Westen inventariseert middelen tegen Sovjet-acties in Berlijn door radium werkplaats Driedaags gesprek over alle haarden van onrust HET WEER Felle brand bij papierfabriek Van Gelder richtte grote schade aan Besmetting in militaire Borgward - Skoda COIFFURES DE VRIES AUTO UNION - DKW mm Par ijse conferentie gestart Kamer krijgt een economisch plan v. LOON's Diplomatiek bestand in de kwestie-Bizerta Walter Ulbricht in Moskou éeè MORRIS before you (my! 46e JAARGANG NUMMER 231 ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1961 DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING N.V. CARROSSER1EFABRIEK CHRISTIAANSE Uitdeuken - repareren SEIZOEN-OPRUIMING In de krant van heden: N.V. Garage VERBEEK „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. Het woord is aan Tegelijk met begroting voor 1962 Prijzen vanaf 5695. AUTOMOBIELBEDRIJF DAUPHINS Automobielbedrijf VELSERBEEK GROEMEWEG «9 TEI 7271 IJMUIDEN Koeler Aan het strand Stevenson meent dat de Fransen terug moeten Bonn verbiedt betoging Varende vuurtoren Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie. P. MPeerchoom en^MrUL^C^M^de^^j^ Advertentie Lange Herenstraat 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 lÉIDSESTIMAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) PARIJS, 5 augustus. Het westen mag vakantie houden, zijn diplomatie werkt door om zich te prepareren op de crisis misschien de crises die na de vakantie te wachten staat. Om half elf vanochtend hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Groot- Brittannië en Frankrijk, Dean Rusk, Lord Home en Couve de Murville op de Quai d'Orsay hun „long week-end" ge opend, een westelijke rondblik over de wereldproblemen en een poging tot coördinatie van het westelijk beleid. De hoofdschotel van de agenda is Berlijn en voor die bijkans onverteerbare gang zal nog een vierde disgenoot aanschik ken: Heinrich von Brentano, de West- duitse minister van Buitenlandse Zaken. Het heet een ultra-geheime conferentie te worden; het westen wil zijn plannen voor een tegenactie niet tevoren open baren. Alleen zal Dean Rusk dinsdag de permanente vertegenwoordigers bij de NAVO inlichten. Terwijl de ministers en hun dozijnen experts zich vanochtend aan het werk zet ten, viel over Parijs de stilte van een zomerweek-end- Alles wat rijden kon ont vluchtte de hete stad. Maar in die stilte luisterde men ook naar hetgeen Le Monde „de dreun der laarzen" noemde: nimmer was de Parijse atmosfeer zo dreigend ge vuld van geruchten over een op handen zijnde nieuwe staatsgreep van rechts tegen De Gaulle. Die geruchten wezen uiteraard op het politieke overleg der westelijke groten, dat zelfs de gedeeltelijke vervul ling van een hartewens van De Gaulle is. De ministers, die in de Papagaaienzaal van de Quai d'Orsay alle kwade mogelijk heden van de Berlijnse crisis onder ogen hebben te zien. kregen op het laatste mo ment twee nieuwe -stukken in hun dossier. Het eerste geldt het bericht dat de Oost- duitse leider Ulbricht aan Kroesjtsjev zou hebben verzocht de grens tussen Oost- en West-Berlijn te sluiten om de voor hem Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Kerkdiensten5 Films 5 Uit stad en omgeving5, 10 Horen en Zien 7 Kunst ,7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Effecten en Geldmarkt 10 Scheepsberichten 10 Erbij 11 tot 14 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's waarin opgenomen „Erbij" Advertentie Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Advertentie 1 deurs kast geheel leg 84.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 lange Nieuwstraat 497 fel 7302 Adviezen omtrent haar. en huidbehandeling Bismarck Nooit wordt zoveel gelogen als na een jachtpartij, gedurende een oorlog en vóór een verkiezing. Het ligt in het voornemen van de rege ring om gelijktijdig met de miljoenenno ta 1962 aan de Tweede Kamer der Staten Generaal een summier voorlopig econo misch plan voor dat jaar als door de commissie-Simons bedoeld aan te bie den en te publiceren. Dit delen de ministers Zijlstra en De Pous mee in antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid Peschar (Pv.d.A). Zij delen de mening van de heer Peschar, zo zeggen zij in hun antwoord, dat een gedachtenwisseling over de econo mische betekenis van de