t op Nders Witte rede Huis zwijgt over van Kroesjtsjev Parijs gist naar voor Algerijnse plannen regering Ontspanning in Bizerta Duyvis 169 NU 00K IN TUBES Kosmonaut Titov vertelt: „Ik bestuurde de Vostok II zelf" iANDWICH SPREAD Wereldnieuws Grootse ontvangst vandaag in Moskou m Parijs propageert plan-Constantine N Twijfel aan Rusland's oprechtheid Washington verklaart zich tegen de - vrijwel zekere - UNO-zitting SANDWICH <~Praatótoel (Op de WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1961 Franse boeren ageren voor zitting van het parlement Alsof er geen andere zorgen zonden zijn Niemöller is ontwaakt uit zijn bewusteloosheid Dodencijfer van Brits weekeind stijgt nog Amerikaanse ambtenaren gaan goedkoper vliegen Dr. von Etzdorf Westduits ambassadeur in Londen Italiaanse burgemeester houdt Filomena hoog M. Mok MOSKOU, (UPI) Het officiële Russi sche persbureau TASS heeft gisteren een vraaggesprek met Ruslands tweede ruim tevaarder German Stepanovitsj Titov ge publiceerd, waaruit kan worden opgemaakt dat de astronaut de landing met de Vos- tok-2 zelf heeft uitgevoerd. Volgens Tass heeft Titov verteld, dat hij toen de besturing van de Vostok aan hem was overgedragen „naar elke denkbare richting had kunnen sturen". „Ook tijdens de landing, toen ik de controleapparaten bediende, voelde ik me als een echte ruim tepiloot", aldus Titov. Voorts verklaarde de kosmonaut dat van een ruimteman wordt geëist, dat hij op de hoogte is van biofysica en mechanica. Ti tov beschouwt de gewichtloosheid tijdens een langere vlucht niet als een remmen de factor voor de potentiële arbeidskracht van de mens in de ruimte. „Ik heb mijn werk goed kunnen verrichten, bovendien zijn er eigenlijk in het geheel geen duide lijke verschillen aan te wijzen tussen een gewone en een ruimtevlucht. Titov ver telde nog dat de Vostok op zodanige wij ze is geland, dat het ruimteschip nog in tact is voor een volgende vlucht. Triomfbogen Moskou trof gisteren voorbereidingen voor een grootse ontvangst. Op het Rode Plein werden tribunes gebouwd, tegen over een 27 meter hoog model van een raket met een ruimtecabine. Tussen het vliegveld en de stad zijn triomfbogen op gericht met duizenden rode vlaggen. Een museum bij het Rode Plein is versierd met een enorm portret van Lenin. Radio-Mos kou zou vijf uur lang verslagen uitzenden van de feestelijkheden, die vanavond wor den besloten met een receptie voor dui zenden gasten in de St. George zaal van het Kremlin. Titov en Kroesjtsjev zouden de vijftien kilometer tussen het vliegveld en het cen trum van Moskou in een open wagen af leggen. Staande op het Mausoleum van Lenin en Stalin zou de kosmonaut de toe juichingen van miljoenen Sovjet-burgers in ontvangst nemen. PARIJS Dinsdag hebben 155 boeren- afgevaardigden in het gebouw van de Franse Kamer vergaderd over een voorstel om de volksvertegenwoordiging in spoed zitting te laten bijeenkomen. Deze 155 ka merleden maken deel uit van een groep van 273 uit diverse fracties. 150 kamer leden stemden voor, zodat thans contact zal worden gezocht met de voorzitters van Kamer en Senaat. Zouden beide voorzitters weigeren de voJksvertegenwoordiging bijeen te roepen, dan zullen handtekeningen worden ver zameld om het toch zover te krijgen. Doch dan moet de helft plus een van alle Ka merleden tekenen. En dan nog is het de vraag of de Kamer bijeenkomt, want president De Gaulle moet het decreet om het parlement bijeen te laten komen onder tekenen en het is zeer de vraag of hij dat zal doen. Advertentie 20 STUKS F1.