Hoad, Segura, Trabert en Gimeno in halve finales proftoernooi Noordwijk Teleurstellende tijden op de eerste dag van zwemkampioenschappen Sport tijdens het weekeinde Marianne: aan de top door wilskracht HOOG NIVEAU Italië-Zweden na eerste dag 1-1 Groenendaal-toernooi tot kwart-finales gevorderd Slechts vier prestaties van redelijke klasse vrijdagavond in Heerlen K 1 Jeugdvierdaagse geëindigd ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1961 15 1PH r?dwerdeterec^0t5gaaToe^ndoorbVrak Heerlen zal het zondag op de Het tennistoernooi \dag ben ik voor het eerst weer gaan in Oostende trainen en maakte toen tijden die nou Ook Ran en Stam in zeslandentoernooi Voetbal Stanley Matthews moet thuis komen TENNIS CRICKET Om de Galea-beker Marianne Heemskerk (rechts) met trainer Jan Stender en de badjuffrouw in Crailoo, Nel van Vliet (ook zij werd getraind door Stender), die in 1948 Olympisch goud behaalde bij de Spelen in Londen. Davies tegen Cawthorn in de finale A m er ik a Tempo Conditie SPRITE CARAVANS vanaf 2795.007500.00 Wereldkampioenschap schaken voor de jeugd Zeilen Wedstrijden Holland week werden uitgesteld Rus Pinegin won eerste race in Starklasse Voor wereldkampioen schappen schreven zes landen in Tennis van klasse heeft de eerste dag van het internationale toernooi in Noord- wijk met deelneming van acht spelers uit de groep van professionals van Jack Kra mer te zien gegeven. Haillet, de nu 30- jarige Fransman, die als amateur de eer- Segura in actie in zijn partij tegen Gonzales. Het was echter duidelijk, dat ditmaal Se gura de sterkste was. Met zijn prachtige spreiding en geraffineerd plaatsen, zeer ste plaats innam op de nationale Franse sterk in het offensief soms, overrompelde ranglijst, uitgezonderd kwamen hier spe- hij Gonzales in de derde set: 6-2, waarbij Iers op de baan, die elk voor zich een grote reputatie hebben en tot de sterkste spe- T ennis Iers ter wereld behoren. Van hen impo neerde ditmaal het meest de veteraan Pancho Segura, wiens veertig jaren men wel van zijn gezicht, maar zeker niet van zijn spel kan aflezen. Fabelachtig was de wijze, waarop hij de 33-jarige Pancho Gon zales. die al jaren wordt beschouwd als de sterkste tennisser ter wereld, bedwong. Alleen al zijn geweldige reactievermogen, nodig om de sterke service van zijn tegen- stander te bedwingen, dwong groot respect Ear] Buchholz. Het technische en tacti- ?J. Bovendien was zijn spel zo geslepen, sche overwicht van de Spanjaard was in alleen al het feit, dat hij tot tweemaal toe Gonzales' service wist te weerstaan, hem stempelt tot nog altijd een van de grootsten onder de groten. Lew Hoad behoefde zich niet bijster in te spannen om Haillet met 62 62 te verslaan. Zijn tegenstander kwam te veel bij hem tekort en vormde geen moment een bedreiging. Ook de oud-Wimbledon- kampioen Tony Trabert kon zich voorna melijk beperken tot een demonstratie van zijn eigen grote kunnen tegen zijn landgenoot Barry Mackay, die ook in twee sets (6—2 64) ten onder ging. Als laatste kwalificeerde zich voor de halve finales de 24-jarige Spanjaard An dres Gimeno in een vooral tegen het einde boeiend gevecht tegen de Benjamin van het gezelschap, de 20-jarige Amerikaan Gisteren was het de eerste dag van het proftoernooi in Noordwijk - de eerste ver toningsdag van wat men in de volksmond noemt het tenniscircus van Jack Kramer. Vijftienhonderd mensen op de tribunes van het aloude in de duinen uit gegraven tennispark zagen daar cracks aan het werk als Pancho Gonzales, Lew Hoad, Barry Mackay, Tony Trabert, Pancho Segura, Andres Gimono, Robert Haillet en Earl Buchholz, allen spelers die volledige professionals zijn en aan hun wedstrijden en toernooien