Wie gaat aardgasbel in Groningen exploiteren? Ford Taunus 17 M A G E N DA Vo] fo 1% KAUWGOM en bondi Op de Duitse oever van de Eems staat reeds een boortoren Hardnekkige brand op vuilnisstortplaats in Overveen Werk genoeg voor Spaanse meisjes Terugkeer uit Australië op rijkskosten Brefinne is geen meisjesnaam Haagse toeristen door pseudo-douaniers opgesloten Kapper in Tiel bedroog de fiscus Nieuwe storing Hoerastemming in hoenderhok MAPLE LEAF I* WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1961 2 N.V. HAARLEMSCHE AUTO-CENTRALE Baby in dekentje gestikt Haarlem V elsen-I J muiden 1 FELISOL een: Kieurecru Beverwijk Kamerlid stelt voor: Gratis thuisreis werd gratis „logies" Beslissing van vier Friese burgemeesters v*A\>VE.\SAT Avontuur in Limburg Verkenner in zwembad verdronken Faillisementen Ver van huis - 73 I Tijdens de besprekingen, die in het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag zijn gevoerd tussen een Westduitse delegatie onder leiding van dr. Von Haef- ten en een Nederlandse delegatie onder leiding van prof. mr. W. Riphagen, is slechts zijdelings de kwestie van de aard gas-exploitatie in de provincie Groningen aan de orde gekomen. Dit onderwerp zal langs diplomatieke weg tussen Bonn en Den Haag worden besproken. Hoewel in het Nederlands-Duitse verdrag wel wordt gesproken over een gemeen schappelijk Duits-Nederlands regime over de Eemsmonding, is er geen paragraaf opgenomen omtrent het mijnrecht. De mo gelijkheid van boring naar de „aardgas bel" van Duits gebied af zou daardoor tot moeilijkheden kunnen leiden. Intussen staat op de Duitse oever van de Eems reeds een boortoren. Nedersak- sen zou een exploratie-vergunning hebben verstrekt aan een in Hannover opgerich te onderneming „Brigitta". Of daarbij te vens concessie voor eventuele exploiratie is gegeven, is echter niet waarschijnlijk. Op Nederlands grondgebied is de „aard gasbel" ontdekt bij proefboringen door de Nederlandse Aardoliemaatschappij. Deze maatschappij, de N.A.M., bestaat voor de helft uit Shell-belangen en voor de helft uit Standard Oil (Esso-) belangen. Pre cies zo is het gesteld met de „Brigitta". N.A.M. en „Brigitta" zijn dus zusteronder nemingen en zij zullen elkaar niet in de wielen rijden. Anders ligt het echter met de kwestie, wie het recht heeft concessies af te ge ven en zo ja, waar de grens van de con cessies ligt. Nederland staat op het stand punt, dat de grens in het midden van de Eemsmond ligt. West-Duitsland neemt ech ter de laagwaterlijn langs de Nederlandse kust als grens aan. Dat die aardgasbel juist zijn grenzen moet hebben in het omstreden grensge bied tussen Nederland en West-Duitsland is ten omstandigheid, die de tegenstellin gen vergroot. In het Nederlands-Duitse verdrag wordt gezegd, dat alle kwesties betreffende de Eemsmonding „in goede nabuurschap" moeten worden geregeld. De N.A.M. heeft destijds reeds vele ex ploratie-boringen in Groningen verricht. Op 1 juli heeft zij officieel een concessie aangevraagd voor exploitatie van het ge bied, dat aan de oostkant wordt begrensd door de rijksgrens. Al zijn er dan voor de explorerende en mogelijk spoedig exploiterende aard oliemaatschappijen weinig moeilijkheden, voor de Nederlandse economie is het van belang of West-Duitsland ook gerechtigd is concessie af te geven, ook al zou dat zijn om aardgas onder de grenslijn door aan te boren. Gepoogd zal worden langs diplomatieke weg tot een oplossing te ko men. Dit zal spoedig moeten