N.S. wil personeelstekort met Belgen aanvullen Vijf slachtoffers bij botsing nabij Staphorst AGENDA. 3 Zandvoortse arts oefent kritiek op beveiliging van circuit en bondig ontharing depilan Bedrijf kan er wel 1500 gebruiken Auto met nieuwe burgemeester vloog in brand Scherpe reactie van „Touring Zandvoort11 Prijsstop voor melk in Amsterdam Demping gevraagd van enkele grachten in Amsterdam Zeer vochtige lucht ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1961 2 2 Vurig welkom Modern, snel en mild, veilig en reukloos: van hamol uit Zwitserland tube 1.50-2.95 ELF DODEN IN HET VERKEER Echtpaar uit Heemstede in Duitsland omgekomen Vragen over afwijzend standpunt van ministers Sir Sidney George Holland t Lijk van Duitse bader aangespoeld Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk „Er komt nog eens een catastrofe" Bowling-centre in Breda geopend Kort nieuws Jergissing "i el s la De Nederlandse Spoorwegen hebben, zo als bericht is, een wervingscentrum ge opend in Gent. De Belgische spoorwegen, die momenteel een personeelsbestand heb ben van ongeveer 80.000 man, willen dit door reorganisatie terugbrengen tot 50.000 man. Vandaar dat in België, waar ook een aanzienlijk grotere werkloosheid heerst dan bij ons, voor de N.S. nog goede kan sen liggen. Men beperkt zich tot de Vla- mingen, omdat het verstaan en spreken van de Nederlandse taal noodzakelijk is. De personeelssterkte bij de N.S. daalt voortdurend. Momenteel zijn er meer dan 2000 vacatures, met name voor stationsas sistenten, wegwerkers en metaalbewer kers. Weliswaar krijgen de spoorwegen ieder jaar 8000 sollicitanten, maar na de scherpe selectie blijven daar maar 1600 van over die zowel medisch als psycholo gisch geschikt zijn voor het werk. Het jaarlijkse verloop bij de N.S. draait om de vijf percent. Dit percentage is niet zo hoog, maar het absolute aantal mensen dat ver dwijnt, is uiteraard wel groot. Iedere week dienen 34 mensen hun ontslag in en wor den er 28 gepensioneerd of afgekeurd. Hiertegenover staat slechts een aanwas van 32 man per week. Door automatise ring en mechanisatie is het wel mogelijk het personeelsbestand enigszins in te krim pen, maar op een gegeven moment wordt toch de grens bereikt. Veel mensen hebben de spoorwegen de laatste jaren vaarwel gezegd omdat zij in het bedrijfsleven meer konden verdienen, waar met name de „ongemakken" beter werden gehonoreerd. Verwacht wordt dat nu, dankzij de onlangs goedgekeurde wij ziging van de secundaire arbeidsvoorwaar den voor het spoorwegpersoneel het ver loop aanzienlijk minder zal worden. De spoorwegen zagen een jaar geleden al aankomen, dat ze in hun taak als dienst verlenend bedrijf tekort zouden gaan schie ten door gebrek aan personeel. Daarom heeft men in 1960 contact gezocht met de Belgische spoorwegen, die alle medewer king hebben verleend. Tot nu toe zijn reeds 600 Belgen opgeroepen, 300 daarvan verschenen en 150 werden goedgekeurd. Momenteel werken er reeds 50 Belgen bij de N.S., binnenkort zullen er nog vijf tig in dienst treden. De spoorwegen kun nen er 1500 gebruiken. De Belgen worden ondergebracht in het eigen verblijf van de N.S., „Oase" in Rot terdam-Zuid, of bij particulieren. De stich ting voor sociale bijstand van de spoorwe gen heeft maatschappelijk werksters naar België gestuurd om de gezinnen voor te bereiden op de overplaatsing. Belgische vrouwen kunnen desgewenst enkele weken in een Nederlands gezin logeren om te wennen aan de Nederlandse levenswijze. De gehuwde Belgen die bij de N.S. komen werken worden op de wachtlijst gezet voor een woning. Zij hebben echter geen voor rang op de Nederlanders. Sommigen van hen, die in Roosendaal werken, reizen nog op en neer naar hun woonplaats. De Bel gen werken onder precies dezelfde ar beidsvoorwaarden als de Nederlanders. De gemiddelde leeftijd van het N.S.