- (Van onze correspondent) PARIJS. In Parijs is van regerings wege een officiële geïllustreerde brochure verschenen die tot titel draagt: „Het plan- Constantine twee jaar in werking". In tachtig pagina's wordt uiteengezet dat het plan aan tweehonderdduizend Mohamme danen per jaar werk verschaft en hun in komsten verhoogt met zes percent. In 1963 zullen tweeëneen half miljoen kinderen, onderwijs genieten. Voor hen zullen 2500 nieuwe scholen per jaar en zeven nieuwe lycea worden gebouwd. Ieder jaar zullen vijftigduizend huizen in de steden en hon derdduizend op het platteland in gebruik worden genomen. Eveneens zullen ieder jaar zes ziekenhuizen worden gebouwd, waarvan één met zeshonderd bedden. Aan uitgaven zal dat in vijf jaar twintig mil jard nieuwe francs kosten. Merkwaardig genoeg staat in de bro chure te lezen, dat men er met deze uit gaven niet zal komen, omdat de jaren 19651975 voor Algerije beslissend zullen zijn. Men gaat er dus blijkbaar van uit dat Algerije in 1975 nog steeds een Franse provincie zal zijn. Ook wordt in de bro chure met geen woord melding gemaakt van de oorlog die nu reeds zeven jaar aan de gang is. Het geschrift vermeldt eyen- min de maatregelen die de regering juist in deze dagen overweegt om een massale repatriëring van Fransen uit Algerije op te vangen en die honderden miljarden zal kosten. FLENSBURG (DPA, UPI) Ds. Martin Niemöller, die na het autoongeluk van maandag in een ziekenhuis in Aabenraa in Denemarken is opgenomen, is daar, na meer dan twintig uur van bewusteloos heid, tot bewustzijn gekomen. De genees heer-directeur van het ziekenhuis. Wolle- sen, zei dat Niemöller vermoedelijk wel zou genezen. De patiënt gaat vooruit, al dus is vanmorgen bekendgemaakt. Kosmonaut Titov tijdens de pers conferentie, waar hij vertelde zelf de controle-apparaten van de Vostok te hebben bediend. Naast hem (rechts) zit majoor Gagarin. (Van onze correspondenten) WASHINGTON Dinsdagavond waren er nog geen officiële reacties van het Wit te Huis bekend op de laatste speech van Kroesjtsjev. De tekst hiervan* werd door president Kennedy en hoge functionaris sen van het departement van Buitenland se Zaken nog bestudeerd. Het is overigens nog lang niet zeker, dat de president op de uitlatingen van Kroesjtsjev al direct zou willen reageren. De rede van de Sov jet-premier draagt immers niet het karak ter van een officiële nota van regering tot regering. Wellicht geeft de persconferentie die Kennedy morgen zal houden, enige aan wijzing hoe de president erover denkt. In middels zijn de informele reacties in offi ciële kringen en onder de volksvertegen woordigers gemengd. Hoewel het de partement van Buitenlandse Zaken ook officieel commentaar ontwijkt, is het geen geheim, dat men daar zeer sceptisch staat ten aanzien van de ogenschijnlijke redelijk heid van het Kremlin en zijn bereidheid om de westelijke réchten in West-Berlijn te erkennen. Men erkent in politieke kringen in de Amerikaanse hoofdstad, dat Kroesjtsjev dit in duidelijker woorden heeft uitgedrukt dan ooit tevoren, maar men betwijfelt of hij, als puntje bij paaltje komt, bereid zal blijken zijn woorden waar te maken door ondubbelzinnige en effectieve garanties. In dat opzicht heerst nog evenveel onzeker heid als voor Kroesjtsjevs speech. Men legt er de nadruk op, dat zijn ogenschijn lijke redelijkheid gepaard ging met zeer dreigende uitvallen aan het adres van het westen en speciaal aan dat van de Ver enigde Staten. Toch achten velen het op vallend, dat Kroesjtsjevs toespraak minder arrogant was dan verwacht werd na het succes van de astronaut Titov. Sommigen zien hierin een bewijs, dat president Ken nedy's recente krachtige verklaringen en defensiemaatregelen niet zonder uitwer king zijn gebleven. Kennedy heeft toen blijkbaar een taal gesproken die het Krem lin verstaat, maar Moskou blijft deson danks vasthouden aan zijn standpunt, dat ontspanning van de toestand alleen door westelijke concessies mogelijk is. Volgens de gezaghebbende Washington Post bewijst de toespraak van Kroesjtsjev, dat het Kremlin alles in het werk wil stellen om voor het oog van de wereld de verant woordelijkheid voor een conflict rondom Berlijn te kunnen wijten aan de onwil van het westen om een vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten. Het westen moet, volgens het blad, deze verdraaiing de kop indrukken. Een lichtpunt in Kroesjtsjevs rede is, volgens vele waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad, dat het Kremlin over Berlijn wil praten. Dit kan de vrees voor oorlogsgevaar verminderen, indien het westen zijn militaire paraatheidsmaat regelen koppelt aan even zorgvuldige di plomatieke voorbereidingen. Geen critiek PARIJS De permanente raad van de Noord-Atlantische Verd. a, sorganisatie(NA VO), waarvan onze landgenoot Stikker al gemeen secretaris is, heeft dinsdagmiddag in Parijs lang vergaderd over de kwestie- Berlijn. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft daar bij een uiteenzetting gegeven van de bij eenkomst der drie ministers van Buiten landse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk, die tijdens het afgelopen week eind in de Franse hoofdstad is gehouden De minister sprak gedurende een uur over de maatregelen om het hoofd te bieden aan de Russische bedreiging. Zijn verkla ring werd met grote aandacht aange hoord en ontlokte geen enkele critiek. Volgens een na afloop van de bijeen komst uitgegeven communiqué, heeft de permanente raad van de NAVO zijn vroe gere standpunt over het Duitse vraagstuk niet gewijzigd. Met leedwezen is geconsta teerd dat over de hereniging van Duits land geen enkele vooruitgang is gemaakt. Een vreedzame en rechtvaardige oplossing van het Duitse vraagstuk met inbegrip van Berlijn, is alleen maar mogelijk op grond slag 'van het recht der Volken om over hun eigen lot te beslissen. De vrijheid van West-Berlijn en van haar bevolking moet gewaarborgd blijven. En wat betreft het Russische dreigement om met Oost-Duits land een afzonderlijk vredesverdrag te sluiten, blijft de permanente raad vasthou den aan de intergeallieerde afspraken, waaraan Rusland zich niet kan onttrekken. Lord Home (UPI) De Britse minister van Buiten landse Zaken, Lord Home heeft dinsdag in Parijs verklaard dat het geen zin heeft te onderhandelen over de kwestie-Berlijn ten zij er een kans is op succes. De minister zei dit tot verslaggevers op het vliegveld alvorens naar Londen terug te keren. „Het heeft geen zin het woord onderhandelingen te herhalen. Wanneer onderhandelingen gevoerd worden, moet dat gebeuren op een basis die het slagen ervan mogelijk maakt en de situatie doet verbeteren." Lord Home zei verder dat de Sovjet-Unie tot op heden in de eerste plaats wil spreken over de vraag hoe de westelijke rechten aan de Oostduitse autoriteiten kunnen wor den overgedragen. Op de tweede plaats komt steeds het Russische verlangen om die rechten van het westen te verzwak ken. De kwestie moest diepgaand bestu deerd worden, zo merkte hij op, en in de komende paar weken zal de diplomatie op rustige wijze moeten nagaan of er een basis voor onderhandelingen bestaat. (Van onze correspondent) LONDEN Het totale aantal doden op de weg in Engeland en Wales gedurende het vierdaagse jaarlijkse vakantieweekein de betrof 69, drie minder dan vorig jaar. Maar maandag, de drukste dag, kwamen er 22 mensen om het leven, vier meer dan op dezelfde dag een jaar geleden. Dit zijn nog altijd voorlopige cijfers. Het officiële totaal bedroeg in dezelfde periode van vo rig jaar 90 doden. Het ongunstige weer was een factor bij de daling van het aan tal verkeersongelukken, doch deskundigen zijn het er over eens dat er over het algemeen voorzichtiger werd gereden. WASHINGTON (UPI) Met ingang van 15 augustus zullen ambtenaren van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken en van de buitenlandse dienst, die met straalvliegtuigen de Atlan tische Oceaan oversteken, niet meer eer ste klasse mogen reizen. Deze maatregel zal naar schatting een bezuiniging opleve ren van 300.000 dollar per jaar. Het per soneel van de Amerikaanse voorlichtings dienst en van de administratie voor inter nationale samenwerking (ICA) valt even eens onder de nieuwe richtlijnen. Uitzonderingen op deze regel zullen wor den gemaakt als hooggeplaatste autoritei ten beslissen dat het doel van de reis of de lichamelijke toestand van de reiziger het gebruik van de eerste klas