VOORBEREIDEND WERK VAN METROBOUW IN ROTTERDAM IS THANS IN VOLLE GANG Geluidpers drukt in één uur 6000 „velletjes" kelijks toegevoegd aan a^e edities en IJ muider Courant M Metro om het verkeer mee te lijf te gaan r ZE WETEN IN ROTTERDAM wel waaraan ze begonnen zijn. In de hele binnenstad zó als men het station uitkomt zitten ze met een metro-werk voor de deur. Is het geen honderden meters lange bouw put, dan is het wel een wegomlegging waarover het verkeer een vluchtroute krijgt. Rotterdam's metrobouwers zijn nog geen jaar bezig in november pas maar overal ligt de stad overhoop. En dan te weten, dat het nog maar een voor proefje is van wat er nog gaat gebeuren als ze bij voorbeeld in het najaar een kanaal door de Coolsingel gaan graven, tot vlak langs de trappen van het stad huis, en als ze dwars door het Hofplein gaan, drukste verkeerscarrousel van de binnenstad, waarop niet minder dan drie bruggen twee meter boven straatniveau komen te liggen om de autostroom op gang te houden. Negen maanden zijn ze nu bezig zo lang wordt er al zeventig mille per werkdag uitgegeven en dat zal nog een dikke vijf jaar duren maar opper-metrobouwer ir. G. Plantema kan met een gerust hart zeggen: „In het voor jaar is ons eerste ondergrondse metro station, dat aan de Leuvehaven, klaar. Er zit wel gang in dat metrowerkAls een Rotterdammer dat zegt gaat het vlot. :M? M WTa Sas Bange Er oooooooooooooooooooooooöoooooooooooooooooooooooooooooooo WAT WIL ROTTERDAM met zijn metro? Eenvoudig: in tien minuten van hartje stad naar hartje zuid rijden. Men doet er nu een uur over. De metro heeft voornamelijk ten doel om Rotter dams openbaar vervoer met één doel treffende ingreep te verlossen van zijn grootste zorgenkind: het vervoer over de nieuwe Maas, het kilometerbrede water tussen twee stedehelften. Dat kan alleen, zeggen de deskundigen, door een rechtstreekse, autonome verbinding centrum-zuid. Dat kost 129 miljoen. Daarvoor moet de stad zes jaar over hoop. Maar de metro moet het goed ■maken: lengte 5 kilometer, frequentie: 2 a 2llt minuut, roltrappen, overstappen op beschutte stations. Capaciteit 30 tot 40.000 passagiers per uur als het moet. Er zijn tegenstanders van de metro. Ze zijn voor een tunnel, maar willen er de gewone trams doorheen sturen. Maar die gewone trams zouden met een fre quentie van één minuut moeten rijden om dezelfde capaciteit te halen. En speel dat maar eens klaar met een voertuig, dat op alle bovengrondse kruispunten onherroepelijk oponthoud krijgt. Van de Mandeleplein, Coolsin gel, Hofplein, juist dit traject breekt in de stad het verkeer de nek. MAAR ROTTERDAM wil meer met die metro bereiken. Het wil het reizen met de metro zo aantrekkelijk maken, dat men van zuid naar de stad de auto thuislaat, of parkeert op de grote par- keerterreinen, die bij de latere stations in Zuidwijk en Pendrecht worden aan gelegd. Dat moet ook, want de stad raakt potdicht en het kost enorm veel tijd om een parkeerplaats te vinden. Interlokale bussen zullen niet meer tot in de stad rijden, maar hun passagiers by een metro-station in zuid afzetten. Rotterdam geeft die miljoenen ook uit om die verschrikkelijke cirkel te doorbreken: dat men op eigen vervoer overgaat omdat het openbaar vervoer niet snel en frequent is en geen gemak geeft. De Maastunnel zit al zo vol! Er gaan een dikke 25 miljoen voertuigen per jaar doorheen, tot 70.000 per dag. En dan te weten, dat men bij de bouw- prognose voor de oorlog dacht, dat