-per soneel ligt momenteel hoog. De „oude top" begint echter langzamerhand te verdwij nen. In 1960 vierden maandelijks 100 spoor wegmannen hun veertigjarig jubileum. Dit jaar zijn het er gemiddeld 25 per maand en in 1962-1963 zullen het er over het ge hele jaar genomen waarschijnlijk slechts tien zijn. Als de verbetering van de secundaire ar beidsvoorwaarden er niet toe leiden, dat het verloop van het personeel minder wordt en als de resultaten van de wer vingsactie in België niet voldoen aan de verwachtingen, dan zal de N.S. moeten kie zen tussen inkrimping van het dienstbe toon of werving van arbeidskrachten el ders. De Spoorwegen oriënteren zich voor de zekerheid reeds in Spanje en Oosten rijk. Men zal in deze landen echter alleen overgaan tot wervingsacties wanneer dat dringend noodzakelijk is, omdat het taal verschil een groot probleem vormt. De nieuwe burgemeester van Genemui- den, de heer M. Soetendal uit Wieringer- werf, die gistermiddag in zijn nieuwe ge meente werd ingehaald, viel een „warme" ontvangst ten deel. De door het gemeente bestuur gehuurde open auto, waarin de burgemeester met zijn gezin naar het raadhuis reed, vloog namelijk in brand. Er ontstond enige consternatie, maar het burgemeestersgezin kon ongedeerd uit de brandende auto stappen. Het kon terstond zijn weg vervolgen, dank zij de bereid willigheid van een fabrikant, voor wiens woning de gebeurtenis zich afspeelde. Deze stelde zijn wagen ter beschikking van het burgemeestersgezin. Zonder verdere incidenten arriveerde de stoet bij het raadhuis, waar de nieuwe bur gemeester werd geïnstalleerd. Van de con flicten, die zich de afgelopen jaren in de Genemuider raad voordeden, was in deze bijzondere raadsvergadering weinig te be speuren. Advertentie Vvjf mensen zijn gisteravond om het leven gekomen bij een autobotsing bij Staphorst. Een a*ulo, bestuurd door de heer C. Groot uit Apeldoorn, slipte tijdens een hevige regenbui en botste tegen een tege moetkomende auto. De heer Groot werd door de achterruit uit zijn wagen op de weg geslingerd. Hij was op slag dood. In de andere auto kwamen de bestuurder, de heer R. Franken uit Harderwijk, het be jaarde echtpaar Eijer uit Gorredijk en bun zesjarig kleinzoontje om het leven. De vader van dit jongetje, de heer A. Eijer uit Harderwijk, werd zwaar gewond. De 60-jarige heer J. Nikkels uit Heem stede en zijn echtgenote, mevrouw S. Nik- kels-Van Delft zijn bij een verkeersongeluk in Duitsland zo ernstig gewond, dat zij korte tijd later zijn overleden. De auto van het echtpaar Nikkels was op een kruispunt Tijdens het wereldcongres van Jehova's getuigen, dat op het ogenblik in Am sterdam wordt gehouden, vond vrijdag ochtend in het Zuiderbad te Amster dam een massale doop van ruim 600 personen plaats. De bijgaande foto geeft van deze plechtigheid een beeld. Jeugdforum in Moskou „Waarom is aan de delegatie, samenge steld uit personen uit gereformeerde en rooms-katholieke kring en uit de P.v.d.A. die zou deelnemen aan het in juli te hou den „jeugdforum" te Moskou, de noodza kelijke subsidie geweigerd en tevens het advies verstrekt om niet aan dat forum deel te nemen?" Dit heeft het Tweede-Kamerlid, de heer N. van der Veen (P.S.P.) gevraagd aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Hij vraagt de bewindslieden voorts, of zij de keuze van het tijdstip waarop