HET WEER Pantserwagens en volkspolitie snijden vluchtwegen af Grensgangers z ijn zonder werk Buien Incident aan de sectorgrens 46e JAARGANG NUMMER 238 MAANDAG 14 AUGUSTUS 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I V "1 1 T TK^ T Verschijnt dagelijks beh. zon en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I TTl I T 1 ll Pf V ij li iCl 11 L Monnemen. p week 59 c, p. kwartaal 7,65, Telef. adm 54S7, chef bezorging tot 7 7519. 1 \J 1 1 1 \JL 1 VA W 1 W V W 1 SmA. A, JL I» (ranco per poat 8,15. L»e Telef redactie 5389, na kaotooru,® 5t»0. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING verkrilgb^ Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. r o jo Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije fcW MORRIS 'êeforéijou Snif! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Aan het strand: Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten I, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien4 In deVishal en op zee4 Kunst 4 Uit stad en omgeving4, 5 Panda en andere beeldverhalen.7 Feuilleton 7 Economisch nieuws8 Beurs Scheepsberichten 8 Sport9, 10, 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Dat waren de besluiten, de uitvoerin ervan liet niet op zich wachten. Van de tachtig doorlaatposten tussen de sectoren werden er slechts dertien opengelaten, de anderen werden 's nachts door het opbre ken van de straten en het plaatsen van betonpalen en prikkeldraadversperringen gesloten. Het verkeer tussen de westelij ke en oostelijke sectoren met de U-Bahn en de S-Bahn werd in feite afgesneden. Al leen het station Friedrichstrasse in de oostsector bleef voor verkeer tussen de sectoren geopend. Maar men moest daar overstappen en door een hele serie politie controles gaan. Aangezien er nog geen speciale toestemmingen door de volkspo- litie wEiren verleend, kwam er geen enke le Oost-Berlijner meer door. Tenslotte leg de het Ulbricht-regime een ijzeren cordon langs de sectorengrens van politie, infan terie, artillerie, pantserwagens en „be- triebskampgruppen", para-militaire strijd groepen in grijs-bruine overalls, die offi cieel tot taak hebben de volkseigen be drijven te beschermen. Dat was het beeld, dat de West-Berlij- ners te zien kregen, toen zij opgeschrikt door radioberichten over het afgrendelen van de sectorengrens 's morgens naar de doorlaatposten gingen. De Brandenburger Tor was nog open, maar de Potsdammer - platz was afgesloten en leek op een leger kamp. In de loop van de dag stroomden de West-Berlijners per auto naar Oost- Berlijn. Want hoewel de maatregelen van de D.D.R.-regering tegen westelijke sub versieve activiteit gericht heette te zijn, mogen „vredelievende" Westberlijners, Westduitsers en buitenlanders wel naar Öost-Berlijn. Het lucht-, weg- en treinver keer van West-Duitsland naar West-Ber lijn is evenmin aan beperkingen onderhe vig gesteld. Alleen de Oost-Duitsers en Oost-Berlijners wordt het dus met bajo netten en prikkeldraad onmogelijk ge maakt om zich in West-Berlijn aan „scha delijke invloeden" bloot te stellen. Dat de maatregel in werkelijkheid niet tegen wes telijke agitators zijn gericht, maar uitslui tend tegen de 50.000 grensgangers, Oost- Berlijners die in West-Berlijn werken, en vooral tegen de steeds zwellende vluchte lingenstroom, is duidelijk. Van zaterdag ochtend tien uur tot zondagochtend tien uur kwam in het vluchtelingenkamp Ma- rienfelde het record-aantal van 3190 vluch telingen uit het oosten aan. Toen, in de loop van de ochtend, slonk de stroom: tus sen tien uur 's ochtends en vier uur 's mid dags waren het er slechts 800. En die had den moeilijke uren beleefd. Zij waren over kanalen gezwommen, over de