaar en terbeschikking stelling geëist Twee Kamerleden naar Mexico Vier jeugdige Haagse bromfietsdieven gepakt Gezamenlijke verklaring van negen theologen Pensionhouders op Ameland gedupeerd Nieuwe storing VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1961 BABYSET DE LUXE <4 Meisje verdronken Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Victoria Regia door 1500 mensen bewonderd Zaak-prof. Smits Duitser zou met het hen toekomende geld zijn verdwenen In het Marine-opleidingskamp hebben 277 zeekadetten het koperen jubileum van het Zeekadettenkorps Nederland gevierd. Op 18 februari 1949 werd op initiatief van de tegenwoordige kapitein-luitenant-ter b.d. A. Kroeze in Gouda de eerste afde ling zeekadetten opgericht. Later zijn er nog acht afdelingen bijgekomen in Maas sluis, Amsterdam, Schiedam, Arnhem, IJmuiden, Den Haag, Groningen en Rot terdam. De doelstellingen zijn nog altijd dezelf de: jongelui van 13 tot 18 jaar die naar zee willen, op te vangen en hun belang stelling aan te wakkeren en te richten, onder andere door zaterdags en in hun af delingen onder deskundige leiding onder wijs te geven over de zee en de zeevaart en hen met het schip en alles wat daar mee verband houdt, vertrouwd te maken. De afdelingen, die momenteel totaal 420 zeekadetten tellen, beschikken over oude schepen. In de loop van de twaalf-en-een-half jaar zijn 443 zeekadetten (45 percent) ook in derdaad naar zee gegaan (Marine, koop vaardij en visserij). „Het is ons echter voor alles te doen om de belangstelling voor de zee en de zeevaart te wekken. Wij zijn en blijven een zeevarende natie en wat het wekken van die belangstelling betreft heeft het Zeekadettenkorps aan zijn doel beant woord", zei de voorzitter van het korps, mr. Ooievaar. Daarvan getuigde op deze jubileumdag ook de Commandant Zee macht Nederland, schout-bij-nacht mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk, die de gelukwensen namens de Koninklijke Mari ne aanbood. Advertentie Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter- opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een Aan de feestelijkheden namen onder meer deel tal van marine- en koopvaardij- autoriteiten, o.a. de vlag-officier perso neel, schout-bij-nacht A. van Karnebeek, en namens het departement, schout-bij nacht B. D. J. Giel. De koopvaardij was ondermeer vertegenwoordigd door de vice- voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Redersvereniging, de heer H. Harinck en diverse andere directieleden van stoom vaart- en andere maatschappijen. Na een défilé van de zeekadetten werden tal van onderdelen van hun lessen gede monstreerd. Op de Loosdrechtse plassen werd gezeild in B-2-sloepen van de Konin klijke Marine. De jubileumviering werd 's avonds besloten met een cabaret-voor stelling in het marinekamp. Zondag zal een feestelijke ouderdag voor de zeekadet ten, die tot maandag in Loosdrecht blij' ven, worden gehouden. Prins Bernhard en Prinses Irene zullen zaterdag van Mexico City naar Acapulco vliegen om daar de verjaardag van de Prinses te vieren. De prins arriveerde gisteren in Mexico City om de verjaardag mee te vieren van Prinses Irene, die reeds enkele weken de gast is van president Adolfo Lopez Mateos. Mevrouw Lopez Mateos en haar oudste dochter Avecita zullen de koninklijke be zoekers naar de badplaats vergezellen. Het strandfeest ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Irene zal het hoog' tepunt vormen van haar verblijf in Mexico. Zondag zullen de president en mevfouw Lopez Mateos een ontvangst geven ter ere van de koninklijké gasten. In het water van de Nieuwe Meer bij de Koenesluis in Amsterdam is de 5-jarige Lenie Eier te water geraakt en verdron ken. Het meisje was van de woonboot van haar ouders naar de woonboot van een tante gegaan. Toen zij na enige tijd nog niet was teruggekeerd, is men gaan zoe ken in het aangrenzende Amsterdamse bos. Later haalde de politie het lichaam uit het water. c 3 Openluchttheater: zaterdag 14.30 u.: „De drie wensen van de vrolijke ketellapper". Vleeshal: vandaag 20 u.: orgelbespeling door Wim Daim. BIOSCOPEN Cinema Palace: 14, 1" i, 19 en 21.15 u.: „Kop op, handen thuis", a.l. Iedere ochtend (beh. zondag) 10.30 u.: „Grof geschut". Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 u.: „De stoutmoedige musketier", 14 j. Lido Theater: 14, 16."5, 19 en 21.15 u.: „Im weisser Rössl", a.l. Zaterdag 23.30 u.: „De prijs der zonde", 18 j. Luxor Theater: 14 19 en 21.15 u„ zon dag ook 16.15 u.: „Roekeloos avontuur", 14 j. Minerva Theater: 20.15, zaterdag en zon dag 19 en 21.15 u.: „Doctor in love", 18 j. Zaterdag 14.30, zondag 14 en 16.15 u.: ,,'t Zit in de lucht", a.l. Rembrandt Theater: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Conny zoekt het geluk", a.l. Iedere ochtend 10.30 u.: „In het paleis van de waterkoning", a.l. Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u., zon dag 14, 16.15, 19 er 21.15 u.: „Revolver duellisten", 14 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u.: „De brave soldaat Schwejk", a.l. Iedere och tend (beh'. zondag) 10.30 u.: „Dik Trom en het circus". Theater Monopole (Zandvoort): tot en met zondag 19 en 21.30 u.: „Conny und Peter machen Musik", a.l. Iedere middag 14.30 u.: „Chaplin revue", a.l. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal en Vishal 'Grote Markt): tot 16 aug. dagelijks van 1017 en van 2022 u. (dinsdag van 19—22 u.) „Nederlandse or- gelpracht". Dagelijks 13.'5 u. rondleiding. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): tot 1 sept. expositie van gra fiek van Jan Forrer. Dagelijks 1022 u. VRIJDAG 4 AUGUSTUS City Theater, 19.30 u.: „De Tien Gebo den". Rex Theater, 20 u.: „Conny en Peter maken muziek". Expositielokaal Heidestr. 45, 16 u.: ope ning tentoonstelling „Schilders rondom IJmond". Kindercircus De Bas, Santpoort-Zuid voorstelling om 20 u. Harddraverijver. Santpoort, 18.30 u.: Ge costumeerd Boerenpaardenrace op de gras baan aan de Westlaan. ZATERDAG 5 AUGUSTUS City Theater, 19.30 u.: „De Tien Gebo den". Rex Theater, 20 u.: „Conny en Peter maken muziek". Harddraverijver. Santpoort, slotavond van de Santpoortse feestweek, Lunapark Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Centrum 9.30-12 en 14-16.30 u. Kindercircus De Bas, Santpoort-Zuid Voorstellingen om 14 en 20 u. VRIJDAG 4 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Drijf zand der begeerte". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Im weis- sen Rössl". W. B. Theater, 20 u.: „Sluipvaart in de Pacific". ZATERDAG 5 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Drijf zand der begeerte". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Im weis- sen Rössl". W. B. Theater, 20 u.: „Sluipvaart in de Pacific". Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 uur: Misdadige jeugd; zondagmiddag 14,30 uur: Drie Ring Circus. In sloepen van de Koninklijke Marine hebben leden van het Zeekadettenkorps Nederland zeilwedstrijden gehouden op de Loosdrechtse plassen. Dit was een der onderdelen van de jubileumdag die het korps donderdag hield ter gelegen heid van het twaalfeneenhalfjarige bestaan. Woensdag- en donderdag hebben vijftien honderd mensen in de Hortus Botanicus te Amsterdam de grote, prachtige bloem van de Victoria Regia bewonderd, de enorme waterlelie uit het Zuid-Amerikaan- se Amazonegebied. De bloem bloeit hoog uit twee nachten. Woensdag was zij blank gisteravond roodachtig van kleur. Er bestaat een kans dat deze plant waarvan de bladeren zo sterk zijn dat zij een kind kunnen dragen, ook de volgende week waar veel belangstelling zal trek ken. Er is nog een knop die naar alle waarschijnlijkheid zal ontluiken. Ons