„Vreemdeling moet ook iets anders zien dan geparkeerde auto's •m Radioactief materiaal vertrok van Schiphol Op en om het Binnenhof AGENDA 3 Kort en bondig 1 Vrouw ging er vandoor met andermans bagage Zaken- en Beroepengids voor district Haarlem Genoeg postbussen Badgasten vonden in Haamstede een geraamte Een plezierige vacantiedag be hoeft niet bedor ven te worden door hoofdpijn! Verzending van zeepost V.V.D-rapport over vervanging van de Armenwet Weer blijft onvast VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1961 2 Studie over parkeerproblemen <*e Nederlandse zeeman krijgt zes jaar dwangarbeid In vijf loden kisten naar New Jersey (VS.) Haarlem V elsen-lj muiden Heemskerk Neem direct Rheumin Rheumin-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig 1 Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct Een Brocades-product, dus: vertrouw er opl "i S3 E 3M De Studiegroep Verkeersproblemen van de Amsterdamse afdeling van de V.V.D. heeft de aanstelling van parkeerwachters met beperkte politiële bevoegdheid aanbe volen in een rapport, waarin het autopar keerprobleem in het algemeen, maar met het accent op typische Amsterdamse pro blemen, onder de loep wordt genomen. De studiegroep beschouwt de naleving van de parkeervoorschriften als één van de be langrijkste aspecten van het parkeerpro bleem. Daarom meent zij dat parkeer wachters met een beperkte politiële be voegdheid de taak van de met personeels tekort kampende politie kunnen verlichten. Een systeem van dubbele kaarten kan hierbij naar de mening van de studiegroep dienst doen ter vereenvoudiging van het werk van de wachters. De gegevens over de auto worden met een tang in de kaar ten geponst. Eén kaart wordt aan het voer tuig bevestigd, de duplicaatkaart gaat naar het centraal bureau. De automobilist kan zich binnen 24 uur op het politiebu reau melden. Doet hij dit niet, dan worden aan de hand van de gegevens in de dupli caatkaart zijn naam en adres uitgezocht en de bekeuring volgt automatisch. De studiegroep is van mening, dat haar conclusies in het algemeen gelden en niet speciaal voor Amsterdam, hoewel zij in het rapport opmerkt dat de Amsterdamse verkeersproblemen ingewikkelder en om vangrijker zijn dan in andere grote steden. Het parkeerprobleem is volgens de stu diegroep van alle verkeersproblemen het meest urgent. „Wil men Amsterdam ook als vreemdelingenstad aardrekkelijk hou den, dan dient de vreemdeling ook iets an ders te zien dan geparkeerde auto's", zo wordt in het rapport opgemerkt. De parkeerruimte voor auto's kan vol gens-de studiegroep worden verruimd door strenge naleving van de parkeervoorschrif ten. Ten minste een derde aan parkeer ruimte kan worden gewonnen door deze op een doeltreffender wijze te gebruiken. De ze ruimte gaat thans verloren door ondoel treffend of egoïstisch gebruik, zo meent de studiegroep. Voorts zou meer parkeerruimte kunnen worden geschapen door onnodig brede trot toirs smaller te maken ten gunste van parkeerstrips. Ook wordt het bouwen van parkeergarages door de overheid en uit breiding van garages in de nieuwbouw aanbevolen. Omtrent de wijze van parke ren heeft de commissie zich unaniem voor het „visgraatsysteem" uitgesproken. De studiegroep staat in meerderheid af wijzend tegenover de gedachte bepaalde gedeelten van de binnenstad voor het ver keer te sluiten. Wel is zij unaniem voor het invoeren van parkeerschijven in be paalde stadsgedeelten en dit op zo kort mogelijke