Het jeugdtoneel van Arena --'fm f KRO-jaarverslag: „Geen blind verzet tegen televisiereclame" -ui: IN HAARLEM l! wn En rm l De Nederlandse Opera in het nieuwe seizoen Plechtige uitvaart van kardinaal Van Roey Vlootdagen in Den Helder S# i «f „Merlijn" gaf première van nieuw poppenspel -Hl VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1961 7 Opvoeringen in Bloemendaal en Den Haag Stoffelijk overschot in Mechelen bijgezet Kerkelijk nieuws Bezoek aan het Stedelijk Museum sterk gestegen „KuykerT'was één dag eierenkoningin I;, «1» y v «v r mn - Studiedagen over t.v.•amusement MUZIEK TONEEL DANS DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN De P. C. Hooftprijs 1961 Het Torenhaantje" Slordige uitzending van Fra Diavolo Beeldschermer De radio geeft zaterdag elevisiehrogramma 4 De uitgestelde opvoering van „De drie wensen van de vrolijke ketellapper" door de toneelgroep Arena kon donderdagmid dag in het ruimschoots door zonlicht be straalde Openluchttheater te Bloemendaal tot vreugde van de talrijk vertegenwoor digde jeugd doorgaan. Deze dramatisering van een Iers sprookje door Peter van der Linden is vooral in het eerste deel met beproefde middelen spannend en amusant, daarna jammer genoeg te rechtlijnig op de moraal gericht. Blijkens de luide reac ties was er ondanks het betrekkelijk schra le van de handeling genoeg te beleven. Natuurlijk lachen en beven kinderen om precies dezelfde dingen als bij welke pop penkasten; dan ook, doch misschien mag men hopen dat er van een artistieke ver zorging zoals hier een smaakvormende werking uitgaat. VOORAL DE fraaie kostuums van Li- sette van Meeteren mogen nog wel eens geprezen worcjen. Sinds de première, an derhalf jaar geleden, zijn er in de rolbe zetting van de door Onno Molenkamp be wegelijk geregisseerde vertoning een paar wijzigingen gekomen, echter zonder dat de totaalindruk veel verandering heeft onder gaan. Jan Staal vervult nog steeds de transformatiepartij van de titelheld, bijge staan door Kitty van Wijk als zijn vrouw en nu met Anton Kothuys als zijn duivel se tegenspeler. Ton Berger en Willem Wag- ter hebben tezamen vijf nevenrolen voor hun rekening genomen. „Nu noch" INTUSSEN HEEFT Arena het repertoire met het middeleeuwse esbattement „Nu noch" verrijkt, waarvan gedurende deze maand de eerste voorstellingen werden en worden gegeven onder auspiciën van het Haags Vakantiecomité als wagenspel op het Binnenhof, op dezelfde wijze als men verleden jaar Breero's „Klucht van de koe" aan de samengestroomde menigte voorzette. Evenals in 1960 met de eindexa menkandidaten van de Amsterdamse To neelschool heeft regisseur Erik Vos ook nu de schetsmatige typeringen tot groteske karikaturen aangezet en voor de rest met gewaagde doch allerminst misplaatste vin dingrijkheid de handeling met goed ouder wets gooi-en-smijtwerk verlevendigd. De middelbare schooljeugd zal deze „ghenou- chelicke clute" met veel plezier begroeten, tevens beseffend dat litteratuurgeschiede nis iets te maken heeft met wat vroeger werkelijkheid is geweest. DE ZELFS ACROBATISCHE behendig heid vergende pantomime (men bedenke dat vroeger de rondtrekkende komedian ten van alle markten thuiswaren) draagt er veel toe bij de anders zo moeilijk te volgen tekst direct duidelijk te doen wor den. Zeer vermakelijk zijn vooral de twee traditionele figuren van de heerszuchtig kijvende vrouw en de genotzuchtige pries ter, door Els Comelissen en Jan Korevaar met veel komische verve uitgebeeld. Pe ter van der Linden en Kees Waterbeek houden als de simulerende echtgenoot en diens stimulerende buurman met list en lawaai de vrolijkheid gaande. Gezonde spot met menselijke zwakheden enerzijds en aanstekelijke speeldrift anderzijds maken deze