Nijmeegse hoogleraren schrijven brief aan bestuur van KVP Zeven doden in het verkeer Vader en zoon overmeesterden een Amerikaanse Böeing-707 - t P.K P.K Uit Nederland gerepatrieerde Ambonezen wachten in Djakarta op vervoer Bezorgd over Nieuw-Guinea-beleid Duwvaart op de Rijn is een succes Soldaat ernstig gewond Belastingopbrengst gaat ramingen overtreffen Wetenschappelijke Raad voor de kernenergie ingesteld Gewapende piloten in Amerika? Symbool van Kwaliteit „Zomerdorp" voor elfjarigen Curiosa geopend in Den Haag De Kapitein van een zeesleper en VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1961 7 Ongeluk met jeep bij La Courtine Vertrek uit Texas ternauwernood voorkomen Paniek Politie schiet op banden >4 Verzamelaars-dorado tot en met 13 augustus Scheepvaart lag vijf uur bijna stil Bejaarde bromfietsers vlogen uit de bocht In een brief aan het partijbestuur der K.V.P. hebben 21 Nijmeegse hoogleraren uiting gegeven aan „de grote bezorgd heid, die hen vervult over het beleid der regering en de houding der partij inzake de verhouding tussen Nederland en Indo nesië, in het bijzonder in het conflict over Nieuw-Guinea". De hoogleraren zien in het Nieuw-Guinea- conflict „een struikelblok en een bron van gevaar" in de strijd om vreedzame we reldverhoudingen. Zij vrezen, dat dit con flict „met toenemende snelheid een ont lading tegemoet gaat, die zonder tot een vereffening te leiden voor ons land slechts bitterheid en teleurstelling na zich kan slepen". De 21 professoren zijn van mening, dat „ten overstaan van deze grote belangen niet met de handhaving van een rechts- standpunt, hoe eerbaar ook, kan worden volstaan. Zij zijn ervan overtuigd, dat noch de oorspronkelijke uitgangspunten ter zake van de soevereiniteit, noch de uit eindelijke belangen van de inheemse be volking van Nieuw-Guinea een vreedzame oplossing van het conflict in de weg be hoeven te staan, waarbij overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië niet wordt uitgesloten". Ervan overtuigd dat zij met deze opvat tingen „ook die van talloze medeburgers" weergeven, dringen de Nijmeegse hoogle raren erop aan dat de K.V.P. en haar afge vaardigden zich „sterker zullen inzetten om het hunne bij te dragen tot een ver- zl nlijke oplossing van het conflict". De verklaring is ondertekend door de volgende hoogleraren: dr. E. M. A. A. Allard, dr. J. J. P. van Boxtel, mr. F. F. X. Cerutti, dr. R. H. A. Cools, dr. H. M. M. Fortmann, mr. W C. L. van der Grinten, dr. W. K Grossouw, mr. B. H. D. Hermesdorf, dr. H. H. Janssen, mr. dr. A. J. M. Mulders, mgr. dr. R. R. Post, dr. L. J Rogier, dr. F. J. T. Rut ten, mr. L. G. A. Schlichting, dr. G. Storms, dr. S. Strasser, dr. J. H. Terlin- gen, dr. J. van der Veen, mr. S. F. L. Baron van Wijnbergen, dr. J. A. F. Wilsen, dr. P. H. Winkelman. De brief van de Nijmeegse hoogleraren is voor het Algemeen Handelsblad aanlei ding geweest tot het schrijven van het volgende commentaar. Commentaa» In een commentaar op deze brief meent De (r.k.) Volkskrant dat de Nijmeeg se hoogleraren met hun verklaring na de activiteiten van de groep-Rijkens en van prof. Duynstee een nieuwe bijdrage le veren aan de verzwakking van het Nieuw- Guineabeleid, zoals dat tot nu toe door de regering wordt gevoerd met steun, niet en kel van de K.V.P., doch van de overgrote meerderheid van de volksvertegenwoordi ging. De Nijmeegse hoogleraren laten wel iswaar ook andere mogelijkheden open; als zij echter hierbij ook de mogelijkheid van overdracht al met zoveel woorden noemen, dan kan zelfs een leek in het politiek on derhandelen wel begrijpen, dat Soekarno dan zeker niet meer voor een beheer on- Op de rijksweg van Utrecht naar Arn hem bij Ede