bericht var. gisteren over het rechts inhalen behoeft er-ige aanvulling. Over wogen wordt in ,1e wijziging die door prof Belinfante wordt voorbereid van de Wegenverkeerswet, de mogelijkheid op te nemen van links en rechts passeren. Dit zal dan het geval worden bij file verkeer in de stad en op grote buitenwegen met tenminste twee banen die elk drie rijstroken hebben Hiermee wordt een toestand die feitelijk reeds bestaat, ook wettelijk vastgelegd. Bii lange rijen verkeer in de stad en bij drukte op grote wegen met meer dan één rijbaan wordt vaak al rechts ingehaald. Op wegen naar tunnels is hef thans reeds wettelijk toegestaan. In een zaak die met gesloten deuren werd behandeld is tegen de 17-jarige mid delbare scholier A. P. F. uit Rotterdam een jaar gevangenisstraf en terbeschik king stelling van de regering geëist. Al leen het requisitoir en pleidooi mochten door de pers worden bijgewoond. Drie feiten waren de jongen uit een reeks van misdrijven en misdrijfjes ten laste gelegd: diefstal van een geldkistje, reeds gepleegd op 14-jarige leeftijd, het meelokken van een man naar een stille plaats in het park, waar hij hem met drie anderen neersloeg. Het slachtof fer had echter aan boksen gedaan en slaag de erin zich te verweren. Vervolgens ging het viertal naar de politie en deed aan gifte van ontuchtige benadering door deze man. Er kwam een rechtzaak van en ook daarvan werd de man slachtoffer: er volgde een veroordeling. Binnenkort krijgt hij revisie van het vonnis. Het derde feit betrof aanranding van een meisje, gepleegd op 15-jarige leeftijd. Verdachte was door de achterdeur binnen gekomen in een woning in Hillegersberg, waar het meisje als baby-oppas fungeer de. Nadat hij eerst de hoofdschakelaar uitgedraaid had, had hij haar in het don ker aangevallen. Het meisje ging echter met hem praten. „En ze praatte hem weg", zei de officier van Justitie. „Met de staart tussen de benen verliet hij het huis." De officier noemde de jongen scheefge groeid, losgeslagen, met een grote mate van agressiviteit en gevaarlijkheid,levend in een schijnhouding, in crimineel-sexuele fantasieën. Zijdeling heeft F ook te maken gehad met de Ladies-gang, de uit ongeveer 20 jongens bestaande groep die nog niet zo lang geleden voor de rechtbank in Rotterdam terecht gestaan heeft. Het opleggen van een straf vond de officier een moeilijke zaak. Er is geen inrichting waar hij kan worden onder gebracht. En is de maatschappij bij een terbeschikkingstelling voldoende tegen hem beschermd? Men kan vrezen dat hij ontijdig proefverlof krijgt. De jongen heeft een ingrijpende therapie nodig en zo spoe dig mogelijk. Daarbij vond de officier een straf op zijn plaats. De verdediger refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank met betrekking tot de te nemen maatregel. De eerste twee feiten achtte hij bewezen en daarvoor vroeg hij een straf gelijk aan de tijd van het voorarest: acht maanden. Uitspraak op 10 augustus. Twee leden van de parlementaire mis sie, die een bezoek van veertien dagen aan de zes eilanden der Nederlandse An tillen heeft gebracht, zijn uit Curacao naar Mexico vertrokken. Het zijn de voor zitter van de missie, mr. dr. C. Berkhou wer (V.V.D.) en dr. W. L. P. M. de Kort (K.V.P.). Zij worden vergezeld door de griffier van de Tweede Kamer, mr A. .F Schepel. Bij zijn vertrek vertelde mr. Berkhou wer, dat dé delegatie onder de indruk was gekomen van het enthousiasme, waarmee lands- en eilandsbesturen te werk zijn ge gaan. Verder Was men getroffen door het alom heersende gevoel met Nederland verbonden te willen zijn. Dr. De Kort zei dat hem sinds zijn laatste bezoek aan de Antillen in 1957 een veranderde mentaliteit was opgevallen. Er is nu een verlangen het land economisch en sociaal vooruit te brengen. In Mexico zullen de Kamerleden zich oriënteren over de