Tekeningen en aquarellen van Herman Kruyder in Den Haag m t Rob de Vries: „Het experiment met Theater door te star beleid mislukt" 5-aal-laxia De Nederlandse Comedie in het nieuwe seizoen Komplete uitrustingen Terlenka uniformen Tropenkleding W.V' i Inheemse partij in N.-Rhodesië verboden Nederlandse Orgelpracht in Vishal wordt verlengc Eerste FISA-congres in Nederland geopend Cafetaria in ziekenhuis De negen muzen Rotterdams Toneel opent zijn seizoen met „Genousie" HDDEH ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1961 7 Bob Buys voor alle maatschappijen van de koopvaardij en voor alle zeevaartscholen U niformspecialisten Zijlstraat 71 - Haarlem Reeds meer dan 7000 bezoekers Het loongeschil in de Metropolitan Opera ESSENTIE SPEURZIN PROBLEEM (I) PROBLEEM (II) Internationaal congres van aerofilatelisten Kerkelijk nieuws De radio geeft zondag De radio geeft maandag 7 elevisiehrogramma A 4 HKOriD/G/flGEfi EnBESCHOUWWGEtl In de Vishal zal van 9 september tot 11 oktober een expositie van tekeningen en aquarellen van Herman Kruyder te zien zijn. Deze expositie werd samengesteld ook voor De Beyerd te Breda en het Haagse Gemeentemuseum, waar Kruyders werk nu tot 4 september te zien is. Het Frans Halsmuseum met zijn depen denties heeft dus ook zijn plaats ingenomen in de reeds langer bestaande kring van musea en andere expositiegelegenheden in ons land, welke door samenwerking tot zoveel meer in staat is dan wanneer moeite en kosten door slechts één instantie gedragen moeten worden. We mogen wel aannemen dat wij deze stap te danken hebben aan de aanstelling van de adjunct directeur. We herinneren er aan dat in 1955 in het Huis van Looy al een expositie van schilderijen, aquarellen en tekeningen van Kruyder plaats had. Niet alleen is het verantwoord om na zes jaar in dezelfde plaats weer Kruyders werk te exposeren omdat er in die periode zoveel belangstellenden in kunst bij gekomen zijn, ook is deze expositie zó uitstekend dat zij voor bewonderaars van Kruyders werk een evenement zal zijn. De samenwerking maakt het nu ook mogelijk dat in Haarlem eens met een uitvoeriger catalogus voor de dag gekomen kan worden. Het zij gezegd, dat men hier overigens deed wat men kon. ■m'.! andere Nederlandse expressionist Chabot in verviel". (Wentincks „De Nederlandse schilderskunst sinds Van Gogh" beval ik al eerder aan). Men begrijpt hieruit waarom genoemde Franse schilderes allereerst door Kruyder geboeid werd. Men moge een scheiding maken tussen Kruyders vol tooide tekeningen en de meer schetsmatige en geïmproviseerde, zoals Beeren ze neemt, die vorminteresse heeft toch in heel veel steeds doorgewerkt en daarmee ver schilt kwalitatief het werk zoveel van dat van andere expressionisten en later expe rimentelen, die zo improviserend vaak werken. En men vraagt zich af of Kruy ders werk ooit zo indringend ware geble ven als niet in de beginne er tekeningen waren geweest als de volmaakt te noemen tekening „Het zieke meisje". LOESAKA, (Reuter) De Nationale Onafhankelijkheidspartij van Noord-Rho- desië, de grootste inheemse politieke par tij in dat gebied, is woensdag verboden, zo heeft een regeringswoordoverder in Loesaka bekendgemaakt. De leider van de partij, Kenneth Kaoenda, is intussen naar Dar Es Salaam in Tanganyika vertrokken. Kaoenda verklaarde bij zijn vertrek, dat het verbod de toestand alleen maar erger maakt. De Nationale Onafhankelijkheids partij heeft de vorige maand de nieuwe Britse grondwet voor Noord-Rhodesië ver worpen. De partij heeft toen een cam pagne voor passief verzet tegen de rege- ringspolitiek aangekondigd. Ook in