meer dan vijf eeuwen oude zotternij nog alleszins de overigens kortstondige moeite van het aanzien waard. David Koning BRUSSEL (ANP) Te Mechelen is donderdag de uitvaartdienst gehouden van de zondag overleden kardinaal Van Roey, zeventiende aartsbisschop van Mechelen en primaat van België, in de St. Rom- bouts-kathedraal. De dienst werd bijge woond door het Belgische koninklijke paar dat hiervoor zijn vakantie in Spanje had onderbroken. Koning Boudewijn en ko ningin Fabiola zullen deze week opnieuw naar Spanje reizen voor nog een kort va kantieverblijf. Onder het gebeier van alle kerkklokken in de hoofdstad van het bisdom trok de indrukwekkende lijkstoet van het aarts bisschoppelijke paleis naar de kathedraal. Achter de lijkwagen liepen kardinaal Spellman, aartsbisschop van New York, en kardinaal Alfrink aartsbisschop van Utrecht, omringd door ridders van de Or de van het Heilige Graf en van de Orde van Malta. Daarna volgden kerkelijke, burgerlijke en militaire autoriteiten. Langs de route, waar troepen een ere haag vormden, hadden zich duizendën toe schouwers opgesteld. Tot donderdagavond had het publiek nog gelegenheid in de ka thedraal een laatste groet aan de overle dene te brengen. Daarna werd het stoffe lijk overschot bijgezet in de crypte der aartsbisschoppen van de ,St. Romboutska- thedraal. (UPI) De Belgen houden de nage dachtenis van de kardinaal in hoge ere. Tijdens de Duitse bezetting sprak hij open lijk zijn afkeuring uit over het feit dat de Belgen gedwongen werden in Duitsland te werken en dat kerkklokken werden in beslag genomen. Verschillende malen ver leende hij hulp aan gijzelaars en aan ver volgde Joden, waarvoor hij de gouden me daille van nationale dankbaarheid kreeg. Hij was een uitgesproken aanhanger van de Belgische monarchie, en gaf openlijk zijn steun aan Leopold III toen deze het middelpunt werd van de binnenlandse po litieke strijd over zijn terugkeer naar zijn land na de Tweede Wereldoorlog. In de cember 1941 maakte kardinaal Van Roey in een herderlijk schrijven het huwelijk van koning Leopold met zijn tweede echt genote, prinses Liliane, bekend. In mei 1940, toen koning Leopold de gevangene der Duitsers was, maakte hij de redenen bekend van 's konings besluit tot capitula tie. De kardinaal werd dikwijls van niet- rooms-katholieke zijde aangevallen naar aanleiding van zijn uitspraken over publie ke aangelegenheden, zoals de schoolstrijd en verkiezingen. Op vrijdag 18 en zaterdag 19 augustus wordt in Den Helder een vlootmanifestatie gehouden. Voor het publiek zullen dan te bezichtigen zijn de kruiser .De Zeven Pro vinciën" de onderzeeboot jagers „Friesland" „Rotterdam" en „Gelderland" en de kust- mijnenvegers „Ommen", „Naaldwijk", „Drachten" en „Giethoorn", alsmede de ondiepwatermijnenvegers „Van Hamel", „Van Moppes", „Van Straelen". „Chompff", „Schuiling". „Van Well Groeneveld" en „Alblas". Ook het haventerrein zal voor het publiek geopend zijn. Rondvaarten, welke ongeveer een half uur zullen duren, worden met de „Handrik Karssen" en drie havensleepboten gehou den. De Marineluchtvaartdienst en het marineduikbedrijf zullen op de eerste vlootdag van 100 tot 1.45 uur en van 14 00 tot 15.00 uur demonstraties geven. Air andere evenementen staan op het program ma een tentoonstelling van werken van schilders ter zee. scheepsmodellen en uni formen der Koninklijke Marine in de marinecantine ,,'t Huys Tijdtverdrijf" (tot 25 augustus geopend), filmvoorstellingen, alsmede een demonstratie en een taptoe op de avond van de eerste vlootdag, waaraan de gezamenlijke marinekapellen medewer king zullen verlenen. De taptoe wordt be sloten met een mars door de stad. Des avonds zullen gebouwen en schepen geïllumineerd zijn. Op de