zijn donderdagavond bij een verkeersongeval twee mensen omgekomen en drie zwaar gewond. Twee gewonden verkeren in levensgevaar. Zij zijn opge nomen in het streekziekenhuis in Benne- kom. Het zijn allen Duitsers uit Barmen- Wuppertal. Een vrachtauto met aanhangwagen week naar links uit om een defecte, in de wegberm geparkeerde auto te passeren. Met grote snelheid naderde daarachter de Duitse personenauto, die, vermoedelijk omdat de voetrem weigerde, geen vaart minderde. Met een harde klap schoot de personenauto onder de achterkant van de aanhanger. De bestuurder, de 19-jarige H. Samber- ger, kreeg een hersenschudding en een arm- en beenfractuur. Zijn 54-jarige va der, de heer H. Samberger, en de 47-jarige mevrouw G. D. Remschusz overleden kort na het ongeval Zeer ernstig gewond werden de 54- jarige mevrouw A. SambergerSchmitz en de zestienjarige verloofde van de be stuurder, mejuffrouw M. G. Remschusz De personenauto werd geheel vernield. Het voertuig raakte in brand doch het vuur kon door voorbijgangers spoedig worden bedwongen. In Hillegom reed een vrachtwagen van een expeditiebedrijf, bestuurd door de heer J. P. W. Iuit Hillegom, het erf op van een bloembollenkwekerij en export- handel aan de le Loosterweg. De chauf feur merkte dat hij over iets heenreed toen hij de wagen wilde parkeren. Toen hij ging kijken, deed hij een ontstellende ontdekking. Onder de wagen lag de zeven jarige J. J. Langeveld, wonende aan de Margrietenlaan, die overreden bleek te zijn. Een in allerijl ontboden dokter kon slechts de dood constateren. De zeven-jarige Froukje Termeer uit Kadoelen (Noordoost-polder) is bezweken aan de verwondingen die zij donderdag opliep, toen zij door een motor werd aan gereden. De motorrijder reed in op een groepje van drie kinderen, dat op het laatste ogenblik de weg zou zijn over gestoken. Froukje werd levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis in Zwolle overgebracht, waar zij vanochtend is overleden. In Leersum is de 53-jarige heer J. W. Luimes uit Leersum om het leven geko men, doordat hij op een bromfiets in bot sing kwam met een vrachtauto. In het ziekehuis te Heereveen is over leden de 83-jarige heer H. Lijstra uit Jubbega. Toen de man te voet de Gorre- dijksterweg in Jubbega wilde oversteken, werd hij aangereden door een personen auto en zwaar gewond naar het zieken huis overgebracht. In het ziekenhuis in Siegburg bij Bonn (Did) is overleden de zestigjarige heer D. Imming uit Amsterdam. Hij was een van de vier Nederlanders, die waren betrok ken bij het verkeersongeval in de om geving van Uckerath in Nordrhein-West falen. De zestigjarige heer H Eshuis uit Amsterdam overleed dinsdag. Voor de 46-jarige mevrouw Eshuis en voor de 52-iarige mevrruw Imming be staat geen direct levensgeva r meer. der toezicht van de Verenigde Naties zou kiezen. De Nederlandse regering heeft duidelijk laten blijken, dat zij van haar kant geen enkele mogelijkheid voor een oplossing verwerpt, mits hierbij het recht van zelfbe schikking intact blijft. Bekend is ook, dat de regering bezig is om voor een derge lijke oplossing voldoende medestanders te vinden. Als tijdens dergelijke pogingen echter telkens van achter de regering Ne derlandse stemmen opklinken om Nieuw- Guinea toch maar alsnog aan Indonesië af te staan, dan kan het duidelijk zijn, dat ook weer met een brief als die van de Nij meegse hoogleraren de zaak, waar het om gaat, een slechte dienst wordt bewezen. De Nijmeegse hoogleraren vrezen, dat de Nederlandse politiek, zoals die nu ge voerd wordt, een nasleep zou kunnen heb ben van „bitterheid en teleurstelling". Nie mand kan in de toekomst zien, maar bij de politiek, zoals de Nijmeegse hooglera ren die