I HBO eh Q2) I Zomerpremière door „Studio van „Stuur me geen bloemen" Hausner wenst veroordeling op ieder punt van de aanklacht Varkensvlees doet in Israel politieke bloeddruk stijgen Vederlicht Amerikaans blijspel Geen opvolger voor dr. Frank Buchman Expositie in De Ark Moskou wijst Westduitse journalist uit Grafiek bij Ina Broerse Ik wist niet.... VAN NELLE's theebuiltjes. De negen muzen Orthodoxen zijn contra ander vee Kruyder-expositie in de Vishal Afternoon WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1961 Bob Buys Gainsborough voor een paar tientjes gekocht Bob Buys Violist Alex A. Polak in Amsterdam overleden Het salarisgschil in de Metropolitan Opera Het zijn magere benen die de weelde kunnen dragen Negenhonderd gulden voor een goed idee Deense arts ontdekt een kenmerk van lepra en.., De radio geeft donderdag elevisieprogramma Spanje geeft te hoog op over zijn geletterdheid DE ENTHOUSIASTE TONEELGROEP Studio heeft - dinsdagavond in het Centraal Theater te Amsterdam voor de eerste première in het nieuwe seizoen gezorgd. Overeenkomstig de traditie voor deze tijd van het jaar, die men ouder gewoonte zomer noemt, wordt er de komende weken licht amusement voor het voetlicht gebracht. Men koos daartoe het Amerikaanse blijspel „Stuur me geen bloemen" door Norman Barasch en Caroll Moore, dat oorspronkelijk „After I'm gone" zou hebben moeten heten. De Nederlandse actrice Shireen Strooker maakte er een spirituele vertaling van. DE BOVENGENOEMDE schrijverscom binatie heeft in het seizoen 19581959 met Make a Million" spottenderwijze handelend over een televisiequiz nogal veel succes geboekt. Dit tweede gokspel op de lachlust had een minder gelukkige uitkomst, ondanks overwegend gunstige recensies. Het verwende publiek in de gro te steden zal de grap (meer is het eigen lijk niet) misschien te gerekt vinden, in het achterland vindt deze kleine komedie stellig een dankbaar onthaal. Men moet trouwens vaststellen, dat de dunne plekken in de door veelvuldig gebruik versleten stof door vier bekwame handen zijn opge lapt met kleurig stopwerk. HOOFDPERSOON in deze volslagen on psychologische aardigheid is de heer Geor ge Kimball, een ingebeelde zieke, die door een verkeerde uitleg van een telefoonge sprek, dat zijn dokter voert met een spe cialist over een andere patiënt, tot de overtuiging komt dat hij spoedig zal moe ten sterven. De hem nog resterende weken besteedt hij aan treffen van laatste voor zieningen, onder meer door zijn liefheb bende vrouw in de armen van een tweede man te drijven, omdat hij vreest dat zij zich niet alleen zal kunnen redden. Natuur lijk wordt, na de ontdekking van de voor barigheid der acute vrees voor overlijden, de edelmoedigheid prompt verkeerd uitge legd, zodat er een derde bedrijf»-nodig/«is om de gezonde verhoudingen te herstellen. Dramaturgisch gezien zijn de ingevoeg de droomscènes met pathetische halluci- cinaties en melodramatische waanvoorstel lingen niet erg sterk, omdat men zulke din gen aan de fantasie moet kunnen overla ten, maar mede door de bizarre overdrij ving op vermakelijk gezag van regisseur Walter van der Kamp 1 deze parodie- tjes relatieve hoogtepunten in een onder houdende vertoning geworden. De joyeuze Freudenstadt (W.-Dld.) (UPI) De laatste woorden van Dr. Frank Buchman de voorvechter van de Morele Herbe wapening, die op 83-jarige leeftijd in Freu- denstad in het Zwarte Woud is overleden waren volgens dr. Morris Martin uit Lon den: „Ik wil de wereld laten leiden door mensen, die door God worden geregeerd. Waarom zou de bewindvoering over de planeet aarde niet aan God kunnen wor den toevertrouwd?" Buchman bracht een vakantie van veer tien dagen door in hotel Waldlust in Freu denstadt, waar hij graag verbleef, om zich voor te bereiden op de algemene vergade ring van de Vereniging voor Morele Her bewapening, die op 25 augustus te Caux (Zwitserland) zal beginnen. Na de uitvaartplechtigheid, die vrijdag te Freudenstadt