mmm. Storm joeg over Nederland Ondanks hevige windstoten betrekkelijk weinig schade HET WEER Oostduits parlement zal vredesverdrag bespreken Hevige brand bij Oisterwijk bedreigde natuurreservaat Militaire maatregelen in overweging o t o Verlies KLM 37 min in eerste halfjaar TITOV IN MOSKOU Nederlandse reactie op NAVO-beraad Zandstorm over IJmuiden sfcé MORRIS éefore you êuyf 46e JAARGANG NUMMER 234 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije mmmst. In vlet afgedreven Wisselende bewolking Aan het strand: Geringe schade in Haarlem en omgeving SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Vier doden in Engeland Nieuwe maatregelen tegen Oostduitse grensgangers Schade aan bonen en bloe men door zuidwesterstorm Strijd van zes brandweren400 militairen en vakantiegangers had succes Het woord is aan Omhelzing van Tamara en Kroesjtsjev In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien7 Kunst 7 Feuilleton 8 Panda en andere beeldverhalen.8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalt oaainas Vóór en na uw vakantie eerst even naar Kennemerlaan 5 (bij de brug) IJmuider Courant si» -■* - - .-.■x- r,~f g S 'W ■e' t - De zuidwesterstorm, die gisteren met windkracht acht a negen en windstoten van 24 meter per seconde over ons land joeg, heeft op vele plaatsen schade aan gericht. Indirect was dat bijvoorbeeld het geval in Oisterwijk, waar de harde wind een bosbrandje in een natuurreservaat aanblies tot een laaiende vuurzee over een oppervlakte van drie kilometer. Zevenhonderd mensen zijn in de weer geweest om de vlammen te doven. Drie sportvissers beleefden hachelijke uren op de Waddenzee, waar hun vletje door de storm van het anker werd losgerukt. Aan de stranden speelde de wind een wild spel met stoelen en kampeertenten en de steden moesten bomen, schuttingen, schoorstenen en enkele grote winkel ruiten het ontgelden. Persoonlijke ongelukken hebben zich nergens voorgedaan. Wel werden in Rotterdam vijf vrouwen op de markt gewond doordat zij op waaiende planken van een marktstalletje tegen het hoofd kregen. In Den Helder heeft men gisteren in gro te ongerustheid gezeten over de gebroe ders Van der Mos. Met een vlet waren ze gistermorgen van Breezand uit de Wad den opgevaren om op bot en schar te gaan vissen. Zij hadden de vlet met een dreg vastgemaakt. Toen echter de storm opstak sloeg het bootje los en dreef de zee op. Toen de mannen 's avonds om zes uur niet terug waren voeren de motorredding- vlet „Christiaan Huygens" van Den Hel der en de „Oudendijk" van Vlieland uit. De reddingboten „Prins Hendrik" van Den Helder en „Carlot" van Terschelling kon den niet aan de reddingsactie deelnemen Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met op enkele plaatsen een regenbui. Weinig verandering in tempera tuur. Overwegend matige zuid westelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Wat meer zon, maar nog kans op een enkele bui. Vrij veel wind uit zee. Temperatuur 18 a 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Nog onstabiel weer door het aanhouden van de weste lijke luchtstroming. daar de Wadden ten Westen van Den Oever zeer verraderlijk zijn voor diepgaande schepen. Urenlang hebben de reddingvlet- ten de omgeving van Breezand afgezocht. Om tien uur gisteravond werd het zoe ken gestaakt. De gebroeders Van der Mos hebben, toen het water ging zakken, half wadend, half zwemmend tussen Breezand en Den Oever de wal weten te bereiken. De storm, die gistermiddag omstreeks twee uur zijn hoogtepunt bereikte, heeft in Haarlem slechts geringe schade veroor zaakt. Uiteraard vlogen er wat