Russen bespieden de haring al jaren met onderzeeër BORST ƒ650.- COR OLY Zaterdag 10% op alle confectie Toeristische trekpleister in IJmuiden A.R.deBoer fttairnm COR OLY Zaterdag 10% op alle textiel AVADA nog ƒ435- COR OLY COR OLY BROMFIETSEN bromfietsen van 25.- tot 609.- onderdelen Havenberichten Bruidsschat Radardeskundigen ook op kleine schepen noodzakelijk Medische verzorging tijdens het weekeinde VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1961 zuiver wollen Aa-Be dekens Aantrekkelijke boottocht voor goed doel M. Bergwerf 25 jaar bij Van Gelder Zonen Emmabloem-collecte bracht bijna drie mille op mei HMW-MOTOR Faillisementen Voor uw wijnen en gedistilleerd PLEIN 1945 Engeland schaft carnet triptiek af WEEKABONNEMENTEN CORv. d. MEER Oud-burgemeester van Goes in functie bij betonindustrie Sparen CONSTANT verlovingsringen Examens Scheepvaartraad MARKTPLEIN 29 Reserve-legerpredikanten N.S. verruimt vervoer van Expresgoed Kerkelijk nieuws De sterke en betrouwbare BROMFIETS V isserij-varia Rooms-katholieken komen moeilijk in Lagerhuis M O N A R K Fa. E. DE GRAAFF BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK De ruimste sortering voor MOTOR, SCOOTER en BROMFIETS RUSLAND MAAKT ERNST met de visserij, hetgeen wel blijkt uit de grote aantalen en meestal goed uitgeruste Sovjet-vissersschepen, die op alle zeeën worden aangetroffen. Veel van deze schepen worden er echter van verdacht ook voor spionagedoeleinden te worden gebruikt. Tot nu toe was het echter niet bekend, dat leden van het Federale Sovjetinstituut voor Oceanografie al sinds 1958 regelmatig bezig zijn systematische onderzoekingen met een onderzeeër te ondernemen^ waarbij de gedragingen van verscheidene „commerciële" vis soorten worden bestudeerd. Voor het onderzoek werd de duikboot „Sievierianke" uitgerust met drie kijk glazen in het voorschip, en twee aan bak boord en stuurboord, waardoor de zee in een hoek van 90 graden bestudeerd kan worden. Verder is de onderzeeër uitgerust met zoeklichten, filmcamera's, twee echo loden, twee opsporingsapparaten voor de geluiden die vissen onder water maken, een televisie-installatie en een apparaat om water en bodemmonsters te nemen. Door deze duikboot kunnen zelfs onder slechte weersomstandigheden kleine vis- scholen worden opgespoord, hetgeen met het echolood van oppervlakteschepen niet mogelijk is. Grote visscholen konden worden opge spoord met de geluidsopvanger en de ge luiden die haringen maken werden vast gelegd op de magnetische band. De visuele Advertentie Een mooie kollektie vindt u bij WONINGINRICHTING Planetenweg 38-42 Telefoon 5991 Gesloten wegens vakantie van 7 t/m 15 augustus Wij herinneren onze lezers nogeens aan de mogelijkheid om zaterdagavond een aantrekkelijke boottocht te maken, met het motorpassagiersschip „Holland", dat om kwart over negen vertrekt van de oude „Alkmaar Packet"-steiger bij de oude (zuider)sluis te IJmuiden en om halftien van de papierfabrieksteiger in Velsen - Noord. De boottocht wordt georganiseerd door de afdeling Velsen-Noord van de Neder landse Vereniging tot steun aan het Ko ningin Wilhelmina Fonds en de baten zullen ten goede komen aan deze nuttige vereniging. De boot, die plaats biedt aan meer dan driehonderd personen, maakt op deze pa. Rotterdam: Schinkelstroom «on Gent; Chiron. Hamburg; Swift. Harlmgen. waarnemingen op grote diepten geschiedde met behulp van kunstlicht. Ook 's nachts