Aalsmeer's bloemencorso maakt 12 km lange tocht door Amsterdam Geniet douwe Egberts vanUwpijp COOöV&fctt Copp Speciale UNO-zitting op 21 augustus aanstaande I -m Ruim 20 praalwagens in de binnenstad met. r Amerikaanse reactie op Russische reuzenbom Frankrijk zal het debat boycotten Generaal Kassem verloofd Veel mogelijkheden voor Nederlanders in Nieuw-Zeeland Burgemeester liet woning van raadslid afbreken Vuur vernielt oude molen in Hilvarenbeek Weerzien na 36 jaar Leerlingenschaal nog niet lager Twee doden in het verkeer Herkomst van water in vliegtuigtanks nog niet vastgesteld Brug in Rotterdam ontwricht door aanvaring K0MPLETE UITRUSTINGEN VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1961 4 Wind drijft stank van smeulende rubber over Utrecht Surinaamse meisjes willen graag in Nederland komen werken Kerkelijk nieuws in handige plastic tabakszak voor alle hogere zeevaartscholen direkt uit vóèrraad"* .mm,. fi Wjjiif U nt form specialist en Zijlstraat 71 Haarlem Vrijspraak maakte ontvluchtingsplan overbodig Conflict in Chaam Arbeidsvoorwaarden voor zeevarenden thans goedgekeurd WEEKABONNEMENTEN „Aalsmeer groet Amsterdam". Dat is het motto van het veertiende bloemencor so van Aalsmeer, dat dit jaar, op 2 sep tember, voor het eerst in de geschiedenis van deze kleurige en fleurige optocht een lange rondrit door Amsterdam zal gaan maken. Vroeger reden de kunstig vervaar digde praalwagens altijd van Aalsmeer naar het Olympisch stadion aan de rand van de hoofdstad, waar dan een stadion- spel werd opgevoerd. Na afloop van deze voor een toch altijd beperkt aantal men sen toegankelijke voorstelling haastte het corso zich terug naar Aalsmeer en ieder een die de praalwagens wilde bezichtigen moest daar maar naar toe komen om ze te bekijken. Nauw overleg tussen de organisatoren van het Aalsmeer's bloemencorso en de gemeentebesturen van Aalsmeer en Am sterdam heeft er echter toe geleid, dat het corso nu een rondrit van ruim 12 km. door het hartje van de hoofdstad zal ma ken en op deze manier zijn honderddui zenden mensen in de gelegenheid gesteld de praalwagens, de begeleidende versier de auto's, de muziekkorpsen en de ruiters rustig te bekijken. Op 2 september, des middags om half drie, zal de twee kilome ter lange stoet uit het Olympisch stadion vertrekken en men zal er pas om half zes weer terugkeren. De tocht gaat onder andere langs de Overtoom. Rozengracht, Nieuwe Zijds Voorburgwal, Damrak, Dam, Rokin, Vijzelstraat, Museumplein en De Lairessestraat. Op de Dam zal een tribune gebouwd worden voor ongeveer 600 gasten, onder wie de minister-president en enige andere leden van het kabinet, vele am bassadeurs en tientallen provinciale en Stedelijke autoriteiten. Nadat het corso langs deze tribune is getrokken zullen de gemeentebesturen van Amsterdam en Aalsmeer deze genodigden een receptie aanbieden in de koopmans beurs, die daartoe met bloemen herscha pen zal zijn in een sprookjestuin. Dit kar wei heeft de dienst van plantsoenen in Amsterdam in samenwerking met de tuin- studieclub uit Haarlem op zich genomen. Het corso heeft, zoals gezegd, als motto „Aalsmeer groet Amsterdam". De ontwer pen zijn evenals vorige jaren van de hand van Toon Noyons en zij hebben alle be trekking op de hoofdstad. Zo zullen bij voorbeeld praalwagens met uitbeeldingen van de Schreierstoren, het concertgebouw en Artis in de stoet „meerijden", evenals een rondvaartboot, het operaballet(l), een draaiorgel en het Amsterdamse „lieverd je". In totaal zullen 21 praalwagens, 20 De Utrechtse brandweer is gisteren nog de hele dag bezig geweest met het nablus sen op het opslagterrein in de Johanna- polder, waar duizend autobanden in een enorme vuurzee werden verteerd. De res ten blijven hardnekkig smeulen. Het zal nog wel twee dagen duren voordat het laatste vonkje is gedoofd. De wind is in middels iets van richting veranderd, zo dat vele Utrechters worden geplaagd door de stank van de brandende en steeds ro kende rubber. De politie heeft geprobeerd een onder zoek in te