Prima waterpolo van Nederlandse ploeg tegen Spanje (8-0) en topplaats in zeslandentoernooi H EDO is uit de impasse Landelijke competitie in lagere klassen is bijna afgelopen Gebroeders Kraan bezeten van zeilen Sport tijdens het weekeinde mi Nog steeds kansen voor HFC Haarlem Eerste atleet met discus verder dan 60 meter UVV-OVVO is ongeldig Hairos II voor moeilijke taak WÊÊÊÊ j ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1961 15 Ulbe Zwaga eerste bij het „skütsjesilen" Duitse jeugd superieur op de eerste dag Koppelverkoop Jay Silvester Millimeters De snelste Klap Dwars zitten ]an Dassen VOETRAL CRICKET VOLLEYBAL v. Eybergen van topplaats na nederlaag MGG versloeg Denen Precies tien minuten lang heeft de Nederlandse waterpoloploeg vrijdag avond in het kille, hlauw-doorzichtige water van het zwemhad De Sijsjesberg in Huizen, nodig gehad zich in te spelen. Tien minuten van aftasten en zoeken met alle bekende fouten bij het plaatsen en in de dekking, maar daarna was het met de Spaanse tegenstanders in het zeslandentoernooi dan ook gebeurd. De zelfde spelers, die in de ochtenduren Waterpolo tegen België nog als nieuwelingen in het moeilijke vak hadden liggen knoeien en schutteren, begonnen naarmate de strijd vorderde zich te vormen tot een voor treffelijk combinerende ploeg, die ineens attent was op alles wat er in het veld gebeurde, die zowel aanvallend als ver dedigend sloot als een bus, kortom, die waterpolo speelde van de bovenste plank, met een prachtige 8—0 zege tot resultaat. Acht-nul tegen Spanje: jawel het is Spanje maar, een van de zwakke broeders uit dit tweederangs toernooi, de westelijke tegenhanger van de strijd om de Trofeo Italia. Maar zelfs tegen een ploeg als Spanje, moet altijd nog een goede partij worden gespeeld om met zo'n grote over winning uit de bus te kunnen komen. Bij de beoordeling van een wedstrijd tegen een tegenstander van dergelijk formaat is zonder twijfel reserve geboden, maar al is het overwinnen van een Spaanse ploeg dan geen topprestatie ,de wijze waarop de fei len en zwakheden van de Spanjaarden werden uitgebuit en afgestraft verdiende alle waardering. Het was merkwaardig hoe plotseling de combinaties, de rushes en switches de ver dediging van het Spaanse zevental uiteen rafelden. Een reeks typische slordigheden deden het talrijke publiek in de eerste periode weer enkele malen de haren ten berge rijzen. Voor het doel van Kniest ont stonden daardoor zelfs enkele malen ang stige momenten, wanneer de snelle Abel- lan, de sterke Munte en de handige Que- Hans Muller ralt vrij spel kregen. Spanje kreeg zelfs nog een prachtige kans om de leiding te nemen toen Van Dorp uit het water werd gezonden, doch het bleek voor het Neder landse zevental, dat in de beginopstelling Harry Vriend voor Bram Leenards en Hans W-ouda voor Hans Aalberts in het water had gebracht, .juist een prikkel te zijn. Hans Aalberts, in de tweede speeltijd in de plaats van De Wit gekomen, begon het schuttersfeest tegen de verdrukking in en toen lukte ineens alles. Aalberts groeide boven zich zelf uit en hij nam de anderen mee. Hij maakte het tweede doel punt en legde de basis voor de derde van Harry Vriend. Deze felle IJ-speler heeft daarna met de slagvaardige Hans Muller het achttal volgemaakt. De schoonheids prijs was voor de zevende treffer, die ont stond toen Wouda door de Franse arbiter Chaleix naar de kant was gestuurd en Wagenaar een strafworp van Abellan stop te. Tom Stam plaatste de bal hoog naar voren, waar de weggesprintte Muller pre cies op tijd omkeek. Hij ving de afgemeten pass op en plaatste de bal in dezelfde be weging over doelman Asencio heen. België en Frankrijk zorgden in de beide andere wedstrijden