heel best gevul de portefeuilles overhouden. Nu kan men daar voor of tegen zijn, dat achttal van Kramer gaf het publiek waar voor zijn geld. Het mogen dan sportlieden zijn die hun aanvankelijke hobby tot hun be roep hebben gemaakt, maar in dat beroep zijn zij niet vervallen in dagelijkse (ten nis) sleur waarbij de plichtmatigheid de plaats heeft ingenomen van de vroegere drang tot uitleven. Goed, men mag hen artisten noemen, maar die artisten hebben allen die wel eens op een tennisbaan heb ben gestaan en dus weten hoe moeilijk tennis technisch en taktisch is, heel wat hartverwarmends geboden. Zo'n middag professional tennis tus sen twee en zes uur werden er vrijdag vier enkelspelen afgewerkt was voor ons dan ook een zeer bijzondere belevenis, die geen ogenblik bedorven werd door de gedachte dat dat achttal dat op het cen- trecourt verscheen eigenlijk niets anders deed dan talenten verzilveren. Tegenstanders van beroepsspel stellen altijd dat professionals zo veel op robots lijken, op dure machines die zonder meer aan door eigenaars gegeven opdrachten plichtmatig voldoen. Wel, zo niet in ieder geval die acht spelers van Kramer gis teren in Noordwijk; spelers die geen ster allures vertonen, geven zij wat zij op hun leeftijd aan conditie maximaal te geven hebben en geen tekenen vertonen ook maar ooit van machinaal tennis gehoord te hebben. Alles bijeen een wedstrijdmid dag een voorstelling zo men wil van goede sport op hoog niveau. dat het aan alle kanten fonkelde. Gonzales raakte er door verblind, ver loor zijn service in de tweede game van de eerste set, daarna nog eens in de acht ste game, vlak nadat Gonzales een love de eerste set te groot en hoe verbeten Buchholz ook terugvocht, tegen deze supe rioriteit was hij niet opgewassen. In de tweede set groeide Buchholz ech ter tot steeds grotere hoogte en moeilijker werd het nu voor Gimeno om hem te game had gescoord op de service van de De jonge Amerikaan t,We?alJ?set. ee- toonde zich bovendien een zeer strijdbare de set te verliezen. In de tweede set ge lukte het Gonzales meer vat te krijgen op de slagen van de onvermoeibare Segura, wiens spel soms ondoorgrondelijk is. In de vierde game forceerde Gonzales een door braak op Segura's service (4-1) en deze stand was de basis waarop hij de winst in de tweede set greep, welke hij bekroon de met een lovegame. figuur, die zich niet zonder meer naar het slachtoffersbankje wilde laten leiden. De echte wedstrijdsfeer, die wij te veel zo no de hadden gemist, kwam nu even met de stormachtige wind mee in de arena. Uit een achterstand van 35 kwam Buchholz op 55. Daarmee was hij tevens echter uitgepraat. Zijn weerstand brak en ge makkelijk kon Gimeno tenslotte de set en daarmee de partij tot zich trekken. In de vandaag te spelen halve finales ko men tegen elkaar uit Gimeno en Hoad in de ene en Trabert en Segura in de andere partij. Verder worden vandaag gespeeld de dubbelspelen: Trabert-Haillet tegen Hoad-Gimeno en Mackay-Buchholz tegen Gonzales-Segura. De uitslagen van de eerste ronde van het enkelspel luidden: Hoad (Austr.) Hail let (Fr.) 6—2 6—2; Segura (Ecuador) - Gonzales (Mex.) 6—3 3—6 6—2; Trabert (Amerika) Mackay (Amerika) 6—2 6 4; Gimeno (Spanje) Mackay (Amerika) 6—2 7—5. Vrijdag is in Milaan een begin gemaakt met de finale (Europese zone) van het toernooi om de Davis Cup. Na de eerste dag is de stand in deze wedstrijd, waar in Italië tegen Zweden uitkomt, 1-1. In het eerste enkelspel versloeg Jan- Erik Lundqvist de Italiaan Nicola Pie trangeli met 6-2, 7-5, 1-6, 6-4. Fausto Gar- dini bracht vervolgens de balans in even wicht door de Zweed Ulf Schmidt met 3-4, 4-6, 1-6, 6-3, 6-1 te verslaan. Lundqvist