stellen naar de oorzaak van de brand. Dit leverde geen resultaat op, aan gezien er van de opslagplaats en de loods, waar de brand begon, niets meer over is dan wat verkoolde resten. Enkele deskun digen van het technisch laboratorium T.N.O. in Delft zullen proberen of zij aan wijzingen omtrent de oorzaak kunnen vin den. Surinaamse meisjes willen blijkbaar graag in Nederland komen werken. Dit bleek onlangs, toen een Surinaams gezin naar Nederland moest verhuizen. Wegens het gebrek aan huishoudelijk personeel in Nederland plaatste de vrouw des huizes in Surinaamse bladen een advertentie voor gegadigden voor hulp in de huis houding in Nederland. Hoewel ook de Surinaamse huisvrouwen klagen dat er geen dienstmeisje meer is te krijgen, waren er toch bijna honderd meisjes bereid haar huidige werkkring in de steek te laten om met het Surinaamse gezin naar Nederland te reizen. Bij de sol licitanten waren niet dienstmeisjes, maar ook verpleegsters en meisjes, die op kan toren werken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Heerlen-Heerlerheide (toez.) (vac. J. Irik) D. C. C. Stap te Nieuw- Weerdinge te Giesendam-Nederhar- dinxveld (2de nred.pl.) J. Bos te Wierden. Aangenomen naar Jaarsveld J. M. de Raad, kand. te Hei-en Boeicop, die be dankte voor Babyloniënbroek naar Rot terdam-Vreewijk (wijkgem. Strevelswijk) P. D. Steegman te Bennekom. personenauto's, 9 muziekkorpsen en tallo ze politieruiters en agenten op solomoto ren aan het corso deelnemen. Het corso wordt in de nacht van 31 augustus op 1 september opgebouwd in de Centrale Aals- meerse Veiling. Op vrijdag 1 september 's middags en 's avonds zijn de wagens in Aalsmeer tentoongesteld. Na het corso in Amsterdam zal een aantal wagens naar Groningen worden overge bracht ter opluistering van de tentoonstel- Advertentie V\ WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse kerngeleerden leggen betrekke lijk weinig belangstelling aan de dag voor de reuzenbom met een vernietigende kracht gelijk aan die van honderd mijjoen T.N.T., waarover premier Kroesjtsjev deze week heeft gesproken. Van gezaghebbende zijde te Washington is vernomen dat een bom van twintig miljoen T.N.T., zoals de Amerikanen die sedert geruime tijd be zitten, in een gebied met een straal van 9.600 meter alles kan verwoesten. Voor de Russische reuzenbom zou dat een gebied met een straal van 19.200 meter zijn. (Van onze correspondent) PARIJS, De Franse minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, heeft donderdag vergaderd met de Kamercom missie van buitenlandse zaken over de internationale toestand. De minister wist op dat ogenblik nog niet, dat Uruguay als vijftigste zijn handtekening had gezet on der het verzoek tot bijeenroeping van de UNO-Assemblee. Uruguay gold tot dusver als een der landen in Zuid-Amerika, waar op Frankrijk meende te kunnen rekenen. Zweden en Finland waren 51ste en 52ste. Over de buitengewone vergadering van de Assemblee die op 21 augustus bijeenkomt zei de minister, dat Frankrijk niet aan het debat zal deelnemen. In de eerste plaats ziet Frankrijk het nut van zulk een debat niet in en bovendien wil het niet „op de vismarkt" staan, door met heftige woorden te antwoorden op heftige aanval len. Op vragen van Kamerleden in de com missie zei de minister dat Frankrijk be reid is besprekingen te beginnen met Tunesië, maar dat het niet alleen van Parijs afhangt om maatregelen te nemen ter ontspanning van de toestand, nog voor het debat in de Assemblee. Mocht de span ning aanhouden en de uittocht van Fran sen uit Tunesië massaal worden, dan zou daardoor een ernstige toestand ontstaan. De minister gaf tenslotte nog duidelijk te verstaan, dat in geen geval geweld zal worden gebruikt om Tunesië tot rede te brengen. Er is in die richting van bepaalde zijde op de regeling druk uitgeoefend. (UPI) De Afro-Aziatische groep bij de UNO heeft een formeel verzoek opge steld opdat tijdens de volgende herfstzit- ting van de Assemblee de kwestie Algerije opnieuw in debat zal worden gebracht. „Eerlijke