begroting slechts tot haar recht kan komen tegen de achter grond van een overzicht van de nationale economie in haar geheel. Niemand heeft er echter aan gedacht, dat wanneer instrumenten ter revisie wor den aangeboden, zich onder het glas van het instrument radio-actieve stof kan heb ben verzameld en bij het openen daarvan uit kan vallen. Voor het openen van in strumenten werd dus daarom niet voorge schreven, dat dit voortaan slechts onder schieden. Bij de controle op 28 juli is opnieuw besmetting van de werktafels als ook van de vloer geconstateerd. Als oorzaak daar van wordt nu verondersteld het stof van de lichtgevende verf, dat bij opening van ter revisie aangeboden instrumenten op het beschermende glas kleeft of uit het instrument op de tafels en de vloer valt. Aangezien bovendien de lichtgevende verf, welke bij de revisie wordt gebruikt, ra dium bleek te bevatten in plaats van het onschuldige promethium 147, zijn alle ver dere werkzaamheden daarmee gestaatk. Het gevaar van de geconstateerde be smetting schuilt niet in de straling, maar in de mogelijkheid dat radio-actieve stof in het lichaam terecht komt. Advertentie ineL verwarming. Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken Bloemendaal - Korte Kleverlaan 30 - 40 Telefoon 02500 -51301. van diplomatieke acties via economische repressailles tot militaire plannen om met conventionele wapens naar Berlijn door te stoten. Voor beide zijden is Berlijn een symbool geworden, het gaat er nu al om wie de sterkste zenuwen heeft, en straks misschien wie de sterkste middelen. Advertentie RENAULT ONDINE GORDINI FLORIDE ESTAFETTE Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaarbewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Zondag in de loop van de dag van het westen uit enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind, ruimend van zuid naar west, In het algemeen lagere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee Een vrij diepe depressie houdt het weer onstabiel. Morgen na enige regen wat opklaringen en een vrij sterke westenwind. Temperatuur 17 a 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Ondanks zonnige pe rioden nog koel en onbestendig. Vannacht omstreeks twee uur is brand uitgebroken in de papierfabriek van Van Gelder Zonen in Velsen-Noord. Een arbei der ontdekte omstreeks die tijd de vlam men die tussen het houten plafond en het dak zich een weg vraten. Hij waarschuw de onmiddellijk de bedrijfsbrandweer. De vuurhaard bevond zich onder het dak van de hal waar de papiermachine nummer achttien staat. De brand liet zich al direct ernstig aan zien. De bedrijfsbrandweer van Van Gel der Zonen had het niet gemakkelijk. Be sloten werd dan ook de assistentie in te roepen van de gemeentelijke brandweer. Dit gebeurde om omstreeks kwart voor drie hedennacht. De Velsense brandweer rukte met drie spuitwagens uit onder com mando van brandweercommandant P. J. de Klerk, geassisteerd 'door brandmeester J. P. Hederik. Er werd veel water gegeven met totaal zeven slangen. Het vuur dreigde over te slaan op een op het dak staande ventilatie- tunnel. De vuurhaard was zeer moeilijk te bereiken. Onder het dak brandde het als een fak kel, voornamelijk veroorzaakt door het ve le brandbare materiaal als vilt en asfalt. De brandweerlieden slaagden erin het vuur te beperken tot plafond en dak. Met donderend geraas stortte echter een zware betonnen fundering van de ventila- tietunnel op de in de hal staande bobineuse waardoor grote schade ontstond. Gelukkig werd niemand gewond. In het dak van de fabriekshal was inmiddels een groot gat ontstaan van circa tien bij tien meter. Nog geruime tijd hebben bedrijfsbrandweer en de Velsense brandweer water gegeven. Om streeks kwart voor vijf vanmorgen konden de Velsense brandweerlieden inrukken. Met gerequireerde taxi's is men de ge hele nacht doende geweest personeelsleden op te halen voor assistentie bij de bestrij ding van de brand. De Velsense brandweer had 't personeel van de vrijwillige brand weer ook opgeroepen. Niet allen die op de personeelslijst van de papierfabriek stonden konden bereikt worden, daar velen reeds met vakantie waren gegaan. In sommige woningen in Velsen-Noord en Beverwijk werden andere bewoners aangetroffen dan personeelsle den van