Kennedy ziet geen nieuws in de laatste rede van Kroesjtsjev Cubaans leger zoekt vijf vliegtuigkapers m HET WEER Rebellen opereren in Noord-Spanje HeXA KEURMEUBELEN v. Duivenboden sW'MORRIS êefore 1/ou êuij! „Oost-West-gesprek nog nutteloos Titov daalde aan een parachute Radar werkte niet meer toen de Viking aankwam Spaanse hertog vraagt Franco om vrije verkiezingen in zijn land Telefoneren via landelijk net van straalzenders Korter werken in Horeca per 1 januari '62 Konjev bevelhebber van alle Sovjet-troepen in O.-Duitsland I tfiitl V STORMVOGELS-V.S.V. vrijetijdsverf kwaliteitsverf PERMANENTE MEUBELSHOW J DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 11 AUGUSTUS 196 Voor landing uit ostok weggeschoten Automatische gids Nog buiig Aan het strand: Het woord is aan In de krant van heden: SER-advies "N SPAARNE 11 t/e Damstraat SUËDE DAMES- EN HERENJASJES Voor een geslaagde vakantie Heerlijk fris vruchtengebak HAZENBERG I. 46e JAARGANG NUMMER 236 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adi. Hoofdredacteur: Tos L. Lodewijk, Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave; Grafische Bedrijven Damiat. N.V, Cote Houtani.» 93, Han.lem Directie, P. W. Pce,eboom Mr. H. C. v.n de, Mij. WASHINGTON (UPI) President Ken nedy heeft gisteren op zijn persconferen tie in Washington opnieuw aangedrongen op het gebruik van alle mogelijke midde len om tot een vreedzame oplossing te ko men van de kwestie Berlijn. Hij zei dat hij in de recente rede van Kroesjtsjev tot het Russische volk geen enkele wijziging had gezien in de stand punten, die de Russische leider in Wenen had uiteengezet. Kennedy beloofde in de komende maanden alle ten dienste staande middelen te gebruiken om de kwestie op vreedzame wijze tot een oplossing te bren gen. Hij zei niet welke middelen, maar Kennedy verklaarde dat zijn regering er sterk van overtuigd is, dat elke diplomatieke maat regel dient te worden genomen. Wat betreft een topconferentie tussen oost en west, zei de president er nog niet het nut van te kunnen inzien, tenzij gron dig voorbereid. Een topconferentie van westelijke leiders zou echter volgens hem gewenst kunnen blijken. Toen een verslaggever Kennedy vroeg of hij zou denken dat ingeval van het uit breken van een oorlog over Berlijn deze beperkt zou kunnen worden tot een strijd met conventionele wapens, zei de president slechts: „Wij hopen in staat te zijn tot een vreedzame oplossing van het pro bleem te komen." Voorts waarschuwde hij tegen te grote emotionaliteit over de recente vliegtuigka- perij. Sommige senatoren hadden op on middellijke militaire actie tegen Cuba aan gedrongen. Hij bepleitte daarentegen wel een internationale actie om dergelijke in cidenten in de toekomst te voorkomen en kondigde aan dat de deur van de cockpit in Amerikaanse verkeersvliegtuigen op slot zou worden gedaan en dat een aantal le den van de grenswacht mee zou vliegen. Kernstop Kennedy juichte verder het besluit van Engeland om tot de Euromarkt toe te tre den toe. Voorts deelde hij mede dat de leider van de Amerikaanse delegatie naar de kernstopbesprekingen Arthur Dean op 24 augustus naar Genève zal terugkeren. Hij zei in dit verband een bijzonder we tenschappelijk rapport te hebben ontvan gen, dat hem dringender dan ooit het ge voel heeft gegeven dat alleen het door de Verenigde Staten voorgestelde inspectie- Engeland heeft gisteren toetreding tot de EEG gevraagd. Hier wordt de bren ger van de aanvraag, nxr. Tandey, die hoofd is van de Britse missie bij de EEG (l.) door de heer Chr. Calmes (r.), algemeen secretares van de EEG, gefeliciteerd. MOSKOU (UPI) De Russische kos monaut majoor German S. Titov heeft vanmorgen in Moskou een persconferen tie gehouden over zijn historische vlucht om de aarde. Hij onthulde dat hij niet met zijn ruimteschip was geland, maar kort voor de landing eruit was geschoten en per parachute op aarde was gedaald. Dit was echter naar vrije keus, want hij had ook in het schip kunnen blijven en dit aan de grond kunnen zetten. De wijze, waarop Gagarin op aarde