gebeuren, omdat verschillende industrieën het aard gas willen gaan gebruiken voor hun be- Advertentie „Wat een vrolijk gekakel! Eindelijk had ik hun hok lekker fris gekregen en vol komen ontsmet. Waarmee 'n Fikse scheut Glorine in het loater. Dat doodt onge dierte en bakteriën. Voor komt ziekten. Ook bij duiven en konijnen." En wat kost Glorine? Maar 23 cent per fles! MimnHNIinHHIHIIIIHIWHIIIlriï drijven. Bij de nieuwe AKU-fabriek wil men het gebruiken bij de vervaardiging van kunstvezels en er zijn ook plannen voor een ammoniakfabriek, waarbij het aardgas uitstekend dienst kan doen. Ook bestaan er nog plannen voor de oprich ting van een kunstmesfabriek in het noor den, waarbij het aardgas eveneens een belangrijke rol kan spelen. Zoals reeds gisteren werd bericht is bij de bespreking in Den Haag de kwestie van de onteigende aandelen als vijandelijk vermogen aan de orde gekomen de aan vulling, die dient te voorkomen, dat de Al gemene Kunstzijde Unie en andere Neder landse n.v.'s met vroegere Duitse aandeel houders, die thans dochterondernemingen in West-Duitsland hebben, enorme finan ciële risico's lopen en zelfs „onteigening" van dochterondernemingen riskeren. De Nederlandse regering heeft enige we ken geleden een nota aan de Westduitse regering gezonden waarin op de onvolle digheid van het verdrag gewezen werd. In Den Haag heeft de Nederlandse delegatie voorgesteld, het Duitse „Spaltungsgesetz" niet van toepassing te verklaren op Ne derlandse vennootschappen en die verkla ring in een clausule in het verdrag op te nemen. De laatste jaren heeft de theorie van de „spaltung" in Duitsland meer aan hang gekregen en is er zelfs een princi pe-uitspraak van een Duits gerechtshof, dat Westduitsers, van wie in 1945 aande len in Nederlandse n.v.'s door de geal lieerden werden onteigend, thans schade loos kunnen worden gesteld door het recht op aandelen in Nederlandse dochterbedrij ven in West-Duitsland, naar rato van de nominale waarde der respectieve an- delen. De theorie heeft vooral aanhang ge kregen om voormalig Westduits vermogen in Oost-Duitsland te compenseren. Op de vuilnisstortplaats aan het begin van de Zeeweg in Overveen heeft de af gelopen nacht een hevige brand gewoed, die dankzij het optreden van tientallen brandweerlieden uit Overveen en Bloe- mendaal, het personeel van de Kenne- mer Duinen en te hulp geroepen militai ren uit Haarlem niet uitbreidde tot het na bij gelegen duinterrein. Om half twee in de afgelopen nacht kwamen bij de politie in Overveen meldingen over deze brand binnen uit Bloemendaal zelf, uit Zand- voort, uit IJmuiden en zelfs van de Hoog ovens. Overal had men het fel oplaaiende vuur, dat bovendien nog door de harde wind werd aangewakkerd, opgemerkt en de brandweren van Overveen en Bloemen daal trokken dan ook met groot materiaal naar de vuilnisstortplaats. Die plek was niet moeilijk te vinden, want op die plaats was de Zeeweg door de dikke rookwol ken amper te berijden. Al spoedig bleek, dat er meer materiaal en manschappen moesten worden gealar meerd en daarom riep men de hulp in van het personeel van de Kennemer Duinen, terwijl korte tijd later dertig militairen uit de Ripperda-kazeme in Haarlem even eens assistentie verleenden. Met man en macht bond men vervolgens de strijd te gen het loeiende vuur aan, waarbij men uiteraard te kampen had met een groot gebrek aan water waardoor uitsluitend de nevelspuit gebruikt kon worden. Verder moest men het vuur bestrijden met schep pen en takken. Dat lukte na vier uur, want pas tegen half zes kon de commandant, de heer IJ. E. Dijkstra het sein „brand meester" geven. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, woonde geruime tijd de blussingswerk- zaamheden bij. Vanochtend zou een aannemingsbedrijf op de vuilnisstortplaats zand gaan storten om het opnieuw oplaaien van het vuur, dat drie meter in de grond zit, te voorkomen. De oorzaak van de brand is gelegen in het fei, dat het gestorte vuilnis is gaan broeien. Advertentie vanaf 7765.incl. kachel Werkplaats en kantoor Jansweg 915 ShowroomHoutplein 24 Haarlem Telefoon 1.4.1.2.5 De werving van Spaanse arbeidskrach ten, die in Nederland te werk gesteld zul len worden, is nog in volle gang. Hoeveel er in totaal naar ons land zullen komen staat nog niet vast. Verwacht wordt dat 50 Spaanse meisjes in de Almelose confec- tie-industrie zullen gaan werken. Drie confectiebedrijven hebben reeds gezame- lijk een grote vila te Almelo gehuurd, waarin de meisjes zullen worden gehuis vest. Vijftig andere meisjes zullen, wel licht in de Enschedese textielindustrie ko men. Totaal hoopt men enige honderden Spaanse meisjes in -Nederlandse zieken huizen, verpleeginrichtingen en in huis houdingen te kunnen plaatsen. Het zeven maanden oude dochtertje van het gezin Weerts-Nelissen uit Overloon is dood in haar ledikantje gevonden. De kleine bleek in haar dekentje te zijn ge stikt. .—.#4:##. wm&m c Grote Kerk: donderdag 15 u.: orgelcon cert door Piet "Kee. Werken van Swee- linck, Ritter, Pachelbel, Stanley, Bach, Piet Kee en Hendrik Andriessen. Vleeshal: vandaag 20 u.: orgelbespeling door Haite van der Schaaf. Concertgebouw (tuinzaal): donderdag 14.30 u.: Poppentheater Merlijn met „Het Torenhaantje", BIOSCOPEN Cinema Palace: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Kop op, handen thuis", a.l. Ieder ochtend 10.30 u.: „Grof geschut". Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u.: „De stoutmoedige musketier", 14 j. Lido Theater: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Im weissen Rösl", a.l. Luzor Theater: 19 en 21.15 u.: „Roeke loos avontuur", 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Young of heart", a.l. Minerva Theater: Tot en met donderdag 14.30 u.: „Als het kinderhart spreekt, a.l., 20.15 u.: „The great Caruso", a.l. Rembrandt Theater: 14, 16.15 19 en 21.15 u.: „Conny zoekt het geluk", a.l. Iedere ochtend 10.30 u.: „In het paleis van de waterkoning", a.l. Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u.: „Love me tender", a.l. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u.: „De brave soldaat Schwejk", a.l. Iedere och tend 10.30 u.: „Dik Trom en het circus". Theater Monopole (Zandvoort): 19 en 21.30 u.: „De 1000 ogen van dr. Mabuse", 18 j. Iedere middag 14.30 u.: „Chaplin revue", a.l. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal en Vishal (Grote Markt: tot 16 aug. 1017 en 2022 u. (dinsdag 19—22 u.) „Nederlandse orgelpracht". Dagelijks 13.15 u. rondleiding. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland) tot 2 sept. expositie van plastieken van Tjeerd Visser en tekeningen en schilderijen van Cor VisserVan der Woude. Museum Het Huis Van Looy: Tot 16 sept. expositie van aquarellen en tekenin gen van Van Looy en tijdgenoten. DIVERSEN Strand Zandvoort: vandaag 22 u.: vuur werk. Wüstelaan 32, Santpoort: tot 20 aug. 20 u.: Kindercircus Bas. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 4 aug.). WOENSDAG 9 AUGUSTUS City Theater, 14.30 u.: „Kluchtig en luchtig"; 19.30 u.: „De Tien Geboden". Rex Theater, 20 u.: „Vergeet mij nooit". Expositiezaal Heidestraat, Felison. Ten toonstelling „Schilders rondom IJmond", 14—17 en 19—21 uur. Kindercircus Bas, Santpoort, voorstel lingen te 14 en 20 uur. DONDERDAG 10 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „The five pennes". Rex Theater, 20 u.: „Vergeet mij nooit". Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Centrum 9.3012 en 1416.30 uur. Expositiezaal Heidestraat, Felison. Ten toonstelling „Schilders rondom IJmond", 14—17 en 19—21 uur. Kindercircus Bas, Santpoort, voorstel lingen te 14 en 20 uur, Advertentie Let op, mevrouw 1J Textielgoederen met hatFELISOL-etlket zijn kleurecht! 1 op FELISOL. WOENSDAG 9 AUGUSTUS Kennemer Theater: 19 en 21.15 u.: „Groet en kus uit Tegernsee". Luxor Theater, 14.30 u.: „Dik Trom en het circus"; 19 en 21.15 u.: „Im Weissen Rössl". DONDERDAG 10 AUGUSTUS Kennemer Theater: géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Europa bij nacht." Het Tweede-Kamerlid de heer C. Borst (C.P.N.) heeft de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Finan ciën gevraagd, of zij bereid zijn de kosten van de repatriëring van Nederlandse emi granten in Australië, die daar in zorgelijke toestand verkeren en naar het vaderland wensen terug te gaan, door het rijk te laten dragen. Hij wijst er op, dat dit ook is gebeurd met enkele groepen Ambonezen, die op kosten van de Nederlandse regering naar Nederland zijn gekomen en nu ook op kosten van de regering naar hun vader land teruggekeerd. Hij stelt ook de vraag of de ministers niet menen dat de in opdracht van de re gering gevderde propaganda destijds in aanzienlijke mate heeft bijgedragen aan het totstandkomen van het besluit van de ze Nederlanders om naar Australië te emi greren en dat het voor de meesten van hen onmogelijk zou zijn geweest hun nu be treurde besluit te nemen, als de over tocht naar Australië niet van overheids wege was gesubsidieerd. „Is het nu niet een morele plicht van de regering om de ze personen financieel in staat te stellen naar Nederland terug te keren?" vraagt de heer Borst. De Rotterdamse politie kreeg 's nachts een telefoontje dat inzittenden van een Duitse personenauto zich op een vreemde wijze hadden bezig gehouden met een auto die op een parkeerterrein stond. De Duitse wagen was vervolgens met gedoofde lich ten weggereden. Een politieauto had niet veel moeite de Duitse wagen op te sporen. De inzittenden waren een 38-jarige boek verkoper uit Berlijn en zijn echtgenote. Zij bleken benzine uit geparkeerde auto's te hebben afgetapt met het doel de terug reis naar Berlijn op kosten van anderen te kunnen maken. In plaats daarvan heb ben zij nu gratis „logies" gekregen. Vier Friese burgemeesters, zijn er aan te pas gekomen om te beoordelen of het eerste kind van de heer en mevrouw Huis in 't Veld-Heij uit Utrecht de voornaam Brefinne mocht dragen. Het mocht niet. De vier burgemeesters waren de heren J. Anker van Utingeradeel, R. Walda van Idaarderadeel, J. van den Bent van Rau- werderhem en L. G. Boelens van Baar- deradeel. Zij staken de burgemeesterlijke hoofden bij elkaar toen de heer Stef Huis in 't Veld, bekend als maatschappelijk werker en clubhuisleider, zijn eerste kind kwam aangeven. Dit kind werd geboren in Terhorne, waar een kaderkamp gehouden werd van clubleiders. Dit kamp, dat onder leiding van het echtpaar Huis in 't Veld wordt