voorstaan, staat al bij voorbaat vast, dat dan zeker het volk van Nieuw- Guinea reden zou hebben om bitter teleur gesteld te zijn en wel in een land, dat zo grof zijn beloften zou geschonden hebben. Aldus De Volkskrant De duwvaart die feitelijk nog in een ex perimenteel stadium verkeert, is op de Be neden-Rijn een succes gebleken voor het vervoer van massagoederen, zoals erts en steenkolen. Bij het laden en lossen van de grote duwbakken kan een winst van 40 tot 60 percent aan tijd worden geboekt. De vaart op zichzelf is ook economischer doordat minder personeel nodig is. De tot nu toe in Nederland, België, Frankrijk en Duitsland verkregen resultaten zijn zo gunstig dat zeker tot uitbreiding zal wor den overgegaan. Rond de jaarwisseling zul len ook de eerste Nederlandse tankduween- heden in de vaart komen. Een belangrijk ander voordeel is dat de duwvaart relatief minder investering vraagt en minder onderhoudskosten vergt, Een duwboot verplaatst per paardekracht meer dan een sleepboot. Oorspronkelijk werd de duwvaart alleen toegepast op de grote Amerikaanse rivie ren, zoals de Mississippi. Sedert 1954 is het vervoersaanbod van massagoederen op de Rijn snel gestegen. Tot nog toe kon de bestaande vloot van Rijnschepen deze stijging wel opvangen, maar de stijging houdt aan. Er heerst een gebrek aan per soneel en de werven zijn overbezet. Uit breiding van de conventionele Rijnvloot stuitte dus op moeilijkheden en daarom werd de duwvaart ook op de Rijn geïn troduceerd, waarbij de Fransen de pio niers waren. Een Duits-Nederlandse sa menwerking van vier rederijen introdu ceerde het eerste duwschip in de Neder landse wateren in oktober 1957. Er be staan wel sleepvaartbepalingen, maar nog geen duwvaartbepalingen. Wel is reeds ge bleken dat duwcombinaties geen grotere lengte moeten hebben dan 185 meter en dat met niet méér dan drie bakken van ieder 9.50 meter breed naast elkaar gé- varen moet worden. Een duweenheid is doorgaans zeer ge makkelijk te manoeuvreren, maar het massale karakter stelt wel de eis dat met grote zorg over de veiligheid moet wor den gewaakt. De massale eenheid van 185 meter lang en 30 m. breed wordt van één centraal punt uit bestuurd. In de Nederlandse kanalen zal men wei nig duwboten ontmoeten. De sluizen en de te smalle kanalen vormen voor deze vorm van transport nog obstakels. Op woensdag 9 augustus zal de veer boot „Linda Scalett" het zusterschip van de destijds bij Emmerik verongelukte „Tilly Scalett" door de duwboot „Olivier van Noort" van de werf in Walsum over gebracht zal worden naar de werf Boele in Bolnes, waar hef schip zal worden afge bouwd. Een speciale kabelconstructie maakt het mogelijk de niet voor de duwvaart ge bouwde „Linda Scalett" toch te duwen in plaats van te slepen. In Veniers bij La Courtine is gisteren een Nederlandse militaire jeep met hoge snelheid uit een bocht gevlogen en omge slagen. Van de beide inzittenden werd de 20-jarige dienstplichtige soldaat A. F. Brei- denbach ernstig gewond. Soldaat Breiden bach is afkomstig uit Bolsward. Hij is ge huwd. De andere inzittende werd licht ge wond. Directeur. De inspecteur voor bij zondere diensten der P.T.T.. G F. J A Groen te Den Haaa. is benoemd tot direc teur van de Pos'cheoue- en Girodienst. Uit hoofde van de gezamenlijke kohier belastingen werd in juni een bedrag van f 404,0 min opgelegd. De ontvangsten uit hoofde van de geza menlijke kohierbelastingen beliepen in juni ƒ211,9 min en in het eerste halfjaar 1961 133.30 min. Aangezien in de maand juni voor 404,0 min aan aanslagen werd op gelegd en een bedrag van 211,9 min werd ontvangen, nam het nog in te vorderen bedrag in de verslagperiode met f 192,1 min toe tot 1.922,0 min. De