termijn. Hierdoor kan tevens aan een ander verlangen van de studie groep worden voldaan: het beperken van „Wilt u voor mij deze bagage even naar een taxi brengen," vroeg een 37-jarige vrouw in de hal van het Amsterdamse Centraal Station aan een kruier. De man sjouwde twee grote koffers en een reistas naar een taxi, de vrouw stapte in en ver dween. De bagage behoorde evenwel aan een Amerikaanse familie toe, die even naar het loket inlichtingen was gegaan. De koffers bevatten kleren, een dure camera en ook een aantal reischeques met een totale waarde van 8000. De vrouw is later aangehouden toen zij een deel van de cheques, waarvan de nummers bekend waren, bij een reisbureau op het Damrak trachtte te verzilveren. Hoewel de vrouw aanvankelijk hardnekkig bleef ontkennen, viel zij ténslotte door de mand. Zij is ter beschikking van de justitie gesteld. de parkeertijd. Bedrijven dienen parkeer ruimte te scheppen voor eigen personeel en ook dienen de werkgevers de mogelijk heden te onderzoeken om tot een bepaalde vorm van groepsvervoer van personeel te komen. De studiegroep is voorts van mening dat vele parkeerplaatsen verloren gaan tenge volge van een onpraktische plaatsing van lantaarnpalen en bomen. Het geschikt maken van plantsoenstro ken voor parkeren is een van de andere denkbeelden die de studiegroep oppert. Caravans dienen naar haar mening van de straat te verdwijnen. Dit geldt ook voor bedrijfswagens en aanhangwagens en handkarren. Bromfietsen en fietsen wil de studiegroep van de trottoirs laten verdwij nen. Daarvoor in de plaats moet behoor lijke parkeerruimte op een groot aantal plaatsen in de stad worden geschapen. De voorkeur wordt gegeven aan rijwielklem men en fietsrekken bóven de bekende rij wieltegels. Tenslotte is de studiegroep van mening, dat aan de opvoeding van de weggebrui kers op het gebied van het parkeren nog veel kan worden verbeterd. Advertentie Naar de P.T.T. mededeelt zal binnen af zienbare tijd voor Haarlem en omstre ken een zaken- en beroepengids worden uitgegeven, die gratis ter beschikking zal komen voor telefoonhouders, aangesloten onder het netnummer 02500. Daarin zullen zaken, bedrijven en beroepen alfabetisch worden vermeld voor zover zij zich bevin den in Haarlem, Bentveld, Bloemendaal, Heemstede, Overveen en Zuid-Schalkwijk. De zaken- en beroepengids, die in andere plaatsen met name in Amsterdam reeds bestaat, zal in Haarlem en omge ving in een gebleken behoefte voorzien. Er zullen advertenties in worden opgenomen, dit in tegenstelling met de gewone P.T.T.- districtsgidsen, en de uitgave zal in nauwe samenwerking met de P.T.T. worden ver zorgd door de „Zaken- en Beroepentele- foongids N.V." te Amsterdam. Zodra de gids voor Haarlem en omstreken van de pers komt, zal hij aan alle telefoonhouders in dit district worden toegezonden. De P.T.T. meent dat een vergrote vraag naar postbussen, die mogelijk zal voort vloeien uit de maandag in te voeren be perking in de postbestellingen in Amster dam, Den Haag en Rotterdam, zonder moeilijkheden kan worden opgevangen. In Den Haag, waar het aantal reserve-post bussen beperkt is, zal men zonodig over gaan tot reservering van post bij de postbus afdeling, die dan aan het loket kan worden afgehaald, zoals ook gebruikelijk is met zeer grote stukken of hoeveelheden, die niet in de bussen passen. R'ótterdam heeft in het nieuwe hoofdkantoor voldoende re serve. In Amsterdam komen er door een verbouwing juist 200 postbussen bij. Badgasten