Majoor Titov cirkelde in 25 uur 11 keer om aarde HET WEER 4> Het Westen opent waaier van politieke, economische en militaire antwoorden o Bereidheid tot praten o Versterking der NA VO o Dreiging met economische] represailles Éi J. 20 miljoen pk slingert Vostok de ruimte in Kardinaal Van Roey overleden DAGBLAD VOOR V E L S E N IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 7 AUGUSTUS 1961 Adi. Hoofdredacteur: )os L. Lodewijlcs BedsctiecWlieden, lfa* Uitgave, C^ch. Be^jven D,mi,te N.V, Grote 93, H.rirn Directie: P. W. Peereboom en M,. H. C. van der Mije Vier dagen sa Het woord is aan Gegevens over Vostok-2 VATï. SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Wisselvallig Aan het strand Maan, Venus en Mars volgende doelen Parijse conferentie over Berlijn Geheim Biceps ballen In de krant van heden 46c JAARGANG NUMMER 232 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal i ,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Rusland's tweede kosmonaut is veilig op de aarde teruggekeerd Vanmorgen om achttien minuten over acht (onze tijd) is na zijn opzienbarende en alle vorige Russische en Amerikaanse prestaties overtreffende ruimtevlucht de gehuwde maar kinderloze 26-jarige Sovjet- kosmonaut German Titov veilig en wel in de streek van Saratov aan de Wolga, 720 kilometer ten zuidoosten van Moskou, geland. De Russische radio meldde dit met de volgende woorden: „Dit is radio-Moskou. Dit is radio-Moskou. Wij onderbreken onze uitzending voor een speciaal nieuwsbulletin. Na zeventien maal rond de aarde te zijn gecirkeld, in 25 uur tijds, over een afstand van meer dan zevenhonderdduizend kilometer, is majoor Titov in een van tevoren vastgesteld gebied van de U.S.S.R. geland, niet ver van de plek waar Vostok I met majoor Gagarin was terechtgekomen. Majoor Titov voelt zich uitstekend" Dé uitzending werd gedaan om vier minuten over tien vanmorgen, bijna twee uur na de landing zelf. Titov stond direct na de officiële ontvangst, die hem te beurt viel, een grondig medisch onderzoek te wachten. Zegslieden hebben te Moskou verklaard, dat premier Kroesjtsjev de kosmonaut waarschijnlijk na diens lan ding heeft opgebeld om hem met zijn ge slaagde vlucht geluk te wensen en een officieel verslag hiervan te ontvangen. In zijn praatje bij de haard voor de Russische televisie zal de premier vanavond waar schijnlijk grote aandacht aan de jongste ruimtereis, die wat de afstand betreft een tocht naar de maan had kunnen zijn, be steden om er de grootst mogelijke propa gandistische oogst van trachten binnen te halen. Alle fabrieken en kantoren waren vanmiddag in de Sovjet-Unie gesloten om Titov's prestatie te vieren. In Moskou wordt verder nog vernomen, dat alvorens een poging zal worden ge daan 's werelds oudste satelliet te bena deren, een voertuig met twee personen aan boord gedurende drie a vier dagen in een baan om de aarde zal cirkelen: dit moge lijk nog voor het communistische partij congres in oktober aanstaande. German Titov heeft tijdens zijn verblijf in de Vostok-2 drie maaltijden gebruikt, te weten zondag een lunch en een avond maal en vanmorgen een ontbijt. Evenals Gagarin ondervond hij bij het innemen van het in tubes verpakte vloeibare voed sel geen hinder van zijn toestand van ge wichtloosheid. Volgens sommige deskundi geen zal het spierweefsel van een astro naut hiervan pas nadelen ondervinden, wanneer een dergelijke situatie gedurende een langere periode zal voortduren. De kosmonaut sliep gedurende acht uur; hij versliep zich een half uur. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk, die momenteel in Parijs verblijft, verklaarde vanochtend, nadat hij kennis had genomen van Titov's behouden terugkeer: „Ik ben zeer ver heugd te horen dat hij veilig is geland." Signalen van de Vostok-2 werden giste ren ondermeer opgevangen door de Franse radio-omroep, de sterrenwacht te Bochum in West-Duitsland en de stations van de Italiaanse staatsomroep R.A.I. te Monza- Het Russische ruimteschip werd waarge nomen door amateur-astronomen in Los De 26-jarige Rus sische majoor Ger man Stepanowitsj Titov die in het afgelopen etmaal in zijn Vostok -- cabine in de ruim te heeft doorge bracht. Zakenwereld: Het is altijd goed de waarheid te spre ken. Men hoeft dan niet te onthouden