avond van de laatste vlootdag wordt een vuurwerk ont stoken op het Harssensschiereiland. Geref. Kerken Aangenomen naar Ulrum A. Groene- wègen te Wijckel. Waalse Gemeenten Aangenomen naar Leiden J. M. Charen- sol te Dour (België). Het bezoek aan het Stedelijk Museum te Amsterdam heeft gedurende het eerste halfjaar van 1961 192.202 bedragen (vorig jaar 118.399). Deze stijging vindt zijn oorzaak in een verdubbeling van het aantal betalende be zoekers en een toeneming van het school bezoek met vijftig percent. Het bezoek van houders van abonnementskaarten is vrij wel gelijk gebleven. De toeneming is sléchts gedeeltelijk te verklaren uit de grote belangstelling voor de exposities „Be wogen Beweging" en „Dag Amsterdam". Barneveld heeft voor de eerste keer de „Dag van het Ei" gevierd. Deze begon met de intocht van de eierenkoningin; de cabaretière Ria Kuyken uit Nijmegen. In een open rijtuig, getrokken door vier schim mels en voorafgegaan door vele landelijke ruiters maakte zij een tocht door Barne veld. Zij werd toegejuicht door duizenden vakantiegangers en onderbrak tweemaal haar rijtoer: bij het bejaardenhuis en bij het verpleeghuis. Daar deelde zij eieren uit- In de raadszaal is de „koningin" toe gesproken door burgemeester Kuntze. De echtgenote van de burgemeester ontving een mand met eieren en diepvrieskippen. 's Middags traden muziekkorpsen en een boerendansgroep op en waren er volksspe len. In de eierhal werden kook- en bakwed- strijden gehouden, waarbij menu's van kip en ei-produkten werden samengesteld. De hoofdprijs, een gasfornuis, werd gewon nen door een inwoonster van Rotterdam. W - SS. HET JAARVERSLAG van de KRO over 1960 besteedt onder meer aandacht aan de omroepwet, de reclame in de televisie en het streven naar invoering van school televisie. Over de omroepwet vermeldt het verslag, dat er van „een soort omwente ling" mag worden gesproken, „aangezien de zo zorgvuldig door alle „partijen" afgewogen ontwerp-wetstekst door de huidige staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen terzijde werd gesteld, om plaats te maken voor een nieuwe studie van het onderwerp en ditmaal met inbegrip van de televisie, door een staats commissie onder voorzitterschap van prof. mr. L. W. G. Scholten, voorzitter van de radioraad". „Een bijzonder belangwekkende ontwikkeling", aldus het verslag. Een belangrijk punt van discussie, aldus het verslag, bleef het vraagstuk van de commerciële televisie dan wel reclame in de televisie. „Uiteraard wekte deze kwes tie de actieve belangstelling, niet enkel van groeperingen die zich met commer ciële televisie en reclame-activiteiten voor dit medium beroepshalve bezig houden, maar ook van steeds bredere kringen in het bedrijfsleven. Het valt daarbij op, welk een bonte verscheidenheid van stel- lingname hier te constateren is. Verre van algemene instemming te vinden, blijkt de idee van reclame in de televisie ook fer vente machtige tegenstanders te hebben naast een groot aantal groepen, die de in voering op zijn minst voorbarig vinden. Het standpunt van de omroep is bekend, zo niet reeds overbekend. Toch kan nau welijks duidelijk genoeg worden gezegd, dat er ook bij de omroep geen sprake is van blinde tegenstand. Het gaat de om roeporganisaties vooral om de wijze waar op televisie-reclame, die op zich zelf uiter aard een constructief tijdverschijnsel kan zijn, haar positie in het bestel zal vinden." Over het streven naar invoering van schooltelevisie zegt het verslag onder meer, dat deze zaak in de gehele wereld nog in een embryonaal stadium van ont wikkeling verkeert, „deels echter te weten in de Verenigde Staten van Ameri ka reeds voorzien van een vrij brede experimentele basis." „Hier te lande trachten