DE DODENLIJST VAN ADRIAN MESSENGER Groen Co PANDA EN DE MEESTER^OPHEFFER PRIEGELTJES GROTE REIS DRIJVEND EILAND VAN HOOP EN PLEZIER Gewoon Columbus of Sint Christoffel? Vo£g.ende week m Polle Romeinen laten Rome aan de toeristen VRIJDAG II AUGUSTUS 1961 9 PHILIP MACDONALD Oorspronkelijke titel: The list of Adrian Messenger Maria Calias Medea I Anderhalf van de twee miljoen is vertrokken Centrale Verwarming Oliestook-installaties Hoedje van papier Onderwijs in ruimterecht te 60. De kalme Zeerob echter, komt op de top van zijn eigen hoge golf aan drijven, en landt zo veilig boven op het dek. Hij is nog steeds vast in slaap. De bons waarmee hij op dek belandt maakt hem echter wakker. Nu zijn we gelukkig weer allemaal bij elkaar, roept Polle, hoera jongens, de reis kan nu echt beginnen! Een volgende golf spoelt Zeerobs tobbe van het dek. Maar dat kan niemand wat schelen! Zolang ze de „Mary" hebben komen ze waar ze wezen willen, want het is het aller-allerbeste schip dat bestaat! 7) „Ik kan zijn woorden die hij zeer zorgvuldig koos citeren. Wat hij vroeg was: „Wonen deze mensen op deze adressen?" Voordien had hij, dat moet ik u ook nog vertellen, erop aangedrongen dat de navraag discreet zou geschieden. Hij wilde niet dat de gezinnen van deze mannen zouden worden lastiggevallen door politie mensen. Hij liet ook uitkomen dat hij, als hij ongeveer twee weken later uit Amerika terug zou komen, me waar schijnlijk meer zou kunnen vertel len." Anthony trok zijn wenkbrauwen op bij het bekijken van de lijst. „Een merkwaardig stel," zei hij. „Tenzij het zou gaan om een doorsnee-onder- zoek van de Homo Brittanicus." „Ik weet niet wie deze mensen zijn," zei Firth, „of wat maakte dat Adrian hen met elkaar in verband bracht." Hij pauzeerde. „Maar ik weet wel iets dat hem met hen zou kunnen verbinden." Hij maakte de portefeuille weer open en haalde er nog een velletje papier uit, dat groter was. Toen hij het openvouwde kon men zien dat het betypt was. „Hier is een uittreksel uit de rapporten over zes van hen, de namen kunt u op Adrians lijst con troleren. De andere zijn nog niet bin nen." Langzaam las hij voor: „Joshua Braddock... John Maxwell Devitt... Charles McGowan... Robert F. More- ton... Arthur Thomas Paxton... Sir Francis Pomfret." Hij zweeg en Anthony glimlachte. „U hoeft het niet te rekken, ik ben een en al belangstelling." „Ik ben er bijna." Firth glimlachte. „Vrijdag had ik die lunch met Adrian. Diezelfde middag begon ik met het inwinnen van de door hem gevraagde informaties." Hij praatte zeer lang zaam en koos zijn woorden zorgvul dig. „De dag daarop, zaterdag, kwam Adrian om. En, bom of geen bom, ik denk dat u zult willen toegeven dat zijn doodsoorzaak omschreven moet worden als bij een ongeluk omgeko men." Daarna viel een stilte. Tenslotte zei Anthony tegen Lucas: „Slaap ik, of droom ik, of heb je in derdaad het woord toeval gebruikt?" „Ben je het daar niet mee eens?" Breng de zaak terug tot de grondslag en wat krijg je dan: Een intelligent man, die zich zorgen maakt om of over tien andere mannen, vraagt een bevriende politie-autoriteit navraag naar hen te doen. De volgende dag komt hij om bij een ongeluk en de bewuste politie-autoriteit komt vervol gens tot de ontdekking dat zes van de tien mensen waarnaar hij navraag moest doen op een soortgelijke wijze aan hun eind zijn gekomen." Anthony schudde zijn