Hillegom bezit een koelkast van negen miljoen liter Honderden badgasten keken in Zandvoort naar woeste zee Procedure voor verlenen van octrooien wordt versneld Fulbright hekelt Senaat over China-resolutie Parijs overweegt repatriëring van Fransen uit Algerije Koelen, vriezen, drogen, stoken in één gebouw Vier doden in het verkeer Windkracht negen langs de kust Tijdens hoogwater geen schade van betekenis Vragen van Kamerlid over teruggekeerde Ambonezen Vijftienjarige Duitse jongen overviel taxichauffeur Wetsontwerp beoogt veel onnut werk van de Octrooiraad te voorkomen Peking als kandidaat-UNO-lid geeft State Department reden tot zorg Levensgewoonten in cijfers WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1961 4 mm Neem honden niet naar vuurwerk mee Rode Kruis kan steeds sneller hulp bieden Vrouwen blijven vrouwen Spoorweg vergeten in het onmetelijkeRusland Statistiek over leven in N oordrijn-Westfalen In tegenwoordigheid van talrijke aan wezigen, die zich in een van de koel cellen hadden verzameld, heeft de bur gemeester van Hillegom jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden gistermiddag het nieuwe Koelhuis Hille gom aan de 3e Loosterweg officieel in gebruik gesteld. Hillegoms eerste bur- Hillegom's burgemeester jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden (links) stelt het mechanisme van het Koelhuis Hillegom en werking. Rechts kijkt de directeur, de heer J. de Jong, tevreden toe. ger deed dat door op een schakelbord een knop om te draaien waarna onder geloei van machines de temperatuur in de koelcel voor de genodigden geluk kig maar even tot 12 graden onder nul daalde. Het koelhuis omvat zes cel len met een totale inhoud van negen miljoen liter. Er kunnen honderdduizend gaasvakken met bloembollen in worden opgeslagen. Voor de bloembollenstreek vooral betekent het koelhuis een belang rijke aanwinst en uitbreiding van de koel- en vriesruimte. Behalve koelen en vriezen tot -20 graden C. kan men in de cellen elke gewenste temperatuur tot 45 graden C. bereiken. Aan de bouw en inrichting van het koelhuis is F/4 mil joen gulden ten koste gelegd. Nadat hij de genodigden hartelijk wel kom had geheten gaf de directeur van het Koelhuis Hillegom, de heer J. de Jong, uiting aan zijn dank aan de desbetreffen de instanties voor hun medewerking bij hét verlenen van bouwvergunningen e.d. Ook was de heer De Jong erkentelijk voor dè steun die van dr. A. J Verhage, vöor- zitter van het Productschap voor Sierge wassen was ondervonden. Voorts bracht spreker dank aan degenen die aan de bouw hebben meegewerkt. Hij weer er op dat door de groei van de export de behoefte aan koelruimte steeds groter wordt. In de eerste plaats is het koelhuis be doeld voor de zomerkoeling van bloembol len. Daarnaast kunnen in het voor- en na seizoen bloemen, planten, heesters en In Den Haag is de 74-jarige mevrouw A. SmithRensing met haar auto op de Hofzichtlaan in botsing gekomen met een tram. Zij werd zo ernstig gewond, dat ze ter plaatse overleed. In Bussum is de 73-jarige heer C. Koop manschap bij het oversteken van de rijks weg aangereden door een auto. Hij werd ernstig gewond en is in het Diaconessen- huis te Naarden overleden. De bejaarde man, die in een tehuis voor Ouden van Dagen woonde was zeer slecht van ge zicht. Men had hem herhaaldelijk gewaar schuwd niet de rijksweg over te steken. In Amsterdam is de 72-jarige heer L. K. Koster bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De kleine personenauto waarin hij reed werd op de hoek Stadion- kade-Pamassusweg door een van rechts komende vrachtanto aangereden. De be stuurder daarvan rekende erop dat de personenauto hem voorrang zou verlenen. Krachtig remmen kon een aanrijding niet voorkomen, omdat door het gladde wegdek de vrachtauto doorgleed. De personenauto werd tegen een lantaarnpaal in elkaar ge drukt. De