op het strand bij het plaats je Westerschouwen op het eiland Schou- wen-Duiveland hebben bij het graven van een kuil aan de voet van de duinen een geraamte van een volwassen persoon gevonden. Het skelet zal worden opgezonden aan dr. J. Huizinga van het Antropologisch Laboratorium van de rijksuniversiteit in Utrecht. Destijds is een negende-eeuws kerkhof bij Domburg gevonden. Door het verplaatsen van de duinenrij in de loop der eeuwen kan het stoffelijk overschot dat nu gevonden is, in vroeger tijden aan de binnenkant van de duinen zijn begra ven. Ook is mogelijk dat het hier gaat om de stoffelijke resten van iemand die in zee is verdronken. Nog in de vorige eeuw werden aangespoelde lichamen aan de voet van de duinen begraven. Na ruzie kapitein neergestoken HELSINKI (Reuter) De Nederlandse zeeman P. van B. is in Helsinki veroor deeld tot zes jaar dwangarbeid wegens doodslag op zijn gezagvoerder. Op 11 januari van dit jaar kreeg Van B. ruzie met kapitein Verplak van het s.s. „Looiersgracht". De kapitein ontsloeg Van B. wegens wangedrag waarop deze kwaad werd, zijn mes pakte en de gezagvoerder neerstak. Deze overleed aan de verwon dingen. In vijf letterlijk loodzware kisten is een zending van 29 splijtstof-elementen, die radioactief zijn, op Schiphol onder nauw lettend toezicht in een DC-7 vrachtmachine van Pan American World Airways ge laden. Zij bevatten radioactieve isotopen, die gebruikt worden voor stralingsdoel einden. Twee vertegenwoordigers van de stralingsbeschermingsdienst, ingesteld door het reactorinstituut in Delft, die de vijf kisten tijdens het transport van Delft naar Schiphol in een bestelwagen bege leidden, deelden mede, dat de elementen weliswaar radioactief zijn, doch dat het stralingsniveau zeer gering is. Bovendien had het ingenieursbureau, dat in opdracht van het ministerie van O. K. en W. voor de verzending zorg droeg, loden omhulsels laten maken om de straling tegen te hou den. Voor dit transport waren allerlei veiligheidsmaatregelen getroffen. De ver zending door de lucht vereist speciale garanties en moet voldoen aan diverse stringente bepalingen van de IATA, de internationale vereniging van luchtvaart maatschappijen. Het onder het ministerie van Verkeer en Waterstaat ressorterende bureau voor gevaarlijke stoffen had inge volge een speciaal wetsartikel eveneens een vertegenwoordiger afgevaardigd, die toezicht op de zending uitoefende tot het moment waarop de zware kisten met een vorkheftruck in het vliegtuig werden ge- Ieder der zware kisten woog ruim 400 kg. ZÜ werden verzonden agn de Ame rikaanse luchtmachtbasis in New Jersey en wel voor de commissie voor kernener- Alles is betrekkelijk De in bovenstaand kopje vervatte „filo sofische wijsheid" gaat ook op ten aanzien van de „voortvarendheid", waarmee naar minister Luns op 24 mei jl. in de Eerste Kamer verklaarde de regering blijft streven naar een situatie (inzake het Nieuw-Guineavraagstuk)die een verminde ring der door Indonesië ingeroepen span ningen kan waarborgen. Uit het toen nog verder door de minister gesprokene viel c Openluchttheater: zaterdag 20.15 u.: To neelgroep Arena met „De Gecroonde Leersse". Concertgebouw (tuinzaal): zaterdag 14.30 u.: Poppentheater Merlijn m--' „Het on- derwateravontuur". BIOSCOPEN Cinema Palace: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Venetië, de maan en jij", a.l. Dagelijks 10.30 u. (beh. zondag): Vakantiepro gramma. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u. (dinsdag 14 en 20 u.): „De zigeunerprin ses", a.l. Lido Theater: 14, lJ.lj. 19 en 21.15 u.: „Rilling", 18 j. Zaterdag 23.30 u.: „Zij die zich verkopen", 18 j. Luxor Theater: 14, 19 e> 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Hands up, FBI", 14 j. Minerva Theater: 20.15 u., zaterdag en zondag 21.15 u.: „De Jantjes", a.l. Zater dag 14.30, zondag 14 en 16.15 u.: „De avon turen van een zigeunerjongen", a.l. Rembrandt Theater: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Teenagers Love", 14 j., t)agelijks 10.30 u.: „In het paleis van d waterkoning", a.l. Roxy Theater: 14.30, 9 en 21.15 u., zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De schrik der piraten", 14 j. Studio Theater: 14. 19 én 21.15 u., zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De brave soldaat Schwejk", a.l. Dagelijks 10.30 u. (beh. zondag): „Dik Trom en het circus". Theater Monopole (Zandvoort): 19 en 21.30 u.: „Een vrijgezel in de knel", a.l. Dagelijks 14.30 u.: „Helden op sokken", a.l. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal en Vishal, Grote Markt: Tot 16 aug. 10—17 en 20—22 u. (dinsdag 19— 22 u.) „Nederlandse orgelpracht". Dage lijks 13.15 u. rondleiding Kunstcentrum „De Ark" (K. Heiligland): Tot 2 sept. expositie van plastieken van Tjeerd Visser en tekeningen en schilde rijen van Cor Visser-Van der Woude. 917 u., ma., wo. en vr. ook 1820 u. Museum Het Huis Van Looy: Tot 16 sept. expositie van aquarellen en tekeningen van Van Looy en tijdgenoten, 1017 u„ zondag 1417 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerks- plein): Tot 1 sept. expositie van grafiek van Jan Forrer. Dagelijks 10-22 u. DIVERSEN Wüstelaan 32, Santpoort: Tot 20 augus tus 20 u.: Kindercircus Bas. VRIJDAG 11 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „Alles de lucht in". Rex Theater, 20 u.: „De snertsoldaat". Expositiezaal Heidestraat, Felison: Ten toonstelling „Schilders rondom IJmond", 14—17 u. Kindercircus Bas, Santpoort: Voorstel ling te 20 u. ZATERDAG 12 AUGUSTUS City Theater, 19 en 21.15 u.: „Alles de lucht in". Rex Theater, 20 u.: „De snertsoldaat". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 u. en 1416.30 u. Expositiezaal Heidestraat, Felison: Ten toonstelling „Schilders rondom IJmond". 14—17 u. Kindercircus Bas, Santpoort: Voorstel lingen te 14 en 20 u. Marquette Theater, zaterdag en zondag 20 u.: „Lokvogels der nacht"; zondagmid dag 14.30 u.: „Piroschka". Advertentie op te maken, dat zijn gedachten in con crete uitgingen naar een dusdanige gang van zaken, dat de Verenigde Naties zou den besluiten een commissie naar Nieuw Guinea te sturen om een onderzoek in te stellen naar de verschillende aspecten van het probleem, wat er met dat gebied moet en kan gebeuren. Dit alles dan met vol ledige instemming van Nederland. Als het tot een dergelijke commissie zou komen, die rapport (mogelijk tevens advies) aan de organisatie van de Verenigde Naties zou hebben uit te brengen, kan die proce dure uiteraard ook ons verplichtingen op leggen met betrekking tot de conclusies die de V.N. uit de bevindingen van haar com missie zou trekken. Nadat de minister van Buitenlandse Za ken aldus enigermate had aangeduid, met welk denkbeeld hij en de overige leden van het kabinet-De Quay schijnen rond te lopen, is er noch binnen noch buiten 's lands vergaderzaal ook maar iets te be speuren geweest van bezwaren tegen dus danige „internationalisatie van het vraag- stuk-Nieuw