MODERNE ZIGZAGS VAN 12% tot 20°/. GOEDKOPER 5£====== 3 1 Ol w C. rv Westelijk protest over Oostduitse maatregelen Dean Rusk hoopvol over de Berlijnse kwestie Bourguiba bereid actie in de UNO te staken f^Pr tlaeryn WERELDNIEUWS Profiteer^ van de FANTASTISCHE zomeractie Geruchten over nieuwe opstand in Frankrijk Een plezierige vacantiëdag be hoeft niet bedor ven te worden door hoofdpijn! Vluchtelingenstroom neemt nog toe Oost-West overleg niet voor oktober Gagarin mogelijk eerste maankosmonaut Enorme proefontploffing in Alberta (Canada) Arabisch legioen voor Sjeikdom Koeweit Meteorologische taak voor U-2-toestellen raatótoel moet zyi, Pakistan herziet beleid TL O VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1961 Vakbonden komen in het geweer Neem direct Rheumin Rheumin - tabletten helpen snel, zeker en bovendien veiligOok door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct. Een Brocades-product, dus: vertrouw er op I Interpol op het spoor van oorlogsmisdadigers? Wereldberoemde voor veel lagere prijs meer, 10 0 SlNG» CQ Meer dan 110 miljoen machines in 110 jaar! wm Mits Bizerta binnen redelijke tijd wordt ontruimd Op de Maria Storm Oriëntatie op de landen Aziatisch blok 4 16 4 0,4 6 2 4 0 0 0,1 0 11 0,2 8 0,2 7 0 0 0 0 0 0 0,3 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0,4 0 PARIJS (Reuter) De drie grote Fran se vakbonden e de Nationale Unie van Studenten hebban een verklaring uitge geven waarin zij zeggen zich te zullen verzetten tegen eer mogelijke rechtse po ging de macht over te nemen. De C.G.T. ('communistisch), de C.F.T.C. (rooms katholiek) en het autonome vakverbond zijn vastbesloten een rechtse putsch te ver hinderen. De aard van de maatregelen die zij eventueel willen nemen is niet bekend gemaakt. In een kort hoofdartikel maakte de „Fi garo" melding van allerlei pogingen om tegen de 15de augustus een nieuwe op stand te beginnen in Frankrijk, ditmaal speciaal tegen president De Gaulle. Aan de ene kant, zo schrijft het blad, schuilt achter al deze geruchten over een komende opstand zeer veel propaganda van de O.A.S., het geheime leger van de activisten, die nog altijd dromen van een Frans Algerije. Maar aan de andere kant mag men als waarschijnlijk aannemen, dat contacten zijn gelegd tussen ongeduldige politici en militairen, die wraak willen nemen na hun mislukte putsch van 22 april. De samen zweerders dromen van een neo-fascisme, dat hen aan de macht zou brengen. Wij hebben een sterk staatshoofd, maar een zwakke regering, besluit de „Figaro". La ten allen, die het goed menen met de be langen van de natie, de risico's beseffen van een onderneming, die even kwaad als misdadig is. Ook het weekblad „l'Express" maakt melding van putsch-geruchten. Jean Cau, een der medewerkers van dit weekblad, heeft een voorlopig onderzoek ingesteld. Hij sprak met een officier, die het volgen de verklaarde: „Er hangt ongetwijfeld wat in de lucht. Maar ik kan niets zeggen, om dat ik mij als Gaullist niet bloot kan ge ven. Op zichzelf is het al erg genoeg, dat in augustus 1961 een Gaullistische officier niet voor zijn mening durft uitkomen en niet durft zeggen, dat hij bereid is de re gering te steunen. Toen generaal Vezinet onlangs zijn commandopost in Versailles betrok, verzamelde hij alle officieren om zich heen en hield een rede van een half uur, waarin hij het niet waagde de naam De Gaulle uit te spreken. Zover zijn wij op het ogenblik". Wie voldoende vertrouwen heeft in de trouw van het leger aan De Gaulle, zo be sluit Jean Cau, moet maar optimistisch blijven. Dat helpt hem tot aan de volgen de opstand over veel narigheid heen. Ook de hoofdredacteur van l'Express hamert in zijn wekelijkse hoofdartikel op hetzelfde aambeeld. Wij gaan