deze zelfde tunnel in 1980 zijn topcapaciteit coccoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooocxxjooooooooooooocooooiooooooooooooooooooocooooooooooooooooooxoooocc Tweehonderd meter lang is op de Schie- damsedijk de bouwput, waarin één van de zeven stations wordt gebouwd. In het voorjaar kan hier de straat al dicht. cooocoooccoooocoocoooooocoooocoooocooocooooocooocooooooc van 17 miljoen wel zou hebben ge haald; twintig jaar eerder, acht mil joen meer! Eerst metro, dan zo vlug mogelijk een zesbaans Willemstunnel, over twee jaar is de zesbaans Van Brienenoordbrug klaar, bij Vlaardingen had de bouw van de Benelux(tol)tun- nel al in uitvoering moeten zijn. De schrik slaat om het hart, als verkeers- deskundigen voorspellen dat zelfs met al die bruggen en tunnels het in 1982 weer net zo zal zijn als nu DOOOOOOOOOOOOOOOCKX)OOOOOC)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOpC VLAK INMIDDELS de tegenslag niet uit. Toen het bouwdok aan het Weena moest worden gegraven, stuitten de palentrekkers op vijfhonderd houten heipalen, die helemaal niet in de stuk ken voorkwamen. Dat was acht kilo meter hout. Op het eiland Van Brienen- oord, waar een bouwdok komt voor het gieten van betonnen tunnelstukken, had men enorm veel last van de regen. Maar op het hele werk zijn dat maar kleinig heden, die en passant worden meege nomen. Want de bouwers zijn nu zo ver, dat ze met het eigenlijke werk kunnen beginnen: een metro bouwen, de eerste in ons land, vijf kilometer lang, van het Centraal Station - onder de één kilo meter brede Nieuwe Maas door naar het Zuidplein, het laatste stuk boven gronds over een viaduct: kijkhoogte negen meter boven straatniveau, wat langs de drukke Rijnhaven en de schil derachtige Maashaven met zijn lossende schepen, graansilo's en elevatoren, een fantastisch uitzicht moet opleveren, waarheen de Rotterdammer zijn visite sleept. ER IS, AL IS HET maar een aanloop, al zo enorm veel werk verzet. Weena: in tien weken tijd werd een 2000 ton zware stalen damwand 650 planken, die meter diep zitten in de grond geslagen, klauwden graafmachines onder wa ter 80.000 kubieke meter grond uit tot een diepte van twaalf meter min NAP. en wordt er nu weer 40.000 „kub zand in gereden om de bodem te verbeteren. Daar op zal de betonnen plaat worden gestort, waarop de tunnel- en stationsstukken wor den gegoten. Zo gauw er twee klaar zijn wordt het dok vol water gezet wa ter, dat moet worden gekocht van een wa terschap in de buurt - gaan de dokdeu ren open en worden de tunnelstukken dooi het inmiddels gegraven tien meter diepe en 23 meter brede kanaal gevaren naar de plaats waar ze moeten worden afge zonken. Denk niet, dat dat een gigantisch schouwspel wordt. Spectaculair is het werk in wezen wèl, maar de 3000 tot 10 000 ton zware betonnen kolossen zullen maar een klein stukje boven water uit drijven. Daarna gaat de dokdeur weer dicht en worden op de 90x45 meter-vloer de nieuwe blokken van de metrobouwdoos op stapel gezet. Eerst levert het bouwdok Weena zijn segmenten af richting Coolsin gel, daarna gaat de deur aan de andere kant open en komt het Centraal Station aan de beurt. Twee stations tegelijk ko men er daar onder het 100 ha grote Sta tionsplein dat in één waterplas zal ver anderen. Eén voor deze metro, een voor een andere metro in de richting Alexander De bouwput aan het Weena staat nog vol water om een tegendruk te vormen voor de stalen damwand. Wanneer met ver dicht zand de