gehouden, kon moeilijk verzet worden. Zo gebeurde het dat in het zomerhuisje „Brefinne" in het tot de gemeente Utingeradeel behoren de dorp Terhorne hun eerste baby werd geboren. Ruth Elise zouden de voornamen zijn, maar vanwege de bijzondere omstan digheden, waaronder het kind ter wereld kwam, wilde men ook de zomerhuisjes naam toevoegen. Hoe aardig de burgemeesters juist in het gemeentehuis in een bespreking over gezamenlijke problemen het ook von den: het ging niet door. Het meisje mag officiëel alleen Ruth Elise heten. Wat „Brefinne" betekent? Burgemees ter Anker lichtte dit toe. Finne is het Fries voor een huisweide bij een boerderij, Bré wijst er op dat het een wat. groter terrein is dan gewoonlijk. Brefinne wil dus zeg gen: een nogal grote huisweide bij een boerderij. En volgens de vier Friese bur gemeesters kan men niet iemand met zo'n naam door het leven laten gaan. Vader en moeder Huis in 't Veld-Heij denken er am ders over. Advertentie cv»**"» Een hachelijk avontuur hebben twee Haagse toeristen Van D. en Van E. be leefd tijdens hun vakantie in het Limburg se land. Zij hadden hun intrek genomen in een hotel in Tegelen en omdat zij in de krant gelezen hadden dat aan de Limburg se grens voor weinig geld televisie-toestel len te koop werden aangeboden, hadden zij het vaste voornemen niet zonder zo'n goedkoop apparaat huiswaarts te keren. In hun hotel spraken ze over hun plannen met de 23-jarige M.A. uit Tegelen. Deze vertelde hun, gemakkelijk zo'n toestel uit Duitsland te kunnen leveren. Hij nodigde hen beiden uit 's avonds laat met hun auto naar het wandelpark op de Tegelse heide te komen. Inderdaad trof het twee tal daar M.A. aan en ze wandelden ge drieën naar de grote heide aan de Duit se grens. Plotseling doken enkele in het groen ge klede mannen op uit het struikgewas, die hen toeriepen de handen omhoog te ste ken en om het bevel kracht bij te zet ten, losten zij enkele schoten in de lucht. Van E., die een beetje achter was geble ven, zette het op een lopen en ontkwam aan de dreigende „douaniers". De Tegele naar M.A. en de Hagenaar Van D. wer den echter opgesloten in een veldkapel. Ruim een uur later keerden de „doua niers" terug. Nog steeds onder bedrei ging van twee pistolen werden de gevangen smokkelaars-in-spe gefouilleerd en de Ha genaar, die tijdens deze fouillering 'n ver dachte beweging schijnt te hebben gemaak kreeg een ferme slag met de gummiknup pel in de nek. Tijdens de aftocht naar Tegelen begon nen de „douaniers" echter te spreken over de mogelijkheid tot vrije aftocht voor Van E., tegen betaling van honderd gul den. De Hagenaar, die graag naar zijn hotel wilde, was dadelijk bereid die honder gulden neer te tellen. De „douaniers" na men de honderd gulden aan en verdwe nen met van A. in het donkey. Van E. liep terug naar zijn hotel in Tegelen, waar Van D. reeds met de auto was aangeko men. Zij deden aangifte van hun avon tuur bij de politie en deze zette onmiddel lijk een speurtocht in naar de pseudo- douaniers. Nog dezelfde nacht werd één hunner, de 17-jarige G. A. uit Tegelen in gesloten, evenals M. A., die de hele ver toning in elkaar had gezet. De pistolen, waarmee ze hadden gedreigd, bleken al armpistolen te zijn. De tweede „rijksamb tenaar" S. van H. uit Tegelen, is nog voortvluchtig. In het zwembad behorend tot een kloos ter in Helvoirt is de 15-jarige Jan Loeffen uit Beers, bij Cuyk, verdronken. De jongeman maakte deel uit van een verkennersgroep, die bij het