voor twee verrassingen door respectievelijk Duitsland en Groot- Brittannië te verslaan. De Duitsers speel den dom en grof en de Nederlandse scheidsrechter Keetelaar kon niet anders doen dan keer op keer de zwaarste straf het uit het water zenden van een speler toepassen. De Belgen verdienden hun 75 overwinning ten volle en Nederland was de lachende derde om dat de gevaar lijkste concurrent een achterstand van twee punten opliep. Het Nederlandse zevental heeft dus vrij dagavond zijn doelman Ben Kniest, die voor zijn vijftigste wedstrijd in het nationale waterpoloteam van de voorzitter van de KNZB Jan de Vries de zilveren medaille in ontvangst mocht nemen, een extra pre sentje gegeven in de vorm van een gran- Friesland zal het weer een jaar zonder „skütsjesilen" moeten doen. Gistermiddag is op het Snekermeer de elfde en tevens laatste wedstrijd van dit seizoen gezeild De beste prestaties is weer geleverd door het Grouwster „skütsje" met schipper Ul- be Zwaga. Voor de vierde maal kon hij de kampioensvlag in de top van de mast hijsen. In Sneek en in Grouw zijn Zwa ga en zijn mannen vanavond uitbundig gehuldigd. De wedstrijd trok weer veel belangstel ling. Er zijn deze week twee wedstrijden afgelast, in Staveren en in Makkum, in verband met de harde wind. Ben Kniest dioze overwinning met 8-0 op de Spaanse ploeg. Het zeslanden-toernooi werd vrijdag ochtend voortgezet met Frankrijk Spanje, welke door Spanje met 3-2 ge wonnen werd. Tussenstanden waren: 0-0, 1-2. 0-0, 1-1. De doelpunten werden ge scoord door: Claude Greder (Fr.) 1-0. Juan Luis Abellan (Sp.) 1-1, Leopold© Rodes 1-2 Rodes 1-3. Roland Bindreif 2-3. De tweede wedstrijd ging tussen West- Duitsland en Groot-Brittannië. De ont moeting werd met 5-4 gewonnen door Duitsland. Tussenstanden: 1-1, 1-1, 1-2. 2-0. De doelpunten werden gemaakt door: Jim Tancock (G.B.) 0-1, Jürgen Honig 1-1, Tancock 1-2, Wolf Schulz 2-2, Peter Mc Gonagle 2-3, Honig 3-3, Alan Murray 3-4, Honig 4-4. Honig 5-4. In de derde wedstrijd zegevierde Neder land met 2-1 over België, dat na de tweede speeltijd nog een 1-0 voorsprong had. De tussenstanden waren: 0-0. 0-1, 2-0, 0-0. De doelpunten werden gescoord door: Frank d'Oosterlinck 0-1, Fred van Dorp 1-1, Hans Wouda 2-1. Het Nederlandse waterpolo zevental zegevierde des avonds met 8-0 over Spanje. De wedstrijd West-DuitslandBelgië eindigde in een 7-5 overwinning voor de Belgen: 0-1, 4-1, 1-2. 2-1. In de wedstrijd FrankrijkGroot-Brit tannië wonnen de Fransen met 4-3: 1-0, 1-1, 1-1, 1-1. Na drie ronden is de stand in het zes- landen-waterpolotoernooi van Huizen: 1. Nederland 3 6 122 2. Duitsland 3 4 1913 3. Groot-Brittannië 3 2 1313 4. Frankrijk 3 2 78 5. België 3 2 12—13 6. Spanje3 2 7—17 EDO is uit de impasse. Het bestuur, dat enige tijd geleden verklaarde niet langer de leiding te willen hebben, is op zijn plaats terug. Met een zeer grote meerderheid spraken de leden bun ver trouwen in bet bestuur uit. Een en ander gebeurde gisteravond tij dens een buitengewone algemene vergade ring van EDO in restaurant Brinkmann in Haarlem. Daar móest wel wat gebeuren. Want er was in wezen geen bestuur het afgetreden bestuur deed destijds alleen de toezegging de lopende zaken te zullen af handelen en nu het nieuwe voetbalsei zoen voor de deur staat werd het dus de hoogste tijd dat er weer mensen op de be- stuursstoelen kwamen die beslissingen konden nemen. Het aftredende bestuur na melijk voelde er niets voor om bijvoor beeld contracten af te sluiten. Maar ook dat zal nu zo spoedig mogelijk geregeld worden. Trouwens, de KNVB gaf uitstel tot 15 augustus. Op die dag moest alles geregeld zijn. Zonder slag of stoot is het gisteren overi gens ter vergadering niet