een kracht proef tegemoet, zo zegt hij. Advertentie i (Van onze correspondent) BONN De Westduitse bondsregering zou overwegen op de komende conferentie van de Interpol in Kopenhagen in septem ber aanstaande, voor te stellen, dat Inter pol zich ook bezig zal houden met oorlogs misdadigers. Tot heden toe houdt Inter pol zich alleen bezig met het opsporen van criminelen en stond het afwijzend tegen over de opsporing van oorlogsmisdadigers, die zij onder politieke delinquenten rang schikt. Er bestaat grote kans, dat die lan den, die bezet zijn geweest, dit voorstel zullen steunen. Advertentie Doe nu uw voordeel en koop direct. De geweldige vraag naar Singer zigzags over de hele wereld maakt deze fantastische aanbieding mogelijk. Nü moet u toch absoluut een Singer zigzag machine aan schaffen! Het oudste merk (110 jaar), dat reeds meer dan 110 miljoen machines aan de wereld heeft geleverd. Superieur in kwaliteit en service! De betaling kunt u desgewenst via het gemakkelijke Singer betalingssysteem regelen. Winkel en agentschappen in elke plaats. Zij lichten u ook gaarne in over de waarde van uw verouderde machine. Aan Singer Maatschappij N.V„ Kalverstraat 60-62, Amsterdam. Zend mij s.v.p. gratis brochure over uw Singer zigzag naaimachine. H H (Van onze correspondent) BONN. De drie geallieerde comman danten van West-Berlijn hebben bij hun Russische collega een protest ingediend tegen de Oostduitse maatregelen, die de Oostduitse grensgangers beletten naar hun werk in West-Berlijn te gaan. De comman danten beroepen zich in hun protest op de in het viermogendhedenstatuut overeenge komen vrijheid van verkeer. Zij zeggen in hun protest, dat het kennelijk de be doeling van de Oostduitse maatregelen is de grensgangers bang te maken. Dit is in strijd met de viermogendhedenovereen- komst van 20 juni 1949, toen de geallieer den overeenkwamen alles te doen om de toestand in Berlijn te normaliseren. De 52.000 grensgangers, die nu zo sterk ge hinderd worden bij het gaan naar hun werk, beginnen ook meer aan een vlucht naar het Westen te denken. Van de 1.125 vluchtelingen, die zich gisteren in West- berlijn aanmeldden, vormden twintig per cent meer grensgangers dan de vooraf gaande dagen. De Oostduitse autoriteiten schijnen overigens met de handen in het haar te zitten. Al hun waarschuwingen voor wes telijke agenten en dreigementen hebben niet het gewenste resultaat gehad, want de vluchtelingenstroom gaat onvermin derd verder. Zelfs de tot het uiterste ver scherpte controles leiden niet tot het af dammen van de stroom. De vluchtelingen weten steeds nieuwe methodes te vinden om de Oostduitse politie om de tuin te leiden. Ook de processen tegen gepakte vluchtelingen, die wegens „republiek- vlucht" worden aangeklaagd, schrikken kennelijk weinigen af. Naar Moskou Interessant is, dat de huidige toestand aanleiding is geweest voor het Oostduitse staatshoofd Ulbricht om naar Moskou te vertrekken. Hoewel daarover officieel niets is medegedeeld, verneemt de Frank furter Allgemeine Zeitung, dat Ulbricht, waarschijnlijk vergezeld van premier Stoph en minister van Buitenlandse Zaken Bolz, in Moskou de Russische regering heeft voorgesteld reeds onmiddellijk tot maatregelen over te gaan, die de vluch telingenstroom zouden kunnen afdam men. Ulbricht zou hiermee niet willen wachten tot het sluiten van het door Kroesjtsjev aangekondigde Russisch-Oost- duitse vredesverdrag, omdat juist uit angst voor de gevolgen daarvan de vluch telingenstroom zo is toegenomen. Volgens de Frankfurter Allgemeine is het evenwel de vraag of de Russen hun oor zullen le nen aan Ulbrichts plannen. Uitgesloten is dit echter niet, want ook de Russen zou- WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft donderdag na een onderhoud met president Kennedy verklaard dat de Verenigde Staten geen wijziging in de sta tus quo in Berlijn ten koste van vrede en vrijheid zullen toestaan. Rusk sprak enke le uren voor zijn vertrek naar Parijs, met de president. Hij zei anderzijds geen reden te zien waarom de kwestie niet met vreedzame middelen zou kunnen wor den opgelost. Rusk hoopt volgende week woensdag tijdens een kort verblijf in Italië besprekingen te voeren met zijn Italiaanse collega Segni, die hem verslag zal uitbrengen over het bezoek van pre mier Fanfani en Segni zelf aan Moskou. Er zijn geen aanwijzigingen dat Rusk per soonlijk met Fanfani in contact zal tre den. Het voorgenomen bezoek van de Amerikaanse staatsman sluit aan op de ministersconferentie van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland, die dit weekeinde in Pa rijs wordt gehouden. MOSKOU (UPI) Premier Fanfani van Italië heeft Moskou vanmorgen per vliegtuig verlaten om een bezoek te bren gen aan Leningrad. Hij zal nog vandaag naar de Russische hoofdstad terugkeren. Het officiële overleg tussen Fanfani en premier Kroesjtsjev is donderdag beëin digd. Morgen reist de Italiaanse premier naar Rome. Na nogmaals het Russische standpunt uiteen gezet te hebben over de noodzaak de huidige status van Berlijn te herzien, deelde Kroesjtsjev Fanfani gisteren mee het met hem eens te zijn dat onderhan delingen hierover zowel opportuun als mo gelijk zijn. Westelijke waarnemers te Mos kou geloven echter, dat noch het westen noch de communisten onderhandelingen willen beginnen voor de Westduitse ver kiezingen en het 22ste congres van de communistische partij, die respectievelijk in september en oktober zullen worden ge houden. Derhalve zal de Russische politiek er waarschijnlijk op gericht blijven druk op het westen uit te oefenen en de interna tionale toestand gespannen te houden tot een datum voor de onderhandelingen zal worden vastgesteld. Kroesjtsjev heeft gis teren dan ook nog eens verklaard, dat Rusland voor het einde van het jaar een vredesverdrag wil tekenen met Oost-Duits- land. Sovjet-nota De Russische minister van Buitenland se Zaken Gromyko heeft inmiddels de Amerikaanse, Britse en Franse ambassa deurs in Moskou het Russische antwoord overhandigd op de westelijke nota's be treffende Berlijn. De inhoud zou vandaag worden gepubliceerd. Naar verluidt, her haalt het Sovjet-antwoord het standpunt zoals dat was vervat in Kroesjtsjevs me morandum aan Kennedy. den de vluchtelingen graag de pas willen afsnijden. Het Russische plan om dit te doen door controle in de luchtcorridors tussen de bondsrepubliek en West-Berlijn (de vluchtelingen worden steeds per vlieg tuig naar West-Duitsland gebracht) is op westelijke afwijzing vastgelopen. De Oostduitse maatregelen worden steeds scherper. Alle treinen naar Oost- Berlijn en de ondergrondse, die door bed de stadsdelen loopt, worden nu zorgvuldig door Oostduitse politieagenten uitgekamd. De arbeiders van het grensdorp Bad Salzungen hebben twee „staatsvijanden uitgewezen", aldus meldt het Oostduitse persagentschap ADN. Deze mannen, vroe gere eigenaars van landbouwbedrijven, hadden arbeiders van collectieve boerde rijen proberen over te halen uit te wijken. Normaal worden dergelijke „slavenjagers" tot langdurige dwangarbeid veroordeeld. Burgeroorlog? In Bonn begint men langzamerhand tot de mening over te hellen, dat de kwestie- Berlijn niet zo snel aanleiding zal geven tot een gewapend Oost-West conflict, maar dat de toekomst voornamelijk allerlei Oost duitse chicanes en getreiter zal brengen. Dat schijnt ook de mening te zijn van de Westduitse minister van Defensie Strauss, die teruggekeerd is van een reis naar de Verenigde Staten. Strauss zei