spoorlijnen geklommen of tussen de ruïnes van de sec torengrens doorgeslipt. Gisterochtend zag ik nog een vijftal mensen vluchten in het park tussen de Potsdammerplatz en de Brandenburger Tor. De volksarmee was bezig daar een hek van kippegaas en prikkeldraad op te rich ten. Oost-Berlijners, die zich als zondags wandelaars voordeden, drentelden voor zichtig door de open plaatsen, tussen de Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Aanhou dend koel Volledige weerrapporten op pagina twee Een sombere en teleurstellende zondag bracht overdag van Hoek van Holland tot Bergen aan Zee 1 tot 2 mm regen, in Den Helder 12, op Texel 8 en op Vlieland 15 mm regen. Ook morgen is het wisselvallig weer met opklaringen, maar ook enkele buien bij een te koele, vrij krach tige westenwind. Overdag 17 a 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: De onstabiele wes telijke luchtstroom duurt voort. soldaten door, naar de overkant van de Ebertstrasse, waar een menigte West- Berlijners stond te wachten. De Oostduit- se soldaten deden of zij er niets mee te maken hadden, hun ijver bij het' oprichten der versperringen en bij het controleren was trouwens opvallend gering. Zij lieten zich ook stoicijns door sommige West-Ber- lijnse jongemannen uitjouwen, grinnikten alleen een beetje schaapachtig terug. Maar sommige Oost-Berlijners merkten het gat in deze afzetting te laat. Een jongen in een regenjas wandelde doodze nuwachtig heen en weer en wiste voortdu rend met zijn zakdoek het zweet van zijn handen. Op twintig meter afstand was voor hem de vrijheid. De West-Berlijners aan de overkant van de straat wilden hem wel naar zich toe kijken, maar niemand durfde te roepen: „Kom toch". Toen ging vlak voor hem opeens het gaashek omhoog en een compagnie van de volkspolitie met machinepistolen posteerde zich op afstan den van twintig meter van elkaar midden op straat. Voor die jongen, zoals voor dui zenden anderen, was het te laat. In Oost-Berlijn zelf, waar ik gisteren de hele dag heb rondgereden, werd het af snijden van de ontsnappingskansen met voorzichtigheid en gelatenheid ontvangen. Aan de grens van de oostzone en de oost sector, in Schönefeld, was de bewaking niet versterkt. De Oostduitse bevolking gaf gehoor aan het verzoek van haar regering om voorlopig Oost-Berlijn niet te bezoe ken, zulks niet zozeer uit gehoorzaamheid aan Ulbricht alswel uit de overweging, dat de luchtwegen in Berlijn zelf toch afgesne den zijn. De stad bood verder het norma le beeld van de zondag, weinig politie, weinig troepen, geen speciale maatregelen en normaal wandelende gezinnen. Maar helemaal zonder tegenspraak van de be volking ging het toch niet: voor het sta tion van de voorstad Schöneweide hoorde ik een heftige woordenwisseling tussen een paar jongemannen en twee S.E.D.-ers. De jongens zeiden openlijk dat zij deze nieu we maatregelen een aanslag op hun vrij heid vonden en zij spraken als hun me ning uit, dat het in West-Duitsland beter was dan in Oost-Duitsland. Maar zo gauw zij rake argumenten gebruikten, werden zij door de partijmannen van provocatie be schuldigd. Het laatste woord had een po litieman, die tenslotte de namen en adres sen van de jongens opschreef. Soortgelijke discussies kon men in Oost- Berlijn ook horen langs de sectorengrens, waar de bevolking was samengestroomd om naar de militaire afzettingen te kijken. Op iedere straathoek hadden agitators van de S.E.D. het in debatten aan de stok met mensen, die hun kritiek niet konden be dwingen. Het waren vooral zeer jongen en zeer ouden, die de niet geringe moed hadden om te protesteren, de mensen van middelbare leeftijd luisterden doorgaans somber en zwijgend