had voor zijn overwinning 1 uur en 45 min nodig. Nadat de Zweed, vooral dank prachtige backhand-slagen de eerste set op zijn naam had gebracht zag het er naar uit dat hij ook de tweede Lundqvist opnieuw de service van zijn te- vlinderslag, een spannend gevecht om genstander, die daarop de tweede set met de nationale titel worden, bpannena, 7-5 verloor. maar niet snelomdat zowel Tineke Prachtig herstelde Pietrangeli zich ech- j aaer})erp als Atie Voorbij net als ik ter In twaalf minuten veroverde hij door I ft h accuraat plaatsen de derde set. De over- met in al te beste vorm steken. Tineke winning ging echter toch naar de Zweed, heeft een tijdje in het ziekenhuis ge- die de laatste set met 6-4 won. legen en is nog lang de oude niet. Atie Bepaald pech had UlfSchmidt. Naide üaaj. over nm er helemaal mee eerste set met 6-4 te hebben verloren, won UnnU hij de tweede en de derde In de vierde op te houden, omdat ze moeite heeft set kreeg de Zweed echter last van kramp haar vorm te houden en ik heb vorige wat hem volkomen kansloos maakte. week net drie dagen in bed gelegen n met keelontsteking. Jongstleden dins- Voor de halve finales van het internatio- niet geschikt zijn om met veel zelfver- nale tennistoernooi van Oostende plaatsten trouwen naar de nationale zwemkam- zich de Belg Brichant, de Australiër He- I rtioenschappen toe te gaan. Ik hoop, witt, de Venezolaan Pimantel en de I rJat het voor ons alle drie een beetje Krishnan .Van en a en ric an meem^ maar nogmaals, snelle tijden moet men in Heerlen niet verwachten Dat zegt de zestienjarige Marianne Heemskerk in haar ouderlijk huis aan de rijksweg Amsterdam-Amersfoort in Bus- sum. De kleine, stevig gebouwde zwem ster is de laatste tijd nog al eens in het nieuws geweest. „Ja, maar niet op de manier zoals je dat graat wilt. Het nare is, als je wat gepresteerd hebt gaan allerlei mensen zich met je bemoeien. En dan niet al leen met je zwemmerij, maar ook met privé-dingen. Maar laten we dat nou maar laten rusten. Alles is, voor zover ik weet, nu opgelost. Ik heb overschrij ving aangevraagd van zwemclub „Naar- den" naar „De Robben" in Hilversum. Pas op 15 oktober mag ik als lid voor de Robben uitkomen, tot die tijd zwem In het Groenendaal-toernooi hebben de Amsterdammers G. de Jong en M. Koster, de Beverwijkers John Groen en Jan Ter voort en de HLTC'ers N. Clegg en Hans Steffelaar gisteravond de kwarteindstrij den bereikt. Mogelijk zullen Horn en Nie land zich nog bij dit zestal voegen. G. de Jong. die in de kwa'rteindstrijden Clegg zal ontmoeten en tot de grote favorieten gerekend moet worden, versloeg zijn tegen stander J. v- d. Veer met het grootst mo gelijke verschil. Een bijzonder pittig duel speelde de Amerikaan Clegg tegen de Amsterdammer Goudsmit. Minutieuze pas singshots en fraaie returns van Goudsmit op smashes van de HLTC'er sierden dit treffen, dat na een enerverende eerste set (6-6) met 8-6 en 6-3 door de rustige Ame rikaan werd gewonnen. M. Koster scha kelde Aad Tervoort met 6-3 en 6-2 uit en John Groen bleef Watse Heringa de baas In dit duel had Groen meer macht dan de setstanden doen vermoeden: 6-3 en 6-4. Jan Tervoort toonde tegen Piet Witte man (Amsterdam) dat zijn netspel nog voor verbetering vatbaar is, maar overi gens bezit de Kennemerland-crack toch nog voldoende capaciteiten om sterke tegenstanders in twee sets te kloppen tweemaal 6-3. Hans Steffelaar bleef H Blom de baas met 6-2 en 6-1. In de eerste ronde werd F. Hassink ver slagen door P. Horsman (tweemaal 6-1) en moest R. v. d. Broek met dezelfde cijfers buigen voor J- Mulder. In het B-toernooi meldde H M Schreu der zich als eerste finalist. Hij won van H. van Doorn in de