Zuid- Rhodesië zijn de negerleiders tegen de nieuwe grondwet. Woensdag is voorts be kendgemaakt dat op verzoek van de rege ring van Noord-Rhodesië troepenverster kingen naar Loesaka zijn gevlogen. „HEEMSTEEDS AMATEUR TONEEL" OPENT MET BLIJSPEL De katholieke toneelvereniging „Heem steeds Amateur Toneel", opent haar sei zoen op woensdag 25 oktober in het Mi nerva theater. Opgevoerd wordt „Tot uw dienst, meneer!", blijspel in drie bedrijven door Koos Beswino De regie is weer in handen van de heer J. J- Schelvis. Voorts heeft het bestuur besloten voortaan geen kienavond meer te organiseren, in plaats waarvan de donateurs een derde toneel voorstelling zal worden aangeboden. DE CATALOGUS bevat een inleiding van de hand van de samensteller van deze collectie, drs. W. A. L. Beeren en enige persoonlijke herinneringen van Jan D. Voskuil, teksten, die ik graag ter lezing aanbeveel en waaraan mijnerzijds nauwelijks iets toegevoegd kan worden. Bovendien bevat de catalogus geschre ven bijdragen van P. C. J. Reyne, Paul Citroen en Corneille, en wat de schilder Gerrit Benner zei bij het bekijken van tekeningen van Kruydèronlangs ge ëxposeerd in het Prentenkabinet van het Stedelijk Museum te Amsterdam. De diepzinnigheden van de laatste voegen niet zoveel toe. Het blijkt dat Corneille juli 1961 pas voor het eerst tekeningen van Kruyder zag, hetgeen dan misschien ook het nut van een herhaald exposeren bewijst. HIERVOOR SPRAK IK van Kruyder als een onzer grootste schilders. Hij moge hier de naam gekregen hebben, die hij ver diende, het is ééns anders geweest. Niet onaardig is in dit verband Voskuil te ci teren, die vertelt dat Kruyder hem eens „zelfbewust maar zonder ijdelheid heeft ge zegd dat men nog aan hem (Kruyder) zou denken op een moment dat deze anderen (leden van de Hollandse Kunstenaars kring) vergeten zouden zijn." Thans is het zo dat een Verwey er gelukkig over kan zijn dat een schilderij van hem, de „Pop- penkamer", het uit kan houden naast een Kruyder. Niet onaardig er ook aan te her inneren dat Kruyder in Haarlem al vroeg belangrijke verdedigers van zijn kunst vond, als bij voorbeeld De Bois. Zijn eer ste in de catalogus vermelde tentoonstel ling had trouwens in de Kunsthandel J. H de Bois te Haarlem plaats. Advertentie „Het zieke meisje" (1910), potloodteke ning (29,4 X 25,6 cm) Herman Kruy der. Tekening uit het bezit van het Frans Halsmuseum. INTERNATIONAAL geniet Kruyders werk echter nog niet de waardering, die het toekomt. Zijn naam wordt niet ver meld in Knaurs Lexikon van moderne kunst, waar we wel namen van aanhan gers van de Stijl in ontmoeten, volkomen gerechtvaardigd ook Van Dongen. Voor zo ver een juist geplaatste propaganda nog wat zou kunnen doen, zijn we eigenlijk al fè laat, omdat Kruyder's beste schilderijen en vele tekeningen niet licht meer aan de markt zullen komen, daar ze tot museum- of particulier bezit horen. Interessant is misschien nog een meer persoonlijke erva ring van een Nederlands schilder, die enige jaren voor de laatste oorlog een met goe de museumcollecties en tentoonstellingen verwende Franse schildeies mocht rond leiden in het Stedelijk Museum, waar toen niet zo de nadruk werd gelegd op het al lerlaatste, en de Nederlandse'kunst vanaf het midden der vorige eeuw wat vollediger te zien was. Zij bleek bijna uitsluitend ge boeid door Kruyders werk en was ietwat verbaasd nog nooit van deze figuur gehoord te hebben. Het stemt dan wel tot tevre denheid als men achter in de catalogus in de lijst van de bruikleengevers ziet over hoeveel nummers het Frans Halsmuseum beschikt. Nu is het wel zo dat een belang rijk