was teruggekeerd, is nimmer bekendgemaakt. Algemeen werd echter aangenomen, dat hij per parachute was geland. Titov beschreef zijn terugkeer als volgt „Na de reminrichting in werking te heb ben gesteld, besloot ik het landingssysteem te beproeven. Het bleek in goede orde. Op lage hoogte werd mijn stoel uitgeworpen en landde ik per parachute. Het schip landde in de nabijheid". Op een vraag antwoordde professor Keldysh. de voorzitter van de Sovjetrussi- sche academie voor wetenschappen nog, dat buitenlandse correspondenten onge twijfeld in staat zullen worden gesteld om getuige te zijn van toekomstige lancerin gen van Sovjetrussische ruimteschepen systeem het enige is dat kan waken tegen geheime proeven. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft intussen met 380 tegen nul stem men de goedkeuring gehecht aan de de fensiebegroting van president Kennedy. Verwacht wordt, dat de senaat even snel zal volgen. De begroting bedraagt thans 46.662.556.000 dollar. De extra 3.5 miljard dollar welke Kennedy onlangs had ge vraagd zijn hierbij inbegrepen. Het Ame rikaanse ministerie van Defensie heeft voorts bekend gemaakt, dat in september 25.000 man onder de wapens zal worden geroepen, als tenuitvoerlegging van een ge deelte van Kennedy's versterkingsplan. LONDEN Het slechte weer wordt niet als hoofdoorzaak beschouwd van de Viking ramp in Noorwegen. Wel heerst er in En geland onbehaaglijkheid over het feit, dat zulk een oud toestel, gebouwd in 1946, nog steeds in dienst was. Sommigen geloven, dat het ongeluk nooit zou zijn gebeurd, indien de machine door radar, in plaats van met behulp van de ra dio, was binnengeloodst. Wegens bezuini ging ^luit het radarsysteem van het vlieg veld van Sola om 4 uur 's middags. Van de zijde van de S.A.S. was hiertegen zon der succes geprotesteerd. Ook de dagbla den van Stavanger hebben al vaker over de onbevredigende toestand geklaagd. Beweerd wordt, dat het radar systeem dat door een militaire basis, welk een on derdeel van de NAVO-verdediging vormt, wordt bediend, 24 uur beschikbaar is. Wanneer het systeem na 4 uur 's mid dags nodig is, duur het nog minstens een half uur voordat het weer werkt. De stad Croydon is in rouw gedompeld. Van het stadhuis hangen de vlaggen half stok. Koningin Elizabeth en Koning Olaf van Noorwegen hebben hun medeleven met de nabestaanden van de slachtoffers be tuigd. li HAVANA (UPI) Een groot gedeelte van centraal Cuba is vandaag afgezet. On derdelen van leger en burgerwacht zoeken op grote schaal naar vijf anti-Castro ge zinde vliegtuigrovers, die woensdag na een mislukte poging tot roof van een Cu baans vliegtuig wisten te ontkomen. Tij dens een wild vuurgevecht tussen de ro vers en het militaire bewakingspersoneel W" van het toestel, werden de gezagvoerder, een rover en een soldaat gedood. Zes men sen liepen verwondingen op. De tweede pi loot wist het vliegtuig op een suikerplan tage, vijftig kilometer ten zuidwesten van Havana aan de grond te zetten. Daar de landing tamelijk ruw verliep, konden de rovers van de ontstane verwarring ge bruik maken om de benen te nemen. De Cubaanse regering heeft intussen de Verenigde Staten voorgesteld gekaapte vliegtuigen of boten uit beide landen terug te geven, aldus het State Department te Washington. In de Amerikaanse senaat wordt voorts een wetsvoorstel voorbereid om de federale straffen op het kapen van vliegtuigen strenger te maken. Het wets voorstel beoogt ook de doodstraf voor ro vers van vliegtuigen. Cadon De Amerikaanse federale recherche (F.B.I.) heeft Charles Cadon, de Algerijn se kunstschilder en luchtpiraat, die woens dag de gezagvoerder van een straalpassa- giersvliegtuig van de P.A.A. dwong naar Havana te koersen, formeel in staat van beschuldiging gesteld. De aanklacht luidt: „Bedreiging met een gevaarlijk wapen en bedreiging met de bedoeling een zwaai misdrijf te plegen." De straffen, die hierop staan, houden res pectievelijk in: maximum vijf jaar gevan genis plus duizend dollar boete en maxi mum tien jaar plus drieduizend dollar boe te. Cadon