werden waarnemingen gedaan, waarbij het zich met behulp van zoeklichten 18 meter bedroeg. De duikboot was in staat de visscholen te volgen en de vissersschepen in de rich ting van de vis te dirigeren. Een effec tievere manier voor het opsporen van vis is moeilijk denkbaar. Bij de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen te Velsen-Noord vierde don derdag de heer M. Bergwerf, eerste bank werker monteur, zijn vijfentwintigjarig arbeidsjubileum. Op het directiekantoor werd de jubilaris in aanwezigheid van de bedrijfschef van de mechanische werk plaats, de heer J. S. Hogeweg, ontvangen door ir. G. A. Schoonkind, hoofd van de technische dienst. Hij herinnerde aan de komst van de jubilaris tijdens de bouw van papiermachine no. 18, die in septem ber 1936 in dienst werd gesteld. Sedert dien is de heer Bergwerf steeds als onder houdsmonteur van de papiermachines werk zaam geweest. Hij heeft belangrijk werk verricht voor het bedrijf, waarvoor de heer Schoonkind hem namens de directie bedankte. De heer Bergwerf ontving als hulde blijk een enveloppe met inhoud; de direc tie had bovendien nog een bloemstuk ge stuurd. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Ursula Schulte vanKarlsham; Zingst, Antwerpen; Grips- holm, Hamburg, toeristenboot voor IJmuiden; Senator Posschei, Norfolk; Hopeville, Rotterdam; Bohemund, Oslo, ledig naar Hoogovens Fen, Grangemouth, ledig naar IJmuiden; Waverstroom, Londen, ledig naar IJmuiden; Swift, Londen; Hestia, Rotterdam; Lingestroom, Londen; Theo dora, Helsinki; Embla, Noordzee, proefvaren; Sporonia, Rotterdam; Hontestroom, Par; Stein- dam, Antwerpen; Viot, Par; Delfinus, Rotter dam; Buxtehude. Helsinki; Bali, Swansea; Paris, Southampton, ledig naar IJmuiden; Vikaren, Rot terdam; Marsund, Rotterdam; Heriot, Leith; Egret, Rotterdam. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Nike van Swansea; Sondith, Hamburg; Songkhla, Antwer pen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Pallas naar Rotterdam; Arbon, Antwerpen; Antilope Portsmouth, kunstmest van IJmuiden; Embla Noordzee, proefvaren; Ponza, Karlstad, ledig van Zaandam; Alexis, Bremerhaven; Walma, Stettin, ledig van Velsen; Proteus, Bremen; Leersum, Port Church; Brinda, Rotterdam; Alteland, Gefle; Zuiderkruis, Curagao; Malmland, Lulea, ledig van Hoogovens; Fernfield, Rotterdam; Martha Ahrens, Hamburg; Andromeda, Rotterdam; Gefle, Stock holm; Rigel, Helsinki; Manto, Le Havre; Theodo ra. Newcastle; Plato, Esbjerg'; Heina, New York; Algol, Las Palmas; Gripsholm, Antwerpen; Euro- Hull; Embla, avond en in de eerste nachtelijke uren een vaart op het Noordzeekanaal en wellicht over de Zaan. Tijdens deze tocht, die iets bijzonders belooft te worden, zal er ruim schoots gelegenheid zijn om te dansen op de muziek van het bekende IJmond-kwin- tet met Non Verschoor, piano; Jan Fijen, drums; Theo de Haan, tenorsax; Ton van Laar, accordeon en E. Bierenbroodspot, bas-altsax. Aan boord wordt een extra attractie ge arrangeerd; iedere meevarende mag als zanger(es) optreden en de winnaar(es) krijgt een aantrekkelijke prijs. Er is bovendien een buffet aan boord, zodat de tocht allerminst een „droge" be doening op het water behoeft te worden. Vermoedelijk zullen ook nog even vóór de afvaart, nog plaatskaarten beschikbaar zijn. Bij slagen van dit experiment is her haling niet uitgesloten. De Emmabloemcollecte, die in de ge meente Velsen werd gehouden in