de ze weigering van subsidie en het advies om niet te gaan werden bekendgemaakt niet bijzonder ongeschikt achten en ge tuigend van weinig begrip voor de ernst, die de deelnemers bij hun voorbereidingen hebben betoond. „Waarom zijn deze be slissingen pas zo laat genomen?" vraagt hij. WELLINGTON (Reuter) De vroegere premier van Nieuw-Zeeland, Sir Sidney George Holland, is 68 jaar oud, in Welling ton overleden. Hij is premier geweest van december 1949 tot september 1957 het tijdstip waarop hij met pensioen ging en heeft de' Nationale'partij twee ma'al in 1951 en 1954 naar een stembusover winning geleid. Vrijdag is in Wijk aan Zee het lichaam aangespoeld van een Duitser, die op 24 juli jongstleden tijdens het zwemmen bij" Zandvoort is verdronken. De man was af komstig uit Düsseldorf. c Openluchttheater: zondag 20.30 u.: Hoofdstad Operette met „Wiener Blut". BIOSCOPEN Cinema Palace: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Kop op, handen thuis", a.l. Iedere ochtend (beh. zondag) 10.30 u.: „Grof geschut". Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u., dinsdag 14 en 20 u.: „De stoutmoedige mus- ketier" 14 j. Lido Theater: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Im weissen Rössl, a.l. Vandaag 23.30 u.: „De prijs der zonde", 18 j. Zondag 11 u.: „Het grote circus van Moskou", a.l. Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 u., zon dag ook 16.15 u.: „Roekeloos avontuur", 14 j. Minerva Theater: 19 en 21.15 u.: „Doctor in love", 18 j. Zondag 14 en 16.15 u.: ,,'t Zit in de lucht", a.l. Maandag tot en met don derdag 14.30 u.: „Als het kinderhart spreekt", a.l. Maandag en dinsdag 20.15 u.: „Strangers on a train", 18 j. Rembrandt Theater: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Conny zoekt het geluk", a.l. Iedere ochtend10.30 u.: „In het paleis van de waterkoning", a.l. Zondag 11 u.: „Don Giovanni", 14 j. Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u„ zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Revolver duellisten", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Love me tender", 14 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u.: „De brave soldaat Schwejk", a.l. Iedere och tend (beh. zondag) 10.30 u.: „Dik Trom en het circus". Zondag 11 u.: „Hito-Hito", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): tot en met zondag 19 en 21.30 u.: „Conny und Peter machen Musik", a.l. Iedere middag 14.30 u.: „Chaplin revue", a.l. Maandag en dinsdag 19 en 21.30 u.: „Gauner Serenade", a.l. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal en Vishal (Grote Markt): tot 16 aug. dagelijks van 10—17 en van 2022 u. (dinsdag van 19—22 u.) „Nederlandse or- gelpracht". Dagelijks 13.15 u. rondleiding. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): tot 1 sept. expositie van gra fiek van Jan Forrer. Dagelijks 1022 u. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland): tot 2 sept expositie van plastieken van Tjeerd Visser en tekeningen en schilderijen van Cor Visservan der Woude. Museum Het Huis Van Looy: tot 16 sept. expositie van aquarellen en tekeningen van Van Looy en tijdgenoten. DIVERSEN Zandvoort (Raadhuisplein): vandaag 20.30 u.: openluchtconcert. ZATERDAG 5 AUGUSTUS City Theater, 19.30 u.: „De Tien Gebo den". Rex Theater, 20 u.: „Conny en Peter maken muziek". Expositiezaal Heidestraat 45, 16 u.: Ope ning tentoonstelling „Schilders rondom IJmond"; de expositie duurt tot en met 20 augustus en is dagelijks open van 14 tot 17 uur. Harddraverijvereniging Santpoort: Slot- avond van de Santpoortse feestweek, Lu napark. Kindercircus De Bas, Santpoort-Zuid: Voorstelling om 20 u. ZONDAG 6 AUGUSTUS City Theater, 14.30 u.: „Die dwaze mr. Jones"; 19.30 u.: „De Tien Geboden". Rex Theater, 15 u. en 20 u.: „Conny en Peter maken muziek". Expositielokaal Heidestraat 45, 14 tot 17 u.: Tentoonstelling rondom IJmond". MAANDAG 7 AUGUSTUS City Theater, 19.30 u.: „De Tien Ge boden". Rex Theater, 20 u.: „Conny en Peter maken muziek". Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Centrum 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30. Kindercircus De Bas, Santpoort-Zuid: Voorstellingen om 14 en 20 u. ZATERDAG 5 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Drijf zand der begeerte". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Im weis sen Rössl". W.B. Theater, 20 u.: „Sluipvaart der pa cific". ZONDAG 6 AUGUSTUS Kennemer Theater, 14.30 u.: „Tanger- nyike"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Drijfzand der begeerte". Luxor Theater, 16.30 u.: „Zorro, het teken aan de wand"; 14.30, 19 en 21.15 u.: ,,Im weissen Rössl". W.B. Theater, 14.30 u.: „Het uur der wraak"; 16.30 en 20 u.: „De Maffia slaat toe". MAANDAG 7 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: Drijf zand der begeerte". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „lm weis sen Rössl". W.B. Theater, 20 u.: „De Maffia Haat toe". Marquette Theater, zaterdag en zondag 20 u.: .Misdadige jeugd"; zondagmiddag 14.30 u.: „Drie Ring Circus". In het juli-nummer van het tijdschrift „Rijdend Nederland" komt een artikel voor dat ontleend is aan een interview met de heer P. Flieringa, arts, commandant van de Roode Kruis colonne te Zandvoort. Hierin wordt kritiek geleverd op de maat regelen ter verzekering van de E.H.B.O. tijdens wedstrijden op het circuit van Zandvoort. Naar aanleiding hiervan deelt het be stuur van de stichting Touring Zandvoort beheerster en exploitante van het cir cuit het volgende mee. Het betoog van de heer Flieringa valt in twee delen uiteen: Hij begint met de suggestie dat zich vroeg of laat, doch on vermijdelijk, een ramp op het circuit van Zandvoort zal voordoen. Het bewuste arti kel draagt als titel: „Het staat vast dat er een keer een catastrofe komt". De ca tastrofe welke de heer Flieringa al ziet gebeuren zal dan hierin bestaan dat een racewagen met een snelheid van een paar honderd kilometer per uur in het publiek vliegt. De heer Flieringa heeft de omvang van de ramp reeds concreet aangegeven: 80 doden, 200 gewonden. Op dit aan zijn fantasie ontsproten uitgangspunt baseert de heer Flieringa nu zijn kritiek op de voorzieningen, welke zijn getroffen in het kader van de E.H.B.O. Deze zouden naar de mening van de heer Flieringa verre te kort schieten. Maatregelen Wat de mogelijkheid van een catastrofe betreft wordt opgemerkt, dat de gemeen te Zandvoort als eigenaresse van het cir cuit en de stichting Touring Zandvoort als beheerster en exploitante steeds diligent zijn om de voor de veiligheid van publiek en rijders noodzakelijke maatregelen te nemen. Telkenjare wordt de accommoda tie van het circuit aangepast aan de blij kens de ervaring en de voortschrijdende techniek noodzakelijke eisen van veilig heid. Het voor het publiek bestemde ter rein is bijvoorbeeld herhaaldelijk bij het plaatsen van nieuwe harmonicagaashek- ken verder van de baan verwijderd. Deze hekken zijn naar is gebleken zelfs bestand tegen een frontaal met een snel heid van 100 km. per uur daarop botsende race-auto. Deze auto werd binnen een af stand van 5 meter afgeremd en de bestuur der liep geen enkel letsel op. Hierbij komt nog dat vóór de afzettingen waarachter het