bevindt zich momenteel in arrest te Havana. Zijn echtgenote vertelde de F.B.I. dat haar man gedurende de afgelo pen herfst in een ziekenhuis was opgeno men voor een psychiatrisch onderzoek. Zij zei dat hij vorige week naar Mexico was vertrokken na een echtelijke ruzie. Op het Vrijthof te Maastricht staat thans een automatische gids. Door het inwerpen van een kwartje krijgt de toerist in het Nederlands, Engels Frans of Duits, gedurende vier minu ten een historische beschrijving van de bouwwerken en bezienswaardigheden rondom het Vrijthof. Het is de be doeling dat deze automatische gidsen in alle toeristische centra van Neder land worden geplaatst. Advertentie ZATERDAG A.S. - 18.30 UUR Toegangsprijs 1.00, alle rangen. Kinderen t.m. 15 jaar 25 ct. Leden- en seizoenkaarten zijn voor deze wedstrijd niet geldig. Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk opklaringen, maar hier en daar ook enkele buien met een kans op onweer. Over het algemeen iets lagere tempe raturen. Overwegend matige wind, draaiend naar richtingen tussen west en noord. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een storing met buien en onweer trok over ons kustgebied naar het Noorden. Morgen zal de buiigheid veel minder zijn bij een matige, soms vrij krachtige zuidwestelijke wind. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Door de nadering van een rug van hoge luchtdruk kan het tijdens het weekeinde nog vrij goed strandweer zijn. SAINT JEAN PIED DE PORT (UPI) Een twaalftal gewapende mannen heeft woensdagavond het vuur geopend op een Spaanse patrouille aan de Frans-Spaanse grens bij het bergdorp Saint Jean Pied de Port in de Pyreneeën. Een Spaanse sol daat werd gedood, een andere gewond. Franse kringen geloofden niet te doen te hebben met gewone bandieten in het Frans- Spaanse grensgebied. Uit Pamplona in Spanje is vernomen dat de bende een dam had willen bezetten om het omliggende land onder water te zetten. De dam ligt op honderd kilometer van Pamplona bij Obaizeta, een bergdorp in de Pyreneeën. Onofficieel hebben de Spanjaarden de aan val geweten aan linkse elementen, die in het Frans-Spaanse grensgebied onrust wil len zaaien. Enkele leden van de groep zijn "intus sen dieper in Spanje doorgedrongen, al dus is in San Sebastian vernomen. De grensbewaking van Bidassoa tot Urdax, en in het bijzonder in de omgeving van Elizondo waar op de Gorramendi een Amerikaans radarstation is gevestigd is versterkt. De in Parijs woonachtige Spaanse ge neraal, die in de burgeroorlog onder de naam El Campesino bekendheid verwierf, heeft voorts generaal De Gaulle en pre mier Debré geschreven dat hij een parti zanen-oorlog tegen het bewind van Franco is begonnen. Doel is herstel van de demo cratie in Spanje. Heilig recht De hertog van Segovia, de oudste zoon van wijlen Koning Alfons de Twaalfde van Spanje, heeft bovendien in een schrij ven aan generaal Franco er bij hem op aangedrongen „het heilige recht van het Spaanse volk te erkennen om in volledige vrede en vrijheid zijn politieke regime te kiezen". Dit is donderdag in de omgeving van de eveneens in Parijs verblijvende 53-jarige hertog vernomen. Hij deed in 1933 afstand van zijn rechten op de troon ten gunste van zijn jongere broer Don Juan, de graaf van Barcelona. De hertog schreef dat hij zich nooit over het door Franco gevestigde bewind had uitgelaten omdat dit volgens hem een voorlopig ka rakter draagt, zoals Franco zelf destijds ook had verklaard. Advertentie G. Joseph: Men behoeft niet ver te gaan om het geluk te ontmoeten: men moet slechts over de drempel van het egoïsme stappen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Op en om het Binnenhof 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving 5, 6 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien 7 Uitgaan in Haarlem7 Kunst 7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Effecten en Geldmarkt 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie In 1892 werden in ons land 82.000 inter lokale telefoongesprekken gevoerd. In 1960 was het aantal 440 