mogelijkheden voor uit breiding van de handelsrelaties tussen Mexico en Nederland. Dr. De Kort deelde desgevraagd mee dat hij nog geen besluit had genomen in zake het hem gedane verzoek de leiding van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer op zich te nemen. Hierover moeten in Ne derland nog enige gesprekken worden ge voerd, zei hij. (Van onze Haagse redacteur) De Haagse politie is er in geslaagd vier jongens van 17 en 18 jaar aan te houden die er hun werk van maakten bromfietsen en onderdelen hiervan te stelen. De brom fietsen werden veranderd van andere num mers voorzien en verkocht. Het begon allemaal in het voorjaar van 1961 in Scheveningen, waar op verschillen de punten brommers en onderdelen wer den gestolen. De politie slaagde er niet in de daders te pakken, maar enkele dagen geleden kwam er licht in de duisternis na de aanhouding van de 18-jarige monteur R. N„ die een brommer bereed welke ge stolen bleek te zijn. Het nummer was uit de motor verwij derd en een ander nummer was ingesla gen. Verder was deze motor zó opgevoerd dat er een snelheid van 75 km per uur mee kon worden bereikt. De monteur had dit ook vlijtig gedaan, want hij had al 400,- aan bekeuringen betaald wegens overtreding van de maximum snelheid. Dit geld verdiende hij terug met het ver handelen van gestolen brommers. De hoofddader bleek een 17-jarige kok te zijn, die samen met de 18-jarige radio monteur B. M. de brommers en de onder delen stal. Daarna bracht hij de buit naar de 18-jarige bromfietsmonteur H. H„ die de fietsen in zijn kelder sloopte, nummers van motoren verwijderde en er andere op zette. Daarna bouwde hij de brommers weer op. Onderdelen, die niet gebruikt konden worden, werden in het water ge gooid. De radiomonteur heeft zich bovendien (ten nadele van een vroegere werkgever) schuldig gemaakt aan diefstal van zes elektrische scheerapparaten en twee zak- radio's. Voorlopig heeft de politie 12 bromfietsen kunnen achterhalen, maar zij is er van overtuigd dat het kwartet er véél meer heeft gestolen. Negen vrijzinnig-hervormde theologen hebben een gezamenlijke verklaring afge legd inzake het besluit van het breed moderamen van de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk, aan prof. dr. P. Smits de rechten als van een emeri tus-predikant te ontnemen. Zij zeggen het onjuist te achten, dat professor Smits het door de raad voor de zaken van kerk en theologie aangeboden gesprek heeft geweigerd. Zij betreuren het ook, dat het breed moderamen zich heeft laten verleiden tot een zo vérstrekkend be sluit, terwijl er in zijn kring naar verluidt geen eenstemmigheid heerste, aldus de verklaring. De theologen menen, dat het op de weg van zowel professor Smits als van het breed moderamen ligt om „een ons door het evangelie geboden wijze van omgang te hervinden". De vrijzinnigheid heeft me nigmaal bewezen, een vruchtbare en con structieve bijdrage te kunnen leveren aan het geheel van onze kerk. Laat zij niet vergeten, dat zij ook nu geroepen is om tot heil van de gehele kerk te arbeiden, zonder zich te laten dringen in een een zijdig-oppositionele houding. Ons aller verantwoordelijkheid is het, dat binnen de vrijzinnigheid waarin verscheidene stro mingen te vinden zijn ook ten aanzien van de door prof. Smits opgeworpen vragen het gesprek zakelijk en waardig wordt gevoerd, zonder vertroebeling door senti menten en bijkomstige motieven, die waar achtige vroomheid en verantwoorde theo logie schaden. Alleen zó kunnen wij func tioneren als een waardig gesprekspartner van hel niet vrijzinnige deel van onze kerk, aldus de verklaring. De negen theologen zijn: prof. dr. W Banning, prof dr. M A. Beek, prof dr. J. de Graaf, dr J M de Jong, dr. M. de Jonge. dr. B Klein Wassink, dr. P. J. van Leeuwen, dr K. Strijd en dr. J. M. van Veen. Kamer en kabinet Parlement en