leidende groe pen uit het onderwijs tot initiatieven te ko men. Door de Nederlandse Televisie Stich ting en haar componenten werd eveneens aan ontwerpen gewerkt. Contacten tussen Op kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest wordt op 13 en 14 september voor de derde maal een reeks televisie-studiedagen ge houden. Het onderwerp is ditmaal „het televisie-amusementsprogramma". De heer Gijs Stappershoef, waarnemend hoofd van de televisie sectie van de VARA zal een causerie houden over „De ont spanningsfunctie van de televisie: het amusementsprogramma". De volgende dag leidt de heer Wim lbo „Het Klein- kunstprogramma in de televisie" in. Als afsluiting van deze dagen behandelt prof. dr. C. A. van Peursen „Het verschijnsel recreatie en ontspanning in onze maat schappij". Maandag 14 augustus, Vleeshal, 20 uur: Bespeling van enkele der tentoongestel de orgels door Albert de Klerk. Dinsdag 15 augustus, Grote of St. Bavo kerk, 2021 uur: Orgelconcert door Al- bert de Klerk. Het programma vermeldt werken van Louis Marchand, Domenico Scarlatti, Joh. Seb. Bach, César Franck en Maurice Duruflé. Donderdag 17 augustus, Grote of St. Bavo kerk, 1516 uur: Orgelconcert door Al- bert de Klerk. Uitgevoerd wordt de Mes- se a l'usage des couvents, van Frangois Couperin. Zaterdag 12 augustus. Openluchttheater Bloemendaal, 20.15 uur: De toneelgroep Arena geeft een opvoering van „De ge croonde Leersse", van Michiel de Swaen Zondag 13 augustus, Openluchttheater Bloemendaal, 20.15 uur: Optreden van de Spaanse dansgroep Centro Cultural de Santiago (het voormalige Coros y Dan- sas). Otto Sterman geeft uitleg van de dansvormen. Zaterdag 12 augustus, Tuinzaal Concertge bouw. 14.30 uur: Poppentheater Merlijn met „Het onderwateravontuur". Zondag 13 augustus, Concertgebouw, 14.30 uur: Poppentheater Merlijn met „Het Torenhaantje". Maandag 14 augustus. Concertgebouw, 14.30 uur: Poppentheater Merlijn met „Het blauwe water". Dinsdag 15 augustus, Concertgebouw, 14.30 uur: Poppentheater Merlijn met „De Chinese draak". Woensdag 16 augustus, Concertgebouw, 14.30 uur: Poppentheater Merlijn met „De Toverhoed". Donderdag 17 augustus, Concertgebouw, 14.30 uur: Poppentheater Merlijn met „Het Torenhaantje". Vrijdag 18 augustus, Concertgebouw, 14.30 uur: Poppentheater Merlijn met „De fluit van Bozebol". Museum Het Huis van Looy, Kleine Hout weg 103: Tentoonstelling „Jacobus van Looy en tijdgenoten", met aquarellen en tekeningen van Allebé, Breitner, Dijssel- hof, Isaac Israëls, Ed. Karsen, Van Looy, Pieter Meiners, Suze Robertson, Van der Valk, Floris Verster, Jan Veth, Witsen en Willem de Zwart. Tot 16 sep tember. Dagelijks geopend van 10—17 uur; op zondag van 1417 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1—3: Tot 2 september expositie van plastieken van Tjeerd Visser en tekenin gen en schilderijen van Cor Visser—Van der Woude. Dagelijks geopend van 9—17 uur en op maandag, woensdag en vrij dag tevens tijdens de concerten van 18 20 uur. Kunstzaal 't Goede Uur, Nieuwe Kerks plein: Gedurende de maand augustus ex positie van grafiek van Jan Forrer. Da gelijks klassiek grammofoonplatencon- cert van 21—22 uur. Dagelijks geopend van 1022 uur. Vleeshal en Vishal, Grote Markt: Tentoon stelling „Nederlandse Orgelpracht". Tot 16 augustiis Dagelijks van 1017 uur én van 2022 uur (dinsdag van 1922 uur). Bisschoppelijk Museum, Jansstraat: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Dagelijks ge opend van 10-17 uur: zondagen 13-16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e eeuw tot op heden. Zaterdagavond van 20 30-22.30 uur extra avondopenstelling: Interieur en stijl kamers met kaarsen verlicht; feeëriek belichte en met bloemen versierde bin nenhof; oude gevels in floodlight; spe ciaal arrangement van Hals' meester werken; oude muziek. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy, Kleine Houtweg 103: Op donderdagen ge opend van 10-12 30 en van 13.30-17 uur. Op zondagen van 14-17 uur. Teylermuseum, Spaarne 16: Tentoonstel ling uit eigen bezit. Schilderijen 19de en 20ste eeuw Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school. Fossielen, his- torisch-natuurkundige instrumenten, 31- toons Fokker-orgel. Dagelijks geopend (behalve op maandag) van 11-15 uur. De eerste zondag van elke maand van 13-15 uur. Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken. Romans: Ooms-Vinckers, Een schorpioen voor een ei; Shaw, Tip op een uitgevallen paard en andere verhalen; Tauber, Aber ïm siebenten Jahr; Delmain, Delmain, La réussite; Jouffrou, Le mur de la vie privee; Vailland, Dróle de jeu. Ontwikkelingsboeken: Schulte Nordholt, Het Onze Vader; Lerrigo en Southard, Geef meer dan voorlichting; Bokhorst, Leerboek der scheikunde, dl. lb Algemene en theoretische scheikunde; Portmann, Het beeld van de mens in het licht van de moderne biologie; Slob, Het Prisma paar denboek; Heegstra, Praktisch bouwen, dl. 2 Vrij staande eengezinswoning; Eerst weten.dan zwe ven (theorie voor het zweefvliegbewijs); Groe nendijk, Het bewerken van lichtmetaal, dl. 2 120 reclame-ideeën voor reclame-tekenaars en eta leurs; Uhlenbeck, Taalwetenschap; Sanderson, Hemingway; Frazer, Ezra Pound; Vandaag 7, nieuw werk van Nederlandse, Vlaamse en Zuid- afrikaanse schrijvers; Steiner, Wege zu einem neuen Baustil; Heeck, Portretschilderen; Breg- man, Carillon van Bennebroek; Weyer, Primitie ve volken in een moderne wereld; Melchior We hebben een mammoet; Muller Alfeld, Tochten in Spanje en Portugal; Zischka, Van oorlog naar vrede; Neumann, Hitler, Aufstieg und Untergang des dritten Reiches; In memoriam Joseph Hirsch Davids 1896—1960. Zondag 13 augustus te 20.15 uur treedt in het Openluchttheater te Bloemendaal een Spaanse dansgroep op. De groep, die een groot aantal medewerkers telt en in voorgaande jaren onder de naam Coros y Danzas in Nederland optrad, speelt nu onder de naam: Centro Cultural de Santiago. De Ambassadeur van Spanje le Due de Baena et de San Lücar la Mayor onder wiens hoge bescherming de voor stellingen in Nederland plaats hebben, zal de voorstelling in Bloemendaal bijwonen. De Commissie Culturele Contacten van de gemeente Amsterdam organiseert de reeks van opvoeringen in ons land. Onder meer wordt opgetreden in het Concert gebouw in Amsterdam, in het Kurhaus te Scheveningen en in het Openluchttheater te Zeist. Voor de muziek- en dansliefhebbers biedt deze voorstelling de laatste kans van dit seizoen om deze grote Spaanse groep met haar prachtige kostuums te zien. De acteur Otto Sterman geeft bij elke dans een explicatie. Het gezelschap bestaat uit verschillende groepen, elk met eigen klederdrachten en met eigen muzikale begeleiders, die regionale instrumenten bespelen uit TERUEL, ZAMORA BILBAO LA CORUNA en VALENCIA. Het optreden van deze befaam de dansgroep pleegt een kostelijk schouwspel te zijn, waarin men alle karakter trekken van het Spaanse leven, van distinctie en ingetogenheid tot vlammende mee slependheid helder weerspiegeld ziet. Van de dansen noemen wij die van San Farriol (Senterada), Sevillanas, jota's uit Valencia en Aragon, de knuppeldans en de dans der wasvrouwen (Catalaas), Ole de la Curra (Andalusië), Moixiganga (Sitges). De foto toont de groep uit Bilbao. het onderwijs en de omroep leidden nog niet tot voldoende resultaten". Naar aanleiding van critische geluiden uit sectoren van het katholieke maat schappelijke leven en ook in de pers ver meldt het verslag dat „een reeks scheve voorstellingen van