totale ontvangsten uit hoofde van de niet-kohierbelastingen bedroegen in het afgelopen halfjaar ƒ3.162 min en over troffen derhalve de helft van de gecorri geerde jaarraming ad 3.127 min met een bedrag van 35 min. De ontvangsten uit hoofde van gezamenlijke niet-kohierbe lastingen vertoonden van het eerste half jaar 1960 op het eerste halfjaar 1961 een aanzienlijke toeneming namelijk van 380 min. Bij elk van de afzonderlijke belas tingen deed zich een accrès voor. De Italiaanse filmster Gina Lollobrigida en de Franse acteur Alain Delon waren woensdagavond eregasten aan een souper, dat het plan bezegelde voor een verfilming van het leven en de reizen van Marco Polo. De opnamen van de Frans-Italiaanse co- produktie van drie miljoen dollar beginnen in december ergens in het Verre Oosten. Bij Koninklijk Besluit is ingesteld een Wetenschappelijke Raad voor de Kernener gie. Tot de instelling van deze raad is overgegaan omdat de vele activiteiten, die zowel nationaal als internationaal op het gebied van de nucleaire wetenschappen worden ontwikkeld, het gewenst maken te beschikken over een permanent terzake kundige wetenschappelijke adviesinstantie. Daar de kernenergie niet uitsluitend op zich zelf kan worden beschouwd, is be paald, dat de raad bij zijn advisering de verhouding tot en de ontplooiing van ande re gebieden van wetenschap in acht neemt. De raad kan voorts advies geven over zuiver wetenschappelijke en wetenschappe- lijk-technische aangelegenheden op andere gebieden der natuur-en technische weten schappen. Het werkterrein van de in te stellen raad zal zich uitstrekken over het gehele gebied van de kernenergie, de biologische, agra rische en medische sectoren inbegrepen. De werkzaamheden zullen zowel de zui vere-, als de toegepaste wetenschappen omvatten. Op deze wijze zal worden voorzien in de niet alleen in de kringen der wetenschap, doch ook door verschillende departemen ten gevoelde behoefte aan een onafhanke lijk instantie voor wetenschappelijke en technische adviezen op het gebied van de kernenergie, zo wordt in een toelichting van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gezegd. (TEXAS)CV.S.) El Paso (Reuter) —Het vliegveld van EI Paso in de Amerikaanse staat Texas is donderdag het toneel ge weest van een sensationele poging van twee Amerikaanse luchtpiraten vader en zoon om een grote Boeing-707, een straal vliegtuig, te kapen en er mee naar Cuba te vliegen. De poging mislukte echter, doordat de politie op het vliegveld kans had gezien met een machinegeweer de banden van het toestel, toen het reeds over de startbaan taxiede, aan flarden te schieten. De held van de dag was Glenn Gilman, een politieman, die toen de Boeing werd getankt kans had gezien on gemerkt aan boord te komen en die zich als gijzelaar had laten vasthouden toen de overige passagiers mochten uitstappen. Hij wachtte urenlang rustig af, tot op een goed ogenblik de oudere man even niet oplette. Met een forse stoot, die hem zelf een gekneusde vuist opleverde, sloeg hij de bandiet tegen de grond. Op dat ogen blik kwamen twee mannen van het F.B.I. aan boord om over overgave te onderhan delen. Zij grepen de jonge man bij zijn kraag en daarmee was het angstige avon tuur voorbij. De Boeing, een toestel van de Continen tal Airlines, was op weg van San Francis co naar Houston, toen bleek dat er zich onder de 69 passagiers twee, pirgten be vonden. Een blonde jongeman en een oudere man trokken revolvers en deelden mede dat het toestel naar Cuba moest vliegen, nadat in El Paso een tussenlan ding zou zijn gemaakt om benzine in te nemen. Toen het toestel .eenmaal aan de grond stond en er benzine werd bijgetankt, brak er onder de vrouwelijke