Huidige beleid moet voortgezet worden HET WEER Nog geen maatregel ter versterking van het leger B. en W. van Rotterdam vragen 430.000 voor studie Villa in Bloemendaal uitgebrand m I# Qm COIFFURES DE VRIES AUTO UNION - DKW Emigratieraad adviseert minister: Emigratiepolitiek op conjuncturele maatstaven wordt ontraden Nieuw uniform voor Haarlemse politie Subversieve beweging in Sorong opgerold Stiptheidsactie van Franse douane Djakarta geeft nu sneller visa aan spijtoptanten Het Rozenburgproject v. LOON's A. J. Rotfeveel's 46e JAARGANG NUMMER 237 ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1961 DAGBLAD VOOR VELSEN-ÏJMDIDEN. SANTPOORT. DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Iets warmer Aan het strand: „DE HOUTHAL „BOUWPAKKETTEN" o.a. Het woord is aan... N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTIAAMSE Uitdeuken - repareren NYLON REGENJASSEN In de krant van heden: e r n 'P Automobielbedrij DAUPHINE Automobielbedrijf VELSERBEEK GROENEWEG <9 - TEL. 7271 IJMUIDEN RENAULT Prijzen vanaf 5695. AUTOMOBIELBEDRIJF Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Hoofdredacteur: Simon Koster Adi. Hoofdredacteur! Jos L. Lodewijka Redactiechef te IJmuiden; J. KosHc Uitgave-. GtafKche Bedrijven Damiste N.V.C,ole Houtstraat 93, llaatiem Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal ,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De Raad voor de Emigratie heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid advies uitgebracht omtrent iet in de toekomst te voeren beleid in- Pogingen om bij dalende aanmeldings- I cijfers voor emigratie een toeneming der belangstelling te forceren dienen achter wege te blijven, aldus het advies. Een ver mindering van de werkzaamheden der zake de emigratie en de daarmee ver- emigratie-organen zou benut dienen te wor- - - den om te streven naar een kwalitatieve wante problemen. In de conclusies van het bijna 70 pagina's tellende rapport adviseert de raad het huidige emigratie- beleid niet stop te zetten. Voor het handhaven van Nederlands positie in de wereld, zo wordt gezegd, is actieve deel neming in de ontwikkeling van jonge, overzeese landen noodzakelijk. Dit vergt dat Nederland zijn intrede doet in die landen en zich daar uitgangspunten ver werft, van waaruit economische en an dere betrekkingen kunnen worden ont wikkeld. Emigratie is een van de wegen, waarlangs zulke contactsituaties tot stand kunnen komen. Uit het rapport blijkt dat er in de raad niet op alle punten overeenstemming ge vonden werd. Er is een meerderheids- en een minderheidsstandpunt. Een ruime meerderheid van de raad zou groot be zwaar hebben tegen het omzetten van de thans gebruikelijke overheidsbijdrage a fonds perdu in een bijdrage die later door de emigrant moet worden terugbetaald. Een minderheid zou de bestudering wil len aanbevelen van de ervaringen, welke andere emigratielanden, die wèl met een voorschotstelsel werken, daarmee hebben opgedaan om daarna tot een gefundeerd oordeel te kunnen komen. verbetering van de voorlichting van de fa ciliteiten, welke de emigrant kunnen wor den geboden ten behoeve van zijn econo mische ontplooiing in het nieuwe land. De raad acht dit laatste een van de meest effectieve vormen van „nazorg". Het zal onvermijdelijk zijn de omvang van het emigratieapparaat zo goed mogelijk aan de verminderde belangstelling aan te pas sen. Evenwel zal steeds een kern van het apparaat gehandhaafd dienen te blijven De raad adviseert niet tot invoering van een gewijzigd systeem van subsidiëring der maatschappelijke emigratie-organisa ties. Hij beveelt echter met het oog op de toekomstige ontwikkeling wel kritische be langstelling voor de werking van dit subsi diestelsel aan. Voor enkele categorieën in de Nederlandse samenleving acht de raad emigratie een gunstige oplossing voor hun specifieke problemen. De raad noemt bepaalde agrariërs, ge- repatrieerden uit Indonesië en kleine zelf standigen, wier bestaan als zodanig door de huidige ontwikkeling wordt bedreigd. De raad adviseert te onderzoeken of bij het daarvoor in aanmerking komende on derwijs systematisch aandacht zou kunnen worden geschonken aan de immigratie landen en hun mogelijkheden, alsmede Advertentie ft Vandaag zijn ook in Haarlem de agen ten, gekleed in het nieuwe politieuni- form, op straat verschenen. Het jasje van het dagelijks tenue is blauwgrijs, de broek donkerblauw met een hel blauwe bies op de zijnaden. De kleur van de pet is donkerblauw met een helblauwe bies om de ra/nd. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar later van het westen uit toenemende be wolking en mogelijk enige regen. Tamelijk koude nacht met wei nig wind. Morgen overdag zwakke tot matige zuidelijke wind en iets hogere tempera turen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zondag zonnig strandweer met een zwakke naar zuidelijke richtingen draaiende wind. Middagtemperatuur 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Een rug van hoge luchtdruk gaat met zon passeren, waarna het weer opnieuw minder stabiel wordt. 2 deurs kast, hang, leg f 109.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Blijkens een bericht in de „Nieuw Gui nea-Koerier" is in Sorong, in het westen van de „Vogelkop" een subversieve bewe ging opgerold die „Operasi Pemoeda Irian" heette (Operatie Irian-jeugd). De vereniging zou enkele honderden leden ge had hebben, die vrijwel allen inactief wa ren. Het was uitsluitend een Indonesische aangelegenheid. Bij de eerste poging van het bestuur om ook Papoeajongeren aan te trekken waarschuwden dezen de politie .Operasi Pemoeda Irian" werd in 1958 opgericht door een Indonesiër, die pas drie jaar gevangenisstraf had uitgezeten wegen subversieve activiteiten. Kort na de oprich ting van de vereniging echter ging de man naar Indonesië terug, waarna de vereni ging lange tijd een sluimerend bestaan voerde. Ongeveer een half jaar geleden be gon het bestuur nieuwe activiteiten te ont plooien, welke echter alle in het admini stratieve stadium bleven steken. Vier leiders van de organisatie, allen In donesiërs en allen recidivisten, zijn in ar rest gesteld (UPI) (Van onze correspondent) PARIJS De communistische vakbond C. G. T., waarin een deel van de Franse douane-ambtenaren is georganiseerd,heeft een actie van lijdelijk verzet afgekondigd, die vier dagen zal duren. De actie, die is bedoeld om looneisen kracht bij te zetten, begint vandaag om middernacht en eindigt dinsdagavond. De katholieke bond doet niet mee. Tijdens het lijdelijk verzet zul len alle bepalingen letterlijk worden nage leefd, zodat aan de grenzen een moeilijk te beschrijven oponthoud zal ontstaan. De actie valt samen met de feestdagen rond om Maria Hemelvaart. De bagage van toe risten zal nauwgezet worden onderzocht. Alles wat officieel niet door de beugel kan, zal worden geconfisqueerd tenzij men er hoge douanerechten voor wil betalen. meer dan thans het geval is, aan de En- gglsg tclcll. Het is wenselijk, aldus het advies, na der te onderzoeken of in ons land een in stituut in het leven zou dienen te worden geroepen dat op kapitaalverschaffing aan emigranten op zakelijke basis gespeciali seerd is en dat alle aanvragen van die zij de zal kunnen bundelen. Overheid en be drijfsleven zouden elkaar dan voor de tot standkoming van een dergelijke financië- ringsmaatschappij dienen te vinden in een gezamenlijk streven, gericht op de econo mische ontplooiing van Nederlandse emi granten in hun nieuwe omgeving. De tegenstrijdigheid tussen een positief emigratiebeleid en de tewerkstelling van buitenlandse arbeidskrachten in ons land slechts schijn, aldus de raad. Emigra tie betekent blijvende vestiging van Ne derlanders en hun nakomelingschap in het buitenland. Het effect daarvan is vooral van invloed op lange termijn. Een tijde lijke onder invloed van de hoogconjunc tuur optredend tekort kan worden verlicht door een overigens dure en moeizame tewerkstelling doorgaans op tijdelijke ba sis van buitenlandse arbeidskrachten. Het hierbij vooral mogelijk arbeidskrach ten aan te trekken uit die categorieën, waaraan de grootste behoefte bestaat. Enkele leden van de raad achten de te genstrijdigheid tussen een positief emi gratiebeleid en de tewerkstelling van bui tenlandse arbeidskrachten in ons land een