halve-eindstrijden met 6-2 en 8-6. De eindstrijden zullen zondag voorname, lijk in de namiddag plaatsvinden. De eerste series va'n de Nederlandse zwemkampioenschappen, die dit weekeinde in het zwembad „Ter Worm" in Heerlen worden verwerkt, hebben de aanwezigen niet de indruk gegeven dat de Nederlandse zwemelite in grote vorm verkeert. Dat een zwemmer zich met een tijd van 5.12.1 voor de finale van de 400 m vrije slag weet te plaatsen, dat een ander de eindstrijd op de 200 m vlinderslag bereikt door zijn serie in 3 min. 20.2 sec. (wereldrecord 2.12.8...) te zwemmen en dat op de 100 m vlinder slag dames slechts twee meisjes onder de 1.14 blijven, zijn toch wel symptomen, die op een sterke teruggang van het prestatie peil wijzen. Goede verrichtingen waren op de regenachtige vrijdagavond dan ook bij zonder zeldzaam. En bij het opmaken van de balans kwa men wij tot welgeteld vier prestaties van redelijke klasse. Dat zijn de 1.12.4 en de 1.12.6, waarmee Marianne Heemskerk ondanks haar Robben-uitrusting nog steeds voor de KNZB zwemmend en Tineke Lagerberg als snelsten uit de vlinderslag series kwamen, voorts de 1.11.0 waarmee onze rugslagcrack Ria v. Velsen de ZIAN- ploeg de leiding gaf in de wisselslag esta fette en de 1.13.8 van Marijke von Hebei Ada den Haan en Bettie Heukels kijken naar de verrichtingen van hun concurrenten in Heerlen. (Brunhilde) in de rugslagseries van de meisjes. Dat de goedzwemmende jeugdige Groningse gediskwalificeerd werd wegens een verkeerde slag in een mislukte finish doet aan de veelbelovende tijd niets af. Verder was het een reeks matig gezwom men races, waarin Johan Bontekoe zich kon veroorloven samen met Henk van der Linden in 4-55.0 de snelsten van de 400 m te zijn en wa&rin Bert Sitters aan 2.41.1 op de 200 m vlinderslag genoeg had om een binnenbaan in de finale te krijgen Dat Bontekoe later ook de beste tijd op de 200 meter maakte en met 2.11.3 ruim zes seconden sneller was dan Ronnie Kroon betekende tenslotte nog iéts Voor de finales plaatsten zich: 400 meter vrije slag heren: 1-2. Henk van der Linden (Zwemlust) en Johan Bontekoe (HPC) beiden 4.55.0. 3. Joop de Witte (AZC) 4.56.8; 4. Beiering (Tiel) 5.01.5: Richards (Dolfijn) 5.03.4; 6. Van der Akker (UZSC) 5.12.1. 200 meter vlinderslag heren; 1 Bert Sit ters (Het IJ) 2.41.1; 2. Hanou (Naarden) 2.57.0; 3. Koos de Jong (LZC '29) 2.57 4 Grootveld (Naarden) 3.06.9; 5. Brinkhof (AZ '70) 3.15.6; 6. Wursten (DZV) 3.20.2. 200 meter vrije slag: 1. Johan Bontekoe (HPC) 2.11.3; 2. Wim v. Spingelen (HZPC) 2.16.4; 3. Henk van der Linden (Zwemlust) 2.16.6; 4. Ronnie Kroon (ZAR) 2.17.4; 5. Joop de Witte (AZC) 2.18.3; 6. P. Vroegop (Het IJ) 2.19.1. 100 meter vlinderslag dames: 1. Marian Heemskerk (KNZB) 1.12.4; 2. Tineke La gerberg (Naarden) 1.12.6; 3. Aty Voorbij (De Robben) 1.14.1; 4. Astrid Ording (Het Gooi) 1.16.9; 5. Jopie Troost (HDZ) 1.17.0; 6. Corrie Schimmel (Het Gooi) 1-17.3. Voor de finale van het nummer 4 x 100 meter wisselslag dames plaatsten zich de volgende verenigingen: 1. HDZ (Amster dam) 5.03.8; 2. De Robben (Hilversum) 5.06.8; 3. Naarden 5.08.1; 4 ZIAN (Den Haag) 5.18.7; 5. Het IJ (Amsterdam) 6.25 6; Voor de finale van de 4 x 100 meter wis selslag heren kwalificeerden zich: 1. HPZ (Heemstede) 4.41.6; 2. Het IJ (Amsterdam) 4.429; 3 Zwemlust (Utrecht) 4.50.7; 4 ZIAN (Den Haag) 4.55 6: 5-6. Surea (Bre da) en Naarden elk 4.59.1. Cor Braasem, de coach van 't nationale waterpoloteam heeft, naast de reeds ge kozen spelers Rolf Wagenaar, Ben Kniest, Bram Leenaarts, Kees de Wit, Hans Mul ler, Fred van Dorp, Hans Aalberts, Hans Wouda en Harry Vriend, nog Haro Ran (Zian) en Tom Stam (Nereus) aangewezen voor het zeslandentoernooi dat