makelaars" President Senghor van de republiek Senegal is in Parjjs aangekomen. Zijn bezoek is van betekenis voor de oplossing van de crisis in Bizerta. Frankrijk aan vaardt geen enkele bemiddeling of goede diensten, maar is wel bereid, zoals het in Parijs heet, te luisteren naar „eerlijke makelaars". Onder zulke eerlijke make laars vallen de Amerikaan Stevenson en de Senegalees Senghor. Tijdens de onafhankelijkheidsfeesten van de Ivoorkust, hebben eerste-minister Debré, Senghor en de president van de Ivoorkust Houphouet-Boigny elkaar in Abidjan ontmoet. Men was het eens over een voorstel dat vrij veel leek op wat Stevenson tijdens zijn bezoek aan presi dent De Gaulle had voorgesteld: ontrui ming van de stad Bizerta door de Franse troepen; garanties van de Tunesische re gering over een vrije circulatie tussen de diverse steunpunten van de oorlogshaven en directe onderhandelingen tussen Parijs en Tunis. Dat voorstel stuitte op verzet van Masmoudi, de Tunesische minister van Voorlichting, die eveneens in Abidjan aanwezig was. Hij verbond er de voor waarde aan dat Frankrijk zich zou vast leggen op een streefdatum voor de ont ruiming van de oorlogsbasis. Die voor waarde achtte eerste-minister Debré on aanvaardbaar, waarop twaalf Afrikaanse landen, vroeger lid van de Franse Ge meenschap (uitgezonderd Guinea en Mali, die hun eigen weg gaan) de hoofden bij- elkaar staken. In beginsel voelden zij wei nig voor een vergadering van de Assem blee omdat zij daar zouden moeten kie zen tussen trouw aan de dekolonisatie en trouw aan Frankrijk Via Masmoudi werd aan Bourguiba voor gesteld Frankrijk de garantie te geven dat na de ontruiming van de oorlogshaven door de Franse troepen, de basis aan geen andere mogendheid zou worden afgestaan, en dat Frankrijk de haven zou kunnen pachten. Door zulk een Frans-Tunesische overeenkomst zou de soevereiniteit van Tunesië niet worden aangetast en het Wes ten zou niet beroofd worden van een be langrijk steunpunt in de Middellandse Zee. Met dit voorstel is de „eerlijke make laar" Senghor namens de Afrikaanse groep van twaalf naar Parijs gekomen. Mocht er voor 21 augustus geen oplossing komen over Bizerta, dan acht men het in de Franse hoofdstad niet uitgesloten, dat de twaalf in de Assemblee tegen Frankrijk zullen stemmen. Voor Parijs zou dat een bittere pil zijn. Onderwijl vloeit er nog steeds geen Saha- ra-olie van Adjeleh naar de Noord-Tune- sische haven La Skhirra aan de Golf van Gabes. De schade voor de oliemaatscha— pij, waarin de Royal Dutch 35 percent aan delen heeft wordt geraamd op 35 miljoen nieuwe franc. Terwijl Tunesië er 1.300.000 nieuwe franc op achteruit is gegaan. Advertentie BEIROET (AFP) De Iraakse premier, de 47-jarige brigade-generaal Kassem, heeft zich verloofd met de zeventienjarige Laila al Djanabi, een dochter van de pre sident-directeur van de Iraakse lucht vaartmaatschappij Iraqi Airways, aldus meldt het Libanese tijdschrift Al Hawa- diss. Volgens dit blad is de verloving reeds enige tijd geleden gesloten. Zij was echter door de familie-Djanabi geheim gehouden. „Er zijn voor Nederlandse immigranten goede mogelijkheden in Nieuw-Zeeland. Het land wordt steeds meer geïndustriali seerd en heeft 20.000 vacatures in de bouw nijverheid, oiieraffinage, auto-assemblage, de aluminiumbranche en andere techni sche sectoren". Dit verklaarde de consul- generaal van Nieuw-Zeeland in Den Haag, de heer T. A. N. Johnson, bij zijn vertrek met de „Willem Ruys" naar Wellington, waar hy een nieuwe functie krijgt. De heer Johnson is ru' 4 jaar in ons land geaccrediteerd geweest. Met name voor de behandeling van emigratie-proble men. Ondanks de spanning op de Nederlandse arbeidsmarkt is het aantal emigranten in het laatste half jaar weer iets toegepomen, zei hij. Nederlandse arbeidskrachten heb ben voorrang in Nieuw-Zeeland, omdat zij hard werken, snel voor eigen huisvesting zorgen, vooruit willen komen en zich goed aanpassen. Totaal wonen er nu 25.000 Ne derlanders in Nieuw-Zeeland; 7.000 van hen