bestuurder was op slag dood. Een loslopende koe heeft op de rijksweg tussen Bolsward en Sneek een ernstig verkeersongeval veroorzaakt, waarbij een dode viel te betreuren en twee personen zwaar werden gewond. De koe liep midden op de weg en een zware trailer, bestuurd door de heer K. Rol uit Assendelft, kwam met het dier in botsing. De trailer kwam dwars over de weg te staan en even later reed een personenauto tegen de trailer op De personenauto vloog in brand. Een van de inzittenden, de 65-jarige heer B. Bosch- ker uit Nijeberkoop werd op slag gedood. De beide andere inzittenden, de echtgenote van de heer Boschker en hun dochter, die de wagen bestuurde, werden levensgevaar lijk gewond. De koe kwam om het leven. De vereniging voor het welzijn der die ren te Zandvoort, onderafdeling van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren, doet een dringend beroep op hondenbezitters die het vuurwerk bezoe ken, hun hond thuis te laten. Het is namelijk gebleken, dat deze die ren over het algemeen een panische schrik voor vuurwerk hebben. De laatste weken is het herhaaldelijk gebeurd, dat de dieren in hun angst zelfs tot ver buiten de ge meente zijn gevlucht. Het is dan moeilijk voor hen hun huis terug te vinden. Speci aal geldt dit voor honden van badgasten. fruit worden opgeslagen. In een aparte ruimte kan roomboter worden bewaard. De installaties werken volautomatisch en worden electronisch bediend. Burgemeester Van Nispen tot Panner den wenste de firma De Jong namens het gemeentebestuur geluk met het koelhuis dat hij niet alleen van grote betekenis acht te voor het bloembollenvak maar voor de gehele bollenstreek in verband met de ver groting van de afzet en gebruiksmogelijk heden. Hij prees de directie voor haar durf en doorzettingsvermogen en sprak de wens uit dat de beloning hiervoor niet zal uitblijven. Hierna besteeg de burge meester een trapje om de officiële inge bruikstelling van het bedrijf te verrichten. Nadat een lid van de firma Bofa uit Schiedam, die het isolatiewerk heeft uit gevoerd, de heer De Jong een klok voor de directiekamer had aangeboden bestond gelegenheid het nieuwe gebouw te bezich tigen. GENèVE (UPI) Dank zij toezeggin gen van de Rode Kruis organisaties in Canada, Frankrijk, Griekenland, India, Italië, Nederland, de Filippijnen, Zwitser land, Turkije en Groot-Brittannië kan de Liga van het Internationale Rode Kruis in Genève binnen enkele uren, nadat hulp ge vraagd is, goederen en personeel ter plaat se hebben. De organisatie die hiervoor nodig was, werd mogelijk gemaakt door garanties van de tien landen, die er op neer komt, dat desgevraagd binnen 24 uur mensen zullen klaarstaan om gebracht te worden waar hun hulp nodig is. Havendiefstallen. De Amsterdamse recherche heeft acht havenarbeiders aan gehouden, die ervan worden verdacht voor een waarde van duizenden guldens aan goederen uit scheepsladingen te hebben gestolen. Enigen van hen hebben bekend tientallen radio's, scheerapparaten, flessen whisky, sigaretten en fototoestellen te heb ben verduisterd. (Vervolg van pagina 1) Honderden vakantiegangers hebben gis termiddag in Zandvoort en Bloemendaal gezien hoe een zuid-wester storm met windkracht negen gedurende enkele uren de kust beukte. Zonder evenwel schade van betekenis aan te richten want op het moment van hoog water (14.00 uur) bleef de woeste zee altijd nog een meter of tien van de eerste strandhuisjes af en de be woners van deze tenten hadden bovendien alles zo goed mogelijk tegen de storm be veiligd. Evenals trouwens de strandpach- ters, die op tijd hun strandstoelen bijeen hadden gebonden, hun terrassen, die pal op de wind lagen, hadden ontruimd en hier en daar de glazen windschermen had den opgeborgen. Daarom herinnerden al leen de strakstaande vlaggen aan het zo merseizoen, dat er tevens de oorzaak van was, dat honderden badgasten tijdens