Guinea." Inmiddels zijn er ruim tweeëneenhalve maand verlopen se dert genoemde ministeriële uiteenzetting, maar hoe voortvarend men dan ook ver der op het Plein geweest moge zijn, tot dusverre is er nog niets nieuws inzake Nieuw-Guinea vernomen. Internationale contacten? Na derhalve het betrekkelijke karakter van de „voortvarendheid", waarvan de mi nister op 24 mei gewaagde, in het licht te hebben gesteld, wil ik toch ook wel op de mogelijkheid wijzen, dat 's lands over heid wellicht binnenskamers zeer actief is bezig geweest. Zo is het met name denk baar, dat de Nederlandse regering een be langrijk aantal regeringen van andere sta ten, die leden van de V.N. zijn, in de arm heeft genomen met 't oog op een uitlokken van het sturen ener V.N.-commissie naar Nieuw-Guinea. Mocht dit gebeurd zijn. dan begint het zo langzamerhand tijd te wor den dat men op het Plein de balans kan opmaken van wat er naar aanleiding van die „stappen" of „polsingen" aan uitsluit sels binnen gekomen zou moeten zijn. En als het Plein eenmaal met het opmaken van de balans gereed is gekomen, zou het aanbeveling verdienen, met de meest voortvarende spoed den volke kond te doen, wat de regering van plan is aan de organisatie van de Verenigde Naties mee te delen of te vragen. Kiezers en gekozenen Nu ik het toch heb over het vraagstuk- Nieuw-Guinea wil ik nog eens met nadruk op het verschijnsel wijzen dat de vier par tijen, waarmee het kabinet-De Quay ver want is, tot nu toe ontegenzeglijk achter het in deze aangelegenheid gevoerde re geringsbeleid staan, doch dat tegelijkertijd buiten de Staten-Generaal in zeer grote groepen van de bevolking voor heel dit be leid geen sikkepit meer wordt gevoeld. Om de haverklap kan men van medeburgers vernemen, dat het hun een raadsel is, waarom ons land zo koppig moet blijven vasthouden aan het standpunt dat Neder land geheel en al in zijn recht is, als het zich op zijn souvereine rechten op Nieuw- Guinea beroept. „Hoe eerder we van Nieuw-Guinea af zijn, hoe beter," kan men bijkans overal horen verzuchten. En hier aan mag ik nog wel toevoegen dat het ook alweer buiten de Kamers, de grootste moeite kost om stemmen op te vangen van mensen die het de heilige plicht van de Nederlandse maagd achten, als be schermengel ten behoeve van het zelfbe schikkingsrecht van de Papoe's op te tre den. Met stelligheid durf ik danook fe bewe ren dat, zo men hier te lande een volks- stémming zou houden over de vraag of het de voorkeur verdient zonder dralen aan he conflict met Indonesië omtrent Nieuw-Gui nea een eind te maken door overdracht van dat gebiedsdeel, dan wel of voortzet ting van het tot nu toe gevoerde beleid dient plaats te vinden, de overgrote meer derheid van de kiezers voor het eerste zou den stemmen. Met andere woorden, mijn vaste overtuiging is dat hetgeen regering en parlement voorstaan geenszins steun vindt in het oordeel van het gros van de kiezers. Groeiend verzet merkbaar Intussen begint het bepaald wel duidelijk te worden, dat binnen de partijen ook waarlijk geen volledige instemming bestaat met de houding van de politieke kopstuk ken op het Binnenhof. Tekenend in dit verband noem ik het verleden week door niet minder dan een- en-twintig hoogleraren van de Rooms-Ka- tholieke Universiteit te Nijmegen dewe- reld ingezonden stuk, waaruit bleek dat die professoren het allesbehalve eens zijn met wat op dit ogenblik nog het officiële stand punt van de K.V.P. is inzake Nieuw-Gui nea. Vergis ik mij