emigreerden de laatste vijf jaar. Het relatief grote aantal Nederlanders, heeft volgens de heer Johnson tot gevolg gehad dat er in Nieuw-Zeeland meer be langstelling is gekomen voor de handel met het Europese continent. Daarom ook achtte hij de nieuwe geregelde lijndienst van de Koninklijke Lloyd en de maat schappij Nederland van groot belang voor zijn land. De nieuwe consul-generaal, de heer John Hale, is reeds in ons land aangekomen. Hij was werkzaam op het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Wellington. De heer Hale heeft in zijn land veelvuldig contact gehad met Nederlanders. üariuóL. n -cob U fli -failIVI*» «li* I lïl ggJSüK] In het Huis van Bewaring in Roermond liet een 26-jarige grondwerker uit Geleen, die het vonnis van de Maastrichtse recht bank in verband met een reeks inbraken afwachtte, zich ontvallen dat hij van plan was in Maastricht aan zijn bewaking te ontvluchtten. Via medegevangenen kwam dit de directeur van het Huis van Bewa ring ter ore. Toen de man per politieauto van Roermond naar Maastricht werd over gebracht om zijn vonnis aan te horen, kreeg hij drie stoere rijkspolitiemannen mee voor zijn bewaking. In Maastricht werd hij pas uit de auto gelaten op het plein binnen het hoogommuurde Huis van Bewaring, waarna hij, omstuwd door zijn geleiders, naar de rechtszaal werd geleid. Ook daar bleven de bewakers uiterst waakzaam. Het was echter allemaal niet nodig geweest want de verdachte, tegen wie anderhalf jaar gevangenisstraf was geëist, werdvrijgesproken wegens het ontbreken van bewijs van zijn schuld, die de verdachte trouwens altijd hardnekkig had ontkend. DRIE HOEK KLEINE BEEK 'OOtlTEB PERSEUS BOOTES KL HOLD NOOROEN ^tweelinGen^ Wil dit seizoen, dat zich uitgeeft voor zomer, ons spoedig nog een paar hel dere nachten gunner, dan hebben wij kans op het waarnemen van die me teorenzwerm waarop de maand augus tus ons elk jaar vergast en die bekend staat onder de naam Perseïden. Afge zien van de riskante factor van het weer zijn de omstandigheden uiterst gunstig, want hét is vrijdag nieuwe maan. De hemel is dan dus goed don ker, de sterren helder zichtbaar en juist vrijdag stuit onze aarde op wat men met een wielerterm het peloton der Perseïden zou kunnen noemen. Die vaste jaarlijkse ontmoeting vloeit voort uit het feit, dat wij beide aarde en meteorenzwerm in vaste banen om de zon lopen. De vrijwel ron de kringloop van de aarde enerzijds en de zeer langgerekte ellipsbaan waarin die meteoroïden om de zon bewegen anderszijds, zij kruisen elkaar „hier", dat wil zeggen op da punt in de hemel ruimte waar wij ons in augustus altijd bevinden. Wij merken van die ontmoeting al leen iets, voorzover die meteoroïden terechtkomen in de dampkring van de aarde en daar die lichtstrepen veroor zaken die wij huiselijk vallende ster ken noemen en meer wetenschappelijk: meteoren. Die verschijnselen ontstaan namelijk door de botsing met de lucht deeltjes in onze dampkring. Uit zich zelf geven de meteoroïden (de minus cule stukjes kosmisch gruis die het verschijnsel „meteoo*-" veroorzaken) namelijk geen licht. Hoe deze augustus-meteoren aan hun naam komen, is hier al Yvaker verteld: het hangt samen met het feit, dat hun banen aan het firmament schijnen uit te gaan van een punt in het sterre- beeld Perseus, dat 's avonds aan de noordoostelijke hemei staat. Die schijn berust op hetzelfde gezichtsbedrog als het schijnbare samenkomen van twee spoorrails aan de horizon. In werke lijkheid lopen dm tónen namelijk evenwijdig aan elkaar. De ellips waar in zij door ons planetenstelsel reizen is zeer langgerekt: zij f ekt zich uit tot voorbij de baan van Pluto. Eén me- teoroïde heeft gemiddeld 108 jaar nodig om die baan te doorlopen. G v. W Een lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant, de heer J. Schoenmakers, oud-wethouder en thans raadsl'id van de gemeente Chaam is dakloos geworden door een maatregel van het gemeentebe stuur van deze plaats. De heer Schoenmakers had in dit lande lijke dorp eerst een bungalow gebouwd. Hij