zal worden gehouden, wordt het stoffelijk overschot voor de begrafenis overgebracht naar Allentown, In de Ame rikaanse staat Pennsylvania, de geboorte plaats van Buchman. Buchman had juist de laatste jaren veel aanhang verworven, vooral in de Zuidame rikaanse en Aziatische landen, waar de be weging voor Morele Herbewapening de laatste tijd grote activiteit ten toon heeft gespreid. Het hoofdkwartier van de bewe ging in Caux heeft bekend gemaakt dat de plaats van de overledene niet door een an der zal worden ingenomen. Er is nooit een leider geweest. De enige leider is God. Een woordvoerder verklaarde: „Wij zul len ons werk voortzetten op de wijze, waarop dit in het verleden ook is gedaan." „Buchmans directe assistenten zullen de leiding overnemen." Buchman, mede-oprichter van de Ox ford-beweging, kondigde in juni 1938 de „Beweging voor Morele Herbewapening (M.R.A.) aan op een bijeenkomst in Lon den. Deze beweging moest door verande ringen bij de mensen persoonlijk een ver andering in de wereldverhoudingen be werken. De doelstelling van de M.R.A., een we reldorganisatie met aanhangers in 122 lan den, is volgens een van haar woordvoer ders „een ideologie te bieden die een ant woord geeft op het materialisme van links en rechts en de wereld onder Gods bestuur brengt." De M.R.A. heeft twee centra, te Caux aan het Meer van Genève, en het eiland Mackinac in de Verenigde Staten. In 1946 werd de eerste M.R.A conferen tie te Caux gehouden, waar een hotel kon worden gekocht dank zij bijdragen van volgelingen. In 1953 werd een conferentie te Caux bijgewoond door tienduizend af gevaardigden. Buchman heeft verschillen de boeken geschreven, waaronder het voor naamste ideologische werk van de M.R.A „Remaking the World". Ad Noyons en Henk Molenberg in „Stuur me geen bloemen" van Barasch en Moore. indruk van het geheel is mede te danken aan Lou Steenbergen, die wederom na zijn elegante constructies voor Ensemble een op bekoorlijke wijze doorzichtig décor ontwierp. DE AUTEURS hebben bij het vervaar digen van dit niemendalletje dartel ge stoeid met bij de televisie opgedane erva ringen. Misschien is men daardoor op de gedachte gekomen de spelleiding aan Wal ter van der Kamp toe te vertrouwen, een bijzonder gelukkige keuze in ieder geval. Hij heeft zijn praktische zin voor humor en zijn natuurlijk gevoel voor komische maatverdeling royaal kunnen uitvieren. Gezien de bescheidenheid van de ter ver tolking beschikbare talenten kon men er ruimschoots genoegen mee nemen, dat zijn invloed tot in alle onderdelen merk baar was. Er zitten veel meer humorist! sche mogelijkheden in de rol van George Kimball, dan Henk Molenberg wist te de monstreren, maar men kon en kan - zijn typering met enige hilariteit waarde ren. Veel charme en temperament stelde Dore Smit daar als zijn echtgenote tegen over, helaas zonder meeslepende steun van Anselm van Melis als perfide verove- ^aaf,^-ondervinden. Verrassend leuke bij figuren worden door Cocki Boonstra, Jaap Hoogstra, Ad Noyons, Niek Engelschman en Erik Plooyer opgeleverd. Davicl Koning In De Ark te Haarlem worden tot 2 sep tember plastieken van Tjeerd Visser en tekeningen en schilderijen van Cor Visser- v. d. Woude geëxposeerd. Van hen werd bij de opening gezegd dat hun ontwikke ling een weinig schoolse was. En dat is wat betreft Cor Visser-v. d. Woude mis schien wel juist jammer. Mij valt het moeilijk te geloven in de zo uiteenlopen de zaken, die zij vertoont. Maar ik moet erkennen dat haar werk getuigt van een behoorlijk kleurgevoel en dat sommige tekeningen er op wijzen dat zij meer zou kunnen. Er is hier bijvoorbeeld een geestig teke ningetje van een katje. Met slechts één voorbeeld naar een dergelijk onderwerp op een tentoonstelling van meer had zij kunnen volstaan als zo'n tekening subliem te noemen ware. Maar dat is dit resultaat nog niet. Men zou dan ook meer geboeid zijn door een hele reeks, omdat een visie als hier vertoond ons wel kan