hoofd. „Zes van de tien, Lucas! Dat is een te hoog gemiddelde voor het Toeval. Dat is zo onwaar schijnlijk, dat we zullen moeten han delen alsof het onmogelijk was." Firth glimlachte in zichzelf, terwijl hij weer ging zitten. Maar Lucas glimlachte niet. „Keurig," zei hij te gen Anthony. „Heel mooi allemaal. Maar je kunt het ook op een andere manier bekijken. Firth: vertel hem eens wat dat voor ongelukken waren en waar ze plaatsvonden." Firth vouwde zijn papier weer open en las voor: „Braddoc - rijwielongeluk Yorkshire. Devitt - ongeluk met een lift - Londen. McGowan - auto-ongeluk - King- ston-on-Thames. Moreton - van spoorbrug gevallen - Hampshire. Paxton - verkeersongeluk - Bir mingham. Pomfret - bij het zeilen verdron ken - Yarmouth." „Dank je." Lucas sprak tegen Firth, maar hield zijn ogen gericht op Anthony. „En wat de data betreft: ik geloof dat het laatste van deze overlijdensgevallen ongeveer zeven maanden geleden was, niet?" „Acht," zei Firth. „Robert More- ton." „En het eerste was vier jaar gele den." „Bijna vijfzei Firth. „Sir Fran cis Pomfret." Lucas legde zijn sigaar voorzichtig neer. „Luister nu eens naar mij, Ge- thryn," zei hij. „Om te- beginnen la ten de statistieken niet veel van je theorie over. Deze zes overlijdensge vallen hebben plaatsgevonden in een periode van bijna vijf jaar en over een gebied dat bijna heel Groot-Brit- tannië beslaat. In verhouding tot het totaal aantal dodelijke ongelukken in die periode en over zo'n groot gebied is dat nog niets eens zo heel onwaar schijnlijk." Hij scheen een antwoord te ver wachten, maar kreeg het niet. Daar om ging hij verder: „Je hebt het niet durven zeggen, maar je vraagt me te geloven dat er sprake is van een kom- plot voor massamoord Zo veelomvat tend, dat zelfs Hollywood het niet zou accepteren. Zelfs niet als de schurken communisten zouden zijn of een naamloze vennootschap van moorde naars!" Firth ging verzitten. „Merkwaardig dat je dat zegt. Adrian maakte na melijk ook een toespeling op commu nisten. Toen ik probeerde wat meer uit hem te krijgen zei hij me er geen belachelijke ideeën over een of ande re samenzwering van communisten of fascisten of wat-dan-ook-maar op na te houden." „Dat zei hij, hè?" De toon van Anthony was scherp. „Nog meer in die geest?" „Zoals ik al gezegd heb zei hij dat het „belangrijk" was. Maar hi.i ge bruikte ook het woord „absurd Ik had de indruk dat hij dacht dat nie mand hem zou willen geloven tot hij meer gegevens had." „De arme duivel voorzag jouw be zwaren, Lucas," zei Anthony. „Jij met je statistieken en je zinloze groot heden. Het enige wat je bedoelt is dat je geen verklaring kunt vinden..." „Jij dan wel? Lucas onderbrak hem. „Nu nog niet. Maar ik wil het wel proberen. Persoonlijk houd ik ervan de staldeuren te sluiten voor alle paar den er vandoor zijn." „Spaar me," kreunde Lucas. „Ik heb je verhandeling over de ware taak van de politie eerder gehoord, en ik weet er nu alles van!" Firth zei plotseling: „O, Gethryn, er was nog iets anders dat Adrian zei. Nadat hij me gezegd had dat het niet om de een of andere samenzwe ring van communisten of wat dan ook ging. maakte hij een heel vreemde opmerking. Hij zei: „Het gaat om een zonde die veel ouder is dan de poli- tiek". Lucas pakte zijn Sigaar weer op. „Kan het niet zijn dat Messenger zijn fantasie op de loop liet gaan?' „In plaats van haar in statistieken te