toe. Maar de partij had getrainde debaters, die als doorslag gevend argument nog altijd de volkspolitie achter zich hadden. De Westberlijnse reacties zijn tot nu toe zeer bezonnen geweest. Er werd hier en daar tegen de Vopo's gejouwd, maar de Westberlijnse politie, die met luidspreker wagens langs de sectorengrens patrouil leerde, maande de bevolking met succes tot kalmte. Ook de officiële Westberlijnse houding getuigt van tact en voorzichtig- Berly'n is thans definitief in twee stukken gesneden Ds. Peter Marshall: Help ons Heer, wanneer wij het goede willen doen maar niet weten wat het is. Maar help ons vooral, wanneer wij heel goed weten wat wij zouden moe ten doen en er geen zin hebben. De „kwestie-Berlijn" is in een nieuw stadium gekomen; het Oostduitse regime heeft, ongetwijfeld met goedvinden en wel licht op last van het Kremlin, de con sequenties getrokken van de voor Oost- Berlijn en Oost-Duitsland politiek èn eco nomisch funeste ontwikkeling die voort vloeide uit de massa-emigratie naar het Westen. Dat dit voor het communisme, en in het bijzonder voor het regime-Ulbricht, een ernstige nederlaag betekent valt niet te ontkennen. En terecht kan het Wes ten er dus een overwinning in zien voor de democratisch-kapitalistische vorm van samenleving, die voor zóveel Oostduitsers zóveel aantrekkelijker bleek dan het com munistische systeem dat er tenslotte bar ricades moesten worden opgericht om hen thuis te houden. Het belang van die overwinning voor het Westen moet danook, vooral wat het psychologische effect ervan betreft, beslist niet worden onderschat. Maar dat wil hoe vreemd dit ook moge klinken toch niet zeggen dat het Westen nu veel reden tot juichen heeft. Want de nieuwe situatie heeft de spanning in en om Ber lijn opnieuw verhoogd en die verhoogde spanning schept ook weer niéuwe gevaren voor de wereldvrede. De „demonstraties" die na de sluiting van de sector-grens aan beide kanten van de versperring hebben plaatsgevonden, hebben tot dusver niet veel om het lijf gehad. Maar als de bevolking van Berlijn, hetzij van de oostelijke óf van de weste lijke sector, haar kalmte zou verliezen en daarvoor is juist bij Berlijners niet zo heel veel nodig dan zouden er wel eens emotionele uitbarstingen kunnen ko men die tot ernstige incidenten konden lei den. En bij de nu heersende spanning is het zeer de vraag of de toestand, in zo'n geval de regeringsleiders niet uit de hand zou lopen en of zelfs de in Washington en Moskou aanwezige afkeer van een nieuwe wereldoorlog nog zou kunnen verhinderen dat de twee machtigste mogendheden in een gewapend conflict werden betrokken. Maar in dit nieuwe stadium zijn er ook nog andere gevaren. De communistische schending van de vier-mo^endheden-over een komst inzake het vrije verkeer in Ber lijn zal de bereidwilligheid van de Wes telijke regeringen om nieuwe onderhande lingen met Moskou te beginnen bepaald niet hebben verhoogd. Anderzijds was de noodzaak om zo demonstratief een einde te maken aan de massale uittocht van Oostduitsers ontegenzeglijk een bittere pil voor Kroesjtsjev en onder die omstan digheden zal hij minder dan ooit geneigd zijn, inzake zijn eisen betreffende de „kwestie Berlijn" en de erkenning van het Oostduitse regime water in de wijn te doen. Aldus zijn Oost en West nog weer scher per en onverzoenlijker tegenover elkaar komen te staan dan tevoren. De mogelijk heid tot onderhandelen is kleiner geworden en de kans op succes van zulke onderhan delingen, als ze al zouden worden gevoerd, nog geringer dan die een paar dagen gele den was. En toch, ondanks dit alles, blijft onder handelen de enige methode waarmee de huidige spanning kan worden