publiek staat, dus in de vrije strook tussen baan en hek, nog weer vanghek- ken zijn geplaatst op een groot aantal plaatsen waar dit nodig bleek te zijn. Juist de brede gladgehouden veiligheidszones, het ontbreken van de zo gevaarlijke grep pels, aarden wallen of andere obstakels langs de baan, maken het vrijwel onmo gelijk dat een wagen omhoog geslingerd wordt. En met dit alles is het circuit van Zandvoort een der best beveiligde banen ter wereld waar het risico van het publiek uitermate gering is. Weinig ongelukken Voor de coureurs zijn deze maatregelen ook bijzonder nuttig. Terugslingeren van wagens op de baan is vrijwel uitgesloten. Slechts een botsing op de baan zou wel licht eens tot een ongeval kunnen leiden waarbij 3 of 4 rijders betrokken zouden zijn, doch het Roode Kruis moet zeker in staat geacht worden een dergelijk onge luk vlot te behandelen. Bij de huidige ren- wagens is een valbeugel, die over het hoofd van de rijder loopt, voorgeschreven en ook in het buitenland, is steeds weer ge bleken hoe relatief weinig ongelukken er voorvallen in de vele races die elk seizoen gehouden worden, en met welk een betrek kelijk gunstige afloop deze dikwijls nog eindigen. Echter zjjn de rijders bekend met het risico van het racen, welk risico zij dan ook vanzelfsprekend aanvaarden. Om het risico voor de rijders nog te ver minderen zijn er 12 posten langs de baan die behalve met Rode Kruis helpers, ook bemand zijn met brandweerpersoneel. Er wordt tegenwoordig normale benzine ge bruikt, meestal in onbreekbare plastic tanks, en brand is dan ook maar een spora disch voorkomend begeleidend verschijn sel. van een ongeluk. Dat er bij wielerwedstrijden wel eens veertig mensen met schaafwonden behan deld zouden zijn geworden, is niet onmo gelijk daar er op een start van 250 ren ners wel eens iemand valt, doch de dan noodzakelijke jodiumbehandeling wordt meestal door de hulpposten rond het cir cuit uitgevoerd, en deze gevallen hebben niet veel te betekenen. Tarzanbocht Het door de heer Flieringa veronderstel de geval dat een wagen die na de Tarzan bocht dwars door bijna 100m. zwaar geac cidenteerd duinterrein zou rijden om weer op het rechte stuk te komen om daar te gen een andere te botsen is volkomen on zin, omdat 100m. duinterrein ter plaatse elke snelheid afremt en de betreffende wa gen de overzijde van de baan nimmer kan bereiken. Aangaande de voorzieningen ten behoe ve van de E.H.B.O. wordt vooropgesteld dat medische deskundigen van oordeel zijn dat het de taak van de aanwezige Roode Kruis helpers is de eventueel ern stige gewonden klaar te maken voor tran sport naar het ziekenhuis. Alleen de lichte gevallen, die geen opname nodig maken, behoren^ter plaatse te worden behandeld. Teneinde er van verzekerd te zijn dat de E.H.B.O. maatregelen aan redelijke eisen voldoen, wordt bij verhuur van het cir cuit de voorwaarde gesteld, dat de organi satoren van de wedstrijd zich omtrent de maatregelen ter voorziening in de eerste hulp bij ongelukken moeten verstaan met de afdeling Zandvoort van het Nederland se Roode Kruis. Uitgangspunt is heirbij dat de organisatoren van wedstrijden zelf voor de assistentie van het Nederlandsche Roode Kruis zorgdragen, terwijl door deze voorwaarde tevens wordt bereikt dat de aard en de omvang der te nemen maatre gelen door het Nederlandsche Roode Kruis in overleg met de organisatoren wordt be paald. De stichting Touring Zandvoort plaatst voor alle wedstrijden van enige betekenis' een zestal E.H.B.O.