gegaan. De oppo sitie, die kort voor de vergadering een lijstje met bestuurskandidaten bij de se cretaris in de bus had gedaan, weerde zich geducht, maar toen bleek dat de kandi daten voor het bestuur in lang niet alle gevallen hun toestemming voor kandi daatstelling hadden verleend er was alleen wat voorlopig overleg gepleegd stond de oppositie toch niet zo sterk meer. Tenslotte deed de vergadering een beroep op het oude bestuur om aan te blijven. En dat wilde de oude formatie wel mits de oude commissie betaald voetbal (aange steld aan het begin van het vorig seizoen) niet terug zou komen. De stemming wees daarna uit (79 stemmen voor, 30 tegen) dat het oude bestuur de leiding weer op zich zal nemen. Tennis De Nederlandse tennisjeugd heeft op de eerste dag van de niet officiële landen- wedstrijd tegen Duitsland slechts eenmaal de smaak van een overwinning gekend. Dat was door mej. D. Groenman die met 6-3, 6-2 van mej. B. Drunzer won. De overige acht partijen eindigden alle in een Duitse zege. Eeijenoord's internationale doelman Eddie Pieters Graafland heeft in Rot terdam een sportzaak geopend. De meeste kopers waren op de eerste dag jongetjes, die een dobbelsteen kwamen halen, het goedkoopste attribuut uit de zaak. Zo konden ze tegelijk de popu laire doelman om een handtekening vragen Terwijl de wedstrijdleider van de KNHB op alleriei manieren probeert om de com petitie voor de hoofdklassers toch maar op tijd te laten eindigen, staan de overgangs- kiassers en tweedeklassers voor de laatste wedstrijden. In sommige afdelingen kun nen de kampioenen het komende weekein de reeds bekend zijn. De versterkte degra datie heeft echter een fel gevecht tot gevolg om de vierde plaats, dat voorlopig nog niet is beslist. In de overgangsklasse A is het pleit echter wel beslecht. HFC Haarlem. SVV en PSV bezetten de eerste drie plaatsen en er is geen ploeg, die daar nog iets aan Honkbal kan veranderen. Wie van deze drie promo tiewedstrijden mag gaan spelen, is nog niet zeker. HFC Haarlem staat op dit moment verreweg het gunstigst, maar er staan nog wedstrijden op het programma tegen PSV en SVV. HCK 2 en Laakkwartier gaan in ieder geval terug naar de tweede klasse. TYBB zal ook wel degradatie te wachten staan, want in drie wedstrijden een achterstand van vier punten goed maken op het sterke ADO is een te zware opgave. In de B-afdeling zijn Blauw Wit, OVVO 2 en Tjikalong reeds gedegradeerd. Rooswijk en Kennemerland bezetten op het ogenblik de tweede en derde plaats, maar daar kan Sparta 2 nog iets aan veranderen Voor RCH ziet het er donker uit: ook de Racing zal wel naar de tweede klasse verdwijnen. Het Haagse Storks is heer en meester en heeft aan een punt uit twee wedstrijden voldoende voor het kampioenschap In de tweede klasse A wordt het laatste De Amerikaan Jay Sylvester heeft woord gehouden. Voor het begin van zijn reis naar Europa kondigde hij aan, dat hij in het oude werelddeel het wereldrecord dis cuswerpen zou verbeteren en daarbij de 60 meter-grens zou eoorbreken. vrijdag avond in Frankfort overbrugde hij een af stand van 60,56 meter en werd daarmee de nieuwe wereldrecordhouder. Het oude record stond met 59,91 meter op naam van de Europese kampioen, de Pool Eward Piatkowski (14 juni 1959), en de Amerikaan Rink Babka (12 augustus 1960). Bij zijn eerste worp kwam Sylves ter reeds tot 59,73 meter. gedeelte van de competitie bijzonder span nend. Om de eerste plaats wordt verwoed gevochten door VVGA 2 en RFC Het Am sterdamse Rivalen is reeds gedegradeerd naar de nieuw te vormen derde klasse. Sparta 3 zal Rivalen wel volgen. Voor de zesde plaats beslissingswedstrijden spe len tegen derde klasse-kampioenen ko men maar liefst vier ploegen