de ze storm een wandeling langs het strand maakten. Boven op de boulevard en iets hoger op het strand zelf was het overigens bepaald geen pretje. In een onafgebroken vlaag stoof het zand voort tot in de straten van Zandvoort, waar het vooral voor het ver keer bijzonder hinderlijk was. De zee zelf voldeed keurig aan de ver eisten, die windkracht negen stelt: „Hoge golven, zware strepen schuim in de rich ting van de wind, de rollers, die zich be ginnen te vormen. Het zicht wordt door schuim beïnvloed". De temperatuur van het water was daarbij alleszins aanvaard baar en tientallen badgasten doken daar- MOSKOU (UPI) De uitspraak, dat vrouwen altijd vrouwen zullen blijven, werd gedaan door Nina Jakimenko, presi dente van een kleine afdeling van de Rus sische communistische partij ergens in het gebied van Rostov. Zij deed die uitspraak in het partijblad „Pravda" in een brief waarin zij commentaar leverde op het nieuwe twintig-jarenplan van de commu nistische partij. In dat plan werd gezegd, dat later alle maaltijden gemeenschappe lijk zullen worden genoten en dat de vrou wen dan verlost zullen zijn van „het ge- sloof van koken". Maar Nina Jakimenko schrijft: „vrouwen blijven vrouwen en niemand zal kunnen verhinderen dat zij de maaltijden willen bereiden voor hun man en hun kinderen, tenminste eenmaal in de week". June. Op Zuid-Formosa zijn naar schat ting 17.000 mensen uit hun huizen ver dreven ten gevolge van overstromingen die door de wervelstorm June waren veroorzaakt. Vier mensen kwamen om het leven, 27 werden gewond en vier an deren worden nog vermist. Tl aSDno" v Burgemeester Van Nis pen - ff et hts) was ook van de eersten die het nieuwe koelhuis, dat een totale inhoud van 9000 m3 heeft, met belangstelling bezichtigde. Het tweede-kamerlid de heer J. H. Scheps (P. v.d. A.) heeft de minister van Maatschappelijk Werk vragen gesteld over de terugkeer van Ambonezen naar Indonesië. Hij vraagt of men moet aanne men, dat de zes gezinnen, samen 41 Am bonezen, die op eigen verzoek op kosten van de Nederlandse regering naar Indone sië zijn teruggebracht, nu verblijf houden in de jeugdgevangenis te Tangerang, op enkele kilometers van Djakarta en of het verblijf in deze jeugdgevangenis te be schouwen is als een vorm van interne ring of gevangenschap. Ook vraagt hij of de minister kan mee delen waarom de leiders van deze groep, met name de hoofdleider, de heer Siwalet- te, tot op heden in Nederland zijn ach tergebleven. „Het ligt toch in de rede," al-» dus de heer Scheps, „dat leiders voorop gaan, althans niet achterblijven". „Houdt het lange verblijf, oorspronkelijk in een zeer armoedig kamp bij Djakarta en nu in de jeugdgevangenis, in, dat de ze Ambonezen niet naar Ambon of een an der eiland van de Zuid-Molukken zullen worden afgevoerd? vraagt de heer Scheps voorts. Hij wil ook graag vernemen hoe veel Ambonezen thans naar Indonesië zijn teruggekeerd, hoe groot het aantal Ambo nezen is dat thans nog wenst terug te ke ren, en wélk bedrag aan de overtocht van de groepen Ambonezen reeds is uitgege ven. Een 15-jarige Duitse jongen uit Hürt- gen bij Düren heeft in Kaldenkirchen, even over de grens bij Venlo, een taxichauffeur overvallen en deze met een mes ernstig aan zijn handen gewond. De jongen, in Nederland op vakantie, was 's morgens in Den Haag naar de politie gegaan waar hij vertelde al zijn geld ver loren te hebben. De Haagse politie bracht de jongen naar het Duitse consultaat. Daar zorgde men ervoor, dat de jongen naar Venlo werd gebracht en vandaar naar Kaldenkirchen waar de „Jeugdzorgdienst" een taxi bekostigde waarmee de jongen naar huis kon terugkeren. Enkele kilo meters buiten Kaldenkirchen trok de knaap een pistool uit zijn zak, dwong de taxichauffeur te stoppen en eiste zijn geld. De chauffeur verzette zich tegen zijn overvaller, waarop die een schot loste. Er ontstond een gevecht, waarbij de jongen met een mes de 28-jarige taxichauffeur verschillende steken in de handen toe bracht. Daarna zette de jongen het op een lopen en vluchtte een bos in. Tot nu toe ontbreekt van hem elk spoor. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Octrooi- wet. Met deze wijziging wordt beoogd een oplossing te vinden voor moeilijkheden, waarmede de Octrooiraad sedert het einde van de oorlog te kampen heeft en die ge leid hebben tot een grote achterstand bij de behandeling van octrooiaanvragen. Deze achterstand is veroorzaakt door de toeneming van het aantal ingediende oc trooiaanvragen (het aantal van ongeveer 500 per jaar van vóór de oorlog is thans meer dan verdubbeld), de toeneming van de technische literatuur, die moet worden doorgelezen om de uitvindingen waarvoor octrooi wordt aangevraagd te kunnen be oordelen (vóór de oorlog jaarlijks onge veer 90.000 documenten, thans ongeveer 170.000) en voorts door personeelgebrek. Doordat jonge ingenieurs in het algemeen de voorkeur geven aan de praktische tech niek boven het wetenschappelijk documen taire werk bij de Octrooiraad en degenen, die wel bijzondere belangstelling voor het octrooiwezen hebben, als octrooigemach tigde of op de octrooiafdelingen van indus triële bedrijven beter gehonoreerde posi ties kunnen verwerven dan bij het rijk, heeft de Octrooiraad in onvoldoende mate geschikt personeel kunnen aanwerven. De vertraging in de behandeling levert ernsti ge bezwaren op, zowel voor de industrie als voor de uitvinders. De thans gevonden oplossing voor de moeilijkheden is gebaseerd op de gedachte dat lang niet alle verleende octrooien voor de industrie in het algemeen of voor de individuele uitvinders of hun rechtverkrij genden van belang zijn. Gebleken is dat veel meer dan de helft der aanvragers enkele jaren na indiening van hun aanvra gen hun belangstelling daarin verliezen en dat de octrooihouders een zeer groot deel der wel verleende octrooien slechts korte tijd in stand houden omdat de uitvinding niet in een behoefte voorziet of econo misch niet bruikbaar is of dat zij door nieuwe uitvindingen is achterhaald. De arbeid, die door de Octrooiraad aan de octrooiverlening is besteed, is dus voor een groot deel der aanvragen nutteloos geweest. Het wetsvoorstel beoogt nu de procedure van vooronderzoek, openbaarmakingspro cedure niet meer automatisch te doen be ginnen bij indiening der aanvragen, maar alle aanvragen na verloop van 18 maanden na hun indiening ter inzage te leggen. Hierdoor kunnen derden kennisnemen van alle aanvragen. Gedurende een termijn van zeven jaar na indiening waarin jaarlijks een be scheiden bedrag moet worden betaald kan de aanvrager zijn aanvrage laten sluimeren. Zijn binnen deze termijn geen stappen gedaan voor een octrooiverlening dan vervalt de aanvrage. Door deze procedure zal een belangrijk deel der niet verantwoorde arbeid die de Octrooiraad thans moet verrichten, ver meden worden. De duur van het octrooi, tot dusver achttien jaar, wordt in het wetsontwerp niet meer gekoppeld aan het tijdstip van octrooiverlening, maar gesteld op twintig jaar. Van de gelegenheid wordt tevens ge bruik gemaakt om de Octrooiwet in overeenstemming te brengen met het Euratoom-verdrag. om nog in zee waar het ongetwijfeld pret tiger was dan op het strand omdat de zandkorrels daar striemend in het gezicht sloegen. Het was verder een beste dag voor de pachters en eigenaars van restaurants vlak langs de boulevard omdat iedereen het altijd boeiende schouwspel van de stormwind aan zee wilde gadeslaan. In Bloemendaal werden daarbij windstoten van bijna 100 kilometer per uur gemeten, maar tegen het einde van de middag be daarde de wind wat, de zee werd rusti ger en de eigenaars van de strandhuis jes en de bewoners van de tentenkam pen haalden verlicht adem omdat men de storm zonder al te veel moeilijkheden