-tenten, op strategi sche, door het Nederlandsche Roode Kruis zelf bepaalde, punten. De Roode Kruis co lonne zorgt zelf voor de door haar nodig geachte draagbaren, dekens en andere hulpmiddelen, zoals een ambulance-auto. Afvoer gewonden. Wanneer de heer Flieringa stelt dat de wegen voor de afvoer van de gewonden ontbreken, dan is hij op het verkeerde pad. Want op het initiatief van Dr. W. Steensma, chirurg van het St. Elisabeth Gasthuis te Haarlem, is een weg gevon den die over particulier terrein loopt van de Noord-Oosthoek van het circuitterrein af, waarover een ambulance gemakkelijk de Bentveldsweg bij Kraantje Lek kan be reiken, zodat gewonden in eik geval afge voerd kunnen worden, ook al zijn Zand- voortselaan en Zeeweg geheel voor het verkeer geblokkeerd. Deze weg kan zo no dig ook voor particulier ziekenvervoer uit Zandvoort worden gebruikt. Dat de hulp posten rond de baan alleen via het circuit te bereiken zijn is logisch en bij alle races ter wereld wordt de ambulance in de rij- in Hardt (Baden-Würtemberg) in botsing gekomen met een vrachtwagen. Bij Winschoten is een Duitse auto in bot sing gekomen met een Zweedse wagen. De Zweedse auto belandde in een sloot. Van de inzittenden is de 70-jarige J. B. Ander son uit Allerup in een ziekenhuis overle den. De vier anderen werden ernstig ge wond. In Amsterdam is de 60-jarige bromfiet ser B. Provily aangereden door een vracht auto. De heer Provily werd ernstig aan het hoofd gewond en is later in het Wil- helminagasthuis overleden. Op een spoorwegovergang bij Heiloo is vanmorgen de 61-jarige mevrouw Bakker uit Heiloo om het leven gekomen. Zij wilde per fiets de overweg oversteken en werd door een trein aangereden. Zij was op slag dood. In Veenendaal is het driejarig dochter tje van de familie De Gooyer door een achteruitrijdende vrachtauto aangereden De kleine was vrijwel terstond dood. Voor de wijken van Amsterdam, waar de melkbezorging is gesaneerd, hebben de ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij met ingang van vandaag een prijsstop voor gewone en karnemelk afgekondigd. Een beschikking in de staatscourant van vandaag houdt in, dat in deze wijken geen prijzen mogen worden gerekend die hoger zijn dan de op 30 juni geldende. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat tot deze maatregel is be sloten. omdat in beide stadsdelen waar reeds geruime tijd geleden saneringen zijn tot stand gekomen sinds 3 juli een prijs verhoging van één cent per liter werd be rekend. Deze prijsverhoging was alleen goedgekeurd voor de niet-gesaneerde ge bieden in West-Nederland. In een onlangs gehouden bespreking is aan de melkslijters uit Amsterdam-West en Amsterdam-Zuid verzocht deze prijs verhoging ongedaan te maken. Weliswaar hebben een aantal van hen aan dit verzoek voldaan, doch anderen blijven de te hoge prijs in rekening brengen, waardoor de prijsmaatregel onvermijdelijk werd. Het nieuwe bowling centre in Nederland is in Breda geopend door de burgemees ter, dr. R. M. A. A. Geuljans. Hij kreeg van miss Brunswick een schaar geof freerd, waarmee een symbolisch geblok keerde bowlingbaan werd vrijgemaakt. Met een vergulde bal verrichtte de bur gemeester de eerste worp. Ofschoon de heer Geuljans tot drie maal toe poedelde, was het gebaar volgens de leiding vol doende. Een groot aantal genodigden, onder wie vele Amerikanen en Spanjaarden en veel Brabantse autoriteiten, woonde de ope ning bij. Een aantal landelijke bowling-kampioe nen afkomstig uit België, Zwitserland, Fin land, Frankrijk, Engeland, Spanje en Duitsland zullen deelnemen aan het inter nationaal openingstoernooi, waarvan de finales in het weekeinde worden gespeeld. Direct na de