in aanmer king. THB staat er het gunstigste voor in de tweede klasse B is het nog slechts een kwestie van tijd of EHS 2 is kampioen. Zondag werd de enig overgebleven con current SC Haarlem 2 met 3-2 terugge wezen. Bloemendaal en EDO 2 verkeren nog steeds in accuut degradatiegevaar. In de tweede klasse C wordt Quick kampioen met HHC 2 als goede tweede. Het Amster damse JOS is reeds gedegradeerd, terwijl De standen zijn: Overgangsklasse A: TYBB (—2) 11-9 HFC Haarlem 10-17 Thor 10-8 SVV 12-17 Laakkwartier 12-4 PSV 11-16 HCK 2 (—2) 11-0 ADO 11-13 Overgangsklasse B: RCH 12-13 Storks 12-22 Tjikalong 12-8 Rooswijk 11-16 O V V O 2 11-2 Kennemerl. 12-15 Blauw Wit 12-2 Sparta 2 10-14 Tweede klasse A: Feijenoord 11-10 RFC 11-18 Storks 2 11-10 V V G A 2 11-17 Sparta 3 12-8 THB 12-14 Sivalen 12-3 Schoten 3 12-12 Tweede klasse B: T I W 10-8 E H S 2 10-20 Volewijckers 2 9-5 SC Haarlem 2 9-14 Bloemendaal 10-5 Spartaan 10-9 E D O 2 10-4 Tweede klasse C: WVHEDW 2 11-9 Quick 11-22 Terrasvogels 11-8 H H C 2 12-21 Shell 11-6 Rood Wit 10-12 J O S 10-0 Ajax 2 12-10 Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Honkbalbond heeft de competitie wedstrijd UVV-OVVO ongeldig verklaard aangezien UW, dat de wedstrijd met 3-2 won, de Amerikaanse pitcher Mathew Campbell ongerechtigd zou hebben opge steld. Er is namelijk een reglementsbepaling waaruit blijkt dat buitenlandse spelers ten minste 4 weken in Nederland moeten blij ven alvorens zij aan competitiewedstrij den kunnen deelnemen. Mathew Campbell kwam een week voor de wedstrijd in ons land aan. PAARDESPORT. Het Amerikaanse paard Beau Prince, heeft de Amerikaanse derby gewonnen, welke zaterdag in Chicago werd gehouden.Beau Prince, gereden door jockey Steve Brooks, ging met 2V2 lengte voor sprong op nummer twee als overwinnaar over de finish en won daarmee 71.400 dollar. v 09 gjyy r itr - - - --d h-rr.cn tnsw Hij loopt niet lekker, Bart. Hij snijdt een beetje", zei Henk toen we bij het eiland Bendor in de Middel landse Zee onze Flying Dutchman uit probeerden voor de start van de eerste serie om het Europees kampioenschap. Dat moet je je goed voorstellen. Henk hangt dan in de trapeze helemaal buiten de boot. Alleen zijn voeten staan 'op het uiterste boordrandje. Hij heeft veel minder contact met de boot dan ik die aan het roer zit, maar hij voelt hef. „Ik moet dan proberen door met de boot te manoeuvreren te ont dekken waar het aan ligt. Weet je waar het aan lag? Onze mast stond vijf millimeter te ver naar voren. Toen we die wat achteruit gezet hadden vloog de „Mustang" weer als rook over het water". Enthousiast vertelt stuurman Bart Kraan, die met zijn broer Henk als „be manning" de ene FD-wedstrijd na de andere wint o.a. de strijd om de Europese titel en jongstleden zondag nog de Hollandweek op het IJselmeer over zijn „fokkemaat". Even enthousiast ver telt Henk over de stuurmanskunst van „broertje" Bart. Ze zijn bezeten van hun boot, het wa ter, hun sport: de zeilsport. Stadnde voor hun „Mustang", die op een karretje al weer klaar staat om achter de auto naar de volgende wedstrijd te worden gere den, praten ze vol trots over hun „bana- neschil". „Kijk maar, d'r zit geen spantje in, 't is net een grote bananeschil. Je moet niet op de bodem gaan staan, want dan buigt-ie door," zegt blonde Bart, met zijn 25 jaren de jongste van de vijf gebroe ders Kraan uit Oude Wetering. „Kijk hier 'es, het kieltje kun je ver plaatsen, naar achteren en naar voren. Da's belangrijk om meer snelheid te krij gen, om de boot beter over de golven te laten dansen, zonder dat-ie afgeremd wordt," zegt Henk, dertig jaar en de der de in de rij van de broers. „Ook de mast kunnen we verplaatsen, naar voren en achteren. Enkele