plezieren. Dan staat het ruime plezier tenminste nog tegenover een toch te constateren gebrek aan intensiteit. Hetzelfde geldt een enkel tekeningetje van een kind. Geestig is wel een schilderij, dat „Tante Clara" genoemd werd, maar het komt weinig boven de grap uit, ook al zit er weer iets in de kleur. Tjeerd Visser vertoont naar de abstrac tie neigende plastieken, waaronder een „Paar", dat niet zo angstig dierlijk Is als Lipchitz's indertijd van het Amsterdamse Leidsebosje verwijderde paar, maar toch te denken geeft en dat is dan een tekort. Per ongeluk misschien, maar dan bewijst Visser gebrek aan vorminzicht. Een meer realistisch portret is nog maar beginners- werk. MOSKOU (Reuter-UPI) De corres pondent van het Westduitse blad Frank furter Rundschau in Moskou, Botho Kirsch is uitgewezen. Hij wordt beschuldigd van „het systematisch belasteren van voor aanstaande personen en van het in een on juist daglicht stellen van de Russische po litiek." Kirsch zal waarschijnlijk zaterdag vertrekken. Het was de eerste keer, dat een weste lijke journalist werd uitgewezen, sedert in Rusland de perscensuur werd afgeschaft op 23 maart. Dat wil zeggen, de eerste journalist, die op journalistieke gronden werd uitgewezen. Kirsch werd beschuldigd van verdraaiing van feiten in een artikel dat hij geschreven had en waarin hij felle kritiek leverde op het regeringsblad Izves tia, dat hij beschuldigde van beledigend geschrijf. Enkele weken geleden werd een West duitse journalist, Heinz Weber, uitgewezen, niet op journalistieke gronden, maar wegens het illegaal verzamelen van nieuws (spionage). Wel werden twee andere wes telijke journalisten op het ministerie ont boden om een officiële reprimande in ont vangst te nemen. Sir Albert Richardson, oud-voorzitfèr van de Britse Koninklijke Academie, heeft verklaard dat hij onlangs bij een uit drager voor een paar tientjes een Gainsbo rough heeft gekocht. Het is een schets in olieverf van Gainsboroughs twee dochters Mary en Margaret. Tot 16 september exposeert Ina Broerse te Amsterdam wat grafiek van verschil lende kunstenaars, die bij haar al eerder optraden. Men heeft kunnen lezen dat H. Berserik zo juist weer een Jacob Maris- prijs voor grafiek is toegekend. Op ver zoek toont Ina Broerse graag de prent, die bekroond werd. Het is een gees tig zelfportret, dat hij om het geheel „Ate lier" noemde. Men ziet Berserik, een prent voor zich uithoudende, zo juist van zijn pers getrokken. Met eenvoudige middelen suggereerde Berserik een koel Hollands licht in zijn interieur, dat uitzicht heeft op een tuin. Men moet eens letten op de aandachtige behandeling van de vegeta tie, gezien door het venster. Voorts ont moeten we van hem hier zo'n ouderwetse boeket kunstbloemen onder een stolp, ook weer aandachtig getekend. Bij de bewer king van zijn plaat maakte Berserik ge bruik van een stuk vitrage, een brokje gor dijn naast de stolp aanduidend. Hij kan zich zulk soort grappen permiteren. Gees tig is zijn visie op twee oudere vrouwtjes, zittend op een bankje bij zee. En dan zijn er nog een paar andere prenten van hem. De expositie omvat voorts smaakvol werk van Harry van Kruiningen, etsen van Louis Vorkink, waarmee ik niet goed raad weet, een paar uitstekende en levendige gelitho grafeerde portretten van Jan Mensinga en een tweetal houtsneden in kleur van Han nes Postma, die in deze techniek zijn mid delen uitstekend weet te hanteren. Oud-concertmeester van het Concertgebouworkest De heer Alex A. Polak, oud-concert meester van het Concertgebouworkest, is gisteren op 87-jarige leeftijd in Amsterdam JERUZALEM (UPI) Tijdens de twee de dag van zijn requisitoir heeft de offi cier van Justitie, Gideon Hausner, er geen twijfel over laten bestaan, op elk punt van de aanklacht tegen Eichmann op een ver oordeling te zullen aandringen. Hausner begon vandaag meteen Eichmanns mis daden in Polen sonder de loep te nemen. Hij verklaarde, dat het getto te There- siënstadt op