smoren?" Anthony grinnikte. „Maar, waar je zo op cijfers gesteld bent, zal ik je er nog wat meer geven. Voeg Messenger zelf toe en we hebben ze ven op elf mensen, die bij een onge luk zijn doodgegaan. Dat is meer dan drieënzestig procent, mijn waarde. Ik vraag hoeveel meer je wenst voor je bereid bent dit serieus te nemen. Stel bijvoorbeeld eens dat wanneer Firth de overige rapporten krijgt, blijkt dat er nog meer van deze mensen bij on gelukken zijn omgekomen? Hoe zou je je dan voelen? Of ben je zo'n perfec- lionist dat je honderd procent wilt of niets?" Firth begon te lachen, maar hij be dwong zich toen hij tot zijn verbazing zag dat Sir Egbert Lucas bloosde. Van zijn onverstoorbare kin tot zijn grijsgevlekte Olympische slapen. „Laat me eens kijken," zei Sir Egbert Lucas langzaam. „Eén meer zou het drieën zeventig procent maken..." Hij zweeg een ogenblik. „Ik denk dat als we er nog een krijgen, wat ik zeker niet ver wacht neem me niet kwalijk ik me aan jullie kant zal scharen.." Hij trok aan zijn sigaar en hulde zichzelf wederom in rook, terwijl hij zijn stoel achteruit trok. „Laten we van onderwerp veranderen," zei hij. „En van verblijfplaats. De cognac is boven minstens even goed." Ze liepen de lange eetzaal van Chat ham door naar de lobby. Toen ze de noodzakelijke bocht om het massale beeld van William Pitt jr. namen, mompelde Firth: „Gaan jullie maar alvast- Ik kom zo," en verdween. Het duurde echter vijf minuten voor hij zich weer bij hen voegde op hun plaats voor het grote raam in wat de Melville-kamer wordt genoemd. Hij ging in een stoel zitten, accepteer de een cognac, en wachtte rustig tot Lucas klaar was met een anekdote. Toen zei hij: (Wordt vervolgd) De Sopraan Maria Callas is vorige week met het jacht „Christina" van de Griekse reder Onassis aangekomen in de Griekse haven Epidaurus. In Grie kenland gaan geruchten, dat het paar in het geheim getrouwd zou zijn. Maria Callas zingt in het 24 eeuwen oude theater van Epidaurus de „Medea" van Cherubini tegen een honorarium van 17.500 gulden per voorstelling. Na de galapremière poseerde een opge wekte Maria Callas met een jongen, die de rol van Medea's zoon speelt, voor de fotografen. ROME (UPI) De inwoners van Rome hebben in grote getale hun stad verlaten ,om elders vakantie j.e houden. ,Zij laten daarmee „de eeuwige stad" over aan d* toeristen. «w> „ia, Voor vele Italianen is augustus de va- kantie-maand. In plaats van vakantie spreiding toe te passen, sluiten de Italia nen eenvoudigweg hun kantoren en win kels en gaan met vakantie. Het resultaat is een massa-exodus naar de strandbaden en de bergen. Deze uittocht echter laat aan de andere kant veel plaats voor de twintig miljoen toeristen, die, naar verwacht wordt, een bezoek aan Italië zullen brengen. Volgens een opgave van de Italiaanse spoorwegen zijn 125.000 inwoners per trein uit Rome vertrokken. Ten minste het dub bele aantal heeft per autobus of particu liere wagen de stad achter zich gelaten. Men schat, dat anderhalf miljoen in woners van Rome op vakantie is gegaan. De stad heeft een bevolking van iets meer dan twee miljoen. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 De meest gevreesde gevangenis van In donesië zal worden omgetoverd in een lustoord voor toeristen en vakantiegan gers. Het eiland Noesa Kambangan was reeds in de koloniale tijd een gevangenis waar zeer zwaar gestraften werden opge borgen. De Japanse bezetters richtten er later een gevangenenkamp in en de Indo nesische autoriteiten gaven het weer de bestemming die de Nederlands-Indische bestuurders er aan hadden gegeven. De Javaanse vissers noemden het eiland Noesa Kambangan ofwel „drijvend eiland". Door de sterke zeestroming in de nauwe straat tussen het eiland en de zuidkust van Midden-Java lijkt het name lijk of het eiland van positie verandert. Vele malen worden vissers door de stroom volkomen uit de koers gedrukt. Bovendien leven er in dit water talloze krokodillen. Zowel de stroom als de reptielen maak ten het de gevangenen onmogelijk te ont snappen. Het waren de gevangenen en de door de Japanners geinterneerde Europea nen die het eiland de naam „eiland van wanhoop" gaven. Nu heeft mevrouw Soemari aangekon digd, dat het een eiland van hoop en ple zier zal worden. Mevrouw Soemari is lid van het Indonesische parlement. Zij ver telde, dat plannen om een toeristen cen trum te vestigen op Noesa Kambangan in een vergevorderd stadium verkeren. Als de plannen in uitvoeringen zullen worden genomen moeten de gevangenen op het eiland de rubberbossen hun werkterrein in de steek laten. Zij zullen dan wor den overgebracht naar andere gevange nissen. Het plan heeft reeds de goedkeu ring van de raad voor toerisme en het parlement. Op Noesa Kambangan zullen de toeris ten de gelegenheid krijgen kennis te ma ken met tal van zeer zeldzame planten, die daar nog veel voorkomen. Over het ge heel genomen heeft het eiland een prach tige zeer woeste natuur, die eeuwenlang de bescherming schijnt te hebben geno ten van de grimmige rotskust, de verra derlijke zeestroming en het legioen kroko dillen tegen de vernielende werking van de beschaving. VATICAANSTAD (UPI) Er schijnt één obstakel te zijn op de weg naar hei ligverklaring van de ont dekker van Amerika, Christoforus Columbus: vrouwen. Honderdtien jaar lang heeft de kerk van Rome er serieus aan gedacht Colum bus, wiens Godsvertrouwen uit zijn scheepsjournalen spreekt, tot de eer der al taren te verheffen. En vol gens Vaticaanse kringen studeert men nog steeds op zijn leven. Maar zeer opti- Mi'stlsetf is-ntën 'niet; want daar^is de kwestie van de zoon van Columbus die on wettig zou zijn geweest. Volgens de meeste deskun digen was Columbus' twee de zoon, Ferdinand, ge boren uiteen verbintenis met de Portugese Beatrice Enriquez. En hoewel Co lumbus weduwnaar was, is hij niet met de Portugese hertrouwd. Een tweede Beatrijs in het leven van Columbus, was Beatriz de Peraza, de vrouw van de gouverneur van Gomera op de Cana- rische eilanden. Volgens bepaalde bronnen was de zeevaarder en ontdekkings reiziger zo door deze m>uw gefascineerd, dat hij sr zijn tweede expeditie naar Amerika enkele we ken voor uitstelde. Het zijn deze escapades die de ontdekker van de nieuwe wereld het aureool van heiligheid zouden kunnen kosten. Het is met dat al bij zonder moeilijk om aan betrouwbaar feitenmate riaal over Columbus te komen. Eeuwige strijdvra gen zijn ook of hij Genuees, dus Italiaan, of Spanjaard was, en waar hij werd be graven. Dn italia'neh" ëisërr Co- lbmbüs uiteraard vtsor zich op, de Spanjaarden wijzen op de glorierijke bladzijden die Columbus aan hun ge schiedenis heeft toege voegd. In de Dominicaanse Re publiek is een monument aan Columbus gewijd, en men beweert dat zijn stof felijk overschot