wat men zegt. Angeles en Charleston (Zuid-Carolina). Radio-Moskou heeft de stem van Titov gisteren uitgezonden. De kosmonaut zei dat hij zich goed voelde en groette het Russische volk. Gedurende praktisch de gehele vlucht onderhielden waarnemings stations in de Sovjet-Unie en Russische schepen radio-contact met de ruimtevaar der. Met tussenpozen werden tevens tele visie-beelden van Titov en het inwendige van de Vostok opgevangen, die echter niet aan het kijkerspubliek werden doorgege ven. De hartslag van de ruimtevaarder werd van de aarde af gecontroleerd. De koers van het ruimteschip varieerde van baan tot baan. Berlijn en Parijs be vonden zich op zijn route, voorts Madrid, Kopenhagen. Leningrad. Sjanghai. Sydney Zuid-Amerika en Afrika. Radio-Moskou berichtte tijdens de vierde omloop, dat Titov gedurende een uur het besturmgs- mechanisme met de hand had beproefd. Premier Kroesjtsjev liet in de loop van zondag het volgende telegram naar de Piloot, majoor Gherman S. Titov. 26. gewicht ruimteschip, ruim 4700 kilo. Vluchthoogten, 178 tot 257 kilometer. Tijdstip lancering, zeven uur zondag morgen onze tijd. Duur vlucht, ongeveer 25 uur, zeven tien maal om aarde. Duur van elke baan, 87 minuten. Lanceerplaats Baykonoer, ongeveer 260 kilometer ten westen van de Aral- zeé. Landingsplaats, Saratov aan de Wolga. Tijdstip landing, achttien minuten over acht vanmorgen onze tijd. Advertentie <J BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Véranderlijke bewolking met latèr enige regen. Weinig ver andering in temperatuur. Over wegend matige wind, aanvanke lijk tussen zuid en oost, later uit uiteenlopende richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee Morgen nog overwegend zonnig niet een zwakke zeewind. Tempera tuur 19 graden. Zeewater 17 graden Vooruitzichten: Uit het zuidwesten en uit het noordwesten naderen nieuwe storingen die na morgen weer onstabiel en buiig wéér ver oorzaken. Deze foto van de tweede Russische kosmonaut is vandaag uit Moskou ge komen. Zij brengt in beeld hoe Titov voor zijn ruimevlucht werd voorbereid in een centrifuge. (Radiofoto van Tass). kosmonaut doorzenden: „Beste German Stefanovitsj, wij hebben uw radiobood schap ontvangen. Het gehele Sovjetvolk is uitbundig verheugd over uw succesvolle vlucht, is trots op u. Ik wens u van harte geluk. Ik omhels u Titov dankte de eerste minister daarop voor zi.jn ..vaderlijke zor gen". verzekerde hem dat hij zijn taak zou vervullen en verklaarde dat alles wel aan boord was. Vliegend boven Afrika zond de ruimtevaarder de daar wonende volken een groet. Ook .Toeri Gagarin, die zi.m reis door Canada ijlings onderbrak en naar Rusland terugvloog om bij. de officiële begroetingsceremonie in Moskou aan wezig te zijn. zond Titov een gelukstele gram, dat de kosmonaut onmiddellijk be antwoordde. <&i Uitgelaten jonge Russen bewonderen de foto's van kosmonaut Titov, die na een ruimtereis van 24 uur behouden in de Sovjet-Unie is geland. Volgens de Russische geleerde K. Alexan- drov bedroeg het vermogen van de moto ren. die zich aan boord van de raket bevonden, waarmee Gagarin werd gelan ceerd, niet minder dan twintig miljoen pk. Dit is de capaciteit van duizend van de zwaarsten van alle bekende vliegtuigen. De krachten, die Titov hebben weggeslingerd, zullen hiervan weinig verschillen- De vluchten van Gagarin en Titov zijn echter slechts een begin, aldus Alexandrov. Aan de beurt zijn bemande vluchten naar de maan. Venus en Mars. Bij deze tochten zullen de geregistreerde stralingsgordels om de aarde waarschijnlijk geen belemme ring meer zijn voor de ruimtevaarders. Er zal, naar moet worden aangenomen, wor den gestart uit de poolgebieden, waar boven de invloed van deze gordels zich niet uitstrekt. De Sovjet-deskundige merkte nog op dat. naarmate de snelheid van de ruimteschepen zal worden opgevoerd, in de eerste plaats het meteoorgevaar kolos saal zal toenemen. Het kleine kosmische stof. dat op het ogenblik voor de ruimte vaarders ongevaarlijk is. kan. bij een voortbewegingssnelheid die het dichtst bij de snelheid van het licht is gelegen, de huid van een ruimteschip letterlijk door zeven. De elementaire deeltjes interplane tair of interstellair gas. die zich buiten de stralingsgordéls bevinden, zullen boven dien bij een