speciaal bevel van Eichmann was ingesteld. Eichmann oefende een ab soluut gezag uit over dit kamp. Hij haal de orders van Eichmann aan voor de ad ministratie van het getto. „Tegen het ein de van de oorlog, toen Hitier zelf opdracht had gegeven de uitroeiingsmaatregelen tegen de Joden te verslappen, was Eich mann het niet met de Führer eens op dit punt. Hij voerde deze bevelen slechts als een goed soldaat" uit," aldus Hausner. Eichmann had het getto te Theresiën- stadt uitgekozen om er de uitroeiing te voltooien van diegenen die zijn „Entlö- sungs"-politiek nog overleefd hadden, al- cjus Hausner. In januari en februari 1945, drie maanden voor de ineenstorting van het Derde Rijk, werden kinderen uit ge mengde huwelijken uit Duitsland naar het getto gezonden om er gedood te worden. Hausner verklaarde, dat Eichmann tij dens het verhoor bij de rechter-commissa- had toegegeven het dodenkamp Tre- blinka bij Lublin bezocht te hebben. „Ter wijl duizenden Joden in de gaskamers om kwamen, maakte Eichmann een ritje door het kamp", aldus, Hausner. Hij trachtte aan te tonen dat de ver dachte niet alleen betrokken was bij de concentratie- en vernietigingskampen, maar er ook een „doeltreffend gezag" over had. Toen de universiteit te Straats burg voor een onderzoek skeletten en sche dels nodig had, was Sievers, een Duitse functionaris, naar Eichmann verwezen, die naar hem werd meegedeeld, deze voor hem in Auschwitz kon krijgen. Eichmann heeft verklaard Sievers verzoek te hebben afgewezen met de opmerking dat hij geen handelaar in skeletten was. „Het staat echter vast dat Sievers enige maanden la ter bij hem terugkeerde met het zelfde verzoek. Het was logisch aan te nemen dat Sievers nooit bij Eichmann terug zou zijn gekomen, als deze hem in feite niet het verlangde had kunnen verschaffen. Hij kreeg uiteindelijk zijn schedels en skeletten via Günther, Eichmanns perma nente plaatsvervanger. Eichmanns verkla ring dat Günther een geheime opdracht moet hebben gehad was belachelijk", al dus Hausner. Gisteren bracht hij de aanvragen van Eichmann in herinnering voor gas, dat gebruikt moest worden om de Joden uit te roeien, en het requireren van Joodse hulp krachten die bij de vernietiging van hun lotgenoten behulpzaam, moesten zijn. Hausner sprak ook over het bezoek van Eichmann aan het vernietigingskamp Auschwitz, tijdens hetwelk Eichmann een nadere uitleg had verstrekt bij de opdrach ten om het „Joodse vraagstuk" eens en voor goed op te lossen. Hij noemde Eichmann de voornaamste uitvoerder van de taak het Europese Jo dendom uit te roeien. „Indien een man een tijdschema opstelt voor een transport, waarmee de dood is gemoeid, wordt die man automatisch medeplichtige aan die misdaad" zei hij. Hausner maakte veel gebruik van de Duitse en internationale jurisprudentie om Eichmanns schuld te bewijzen. Slechts een maal toonde Eichmann zich opgewonden. Dat was toen de procureur- generaal een opsomming gaf van de aan tallen kinderen die bij een mars waren dood gevroren. Hij zat bewegingloos te luisteren terwijl hij de vertaling van Haus- ners woorden aanhoorde, en begon plotse ling koortsachtig notities te maken. Hausner zei ook, dat Eichmann, indien hij dat werkelijk had gewenst, een andere baan zou hebben kunnen krijgen, hoewel hem dat enige last zou hebben bezorgd. Hij bracht in de herinnering, dat Eich mann zichzelf een „dicteermachine voor het doorgeven van bevelen" had genoemd maar dat de bewijzen aangevoerd door de getuigen a charge en a décharge een am der beeld van de verdachte hadden gege ven. De procureur-generaal voegde er aan toe, dat Eichmann zelf had toegegeven met voldoening de hem opgedragen werk zaamheden te hebben volbracht. Hausner noemde Eichmann daarop niet slechts een moordenaar, maar ook een leugenaar". Hij hamerde in het gehe le requisitoir op de neiging van de nazi's om de waarheid te omzeilen. De New Yorkse burgemeester Robert Wagner overweegt in te grijpen om te