schilderijenbezit meer indruk zal ma ken dan deze respectabele lijst tekeningen en aquarellen. Corneille schrijft: „De machtige „présence" van zijn schilderijen vind ik evenwel niet in zijn tekeningen te rug." Waarbij dient opgemerkt te worden dat hij blijkbaar vooral kleine tekeninge tjes zag. Wie echter Kruyder leerde ken nen zal onder de indruk komen van wat we straks in de Vishal te zien krijgen. NAAR MIJN SMAAK zijn groots te noe men de uitvoerige tekeningen als „De Haan" en „Boerderij in Blaricum", uit voerige tekeningen van ;een prachtige en zeer overwogen materiaalbehandeling. Wie dit ook zo kan zien zal even weinig voelen voor de tendens „hem te karakteriseren als een argeloos kunstenaar die de wereld kinderlijk bekeek en daardoor beurtelings over in vervoering raakte en terugdeinsde voor haar vreeswekkende verschijningen waartegen ook de inleider W. A. L. Bee ren zich verzet. In verband hiermee zij me nog een citaat vergund, het citaat dat Bee ren zelf vond: „Charles Wentinck heeft er op gewezen dat Kruyder naast zijn lyrisch psychologische kant ook die zuivere vorm interesse bezat die soms zelfs een Franse allure vertoonde. Hij ziet daarin terecht een wapen tegen het larmoyante waar die Tevredenheid met het bereikte resultaat leidt tot verstarring. Na jaren kan men nu voorwaarden stellen voor een arbeid die aangepast is aan de bloei die men in dit opzicht in de maatschappij ook waarneemt. Het is dodelijk om te blijven drijven op bepaalde zekerheden en dat is gebleken aldus de theater-directeur bij leidende figuren in de stad Arnhem. Voortreffelijke mensen die veel hebben gepresteerd, maar doodgewoon te bezadigd zijn geworden om de onzekerheid van het experiment aan te durven. De ontwikkeling heeft voor hen al een eindpunt bereikt. Als wij hierin mee gingen, zouden wij ons eigen doodvonnis tekenen en zover zijn wij nog niet. Ik hoop dat het politiek-cultureel aspect van de he le situatie een prikkel heeft gekregen om nieuwe wegen in te slaan, waardoor het experiment zijn waarde behoudt". Het ex periment is mislukt omdat het niet be grepen werd, omdat men het niet de vrije ontwikkelip-g liet en men .alleen volgens uitgestippelde lijnen wilde werken. Óp een en ander wilde Rob de Vries ver der ingaan in de Raad voor de Kunst bij het ministerie van O. K. en W. in de Pro vinciale Culturele Raad, in het hoofdbe stuur van de Federatie van de N.V.T. (Nederlandse Vereniging van Toonkunste naars). De directeur van Theater dankte bestuur en subsidiënten voor de on dervonden steun. In de laatste fase van de ontwikkeling, aldus Rob de Vries, heeft burgemeester Matser in de raad een daad moeten stellen om bij de raadsdebatten De verheugende belangstelling die in het bijzonder ook de schilderijen, aquarellen en tekeningen van de tentoonstelling Ne derlandse Orgelpracht in de Vishal onder vindt, heeft de Commissie Internationaal Orgelconcours doen besluiten dit expositie gedeelte te verlengen tot maandag 4 sep tember. De openingstijden zullen, ook na sluiting op 16 augustus van het tentoonstellingsge deelte in de Vleeshal, ongewijzigd blijven namelijk van 10 tot 17 uur en van 20 tot 22 uur (op dinsdagen van 19-22 uur). Vertegenwoordigers van de Metropoli tan Opera uit New York en vakbondsleden die namens het orkest optraden, hebben vrijdag opnieuw met elkaar overlegd. Vol gens betrouwbare zegslieden zou de bond bereid ziln om de salariseisen van de or kestleden lager te stellen, opdat het seizoen zou kunnen worden gered. UITGERUSTE ACTEURS en actrices van de toneelgroep „Theater" zijn gisteren in het Sonsbeekpaviljoen te Arnhem bij