van 10 tot en met 12 augustus in Huizen zal worden gehouden. De 46-jarige voetbalcrack Stanley Mat thews moet van zijn club Blackpool on middellijk zijn tournee door Canada die nu al drie maanden duurt afbreken en direkt naar Engeland terugkeren. Mat thews, die door Toronto City als gast was geïnviteerd, wilde graag op 23 augustus met de Canadese club uitkomen tegen Real Madrid. Aangezien deze wedstrijd vier da gen na het begin van het Engelse voetbal seizoen valt, heeft Matthews zijn clubbe stuur telegrafisch toestemming verzocht nog wat langer bij Toronto City te mo gen blijven. Het antwoord van Blackpool was kort maar veelzeggend: „kom onmid dellijk terug". Matthews is voorlopig opgesteld in het elftal van Blackpool, dat op 8 augustus een oefenwedstrijd moet spelen. Boven dien dient hij van de partij te zijn als de .club nog voor het officiële voetbalseizoen begint een toernee door Ierland madkt. Vandaag en morgen vraagt in Heem stede het A-toemooi van Groenendaal de aandacht. Men mag verwachten dat de meeste eindstrijden tussen drie en zes uur gespeeld zullen worden. Het lijkt ons niet uitgesloten dat de halve finale een revan che van de eindstrijd van het Brederode- toernooi, tussen Jan Tervoort en de Haar lemse kampioen Cees Nieland kan bren gen; de Amsterdammer De Jong en zijn stadgenoot M. Koster lijken ons de kan didaten voor de andere halve finale. Bij de dames „tippen" we voor de eindstrijd Rijneke v. d. Linden en Rietje Tervoort. Er is een bijzonder groot cricketpro gramma tijdens het weekeinde. Vandaag al komt Rood en Wit in Den Haag uit te gen HCC II (een inhaalwedstrijd) en mor gen komt de cldb van de Spanjaardslaan in eigen omgeving tegen VOC in het veld. Het tweede elftal (eerste klasse B) speelt zondag uit tegen PW, Haarlem ontmoet in Amstelveen VRA. In de tweede klasse heeft R. en W. III een thuiswedstrijd tegen Sparta II. Met bloemen en muziek zijn vanmiddag de deelnemers aan de vierde internationa le jeugdvierdaagse in Rotterdam binnen gehaald. Van de 1869 jongens en meisjes zijn er in totaal slechts twintig uitgeval len. Door een dikke haag van belangstellen den hebben de jeugdige tippelaars het laat ste deel van hun tocht afgelegd. Bijna al lemaal met bossen bloemen in de armen, bijna allemaal zonder hinken. 1332 jongens en meisjes liepen voor de eerste keer mee, 357 voor de tweede, 93 voor de derde en 70 voor de vierde keer. Er waren een kleine honderd buitenland- deelnemers uit Engeland, Ierland, Duitsland, België en zelfs de Verenigde Staten. Maar deze laatsten waren toeval lig in ons land. Aan het eind van de middag werd de herinneringsmedaille uitgereikt. Wie deze reeds hadden kregen er een kroontje bij, of wanneer men voor het derde jaar mee deed, een ster. Degenen die voor de vier de keer meegelopen hebben kregen een zilveren medaille. De 15 km afstandsmars is het meest in trek geweest. De internationale jeugdvierdaagse werd besloten met een taptoe en feestje. Sport in het kort VOETBAL. De Nederlandse eredivisie club Fortuna heeft met 74 gewonnen van het Luxemburgse Spora De ruststand in deze ontmoeting, die in Luxemburg werd gespeeld, was 4—2 in het voordeel van de Nederlanders. SPEEDWAY. De Deense kampioen Ame Pander, die zaterdag tijdens speedwaywed strijden in Coventry ernstig werd gewond bij een botsing met de Engelse rijder Owen, is bij bewustzijn gekofnen. Krishnan de meeste moeite zich te hand haven. De Belg won met 64, 97 van de Au straliër Newcombe en Krishnan zegevierde met 4—6, 6—1, 64 over Fletcher (Austr Voor de halve finales van het dames en kelspel plaatsten zich de Belgische Chris tine Mercelis, de Australische Jan Lehane. de Zuidafrikaanse mej. Hunt en