voorkomen, dat de Metropolitan Opera zijn deuren gesloten zal houden als gevolg van het feit, dat de directie de salariseisen van de orkestleden niet kan inwilligen. Men hoopt in New York ook, dat de federale regëring zich in het geschil zal willen mengen. OXFORD (Engeland) (UPI) De psy choloog Michael Argyle heeft te Oxford in een conferentie van kerkelijke leiders gezegd, dat magere, benige mensen een sterkere wil hebben dan dikke personen. Volgens hem betekent dit, dat magere mensen beter bestand zijn tegen verlei dingen en dat zij een groter schuldgevoel hebben wanneer zij eens bezwijken. overleden. De begrafenis zal plaats hebben op vrijdag 11 augustus op de begraafplaats Zorgvlied in Amsterdam. De heer Polak, destijds enkele jaren voor de vastgestelde leeftijd van 15 jaar tot het conservatorium toegelaten, werd in 1894 verbonden aan het orkest toen nog on der. leiding van-de Stichter, Willem Kes dat hij bijna een halve eeuw trouw bleef. In 1915 werd hij, op voordracht van Wil lem Mengelberg, tot concertmeester be noemd. Als vioolsolist trad hij jaarlijks met dit orkest en elders op. Bij zijn aftreden werd hem als zeldzame onderscheiding de Con certgebouwmedaille toegekend. Behalve als solist en pedagoog had de heer Polak grote verdiensten als mede oprichter en (gedurende zijn gehele dienst- periode) als eerste secretaris van de ver eniging „Het Concertgebouw-Orkest". In juli 1954 werd hij ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag door vrienden en oud-leerlingen gehuldigd in het Concert gebouw te Amsterdam als een der ver dienstelijke leden van de oude garde van het orkest. Advertentie dat je met één Afternoon - thee builtje zo'n héérlijke pot thee kon toveren. En wat een gemak! Ikneem voortaan altijd doos van „Antiek speelgoed" in Gouda. In het stedelijk museum „Het Catharina Gast huis" in Gouda zal een expositie worden gehouden van antiek speelgoed uit de col lectie van mevr. A- M. Calje-Van Gulik- De opening is op zaterdagmiddag 12 augus tus. Mevrouw Calje-Van Gulik zal deze tentoonstelling inleiden, die tot en met 1 oktober duurt. De heer A. van Riesen uit IJmuiden, baas bij Breedband, heeft gistermiddag uit handen van ir. E. de Vries van ge noemd bedrijf, een bedrag van negenhon derd gulden ontvangen voor een goed idee. De heer Van Riesen heeft een mechani sche verbetering aan een belangrijk onder deel van de warmbandwalserij bedacht, welke door ir. De Vries „een schoolvoor beeld van een idee" werd genoemd Niet alleen komt deze vondst van de IJmuide- naar de veiligheid ten goede maar ook het soepel verloop van de produktie der warm- gewalste rollen wordt er door bevorderd, daar reparaties aan dit onderdeel voor taan tot hét verleden behoren. Tevens is er voortaan minder verlies van materiaal te verwachten en worden de onderhouds kosten minder. ROSKILDE (Denemarken) (Reuter) De Deense arts Moeller Christensen heeft door zijn belangstelling voor de medische geschiedenis een nieuwe- methode gevon den voor het vaststellen van lepra. Moel ler Christensen, die eigenlijk nooit een le vende lepralijder heeft gezien, trol bij het zoeken naar oude pincetten en tangen in de begraafplaats van het vroegere le- pralijdershuis Sint Joergen op het eiland Seeland tweehonderd geraamten aan waar van driekwart een gelijke verandering ver toonden in het neusbeen, een gevolg van melaatsheid. Moeller Christensen maakte hieruit op dat men lepra kan vaststellen door het neusbeen te onderzoeken op de door hem waargenomen veranderingen. Het is van het grootste belang voor de genezing dat lepra in een vroeg stadium wordt ontdekt. De door de arts bestudeerde „patiën ten" leefden tussen de elfde en de zestien de eeuw toen melaatsheid een gewone ziekte in Europa was. tf JERUZALEM (UPI) Varkens en zij, die erin handelen, spelen ook dit jaar weer een rol in de Israelische verkiezingscampagne. Iedereen weet, dat er in alle delen van het land in allerlei winkels varkensvle es te