elkaar gekomen om elkander te begroeten na een lange vakantie. Ter gelegenheid van deze ontmoeting, die werd gevolgd door een lunch, heeft de directeur van Theater, de heer Rob de Vries, in een korte wel komsttoespraak naar voren gebracht, dat het afgelopen seizoen er een was, waarin belangrijke beslissingen zijn genomen. Ondanks de vele critieken, aldus Rob de Vries, hebben wij nooit geschroomd de sociaal-culturele taak van ons gezelschap in ons banier te voeren, hoewel de basis waarop wij leven, altijd een artistieke basis is gebleven, het enige fundament waarop een toneelgezelschap kan rusten. „Nu is het niet mogelijk alleen over toerisme in Israël te praten zonder niet ook iets aan te roeren wat voor het land essentieel is", lees ik in de Nieuwe Rotter damse Courant. Dat wil dus zeggen dat het voor de N.R.Crt. alleen mogelijk is over toe risme te praten wanneer zij niets aanroert wat voor het land essen tieel is. Sherlock Holmes herleefd! Eindhovens Dagblad vertelt over een uitgebreid politieonderzoek naar aanleiding van een inbraak, dat op het kantoor drie vuile glaasjes" werden aangetroffen waaruit gecon cludeerd wordt „dat meer dan twee personen" aan het werk zijn geweest. Zou het, m'n waarde Watson, zelfs niet waarschijnlijk zijn, dat het er drie zijn geweest? De Telegraaf schrijft: „de problemen der Gemenebest- landen zijn levensgroot". Dus: zo groot als levende proble men; maar hoe groot is dat? In Santpoorts „Huis aan Huis" adverteert Th. van Geldorp dat zijn zaak het „speciaal adres voor s tukkende ruiten op maat gesneden" is. Mijn probleem: als die ruiten aan 't stukken zijn, hoe kan Th. van Geldorp ze dan op maat snijden? SEX Het Algemeen Handelsblad schrijft: „De V.O.C. bewaarde er haar spe cerijen en had er aanvankelijk ook zijn kantoren." Sex-crazy! Talarius de schijn van partijdigheid te vermijden door te bedanken als lid van het dagelijks bestuur. Wij huldigen de standvastige hou ding van ie dagelijkse bestuurders. Hij deelde nog mee dat op 9 september de première zal worden gegeven van Speelgoed op Zolder" van Lillian Hell- man en op 16 september de première van Meneer Topaze" van Marcel Pagnol. Tableau de Ia troupe Het tableau de la troupe vermeldt de volgende acteurs en actrices: Jan Apon. Hetty Beck. Winnifred Bosboom. Martine Crefcoeur, Hans Culeman. Diana Dobbel- man, Eric van der Donk, Bernhard Droog Henk van Efferen, Caro van Eijck. Willem Faassen, Coen Flink, Richard Flink. Harry de Garde, Josephine van Gasteren. Rie Gil- huys, Gerard Hartkamp, Lo van Hens- bergen. Wim Hoddes, Elise Hoomans. Piet Kamerman. Annie Langenaken, Piet van der Meulen. Afinet Nieuwenhuyzen. Liane Saalbom, Henk Schaer, Johan Schmitz Ger Smit, Erie Schneider, Jacques Snoek Robert Sobels. Aart Staartjes, Elly van Stekelenburg, Ferd Sterneberg, Hans Tie- meijer, Guus Verstraete, Tine de Vries Robert de Vries en Carola Gijsbers van Wijk. Van het repertoire 1961 zullen de vol gende stukken worden doorgespeeld: ..He- rakles" van Euripides en „Lijmen" van Elsschot-Van Loggem. Behalve de twee reeds genoemde premières komt Theater in het nieuwe seizoen met eerste voorstel lingen van „The aspern papers" van Henry James-Michael Redgrave (gastregisseur de Engelsman Michael Warre); „Der aufhalt same Aufstieg des Arturo Ui" van Bertolt Brecht (1 januari 1962); „Phèdre" van Ra cine (met Caro van Eijck in de hoofdrol) en „Pasen" van Strindberg. Verder zal een keuze worden gemaakt uit „Candida" van Shaw; „Mariken van Nieuneghen"; „La Logeuse" van Audiberti en „The Tiger and the Horse" van Robert Bolt. Voorts hoopt „Theater" een modern Nederlands