passagiers een pa niek los. De twee piraten stemden er toen mee in dat de meeste passagiers, onder wie een zwangere vrouw, het vliegtifig ver lieten, maar vier mensen moesten met de zes leden van de bemanning als gijzelaar achterblijven. Het vliegveldpersoneel probeerde het benzinetanken zo lang mogelijk te rekken. De piraten kregen er echter na enige uren genoeg van en maakten over de radio be kend dat zij de bemanning zouden dood schieten als zij niet konden vertrekken. Bij de poging om op te stijgen joeg een politie-auto achter het vliegtuig aan en schoten politiemannen de banden van het toestel aan flarden. Toen het gevaarte tot stilstand kwam, werd het omsingeld door politie-auto's en vrachtwagens. Intussen rukten politieversterkingen aan en arri veerden zelfs militairen van Fort Bliss, dat in de omgeving ligt. Er volgde toen een belegering, die uren duurde. Twee luchtpiraten hebben zich op het vliegveld van El Paso, Texas, meester gemaakt van een Boeing-707 straal- verkeersvliegtuig van de „Continental Airlines" met de bedoeling naar Cuba te vliegen. Toen het vliegtuig met de twee overvallers en tien gijzelaars wegreed naar de startbaan volgden politiewagens het toestel. Politie mannen schoten uit de auto's op de banden van het vliegtuig. (Telefoto) Acht uur nadat het toestel was omsin geld, gaven de twee piraten zich eindelijk gewonnen. De toeschouwers waren er toen getuige van dat alle mensen die uit het vliegtuig kwamen, handboeien aankregen Het F.B.I., die in de zaak was gemengd, nam deze voorzorgsmaatregel om buiten het vliegveld op haar gemak de boosdoe ners uit de rest van het gezelschap te kun. nen uitzoeken. Ook de stewardess daalde met handboeien om de vliegtuigtrap af. De directeur van de maatschappij omhels de haar hartelijk zodra zij voet aan de grond zette. Vóór de piraten zich tenslot te overgaven, had de directeur hen nog een ander 'vliegtuig aangeboden in ruil voor de Boeing. Doch de ruilhandel ging niet door, omdat president Kennedy zich er tegen uitsprak. De twee mannen zijn de 50-jarige Leo nard Beardon en diens zoon Cody, beide afkomstig uit Arizona. Zij zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens mensen roof en het vervoeren van een gestolen vliegtuig over staatsgrenzen heen. De oude Bearden is sinds' 1941 meerma len wegens diefstal en vervalsingen ver oordeeld Hij was voorwaardelijk in vrij heid gesteld. Volgens het F.B.I. heeft hij in januari een bezoek aan Mexico ge bracht en tegenover de Cubaanse ambas sadeur aldaar de wens te kennen gegeven zich in Havana te vestigen. De directeur van de Amerikaanse fede rale luchtvaartraad heeft aan alle Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen getele grafeerd dat de bemanningen van vliegtui gen bewapend mogen worden. Er wordt al leen als voorwaarde gesteld dat de be manningsleden die wapens gaan dragen, onlangs zijn geoefend in het geb.ruik van vuurwapens. De luchtvaartmaatschappijen beraden zich op andere maatregelen, zo als het installeren van een alarmsysteem waarmee de stewardess zich in verbin ding kan stellen met de cockpit. De luchtvaartmaatschappijen zijn niet enthou siast over het bewapenen der piloten. De „American Airlines" heeft catego risch verklaard dat zij haar piloten niet met wapen wil zien. De „Eastern Air lines" bestudeert het voorstel en de „Trans Uorld Airlines" heeft laten we ten dat zij zelf reeds maatregelen heeft genomen, maar nog niet heeft besloten of de piloten zullen worden bewapend. Het ministerie van Justitie heeft bekend gemaakt, dat er 10.000 dollar beloning is gesteld op inlichtingen die leiden tot de arrestatie van luchtpiraten. In het Huis van Afgevaardigden is een wetsontwerp door