vereisen (Van onze correspondent) PARIJS. Er gaan in de Franse hoofd stad allerlei gissingen over wat er tegen 15 september gebeuren gaat in Algiers. Men vermoedt, dat tegen die tijd een Al gerijnse regering zal worden gevormd, waarin de mohammedanen de meerder heid zullen hebben. Een regering echter zonder F.L.N. In de naaste omgeving van eerste-minister Debré acht men dat zelfs waarschijnlijk, maar op het ministerie van Algerijnse Zaken meent men, dat het voor de vorming van zulk een regering nog te vroeg is. In kringen van het Elysée zegt men niets wat uitgelegd wordt als een tegenspraak. Vermoedelijk tast men dus het terrein af om te zien hoe de reacties zijn op de even- I tuele vorming van een Algerijnse regering. (Van onze correspondent) PARIJS. In de stad Bizerta valt een toenemende ontspanning waar te nemen tussen Franse en Tunesische soldaten. De hitte is van beide partijen vijand num mer één. Van twee kanten worden pogingen ge daan om Frankrijk en Tunesië in directe onderhandelingen rondom de groene ta fel te krijgen. In Abidjan, waar de onafhankelijkheids feesten van de Ivoorkust zijn gevierd, doen twaalf Afrikaanse staten een poging om Frankrijk tot een verklaring te bewegen, dat de oorlogshaven Bizerta op een nog nader te bepalen tijdstip zal worden ont ruimd. Senghor, de president van Sene gal, werd vandaag in Parijs verwacht en zal ongetwijfeld door president De Gaul le worden ontvangen. Ook de Amerikanen bemiddelen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken is dinsdagmiddag bij president De Gaulle op het Elysée ge weest. Toen men hem na afloop vroeg of er over Bizerta was gepraat, maakte Dean Rusk er zich vanaf door te zeggen, dat weergave van het gesprek een onbeleefd heid zou zijn jegens president De Gaulle en dat hij het aan het Franse staatshoofd wilde overlaten om zelf met een verkla ring te komen. NEW YORK, (UPI/Reuter) De Ver enigde Staten hebben zich uitgesproken tegen bijeenroeping van een bijzondere zitting van de UNO-Assem^lee over Bizer ta. Het hoofd van de Amerikaanse UNO delegatie, Adlai Stevenson, heeft secreta ris-generaal Hammarskjoeld laten weten, dat de Verenigde Staten vrezen, dat een dergelijke zitting de pogingen zou bemoei lijken om Frankrijk en Tunesië hun ge schil buiten de UNO om te doen bijleggen. In UNO-kringen wordt verwacht dat Hammarskjoeld de Assemblee vandaag in buitengewone zitting bijeen zal roepen. De zitting zou binnen tien dagen na de op roep worden geopend, mogelijk maandag. Het wordt als vaststaand aangenomen dat vandaag de vereiste meerderheid van vijftig zal worden bereikt. Het vijftigste land zal vermoedelijk Zweden of Mexico zijn. Frankrijk zou een dergelijke zitting boycotten, omdat men de UNO het recht ontzegt zich in het Frans-Tunesisch con flict te mengen. (Van onze correspondent) LONDEN. De 61-jarige Westduitse diplomaat dr. Hasso von Etzdorf, die be schreven wordt als een ondergrondse wer ker in de oorlog, is benoemd tot de nieuwe ambassadeur van de Bondsrepubliek in Londen. Advertentie Op slaatjes-met-hoeraatjes hoort Duyvis Sandwich Spread. Met gratis cocktail-vorkjes l De minister van Algerijnse Zaken, Joxe die tijdelijk terug is in Parijs, gaat binnen enkele dagen weer naar Algiers, naar men zegt, om te zien of er mohammedanen be reid zijn in zulk een regering zitting te nemen. Men ma^kt in Parijs geen bijzon dere haast, want een dezer dagen komt de algemene raad van het F.L.N., bestaande uit ongeveer zestig personen, in Tripolis bijeen en die vergadering duurt ongeveer een maand. Intussen gaat president De Gaulle veer tien dagen met vakantie naar zijn land goed in Colombey-les-deux-Eglises, waar si>eciale veiligheidsmaatregelen zijn ge nomen YoUoven van de gendarmerie zijn ingetrokken. Gesneuveld ALGIERS (AFP) Si Mohamed, de 35- jarige leider der Algerijnse opstandelingen in het gebied van Algiers, bijgenaamd „De schrik van Algiers", is maandagavond ge sneuveld bij een gevecht met Franse troe pen te Blida, zo is