de pe riode van 10 tot 17 juli heeft in totaal f 2.931,98 opgebracht: Oud-IJmuiden 358,31; IJmuiden-West 843,53; IJmui- den-Oost 405,69; Velsen 196,14; Velsen- Noord 561,53; Driehuis 166,42; Sant poort-Station 230,48; Santpoort-Dorp f 169,88. Advertentie van één der grootste fabrieken van Nederland oerdegelijk en sportief Dit is alleen te koop bij BREESTRAAT 108 BEVERWIJK De Arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft op dinsdag 1 augustus 1961 in staat van faillisserrent verklaard: H Ver haal. van beroep garagehouder-autover- huurder. wonende t* Zaandam aan het Hof van Zaende nr. 158 Rechter-commissaris mr. H J M Cokart Curator: mr- C. J Doorenbos. advocaat en procureur te Wor- merveer aan de Zaanweg 66. B Grijmans van beroep krantenbezorger, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen aan de J. P Coenstraat no. 3 Rechter-commissaris; mr H. J. M. Cokart Curator: mr A. R. van IJlzinga Veenstra advocaat en procureur te Haarlem aan de Ged, Oude Gracht 92 Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Bettina Bork naar Gothenburg, walsmateriaal van IJmuiden; Leemans, Aalboig; Rote, Rotterdam; Fallowfield, Dieppe; Reint, Stockholm; Mount Everest, Nord- hav; Marivia, Curagao. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT W I.JMTTTDEN - TET.EF T281 Bezorgen door de gehele gemeente Advertentie Bezoekers aan Groot-Brittannië die een motorvoertuig willen meenemen, hebben met ingang van maandag 14 augustus geen camet of triptiek meer nodig. Behalve de internationale verzekerings- kaart (de „groene kaart") en een geldig internationaal rijbewijs of een geldig na tionaal rijbewijs, dient de bezoeker nog slechts een formulier voor tijdelijke in voer van motorvoertuigen („Customs Tem porary Importation Permit") te hebben. Op dit eenvoudige formulier, dat gratis verkrijgbaar is, moeten enkele bijzonder heden worden ingevuld registratienum mer, land van registratie, kleur, merk en type van het motorvoertuig. Teneinde ver traging bij aankomst te voorkomen wordt de bezoeker aangeraden dit formulier in te vullen vóór aankomst in de Britse zee- of luchthaven. Het is verkrijg baar bij automobielorganisaties, reisbu reaus en bij de kantoren van de British Travel Association. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Het motorschip „Gripsholm" heeft donderdag weer een groot aantal toe risten naar IJmuiden gebracht: 425 Amerikanen, die des morgens met Advertentie REFORM VNR-artikelen zoutarme en suikervrije dieet-artikelen KENNEMERLAAN 131 - TEL. 5386 Het bekende adres, ook voor Helderse Taai. Toen de Nieuw-Guinearaad in tweede lezing de begroting van de dienst financiën behandelde, kwam opnieuw de kwestie aan Ie orde var. oe voorlichting van de bevolking over de zin van het belasting betalen, aldus de Nieuw-Guinea Koerier. Afgevaardigde Kamma vertelde dat deze voorlichting vroeger nosal merkwaardige vormen kon aannemen. Zo werd de be volking eens wibgemaakt, dat de Koning der Nederlanden hur. geld nodig had voor zijn bruidschat om met een jonge vrouw in het huwelijk te kunnen treden. Men betaalde toen gewillig, maar infor meerde wel het daaropvolgende jaar of de bruidschat nu nóp niet bij elkaar was. HAVENVERKEER AMSTERDAM In :uli zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 714 schepen (1.809 235 brt.) en vertrokken 703 schepen (1.796.543 brt.). IJMUIDEN: Artsen: H. Paleari, Pegasusstraat 50, tel. 8085: A. J. van Leusen, Van Tuyllweg 34, tel. 4328. Apotheek: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403. Verloskundigen: Mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259; mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5953; me juffrouw A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 7945, IJmuiden; mejuffrouw E. W. Engelhart, Moerbergplantsoen 143, tel. 7949. SANTPOORT: Arts: M. M. C. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort-Station, tel. 8410. Apotheek: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Noord, tel. 02560—8284. VELSEN: Wijkverpleging: Zr. M. v. Gelder, Lange Nieuwstraat 34, IJmuiden, tel. 02550 4378, IJmuiden-IJmuiden-Oost; Zr. C. E. Th. Man, IJsselstraat 23, IJmuiden, tel. 025508028, IJmuiden-IJmuiden-Oost; Zr. D. Spiers, Geelvinkstraat 27, Velsen- Noord, tel. 02510-3936, Velsen-Noord Velsen-ZuidDriehuis; Zr. G. Lam- merts, Curaqaostraat 18, Santpoort, tel. 025608756, Santpoort-NoordSantpoort Zuid. VELSEN-N— BEVERWIJK: Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: J. Hommes, Plan tage 156, tel. 6050. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: G. J. Vos, Arendsweg 124, tel. 3586. Apotheek: De zondags- en nachtdiensten worden waargenomen door apotheek Duinwijk, Papulierenlaan 44, tel. 3388. HEEMSKERK—UITGEEST: Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: G. H. Smeets, Mid delweg 9, Uitgeest, tel. 02513212. Apotheek: De Heemskerkse apotheek, Maarelaan 46, tel. 2490. Kraam- en Wijkverpleging Witte Kruis Beverwijk en Heemskerk. Wijkverpleging: zr. Boersma, Witte Kruisgebouw, J. v. Scorelstraat, Heems kerk, tel. 02512—2247. Kraamverzorging: zr. Verstegeren, Prins Bemhardlaan 3, Beverwijk, tel. 4324. CASTRICUM: Arts: A. Spuls, A. van Saksenstraat 2, tel. 3087. Wijkverpleging: zuster Van Beers, Mient 82, tel. 2967. Verloskundige: mevr. ScholtenKloes Vinkenbaan 8, tel. 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk, Bur- gem. Lommenstraat 6, tel. 2500. twaalf autobussen naar Amsterdam werden gereden. De „Gripsholm" zelf is overigens een toeristische trekpleis ter geweest. Honderden vakantiegan gers hebben donderdag een kijkje genomen. Hier ziet men het grijs ge schilderde schip, zoals het donderdag lag, aan de toeristensteiger te IJmuiden. De heer H. K. Michaelis, die met in gang van 1 augustus eervol ontslag heeft gekregen als burgemeester van Goes, heeft met ingang van dezelfde datum een func tie aanvaard bij een betonindustrie te Die- men en Son in Noord-Brabant. De oud-bur gemeester kwam reeds met de firma in contact, toen hij aan het hoofd stond van Goes. De betonfabriek wilde een depen dance in Goes vestigen. Onder het nieu we gemeentebestuur zijn de besprekingen, die reeds in een vergevorderd stadium ver keerden, echter afgebroken. De oud-burge meester zal bij de betonindustrie de pu- blicrelations gaan verzorgen. In het bij zonder zal hij zich bezighouden met de buitenlandse betrekkingen. Advertentie In de maand juli van dit jaar was op de Rijkspostspaarbank te IJmuiden en bij kantoren ingelegd tot een totaalbedrag van 372.297,60; terugbetaald werd in totaal 369.024,47. De inleg bij de stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen bedroeg per 31 juli 1961 740.739,30; terugbetaald werd f 660.178,54. In de periode januari-juli 1961 was de inleg 5.139.635,30, tegen 4.403.043,06 in de overeenkomstige maanden van het vo rige jaar; de terugbetalingen bedroegen resp. f 4.293.449,66 en 3.485.191,43. Advertentie ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TEL. «21 Amsterdam. Geslaagd voor het examen Engels m.o.