Van Gelder Zonen De papiermachine nummer achttien, die vrijdagavond om acht uur is stopgezet in verband met de bedrijfsvakantie, heeft geen schade opgelopen. Het is op een na de grootste machine van Van Gelder Zo nen. Naar de oorzaak van de brand stelt de technische dienst van Van Gelder Zo nen vandaag een onderzoek in. tie Volksgezondheid te Utrecht een onder zoek ingesteld naar de beveiliging van het personeel tegen gevaren van radioactieve straling. Bij dit onderzoek werd op een aantal plaatsen een straling geconstateerd welke aan de hoge kant werd geacht Be sloten werd toen de werkzaamheden aan radio-actieve verf voortaan door éénzelfde kracht te doen geschieden, die daartoe werd voorzien van speciale kleding en die zijn werk verrichte in een glazen kap met afzuiging. De besmette tafels werden ver nietigd en de vloeren en muren van de werkruimte werden gereinigd. Advertentie catastrofale vluchtelingenstroom naar het westen te stuiten. Waarheid of onderdeel van een zenuwenoorlog? Men weet het niet, maar al sinds enige tijd hebben Rus sische diplomaten te verstaan gegeven dat de Berlijnse crisis wel eens eerder zou kunnen uitbreken dan men verwacht in augustus misschien al. Het tweede document is een antwoord van het Kremlin op de westelijke nota's van half juli over Berlijn. Kroesjtsjev heeft zijn veertien pagina's tellende ant woord precies op tijd op de westelijke conferentietafel geworpen. In afwachting van de publikatie van de officiële ver taling blijkt één ding reeds vast te staan: het standpunt van de Sovjet-Unie inzake Berlijn is geen duimbreed gewijzigd. In zijn begrijpelijke consternatie heeft het westen de laatste weken zelfs bijna on zichtbare indicaties aangegrepen om een wijziging, en wel een verzachting in het Sovjet-standpunt te veronderstellen. Kroesjtsjev zou door de knieën zijn gegaan voor Kennedy's militaire vastbeslotenheid. Hij heeft tegen de Italiaan Fanfani gezegd dat alle mogelijkheden tot onderhandelen over Berlijn nog niet zijn uitgeput. Men moet Kroestsjevs knieën echter niet onder schatten. Hij heeft het volgende doen we ten: voor het einde van het jaar een Duits vredesverdrag, met of zonder het westen. Onderhandelen over Berlijn? Wel zeker, maar dan op basis van de Russische eisen. Oorlog over Berlijn? Niet wat de Russen aangaat, het zouden de westelijke reacties op een normaal initiatief van de Sovjet- diplomatie zijn, die volgens Moskou de vrede bedreigen- Krachtproef Er heerst dus ernst in het westelijke kamp, want geen van de alternatieven die ons resten zijn aangenaam. Zeker zullen eerst de onderhandelingskansen worden nagegaan. De Amerikanen hebben ruil objecten: erkenning van de Oder-Neisse grens tussen Polen en Duitsland bijvoor beeld- Voor het eerst is de Amerikaanse diplomatie zelfs begonnen een blik te wer pen op de garanties die Kroesjtsjev zou willen geven aan de „vrije gedemilitari seerde stad West-Berlijn" die hij heeft voorgesteld. Die Amerikaanse interesse is in Duitse kringen met schrik ontvangen. Als de onderhandelingskansen te mager zouden zijn, zullen de westelijke ministers eerst zichzelf en dan hun landen voorbe reiden op een krachtproef. Zeker een poli tieke. misschien een militaire, mogelijk een beperkte, in het uiterste geval een van het soort dat men aarzelt bij de naam te noemen. De lijst van tegenmaatregelen, die de westelijke gesprekspartners konden overnemen is lang en gevarieerd. Zij gaan (Vervolg op pagina 3) NEW YORK (UPI) De Amerikaanse ambassadeur bij de UNO Stevenson heeft verklaard, dat „binnen drie of vier da gen" ontwikkelingen v-orden verwacht welke een spoedzitting van de UNO-As- semblee overbodig zullen maken. Hij zei dit in verband met de vertwij felde pogingen van Tunesië om binnen de vastgestelde tijd het vereiste aantal van vijftig stemmen te verzamelen onder een daartoe strekkend verzoek. De groep van Afro-Aziatische landen heeft reeds beslo ten een beslissing over de vraag of het nog noodzakelijk is de Assemblee bijeen te laten komen voor behandeling van de kwestie-Bizerta, uit te stellen tot maan dag. (Reuter) Secretaris-generaal Ham- marskjoeld heeft vrijdag afzonderlijk met de permanente Amerikaanse UNO-afge- vaardigde Stevenson en de speciale Tunesi sche afgevaardigde Mongi Slim over het