grondverbetering is uitge voerd gaat het water er uit en kan het dok worden afgemaakt. Naar links is het be gin van het kanaal te zien, dat dwars door de stad wordt gegraven. stad. Dan ligt het station er maar vast, hoeft de stad niet nóg eens open. Naar oost een metro (over viaduct), en bij een volgende verlenging dieper zuid in. Dat staat nu al bovenaan op het „uitbreidings plan." GAAT U DAN NU even mee naar de Coolsingel. Daar gebeurt op het oog niet zoveel. Middenop een fors gapende put; stukken zijn er van de brede trottoirs ge nomen en het verkeer gaat er zonder enige hinder te ondervinden langs. Daar begint over een paar weken het grote karwei. De duwdammen zitten in de grond en men gaat nu diep graven om er een stuk tun nel in de grond te zetten om houvast te hebben voor de aangevaren aansluitingen en om hier het transformatorstation te bouwen, dat de hele metro van energie zal voorzien. Dan bent u meteen vlak bij de plaats waar de oude Bijenkorf heeft ge staan. Dat wordt bouwdok nummer twee, dat een meevallertje heeft gegeven. Het zou minstens een jaar hebben gekost om de honderden heipalen weg te halen, die er onder het warenhuis stonden, dat een miljoen ton puin heeft opgeleverd. Maar die palen worden nu de fundering voor de vloer van het bouwdok. Mooier kan het niet. Daar duurt het overigens nog even voor er wat gebeurt. Omwenteling op het gebied van de grammofoonplaat DANK Zl] EEN FRANSE UITVINDING kunnen thans ook in Nederland grammofoonplaten als massa-artikel vervaardigd worden. Een speciale, vol automatische apparatuur, die 6000 (zesduizend!) platen per uur afdrukt, maakt van een grammofoonplaat een gebruiksvoorwerp dat voor nieuwsverspreiding, onderwijs en reclame geheel nieuwe mogelijkheden opent. In ons land wordt deze fabrikage ter hand genomen door de n.v. Sonopresse te Rotterdam, die de licentie voor het Benelux-gebied bezit. Door de enorme produktiecapaciteit 50.000 platen per dag per machine kan de kostprijs ongekend laag ge houden worden. MAAR EEN PAAR HONDERD meter verder, op de Schiedamse Dijk, kennen de bewoners ze worden van tijd tot tijd per circulaire met de stand van zaken op de hoogte gehouden hun eigen straat niet meer terug. Daar is 40.000 kubieke meter grond weggegraven, (met al die grond zijn plantsoenen aangelegd en tuin tjes in de nieuwbouw opgehoogden is een droge bouwput ontstaan van tweehon derd meter lang, twintig meter breed en tien meter diep. Stalen wanden worden omhoog gehouden door honderd,vijftig dwarsliggers, waartussen het station in den droge wordt gebouwd. De paalfunde- ring zit er al in; de eerste kubieke meters beton voor het station het eerste van de zeven zijn al gestort. In het voor jaar is dit kwarwei al klaar. In een enorme loods hebben de metro bouwers een heel stuk van het station van hout op ware grootte, schaal 1:1, vooruit- gebouwd om aldus de zekerheid te kopen de goede verlichting te kiezen, de beste, gemakkelijkste schoon te houden, tegel- soort. de juiste (rol) trapbreedte, de meest aantrekkelijke pilaarvorm. ER GEBEURT VEEL meer hier. Ir. Plantema heeft het water, waarvan hij de grootste last dacht te hebben, tot zijn bond genoot gekozen. Een diepe sleuf gaat hier het land in, waarin de eerste tunnelstuk ken van het rivierkruisende gedeelte wor den afgezonken. De rivier moet worden uit gebaggerd en er zal een paalfundering moe ten worden geslagen. Dat werk moet ook opschieten, want in het vroege voorjaar heeft het bouwdok