een afgevaardigde ingediend dat be oogt de doodstraf te stellen op pogingen om een vliegtuig te kapen waarin zich passagiers of bemanning bevinden. HAVANA (Cuba) (AFP) De Cubaan se regering heeft naar aanleiding van het incident een brief gezonden aan de Vei ligheidsraad, waarin wordt gewezen op het gevaar van een op handen zijnde Ameri kaanse aanval op Cuba. Het incident kan als voorwendsel voor een dergelijke aan val worden gebruikt, aldus de brief. Advertentie verantwoordelijk werk vereist concentratie De sleepvaart bij hoge zee - Hollands Glorie - dat is zijn werk. Hij is verant woordelijk voor sleep, schip en beman ning! Verantwoordelijk werk vereist concentratie! De kapitein weet uit er varing dat P.K. chewing-gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aan genaam en natuurlijk middel tot con centratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K. bij zich omdat dit de beste chewing gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.! PK - N - 2 - 6! Volgens berichten die in Den Haag op het Commissariaat voor Ambonezenzorg zijn ontvangen, is onlangs de tweede groep Ambonezen die op rijkskosten naar Indonesië zijn teruggegaan, in Djakarta aangekomen. Van de omstandigheden waaronder deze teruggekeerde Ambonezen daar leven, is de commissaris voor Ambonezenzorg, drs. A. J. van Raalte, uiteraard niet nauwkeurig op de hoogte. Volgens inlichtingen van betrouwbare zijde is de verzorging rede lijk. Armoede behoeven zij niet te lijden. De .Nederlandse regering heeft te hunnen behoeve' op de Barclays Bank te Djakar ta een tegoed in ponden gestort. De eerste groep teruggekeerde Ambone zen is door de Indonesische overheid on dergebracht in een voormalig vliegkamp, Tjaiwan, nabij Buitenzorg. De tweede thans aangekomen groep kon daar niet worden gehuisvest, omdat de eerst aange komen Ambonezen daar nog wonen. Een moeilijkheid met het vervoer van deze mensen naar Ambon is, dat de Indone sische scheepvaartonderneming, de „Pel- ni", zeer onregelmatig vaart, waardoor het verblijf van deze gerepatrieerden op Java lang duurt. Het agentschap van een Italiaanse scheep vaartmaatschappij in Djakarta is gemach tigd, de Ambonezen in Djakarta tegen betaling in ponden sterling voor rekening van de Nederlandse regering naar Am- bon te vervoeren. Als dit reeds zou zijn geschied, had men het in Den Haag moeten weten, omdat dan de rekening zou zijn aangeboden door de Italiaanse onderneming. De mensen van de eerste groep zijn nu vanuit Tjaiwan ondergebracht in de jeugd gevangenis te Tangerang, welke, naar de heer Van Raalte van betrouwbare zijde had vernomen, aan alle eisen van een be hoorlijk verblijf voldoet en zeker niet slech ter is dan wat de Ambonezen in sommige woonoorden in Nederland kenden. Van een huisvesting in Djakarta kan bij de daar heersende woningnood geen sprake zijn. Of de jeugdgevangenis, die onder het Nederlandse bestuur als zodanig werd ge bouwd en gebruikt, thans nog als gevan genis wordt gebruikt, is niet bekend. De Ambonezen, die er thans in zijn onderge bracht, worden daar niet als gedetineer den gehuisvest. Zij hebben volledige be In het jeugdcentrum „Overvoorde" in Rijswijk zal van 5 tot 31 augustus een internationaal zomerkamp voor kinderen worden gehouden. Het initiatief hiertoe is genomen door de afdeling Nederland van de „Childrens International Summervilla- ges". Engeland, Oostenrijk, de Verenigde Staten, Denemarken, Finland, Frankrijk, Egypte en Noorwegen sturen ieder een delegatie van twee jongens en twee meis jes met een jeugdleider. Nederland zal door acht kinderen vertegenwoordigd zijn Het is de eerste keer dat in ons land een dergelijk kamp wordt gehouden. De Amerikaanse vrouwelijke