daar rust. Maar dit wordt door tal van Columbuskenners weer sproken. Een groep Spaan se vorsers heeft onlangs in een kerkgebouw in Sevilla een tombe met beenderen gevonden, die toebehoord zouden hebben aan de zee vaarder. Het denkbeeld dat Co lumbus wellicht ten voor- beeld aan de mensen zou kunnen worden gesteld door zijn onwankelbaar ge loof, werd in 1851 geopperd door Paus Pius IX. Hij had toen juist Columbus' bio grafie van de Franse graaf Roselly de Lorgues ge lezen. De zaak werd in be handeling genomen en in tensieve studies van het leven van de ontdekkings reiziger volgden. In de tweede helft van de negentiende eeuw wer den de pogingen Columbus heilig te doen verklaren, steeds intensiever. Maar de tegenstanders hamerden op de kwestie van Columbus' „onwettige zoon", en dat was voor de Vaticaanse autoriteiten voldoende om de zaak telkens weer uit te stellen. Sinds die tijd is het, on eerbiedig gezegd, touw trekken gebleven tussen de voor- en tegenstanders. Het zou nog wel eens heel, heel lang kunnen duren, voordat de legendarische Sint Christoffel wiens bestaan in twijfel wordt getrokken vervangen zou kunnen worden door de St. Christoffel die Amerika heeft ontdekt. is het twintig jaar geleden dat de Duitse zender te Belgrado voor het Afrika-korps van Rommel de eerste maal een grammofoonopname uit zond van Lili Marlen (18 augustus). De uitzending werd ook opgevangen door Montgomery's soldaten, zodat het liedje zowel bij de legers der Asmogentiheden als bij de geal lieerde troepen populair werd. Het gedichtje werd in 1923 gemaakt op een meisje uit het Noordafrikaanse dorpje Heghazi door de Hamburger Hans Liep. De muziek werd gecom poneerd door de Berlijner Nor bert Schulze en de cabaret-artieste Lale Andersen verwierf er wereldfaam mee. In 1951 werd het verhaal van het liedje verfilmd. - is het veertig jaar geleden dat de Londense Times de beruchte Proto collen van de Wijzen van Zion als een verdichtsel ontmaskerde. The Times publiceerde (16,17 en 18 augus tus), naast elkaar, lange uittreksels uit de Protocollen en uit de satire Dialogue aux Enfers entre Montes quieu et Machiavel (1864), die de Fransman Maurice Joly had ge maakt tegen keizer Napoleon III. De vorm van de Protocollen gehei me samenkomsten van de Oudsten van Zion is ontleend aan een thril ler van de Duitse auteur Sir John Redcliffe (Herrmann Goedsche). De Protocollen behelsden een verslag van 24 zittingen, waarin de groot meesters van de Joodse loges een program ontwikkelden ter verkrij ging van de wereldheerschappij on der een Joodse Koning. - is het vijftig jaar geleden dat Ko ningin Wilhelmina de eerste steen legde voor het Tehuis voor Blin den" te Wolfheze in Gelderland (19 augustus), dat in 1912 werd geopend. Het gebouw, dat ontworpen was door architect Corn. L. Aekering, werd op 17 september 1944 door een bom bardement verwoest en in de jaren 1948-1949 herbouwd. - is het zestig jaar geleden, dat Gus- tave Whitehead te Bridgeport in de Amerikaanse staat Connecticut als eerste opsteeg met een motorvlieg tuig (14 augustus). De Amerikaanse journaliste Stella Randolph be schreef deze vlucht in Lost Flights of Gustave Whitehead, waarin zij het bewijs leverde dat de gebroe ders Wright niet de eerste lucht- vaarders met een motortoestel wa ren geweest. Orville en Wilbur Wright maakten hun eerste vlucht op 17 december 1903 te Kitty Hawk in de