klooster kam peerde. Hij was met enige andere jongens onder leiding van een vaandrig aan het baden en viel van een vlot in een diep gedeelte van het bad. De leider heeft nog getracht de jongeman te redden, maar de drenkeling maakte het de redder zo moei lijk, dat deze zijn pogingen moest staken Een boete van 8.000,- en een voorwaar delijke gevangenisstraf van een maand heeft de officier van Justitie in Arnhem geëist tegen een 30-jarige kapper uit Tiel, die zich moest verantwoorden wegens het ontduiken van belasting. Over de jaren 1956 tot en met 1959 had hij aan inkomsten-belasting 16.000,- te weinig opgegeven. Hierdoor had hij 4.000 te weinig aan belasting betaald. Hij had de gewoonte op zijn kassa lagere bedra gen aan te slaan dan hij had ontvangen. „Ik wist niet, dat het zo opgelopen was", zei hij. De officier was van mening, dat de kapper door zijn geknoei een luxeleven tje had geleid op kosten van de staat. Op 22 augustus zal de rechtbank uit spraak doen. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag failliet verklaard: De vennootschap onder firma Aannemersbedrijf fa. Gebr. Koster, gevestigd te Velsen-Driehuis aan de Tol lenslaan 4 en haar hoofdelijk aansprake lijke vennoten N. Koster Tollenslaan 4, Driehuis en K. Koster, Populierenlaan 32. Beverwijk. Rechter-commissaris is mr. H. J M. Cokart en curator mr. H. Jonker, Nieuwe Gracht 51, Haarlem. In Utrecht stonden 's nachts twee po litieagenten op de Vleutenseweg ineens oog in oog met een Koeskoes, een buidel dier dat in de oerwouden van Nieuw- Guinea thuishoort. Het dier is door de politiemannen „opgebracht" naar de vee- artsenijkundige faculteit van de rijksuni versiteit in Utrecht. Daar breekt men zich nu het hoofd over de vraag hoe dit buidel dier in Utrecht is gekomen. Pluimveevakschool. In Almelo zal een pluimveevakschool worden gesticht door een vereniging waarin de centrale landbouworganisaties in Groningen, Fries land, Drente, Overijsel en Gelderland zijn vertegenwoordigt. Tot directeur is be noemd ir. R. Schepers te Zwolle. Verzekering opgelicht. Negen maan den gevangenisstraf is geëist tegen een 39-jarige inwoner van Terneuzen, die een verzekeringsmaatschappij had opgelicht door een gefingeerde aangifte van dief stal van een fototoestel en een gouden horloge. De verzekering betaalde hem uit maar kreeg argwaan toen later een aan gifte van vermissing van f 20.000 volgde. Ook deze aangifte bleek vals te zijn. Onderwijzer stal boeken. Een 35- jarige onderwijzer stond in Utrecht te recht omdat hij voor bijna 7000 aan kost bare boeken uit boekwinkels had gestolen. Uit het psychiatrisch rapport bleek, dat de onderwijzer zeer ernstig geestelijk gestoord was en dat hem de diefstallen niet aan gerekend kunnen worden. De officier van Justitie vroeg ontslag van rechtsvervol ging teneinde spoedige opneming van de onderwijzer in een psychiatrische inrich ting mogelijk te maken. Achttienjarige stond terecht. Tegen een 18-jarige jongen uit Krimpen aan de IJssel is een jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering ge- eist wegens brandstichting. De jongen, die dagelijks 25 a 30 glazen bier placht te drinken eiste het geld daarvoor van zijn moeder, die hij dreigde te zullen dood slaan als zij het niet gaf. Toen hij een keer geen geld kreeg, stak hij zijn voor het huis staande bromfiets in brand, waardoor ook een schoenmakerswerkplaats, een hooischuur en een kolenbergplaats in vlammen opginger „Zoon". In Rotterdam verdwenen