concrete werkelijkheid. De raad ontraadt het hanteren van een emigratiepolitiek volgens conjuncturele maatstaven, vooral omdat de instandhou ding van de veelsoortige emigratiebetrek kingen een continu-beleid vereist. Enkele leden menen dat, ook na afweging van de argumenten, die voor handhaving van een positief emigratiebeleid zijn aan gevoerd, in de huidige situatie een positief emigratiebeleid niet meer past. Zij maken een uitzondering voor bepaalde catego rieën van minder draagkrachtigen, aan wie in de Nederlandse samenleving geen redelijke bestaansmogelijkheid kan wor den geboden, terwijl deze in het buiten land wel aanwezig is. De raad meent dat van een beleid in E.E.G.-verband, gericht op emigratie naar overzeese gebieden, in de afzienbare toe komst geen sprake zal zijn, ten hoogste van enige coördinatie ten aanzien van de politiek van die E.E.G.-landen, die belang hebben bij emigratie te weten Duitsland, Italië en Nederland. Radio Nederland Wereldomroep heeft z'n nieuw gebouw betrokken, het eerste m de toekomstige radio- en televisiewijk van Hilversum. Het door de Rotterdamse architecten Van den Broek en Bakema ontworpen gebouw vertolkt door zijn vorm welke aan een vliegtuig doet denken de doelstellingen van de Nederlandse Wereldomroep. In de „romp" is de programmadienst gevestigd, in de „vleugels" zetelen directie en administratie. De plannen voor dit omroepcomplex werden vyf jaar geleden gepubliceerd. De bestedingsbeperking, de krappe arbeidsmarkt en de discussies over de financiering van de Wereldomroep hebben hun verwezenlijking ernstig vertraagd. Tot nu was Radio Nederland in vier oude villa's gehuisvest. Het nieuwe complex, dat tenminste zes miljoen heeft gekost, maakt de gelijktijdige uitzending van twee verschillende programma's (één Nederlands en één in een vreemde taal) mogelijk. P etit-S enn: De waarheid omtrent onze verdienste ligt tussen hetgeen men er ons uit be leefdheid over zegt en hetgeen wij er uit bescheidenheid over zeggen. Naar op het ministerie van Buitenlandse Zaken is vernomen, heeft Djakarta de pro cedure, die door spijtoptanten moet wor den gevolgd om uitreispapieren te krijgen, aanmerkelijk bekort. Dit zou een uitvloei sel zijn van een recente centralisering van de desbetreffende administratie. Het voor spijtoptanten gunstige gevolg hiervan is, dat de tijd van de kwellend lange wacht tijden voorbij is. De ministerraad heeft zich gisteren be raden over de in ons land te nemen maat regelen bij de landmacht in het kader van de versterking van de NAVO-strijdmacht. Het kabinet had hierbij de keuze uit drie mogelijkheden, te weten: het onder de wa penen houden van de dienstplichtigen die binnenkort met klein verlof zouden gaan, verkorting van de basisopleiding en lege ring van een brigade in Duitsland, als toe voeging aan het NAVO-schild. Een woord voerder van het departement van Defen sie deelde gistermiddag mee: „Na overleg met de opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten heeft de ministerraad beslo ten, op dit ogenblik nog geen bijzondere maatregelen te nemen ter verdere verho ging van de paraatheid der Nederlandse landstrijdkrachten." In regeringskringen verluidt, dat in deze mededeling de nadruk moet worden ge legd op de aanduiding „op dit ogenblik". Kennelijk heeft de regering wel maatrege len in overweging genomen, maar werd de situatie niet van dien aard geacht, dat on middellijk ingrijpende beslissingen nodig zijn. Eind augustus zal de ministerraad zich opnieuw beraden. Dit tijdstip hangt samen met het oefen schema voor het leger in La Courtine. Tot 23 augustus oefent daar nog de eerste divi sie. De meest voor de hand liggende maat regel om de paraatheid van het leger op te voeren is het vier maanden langer on der de wapenen houden van de dienstplich tigen, anders gezegd het niet verlenen van het „klein verlof", dat de laatste jaren aan het groot verlof placht vooraf te gaan Zou de regering tot deze maatregel beslui ten, dan zouden de najaarsoefeningen in La Courtine moeten worden afgelast. De kampementen daar en de transportmidde len voor het vervoer erheen zijn in zo korte tijd niet toereikend