pannen van de daken en verder begaven enkele takken van sommige bomen het, maar daarbij werd alleen een auto op de Nieuwe Gracht enigszins beschadigd. Bij de Grote Houtbrug werd een wachthuisje van een botenverhuurder door een windstoot om vergeblazen. Twee vrouwen van respectie- velijk 51 en 18 jaar, die in het huisje zaten, konden door de politie en enkele omstan ders uit hun benarde positie worden be vrijd. Zij hadden geen persoonlijk letsel opgelopen. Ook in Bloemendaal begaven enkele bo men het en voorts waaiden er diverse tak ken af. Een van die takken raakte een 40-jarige masseuse uit Overveen, die een hoofdwond kreeg. Haar fiets werd bescha digd. Advertentie BA&IEUORISSIR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 In Engeland zijn bij door de storm ver oorzaakte ongelukken vier mensen omge komen. In Southampton kwamen het Nederlandse s.s. „Waterman" en de 29.664 ton metende „Arcadia" met elkaar in bot sing. Een Zweeds passagiersschip van 4000 ton werd in Tilbury van zijn landings plaats losgerukt. Tientallen kleine vaar tuigen zonken. In West-Engeland werden auto's in greppels geworpen door wind stoten van 120 kilometer per uur- Ontwor telde bomen blokkeerden vele wegen Kampeerterreinen werden ontredderd of overstroomd- Honderden vakantiegangers die naar het vasteland wilden, strandden in Dover, waar drie veerboten met auto's wegens de storm niet konden uitvaren. ïn Claoton zocht de reddingsboot eerst naar een Nederlander die op zijn schip werd vermist en daarna naar vijf personen, die vermist werden op een jacht. Alle zes bleken zich in veiligheid te hebben kunnen brengen. (Vervolg op pagina 4 BERLIJN (Reuter) De Oostduitse „Volkskammer" komt vrijdag in Oost- Berlijn bijeen ter bespreking van „kwes ties in verband met een vredesverdrag." Waarnemers geloven dat het centrale par tijcomité thans in zitting is en dat het niet uitgesloten is dat een belangrijke maatre gel zal worden aangekondigd. Een gerechtshof in Oost-Berlijn heeft dinsdag een 24-jarige Oostberlijner ver oordeeld tot twee-en-een-half jaar dwang arbeid wegens pogingen om een andere Oost-Berlijner over te halen in West-Ber- lijn te gaan werken, zo meldt de „Berliner Zeitung". Voorts is volgens dit blad in Rostock een Westduitser gearresteerd, die ervan wordt beschuldigd een Amerikaanse agent te zijn en pogingen te hebben gedaan om een Oostduitse onderwijzer naar het Westen te lokken. Ook zouden twee Westberlijners zijn aangehouden wegens pogingen om „een echtpaar uit Oost-Berlijn in handen van West-Berlijnse Havenjagers te spe len". (UPI) De Oostduitse regering ver trouwt er kennelijk op dat door het vre desverdrag de vluchtelingenstroom, die het land berooft van arbeiders uit landbouw en industrie, zal kunnen worden stopgezet. Inmiddels probeerden de Oostduitse lei ders de vlucht te beperken door het uit vaardigen van wetten, het doen van belof ten en door gebruik te maken van geweld. Er zijn nieuwe maatregelen bekend ge maakt tegen de Oostduitse „grensgangers" die in West-Berlijn werken. Ze moeten be halve hun huren en gas-water-licht reke ningen nu ook alle overheidsdiensten en belastingen, van telefoonrekeningen tot aan hondenbelasting, met Westmarken be talen. Het stadsbestuur van West-Berlijn heeft de grensgangers een extra maand- toelage van zestig Westmark toegezegd, teneinde aan hun geldelijke moeilijkheden tegemoet te komen. Volgens een communistisch blad in Schwerin zullen de plaatselijke bouwvak arbeiders weer worden gecontroleerd op het juist uitoefenen van hun werkzaamhe den. Zij zullen hun loon niet eerder ont vangen voordat