millime ters naar voren of achteren kan enorm schelen. Om uit te leggen waarom voert te ver, trouwens precies kunnen we dat ook niet uitleggen, dat is een kwestie van gevoel. Het hele zeilen is trouwens een kwestie van feeling, vooral als je in zo'n licht vaartuigje vaart als de Flying Dutchman. Deze hele boot," zegt Bart wijzend op hun „Mustang," „weegt met alles erbij, dus ook met het zeil, nog geen 162 kilo. Met z'n beiden tillen we hem zo van het karretje in het water. Hij is duur, maar het is een pracht boot. Je gaat er enorm hard mee. Zo'n FD kost je een zes mille en na drie jaar wedstrijdvaren kun je hem wel afschrij- Links Henk, rechts Bart Kraan met hun „Mustang" op het karretje. ven. Dan krijg je er ook bijna niets meer voor, want hij is niet geschikt om er met je familie in te gaan spelevaren, 't Is zuiver een wedstrijdboot, alles is gebouwd op snelheid." „Kijk maar, een achterplecht heeft-ie niet. Waarom niet? Omdat onder een achterplecht de wind blijft hangen en de boot remt. Nu heeft de wind achter vrij spel om door te waaien. Bovendien zit er geen vlonder in ook alweer om ge wicht te sparen en heb je dus altijd water op de vloer. Achterin zitten een paar kleppen waardoor het water uit je boot kan stromen. De mast is van heel licht aluminium, veel minder in gewicht dan hout. Nogmaals, alles is uitgekiend om zoveel mogelijk snelheid te krijgen. Het is de snelste zeilboot van de wereld. We kunnen met deze boot alles voor bijvaren." „Het heeft de ontwerpers van de boot, de heren Gülcher uit Naarden en Van Essen uit Nijmegen, heel wat strijd ge kost om de boot als wedstrijdklasseboot erkend te krijgen. Tien jaar geleden zijn ze die strijd begonnen. Nu hebben ze hem op alle fronten gewonnen. Iedereen moet toegeven, dat de FD sneller is dan welke andere boot ook," vertelt Bart, die dit jaar voor het eerst met broer Henk vaart. „Ik heb tot dit jaar altijd met broer Jacques (31) gevaren. Samen zijn we zes jaar achter elkaar Sharpie-kampioen ge weest. In 1957 werden we samen voor het eerst kampioen van Nederland in de FD-klasse. Daarna is er voor Jacques de lol afgegaan. „We hebben een enorme klap gehad doordat plotseling onze reis naar Mel bourne niet doorging. We waren uitge kozen om ons land te vertegenwoordigen in de Sharpie-klasse op de Olympische Spelen van 1956. Daar hebben we alles voor opzij gezet. Zie je, wij zijn hier met z'n allen geen rijkelui. We moeten in onze zaak im- en export van pa ling en andere zoetwatervis keihard werken om een stuk brood te verdienen. Maar elke cent, die we over hadden ge bruikten we om te zeilen, om onze boot zo goed mogelijk te krijgen en om aan zo veel mogelijk wedstrijden mee te doen. We hebben er werkelijk krom voor ge legen." „Bovendien moesten we al die tijd dat we in Melbourne zouden zijn in de zaak plaatsvervangers kopen, maar we wisten alles te regelen, mede door de enorme steun die we van vader kregen. Pa is zelf een goed sportman geweest. Hij zou in 1916 naar de Olympische Spelen ge gaan zijn om als zwemmer deel te ne men. Ook dat ging niet door." „Een dag voor we zouden vertrekken kregen we het bericht dat Nederland niet zou deelnemen aan de Spelen in Melbourne, vanwege de Hongaarse kwes tie. We hebben nog nooit zo'n klap in ons gezicht gehad. Vooral ook omdat we bij normale omstandigheden natuur lijk zeker waren van een plak. Die Engelsman Blaokle, die in Melbourne brons won, daar voeren wij omheen of hij in een roeibootje zat.." „Toen zijn we in een andere boot ge stapt, de FD. In 1957 wonnen we de nationale titel. Bij het naderen van de Spelen van 1960 waarschuwden we elkaar steeds: Jongens laat je niet weer voor niks opjutten. Men bepaalde toen, dat wie