-A: J. W. van Someren, Heemskerk en J. Steen, Badhoevedorp. Utrecht. Geslaagd voor het examen Frans m.o.-A de dames M. H. L. Nicolaas en G. J. M. Waardijk, Haarlem; S. J. van Westreenen Meijer, Heemstede: J. M. Lebbink-Exmann, G. J. Meijer en L. Spanjer, Zandvoort: voorts de heren C. O van der Peet, Haarlem en J. C. Gietelink, Be verwijk. Enige ingeruilde en teruggehaalde BREESTRAAT 108 BEVERWIJK De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, heeft in de zitting van de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam een pleidooi gehouden voor het stellen van dezelfde opleidingseisen aan stuurlieden van de grote vaart, wat de kennis en het gebruik van radar betreft. Het is volgens hem ook voor de kleine vaart een onafwijsbare eis in druk beva ren routes en bij slecht weer de radar per manent bezet te houden door een deskun dige. Indien men op het standpunt blijft staan dat op kleinere schepen economisch gezien niet meer dan twee navigators (een kapitein en een stuurman) kunnen varen, zullen deze functionarissen beiden moeten weten hoe ze het radarapparaat moeten bedienen en zullen ze dat ook voortdurend ondanks de daardoor onge twijfeld zwaardere belasting moeten doen. De heer Metz maakte deze opmerkin gen tijdens de behandeling van twee aan varingen, die beide in dichte mist hadden plaatsgehad. Tegen de 47-jarige kapitein van het m.s. „Favoriet" uit Delfzijl eiste de inspecteur ontzegging van diens be voegdheid om als kapitein te mogen va ren voor de duur van een maand. De „Fa voriet" was op 15 februari tijdens een reis door het Engelse Kanaal in aanvaring gekomen met het Engelse s.s. „Lady Sha ron". De kapitein had dit schip op zijn radar waargenomen, maar was in de dichte mist doorgevaren, nadat de echo op de radar plotseling vervaagde en later verdween. Kort daarna doemde de „Lady Sharon" voor hem op en was een aanvaring onver mijdelijk. Tegen de tweede gezagvoerder, die door de hoofdinspecteur schuldig werd geacht aan een aanvaring, de 46-jarige kapitein van de „Geestdam" uit Vlaardingen, eiste hij een berisping. De kapitein was met zijn schip op 8 maart tegen de veerpont „Hoofdingenieur van Elzingen" opgeva ren, toen hij de haven van Maassluis bin nenliep. De kapitein verklaarde de veer pont niet op zijn radar Waargenomen te hebben. Hij was ondanks de dichte mist zonder loods de haven ingevaren, omdat hij een lading pony's aan boord had, die zo spoedig mogelijk aan land gebracht moesten worden. De hoofdinspecteur acht te het genomen risico weliswaar te groot hij sprak van een „huzarenstukje", maar achtte toch voldoende verzachtende omstandigheden aanwezig om het bij een berisping te laten. De Raad van de Scheepvaart zal op 22 augustus uitspraak doen. Advertentie Op maandag 23 augustus zullen veertien predikanten voor de tijd van één jaar en zes weken als reserve-legerpredikant onder de wapenen komen. Zij behoren, met uit zondering van ds. G. W. Raven, vrijge maakt predikant te Almelo, allen tot de Gereformeerde Kerken. Het zijn ds. C. H. van den Berg te Loilum (Fr.), ds. H. Dijk- slag te Meeden (Gr.), ds. J. Chr. W. van 't Hof te Zweelo. d- J. Jonker te Sybranda- buren (Fr.), ds. W. ten Kate te Holwerd, ds. H. Langenbuig te Drijber (Dr.), ds. W. B. van