niet, dan staan boven dien professoren van meer dan één andere universiteit gereed om hunnerzijds even eens blijk te geven van hun behoefte om openlijk tegen het regeringsbeleid op dit punt stelling te nemen. Ten slotte verdient het bijzondere aan dacht,, dat 't Katholieke weekblad „De Li nie" sinds 1 juli in een aantal artikelen be paald geen geheim heeft gemaakt van zijn mening, dat het roer óm dient te gaan in die zin, dat Nederland de soevereiniteit over Nieuw-Guinea overdraagt aan Indone sië. Drs. H. Loeff S. J. in het bijzonder schreef in genoemd weekblad op 8 juli, dat zulk een overdracht naar zijn mening in het belang van de Papoe's, van Neder land, van Indonesië en van de wereldvrede is. Het zou mij te ver voeren hier hele stukken uit dit en uit de andere artikelen die in „De Linie" verschenen zijn, aan te halen. Laat ik volstaan met de opmerking, dat zij van grote logica getuigen en dat zij ongetwijfeld onder meer voor de poli tieke geestverwanten van drs. Loeff in het kabinet en in de Kamers ook heel leer zaam kunnen zijn. „Onder meer," want daarnaast zouden de andere partijen, op welker steun zich de regering beroept, ins gelijks heel wat wijsheid kunnen opdoen bij kennisneming van wat er in „De linie" in de afgelopen weken is verschenen inza ke het steeds pijnlijker wordende Nieuw- Guineaprobleem. Dr. E. van Raalte gie van de Verenigde Staten. De elementen waren vier jaar geleden uit Amerika naar ons land gebracht maar toen waren ze nog niet radioactief. Ze stonden in 1957 drie maanden lang op de atoomtentoonstelling, die op de luchthaven was ingericht en werden daarna naar Delft gebracht. Daar zouden ze gebruikt worden in de in aan bouw zijnde kernreactor, maar intussen hebben de Amerikanen een verbeterde versie van de splijtstof-elementen ver vaardigd, waarvan kortgeleden een zen ding in Nederland is aangekomen, die echter nog niet radioactief is. De kern reactor in Delft zal waarschijnlijk over een jaar gereed zijn. De oude zending, die uiteraard een grote waarde vertegenwoordigt, wordt thans naar Amerika teruggebracht, waar men het uranium er uit terug gaat winnen. Voor zover bekend is, was het de eerste maal, dat van Schiphol splijtstof-elementen met radioactieve isotopen per vliegtuig werden verzonden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten: ss „Statendam' (13 aug.), ms „Salta" (14 aug.) en ms „Noor- dam" $17 aug.); Argentinië: ms „Zaanland' (16 aug.); Australië: ss „Arcadia" (14 aug.)i en ss „Bendigo" (16 aug.); Brazilië: ms „Cap Norte" (15 aug.); Brits-Oost-Afrika ss „La Bourdonnais" (17 aug.); Canada: ss „Statendam" (13 aug.) en ms „Prins Wiljem van Oranje" (17 aug.); Chili: ms „Pericles" (16 aug.) en ms „Tannstein" (17 aug.); Ned Antillen: ss „Vinga V" (16 aug.); Nieuw- Zeeland: ms „Batu" (14 aug.) en ms „Tu- gela" (14 aug.); Suriname: ms „Kreon (16 aug.); Unie van Zuid-Afrika en Zuid west-Afrika: ms „Pendennis Castle" (13 aug.). In lichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. De Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie heeft een rapport het licht doen zien over een eventuele vervanging van de Armenwet. Het rapport is het resultaat van het werk van een commissie onder voorzitterschap van prof. mr. C. W. de Vries. De commissie begint haar overzicht van de wetgeving bij de wet van 1854, welke een politieel karakter droeg. Thorbecke en Groen van Prinsterer stemden beiden in de Tweede Kamer tegen het wetsontwerp- Van