communistische deskundi gen het arbeidspeil hebben bepaald. Het Oostduitse persbureau A.D.N. maak te bekend dat Bradford Lyttle, de Ameri kaanse leider van de deelnemers aan de vredesmars ,San-Francisco - Moskou" heeft gezegd: „In de Duitse Democrati sche Republiek wordt meer gedaan voor het handhaven van de vrede, dan in de westelijke landen." De vredesmars werd tè Maagdenburg (Oost-Duitsland) begroet door het gemeentebestuur. Lyttle zei vol gens het persbureau dat alles in Oost- De zware Zuidwesterstorm, die dinsdag middag het hoogtepunt bereikte was een echte ouderwetse „bonen-storm", die hier en daar in de IJmond nog al schade heeft aangericht aan de bonen-akkers. De bonen zijn dit jaar toch al het kind van de reke ning, want door het koude en nogal natte weer vordert de groei maar traag. De stok- bonen hebben de meeste schade geleden. Ook de bloemen kregen er flink van langs. Menig kweker probeerde nog te redden wat er op dat moment te redden was, maar dat was over het algemeen niet veel. Verwaaiden de gewassen niet dan stoffen zij wel onder, want vooral op de pas gerooide bloembollenakkers, ook al waren die nog zo goed stuifvrij gemaakt, gingen wolken zand omhoog en alles wat er naast stond werd zwart. Schade aan het glas is er hier en daar ook weer, maar dat zal over het algemeen wel meevallen want vooral het platte glas lag voor het merendeel op stapel. Nog even wachten. In de tweede helft van volgend jaar zullen in Zuid-Rhodesië verkiezingen worden gehouden krach tens de bepalingen van de grondwet die bij de volksstemming van vorige maand is goedgekeurd. Dit heeft de gouverneur Sir Humphrey Gibbs, meegedeeld. De nieuwe grondwet voorziet in uitbreiding van het parlement tot 65 leden, van wie vijftien Afrikanen. De brandweren van Eindhoven, Den Bosch. Boxtel en Oisterwijk hebben, ge holpen door een vierhonderdtal militairen hebben het bekende, 1200 hectare grote na tuurreservaat De Kampina tussen Best en Oisterwijk, ten zuiden van de spoorlijn Eindhoven-Tilburg voor een ramp behoed. Waarschijnlijk door een achteloos wegge worpen sigaret brak brand uit in de omge ving van de Rozethoeve langs de Oister- wijkse weg. Het vuur joeg, aangewakkerd door de snelle wind, van de haard bij Oisterwijk snel voort in de richting van het natuur reservaat. Door de droogte hadden de vlammen vrij spel op het uitgestrekte hei develd. Vakantiegangers en landbouwers begonnen onmiddellijk met het blussings- werk, maar ze konden tegen de vlammen zee weinig uitrichten. Spoedig kwam hulp opdagen van de brandweren uit Den Bosch, Eindhoven, Tilburg, Oisterwijk en Boxtel. Ook de re gionale brandweer Noordoost-Brabant ver leende assistentie. Bovendien kwamen uit Tilburg en Den Bosch honderden mililtairen om het vuur te bestrijden, later geholpen Duitsland gericht is op de vrede: „De nieuwsbladen, slagzinnen, aanplakbiljetten het leven in de communistische gemeen schap." Lyttle zou hebben gezegd dat de weste lijke landen alleen maar geïnteresseerd zijn in handel drijven. Twee jonge Oostduitsers zijn het Glie- nicke meer dat 350 meter breed is over gezwommen naar West-Berlijn. Er zijn zoveel vluchtelingen die wachten op vlieg- transport naar West-Duitsland, dat het West-Berlijnse stadsbestuur van plan is een zestiende kamp op te richten. Het is ook voornemens het aantal vluchten van West-Berlijn naar de Bondsrepubliek te vergroten. Burgemeester Willy Brandt van West- Berlijn heeft verklaard dat hij in principe bereid is om een volksstemming in Ber lijn te laten houden, bij voorkeur in het hele gebied van de stad. Een volksstem ming in