een 27-jarige bediende van een meubelhan delaar met de bestelauto en 2000 van zij baas. Gebruikmakend van de naam op op auto gaf hij zich in Den Haag als de zoon van de Rotterdammer uit en knoopte relaties aan met een meisje, wier ouders hem ten eten vroegen. Tijdens de maaltijd verscheen echter de politie en toen viel de jongeman door de man''. Van de 2000 was niet veel meer over. Loterij zonder loten. Een 66-jarige in woner van Amersfoort is tot 9 maanden gevangenisstraf waarvan 3 voorwaar delijk veroordeeld, omdat hij de deel nemers aan een door hem opgericht loterij clubje had opgelicht. Hij incasseerde wel hun geld, maar kocht er nooit 'loten voor. Hij had ongeveer 40 mille in eigen zak ge stoken voordat de zaak uitkwam, doordat op een van de fictieve nummers, die hij aan de clubleden had opgegeven, een hoge prijs viel. Technoscoop. Op initiatief van het Nederlands Instituut voer Nijverheid en Techniek in Amsterdam is een plan ont worpen voor geregelde technische en po- pulair-wetenschappelijke filmvoorstellin gen, die speciaal bestemd zijn voor de jeugd van de middelbare scholen. De scho lieren zullen bij de organisatie van deze filmvoorstellingen worden ingeschakeld. Het plan, dat de naam „Technoscoop" kreeg, zal in oktober worden gerealiseerd. iitiiiiiiiMiitiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii Het K.N.M.I. deelt mede: De stormdepressie, die gisteren over Zuid-Engeland naar de Noordzee trok, was vanmorgen bij de zuidwestkust van Noorwegen. De depressie vult nu langzaam op en de winden nemen verder af. Om de depressie heen stroomt nu lucht van polai re oorsprong naar ons land. Een nieuwe zwakke randstoring bij Ierland zal de ko mende 24 uur de onstabiliteit van de aan gevoerde lucht iets doen toenemen. In verband daarmede blijft de kans op enkele buien bestaan. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen t» a r <3 binnen- en buitenland. a. El Neerslag: laatste 24 uur. S3 Jt Den Helder licht bew. wzw 20 1 Ypenburg licht bew. wzw 21 1 Vlissingen licht bew. zw 21 0 Eelde half bew. zzw 22 5 De Bilt licht bew. zzw 23 0.5 Twente licht bew. zw 24 2 Eindhoven half bew zzw 24 0 Zd-Limburg half bew. zzw 23 0 Helsinki onbewolkt nw 21 0 Stockholm zwaar bew zzo 23 0 Oslo geheel bew zo Kopenhagen onbewolkt zzw 17 2 Aberdeen regen nw 13 27 Londen licht bew. zzw 21 0.3 Amsterdam licht bew. z 22 1 Brussel onbewolkt zzw 22 0 Luxemburg zwaar bew zzw 24 0.3 Parijs onbewolkt wzw 24 0 Bordeaux zwaar bew windst. 20 0.2 Grenoble zwaar bew windst. 30 0 Nice onbewolkt wnw 26 0 Berlijn half bew. windst. 24 0 Frankfort zwaar bew. zzo 27 0 München licht bew. z 28 0 Zürich onweer nnw 22 7 Genéve regen ozo 27 11 Locamo onbewolkt n 29 0 Wenen onbewolkt nno 31 0 Innsbruck onbewolkt w 32 0 Belgrado onbewolkt windst. 33 0 Athene onbewolkt n 34 0 Rome onbewolkt windst 34 0 Ajaccio onbewolkt ono 29 0 Madrid half bew. windst. 34 0 Mallorca onbewolkt windst. Lissabon zwaar bew nnw 26 0 Donderdag 10 augustus Zon op 5.15 uur, onder 20.15 uur. Maan op 4.13 uur, onder 19.41 uur. Maanstanden 11 aug. 11.36 uur nieuwe maan. 19 aug. 11.52 uur eerste kwartier. 26 aug. 4.14 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 9 augustus Hoog watei 2.26 uur en 14.55 uur. Laag water 10.26 uur en 22.47 uur. Donderdag 10 augustus Hoog water 3.05 uur en 15.31 uur. Laag water 11.07 uur en 23.28 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmnid

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2