in de selectieploeg voor de spelen wilde komen, deel moest nemen aan een stuk of wat wedstrijden in het buitenland. We hadden toen al getoond tot de sterksten te behoren. Wij waren in ons land in wedstrijden negen keer eerste geworden en Ben Verhagen slechts vijf keer. Toen we dat van die buitenlandse wedstrijden hoorden, hebben we er dadelijk van af gezien. We hebben eenvoudig het geld niet om aan veel buitenlandse wedstrij den deel te nemen". „Vergeet niet dat je alles, vervoer en zo, bijna allemaal zelf moet betalen Verhagen heeft er een kleine tienduizend gulden tegen aan gegooid om aan die wedstrijden deel te nemen. Dat konden wij ons niet veroorloven, vooral ook om dat we als broers samen net een jaar tevoren de zaak van mijn vader hadden overgenomen. Elke cent winst moest dus in vijven verdeeld worden, 't Kon een voudig niet." „Dit seizoen heeft Jacques er voorgoed de brui van gegeven. Mijn jongste broer Bart, die toen wij in de FD overstap ten, de titels in de Sharpie-klasse in de familie hield, hij werd in '57, '59 en '60 sharpiekampioen, had al enkele keren als bemanning in de FD van Jongkind meegevaren. Dit seizoen heeft hij de taak van Jacques overgenomen, 't Was voor mij wel even aanpassen, want je moet helemaal op elkaar ingespeeld zijn je moet zonder een woord te zeggen el kaar precies begrijpen, precies op tijd reageren, direct weten wat er te doen staat." „We gaan nu enorm hard. Onder ons gezegd, hebben we alleen als concurrent Ben Verhagen. In elke wedstrijd laten we hem zien, dat wij sneller zijn. Niet omdat we een hekel aan hem hebben Waarom dan? Alleen maar in sportieve zin zitten we hem dwars. Tot nu toe zijn we hem in elke wedstrijd voor ge bleven. We hebben ons zelfs de sterksten van Europa getoond. Kijk daar staan de bekers." „Ja, en weet je nou waarom we er zo'n lol in hebben, dat we zo hard gaan? voegt Bart er tenslotte aan toe. „Om dat we er zo hard voor moeten knokken omdat we als we een dag zijn gaan zei len, de volgende morgen om vijf uur met het werk moeten beginnen om de verlo ren uren weer in te halen. We kunnen Dirk, Jacques en Piet, de andere broers toch niet voor ons laten werken? Hoe wel.ze doen al heel wat extra voor ons zeilen." „Nou ja," zegt „boekhouder" Henk, „met dat zeilen maken wij toch ook re clame voor onze palinghandel", waar op Bart een gezicht trekt alsof hij daar maar half in gelooft. De eerste-divisieclub Haarlem oefent vanavond andermaal. De tegenstander is Heerenveen. De match begint om zes uur. Zondag houdt RCH weder het toernooi om de Zilveren Molen van Groenendaal, waaraan deelnemen TYBB, Schoten, Rip- perda en het amateur-elftal van RCH Het programma luidt: 11 uur: Schoten-RCH, 12 uur: Ripperda—TYBB. Daarna spelen de aspiranten van RCH en TYBB een wedstrijd tegen elkaar, waarna om 2 en 3 uur de verliezers en winnaarsfinales vol gen. Voor de eerste klasse A van de cricket competitie speelt Rood en W I zondag uit tegen ACC in Amsterdam. In I B heeft R. en W. II, dat vandaag de inhaalwedstrijd tegen Haarlem speelt, zondag andermaal een thuiswedstrijd, dan tegen Sparta. Op die dag ontvangt Haarlem PW. Op het terrein van „Bloemendaal" aan de Brederoodseweg wordt morgen het toernooi van „De Blinkert" gehouden. De wedstrijden beginnen om half twaalf. Koersen op Mereveld Na de zes achtereenvolgende overwin ningen staat Hairos II zondagmiddag op Mereveld voor een dermate moeilijke taak, dat rekening moet worden gehouden met een nederlaag. Way Jewel en William Z, die van de hengst tachtig meter voorgift krijgen, maken iedere prognose in het Tom Schreurs-Memoriaal zeer vaag. Als de baan snel en goed is zal Hairos II slechts in een k.m. tijd van 1.20 of minder kunnen