regering, zo luidt een al oude stelregel, hebben ieder een eigen taak en ook een eigen verantwoordelijkheid. De regering heeft te regeren, het Parlement is bevoegd te controleren, dat wil zeggen, tot toezicht uitoefenen op de wijze, waarop een kabinet en insgelijks, waarop een mi nister zich van de regeringstaak kwijt. Voor elk der beide takken van de Staten- Generaal geldt, dat de Kamer enerzijds zich niet op de stoel van de regering moet willen zetten, maar aan de andere kant ter dege mag, ja eventueel ook moet na gaan of de heren regeerders wel een juist beleid voeren. Niet voor ontkenning vat baar is immers, dat de ministers van hun kant aan de volksvertegenwoordiging voor het gevoerde, soms ook voor het straks te voeren, beleid verantwoording verschul digd zijn. Aldus het ABC van de ministe riële verantwoordelijkheid. En als ten op zichte van een bepaalde kwestie een Ka mermeerderheid van oordeel is, dat een of meer ministers, wellicht ook het kabi net in zijn geheel ongewenste wegen be wandelen, dan kan een dergelijke mening, die gemeenlijk in zekere wensen tot uit drukking komt, leiden tot een Kameruit spraak in de vorm van een motie. Aard van een motie In theorie is het standpunt verdedigbaar, dat een motie op niet meer neerkomt dan het kenbqar maken van zekere wensen, waarnaar de Kamer het kabinet (een mi nister) verzoekt te willen luisteren. Kort om als zodanig heeft een motie niet het karakter van een bevel of van een bin dende beslissing. De regering kan dan ook een motie naast zich neerleggen. Daarop zal het van de verdere houding van de Ka mer, die haar wens(en) of verzoek tot de regering had gericht, afhangen, of daarmee de kous af is, dan wel of de Kamer zulk een haar motie „negerende" houding niet wenst te nemen. De spijtoptanten Aanleiding voor bovenstaande opmerkin gen bestaat er, nu uit het antwoord van de minister-president op schriftelijke vra gen van mr. Van Doorn (K.V.P.) is komen vast te staan, dat het kabinet niet bereid is gevolg te geven aan de niet slechts door de in de oppositie zijnde P.v.d.A. maar eveneens door de vier fracties, waar mee het kabinet nauw verwant is, van har te aangenomen motie inzake de spijtoptan ten. In herinnering zij gebracht, hoe op de laatste dag voor het zomerreces van de Tweede Kamer aanbrak, mr. Beerman, de minister van Justitie, heel wat kritiek te slikken kreeg wegens de, in de ogen van genoemde groepen, te grote beperking, die het kabinet het ging hier bepaaldelijk om kabinetsbeleid met betrekking tot toelating van spijtoptanten in acht neemt Met 's ministers uiteenzettingen over die kwestie wenste de Kamer geen genoegen te nemen en zo kreeg deze, en met hem het gehele kabinet, een motie-Van Doorn aan de broek. In die motie drong de Ka mer op een verruiming van toelating van spijtoptanten aan. Toen enige tijd later be kend werd, dat de ploeg-De Quay niet van zins was, de zoeven vermelde wens van de Kamer te verwezenlijken, zag mr. Van Doorn zich wel genoopt bij de minister president navraag te doen, of en waarom hij en de overige leden van het kabinet dit standpunt innamen. De beantwoording van de desbetreffen de schriftelijke vraag was van dusdanige aard, dat mr. Van Doorn in een van hem afkomstig commentaar op het antwoord heel duidelijk heeft gemaakt, dat hij daar over allesbehalve gesticht is. Het klinkt immers verre van vriendelijk, wanneer een vooraanstaande figuur uit de sterkste re geringspartij, en dat is de K.V.P., gewaagt van een „wel bijzonder slecht, om niet te zeggen in het geheel niet geargumenteerd antwoord", waaruit men „klaarblijkelijk moet opmaken, dat de regering zichzelf tot een behoorlijke motivering, die ook bij het volk zou kunnen aanspreken, niet in staat acht." Me dunkt, deze reactie moet het kabinet wel wat te denken geven. Niet minder is dit het geval met