de Britse Diana Starkie. In de halve finales van het toernooi om de Galeabeker zegevierden de Spanjaarden José Luis Arilla en Gisbert in het dubbel spel met 2—6, 7—5, 6—3, 6—2 over de Bel gen Drossart en De Gronckel. Na de twee' de dag luidt Spanje met 21. In de andere halve finale tussen Frank rijk en Italië nam Frankrijk door een over winning in het dubbelspel een 2—1 voor- ik als li 1 van de KNZB. Helemaal leuk sprong. Frangois Jauffret en Daniel Con- is dat niet, want ik mag nu allen maar tet zegevierden met 63, 63, 62 over Stefano Gaudenzi en Bodo. De Brit Mike Davies en de Australische titelhouder Peter Cawthorn hebben zich geplaatst voor de finale van het toernooi voor tennisleraren, dat in Eastbourne wordt gehouden. In de halve finales ver sloeg Davies de Deen Kurt Nielser met 119, 64 en won Cawthorn met 75. 16, 63 van John Hom (Ierland). meedoen aan officiële wedstrijden door de KNZB georganiseerd en bijvoorbeeld niet aan enkele langebaanwedstrijden. Dat vind ik zo jammer omdat ik van zwaar werk hou én omdat ik op enkele van die wedstrijden een beker te verde digen heb. Die bekers moet ik nu zonder slag of stoot afgeven". ..Ik hou van zwaar werk. Daarom heb ik ook zo genoten van mijn verblijf in Amerika, tijdens mijn paasvakantie." „Daar heb ik een poosje getraind onder leiding van Mike Rappaport, coach van de University of California in Santa Bar bara. Wat heeft zo'n coach het een stuk makkelijker dan onze trainers. Neem maar alleen het feit, dat Mike bijna de hele dag kon beschikken over een prach tig vijftig meter bad. Daar in Amerika passen bijna alle coaches de interval- training toe, het steeds maar weer her halen van bepaalde onderdelen, het vol- uit-stoppen, voluit-stoppen systeem. Al les gebeurt daar met de stopwatch in de hand." „Ik weet zeker dat onze coaches die training ook zouden toepassen als ze er maar de tijd en de ruimte voor kregen. Maar hoe gebeurt het hier? Een man als •Jan Stender bijvoorbeeld moet de hele dag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zwemlessen geven aan kinderen, die nog geen slag weten te maken. Daar moet hij z'n brood mee verdienen. 's Avonds tegen het donker worden, als de andere mensen het zwembad hebben verlaten, kan hij pas zijn aandacht aan ons wijden. Of 's morgens zo vroeg dat een normaal mens nog niet aan zwem men denkt. Met dat trainen van ons ver dient hij geen cent." „Neem nou zo'n coach als Mike Rap paport. Die traint de hele dag de beste zwemmers en zwemsters die er zijn en krijgt daarvoor van de universiteit een behoorlijk salaris. Hij is een soort sport leraar van de school, maar doet niets anders dan zwemtrainen." Wie aan Marianne vraagt wat de wed strijd is, waar ze haar mooiste herinne ring aan heeft, krijgt niets te horen over de finale 100 meter vlinderslag in Rome, waarin zij voor ons land het olympisch zilver opeiste, maar over.. „Die strijd tegen het horloge in Leip zig. Dat was op 12 juni vorig jaar. Ik had toen een officiële aanvrage inge diend voor een aanval op het wereldre cord. Midden tussen de internationale wedstrijden door mocht ik in mijn eentje die recordpoging doen. Het hele bad in Leipzig zat vol publiek. Vanaf het mo ment dat ik in het water sprong tot aan de finish schreeuwden al die Oostduitsers op het ritme van mijn slagen: Tempo tempo, tempo.. Dat was een enorme steun. Als ik dreigde te verslappen, hoor de ik hun aanmoedigingen, probeerde in de maat van hun geschreeuw te blijven en werd zo als het ware door hun geroep naar de finish geduwd! Fantastisch wat een sportief publiek was dat! Twee se conden knabbelde ik van het record af Ik heb dat wereldrecord nog steeds met die tijd van 2.34.4." „Nee, in