opening heeft een aantal Brabantse burgemeesters, afkomstig uit Tilburg, Made, Terheiden, Willemstad, Ho> ge- en Lage Zwaluwe en Rijsbergen acte de presence gegeven bij het spel. Vogels gestolen. In het vogelpark Avifauna in Alphen aan de Rijn hebben dieven een hok opengebroken en twee mantellorries te waarde van 550 mee genomen. Een bewoner van de Pastoriedijk in Rotterdam werd in zijn slaap gestoord doordat de houd begon te blaffen. Toen hij bovendien hoorde dat er iemand beneden rondscharrelde, sprong hij het bed uit. Maar vóór hij beneden was sloeg de buitendeur al dicht. Toen de heer des huizes rondkeek of er iets gestolen was. bleek het tegendeel. De inbreker had een paar schoenen, een zakdoek, een pakje shag. een aansteker, een bos sleutels en een zakmes achter gelaten. De politie heeft spoedig klaarheid genracht in deze wonderlijke „inbraak" De „inbreker' was een buurman, die heel Iaat van een feestje was thuisge komen en het beter vond via een raafm naar binnen t,? gaan. In het donker trok hij zijn schoenen uit en leegde zijn zak ken, maar bemerkte toen dat hij in de verkeerde kamer was. Hij schrok zo dat hij alles achterliet. richting het circuit opgestuurd. Bij de offi ciële 8 vlaggen die de FIA kent is er de witte vlag die elke baancommissaris bi; zich heeft en die blijft wapperen zolang de ambulance op het circuit is, ter waar schuwing van de renners. Onjuist is de bewering dat het publiek op 5 a 6 meter afstand van de baan zit, Dit is bijna overal plus minus 10 m. en dikwijls veel meer, bijvoorbeeld wanneer het publiek op een duintop zit. Veldtelefoon. Evenzeer onjuist is, dat er geen commu nicatiemiddelen met de politie zijn. De hoofdpost politie heeft telefoonverbinding met het hoofdbureau en met de politie auto's en de hoofdpost Roode Kruis staat recht tegenover de hoofdpost politie. Ron dom het circuit is politie aanwezig en de posten rond het circuit staan met de veld telefoon in verbinding met de hoofdpost bij de start. De communicatie is dus in ruime mate verzekerd. Het gemeentebestuur van Zandvoort en de stichting Touring Zandvoort blijven zo als gezegd bedacht op alle maatregelen ter verhoging van de veiligheid van het circuit voor publiek en renners. Daarbij wordt betreurd dat de heer Flieringa zich met zijn bedenkingen niet tot de stichting Touring Zandvoort heeft gewend, maar daaraan in paniektoon en op sensationele wijze uitdrukking heeft gegeven, zonder zich vooraf te vergewissen of de door hem aangevoerde veronderstellingen en feiten met de werkelijkheid overeenstemmen. Brandstichting. De rechtbank in Dor drecht heeft een 51-jarige inwoner van 's Gravendeel veroordeeld tot een gevan genisstraf van acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Omdat hij in finan ciële moeilijkheden verkeerde, had hij op 5 juni zijn vlasserij, die voor bijna ander halve ton verzekerd was, in brand ge stoken'. Er was tegen de man, die in zijn woonplaats een vooraanstaande positie innam (hij was onder meer lid van de gemeenteraad) een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan vier maanden voorwaarde lijk. Opheffing. Het R.A.F.