het slot van mr. Van Doom's commentaar, waarin hij zeide nog te moeten zien, „hoe het kabi net zijn politiek op dit stuk zal weten te passen binnen het Christelijk-sociaal be leid, dat het in het algemeen zegt voor te staan." Wat nu verder? Mr. Van Doorn heeft overigens ook reeds doen blijken, dat het kabinet-De Quay nog niet van hem af is en waarschijnlijk even min van anderen, die achter de motie ston den. Dat het geen of weinig zin zou hebben om midden in de zomervacantie een po ging aan te wenden de Tweede Kamer- bijeengeroepen te krijgen om het terstond nader met het kabinet te gaan uitvechten in verband met het toelatingsbeleid ten op zichte van de spijtoptanten, behoeft mijns inziens nauwelijks nog enig betoog. De kans, dat voor zulk een doel een poging als hier bedoeld zou slagen is vrijwel nul Intussen, mr. Van Doom heeft aange kondigd, dat zowel het kabinet, namelijk bij de kort na de derde dinsdag van sep tember te houden algemene politieke be schouwingen, als de minister van Justitie bij de behandeling van zijn begrotings hoofdstuk, over de spijtoptantenkwestie verder aan de tand kunnen worden gevoeld Prettig is dat natuurlijk niet voor het ka binet. Doch het kan zich vermoedelijk troosten met de gedachte, zo al niet de stellige verwachting, dat de K.V.P. (en waarschijnlijk geldt hetzelfde voor de an dere „regeringsbevriende" fracties) het niet zover zal willen drijven, dat de mi nister-president en zijn mede-ministers zich de laan uitgestuurd zullen zien. De Lolerijwet Verblijdend, schoon niet meer zo heel verrassend, is het voor het kabinet, dat in het Voorlopig Verslag van de Eerste Ka mer met betrekking tot het ontwerp ter wijziging van de Loterijwet, naar voren is gekomen, dat bedoeld ontwerp geen ge vaar loopt door de Kamer van Vijfenze ventig te worden verworpen, zoals met het vorige ontwerp inzake de voetbaltoto wel het geval was. Het is bij voorbeeld duide lijk, dat thans de liberalen bereid zijn „voor" te stemmen, nu de nieuwe regeling slechts een tijdelijk karakter zal hebben en in 1964 de kwestie van de toto opnieuw aan de orde zal komen. Ter vermijding van misverstand stip ik aan, dat uit de aard der zaak het Voorlopig Verslag de V.V.D. niet met name vermeldt. Overeen komstig het aloude gebruik bepaalt zich dat stuk tot omschrijvingen als „sommige leden", „van verschillende zijden", enz Er is echter geen grote ontledingskunst nodig, om in staat te zijn vast te stellen, dat onder meer de V.V.D.-fractie dit keer met het toto-ontwerp akkoord zal gaan Hier dreigt dus geen enkel gevaar voor het ministerie-De Quay. Dat het trouwens ook in andere opzichten voor het zittend ka binet wel los zal lopen, valt moeilijk in twijfel te trekken, zolang niets te bespeu ren is van herleving van bereidheid bij de K.V.P. alsook bij meer dan een der an dere partijen tot samenwerking met de P.v.d.A. Gestolen om boete te betalen. Een 18- jarige monteur uit Den Haag heeft kans gezien om boetes voor te snel rijden op een bromfiets totaal 400 te betalen uit de opbrengst van gestolen bromfietsen en bromfietsonrtc-roeien. Hij had in de kelder van zijn huis een werkplaats in gericht voor het veranderen van gestolen bromfietsen. Geen stagnatie. De directie van Wes- sanen's Koninklijke Fabrieken n.v. heeft naar aanleiding var, de brand die een ge deelte van de pakhuizen van de cacao fabriek „De Moriaan" heeft verwoest, medegedeeld dat de produktie niet gestag neerd is. Opgeheven Het vice-consulaat der Nederlanden te Stoinoway (Hebriden) is opgeheven. Ziekenfondsverzekering van stakers. De Ziekenfondsraad heeft aan de Sociale VerzeKeringsraac gevraagd overleg te ple gen over het algemene vraagstuk van de verzekering van stakers. Dit probleem wordt bestudeerd naar aanleiding van de grote staking in de bouwvakken in I960, waardoor voor enige tienduizenden