doorstaan had. PARIJS (AFP). Sinds 1954 is een spoorlijn van 17 kilometer lengte, ondanks zijn belang voor een streek aan de bene denloop van de Wolga, volkomen „verge ten" en door onkruid overwoekerd, aldus schrijft het Russische regeringsorgaan „Izvestia". De spoorlijn tussen Poegatsjevsk en Zvezda werd tijdens de tweede wereld oorlog aangelegd en in de jaren 1952-1954 ten koste van een bedrag van 7,2 miljoen roebel (ongeveer 24 miljoen gulden) geheel vernieuwd en gemodernreerd. Als gevolg van een wijziging van de begroting moes ten de werkzaamheden onder andere de aanleg van een brug over de Irguiz, een zijrivier van de Wolga echter voortijdig worden gestaakt. De lijn was niet te gebruiken en werd langzamerhand „vergeten". Hij komt thans niet meer voor op de kaarten van het spoorwegnet in het gebied van de Wolga. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Het eentonige jaarlijkse ritueel te Washington der Senaats resoluties tegen de diplomatieke erkenning van communistisch China en tegen de toelating van dit land tot de UNO, begint zo langzamerhand alle betekenis te verliezen. Dezer dagen hebben de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken en vervolgens de plenaire zitting van de Senaat eenstemmig opnieuw zo'n reso lutie met algemene stemmen aangenomen. Niets wijst er echter op, dat de Ameri kaanse regering van plan is communistisch China te erkennen of ermede akkoord te gaan, dat Peking de Chinese zetel in de Veiligheidsraad van Tsjang Kai-Tsjek zal overnemen. Maar de Senaat, althans haar meest verstokte aanhangers van het nationalistische bewind op Formosa, wilde nog eens aan alle onzekerheid een einde maken en de regering wat steviger de nanden binden. Men meent namelijk, terecht of ten onrechte, dat het State Department weifelt en dat met name de ontwikkeling in de UNO wel eens tot gevolg zou kunnen hebben, dat de Amerikaanse regering enkele accenten in de China-politiek zou gaan ver leggen. De bekende opvattingen van de onder minister van Buitenlandse Zaken, de laat stelijk zo «veelbesproken Chester Bowles, die ten aanzien van de China-politiek de deur althans op een kiertje open wil hou den, hebben vooral de rechtervleugel in de senaat wat schrikachtig gemaakt. Ook Chester Bowles heeft de erkenning van communistisch China niet bepleit, ziet haar zelfs niet als een onmiddellijk-actueel vraagstuk, maar hij is bovenal realist en meent dat de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten de souplesse moet be zitten die nodig is haar, als puntje bij paaltje komt, aan te passen aan de veran derde omstandigheden. Het is duidelijk dat hij van mening is dat de politiek der Verenigde Staten in dit opzicht te weinig rekening houdt met de onontkoombare eisen, die de harde realiteit Van het wereld gebeuren aan haar stelt. Anderen hebben er'eveneèfts 'méérmalen de nadruk op ge legd dat bijvoorbeeld internationale af spraken, als ze al mogelijk zijn, op hét ge bied van ontwapening en ucleaire proef nemingen veel aan betekenis inboeten als Peking er niet aan kan deelnemen. Zonder zin Geen gebeurtenis heeft de futiliteit van de uitspraken van de senaat zo overtui gend en tegelijk op zo cynische wijze aan getoond als verklaringen, dezer dagen af gelegd door de voorzitter van de senaats commissie voor Buitenlandse Zaken, Willi am Fulbright uit Arkansas, die in natio naal televisie-vraaggesprek de senaatsre solutie kenschetste als „een ritueel zonder zin dat elk jaar automatisch wordt her haald". „We stemmen er allemaal telkens trouw voor omdat we politiek eenvoudig niet anders kun nen doen. We hebben nu eenmaal de gewoonte aangenomen in onze politiek in het Verre Oosten te doen wat Tsjang Kai-Tsjek zegt". Men vraagt zich onwillekeurig af waar- (Van onze correspondent) PARIJS In afwachting van een mo gelijke hervatting van de Frans-Algerijn se