Amerikaanse staat Noord-Caroli- is het honderd jaar geleden dat onze derde Militie-(dienstplicht) wet tot stand kwam, waarbij de sterkte der jaarlijkse lichting werd gesteld op elfduizend man (19 augustus). is het honderdvijftig jaar geleden, dat bij keizerlijk decreet van Napo leon I in Nederland het kiezen van een vaste familienaam binnen een jaar verplicht werd gesteld. (18 au gustus). Bij decreet van l7 mei 1813 werd dezè termijn verlengd tot 1 jar- jïuari 1814 en bij Koninklijk Éesluit van 5 november 1826 werd het be vel onder strafbedreiging en met be paling van een termijn van zes maanden nog eens herhaald. 18. Deurwaarder Wrongelsma was naar „Props Ver- huurderij" gekomen om streng maar rechtvaardig zijn plicht te doen en enkele lang-achterstallige rekeningen te innen, maar het was zoals we gezien hebben heel anders uitgepakt. Achtervolgd door de woedende genootschapspresidente vluchtte de geld-inner geschokt het gebouwtje uit; en misschien moeten we het toeschrij ven aan zijn ontwrichte geestesgesteldheid van dat ogenblik, dat hij geen aandacht schonk aan een toeval lig naderende vreemdeling. Deze verklaarbare onoplet- letendheid werd hem noodlottig. De elegante wandelstok van de nieuw-aangekomene geraakte verwonderlijker - wijze tussen zijn benen en al even later was dus de be zochte Wrongelsma in stortvlucht op weg naar het pla veisel, terwijl ook zijn onbetaalbare rekeningen en dwangbevelen het luchtruim kozen. Niemand was ech ter meer ontdaan over het ongelukkige voorval dan de riante vreemdeling, die het veroorzaakt had. „Neen, neen, mijn beste, verontschuldig u toch niet!" kreet hij, nog voordat de gedachte aan verontschuldigingen zich bij de deurwaarder had opgedaan. „Ik bid u, laat mij u behulpzaam zijn! En aj! Aj! Wat zie ik daar, in dit fladderend papiergedwarrel? Gij zijt een deurwaarder! Neen, maar! Dat verdubbelt mijn leedwezen. Gij im mers, mijn brave, gij hebt tóch al zo'n zwaar en zorge lijk bestaan; onbegrepen en verguisd gaat gij door het leven, plichtsgetrouw het gejouw der wanbetalers trot serend en juist u bracht ik ten val! Wee mij!" Deze pop krijgt een hoedje van papier, met zorg uitgeknipt en geplakt door dit meisje, een van de deelneemster- tjes aan de door het vakantiecomité in Deventer uitgeschreven wedstrijd voor de jeugd om poppen voor een poppenspel te maken. Alle tien speel tuinen van Deventer doen hieraan mee, elke dag één. De leeropdracht van mr. D. Goedhuis, buitengewoon hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden, die totnutoe het geven van onderwijs in het luchtrecht inhield, is veranderd in een leeropdracht „lucht en ruimterecht". Een desbetreffende be schikking van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is in de Staats courant opgenomen. 4121 Priegeltje scheen z'n nieuwe huis je wel leuk te vinden. Hij lachte eens vro lijk, toen kroop hij door de opening naar binnen. Zie je wel, lachte de professor. Hij vindt het wel in orde, geloof ik. Het lijkt ook wel op de hutten, die ze bij zijn stam, de Kakoewoebimi's bouwen. Nu zal hij zich wat meer bij ons thuis voelen! En zo bleek het ook te zijn. De profes- I sor had in het kartonnen huisje ook eenl soort slaapbankje gemaakt; en toen ze naar binnen keken om te zien wat hij deed, zagen ze, dat hij tevreden op die slaapbank gaan liggen

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9