-kamp Zeelst, dat gebruik maakt van de vliegbasis Eind hoven, zal einde dit jaar worden opge heven. De Engelse militairen die er ge legerd zijn, zullen om administratieve redenen worden overgeplaatst. Een Amsterdamse zakenman, de heer F. H. Drost, heeft een honderdtal zaken lieden in het Amsterdamse centrum ver zocht adhesie te betuigen aan een brief, gericht aan het college van B. en W. van Amsterdam en aan de fractievoorzitters der politieke partijen in de gemeenteraad, waarin wordt voorgesteld de Lijnbaans gracht te dempen. „Wij zijn nu gedwon gen onze zaken gaande te houden in een chaos op verkeersgebied", aldus wordt in de brief gezegd. Op 16 augusuts 1960 richtte de heer Drost eveneens een brief aan B. en W. van Amsterdam over de moeilijkheden, die handel en industrie in het centrum on dervinden van het verkeer. Op deze antwoordden B. en W., dat bij de Dienst publieke werken een plan werd uitgewerkt tot demping van het gedeelte van de Lijnbaansgracht tussen Raamplein en de Bloemgracht. Voorts werd meege deeld dat bij een eventuele uitvoering van dit plan vele technische problemen een rol spelen. Bovendien moest een dergelijk werk worden ingepast in het financieel ur gentieschema van uit te voeren werken. Soortgelijke problemen zouden nog gro ter zijn bij de overige voorgestelde dem pingen. Hiervoor bestaan bij Werken geen andere plannen dan die, welke ver vat zijn in het saneringsplan voor de Jor- daan. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die gisteren de Noordzee passeerde, bereikte vanochtend Midden- Zweden. Het koufront ervan trok over Ne derland ndar het zuiden, maar begon in de loop van de nacht weer in noordelijke richting te bewegen, hetgeen samenhing met de ontwikkeling van een storing in dit front nabij Zuidwest-Engeland. Het grootste deel van Nederland kwam hier door binnen het bereik van zachte, zeer vochtige lucht, zodat behalve in de noor delijke provincies de afgelopen nacht de temperaturen niet beneden 16 a 17 graden kwamen. Het ziet er naar uit, dat het front ook zondag nog dicht bij Nederland zal blij ven liggen. Waarschijnlijk komt er nog maals een storing in tot ontwikkeling, zo dat het onbestendige weer voortduurt. Zondagmiddag is er echter een kans, dat het van het westen uit begint op te kla ren. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. tj Neerslag: laatste 24 uur. E 3 Den Helder mist zzw 20 0,1 Ypenburg zwaar bew. zw 20 0,1 Vlissingen motregen zw 19 6 Eelde mist z 20 2 De Bilt half bew. zw 20 2 Twente zwaar bew. wzw 18 1 Eindhoven motregen zw 18 3 Zd-Limburg zwaar bew. zw 20 1 Helsinki geheel bew. zzo 20 0 Stockholm zwaar bew. wzw 17 0,4 Oslo onbewolkt windst. 12 7 Kopenhagen zwaar bew. w 18 2 Aberdeen onbewolkt zzw 19 0 Londen regen zzw 24 1 Amsterdam zwaar bew. zw 23 0,5 Brussel zwaar bew. wzw 20 1 Luxemburg half bew. zzw 23 0 Parijs licht bew. zo 27 0 Bordeaux onbewolkt windst. 27 0 Grenoble onbewolkt windst. 26 0 Nice onbewolkt nw 26 0 Berlijn zwaar bew. zw 17 2 Frankfort zwaar bew. zw 25 0 München onbewolkt zw 24 0 Zürich onbewolkt nnw 24 0 Genève onbewolkt winds! 25 0 Locamo onbewolkt O 27 0 Wenen zwaar bew. wzw 25 0 Innsbruck onbewolkt w 26 0 Athene onbewolkt n 34 0 Belgrado onbewolkt z 0 Rome onbewolkt windst. 31 0 Ajaccio onbewolkt 0 26 0 Madrid onbewolkt nnw 34 0 Mallorca onbewolkt windst. 28 0 Lissabon licht bew. windst. 32 0 Zondag 6 augustus Zon op 5.08 uur, onder 20.22 uur. Maan op 0.59 uur, onder 16.44 uur. Maandag 7 augustus Zon op 5.10 uur, onder 20.20 uur. Maan op 1.39 uur, onder 17.28 uur. Maanstanden 11 aug. 11.36 uur nieuwe maan. 19 aug. 11.52 uur eerste kwartier. 26 aug. 4.14 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 5 augustus Hoog water 10.40 en 23.13 uur. Laag water 5.59 en 18.29 uur. Zondag 6 augustus Hoog water 11.57 en uur. Laag water 7.11 en 19.49 uur. Maandag 7 augustus Hoog water 0.30 en 13.12 uur. Laag water 8.28 en 21.03 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort 10 tot 15 minuten vroeger d n

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2