onderhandelingen in Evian, bereidt de Franse regering een plan voor tot repa triëring van een groot aantal Fransen uit Noord-Afrika. Met die voorbereidingen was al achter de schermen een begin ge maakt, nog voor de jongste gevechten in Bizerta. Thans wordt er veel meer haast achter gezet, waarbij men rekent op een veel groter aantal gerepatrieerden uit Al gerije dan uit Tunesië. Men denkt aan de vorming van een speciaal staatssecreta riaat, waarvoor de naam wordt genoemd van Pasquini, kamerlid voor Nice. Het aantal Fransen, dat Algerije, in de naaste toekomst zal verlaten, wordt op verschei dene honderdduizenden geschat, voor wie tenminste dertigduizend woningen beschi- baar moeten worden gesteld. Nieuwe be lastingen voor dit doel zullen per jaar meer dan honderd miljard nieuwe franc moeten opbrengen. On te beginnen zullen gerepatrieerden uit Algerije dezelfde eerste uitkering ont vangen als hun landgenoten uit Tunesië, dat wil zeggen, een bedrag ineens van 500 NF per gezinshoofd en van 300 NF voor elk lid van het gezin. Voor onderdak zal per dag 11 NF per persoon en per dag worden uitgekeerd. Ouden van dagen en zieken kurihen rekenen op een extra uitkering van 100 NF tot 150 NF per maand. De staat zal eveneens voor zijn rekening nemen: het transport van perso nen, en hun eigendommen. Waarschijnlijk zal dat ook gelden voor het machinepark van de achterelaten fabrieksgebouwen. Na de eerste uitkeringen zullen de ge repatrieerden een ereschuld kunnen aan gaan. Deze leningen gelden voor tien jaar zonder rente en lopen van 10.000 tot 30.000 NF. Geschoolde arbeiders zullen voorrang krijgen bij tewerkstelling in staatsbedrijven of particuliere instellingen. Voor hen, die een nieuw vak moeten leren, zullen opleidingscentra worden gevormd, waarbij als uitkeringen de maatstaven gelden voor werklozenuitkering op mini mum lonen. De tewerkstellingen zullen in het reeds bestaande vijfjarenplan, tot 1965, worden gepast dat wil zeggen, de gere patrieerden zullen grotere voordelen genie ten naar mate zij zich vestigen in onder- geïndustrialiseerde gebieden van Frank rijk. Handelaren zelfstandigen of leden van vrije beroepen, kunnen rekenen op voor schotten, gaande tot 200.000 NF tegen een rente van niet hoger dan vijf percent. Bij het overbrengen van kapitalen zal de staat tien percent subsidie bijpassen. Wan neer dit kapitaal opnieuw belegd wordt iri grote departementen, die daarvoor vol gens het vijfjarenplan, in aanmerking ko men. Speciale subsidies zullen worden ver leend naar gelang van het aantal tewerk gestelde arbeiders in nieuwe fabrieken. Landbouwers kunnen rekenen op subsi dies tot 180.000 NF. Om de gerepatrieerden onder dak te brengen zal aan de H.L.M. (regerings maatschappijen voor goedkope woningen) worden voorgesteld twaalf percent van de woningruimten beschikbaar te stellen. Om de Fransen, die al lang op een goedkope woning wachten niet in verlegenheid te brengen, zal de staat voor deze twaalf per cent extra kredieten beschikbaar stellen, zodat de woningbouw op dit percentage kan worden opgevoerd. Wanneer bij voor beeld 15.000 H.L.M.-woningen voor de ge repatrieerden worden gevorderd, zal te vens voor extra woningbouw een krediet moeten worden uitgetrokken, van 400 mil joen N.F. Wie uit eigen middelen een wo ning kan kopen, mag rekenen op 75 per cent staatshypotheek. Men is het in de regeringskringen nog niet eens over de nieuwe belastingen, die nodig zullen zijn om dit repatriëringsplan te bekostigen. Sommigen denken aan een speciale omzetbelasting die echter het na deel heeft van prijsverhogingen voor ver- bruiksartikelen. Anderen denken aan een kapitaalheffing, doch daar tegen is het mi nisterie van Financiën gekant. Ook over weegt men verhoging van de inkomsten belasting. Met de beslissing wil de rege ring wachten tot de herfst om te zien wat er nog uit de bus komt bij de