zaken in de openbaar heid zijn gebracht". Men vraagt zich af waarom de schrijvers en sprekers zich niet beter hebben willen oriënteren, om daar mede de gemeenschappelijke zaak beter te dienen, aldus het jaarverslag van de KRO over 1960. Verder bevat het typografisch zeer fraai verzorgde jaarverslag overzichten van wat op radio- en televisiegebied in het afgelo pen jaar is gepresteerd en een schema van de organisatie. Voorts wordt aan dacht besteed aan mutaties in leiding en personeel van het bedrijf. De staatsprijs voor letterkunde, de P. C. Hooft-prijs. zal voor 1961 worden toe gekend aan een auteur op grond van een publikatie, behorende tot de categorie poëzie, verschenen in het tijdvak van 1 juli 1958 tot 1 juli 1961, dan wel op grond van diens gehele oeuvre, ook wanneer dit niet alleen bestaat uit poëzie, mits er enig werk van zijn hand in die periode is gepu bliceerd. Een jury is ingesteld die de staatssecre taris van O. K. en W. bij de toekenning van deze prijs van advies zal dienen. In deze jury zijn benoemd tot lid en voorzit ter: dr. V. E. van Vriesland te Amster dam en tot leden C. J. E. Dinaux te Heer- de (Gld), P. H. Dubois te 's-Gravenhage, Michel van der Plas te Aerdenhout en dr. J. W. Schulte Nordholt te Wassenaar. HET HANDPOPPENTHEATER „Mer lijn" dat tot 27 augustus iedere middag in Haarlem een vertoning geeft heeft gisteren de eerste uitvoering gegeven van een nieuw spel, getiteld „Het Torenhaan tje". In de voorstellingen op de zondagen en de donderdagen zal dit vertoond wor den. Uitbreiding van het repertoire was wenselijk omdat vele jeugdige Haarlem- mertjes door schoolvoorstellingen reeds vertrouwd zijn geraakt met een aantal van de repertoire-stukken. DINSDAG schreven wij al in lovende zin over de avonturen die het jongetje Rikkie en z'n vrijmoedige aapje Slinger- tjèfgelêïd" defch^fie hfind van Maaike en Rien Baartmans, beleyen. Ditmaal reist het ondernemende tweetal per toverballon naar Vogelland. Daar heeft het gouden haantje van de toren genoeg van z'n saaie leventje en trekt de wijde wereld in. Bur gemeester Pinguin is ten einde raad en richt op de markt een loket in waar de dieren die het haantje op z'n hoge post willen vervangen, zich kunnen aanmelden. Ze moeten kunnen kraaien om 's ochtends de bewoners van Vogelstad te wekken en ze moeten kunnen draaien om aan te wij zen waar de wind vandaan komt (want dat is voor vogels natuurlijk erg belang rijk). De eend Kwekje is pas eergisteren geboren en dus nog wat jong voor de func tie; zij kan bovendien niet tegen vroeg op staan. Mevrouw Kraai kan natuurlijk goed kraaien maar haar mooie witte veren zou den te veel in de war waaien. Ook tegen de Waakvogel („net zoiets als een waak hond, burgemeester, maar dan een vo gel"), met een naar het ons leek Groning se tongval, bestonden bezwaren, hoewel zijn grote snavel mooi veel wind zou van gen. Een moeilijk probleem voor burge meester Pinguin. Dan belt ook nog me vrouw Kieviet op om te vertellen dat haar eerste ei gestolen is. Rikkie en Slingertje gaan dan het weggelopen torenhaantje zoeken. Het blijkt in handen te zijn geval len van de rover Wijsneus, maar wordt door een spannende list bevrijd. Mevrouw Beer (net terug van een vakantietocht in een bus van de berenreisvereniging) over meestert de rover en levert hem uit aan de burgemeester. Het haantje komt weer terug op de toren. U ziet 't, spannende avonturen. Gebracht met speelse fantasie en goede smaak. Gepakt. De Duitse jongen die dinsdag te Kaldenkirchen een taxi-chauffeur over viel en deze met een mes ernstig ver wondde en daarna een bos invluchtte, is gepakt. Hij is een 15-jarige leerling-bank werker uit Hürtgen bij Düren. A A nKONDIGINGEfl xnBESCHOU MN GEN Donderdagavond