koop is, maar de orthodoxe groepen wachten gewoonlijk tot enkele dagen voor de verkiezingen met het doen hóren van luide protesten tegen het gemak, waarmee men dit verboden vlees kan krijgen in een land, waar zelfs het woord „varken", waar het enigszins kan, vermeden wordt. Er zijn heel wat Israeli's, die hun geweten sussen door om „kalfsvlees" te vragen, wanneer zij in feite ham of bacon willen hebben. Over dezé „varken-in-kalfshuid"- mentaliteit zijn de orthodoxen ten zeerste verbolgen. In regeringspublikaties worden varkens „ander vee" genoemd en produkten, waar in varkensvlees is verwerkt, heten eenvou dig „andere produkten" of „ander vlees". Dit is geheel in overeenstemming met de aloude Joodse traditie, waarin het varken „een ander ding" wordt genoemd, zodat men het dier vooral niet met zijn naam behoeft aan te duiden. Nu de algemene verkiezingen op dinsdag 15 augustus wor den gehouden, tracht de niet-Zionistische en ultra-orthodoxe Agudat Israel Partij te bewijzen, dat zij veel rechtzinniger is en veel zuiverder in de leer dan de andere religieuze partijen door aan te dringen op een voor het gehele land geldende wet, waarbij het fokken van varkens en de verkoop van varkensvlees wordt verboden. De Agudat betoogt, dat de wet, zoals zij thans is, niet toereikend is om het „euvel" te bestrijden. Immers, het al of niet ver bieden van varkens en varkensvlees wordt thans aan de plaatselijke overheden over gelaten. Daarom, zo zeggen deze orthodo xe partijgangers, bestaan er nog altijd „varkensenclaves" in Israel. Die vindt men bij voorbeeld in Galilea. Daar liggen verscheidene Christen-Arabische dorpen en bovendien zijn er enige (politiek links- gerichte) collectieve boerderijen, die var kens fokken. Op deze boerderijen trekt men zich van de aloude godsdienstige voorschriften niets aan en men beschouwt daar de varkensteelt als een zeer lucra tieve bezigheid. In de eerste plaats kan men op die manier het afval van de ge meenschappelijke cantine kwijtraken, zo dat het nog wat oplevert, en bovendien zit er in de verkoop van varkens winst, om dat deze dieren goedkoop te fokken zijn. De kerkelijke overheid heeft altijd een stok achter de deur door te dreigen met een boycot van de coöperatieve zuivel- en fruitorganisatie, waaraan de collectie ve landbouwgemeenschappen al hun pro dukten verkopen. Op gezette tijden dreigt het bureau van de opperrabijn het ge bruik van melk, afkomstig van de coöpe ratie, te verbieden, tenzij de coöperatie de collectieve boerderijen ertoe dwingt met de varkensfokkerij op te houden. Verstopt Maar in de kibboetz wonen en werken vele mensen, die indertijd in het onder grondse verzet tegen de Britse autoritei ten in Palestina hebben gezeten. Thans zijn zij even bedreven in het verstoppen van varkens als zij dat vroeger waren in het verbergen van wapenvoorraden. Het varken is voor de rechtzinnigen in deze verkiezingscampagne niet alleen nuttig om er de partijen mee aan te vallen waarvan de leden uit niet-orthodoxe Joden bestaan, maar ook om individuen en groepen in de ogen van Joden in het buitenland zwart te maken. Dat geldt in het bijzonder voor de Joodse ge meenschap in Amerika. Hoewel een Ame rikaanse jood wellicht zelf niet orthodox is, ziet hij toch graag, dat zijn geloofs genoten in het Heilige Land het voor schrift in Leviticus in acht nemen: „Ook het zwijn... onrein zal het voor u zijn Van hun vlees zult gij niet eten en hun aas zult gij niet aanraken; onrijn zullen die voor u zijn." Er zijn niettemin vele Israeli's, die wat dit betreft het geloof van hun voorvade ren hebben laten varen. Hun stuit het eten van varkensvlees in het geheel niet tegen de borst. AAnKOHD/G/HGErt enBESCHOUWIHGEH HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11 00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de jeugd. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinbouw- meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. NCRV: 14.00 Amus.muz. 14.30 Gram. 15.30 Gram. 16.00 Verkenningen in de bijbel. 