West-Berlijn alleen zou volgens hem de verbondenheid van de Westberlij ners met de westelijke mogendheden aan tonen. Brandt is er echter tegen deze volks stemming te houden op 17 september, de dag waarop in West-Duitsland algemene verkiezingen gehouden worden. De KLM boekte in het tweede kwartaal 1961 een verlies van 19 miljoen, verge leken met een winst van f 5 miljoen in het tweede kwartaal 1960. Over het eerste halfjaar 1961 bedraagt het verlies 37 miljoen (vorig jaar 3 miljoen). Per ge woon aandeel van 100 bedraagt het ver lies over het eerste halfjaar 1961 25,58 (v.m. 1,83). Het afgelopen kwartaal werd, aldus de directie, gekenmerkt door een onverwach te en sterke vermindering van de groei van het vervoer, met name op de Noord- atlantische route. (Zie verder pagina 9) door honderd man van de kaderschool van de infanterie in Vught. Schoppen en vuurzwepen De brandweren zetten hun nevelspui ten in en militairen en burgers legden in allerijl brandgangen aan. Het vuur liep trechtervormig van Oisterwijk naar Box tel. De militairen maakten met schoppen en vuurzwepen een front van een kilome ter breedte om de brand vlak voor de ho ge bomen van De Kampina tot staan te brengen. In deze opzet waren zij om half vijf 's middags geslaagd, waardoor een ramp werd voorkomen. Doorbraak naar de zware oude bossen met een oppervlak te van 500 hectare, zou bij dit stormweer noodlottige gevolgen voor het reservaat en verscheidene boerderijen hebben ge had. De brandweer behoefde nu enkele boerderijen en een boswachtershuis alleen maar te bewaken of nat te houden. Een kostbare hout- en wildstand bleef behouden. Niettemin is de schade aanzien lijk. Een stuk natuurschoon van ongeveer 55 hectare heideveld met vliegdennen waarop veel wild aanwezig moet zijn ge weest, is geheel verwoest. Maeterlinck: Door zich altijd voor anderen te ver bergen kan men tenslotte zichzelf niet meer terugvinden. MOSKOU (Reuter) De tweede Rus sische ruimtevaarder, majoor German Stepanovitsj Titov, is vanmorgen om vijf voor elf onze tijd op het vliegveld van Moskou aangekomen, waar hij door dui zenden geestdriftig juichende Mosko- vieten werd verwelkomd. Premier Kroesjtsjev, leden van de regering, Ga garin, Titovs vrouw, ouders en zuster waren aanwezig om hem te begroeten. Met een stralende lach stapte Titov uit het vliegtuig, liep over de rode loper langs de erewacht naar een podium waar hij werd omhelsd door Kroesjtsjev en zijn vrouw Tamara. Het speciale vliegtuig, waarmede de kos monaut vanaf een niet nader genoemd vliegveld in het op 880 kilometer van Mos kou gelegen gebied van Saratov was op gestegen, vloog, vergezeld door zeven straaljagers, gedurende een kwartier over Moskou, voordat het landde. De duizenden belangstellenden op het vliegveld droegen grote foto's van premier Kroesjtsjev en Titov mede, evenals span doeken met leuzen, waarin de Sovjetrus- sische wetenschap werd geprezen. Voor Kroesjtsjev en de andere leden der Rus sische regering was een met bloemen over dekt baldakijn opgericht. Intocht De weg van het vliegveld naar het Rode Plein was door duizenden leden van de Russische luchtmacht en het leger afgezet. Vanaf plaatsen achter deze militairen sloe gen talrijke Moskovieten de intocht van majoor Titov gade. Het gehele centrum van Moskou was vanaf vanmorgen vroeg voor het verkeer gesloten. Naar mag worden aangenomen, zal de Nederlandse regering zich in de komende dagèn gaan beraden over het op volle sterkte brengen van de strijdkrachten, die ter beschikking van de NAVO zlin gesteld. Dit beraad is een uitvloeisel van de be sprekingen, die gisteren in