arbei ders tevens het recht op verplichte zieken- fondsuitkering verviel. Pensionhouders op Ameland en hun Duitse gasten zijn ongerust over de ver dwijning van de vertegenwoordiger van de Berlijnse maatschappij „Inselflug". Deze heeft contracten lopen met verschillende pensionhouders voor het aanbrengen van pensiongasten. Deze zouden door „Insel flug" van Berlijn naar Eelde worden ge vlogen en vandaar eveneens per vliegtuig naar Ameland worden gebracht. De vluch ten van Berlijn naar Eelde konden echter niet doorgaan, 'omdat „Inselflug" geen toe stemming kreeg over het door de Russen bezette gebied t-m westen van Berlijn te vliegen Toch gelukte het de vertegenwoor diger in het voorseizoen het contract met de pensions na te komen. De Berlijners reisden waarschijnlijk per trein of per auto. Tot en met juni heeft de vertegenwoor diger de pensiongelden overgedragen, die door de Berlijners aan hem waren betaald tegelijk met de reiskosten. Op 27 juli is de vertegenwoordiger vertrokken. Daar hij zijn radio en zijn rekenmachine, die hij anders steeds achterliet als hij voor enke le dagen vertrok, thans heeft meegeno men vreest men, dat hij niet van plan is terug te komen. Bij een van de pension houders logeren 35 gecontracteerde gasten. Zij heoben vóór hun komst het pensiongeld aan de vertegenwoordiger van „Inselflug" betaald, maar deze heeft tot dusverre het geld niet aan de pensionhouders overge dragen. Zij hebben thans de politie in de zaak gemengd. J» iiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiimiiMiiiniimiiim Het K.N.M.I. deelt mee: Een in diepte toenemende depressie koerste over Schotland naar de Deense kust en veroorzaakte een stormachtige wind op de Noordzee en aan de kust. De regenzone van de depressie breidde zich donderdagavond over het gehele land uit. De meeste regen viel in de noordelijke provincies. Achter het koufront stroomt met een naar westelijke richting geruim de wind zeelucht binnen die aanvankelijk vrij stabiel is. Een nieuwe storing aan het front, ten zuidwesten van Ierland, is er echter oorzaak van dat het weer onbe- stemdig blijft. Nadat een zwakke rug van hoge luchtdruk is gepasseerd zal de nieu we storing de regenkansen weer doen toe nemen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen IC .5 binnen- en buitenland. *0 2g Neerslag laatste 24 uur. So iu g s V aS Den Helder regen zw 17 16 Ypenburg regen wzw 18 4 Vlissingen regen zw 18 0,4 Eelde regen zw 18 6 De Bilt regen zw 18 2 Twente regen zw 18 4 Eindhoven zwaar bew. zw 20 0 Zd-Limburg zwaar bew. zw 20 0 Helsinki geheel bew zw 19 0,1 Stockholm zwaar bew zzw 20 0 Oslo zwaar bew. windst. 16 11 Kopenhagen regen zzw 18 0,2 Aberdeen regen windst. 16 8 Londen geheel bew zw 21 0,2 Amsterdam regen zw 18 7 Brussel licht bew. wwz 20 0 Luxemburg zwaar bew zw 19 0 Parijs onbewolkt windst. 23 0 Bordeaux onbewolkt windst. 24 0 Grenoble onbewolkt windst. 23 0 Nice onbewolkt nnw 26 0 Berlijn regen z 19 0,3 Frankfort zwaar bew zzw 21 0 München licht bew. zzw 20 0 Zurich mist windst. 20 0 Genève onbewolkt windst. 23 0 Locarno zwaar bew ono 28 0 Wenen licht bew ozo 22 0 Innsbruck licht bew wzw 18 3 Belgrado licht bew w 0 Rome onbewolkt ono 31 0 -Ajaccio onbewolkt no 26 0 Madrid licht bew n 31 0 Mallorca onbewolkt windst. 21 0,4 Lissabon onbewolkt n 29 0 Zaterdag 5 augustus Zon op 5.07 uur, onder 20.24 uur. Maan op 0.24 uur, onder 15.43 uur. Maanstanden 11 aug. 11.36 uur nieuwe maan. 19 aug. 11.52 uur eerste kwartier 26 aug. 4.14 uur volle maan. Hoog en laag water in I.Tmuider Vrijdag 4 augustus Hoog water 9.33 en 22.05 uur Laag water 4.59 en 17.22 uur. Zaterdag 5 augustus Hoog water 10.40 en 23.13 uur. Laag water 5.59 en 18.29 uur. Het hoog en laag water te Zandv<>,.ri 1 10 tot 15 minuten vroegei dan te Minuid. r

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2