in Algiers bekendge maakt. De Franse troepen waren erin ge slaagd een huis waar hij zich bevond, te omsingelen. In het gevecht dat ontstond zijn zeven rebellen gesneuveld of gewond Ofschoon het officiële Franse telegraaf- agentschap AFP ontkent, dat er met het oog op de putsch-geruchten extra veilig heidsmaatregelen zijn genomen, houdt „Paris-Jour" vol. dat reserve-officieren van de gendarmerie opdracht hebben ont vangen zich beschikbaar te houden voor een mogelijke oproep onder de wapenen. Eenheden van de CRS (marechaussee troepen) zouden uit de provincie zijn over gebracht naar de buurt van Parijs, onder meer naar Versailles. ROME (Reuter) De burgemeester van het plaatsje Mugnano Del Cardinale bij Napels heeft aangekondigd dat het feest van de patrones Filomena op 11 augus tus dit jaar toch, zo mogelijk nog plech tiger dan vroeger, gevierd zal worden on danks het feit dat Filomena (met tien an dere, onder wie de Britse schutspatroon St. George) door de Heilige Stoel van de lijst der liturgische feesten werd ge schrapt wegens twijfel aan de historici teit van haar persoon. Paus Gregorius XVI keurde in 1837 de viering van haar feestdag goed, maar Filomena is nooit officieel heilig verklaard De naam Sint Filomena werd gegeven aan relieken die in de catacombe van Sint Priscilla te Rome in 1802 werden aange troffen en waarvan men aannam dat zij van een martelares uit de vroege christen tijd waren. De burgemeester van Mugnano, dr. de Lucia, heeft een verzoekschrift tot de Congregratie der Riten gericht. „Wij stel len geen onderzoek in, wij verliezen ons niet in oudheidkundige bijzonderheden. Wi houden het bij de feiten, bij de wonderen die God door de voorspraak van Filome na heeft verricht", aldus de burgemees ter. Nadat een religieuze mededeling had gedaan van een „visioen" waarin Filome na zich bekend zou hebben gemaakt als een Griekse koningsdochter die gedwongen was met Keizer Diocletianus te trouwen gaf de Congretatie der Riten in 1838 toe stemming haar gedachtenis te eren, zonder haar echter als martelares te erkennen. Eerlijk en oneerlijk Tot de wijsheden die onze leergierige en alsnog ongedeukte kinderzielen werd in geprent behoorde de uitspraak: eerlijk duurt het langst. Dat zal wel juist zijn, maar het neemt niet weg dat ook de on eerlijkheid zich in een verrassend taai leven mag verheugen. De geduldige kran tenlezer krijgt slag op slag gelegenheid zich daarvan te vergewissen. Mannen in vertrouwensfuncties, door heel hun omge ving lange jaren gerespecteerd, moeten op een onzalige dag hun achtenswaardige vermomming laten vallen en in heel hun naakte bedriegersaard voor de wereld te kijk staan. Tienduizenden, soms zelfs hon derdduizenden guldens zijn hun als water door de vingers geglipt en de een of an dere ongelukkige curator krijgt tot taak de zaken althans zover te redderen dat men de aangerichte schade gespecificeerd in ogenschouw kan nemen. En de wereld draait verder totdat het volgende financiële schandaal ons even met de ogen doet knipperen. Is het enerzijds menselijk een wijsvinger die zou willen gloeien van verontwaardi ging naar de schuldige uit te steken, het is niet minder menselijk, schuld naar gra den van ernst in te delen, dat wil zeggen ieder geval op zijn eigen merites te beoor delen. Vernemen wij dat er een met moei te rondkomende weduwe is beroofd, dan wekt zulk een flagrante schurkenstreek onze ongenuanceerde afschuw. Enigszins anders is onze reactie wanneer bijvoor beeld een grote bankinstelling het slachtof fer is geworden. Een bank is een onper soonlijk instituut, zodat wat de benadeelde betreft de menselijke factor in zulk een geval buiten spel blijft. Niemand heeft tot dusver ooit gehoord dat ten gevolge van een fraude directeuren en aandeelhouders zich een plakje kaas op de boterham moes ten ontzeggen. Voeg daarbij dat een bank geacht wordt over ruime geldmiddelen en een perfecte controlesysteem te beschik ken en de conclusie is niet ver meer dat men van haar