dat hij niet gelooft in een militair conflict om Berlijn, maar wel in een soort burgeroorlog, waar in de Westberlijnse politie een belangrijke rol zal krijgen. Strauss gaf dan ook aan, dat er nog geen sprake is van het oproepen van re servisten van de Bundeswehr. Duidelijk liet hij uitkomen dat een dergelijke maat regel alleen na een besluit van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie genomen kan worden. Op de vraag of er plannen zijn de diensttijd van 12 op 18 maanden te brengen, weigerde de minister enig com mentaar te geven. Over het bericht dat hij met zijn Amerikaanse collega McNamara overeenstemming zou hebben bereikt over verdere kernbewapening van West-Duits land, zei Strauss ten slotte dat de Ame rikanen over de kernladingen blijven be schikken en het Westduitse leger over de raketten. NEW YORK (AFP-Reuter) Gerald Bartell, president van de Amerikaanse Bartell Broadcasting Corporation, heeft donderdag op een persconferentie te New York medegedeeld dat de Russische ruim tevaarder majoor Gagarin meent dat hij zal worden uitgekozen voor het volbren gen van de eerste Russische ruimtevlucht naar de maan. Bartell heeft onlangs met Gagarin een onderhoud gehad in zijn ho tel in Willemstad, Curasao. De Rus vertoef de daar op doorreis van Cuba naar Bra zilië. In antwoord op een vraag naar zijn toekomstplannen verklaarde Gagarin: „Een vlucht naar de maan". Toen Bartell daarop vroeg: „Bedoelt u dat u een vlucht naar de maan gaat maken?", ant woordde Gagarin: „Ik heb een hele goe de kans". Gagarin zei echter niets over het tijd stip, waarop de Russen eventueel zouden pogen een ruimtevaarder naar de maan te zenden. De Amerikanen zijn van plan in 1964 een door drie man bemand ruim tevoertuig een baan rond de aarde te la ten beschrijven. Daarna zouden zij, in 1966 of 1967, een ruimtevlucht naar de maan willen organiseren, welke echter nog niet door een landing zal worden ge volgd. Dit zal pas in 1970 kunnen gebeu ren. SUFFIELD (Reuter) Op een Cana dees proefterrein te Suffield in de provincie Alberta hebben Britse, Canadese en Ame rikaanse deskundigen donderdag honderd ton TNT tot ontploffing gebracht. Deze sterkste niet-nucleaire ontploffing die ooit teweeg is gebracht, was een onderdeel van een studieprogram voor de bescher ming der burgerbevolking. De ontploffing veroorzaakte een paddestoelvormige wolk die tot op een afstand van 55 kilometer zichtbaar wts. Functionarissen verwach ten dat men zes maanden tot een jaar zal nodig hebben om de gegevens die door honderden instrumenten zijn geregistreerd, uit te werken. KOEWEIT (UPI) —Een regerings woordvoerder in Koeweit heeft donderdag meegedeeld, dat een uit twaalf leden be staande militaire commissie van de Arabi sche Liga zondag uit Cairo naar het sjeik- dom zal vertrekken om de vervanging te bespreken van de Britse troepen door Ara bische. Volgens welingelichte kringen zal het voorgestelde Arabische legioen voor Koeweit bestaan uit drieduizend soldaten, afkomstig uit alle landen van de Liga, uit gezonderd Irak en Tunesië. De regering van Koeweit zal de kosten van deze be schermende bezetting dragen en de solda ten als haar gasten beschouwen, aldus ge noemde kringen. TOKIO, (UPI) De Amerikaanse lucht macht heeft toegegeven, dat berichten over een hervatting van de op grote hoog te uitgevoerde verkenningsvluchten met het U-2 vliegtuig juist zijn. Deze vluchten zullen voortaan boven het westelijk deel van de Grote Oceaan plaats hebben. De vliegtuigen zullen voorzien zijn van de gewone kentekens van de Ameri kaanse luchtmacht. De zegsman deelde nog mede, dat de U-2-toestellen op de basis Naha op Oki nawa zullen worden gestationeerd en niet in Japan zoals eerst het plan was geweest. De vluchten