verkocht die echter omdat het uitzicht, naar zijn zeggen, belemmerd werd door een later in de buurt gebouwde boerderij. Hij kocht elders grond in het dorp om een nieuwe bungalow te bouwen. Maar toen het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid beperkende be palingen met betrekking tot de eigenbouw had afgekondigd, zag het er voor de heer Schoenmakers niet rooskleurig uit. Hij had op zijn grond alvast een kippenhok ge bouwd, dat hij toen tijdelijk bewoonbaar maakte en met zijn vrouw betrok. Burgemeester Schram constateerde dat de heer Schoenmakers daartoe niet ge rechtigd was, omdat hij de vereiste ver gunning niet bezat en deelde hem mee dat hij zijn tijdelijke behuizing moest ver- 'laten. Maar de heer Schoenmakers, die vond dat dit besluit wat al te formeel was, weigerde en bleef er wonen. Na tevergeefs getracht te hebben slopers het kippenhok te laten afbreken, besloot de burgemeester donderdag met twee wet houders contact op te nemen voor onmid dellijke afbraak met als resultaat dat déze heren met. hulp van de acht gemeente werklieden van het dorp probeerden het sloopwerk ter hand te nemen. Eerst wilde dit niet vlotten want de heer Schoenmakers had de werklieden bewerkt en dezen weigerden te gaan slopen. Nadat de burgemeester drie van de werklieden op staande voet had ontslagen, gingen de andere vijf, geassisteerd door de wethou ders, schoorvoetend, aan bét werk. Het is niet bekend waar het echtpaar Schoenmakers thans zijn intrek zal nemen. Een felle uitslaande brand heeft de oude korenmolen aan de Esbeekseweg te Hil varenbeek vrijwel volkomen vernield. De onder toezicht van Monumentenzorg staan de molen, die het dorpsbeeld mede be heerst, zou binnenkort met hulp van rijks- en particuliere instanties worden ge restaureerd. Toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen reeds uit de kap en uit een der wieken. Zij richtte alle stralen aanvankelijk op het hoogste punt van de molen, waar zich de as bevindt waaraan de wieken zijn opgehanden. Het gelukte het vuur daar te bedwingen, waardoor kon worden voorkomen dat de wieken naar beneden vielen, hetgeen een ramp zou hebben betekend voor de aangrenzende ge bouwen en de naastgelegen woning. Te vens gelukte het om onder bescherming van enige nevelstralen een lasapparaat met twee zuurstofcylinders uit de molen te verwijderen. Voor de verdere inventaris was echter geen redding meer mogelijk. Een vrij nieu we en kostbare hamermolen alsmede on geveer 15 ton in de molen opgeslagen graan gingen verloren. De schade wordt np 50.000 gulden geraamd. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Om trent de oorzaak van de brand tast men nog volkomen in het duister. Na 36 jaar heeft mevrouw S. C. van der Kraan-Koriemscak, wonende in Leiden, haar beide broers in Tsjechoslowakije te rug gezien. Mevrouw Van der Kraan, die deelnam aan een toeristenreis naar haar geboorteland, heeft hiervoor, samen met haar dochter, 900 km. moeten afleggen. Ook haar beide broers die in een uithoek van het land wonen, hebben een dergelijke afstand moeten overbruggen om dit weer zien mogelijk te maken. In Praag vond de ontmoeting plaats. Mevrouw Van der Kraan had haar moedertaal na 36 jaar Ne derlands te hebben gesproken, nog niet he lemaal verleerd. Zij is destijds na enige tijd bij haar zuster in Den Haag te heb ben gewoond, in Nederland getrouwd en al 26 jaar ingezetene van Leiden, moeder en grootmoeder van een groot gezin. Staatssecretaris Stubenrouch acht het thans nog niet mogelijk de eerste fase van de verlaging per klas van het aantal la- gere-schoolleerlingen te doen ingaan. Bij invoering van de eerste fase zou in bepaal de gebieden dat aantal zelfs nog kunnen stijgen. De staatssecretaris heeft wél besloten dat, als voorbereiding van het invoeren van die eerste fase die volgens de prog nose in 1963 kan geschieden geleidelijk een ruimer gebruik zal worden gemaakt van de mogelijkheid om rijksvergoeding te verlenen voor het salaris van niet-wet- telijk verplichte onderwijzers. Met