onvrijwillige aderlating zel den zonder een greintje leedvermaak ken nis zal nemen. Op iets hoger moreel ni veau bekruipt ons de gedachte dat aan iedere zogenaamde perfectie de smet der menselijke onvolmaaktheid blijft kleven en dat het zijn goede zijde kan hebben dit ook in de zakelijke sfeer van het geld wezen gedemonstreerd te zien. Blijft het probleem van een ogenschijn lijk keurige heer die, zoals wij onlangs hebben kunnen lezen, in maatschappelijke en kerkelijke kring alle aanzien genoot, wat hem niet belette onder bescherming van de noorderzon achter de Amerikaan se kustlijn te verdwijnen en een aantal verbijsterde lieden in het vaderland met zijn schuldenlast te laten worstelen. Het lijkt gerechtvaardigd hier kwalificaties als bedrieger en huichelaar te gebruiken. Dit mag ons niet verhinderen zorgvuldig na te gaan of er in ons, niet-gedupeerden, geen zweem van bewondering voor zijn listige prestatie leeft. Ik zou er mijn hand niet voor in het vuur durven steken dat dit bij iedereen het geval is. Moet men zich dan van een oordeel onthouden? Neen, als men maar begrijpt dat ieder oordeel in zekere zin op-de beoordelaar zelf terugslaat.— Het oog van de naald. De Italiaanse sol daat Delio Vettovaldi was dinsdag nog steeds in leven na twee ongelukken te hebben doorstaan, die hem bijna het le ven had kunnen kosten. De 23-jarige sol daat viel tijdens een wachtdienst bij een brug ongeveer tien meter omlaag in een ravijn. Hij kwam neer op het hoofd. Zijn geweer was gelijk met hem op de grond. Het ging af door de schok en de kogel trof Vettovaldi in het hoofd. De dokto ren zijn optimistisch gestemd over de kansen van de krijgsman. Verkiezingen. De Dominicaanse republiek heeft een beroep gedaan op de Organisa tie van Amerikaanse Staten om deskun digen te zenden naar de republiek, ten einde na te gaan of de omstan digheden geschikt zijn voor het houden van vrije verkiezingen. Het verzoek is namens president Balaguer gedaan door de ambassadeur bij de O.A.S. in Washing ton Ordonez. Asiel. Een jonge officier van de Tsjechi sche grenswacht is naar Oostenrijk ge vlucht en heeft daar politiek asiel ge vraagd. Hij was gekleed in uniform en volledig bewapend, toen hij maandag avond laat in Wenen arriveerde. Volgens de politie is het een 25-jarige eerste lui tenant, die in de grensstad Bratislava was gestationeerd. Zijn vrouw en kind zouden zich reeds in West-Duitsland be vinden. Atoomkachels. De eerste Zweedse atoom kracht-installatie voor verwarming, de „r 3 adam", in Agesta nabij Stockholm zal begin volgend jaar in werking ko men. Ongeveer 50.000 inwoners van de de voorsteden Farsta, Gubbaengen en Hoekaraengen zullen in hun woningen zich kunnen koesteren aan de door kern energie opgewekte warmte. Behalve ver warming, levert de installatie 10.000 ki lowatt elektriciteit. Luchtverdediging. (UPI) Generaal Lau rence Kuter, hoofd van het Amerikaan se luchtverdedigingscommando, heeft dinsdag in Colorado Springs meege deeld, dat op 14 oktober ruim tweedui zend vluchten van de burgerluchtvaart niet kunnen worden gemaakt, omdat dan de Amerikaanse luchtmacht de oefe ning Sky Shield 2 houdt. De 1800 Ame- kaanse, 273 Canadese en 31 andere bui tenlandse vluchten, zullen gedurende twaalf uur worden lamgelegd. Tijdens deze uren zal het gehele Amerikaanse luchtverdedigingssysteem aan een proef worden onderworpen. Kernoorlog. Een Amerikaanse marinedes- kundige heeft dinsdag geschat dat 12 miljard dollar nodig zouden zijn om schuilkelders te bouwen die de gehele Amerikaanse bevolking zouden kunnen behoeden voor kernstraling. De deskun dige, Walmer E. Strope, zei dat men daarbij gebruik zou kunnen maken van bestaande typen. De econoom Norman A. Hanunian merkte op, dat massale aanvallen met kernwapens op stadsker nen, zoveel Amerikanen zouden kunnen doden, dat 't voortbestaan van de Ver enigde Staten afhankelijk zou kunnen zijn van het aantal dat straling over leeft.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3