bezworen. Noch protesten, noch dreigementen kunnen de „kwestie Berlijn" uit de wereld helpen of zelfs maar de spanning doen afnemen. Onderhandelen heeft onder de huidige om standigheden echter alleen zin indien het Westen zich niet weer bepaalt tot een hou ding van „laten we eens horen wat Kroesjtsjev te zeggen heeft" (waarop dan altijd weer volgt: „hij had niets nieuws aan te bieden"), maar als het Westen zelf met frisse ideeën, met eigen initiatieven die onderhandelingen aanpakt. Helaas heeft men tot nu toe in het Westelijke kamp nog weinig omtrent frisse ideeën en eigen initiatieven horen verluiden. Van het allergrootste belang bij dit al les is ook, dat de Duitsers (ook en vooral de leidende Duitsers) zich nu eens reali seren dat alle moeilijkheden van nu voort komen uit de door Duitsland ontketende oorlog en dat de „kwestie Berlijn" groten deels een uitvloeisel is van de welwillende houding die de overwinnaars ten aanzien van de verslagen vijand hebben aangeno men. Als Oost èn West de volledige conse quenties hadden getrokken van Duits- lands onvoorwaardelijke overgave zou er thans geen Berlijns probleem bestaan. In dien de Duitse politici daar in deze dagen eens aan wilden denken, zouden zij zich wellicht minder laten verleiden tot het misbruiken van de huidige situatie voor verkiezingspropaganda, die onder deze omstandigheden gemakkelijk in (zij het dan indirecte) oorlogspropaganda kan ont aarden. Advertentie (Van onze reisredai BERLIJN, 14 augustus. Aan beide kanten van de Brandenburger Tor, symbool van de gespleten stad Berlijn, hebben gisteren twee mensenmenigten elkaar de hele dag aan staan staren. Aan de kant van de Tiergarten de West berlijners in hun zondagse kleren: nieuwsgierig, veront waardigd, bezorgd. Op Unter den Linden stonden de Oost- berlijners: verlaten, somber, hun woede af en toe even de vrije loop latend in gesprekken op de straathoeken. En tus sen die twee menigtes in stonden de pantserwagens, de prikkeldraadversperringen, de met machinepistolen en kara bijnen gewapende volkspolitie en volksarmee, waarmee het Oostduitse regime van zijn staat sinds zondagnacht twee uur een concentratiekamp heeft gemaakt. Wat gevreesd werd, maar niet werkelijk verwacht, was gebeurd: Oost-Berlijn en Oost-Duitsland zijn afgegrendeld. West-Berlijn is voor de ar W. L. Brugsma) Oostduitsers een verboden stad geworden. Vijftigduizend grensgangers zijn van hun werk in West-Berlijn afgesneden. Voor de vluchtelingen is de deur op slot gegaan. West- en Oost-Berlijn hebben gisteren een verbijsterd ontwaken ge kend. De Oostberlijners kregen eerst twee proclamaties te zien. Eén was een verklaring van de staten van het verdrag van Warschau: het oostblok stelde de D.D.R. voor om maat regelen te nemen, die de „westelijke subversieve acties" tegen de socialistische landen onmogelijk zouden maken en om Berlijn een betrouwbare bewaking zouden leggen. De andere was een besluit van de regering van Oost-Duitsland om inderhaast op dat voorstel in te gaan: zolang West-Berlijn niet tot „een vrije gedemilitairiseerde stad" is geworden, mogen burgers van de D.D.R. er niet meer zonder speciale toestemming van de volkspolitie naar toe. Berlijn is vanochtend ontwaakt onder een troosteloze motregen, die neerdruipt over de versperringen, die oost en west van elkaar scheiden. Nadat gisteravond bij de Brandenburger Tor incidenten hadden plaatsgegrepen, die een moment uit de hand dreigden te lopen, hebben de Oostduitsers de bewaking van de sectorengrens nog verscherpt. In de grijze straten van Oost-Berlijn staan nu ook tanks van de volksarmee, Russische T-34, hun lange lopen naar het westen gericht. De stad was vanochtend rustig. De 50.000 grensgangers zagen echter de weg naar hun werk in West-Berlijn af- Oost-Berlijners debatteren met S.E.D.