op het eiland Van Brie- nenoord de eerste twee tunnelstukken al klaar. Dat is de grootste knaap van alle maal, dat dok op een eilandje „buiten de stad", dat helemaal op zijn kop is gezet. Daar hebben vrachtauto's 150.000 kubieke meter grond uit de honderd meter lange, vijftig meter brede en tien meter diepe bouwput gebanjerd. Met wegenbouwma- chines is er een 35 centimeter dikke beton nen vloer gestort een stuk vijftienbaans- rijksweg, honderd meter lang en een de zer dagen zijn de stalen mallen aangeko men, waarin de betonnen kolossen worden gegoten, mallen, die een miljoen kosten. Er staat een eigen betonfabriek, capaci teit 60 kubiekemeter per uur. Twaalf tun nelstukken worden hier gebouwd, achthoe kige giganten, 75 tot 90 meter lang, tien meter breed en zes meter hoog. Gewicht: vlug gezegd 5000 ton, wat indrukwekken der omschreven: 5.000.000 kilo. DE DOKDEUR LIGT er nog niet. Die dobbert ergens in de Waalhaven. Weer zo'n handigheidje van de metrobouwers, die alles verzinnen om de kosten zo laag mogelijk te houden. Voor de bouw van de kademuren in de Waalhaven waren zes tig caissons nodig. Wat was gemakkelij ker dan een 61e etage te bouwen en die als dokdeur te gebruiken. Er is trouwens nog een nieuwtje toegepast bij dit dok. Om het grondwater te keren heeft men rondom de gehele put tot een dikke twin tig meter in de grond een twee millime ter dunne blikken plaat gespoten, die, als de wanden van een sigarendoos, om de put zit en het water tegenhoudt. Men had dat foefje ook op de Coolsingel willen toepas sen, maar daar moest men tot een diepte van 35 meter gaan om het water te ke ren. Het werk voor de Rotterdamse metro geeft wonderlijke beelden. Recht op het Hofplein toe de fontein blijft in takt gaat het kanaal. Het baggeren met de draglines is intussen klaar. Men heeft die diepte bereikt, maar het werk gaf toch te veel moeite om het uit te voeren. Nu wordt het grondwater weg gepompt. Geen gevaar voor droogvallende funderingen van de omliggende gebouwen, want de tijd van drooglegging is te kort om gevaar op te leveren. Bedrijven, die hun koelwater uit de grond halen, krij gen van de metrobouwers extra pompen om dieper te kunnen komen. Maar nog even terug naar Van Brienenoord. De maten van de gigantische kuip zijn zo gekozen, dat ook de segmenten van de zesbaans Willemstunnel, die Rotterdam zo snel mogelijk na de metro ter vervanging van de Willemsbrug wil gaan bouwen, hier kunnen worden gemaakt. Voor men daar mee klaar is is het op zijn minst 1970. En dankan men van het bouwdok nog een zwembad maken INTUSSEN WORDT de ene straat na de andere opgebroken om vluchtwegen te maken voor de dag, dat Weena en Cool singel helemaal dicht gaan. Naast het Weena komt een andere weg, zodat deze verbinding niets aan capaciteit inboet. Pa rallel aan de Coolsingel komen wegen, die nu zijn verbreed, zoals op een van de kruispunten, van twee tot vijf banen. Sin gels worden gedempt, buizen en leidingen stadsverwarming en telefoon worden'om gelegd; bijkomende werken, die miljoenen kosten. Maar het verkeer hoeft niet bang te zijn. Het zal zich ongetwijfeld iets moe ten behelpen, maar in de praktijk zal het meevallen. Zoals het verkeer, dat al weer een tijdje van de Schiedamsedijk is weg gehaald; nu veel beter marcheert dan voor de afsluiting. ZOALS UIT ENKELE toegezonden plaat jes blijkt, is de weergave van zowel ge sproken woord als muziek (bijvoorbeeld de moeilijk te registreren orgelklank) van zeer