hoogleraar in de psychologie mevrouw D. Twitchell Allen en haar echtgenoot, de advocaat E. S. Al len, zijn de grondleggers van de interna tionale „zomerdorpen". Het doel van de kampen is, de kinderen reeds op jeugdige leeftijd internationaal begrip bij te brengen. Voor de kampen worden elfjarigen uitgenodigd, omdat ge bleken is, dat kinderen zich op die leef tijd niet storen aan de taalbarrière en ge makkelijk vriendschap sluiten, ongeacht ras, godsdienst en politiek. Invitaties wor den gezonden aan kinderen met initiatief en fantasie, die mogelijk in de toekomst een leidende functie zullen vervullen en die over aanpassingsvermogen beschik ken. wegingsvrijheid. Na een onderzoek door de Indonesische autoriteiten is tegen het vervoer naar Ambon geen bezwaar ge maakt. De animo tot terugkeer naar Indonesië onder de Ambonezen die nu nog in Neder land zijn bestaat volgens drs. Van Raal te, wel bij de ouderen, maar veel minder bij de jongeren, die voor een groot deel Ambon niet kennen en in Nederland over het algemeen een goede werkkring heb ben. Want van Indonesische zijde is te ken nen gegeven, dat in Indonesië slechts 100 personen per twee maanden kunnen wor den ontvangen. Bij een afvoer van 600 mensen in één jaar zou de repatriëring dus uiterst langzaam verlopen. Op 18 augustus zou uit Italië een boot vertrek ken met de derde groep, maar deze reis moest worden afgelast omdat na de twee de groep die onlangs in Indonesië aan kwam de volgende pas twee maanden la ter kan worden ontvangen. Vandaag is in de geweldige ruimte van de Houtrusthallen in Den Haag de ver zamelaarstentoonstelling Curiosa '61 ge opend namens de beschermheer, mr. Y. Scholten staatssecretaris van het minis terie var Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. De expositie, die gehouden wordt ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de vereniging „De Verzame laar" blüft open tot en met 13 augustus. Er heerste op deze eerste dag al een gezellige drukte, ook al door het minder mooie weer. De tentoonstelling, die men van het station Hollandse Spoor met lijn 11 gemakkelijk kan bereiken, is zeker een be zoek waard. Men vindt er een prachtige verzameling spaarpotten met zeldzame exemplaren, een schitterende collectie ori ginele kostuums uit de achttiende eeuw en verscheidene kostbare verzamelingen van postgezels, lucifersmerken en munten. De Nederlandse Vereniging van Aero- philatelisten „De Vliegende Hollander" houdt tegelijkertijd een jubileumtentoon stelling van lucht- en poolpost, die uit zonderlijk van kwaliteit is Jhr. W. Six uit Haarlem exposeert zijn poststukken, die getuigen van vliegtuigrampen, de Egypte naar Tziracopoulo een unieke historie van pioniervluchten en verder vindt men er inzendingen van grote luchtvaartmaat schappijen, zeppelinpost. ballonvluchten, katapultpost en raketcuriosa. De F.T.T. stelt drie speciale afstempe lingen beschikbaar voor poststukken die op de tentoonstelling worden gepost. Radio en televisie uit binnen- en buitenland gaven blijk van belangstelling op deze eerste dag. Van zes uur hedenmorgen tot kwart over elf zijn in IJmuiden geen zeeschepen beloodst. De loodsdiensten staakten zowel voor grote als voor kleine schepen in ver band met het slechte weer op zee. Het slechte weer heeft men kennelijk tijdig kunnen verwachten, daar in de afgelopen nacht verscheidene schepen zich haasten IJmuiden te bereiken of te verlaten. Op de Stationsweg in IJmuiden zijn don derdagmiddag en -avond twee bromfietsers van 71 jaar bij het nemen van de bocht tegen het trottoir gereden en gevallen. Een van hen kreeg een hersenschudding, de andere brak zijn rechterbeen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7