der Meulen te Sprang, ds. R. Mole- maker te Pingjum (Fr.), ds. J H. Nawijn te Moordrecht, ds A. Prins te Wormerveer. ds. M. J. van Reenen te Onderdendam, ds. J. G. H. Schout te Bant (N.O.P.), en ds. Chr. van Ulden te St. Laurens (Z.). Met ingang van 7 augustus zal de thans beperkte mogelijkheid tot het vervoer van expresgoederen door de Nederlandse Spoorwegen worden verruimd. Voorname lijk ten behoeve van scheepvaart, land bouw en andere vitale bedrijven, die door het niet snel vervangen van machine on derdel en in moeilijkheden zouden komen. De spoorwegen vertrouwen er echter op, dat alleen in dringende gevallen tot ver voer als expresgoed zal worden overge gaan. De mogelijkheid, met ingang van de winterdienstregeling op 1 oktober de be perkingen in het expresgoedvervoer ver der te verminderen of geheel op te heffen wordt onderzocht. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Nieuwland en Ooster- wijk C. J. van den Broek te Ridderkerk naar Berkhout A. Verstraten te Wor- mer het beroep van de Generale Synode als predikant voor buitengewone werk zaamheden (vlootpredikant) A. D. van Melle, kand. te Goes. Bedankt voor Barneveld (noodgemeen- te) R. J. IJbema te Hardenberg voor Tienhoven A. van de Bovenkamp te Eng- wierum. Bedankt voor Lutjegast, Woerden en Zutphen H. Biesma, kand. te Zutphen. Geref. Kerken Tweetal te Oosternijkerk B. Fidder, kand. te Emmen en J. Powaan, kand. te Zeist. Beroepen te Hoofddorp J. Vlaardinger broek te Grijpskerke te Krabbendijke en te Oosternijkerk B. Fidder, kand. te Emmen te Minnertsga J. J. Brinkman, kand. te Heerde. Aangenomen naar Eindhoven (vac. A. Vellema) W. van der Zwaan te Amers foort. Benoemd tot hulpprediker te Hoofd dorp S. Oegema, vlootpredikant te Haarlem Beroepen te Bruinisse: J. Rowaan, kand. te Zeist; te Koudekerk aan de Rijn: G. M W. Steen te Markness (N.O.P.). Aangeno men naar Ee (Fr G. Sinia te Spijk (Gr.) Bedankt voor Zuid-Beijerland: J. Spoel- stra te Tilburg. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Tweetal te Hijken P. Deddens, kand te Kampen en A. Kamer, kand. te Rotterdam, Chr. Geref. Kerken Tweetal te Alphen a. d. Rijn G. Blom te Meerkerk en J. van Doorn te Tholen. Beroepen te Haamstede-Kerkwerve H Biesma, kand. te Lisse, die bedankte voor Wildervank. Beroepen te Wildervank J, P. Versteeg, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Nijmegen Th. Rut- ters te Enschedé. Bedankt voor Edmonton (Alberta, Ca nada) (Free Chr. Ref. Church) J. P. Geels te Haarlem-Centrum. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Zuilichem-Nieuwaal P. M Breugem, kand. te Stolwijk. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Hoogvliet H. van Ommen te Loosdrecht. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Almelo H. Biesma, kand. te Lisse; te Leerdam J. Kievit, kand. te Apel doorn. Advertentie MAAR HAAST U BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK - De Zweedse begroting voor het be lastingjaar 1960-'61 voorzag aanvankelijk in een bedrag van 3,8 miljoen Zweedse kro nen (een zkr gelijk te stellen met zeventig cent) ten behoeve van leningen aan de visserij. Op grond van door de Zweedse visserijorganisaties gedane voorstellen en op aanbeveling van de visserijcommissie heeft de rijksdag een aanvullend bedrag van 2,2 miljoen zkr voor dit fonds toege stemd, zodat in totaal dus zes miljoen zkr beschikbaar is. Een wetenschappelijk instituut te Ber