stuk in première te brengen „De aerofilatelie is geen wetenschap, geen speculatie maar een ziekte", zei vrijdag drs. J. Boesman, voorzitter van de Fédération Internationale des Sociétés Aerophilatéliques (FISA) en voor deze ge legenheid president van het internationale congres van aerofilatelisten, dat in het kader van „Curiosa '61" voor het eerst in Nederland wordt gehouden en in de Rolzaak aan het Haagse Binnenhof door de directeur van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer werd geopend. Dat de aerofilatelie internationale be langstelling trekt bleek wel uit de aanwe zigheid van figuren uit binnen- en buiten land, die bij de opening van dit driedaag se congres aanwezig waren, onder meer de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland mr. J. Klaasesz, oud-direc teur-generaal der P.T.T. ir. P. Damme. de ambassadeur van Zuid-Afrika, H. A. Rust en vertegenwoordigers van de Amerikaan se en Britse ambassade. De heer Backer zei in zijn openingswoord dat de lucht postverzamelaars een grote onaantastba re familie vormen, die de geschiedenis van de luchtvaart op de voet volgt. Als aandenken ontving de heer Backer die zelf in zijn Indische jaren veel met een watervliegtuig heeft gevlogen, uit han den van drs. Boesman een herinnerings medaille. Voor het FISA-congres was de directeur van het Zeiss-planetarium, dr. J. J. Rai- mond uitgenodigd om een verhandeling te geven over de ruimtevaart en het ruimte onderzoek. Hij belichtte de achtergronden van de aero-filatelie, die nu is uitgebreid met de raketvluchten. Als bijzonderheid circuleerde een Gagarin-briefkaart door de Rotary-club-leden uit Moskou was verzon den. Dr. E. Raab uit Berlijn, die zeer ge ïnteresseerd is in proeven met postraket- ten, voerde als laatste het woord. De deelnemers aan het congres zullen een excursie maken naar de Brabantse ge meente Etten, waar twee ballons zullen starten met deelnemers uit Schotland Lon den en Berlijn. De verpleegsters van 't Antoniuszieken- huis in Utrecht kunnen voortaan, hoe laat ze ook aan de lunch verschijnen, rekenen op een warme maaltijd. In dit ziekenhuis is namelijk een hypermodern cafetaria in gebruik genomen. Driehonderd leden van het verplegend personeel halen er nu da gelijks hun warme maaltijd. Het voordeel van dit systeem is, dat het veel personeel bespaart en dat het eten altijd warm is. Degenen die vroeger aan het eind van de lange tafel in de eetzaal zaten, konden erop rekenen, dat hun lunch vrijwel koud was. Laatkomers kregen noodgedwongen koude restjes. Bijzonder arbeidsbesparend is ook de enorme afwasmachine, die vijfduizend bor den, lepels, messen en dergelijke per uur reinigt en droogt. De afwas, die vroeger drie mensen twee-en-een-half uur bezig hield, wordt nu door de machine in twin tig minuten gedaan. De cafetaria is onder deel van een nieuwe recreatie-aftjeljng. Be halve de enorme eetzaal zijn er een huis kamer, met radio en televisie, een stu deervertrek, een bibliotheek en enkele klei nere kamertjes. Het ligt in de bedoeling, dat in de toe komst ook niet-interne personeelsleden die hun warme maaltijd in het ziekenhuis wil len nuttigen, van het cafetaria kunnen pro fiteren. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Blija L. J. van der Kam te Berken woude. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Alphen aan de Rijn G. Blom te Meerkerk. WALTER FRANCK OVERLEDEN te De Duitse acteur Walter Franck is Berlijn na een operatie overleden. Hjj werd 66 jaar. Franck verwierf voor zijn spel onder meer de Westduitse Orde van Verdienste in 1952 en de Kunstprijs van Berlijn in 1955. Het Amsterdams toneelgezelschap Ne derlandse Comedie heeft op zijn reper toire voor het nieuwe toneelseizoen negen oude werken gehandhaafd. Voorts zal uit veertien nieuwe werken: „Frank V, Opera van een Bank" van Friedrich Dürrenmatt (vertaling Alexander Pola); „Midzomer- nachtsdroom" van Shakespeare (vertaling Dolf Verspoor); „Mijnheer gaat op jacht" van Georges Feydeau (vertaling Remco Campert); „The Unattainable" van Somer set Maugham (vertaling mr L. Th. Leh- mann); „Vijand van het Volk" van Henrik Ibsen (vertaling Theun Lammertse); „Les Glorieuses" van André Roussin (vertaling Dolf Verspoor); „Les Sequestrés d'Altona" van Jean-Paul Sartre (veraling Gerrit Kouwenaar); „Sweet Bird of Youth" van Tennessee Williams (vertaling Cees Noote- boom); „Venice preserved" van Thomas Otway (vertaling Dolf Verspoor); „Mary, Mary" van Jean Kerr, „The far Country" van Henry Denker, „Andorra" van Max Frisch, „The Devils" van Aldous Huxley en John Whiting; „Juno and the Peacock" van Sean O'Casey en „La Grotte" van Jean Anouilh. Op het repertoire blijven gehandhaafd Dona Diana, De Getatoueerde Roos, Inter mezzo, Rhinoceros. Cyprienne. Kasteel van Zweden, Oom Wanja, Gijsbreght van Aemstel en Elckerlyc. Als regisseurs zuilen in het nieuwe sei zoen optreden Johan de Meester, Han Bentz van den Berg, Henk Rigters, Jan Teulings. Joan Remmelts en Ko van Dijk. Dramaturg is Theun Lammertse. Mien Duymaer van Twist en Ko Amoldi zullen gastrollen vervullen bij de Neder landse Comedie. De overige leden van het gezelschap zijn de dames: Mimi Boesnach. Femke Boersma, Kitty Courbois, Mary Dresselhuys, Marie Hamel, Lous Hensen, Elisabeth Hoytink, Kitty Janssen, Sophie Köhler-Van Dijk, Petra Laseur, Heieen van Meurs, Ank van der Moer, Adelheid van der Most, Nienke Sikkema, Thérèse Steinmetz, Jacqueline Royaards-Sandberg, Hetty Verhoogt en Ellen Vogel; voorts de heren: Tom van Beek, Han Bentz van den Berg, Jan Blok, Eli Blom. Arthur Boni, Hans Boswinkel, Philippe la Chapelle. Paul Cammermans. Hans Croiset, Ko van Dijk, Herman van Elteren, Johan Fiolet Bert van der Linden, Paul Meyer, Jurg Molenaar, Pierre Myin, Peter Oosthoek Guus Oster, Joan Remmelts, Henk Rigters Allgrd van der Scheer, Geard Schild. Will van Seist, Dick Swidde en Jan Teulings HILVERSUM I. 402 m. 8.00 NCRV. 9.30 KRO. 17.00 IKOR. 19.00 NCRV. 19.45—24.00 KRO. NCRV: 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Orgelreci tal. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Gram. KRO: 9.30 Nieuws. 9 45 Gram. 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Plechtige Hoogmis. 11.30 Gram. 11.45 Zangrecital 12.15 Buitenl. comment. 12.25 Gram. 13.00 Nieuws. 13.04 De hand aan de ploeg, leZing. 13.10 Gram. 13.40 StrijKorkest. 14.00 Kamermuz. 14.45 De vlie gende Hollander, lezing. 14.55 Gram. 16.00 Gram. 16.20 Sport 16.30 Koorzang. IKOR: 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Oecumenische zangdienst. 17.45 Men sen, lezing. 18.00 Het geladen schip, lezingen. 18 30 De Zaaier, spel NCRV: 19.00 Nieuws uit de ker ken. 19.05 Gram 19.30 Gemeenschap der heiligen, lezing. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 Gram. 20.15 Pleisterplezier, lezing. 20.30 Act. of gram 20 35 Oratoria-fragm 21.30 De kleine Johannes, hoorsp. 22.10 Gram. 22 25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22 40 Avondgebed. 22 55 Kamermuz. 23.45 Gram. 23.55 —24.00 Nieuws. HILERSUM II. 298 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.30 IKOR 11.45 VPRO 12.00 AVRO 17.00 VPRO. 17 30 VARA. 20 00—24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws en postduivenberichten. 