zouden slechts dienen om gegevens te verzamelen over weerfronten. (Van onze correspondent) PARIJS Tijdens een persconferentie heeft president Bourguiba gezegd, dat hij bereid is zijn actie over Bizerta in de UNO te staken, als Frankrijk zich bereid verklaard een redelijke termijn in acht te nemen voor de ontruiming van de oor logshaven. Als Frankrijk die verzekering niet geeft, dan zet Tunesië zijn actie in de UNO voort en dat zal niet prettig zijn voor hen, die kool en geit willen sparen. Tege lijk beschuldigde Bourguiba de Fransen in Bizerta er van, dat zij de Tunesische krijgsgevangenen onbehoorlijk behandelen en hen afmattende werkzaamheden laten verrichten. Als daar binnen 34 uur geen einde aan komt, dan zullen de Franse krijgsgevangenen in Tunesië net zo wor den behandeld, aldus Bourguiba. De eerste indruk van deze rede in Parijs was, dat een lichte ontspanning in de Frans-Tunesische betrekkingen valt waar te nemen. De Franse regering is altijd be reid geweest, zo zegt men in officiële krin gen, onderhandelingen over ontruiming van Bizerta te beginnen. Frankrijk kan echter geen toezegging doen, dat Bizerta nog vóór het einde van dit jaar zal wor den ontruimd. De ontruiming houdt ver band met de internationale spanning over Berlijn. De Franse regering is bereid te praten, mits men van de andere kant niet de eis stelt, dat de ontruiming een zaak moet zijn van dagen, weken of maan- dpn. Alvorens deze onderhandelingen be ginnen, wil de Franse regering van Tunis zwart op wit de verzekering hebben, dat het vrije verkeer tussen de diverse Fran se steunpunten in Bizerta gegarandeerd wordt Eerder kan Frankrijk er niet aan denken zijn troepen in Bizerta terug te trekken tot in de eigenlijke oorlogshaven. Over de beweerde slechte behandeling van krijgsgevangenen laat de Franse re gering weten dat vertegenwoordigers van het Internationale Rode Kruis de krijgsgevangenen twee dagen geleden heb ben bezocht en vastgesteld, dat hun behan deling in overeenstemming is met de be palingen van de internationale overeen komsten. De gevangenen mogen levens middelenpakketten ontvangen en brieven schrijven naar hun familie. In Frankrijk bestakt nog altijd de hoop, dat het doorgesneden tafellaken tussen beide landen alsnog kan worden gerepa reerd. Het Parijse avondblad „Le Monde" wijst erop, dat er bij een definitieve breuk twee verliezers zijn. De Franse planters, industriëlen, banken en verzekeringsmaat schappijen zouden grote schade lijden, maar ook Bourguiba zou voor grote problemen staan. Men is bezig aan het opkopen van 500.000 hectaren grond, die vroeger aan Franse grondbezitters behoorden. Zouden de Franse technici vertrekken, dan zou de Tunesische staat alleen al met de bebou wing van deze gronden grote moeilijkhe den ondervinden. Tunesië beschikt over de helft van de aandelen in de fosfaatfa- brieken van Sfax-Gafsa, maar de Fransen controleren de ijzererts-, lood- en zinkmij- nen. De papier- en kartonnage-industrie, de brouwerijen en de metaalindustrie zijn overwegend in Franse handen. De Tune- siërs zouden een beroep kunnen doen op andere buitenlandse technici, maar tot welk een prijs en risico? Kennedy faalde NEW YORK (Reuter-UPI) De gede legeerden van de Afro-Aziatische landen bij de UNO verwachten voldoende steun te krijgen voor hun voorstel, de Assem blee in buitengewone zitting te laten bij eenkomen om de kwestie-Bizerta te bespre ken. De ontbrekende handtekeningen wor den vandaag van Latijns-Amerikaanse lan den verwacht. De Assemblee zou dan dingdag bjggpq k,unnen komen. De Tune sische afgevaardigde. M'ongi Slim, heeft verklaard dat president Kennedy's bemid delingspogingen hebben gefaald, en dat thans een buitengewone zitting van de As semblee het