botsing met dergelijke snel heden. sterke stromen röntgenstralingen verwekken. BRUSSEL (AXP) Kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen en pri maat van België, is zondag overleden in de ouderdom van 87 jaar. Koning Boude- wijn, die met koningin Fabiola met vakan tie in Spanje vertoeft, zal waarschijnlijk naar België terugkeren om de uitvaart bij te wonen, die is vastgesteld op donder- dag in Mechelen. Het stoffelijk overschot zal worden bijgezet in de crypte der aartsbisschoppen van de St. Rombouts- kathedraal in Mechelen. lp een radio-toespraak prees de pause- lijke nuntius mgr. Forni de „grote deug den" van de overledenen, zijn wijsheid, zijn oordeel, zijn theologische kennis, zijn toewijding aan de Heilige Stoel en zijn grote vroomheid. Kardinaal Van Roey was behalve doctor en magister in de godgeleerdheid, doctor honoris causa in het kerkelijk recht van de universiteit van Leuven, alsmede doc tor honoris causa in de godgeleerdheid van de rooms-katholieke universiteit in Nij megen. Zijn talrijke brieven en publikaties (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma PARIJS, 7 augustus. In een week einde van intensieve consultatie hebben de Amerikaanse, Britse, Franse en West- duitse ministers van Buitenlandse Zaken zich geprepareerd op de Russische uit daging in Berlijn. Over die conferentie viel de schaduw van Titovs ruimtevaart, van het communiqué over Berlijn van de landen van het Warschau-pact, van de grote rede, dié Kroesjtsjev vanavond te 18.00 uur zal houden. Er werd gepraat onder de druk van de campagne met alle middelen, die uit Moskou wordt gevoerd om de positie van het Westen te verzwakken. De westelijke conferentie was niet be d'oeld om een definitief antwoord op de Russische eisen vast te stellen. Het was een werkbijeenkomst, een etappe van de permanente politieke consultatie, die steeds inniger moet worden naarmate de druk toeneemt. De plannen om aan alle even tualiteiten het hoofd te bieden, die ter sortering en bestudering op de conferentie- tafel lagen, betreffen de volgende punten: A. POLITIEK. Het Westen blijft be reid met de Sovjet-Unie over Berlijn te onderhandelen, mits dat op een redelijke basis gebeurt, dat wil zeggen vrij van ulti matieve druk. B. MILITAIR. Er zijn maatregelen overwogen om het hoofd te bieden aan een plaatselijke crisistoestand in Berlijn. Be halve die lokale geprepareerdheid wensen de westelijke Grote Vier een verdere ver sterking van de Atlantische alliantie, in de eerste plaats door het volledig nakomen van de verplichtingen der leden van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, voor zover dat enigszins in hun vermogen ligt En voorts een versterking van de NAVO- troepên in West-Duitsland C. ECONOMISCH. Voor het geval er geen politieke oplossing voor Berlijn ge vonden zou worden en de Sovjet-Unie tot eenzijdige acties mocht overgaan, die mo gelijk geen militair antwoord behoeven, zou het Westen tot economische represail les kunnen besluiten. Die kunnen variëren van speldeprikken. als een afspraak om geen Russische olie meer te kopen of de Russische lucht- en scheepvaart te be moeilijken, tot een vérgaande beperking van de handel met het Russische blok. die overigens ook een aantal westelijke landen in het vlees zou snijden. De besprekingen van Dean Rusk. Lord Home. Couve de Murville en Heinrich von Brentano, zijn dit keer met een grote ge heimhouding omhuld geweest. Wat ver velend was voor de correspondenten, was vermoedelijk goed voor de westelijke diplo matie. die immers tegenover een niet be paald loslippige tegenstander staat. De woordvoerders spraken van een „nuttige bijeenkomst" en van een „volledige ge meenschap vam inzichten". In hoeverre er werkelijk westelijke eens gezindheid heeft bestaan, zal moeten blij ken, wanneer er straks toch wat meer uitlekt of wanneer de plannen zich gaan concretiseren. Een eerste aanduiding hier van komt, wanneer de Amerikaan Dean Rusk morgen in Parijs de permanente vertegenwoordigers van de NAVO inlicht en de akkoordverklaring van hun rege ringen voor de nieuwe plannen vraagt. Het nakomen van de NAVO-verplichtingen is voor sommige landen niet eenvoudig. Frankrijks leger staat grotendeels in Alge rije, Groot-Brittannië heeft economische moeilijkheden. De indruk, dat