behoorlijke kwaliteit. Het is nog af te wachten of de grammofoonplatenbran che een sterke repercussie zal ondervinden van de nieuwe wijze van fabriceren. In de sector van de amusementsmuziek, en zeker in het teennager-repertoire, lijkt het niet uitgesloten dat de nieuwe plaat een ge duchte concurrent 'al betekenen. De plaatjes zijn uiterst soepel, slechts één-tiende milimeter dik, ze kunnen in ieder gewenst toerental geleverd worden, dus: 78, 45, 33 of 16 omwentelingen per minuut. Het meest voorkomend is tot nog toe de 33-toerenplaat van 17 centimeter met een speeltijd van 6)4 minuut (één kant). De fabrikanten verzekeren dat de gebruiksduur vrijwel onbeperkt is en dat de plaatjes in opvallende mate tegen kras sen en andere beschadigingen bestand zijn. DE COMBINATIE van een uiterst ge ring gewicht bij grote duurzaamheid maakt dat deze plaat bijzonder geschikt is voor doeleinden op reclamegebied; voor wer- vings- en propaganda-acties, als giftarti kel, als onderdeel van de verpakking, als gesproken gebruiksaanwijzing, als bijlage in programma's of tijdschriften, met dit laatste komt men al op het gebied van de pers en uitgeverij, en dus kunnen wij ver der gaan: als actualiteitenblad, waarbij interviews, redevoeringen, reportages en zovoorts in geluid worden vastgelegd, als geluidsillustratie van boeken op tal van terreinen (de „gewone" 45-toerenplaat kwam hier al sporadisch voor, maar was voor veelvuldige toepassing toch te kost baar), als bijlage bij de uitgave van to neelstukken en boeken over muziek, zie hier nog maar een greep uit de vele ge bruiksmogelijkheden die door de Neder landse Sonopresse in een circulaire ge noemd worden. DAARBIJ DIENT het onderwijs niet vergeten te worden, vooral het schriftelijk taalonderwijs: hele cursussen met gespro ken voorbeelden kunnen nu eenvoudig in een enveloppe per post verzonden worden. Bijzonder profijt van de nieuwe vinding zullen tenslotte de blinden hebben, want de gesproken week- of maandbladen, die tot nog toe op tape werden vervaardigd en na verloop van tijd moesten worden teruggezonden, kunnen nu in ongelimi teerd aantal „gedrukt" warden, en door de geadresseerde behouden. IN FRANKRIJK BESTAAN al periodie ke uitgaven die zich van het procédé van „geluidsdruk" bedienen. Men kent daar Sonorama, een maandelijks actualiteiten blad in gesproken vorm, en Théatrorama, met live-opnamen van belangrijke toneel producties. De Amerikaanse Sonopresse maakt via de plaat propaganda voor het beoefenen van baseball en het bezoek aan de Zondagsschool. Of men het wil of niet onze wereld, die aan lawaai ten onder gaat, is verrijkt met een geluidsbron die onder de pick-up aanzwelt tot een spraak waterval die u de oren van het hoofd praat over de voortreffelijkheden van onze oploskoffie, X-Y-Z-polissen, nylonkousen, plastic eierdopjes, 600 cc-vierdeurs, toilet papier, hefvorktrucs en tuinameublemen- ten. Dit soepele velletje (van een „schijfje" kan men niet meer spreken, bij gebrek aan dikte) verhoudt zich tot de grammofoon plaat als de pocket tot het „echte" boek. Een massa-communicatiemiddel van de eerste orde. Straks krijgt u, met uw lijf blad, de stem van een of andere Big Bro ther, gelardeerd met aantrekkelijke mu ziekjes, door de brievenbus in huis. De Opregte Haarlemmer die ruim driehonderd jaar geleden deze courant zijn huidige ondertitel gaf, zal zich in zijn graf om draaien. Een vouwbaar plaatje.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11