bood de KRO aan kijk graag Nederland, in relais van de Oosten rijkse televisie, een opvoering van de ko mische opera „Fra Diavolo" van Auber, door een „ad hoe" samengesteld gezelschap, dat deze zomer de „Bregenzer Festspiele" heeft verzorgd. Zoals bekend, wordt de zomerattractie van Bregenz bepaald door grandioze showvertoningen op een drijvend theater op het Bodenmeer. Doch voor ope ra's die zich voor een dergelijke expansie niet lenen, heeft men ook de beschikking over een stadstheater, waar Fra Diavolo dan ook onderdak vond. Zoals in de Duits sprekende landen gebruikelijk is, werd het beroemde werk, dat nu al honderddertig jaar repertoire houdt, niet in het Frans, maar in het Duits gegeven. Menig zwak operalibretto dankt zijn suc ces aan de muziek. Met Fra Diavolo is het net andersom; het is de voortreffelijke tekst van Scribe, een aaneenschakeling van vlotte en levendige speelscènes, die doet vergeten, dat het lyrisch element in de partituur van Auber vrij arm is. Alleen als de componist met virtuoze passages begint te goochelen, wat onder meer het geval is in een paar aria's van Zerlinda, de herbergiersdochter, neemt zijn muziek een behoorlijke vlucht. In ieder geval dankt deze komische opera haar lange leven en, vreemd genoeg, meer in Duitsland dan in Frankrijk aan het libretto van Scribe. Boze tongen hebben wel eens beweerd, dat dit succes zou te danken zijn aan het to neel waar Zerlinda zich vóór het naar bed gaan ontkleedt. Dit kon werkelijk in 1830 een riskant geval heten; doch nu valt het nauwelijks meer op, althans niet wanneer het zo decent gebeurt als men het op het scherm te zien kreeg. Muzikaal ligt daar juist ook het hoogte punt; men kon daar een hoge dunk krijgen van de vocale vaardigheid van de sopraan Erna-Maria Duske van de Staatsopera te Hamburg. Ook de mezzo-sopraan Hilde Rössel-Majdan van de Weense Staats opera toonde kwaliteiten en de verloofde van Zerlinda, de tenor Richard van Vroo- man, van de Mannheimer Opera liet zich behoorlijk boven het gemiddelde gelden. Overigens waren vooral speltechnische prestaties te waarderen, vooral van het onbetaalbare boevenpaar in dienst van Fra Diavolo: een soort Robert en Bertram in de gedaanten van Watt en Halfwatt. Het is daar dan wel meer operette dan opera- comique, maar precies de stijl die bij het onderwerp past. En dit doet de vraag rijzen wat er voor heerlijks van „Fra Dia volo" zou terecht gekomen zijn indien Offenbach of Johann Str&uss het libretto van Scribe hadden te bewerken gekregen. Zuiver als t.v. beschouwd was de ver toning een vrij slordig geval- Uit Bregenz is wel eens wat beters op het scherm te zien geweest. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Gram. 7.45 Mogengebed en overweging 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Chansons. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12:30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nieuws. 33.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.30 Lich te muz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Gram. 15.30 Gram. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Gram. 16.50 Gram. 17.30 Gram. 18.00 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.50 Licht baken, lezing. 20.00 Popul. klass. muziek. 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.10 Voor de toeristen. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Kamerork. 23.40 Gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram 8.00 Nieuws. 8 18 Gram. 8.40 Voor de kleuters. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Tips voor de toeris ten. 9.20 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, praatje. 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Amus.muziek. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13 20 Voqr de jeugd. 14.10 Voor de jeugd. 14.45 Van de wieg tot het graf, praatje. 15.00 Gram. 15.10 Gram. 16.40 Boekbespr 17.00 Jazzmuz. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm 18.20 De jeugd vraagt om meer speeltuinen, lezing. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artis tieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, praat je. 19.40 Leven in een verdeelde wereld, lezing. 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Marinierskapel. 20 40 Lichte muz. 21 15 Soc. comm. 21.30 Gram. 22.00 Sportnieuws. 22 30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Gram. 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12 02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de jeugd 14 00 Gram. 16.00 Operetteconc. 16.10 Tips voor trips. 16.20 Operetteconcert (vervolg). 16.45 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Dagklapper. 17.20 Liturgische zan gen. 17.30 Gram 18.00 Orgelspel. 18 30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Amus.muz. 22 00 Nieuws. 22.15 Gevar. muz. 23 00 Nieuws. 23.05 Gevar. muz. (vervolg). 23.55—24.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjourn. AVRO: 20.30 TV-kron 21 00 Jazzmuziek 21.15 Het geval Berlijn, lezing 21.35 22 15 Documentair programma. VOOR ZATERDAG NTS: 15.0017 00 Eurovisie: Rep. van de Ser pentine Regatta te Londen. NCRV: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30—17.40 Jeugdjournaal 20.00 Joum. en weeroverz. NCRV: 20 20 Memo. 20 30 Filmprogr 20.55 Europese zang en muziek. 21 20 Licht progr. 21 50 Spaanse zigeunerdansen. 22.10 Dagsluiting. IN HET KOMEND SEIZOEN zal de Nederlandse Opera Nieolai's „Die lustigen Weiber" von Windsor" aan het repertoire toevoegen, onder muzikale leiding van Johannes den Hertog en in regie van Wolf-Dieter Ludwig; voorts „I Puritani" van Bellini, waaraan een Italiaans gezelschap zal medewerken wat solisten en koor be treft; de leiding hiervan berust bij Arrigo Guarnieri. In „I Puritani" zal onder anderen de vermaarde coloratuur-sopraan Anaa Moffo optreden. NIEUWE MONTERING en regie zijn voorzien voor de voorstellingen van „Hoff mann's Erzahlungen", (in de vertaling van Jan Engelman), en „Die Zauberflö- te", welke werken worden gedirigeerd door respectievelijk Leo Driehuys en Mi chael Gielen (de muzikale leider van de opera in Stockholm). EEN BIJZONDER cachet zullen de voor stellingen van „Philomela" van Hendrik Andriessen hebben, de opera die ter gele genheid van het regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina is gecomponeerd en in de jaren 1949-1956 een zestal opvoerin gen kreeg onder leiding van Paul Pella. Ook thans staat Paul Pella weer in de di- rigeerstoel. Frans Vroons voert de regie. BERNARD HAITINK zal een reeks uit voeringen van „Don Giovanni" dirigeren. Na de vele opera-uitvoeringen die Haitink voor de radio in concertvorm leidde, zal hij thans vanuit de orkestbak het geheel dirigeren. De regie heeft Wolf-Dieter Lud wig. Van de overige werken noemen wij her halingen van Aida, Don Carlos, La Travia- ta, Rigoletto en Un Ballo in Maschera van Verdi; Die Entführung aus dem Serail van Mozart; Butterfly en Turandot van Puc- cine en voorts Carmen, Faust, L'Elisir d'Amore, Der Bettelstudent en Die Fleder- maus. DIT JAAR zijn in het vaste ensemble opgenomen onder anderen de sopranen Gerry de Groot, Jeannette van Dyck, Wilma Driessen, Mizzy van der Lanz; de mezzo-sopraan Anny Delorie, Conchita Gaston en Sophie van Santé; de bassen Georg Littasy en Peter van der Bilt. Verscheidene van deze solisten hebben deze plaats bereikt via de opleidingsafde ling van De Nederlandse Opera.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7