Kroesjtsjev inzake Ber lijn een hogere versnelling heeft ingescha keld. mogelijk om het Westen te verrassen voordat het zijn tijdrovende voorbereidin gen heeft voltooid, is vermoedelijk e?n van de redenen waarom de woordvoerders van de ministers een veel sterkere nadruk heb ben gelegd op de militaire en economische tegenmaatregelen dan op de mogelijkheid van politiek overleg ter voorkoming van een crisis in Berlijn. Het Westen wil latèn zien dat het ook zijn biceps kan ballen. Het feit, dat de westelijke ministers de mogelijkheid van onderhandelen met de Russen alleen maar hebben open gelaten, wil niet zeggen dat zij tot onderhandelen niet zeer genegen zouden zijn. Zij zullen niets ongedaan laten om aan de onder handelingstafel een economische of mili taire krachtproef te voorkomen- De econo mische en militaire voorbereidingen dienen ook om de positie aan zo'n conferentietafel zo sterk mogelijk te maken. Hoewel niemand in de conferentiekrin gen de ernst van de toestand onderschatte, is iedereen ervan overtuigd, dat er tenslotte inderdaad met de Russen gepraat zal wor den. Maar voordat het zover is zullen er spannende, misschien angstige weken en maanden komen, waarin de beide partijen soms zeer dicht op elkaar zullen inrijden. Het is onder deze omstandigheden onmo gelijk voor het Westen van tevoren een volledig program van actie op te stellen. De bedoeling is met een mengsel van ferm heid en soepelheid ongelukken te voor komen, de eigen positie te versterken en het gunstigste moment voor onderhande lingen af te wachtenen. De ministers zijn overeengekomen hun politieke consultatie zo permanent moge lijk te maken. Zij zullen elkaar veelvuldig ontmoeten en een westelijke topconferen tie staat vrijwel zeker op het programma. De berichten over een uitnodiging aan Moskou voor een nieuwe ministersconfe rentie met de Russen in november te Genève zijn voorbarig. Het is wel waar schijnlijk dat er zo'n conferentie zal komen en het is nog lang niet uitgesloten dat die gevolgd zal worden door een Oost-West topconferentie. De Britten zijn daar voor standers van, de Amerikanen ertoe bereid maar niet enthousiast, de Fransen en West-duitsers terughoudend. Over het waar en wanneer van die „top" zal echter het verloop van de situatie moeten beslis sen. Zo op het oog lijken de vage en groten deels geheime resultaten van deze confe rentie wat mager tegenover de spectacu laire daden en woorden van Moskou in de laatste dagen. Het belang van de Parijse ministersconferentie moet echter niet wor den onderschat: het was een stap op de weg naar een beter gecoördineerd weste lijk beleid, waaraan een aantal van de briljantste westelijke deskundigen heb ben meegewerkt. Het belangrijkste was misschien het ope nen van een waaier van mogelijke tegen acties en initiatieven van het Westen. Het stupide alternatief tussen capituleren in Berlijn of het ontketenen van een kern oorlog begint te verdwijnen. Zoals presi dent Kennedy zei: „Wij zijn van plan ons een wijdere keus te scheppen dan die van vernedering of nucleaire vernietiging". Nu het hoofdpunt van de agenda, Ber lijn en Duitsland, is afgehandeld en mi nister Von Brentano is vertrokken, rest de drie overblijvende ministers vandaag nog een blik in vogelvlucht over de wereld problemen in Azië, Afrika en Zuid-Ame rika. Het actueelste probleem, Bizerta, komt ook ter sprake. Dinsdagavond ont moet Dean Rusk namelijk president De Gaulle. Men verwacht dat de Amerikaanse minister donderdag naar bondskanselier Adenauer zal gaan. De Westduitse bonds kanselier is op het ogenblik met vakantie in Cadenabbia aan het Commeer. V* werden verzameld in de reeks „In diensl van de Kerk". Tijdens de tweede wereldoorlog was hij voor velen een moedig voorbeeld. In 1945 verscheen van de hand van mgr. Leclef. privé secretaris van de kardinaal, het boek „Kardinaal Van Roey en de Duitse bezet ting in België", een illustratie van zijn waardige en onverschrokken houding. Weerrapporten 1, 2 Agenda van l]mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Horen en Zien5 Kunst 5 Feuilleton 6 Panda en andere beeldverhalen.6 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Sport9, 10, 11 Dit nummer bestaat uit twaalf vagina's

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1