name zal dit geschieden in die gevallen, waarin het leerlingental terugloopt, al mag niet worden verwacht dat in alle gevallen van teruggang rijksvergoeding voor een extra onderwijzer kan worden verleend. Op het fietspad naast de rijksweg Til- burg-Breda is de 23-jarige C. van Roosen daal uit Gilze met zijn bromfiets ten val gekomen en met zijn hoofd tegen een boom gekomen. De man was op slag dood. In het streekziekenhuis in Bennekom is vannacht het derde slachtoffer van een verkeersongeluk, dat vorige week donder dag op de rijksweg bij Ede gebeurde, over leden. Het is mevrouw Samberger uit Wupper- tal, de moeder van de 19-jarige bestuur der. Deze jongeman werd zelf minder ern stig gewond. De twee andere inzittenden, de vader en de aanstaande schoonmoeder van de bestuurder, werden toen vrijwel op slag gedood. De Shell heeft nog niet kunnen vaststel len hoe in Biak op Nieuw-Guinea water in de brandstoftanks van een DC-8 lijn- toestel van de K.L.M. is gekomen. Onmid dellijk na de constatering is door de haven meester van het vliegveld te Biak op dracht gegeven het gehele distributie systeem op de aanwezigheid van water te onderzoeken. Het werd volledig watervrij bevonden. Dat de hoeveelheid water, die aangetroffen werd in de tanks van het vliegtuig, inderdaad uit de tanks van de Shell kwam, is nog niet aangetoond, al dus heeft de directeur van de Shell in Hol- landia verklaard. Totaal is slechts een hoeveelheid water van ongeveer 80 liter afgetapt. Er was 25 ton brandstof in de vliegtuigtanks ge pompt. Aap sabotage wordt niet gedacht. In Rotterdam is gistermiddag het rijn schip „Damco 8", dat 116 brt. meet, tegen de Koninginnebrug gevaren. De brug was juist open geweest voor het scheepvaart verkeer. Waarschijnlijk is er een defect aan de stuurinrichting van de „Damco 8" ontstaan. Het schip raakte klem onder de brug, zodat die moest worden opgevijzeld. Dit alles gebeurde op een tijdstip dat zo wel in de richting noord-zuid als van de linker naar de rechter Maasoever het ver keer zeer intensief was. Er ontstonden dan ook zeer lange files voertuigen. De „Damco 8" was aan de voorzijde ernstig beschadigd. Bij een inspectie van de brug bleek, dat die aan de onderkant schade had opgelopen. Het herstel van de brug zal twee a drie weken duren. Er is slechts één rijbaan te gebruiken voor het verkeer. Het College van Rijksbemiddelaars heeft de door werkgevers en werknemers in de koopvaardij ingediende voorstellen tot het per 1 augustus 1961 wijzigen van enige arbeidsvoorwaarden goedgekeurd. Aldus deelt de Raad van Bestuur voor de Zeevaart mede. Dez wijzigingen, wel ke een deel zijn van herzieningsvoorstel- len waarover 'verdere onderhandelingen nog gaande zijn, werden door het bedrijfs leven in de koopvaardij urgent geacht. Aan de goedkeuring verbond het college onder meer de voorwaarde dat de her nieuwde CAO een looptijd van twee jaren zal moeten hebben, zulks gerekend van 1 augustus 1961 af. De thans reeds goedge keurde wijzigingen betreffen: 1. Het toekennen van een halve werkdag verlof voor iedere zaterdagmiddag, waar op na des middags 12 uur, de bepalingen omtrent de dienst op zee dan wel die op dagen van aankomst en-of vertrek van toe passing zijn zulks ongeacht de vraag of werkzaamheden verricht dienen te worden en dus op dezelfde overwegingen waarop reeds thans een volle werkdag verlof wordt verleend voor het dienst doen op zondag onder voornoemde omstandigheden; 2. De uitvoering van een bepaling dat bij iedere vorm van verlening van vrije tijd, anders dan wegens het genieten van de jaarlijkse vakantie met behoud van loon, de zaterdag niet als een hele werkdag ver lof, doch als een halve werkdag verlof wordt beschouwd; 3. Een algemene gageverhoging van 10 pet. op het rechtens geldende loon en alle in geld uitgedrukte vaste toelagen daarop; 4. Een verlenging van het periodieke ver lof (de jaarlijkse vakantie) met drie da gen. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgen op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4