8.18 Gevarieerd progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 Voor de jeugd. IKOR: 10.30 Ned. Herv. kerkd. VPRO: 11.45 Berichten uit de ker ken, lezing. AVRO: 12.00 Gram. 12.30 Meded. en eventueel postduivenber. 12.32 Gram. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Mede delingen of gram. 13.20 Verz.progr voor de strijd krachten. 14.00 Boekbespr. 14.20 Die Walküre, opera. (Bayreuther Festspiele 1961). 15.50 Vijf hindernissen, lezing 16 05 Lichte muz. 16.30 Sport- revue. VPRO: 17 00 Nieuwe wegen.., lezing. 17.15 IsraëlNederland, gesprek. VARA: 17.30 Voor de eugd. 17.50 Nieuws, sportuitsl. en sportjournaal. 18.30 Gram. 19.30 Cabaretprogramma. AVRO: 20 00 Nieuws. 20 05 Amus.muz. 20 45 Bij ons thuis, ge sprek 20.55 Gevar. progr 22.00 Holland Festival 1961: Sopraan en piano. 22 30 Nieuws en meded. 22.45 Act. 23.00 ang en hammondorgel. 23.15 New York calling. 23 20 Dansmuz 23.55 24 00 Nieuws. BLOEMENDAAL. 245.3 m - 1223 kC/. 9.30 ds. M. W. J C. de Kluis. Santpoort. 11 00 ds. P. Heinen, Utrecht - dienst voor belangstel lenden. 14 45 Kinderdiest. 13.30 ds. C. Goeman, Haarlem. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.15 Amus.muz. (Om 12.30—12 35 Weerber.). 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Opera- en belcantoconc. 15 30 Sport. 17.00 Sportber. en nieuws. 17 05 Lichte muz. 17.50 Gram. 18.00 Pianomuziek. 18.30 Godsd. uitz. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22 15 Gram. 23.00 Nieuws. 23.05 Gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24 00 NCRV. .NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram 7.30 Gewijde muz. 7.50 Het brood des levens, meditatie. 8.00 Nieuws. 8 15 Radiokrant 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.20 Gram. 11.05 Viool en piano. 11.35 Voordr. 11.55 Lichte muziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12 53 Gram of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lich te muz. 13 40 Gram. 14.00 Gram. 14.55 Gram. 15 30 Vocaal ens. 16 00 Bijbeloverdenking. 16.30 Fil- harm. sextet 17 00 Voor de kleuters. 17.15 Lichte muz. 17 40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.Volks lectuur in Suriname, door drs M. D. Thijs. 18.00 Orgelspel. 18 30 Oude muz. 19.00 Nieuws en weer ber. 19 10 Lichte muziek 19 30 Radiokrant. 19.50 Koper-ork. 20 10 Gram. 21.00 Rondetafelgesprek over boeken 21 20 Klass. muz. 22.10 Gram. 22.15 Amus.muziek. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber 22.40 Avondoverdenking. 22 55 Boekbespr. 23.05 Jazz muziek. 23 35 Gram. 23 5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24 00 AVRO. AVRO: 'i 00 Nieuws. 7 10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9 00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10 00 Gram. 11.00 Voordr. 11.15 Kamerork. en sol. 12 00 Zang en piano. 12.20 Voor het plat teland. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13 30 Metropole-ork. 14.00 Bariton en piano. 14 25 De dwazen van San Julia hoorspel (herh.). 16 00 Gram. 17 30 Gram. voor de jeugd. 18.09 Nieuws. 13 15 Pol. lezing. 18.25 Promenade orkest en solist 19.05 Pianorecital. 19 30 Voor de jeugd 20 00 Nieuws. 20.05 Lichte muz. en voordr. 20.50 Het kasteel van Gaasbeek in kransen van kastelen lezing 2105 Gram. 21.30 Jazzmuz 22 00 Vocaal ens 22 30 Nieuws en beursber 22 45 Act. 23.00 Gram 23 15 Gram. 23 5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws 12.03 Gram. 12 30 Weerber. 1235 Voor de landbouwers 12 42 Gram 12 50' Beursber. ÏT.OO Nieuws. 13 15 Gram. 14 00 Ork conc. 15.10 Operettemuziek. 16 00 Nieuws 17 10 Gram. 17 30 Idem. 18 20 Voor de soldaten. 18.50 Gram 18 00 Nieuws. 