Parijs in de NAVO-raad zijn gevoerd. Het Nederlandse eerste legerkorps, dat van de NAVO-strijdkrachten deel uitmaakt kan, zonder dat van regelrechte mobilisatie sprake behoeft te zijn. op sterkte worden gebracht door het terugroepen van twee lichtingsgroepen. die onlangs met klein verlof zi.jn gezonden Dit klein verlof om vat de laatste vier maanden van de dienst tijd van 22 maanden, die in Nederland geldt. Waarschijnlijk zal de Nederlandse rege ring na haar beraad mededeling doen van de maatregelen die eventueel moeten wor den genomen- Toch kernwapens? BONN (Reuter) De onafhankelijke Frankfurter Allgemeine Zeitung meent te weten dat er gewerkt wordt aan een ge heim NAVO-plan, dat voorziet in uitrus ting van acht percent der strijdkrachten in Europa met kernwapens. Dit plan zou tussen 1962 en 1965 moeten worden ver wezenlijkt. Het plan, MC 96, zou in de plaats komen van het huidige plan MC 70. Het gaat ervan uit dat de sterkte der NAVO-landstrijdkrachten spoedig op der tig divisies kan worden gebracht. Het be ginsel van „graden van afschrikking", vol gens hetwelk niet onmiddellijk naar kern- wapens zal worden gegrepen als dat niet strikt nodig is, zou in het nieuwe plan worden gehandhaafd. Dit verneemt de Frankfurter Allgemeine uit goedingelichte kringen in Bonn. De Westduitse minister van Defensie Strauss heeft vorige week na zijn reis door de Verenigde Staten eveneens ge sproken over een nieuw plan MC 96. De bewindsman liet daarbij echter niets los over de inhoud hiervan. Bij windkracht negen staakten gister middag te twee uur de loodsboten in IJmuiden alle dienstverleningen aan klei ne schepen en deze situatie bleef tot he denmorgen halfzeven gehandhaafd. Na dit tijdstip werden alle loodsdiensten normaal hervat. De storm op zee heeft, voor zo ver vanmorgen bekend was, geen ernstige gevolgen met zich meegebracht. Maar op de wal hebben dichte zandwolken vooral de huisvrouwen in het zuidwestelijk ge deelte van IJmuiden tot wanhoop ge bracht: bijna geen huis bleek zanddicht en geen ruit die redelijk schoon bleef. Tij dens een hevige uitschieter rolde de da gelijkse trein met grote stenen uit Bel gië IJmuiden binnen en dit betekende dat op vele kruispunten tientallen voertuigen in de zandstorm hadden af te wachten tot de zeshonderd meter lange trein, die in een tergend langzaam tempo reed, voor bij was. Hetzelfde spelletje herhaalde zich later op de avond, toen de lege wagons van het transport van maandag de terug reis naar de Belgische steengroeven aan vingen. Voor de mannen die de overwe gen hadden t^ bewaken was het wel bij zonder onaangenaam weer. Het kindercircus „Bas" in Santpoort dreigde het slachtoffer te worden van de storm, zodat besloten werd de tent nat te spuiten, waarmee men hoopte te bereiken dat het zeil zwaar genoeg zou zijn om de windvlagen te doorstaan. Daar het eigen spuitje voor dit doel onvoldoende bleek, werd assistentie verzocht van de Velser brandweer, die prompt aan het verzoek voldeed. Uiteraard kon de gemeen telijke brandweer niet ter plaatse aanwe zig blijven om telkens opnieuw water te geven als het zeil door de krachtige wind weer was opgedroogd. Een gelukkige om standigheid was dat de windkracht later minder werd. Aan de Wijkerstraatweg legde een groot zonnescherm van een slagerij het af. Het gevaarte viel met luid gekraak van ver splinterend hout en scheurend linnen op straat. Als door een wonder bleef de grote etalageruit gespaard. Gelukkig hebben zich ook hierbij geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Advertentie l

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1