vraagstuk-Bizerta beraadslaagd. Stevenson verklaarde na afloop dat de Verenigde Sta ten menen dat de Fransen hun troepen moeten terugtrekken op de stellingen, die zij voor het uitbreken der vijandelijkhe den innamen. Over de toekomst van Bizer- ta moet zijns inziens in onderhandelingen worden beslist. Russisch krediet MOSKOU (UPI) De Tunesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Sadok Mo- kaddem, is vandaag door premier Kroesj tsjev ontvangen. De Russische regering heeft de Tunesische ambassade in Moskou meegedeeld, dat zij Tunesië een krediet van 25 miljoen goudroebel zal verlenen voor de uitvoering van bepaalde projec ten. Het gaat hier onder meer om de bouw van stuwdammen en een hogere techni sche school. De Westduitse politie heeft een demon stratie van deelnemers aan de Ame rika-Moskou-mars tegen de kernbe wapening in Oost en West verboden. De betoging zou gehouden worden voor het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Kort nadat de banie ren ontrold waren, maakte de politie een einde aan het optreden. De ingenieurs, die de vuurtoren had den gebouwd, die in de Sont geplaatst moest worden, stonden voor het pro bleem de vuurtoren te moeten ver voeren van Göteborg, waar hij ge bouwd was, naar de Sont. De oplos sing werd gevonden door het even wicht tussen beton en lucht in de tanker uit te balanceren, zodat de vuurtoren zijn evenwicht kon be waren tijdens het transport. Passa giers en zeelieden op de boten, varen de tussen Denemarken en Zweden, kwamen tot hun verbazing een varen de vuurtoren tegen in de Sont bij Elsinore. MOSKO U(Reuter) Walter Ulbricht. de voorzitter van de staatsraad en leider der communisten in Oost-Duitsland, heeft verscheidene dagen in de Sovjet-Unie ver toefd en bevindt zich thans in Moskou, al dus heeft een woordvoerder van de Oost- duitse ambassade in Moskou meegedeeld. Vrijdag nog werden berichten over Ul- brichts aanwezigheid in Moskou tegenge sproken. BERLIJN (UPI) In Oost-Berlijn gaat het gerucht, dat Ulbricht wellicht binnen kort zal aftreden. De Legervoorlichtingsdienst deelt mee dat op 28 juli in de centrale werk plaats van de technische dienst der Ko ninklijke Landmacht te Utrecht is ge constateerd, dat in de afdeling mecha nische instrumenten, een werkruimte van 20 bij 9 meter, de vloer en de werk tafels met radium besmet waren. Boven dien werd in lichtgevende verf, welke in deze werkplaats op snelheidsmeters, kompassen en andere apparatuur wordt aangebracht, de aanwezigheid van ra dium vastgesteld, ofschoon deze verf slechts een ongevaarlijk splijtingspro- dukt van uranium en plutonium mocht bevatten. Terstond is het werken met deze verf gestaakt, zijn de werkruimten ontsmet en de besmette tafels verwijderd. Tien perso nen, die regelmatig in de werkruimte heb ben eewgrkt, zullen medisch onderzoch worden op de hoeveelheid radium welke zij mogelijk in het lichaam hebben gekre gen. De kans dat deze hoeveehleid het toe laatbare maxmum oiverschrijdt of zelfs maar benadert wordt echter zeer klein ge acht. De kwartiermeester-generaal der Konin klijke landmacht heeft bepaald, dat on middellijk een aantal maatregelen zal worden getroffen, o.m. een inventarisatie van apparatuur, uitrustingsstukken en wa pens, die radio-actieve stoffen (waaronder lichtgevende verf) bevatten of kunnen-be vatten, en controle op de radio-activiteit van dit materieel. Bovendien zal een on derzoek worden ingesteld naar de noodza kelijkheid van het toepassen van radio-ac tieve stoffen op materieel en de vervan ging daarvan door ongevaarlijke stoffen. Als dit laatste om redenen van praktische bruikbaarheid niet mogelijk is, moeten zodanige beschermende maatregelen wor den getroffen dat de veiligheid van de ge bruikers zo goed mogelijk is verzekerd. Bij aanschaffing van nieuw materieel zul len eisen worden gesteld aan eventueel toe te passen radio-actieve stof. In de werk plaats der Koninklijke Landmacht te Utrecht geschiedt de revisie van allerlei instrumenten, welke bij de landmacht in gebruik zijn. Tot de revisiewerkzaamhe den behoort het bijwerken of verwijderen en opnieuw aanbrengen van lichtgevende verf. Reeds in maart 1960 is door de Arbeids inspectie in samenwerking met de Inspec-

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1