Rome was het heel anders Daar was iedereen zo nerveus, zo ge spannen. zo lichtgeraakt.En toen ik als tweede aankwam, kuste iedereen me, al lerlei officials van onze bond vielen me om de hals. Dezelfde die nu maar daar zouden we niet over praten." Een uurtje later, in zwembad Crailoo terwijl Marianne in hoog tempo 400 me ter vlindert om een beetje los te komen zegt haar trainer Jan Stender: „Een fantastische wilskracht, die Ma rianne. Ze moet het van haar conditie hebben. We hebben hier bij de Robben Amy Hamsweerde, die een buitengewo ne natuurlijke begaafdheid heeft. Als die Amy de wilskracht en dapperheid van Marianne had zou ze tot eenzame hoog te stijgen. Ook Marianne zou niet te be naderen zijn als ze de natuurlijke soe pelheid en gaven had als Amy. Maar ja dat zie je vaak, meisjes met uitzonder lijke begaafdheden missen de wilskracht om ze uit te buiten. Meisjes met veel minder natuurlijke hulp vechten als ver betenen om aan de top te komen. Van dat laatste soort is Marianne er een. Dapper, een stugge volhouder met een ontembare vechtlust. Daarom is niets haar te veel. Daarom ook heeft zij het Nederlands record 4 x 100 meter wissel slag persoonlijk. Het is het zwaarste nummer, want dan moet zo'n meisje achter elkaar 100 meter vlinderen, 100 meter rugcrawl, 100 meter schoolslag en 100 meter borstcrawl." Met de duim naar 't in het donker wa ter nauwelijks meer zichtbare meisjes kopje wijzend zegt zwemnestor Jan Stender: „Fijne meid, om te trainen, zegt nooit nee.let op, die gaat nog heel wat mooie dingen doen Wandelsport Advertentie V EERDE, Leidsevaart 232-252 Tel 10138 Schaken Van 12 augustus tot en met 2 september zal in Den Haag een schaaktoernooi wor den gehouden, waarin om de wereldtitel voor jeugdige schakers beneden de 20 jaar zal worden gestreden. Dit is een tweejaar lijkse wedstrijd van de FIDE (Wereld schaakbond), die ditmaal de organisatie aan de Koninklijke Nederlandse Schaak bond heeft toevertrouwd. Ongeveer 30 landen hebben voor het toer nooi ingeschreven. Nederland, dat als or ganiserend land met twee spelers mag uit komen, heeft C. Zuidema, de nationale jeugdkampioen, en J. Diekstra als deelne mers aangewezen. Tot dusverre heeft dit tweejaarlijkse toernooi altijd zeer sterke kampioenen op geleverd, zoals Spasrky, Lombardy, Ivkov en Panno. Ook ditmaal komen op de deel nemerslijst namen voor van spelers die reeds hun sporen hebben verdiend, zoals Hort (3de speler van Tsjechoslowakije), Gheorghiu (kampioen van Romenië), Par ma (Joegoslavië), Kuindzhi (Sovjet-Unie), Küttner (Oost-Duitsland), enz. De eerste ronde wordt gespeeld op za terdag 12 augustus. Wedstrijdleider is de heer H. de Graaf, bestuurslid van de KNSB. De wedstrijden voor de Holland Week II, die vrijdag op het IJselmeer zouden wor den gezeild, zijn in verband met de harde wind tot nader datum uitgesteld. De races zullen waarschijnlijk vanmiddag plaats vinden De Rus Timir Pinegin Olympisch kampioen 1960 heeft vrijdag op de rede van Kiel de eerste race, die telt voor het Europese kampioenschap Starklasse, ge wonnen. De tweede plaats was voor de Westduitser Bruno Splieth. Wielrennen Vierentwintig landen hebben ingeschre ven voor de wereldkampioenschappen wielrennen, die van 25 augustus tot 3 sep tember in Zürich (baan) en ln de omgeving van Bern (weg) worden gehouden. De lan den die zich hebben aangemeld zijn: West- Duitsland, Oost-Duitsland, Oostenrijk, Au stralië, België, Chili, Columbia, Denemar ken, Spanje, Zwitserland, Frankrijk, Groot-Brittannië. India. Ierland, Italië, Ja pan, Luxemburg. Nieuw-Zeeland, Neder- Jan Dassen land, Polen, Zweden, Tsjechoslowakije,

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15