komende on derhandelingen met de F.L.N. in een der de conferentie in Evian. om deze zeer invloedrijke senator, als de zaak hem inderdaad zo zwaar op de maag ligt als uit deze woorden zou blijken, niet als voorzitter van de commissie en als de mocratisch woordvoerder over buitenland se zaken in de senaat, moedig tegen wat hij ziet als een zinloos ritueel ingaat. Het feit dat hij besloot met de politieke stroom mee te roeien om vervolgens in het open baar en nog wel voor een nationaal tele- visie-gehoor zo cynisch en kleinerend over de uitspraak van de senaat te spreken, heeft heel wat tongen in beweging ge bracht. Senator William Fulbright weet beter dan de meesten zijner collega's wat er zich op het terrein van het buitenlandse beleid in regeringskringen (in het Witte Huis en op 't State Departement) afspeelt Er moet, menen velen nu, wel een zeer dringende reden hebben bestaan voor Tsjang Kai-Tsjek om zijn rechterhand, vice-president Tsjen Tsjeng, naar Washing- tpn te sturen Ook op Formosa moet men het gevoel hebben dat er iets aan de hand is. Politieke knoop De Verenigde Staten zitten er natuur lijk een beetje mee. Het besef wint te Washington veld dat men, na de toela ting van zovele jonge neutralistische lan den in de UNO, op de duur de toelating van China niet zal kunnen tegenhouden. Wat de vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten zullen doen om dat tegen te gaan, is nog niet bekend, evenmin weet men hoe de Verenigde Staten zullen rea geren als de meerderheid tot toelating van Peking zou besluiten. Men bevindt zich dan, dat begrijpt men hier wel, in een uiterst moeilijk parket. De erkenning van Buiten-Mongolië speelt bij dit alles ook een rol. Ook daartegen ageert de rechtervleugel in de senaat en Tsjen Tsjeng heeft het niet onder stoelen of banken gestoken dat Formosa daar tegen is. Het is geen geheim dat het State De partment wrevelig is over al die pogingen, uit binnen- en buitenland, om het de han den te binden en dat men nu zelfs van Bui ten-Mongolië een gewetenskwestie maken wil. Het zal interessant zijn waar te ne men hoe Witte Huis en State Department zich uit deze politieke knoop zullen los werken. (Van onze correspondent) BONN De grootste Westduitse deel staat Noordrijnland-Westfalen, heeft een aantal cijfers gepubliceerd over inkomen en leefgewoonten van arbeiders en em ploye's. Gemiddeld verdiende een arbei der in 1960 een netto-inkomen van 620,- per maand, waarbij men dan moet beden ken, dat hier kinderbijslag enzovoort bij inbegrepen is. Employé's verdienden in 1960 netto ƒ660,- per maand. Deze cijfers gaan echter niet op voor de gehele Bondsrepubliek. Het gemiddelde in komen in Noordrijnland-Westfalen ligt vfjf percent hoger dan het landelijk gemiddel de. Hoe worden deze inkomens uitgege ven? 51 percent ervan gaat naar de drin gendste levensbehoeften, zoals huur en eten. De rest wordt uitgegeven aan genot middelen. meubels, kleren, enzovoort. Natuurlijk zijn er tussen de arbeiders en de employé's weer verschillen. De ar beider geeft meer geld aan eten uit, maar minder aan huur. Hij eet meer stevige kost, zoals vlees, worst, kaas en margari ne, waartegenover de employé's meer melk, boter, eieren en kwark verorberen. In 1960 gaven de arbeiders voorts meer geld uit aan huisraad, televisietoestellen en koelkasten. Hierbij moet men echter bedenken, dat de salarissen van de em ployé's hen al langer in staat stelden, der gelijke goederen aan te schaffen. Voorts bleek dat de arbeiders minder geld uit geven aan kleding, vakantie, reizen en ontspanning. Zij geven echter meer uit aan sport, foto-artikelen ende toto. Ook aan genotmiddelen geven de arbeiders flink geld uit. Vooral bier, brandewijn en tabaksartikelen mogen zich in hun sym pathie verheugen. Employé's geven de voorkeur aan wijn en koffie.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4