alternatief is. Vrede met VAR LONDEN (Reuter) Tunesië en de Verenigde Arabische Republiek hebben be sloten de diplomatieke betrekkingen te her vatten, aldus radio-Caïro. Tunesië verbrak de betrekkingen in ok tober 1958, omdat het de V.A.R. betrok ken achtte bij het beramen van een aan slag op president Bourguiba. Een kwestie van generatie Ik herinner me nog heel goed de misprij zende blikken die mijn grootvader inder tijd op mijn zuster en mij wierp toen hij bij ons logeerde en wij ons driest vertoon den in lange zomerpantalons. „Wat moet dat met die broeken?" vroeg hij. Jullie lijken wel een paar kerels!" Waarop wij: „Nou, grootvader, alles is toch zeker netjes bedekt." Hij hield namelijk óók niet van bloot. Er is sinds de dagen mijns grootvaders veel veranderd. Jong en oud, dik en dun loopt in slacks en shorts rond en bijna geen opa meer die zich eraan ergert. Toch trof ik er laatst nog een op het strand. Ik zat in een door mijn dochters gegraven kuil en trachtte een boek te le zen, toen ik hem zag komen aansjokken. Gekleed in een zwaar zwart pak, zijn hals gevangen in een benauwend hoge boord, trok hij zijn gelaarsde voeten moeizaam door het hete rulle zand. Het was duidelijk dat hij het ongemakkelijk warm had. Vlak naast me bleef hij staan en staarde afkeu rend van onder zijn doorgezwete vilthoed naar een groepje jongelui dat zich in het zand verpoosde, in diverse graden van ont blootheid. Het had wel iets weg van een zooitje aal in het zaagsel, zoals het daar glad en geolied lag. De bedekking van een der jongedames uit de groep bestond uit ijiet meer dan een paar zakdoekjes, een bandje en een kantje. Op haar speciaal richtte zich de gramstori ge blik van hét oude mannetje. Hij bleef maar staan staren en tenslotte begon hij hoofdschuddend te mompelen. Eerst schonk niemand enige aandtcht aan hem, maar eindelijk reageerde de jonge gene ratie. „Doorlopen!" zei er een, op de toon van een agent tegen onwillige nieuwsgierigen. De oude schudde zijn hoofd steeds heftiger en zijn gemompel ging over in gebrom. „Zeg, Nel, ze roepen je," klonk het te gen de gelaakte jongedame. Nel, die het kennelijk ook warm had, maar dan behaaglijk, deed haar luie ogen iets wijder open en keek de oude man meewarig aan. Blijkbaar dwong zijn vijan dige blik haar tot verdere actie, want. ze verhief zich langzaam op haar benen en stelde zich uitdagend voor het boze heer tje op. „Pardon, meneer," zei ze op on beschaamd nonchalante toon, „heb ik soms iets van u aan?" Gelach uit het kamp van de jonge gene ratie. „Brutale vlegel van een meid!" blies haar tegenpartij. Zo stonden ze tegen over elkaar, pril tegenover wrak. Ik zat erbij en keek toe. Nog te dicht bij de jeugd om de onbeschaamdheid niet te kunnen begrijpen. Niet ver genoeg van de ouderdom om geen deernis met de knorri ge grijsaard te hebben. En nu vraag ik me af of ik dit naar beide zijden vergevende begrip mag beschouwen als een zegen van de middelbare leeftijd. Advertentie J Loebis. Het Internationaal Persinstituut te Zurich (I.P.I.) heeft gisteravond gepro testeerd tegen de arrestatie van de In donesische journalist Mochtar Loebis, destijds hoofdredacteur van Indonesia Raya. Verleden week werd Loebis in Djakarta aangehouden door de militaire autoriteiten van de stad. Osaka. Voor de derde achtereenvolgende dag is gisteravond in de sloppenwijk van de Japanse stad Osaka een oproer tegen de politie uitgebroken. Volgens de politie zijn tenminste twintig personen bij de on geregeldheden gewond. De onruststokers omsingelden een politiebureau en beko gelden de politie met stenen, stokken en flessen. Gewapend met helmen en gum miknuppels dreven de agenten de onge veer drieduizend betogers uiteen. Soevenier. Het bericht dat de Britse straf gevangenis Dartmoor zal worden afge broken, heeft geleid tot talrijke verzoe ken van oud-gevangenen om celdeuren, compleet met kijkgat, als soeveniers. Mislukt. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat de lancering van de „Ontdekker"-sateliet XXVIII is mislukt. Dit was te wijten aan het feit dat de sa telliet niet genoeg snelheid had ontwik keld om in een baan om de aarde te komen. RAWALPINDI (Pakistan-UPI) De bui tenlandse politiek van Pakistan is in een nieuwe fase gekomen, waarin aansluiting wordt gezocht bij de landen van het Na bije Oosten en Azië. Als uitvloeisel van deze politiek heeft, zoals gemeld, de re gering van Ajoeb Khan gisteren de rege ring van de voorlopige Algerijnse premier Ferhat Abbas erkend en zich in het jongsté conflict tussen Frankrijk en Tunesië aan de kant van Bourguiba geschaard. Na te rugkeer uit de Verenigde Staten heeft het Pakistaanse staatshoofd een categorische verklaring afgelegd over de wenselijkheid van toelating van communistisch China tot de Volkenorganisatie. Intussen zijn de betrekkingen tussen Pa kistan en de Sovjet-Unie dermate goed ge worden dat er in de kranten druk wordt gespeculeerd over de vraag, wanneer pre sident Ajoeb Khan eens een bezoek aan Moskou zal brengen Pakistan is lid van de Cento, het voormalige Bagdad-Pact. Geleide projectielen. De chef-staf van de Indonesische luchtmacht, luchtmaar- schalk Soerjadarma, heeft verklaard dat hij de beschikking zal krijgen over ge leide projectielen. Thans beschikt de In donesische luchtvloot reeds over strate gische (Russische TU-16) bommenwer pers, zo zei Soerjadarma. Onwettig. Een vrouwelijke afgevaardigde in het parlement van Toro in Oeganda, mevrouw Joana Matama, heeft gisteren het parlement verzocht de belasting voor vrouwen af te schaffen. Zij verklaarde dat vrouwen hun gehele salaris nodig hebben voor de opvoeding van de onwet tige kinderen, die de mannen weigeren te onderhouden. Het parlement stemde er in toe haar klachten te onderzoeken en de opvoeding van onwettige kinderen te bestuderen. Rusland-Brazilië. President Janio Qua- dros van Brazilië heeft opdracht gege ven in de nieuwe hoofdstad van het land, Brasilia, ruimte te reserveren voor de bouw van een Russische ambassade. Het nieuws wordt opgevat als een aanduiding dat de Braziliaanse president de diploma tieke betrekkingen met Rusland wil her stellen. In 1947 werden de Russische di plomaten uit Brazilië gezet. Uitstel. Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart heeft in Cape Canaveral, Florida, meegedëeld, dat de al enkele malen uitgestelde lancering van de Ran- ger-satelliet is verschoven naar een tijd stip dat ligt tussen 22 en 25 augustus. Er zijn per maand maar enkele dagen waarop de voorwaarden voor een ruim tevlucht van de Ranger I gunstig geacht kunnen worden. Maire. Ruim 300 man zijn donderdag aan het werk geweest om in Lovisa, Zuid- Finland, het puin op ruimen, achterge laten door de orkaan Maire. De schade wordt geraamd op tientallen miljoenen Finse marken. Vier personen werden d or bliksem gedood. Op de koffie. Een gevangene, die als keu kenhulp dienst deed in de stadsgevange nis van Barranquilla in Colombia, heeft rattenkruid gedaan in de koffie, die hij moest opdienen voor negen bewakers. Hij trof waarschijnlijk voorbereidingen voor een ontsnappingspoging. Vijf be wakers verkeren nog in levensgevaar. Guerilla. De Boliviaanse regering heeft gisteren Santa Cruz, de hoofdstad van de westelijke provincie, tot militaire zone verklaard en troepen naar de stad gedi rigeerd. Uit de bekendmaking blijkt dat de tegen de regering gekante guerilla- eenheden nog steeds in dit gebied opere ren.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3