Reenen, Thorbecke omdat het wets ontwerp te weinig regelde, Groen van Prinsterer omdat het wetsontwerp te veel regelde. De wet van 1912 ging uit van hulp in armoede-gevallen. Deze wet acht de com missie volkomen verouderd. De commis sie meent, dat de bijstand levensonder houd niet de vrijheid van degene, die hulp van welke aard ook behoeft, mag aantas ten. De overheidssteun moest in de jaren 16541960 steeds worden verhoogd. De commissie heeft in haar rapport niet een recht op ondersteuning erkend. Daar deze tijd zwanger is van sociale risico's, welke de individuele mens niet kan af wenden, meent de commissie dat een rechtsplicht van de overheid, zijnde de ge meentelijke overheid, moet worden er kend. Dit is een uitvloeisel der moderne solidariteit. De individuele bijzondere om standigheden maken financiële bijstand vanwege de overheid noodzakelijk. In het algemeen zal deze overheid de bijzondere hulp van kerkelijke instellingen of van particulieren niet bij haar hulpver lening in aanmerking nemen. De gemeen telijke overheid zal ook door haar bemid deling kunnen helpen. In bijzondere omstandigheden kan de overheidshulp worden opgeschort of ge heel worden geweigerd. De commissie be paalt zich tot het verlenen van financiële bijstand. De oommissie meent de organisatie van de gemeentelijke instituten die de bijstand levensonderhoud verlenen, aan de ge meentebesturen te moeten overlaten. De commissie wil de mogelijkheid ope nen van een intern administratief beroep tegen de uitspraak van een orgaan, dat bijstand weigerde. De mogelijkheid van beroep op de Kroon, welke nu bestaat, wordt in het voorstel der commissie opge heven. De commissie is niet getreden in de financiële gevolgen van haar voorstellen. Rector magnificus voor 4 jaar. Tot rector magnificus aan de rijksuniversiteit te Groningen is voor de tijd van vier ja ren benoemd dr. F. H. L. van Os, hoog leraar in de farmacognosie, galenische pharmacie en receptuur. Hij zal in zijn taak terzijde worden gestaan door een pro rector, die ieder jaar zal wisselen. Tot pro rector is benoemd pro* dr. H. de Vos, hoogleraar in de faculteit der godgeleerd heid. Schip verkocht naar Israel. De Ne derlandse vrachtvaarder „Wulp" (de vroe gere „Blockland") is door de Rotterdamse rederij Smith en Van Ommeren verkocht aan een Israëlische firma. Het schip, dat een draagvermogen beeft van 1240 ton, onderhield de lijndienst tussen Rotterdam en Manchester. Inbrekers „lang van stof". Ongeveer duizend vellen suède en 47 rollen voering met een gezamenlijke waarde van 14.700 mist de eigenaar van een confectie-atelier aan de Van Ostadestraat in Amsterdam. Deze voorraad is tijdens de vakantie van het bedrijf gestolen. Vermoedelijk heb ben de dieven zich met nagemaakte sleu tels toegang verschaft tot het atelier, want er zijn geen sporen van braak'gevonden. Vliegreisje met gestolen geld. De Haagse politie heeft vijf jongens van 16 20 jaar aangehouden, die in de afgelopen jaren totaal voor een waarde van 7000 gulden hebben gestolen. Hun eerste slag sloegen zij destijds in een hotel in Scheve- ningen. Deze leverde meteen een buit van 2500 gulden op. Van dit geld maakten zij een vliegtocht naar Duitsland. Straf voor dronken autorijder. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft een hotelhouder uit Kerkwijk veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk en vijf jaar ontzegging van rijbevoegdheid, omdat hij, toen hij onder invloed van alcohol ver keerde, met zijn auto een ernstige aan rijding in Schijndel had veroorzaakt. Explosie beschadigt auto's. Bij het op blazen van de kluis in het voormalige ge bouw van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam aan de Reguliersdwarsstraat zijn zes geparkeerde auto's door rond vliegende betonbrokken beschadigd. Men is reeds geruime tijd bezig met de ver wijdering van de blijkbaar solide kluis van het voormalige gebouw van de spaar bank. Bij de explosies worden steeds alle voorzorgmaatregelen getroffen. Onder meer wordt de straat afgesloten. Doordat bij de explosie de weerstand minder bleek dan men had berekend, vlogen stukken beton door de straat. Directeur. Tot directeur van de theo retische afdeling van de Rijksluchtvaart school te Eelde is benoemd ir. G. Boersma, thans rector van het Protestants Lyceum voor de Mijnstreek te Heerlen. Drie jaar voor inbreker. De recht bank te Leeuwarden heeft een 25-jarige inwoner van Sneek veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar wegens het plegen van een serie diefstallen en inbra ken in het noorden des lands. MiiiriiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii, Het K.N.M.I. deelt mede: De kleine de pressie, die gisteren voor de ingang van het Engelse Kanaal was gelegen, bereikte vanmorgen de Straat van Dover. De sto ring veroorzaakte in het westen van het land op vele plaatsen regen en onweer. In Zuid-Engeland meldden de afgelopen 24 uur enkele stations bijna 30 mm. regen. Vrij veel regen viel er de afgelopen 24 uur ook in Zuid- en Midden-Duitsland door storingen langs de scheidingslijn tussen de koelere lucht boven West-Europa en de veel warmere lucht boven Zuid-Europa. De depressie bij de Straat van Dover trekt^ langzaam verder in noordoostelijke richting. Het weer in ons land blijft daar door wisselvallig met regen- of onweers buien. WEERRAFPORTKN Maximum-tempera turen M .5 binnen- en buitenland. Efl Neerslag: laatste 24 uur. v &B S Den Helder geheel bew 0 19 0 Ypenburg half bew ozo 22 0 Vlissingen zwaar bew z 20 0 Eelde mist 0 21 0.1 De Bilt regen windst. 22 0.1 Twente licht bew. windst. 23 0 Eindhoven licht bew. windst. 22 0 Zd-Limburg onbewolkt z 22 0 Helsinki half bew. zzw 22 2 Stockholm onbewolkt w 20 0 Oslo onbewolkt windst. 18 2 Kopenhagen zwaar bew n 20 0 Aberdeen zwaar bew nw 15 0 Londen zwaar bew no 19 4 Amsterdam regen nw 21 0.5 Brussel zwaar bew z 22 Luxemburg mist wzw 18 3 Parijs hall bew w 25 0 Bordeaux zwaar bew windst. 24 0 Grenoble geheel bew windst. 26 5 Nice licht bew. n 27 0 Berlijn regen nnw 24 9 Frankfort mist zw 18 3 München regen wzw 25 10 Zürich regenbui z 1 22 22 Genéve licht bew. wzw 25 9 Locamo half bew. windst. 28 32 Wenen onbewolkt zzo 34 0 Innsbruck regenbui 33 0.1 Belgrado onbewolkt zzo 36 0 Athene onbewolkt nw 0 Rome onbewolkt windst. 37 0 Ajaccio onbewolkt ono 31 0 Madrid geheel bew windst. 30 11 Mallorca zwaar bew ono 31 0 Lissabon zwaar bew nnw Zaterdag 12 augustus Zon op 5.18 uur, onder 20.11 uur. Maan op 6.14 uur, onder 20.38 uur. Maanstanden 11 aug. 11.36 uur nieuwe maan. 19 aug. 11.52 uur eerste kwartier. 26 aug. 4.14 uur volle maan. Hoog en laag water in I.Imuiden Vrijdag 11 augustus Hoog water 3.42 uur en 16.08 uur. Laag water 11.45 uur en uur. Zaterdag 12 augustus Hoog water 4.17 uur en 16.41 uur. Laag water 0.06 uur en 12.22 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort 's 10 tot 15 minuten vroeger dan te I.Tmitiden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2