16.20 Piano k quatre mains. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 7.45 Jazzmuz. 18.00 Gram. 18.20 Koorzang. 18.30 Metropole-orkest. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Viool en gitaar. 19.30 Radiokrant. 19.50 Po! le zing. 20.00 Promenadeorkest, koren en sol. 21.10 Nieuwe verkenningen in Zuid-Afrika. lezing. 21.30 Lichte muz. 22.00 Kerkorgejconc. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek- bespr 23.00 Omr.ork. en hobo. 23.45 Gram. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Kamerork. en solisten. 11.45 Merkwaardige musea, lezing. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded en gram. 13.25 Beursber 13.30 Tiroolse muz. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Gram. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Pianorecital. 15.30 Dieren in en rondom het huis 16.10 Gram. 16.25 Voordr 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Amateursprogr. 18.55 Gesproken brief. 19 00 Discolaria. 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Omr.ork. er solist. 2!00 De glazen toren, hoorsp. 22.30 Nieuws. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Lich te muz. 23.40 Gram. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m 12.00 Nieuws 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws 13.15 Kamer- muz. 14.00 La Bohème, opera. 15.45 Gram. 16.00 Beursber. 16.06 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Klassieke muz. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.15 Idem. 21.00 Kamermuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Int. jeugdjoum. KRO: 17.10-17.40 Voor de teugd NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Medische rubr. 20.45 Folkloristisch programma. 21.35 Documentair programma. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Fra Diavolo, ko mische opera. In de pauze (plm. 21.20) Film- critiek. MADRID (UPI) Volgens het Spaanse ministerie van Onderwijs, zal het analfa betisme, dat geschat wordt op 9.2 percent op een bevolking van 30.8 miljoen mensen, in 1970 opgeheven zijn. Het ministerie zegt dat het peil van analfabetisme voor de burgeroorlog van 1930 uitgedrukt in per centen 32.4 was en in 1959 gedaald is tot 9.2 percent. De cijfers werden beschik baar gesteld door het bureau voor de statistiek. Welingelichte kringen schatten de on geletterdheid in Spanje echter op 20 percent. Volgens het ministerie wordt 450 mil- ioen gulden aan het onderwijs besteed, of 11,3 percent van het nationale budget In de Vishal wordt van 9 september tot 11 oktober de expositie van tekeningen en aquarellen van Herman Kruyder ge houden welke thans (tot 4 september) in het Haags Gemeentemuseum te bezich tigen is. Het fokken van varkens en de verkoop van varkensvlees zijn verboden in alle grote steden, behalve in een wijk van Hai fa, waar voornamelijk Christen-Arabieren wonen. Uitteraard geldt het verbod oók voor Jeruzalem, maar men kan er in zeven winkels, die geen vlees, dat rabbinaal is goedgekeurd, verkopen, varkensvlees krij gen in alle soorten en vormen. Per week consumeert de bevolking van Jeruzalem een ton varkensvleesprodukten, hetzij in de vorm van ham, bacon of karbonaden hetzij in de vorm van worstjes. Er zijn in de Israëlische hoofdstad verscheidene buitenlandse ambassades en consulaten en ook kantoren van de UNO, maar die vreem delingen zouden met de beste wil van de wereld nog geen fractie van het geconsu meerde varkensvlees kunnen opeten. De Israëlische soldaat krijgt geen var kensvlees te zien, want in het leger wordt geen stuk voedsel genuttigd, dat niet on der rabbinaal, toezicht staat. Dat geldt ook voor de toeristen, want alle goede ho tels hebben zich onder dat toezicht gesteld, maar wie daarin een probleem ziet, be hoeft slechts een paar honderd meter te lopen naar het dichtsbijzijnde restau- taurant. I

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7