winnen. In de Leens-prijs kan Way Jewel op een vrijwel zekere overwinning rekenen, om dat in dit nummer zijn tegenstanders van een minder zwaar kaliber zijn. De keuze zal pas op de dag zelve vallen. Start hij tegen Hairos II dan zal in de autostart- koers Victory Queen zijn taak als winnaar overnemen, vóór Uranus Koff. Het belangrijkste nummer is gereser veerd voor de 4-,jarigen, die elkaar in de semi-klassieke Record-prijs over 1600 m. te lijf zullen gaan. Een volkomen open koers, waarin IJsselmonde een lichte voor keur heeft boven Ylite Rose en Ijsvogel S. Niet minder dan vier outsiders Ybe van Papenhoef, Ynno Con Dios, Yber- flöte en Norton zullen bij de totalisator minstens zoveel worden ondersteund. In het vierde onderdeel van het Ama teurkampioenschap zal de eindstrijd we derom gaan tussen de fortuinlijke X Mieke Hollandia en Ypermoron. Daar de merrie iets sterker is mag haar derde zege worden verwacht. De overige kanspaarden zijn Winny Cliff en Walnut Erebus. Het 2600 meter lange nummer voor de stayers brengt Wilfield als grote favoriet aan de start, die zich in de voorhoede zal kunnen handhaven tegen Why Not en Volann O. Een mogelijk outsider is de snel le Vrijbuiter, die echter door zijn gevoelige benen goede en slechte verrichtingen met elkaar afwisselt. Bij de 2-jarigen gaat de voorkeur naar Annemieke Hollandia, een klein dapper dravertje, dat haar weg wel zal vinden. De op de Noordelijke banen uitblinkende Athleta zal de tweede plaats kunnen bezet ten, vóór Axkit Hollandia en Adios K. Indien Geersen er in slaagt in de Klooster buren-prijs Young Faune buiten de fouten te houden zal Zombro Pluto, evenmin als Xenophon Scott hem kunnen houden. De in goede vorm lopende Young Six is de outsider in deze druk bezette koers. Hoewel Zephyr Magowan in de Derby op de zesde plaats eindigde, was zijn totale verrichting in deze klassieker zo uitstekend, dat hem in de Bierum-prijs een eerste kans gegeven moet worden. Zora W en Zanora zijn de ernstigste con currenten, die echter nog voorbij gestreefd kunnen worden door de in de opkomende vorm lopende Zus Scotch. In het 15 paarden tellende openingsnum mer kan Y Rosemarijn haar vorderingen honoreren met een zege, tenzij Yonker Aster opnieuw grote vorderingen heeft gemaakt. Ook Yec heeft de eigenschappen in de benen om in de eindstrijd een be langrijke rol mee te spelen. Als outsider mag Yvonne Hanover in dit gezelschap niet aan de aandacht ontsnappen. Schaken Vrijdagmorgen zijn in Bussum verschil lende afgebroken partijen in het toernooi om het open schaakkampioenschap van Nederland uitgespeeld. De resultaten waren: 4de ronde: Baylor (V.S.)Van Donk (Dordrecht) 1-0, Steffers (Amersfoort) Van den Bosch (Hilversum) remise. 5de ronde: Westra (Leiden)Van der Tol (Leeuwarden) 0-1. De uitslagen van de partijen die voor de zesde ronde van het toernooi werden ge speeld. luiden: Van Eybergen (Bussum)Hoogendoorn (Dordrecht) 0-1. Van Geet (Utrecht) Speier (Nijmegen) 0-1. Van der Tol LeeuwardenCrabbendam Amsterdam 1-0. Van Donk (Dordrecht)Bredewout (Zwolle) 0-1. Quakkelaar (Oldenzaal) Baylor (V S.) 0-1, Verholt (Utrecht)Stef fers (Amersvoort) 0-1. Westra (Leiden) Van den Bosch (Hilversum) afgebroken. Na de zesde ronde hebben Hoogendoorn en Speier de leiding met ieder 4'A pnt. De derde plaats wordt gedeeld door Van Eybergen en Van der Tol met elk 4 pnt. en Bredewout en Van Geet bezetten met ieder 3 '/2 pnt. samen de vijfde plaats- Cricket De MCC (Marylebone Cricket Club) heeft vrijdag in Londen de cricketwed strijd tegen Denemarken gewonnen met 115 runs. De MCC ging het eerst aan bat en scoorde 235 runs. Denemarken ging all out voor 120. i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15