te maken voor tienduizend man meer. De NAVO-leiding was het blijkbaar met de Nederlandse regering eens, dat de situ atie op dit ogenblik niet zo dreigend is dat nu reeds een beslissing in dit opzicht moet worden genomen. Eind augustus kan de regering alsnog besluiten de oefeningen vóór 5 september af te gelasten. Bij het onderzoek dat B en W van Rot terdam zelfstandig in binnen- en buiten land hebben ingesteld naar de mogelijkhe den tot vestiging van een hoogoven- en staalbedrijf op Rozenburg, zijn zij tot de overtuiging gekomen, dat het voor een verantwoorde beslissing over de bestem ming van het in Europoort voor een staal bedrijf gereserveerd terrein van groot be lang is, te beschikken over een door er kende deskundigen, die tot dusver nog niet in deze zaak zijn gemengd, op te stellen rapport over de economische en techni sche mogelijkheden van een zodanig be drijf op Rozenburg. B en W hebben daartoe kontakt opge nomen met twee als zeer deskundig be kend staande Franse bureaus, namelijk de Société d'Economie et de Mathématique Appliquées (de Sema) en de Société Fraji qaise d'Etude d'lnstallations Siderurgiques (Sofresid); beide gevestigd te Parijs. Tijdens deze onderhandelingen bleek dat ook de United States Steel Corpora tion te Pittsburgh, bereid is een studie over de vestiging van een staalbedrijf op Rozenburg ter hand te nemen. Er zal nauw samengewerkt worden tus sen de USS en de genoemde Franse bu reaus. B. en W. hebben bij de gemeenteraad een verzoek ingediend om het voor dit on derzoek geraamde krediet van 430.000 gul den beschikbaar te stellen. Men merkte merkte daarbij op, dat de USS de helft van de door haar te maken kosten zelf zal dragen. Na ontvangst van de rapporten welke omstreeks de jaarwisseling tegemoet worden gezien, zullen zij over voldoende gegevens beschikken om te kunnen beoor delen of er kans is op de vestiging van een hoogoven- en staalbedrijf op Rozen burg, dan wel of aan het in Europoort voor dit doel gereserveerde terrein een andere bestemming dient te worden gegeven. Advertentie Advertentie Lange Herenstraat 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Kort na middernacht is brand ontstaan in een villa aan de Joh. Verhulstweg in Bloemendaal (Duinlustpark). De villa is van binnen bijna geheel uitgebrand. Het huis was deze week donderdag gekocht door de heer J. van Meer uit Den Haag, directiesecretaris van Albert Heijn, die er zeer binnenkort wilde gaan wonen. Een groot deel van de inboedel was reeds in de woning aanwezig. De schade wordt voorlopig geschat op enkele tienduizenden guldens. De oorzaak van de brand is niet bekend. Er zou van daag een onderzoek worden ingesteld. Het huis was tegen brandschade verzekerd Twee brandweerlieden raakten bij het blussingswerk door rondspringende glas scherven gewond. De brandweren van Bloemendaal en Overveen werden om tien over twaalf door omwonenden gewaarschuwd. Het blussingswerk, dat door de sterke rookont- van de nacht bij zijn bezitting. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Uit stad en omgeving4, 5, 10 Kerkdiensten5 Films 5 In de Vishal en op 5 Horen en Zien7 Kunst 7 Taal-laria 7 Feuilleton 9 Garcia de Leon9 Panda en andere b*'ld"*'KrJ'>n.9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Effecten en Geldtiw kt 10 Scheepsberichten 10 Erbij72 tot 14 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's waarin opgenomen „Erbij" 1 Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal, Tel. 57.500-57.501 Advertentie v.s.v. Lidmaatschap- en seizoenkaarten kunnen worden afgehaald in „Du Commerce" op het Marktplein op maandag-, dinsdag- en woens dagavond van 6.308 uur. In verband met het bijwerken van de ver enigingsadministratie zal het bestuur het zeer op prijs stellen, indien U van deze ge legenheid tot afhalen een zo groot mogelijk gebruik maakt. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie RENAULT ONDINE GORDINI FLORIDE ESTAFETTE Advertentie tncl. verwarming. Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken Bloemendaal - Korte Klevcrlaan 30 - 4P Telefoon 02500 - 51301.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1