gen (Noorwegen) heeft onderzoekingen verricht langs de Noorse kust met het doel na te gaan of een mosselcultuur daar mo gelijk is. Er zouden daar inderdaad rijke banken met schaaldieren aanwezig zijn, die nog niet geëxploiteerd worden. De No ren zelf hebben nog geen belangstelling voor deze tak der visserij. De Noorse visserij kan dit jaar krach tens goedkeuring door het parlement re kenen op bijna zestig miljoen Noorse kro nen als steunverlening met betrekking tot de aanvoerprijzen van haring en kabel jauw respectievelijk 22 en ll1/* miljoen), 23'/2 miljoen voor de bestrijding van on kosten aan netten en aas, en 2,7 miljoen voor diverse doeleinden. De haringprijzen zullen nu voor het eerst via toewijzingen van de overheid worden gehandhaafd. Voorheen geschiedde dit door middel van het haringprijs-egalisatie- fonds, dat echter door de sterke daling van de haringmeelprijzen praktisch uitge put is. Volgens een telling in november van het vorige jaar waren er 61.000 Noorse vis sers. In 1948 waren in dat land 85.000 vis- rs. In het vorige jaar was de produktie van de Italiaanse zeevisserij 188.116 ton, of 0,7 percent minder dan in 1959. Ter bescherming van de Griekse visin- dustrie is dit jaar het invoerrecht op be vroren vis gesteld op 20 percent. LONDEN (Reuter) Een rooms-katho- liek lid van de socialistische fractie in het Britse Lagerhuis, Delargy, heeft in een te levisie-uitzending gezegd dat het vrijwel onmogelijk is voor een rooms-katholiek- zich kandidaat te doen stellen voor parle mentsverkiezingen. Hij schrijft dit toe aan traditioneel anti-rooms-katholiek vooroor deel. Een geloofsgenoot van Delargy uit de Conservatieve fractie, Grant-Ferris, zei dat het ook in zijn partij moeilijk is voor rooms-katholieken om als kandidaat te worden aanvaard. Volgens hem is dat een gevolg van de nauwe banden die lang hebben bestaan tussen de Kerk van Enge land en de Conservatieve partij. Hierin komt nu echter verandering. De leider van het televisiegesprek zei dat gezien het aantal rooms-katholieken in Groot-Brittannië ongeveer vijf mil joen zestig tot zeventig rooms-katholie ken in het parlement zouden moeten zitten. Advertentie de ideale bromfiets met de geruisloze JLO-motor Koninginneweg 48 - Haarlem GEBOREN: Hendrikus B., z. v. B. A. G. Buur en C. M. Schoorl te Beverwijk; Cor nells, z. v. C. Kat en J. Verbaan te Velsen; Cornells, z. v. J. Winter en M. S. Aarsen; Marjolijn J., d. v. S. Bakker en H. van der Zande; Marianne, d. v. A. Moorlag en G. Lubberts; Gerardus M., z. v. G. M. Bek- ker en Ch. Leyen; Joke, d. v. P. H. Rens en E. Mulder; Paulus J., z. v. J. Koopman en A. A. Stam; Sjoerdtje, d. v. H. Veenstra en J. Bouma te Uitgeest; Hendricus J. M., z. v. J. H. Bekker en M. J. Vendel; Saksia J. M., d. v. D. G. J. de Graaff en M. C. Thoolen; Wilhelmus L., z. v. G. N. Aar denburg en M. Castricum te Castricum; Adrianus J., z. v. G. C. Goedhart en U. C. Bruins; Henricus G., z. v. H. G. Smit en W. W. E. Beenen; Cornelia C., d. v. N. Vader en M. A. M. Burger; Petrus H., z. v. P. H. Twisk en M. G. Castricum te Cas tricum; Anna C. M., d. v. J. Tervoort en C. M. Ursum te Beverwijk; Eric, z. v. W. C. Koorn en J. H. Pais te Uitgeest; Maria A. G., d. v. R. C. van Diepen en M. A. Oud. ONDERTROUWD: F. de Groot te Be verwijk en J. W. Bronsema. OVERLEDEN: A. Vennik, 82 j„ geh. gew. met M. Verkerk. Advertentie BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5