miljoen, ongeveer vijf duizend maal zoveel. Deze enorme uitbreiding maakte met al leen een indrukwekkende uitbreiding van de apparatuur in de centrales nodig maar deze apparatuur moest bovendien beant woorden aan een graad van precisie, waarvan het publiek in het algemeen geen voorstelling heeft. Ook was uiteraard een verhoging van de capaciteit der telefoon kabels noodzakelijk. De nog steeds voortgaande uitbreiding van het telefoonverkeer een verdubbe ling per zeven jaar dwingt tot verdere uitbreidingen. Daar kabels niet alleen duur maar ook kwetsbaar zijn, is ook in andere richting gezocht om de uitbreiding van het net tot stand te brengen. P.T.T. heeft nu een plan uitgewerkt voor een straalverbin- dingsnet voor heel Nederland met radio torens in Groningen, Leeuwarden, Smilde, Zwollerkerspel, Zwolle, Deventer, Marke- lo, Hengelo, Arnhem, Druten, Nijmegen, Den Bosch, Mierlo, Eindhoven, Venlo, Roermond, Maastricht, Tilburg, Breda, Loon op Zand, Roosendaal, Goes, Rotter dam, Lopik, Utrécht, Dèn Haag, Alphen, Hilversum, Ugchelen, Amsterdam, Haar lem Purmerend, Alkmaar en Lelystad. Reeds in 1963 hoopt P.T.T. het straal- zendernet tussen Amsterdam, Rotterdam Den Haag en Utrecht gereed te hebben. Het technisch centrum zal in Alphen aan de Rijn komen. P.T.T. wil de torens in de Randstad Holland buiten de stadscentra plaatsen. In Amsterdam wordt gedacht aan een terrein ten zuiden van de Ringdijk, in Rotterdam aan de omgeving van de Waal haven, in Den Haag aan het Bezuidenhout- kwartier en in Utrecht wil men de toren plaatsen aan de Fockema Andrealaan. Het principe van het straalverbindings- net berust op de overbrenging van gebun delde elektro-magnetische energie. Op de torens moeten voor het zenden en ontvan gen van deze frequenties reflectoren wor den gebouwd, die iets weg hebben van ra darantennes. De commissie arbeidswetgeving van de SER heeft in haar adviés inzake werktijd verkorting voor Horeca-bedrijven gesteld dat deze moet worden ingevoerd op 1 januari 1962 (van gemiddeld 53 tot 50Vi uur per week). Wat de tweede fase van de werktijdverkorting betreft is de commis sie tot de conclusie gekomen dat het aan beveling verdient op 1 januari 1963 de verdere verkorting van gemiddeld 50V2 uur per week tot 48 uur per week te doen plaasvinden. Met betrekking tot het aantal vrije zon dagen acht de commissie het niet juist in dien onder invloed van de huidige om standigheden de eenmaal vastgestelde norm van 17 vrije zondagen in de arbeidswet respectievelijk in het betrokken werk tijdenbesluit tot 13 zou worden terugge bracht. Wat betreft het verlenen van de gewenste vergunningen tot afwijking van het aantal voorgeschreven vrije zondagen meent de commissie dat overwogen zou kunnen worden hierbij op enigerlei wijze het bedrijfschap in te schakelen. BERLIJN (UPI) Het regeringspers bureau in Oost-Duitsland A.D.N., heeft bekend gemaakt, dat de Russische maar schalk Ivan E. Konjev het opperbevel van alle Russische troepen in Oost-Duitsland op zich heeft genomen. Konjev was tot 24 juli 1960, toen hij om gezondheidsredenen die post neerlegde, opperbevelhebber van de legermachten van het Warschau Pact, de tegenhanger van de NAVO. De Oostduitse communistische leider Walter Ulbricht ontving Konjev donder dagavond en maakte toen het nieuws van diens nieuwe benoeming wereldkundig. Konjev is op deze post door Moskou be noemd en vervangt zijn voorganger ge neraal I. I. Jakobovski. De nieuwe bevel hebber is een van de weinige officieren uit de tijd van de Russische revolutie, die de zuiveringen van Stalin hebben over leefd. Tijdens de Tweede Wereldoorlog verwierf Konjev zich de reputatie van een populair generaal, naast maarschalk Zjoe- kov en maarschalk Rokossovski. die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de Compl. Interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Tel. 15408 18457 -17145 Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Onze roomboter-producten blijven speciale verpakking lang vers. 4 V

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1