19.40 Gram. 20 00 Ork conc. 21 30 Gram. 22.00 Nieuws 22 15 Gram. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR ZATERDAG NTS: 15 00—17 00 Eurovisie: Rep van de Ser pentine Regatta te Londen NCRV: 17 00 Voor de kinderen NTS 17 3017 40 Jeugdjournaal 20 00 Journ en weeroverz NCRV- 20 20 Memo 20 30 Filmprogr 20 55 Europese zang en muziek 21 20 Licht progr 21 50 Spaanse zigeunerdansen. 22.IQ Dagsluiting. VOOR ZONDAG VARA: 20 00 Achter het nieuws 20.15 Nederl liedjes 20 50 De wereld van vandaag, lezing. 21 00 Speelfilm. 21 25 Loosdrecht Jazzconcours 1961. NTS: 22.00—22.30 Sport in beeld. VOOR MAANDAG NTS: 20 00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20 20 felevizier 20 30 Amateurprogr. 21.20 Documen taire film. 21 40—22.05 Balletprogramma. Violetta viel flauw. De Ïtalo-Ameri- kaanse coloratuur-sopraan Anna Moffo, is vrijdag tijdens haar optreden in het opera gebouw La Fenice in Venetië flauwgeval len. Zij moet als Violetta in Verdi's „La Traviata" volgens het libretto na het be gin van de tweede akte op een sofa flauw vallen. Haar tegenspeler, de Amerikaanse bariton Robert Merrill, had aanvankelijk niet in de gaten dat Anna Moffo, en niet Violetta, d or een flauwte was bevang' De arts van >t huis behandelde de so- orarn. waarna het stuk kon worden her vat en \nna Moffo een ervaring rijker 1 vei '"n HET ROTTERDAMS TONEEL opent het nieuwe seizoen met „Genousie" van René de Obaldia in een bewerking van Max Nord. De première heeft eind augustus of begin september plaats. De regie heeft Luc I.utz. De Parjjse première door het Théatre National Populaire van Jean Vilar is indertijd door onze correspondent in Parijs vooral om de vertolkingen geprezen. In de tweede helft van september wil Rotterdams Toneel de première geven van „A man for all seasons" van Robert Bolt, een van Engelands meest gespeelde en interessantste moderne auteurs (ook Theater heeft een stuk van hem op het programma). Pim Dikkers voert de regie, Hans Andreus verzorgde de vertaling. Ton Lutz vertolkt in dit stuk de rol van Thomas More, Steye van Brandenberg die van Cromwell, Ton Kuyl is Richard Flink, Enny Mols-De Leeuwe is Alice More, Ine van der Molen debuteert als de dochter van More. GUUS HERMUS debuteert als regisseur bij Rotterdams Toneel met „Period of ad justment" van Tennessee Williams in be gin november. Eind november volgt de première van mr. Evert Straat's verta ling van Oedipus van Sofokles, met Max Croiset in de titelrol en Enny Mols-De Leeuwe als Iokaste. Omstreeks Kerstmis volgt het door Luc Lutz vertaalde blijspel „Boeing Boeing" van Mare Camoletti. Be gin 1962 speelt Guus Hermus de titelrol van „Cyrano de Bergérac" van Rostand, ver taald door Ben Royaards. Ton Lutz heeft de regie. „Die Ehe des Herrn Mississippi" van Dürrenmatt is voor Rotterdams Toneel vertaald door Dolf Verspoor. De regie heeft Georges Vitaly, die ook de Parijse voor stelling regisseerde. Voorts speelt Rotter dams Toneel het nieuwe toneelstuk van G. K. van 't Reve „Commissaris Fenne- dy". VERDER ZAL EEN KEUZE worden ge maakt uit onder andere „Le Moulin de la Galette" van Achard, „Refer to Drawer" van George Ross en Campbell Singer. Het gezelschap zal in het komende seizoen vijf televisie-uitzendingen verzorgen. De werkgroep Rotterdams Toneel opent het seizoen in september met „Einer von Uns" van Michael Mansfeld, in de ver taling en regie van Onno Molenkamp. Voor „The Connection" zijn nu de opvoerings rechten verkregen. Als dramaturgisch en muzikaal adviseur van Rotterdams Toneel is aangesteld de heer D. Leutscher.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7