- propagandisten over de juistheid van de afsluiting van hun stadsdeel. De dreigende Vopo's hebben het laatste woord. gesneden. De Westberlijnse ochtend bladen hadden zes tot acht pagina's ad vertenties van grote bedrijven, die om nieuw personeel vragen De grootste spanning heerste gister avond aan de Brandenburger Tor, waar een menigte van 30.000 Westberlijners zich verzameld had. Zij moesten toezien hoe VOPO-commando's met de bajonet op het geweer de Oostberlijners tot Unter den Linden terugdreven. De Westberlijners, waarvan sommigen fakkels droegen, zongen het Westduitse volkslied „eenheid, recht en vrede" en hieven spreekkoren aan: „Berlijn blijft vrij", „Hang Ulbricht op". Toen de mas sa Westberlijners begon op te dringen, openden de Vopo's de kranen van hun wa terkanonnen, gepantserde voertuigen met grote watertanks, die in Oost-Duitsland worden gebruikt om relletjes de kop in te drukken. Knuppelaars Een Oost-Berlijner, die gisteren op de dag het geweer van een Vopo had afge pakt, kreeg op Westberlijns gebied een ba jonetsteek van een achtervolger. Bij de Warschauer Brücke werd een groep protes terende Oost-Berlijners met geweerkolfsla gen uiteengejaagd. Een Vopo, die zich op Westberlijns gebied waagde, werd door een menigte Westberlijners neergeslagen. Elders joegen Vopo's een groep jonge Westberlijners, die tot aan het prikkel draad was opgedrongen, met traangas, knuppelslagen, en oefenhandgranaten uit een. Een half uur later schoten Vopo's een Oostberlijner neer die probeerde te vluch ten. Tot laat in de avond moest de volks politie in Oost-Berlijn steeds weer prote sterende groepen Oostberlijners met gum miknuppels en kolfslagen uiteen jagen. Oostduitse Vopo's bezig met het oprichten van prikkeldraadversperringen op de Potz- dammerplatz, een van de doorgang en tussen Oost- en West-Berlijn. Een vader, wiens zoontje in West- Berlijn logeerde, en die toestemming kreeg van de Vopo's om hem op te halen, rent met zijn kind over de sectorgrens terug naar Oost-Berlijn. heid. Burgemeester Willy Brandt, gister ochtend vroeg in allerijl van zijn verkie- zingstoernee door West-Duitsland terugge keerd, confereerde eerst met de Westber lijnse senaat en vervolgens met de ge allieerde commandanten. In de namiddag had hij, duidelijk vermoeid en gedepri meerd, een persconferentie bijgewoond en in de vroege avonduren presideerde hij een bijzondere zitting van het Berlijnse Huis van Afgevaardigden. Brandt sprak van de verontwaardiging van Berlijn over het feit, dat Ulbricht van de D.D.R. een gevangenis heeft gemaakt door een fla grante schending van de vier-mogendhe- denovereenkomsten over Berlijn en de be sluiten uit 1949 van de grote vier over het vrije verkeer na de Berlijnse blokkade. Hij zei dat een energiek protest van de westelijke geallieerden zeker nodig, maar tevens niet genoeg zou zijn en hij ge waagde van de noodzaak tot progressieve represailles. Hij achtte het niet uitgeslo ten, dat hij zelf een bezoek aan Oost- Berlijn zou brengen en kondigde ook een massale protestbijeenkomst in West-Ber lijn aan voor de komende dagen. Op de zitting van het Huis van Afgevaardigden begroette hij de daar aanwezige geallieer de commandanten met de woorden: „Zij zijn onze vrienden, die met ons in een en hetzelfde schuitje zitten". Hij vroeg om de solidariteit van West-Duitsland en zei ten slotte: „De betonnen palen met de prik keldraad-versperringen zijn midden in het hart geramd van de Duitse eenheid. Het westen moet eisen, dat deze wederrechte lijke maatregelen ongedaan worden ge maakt". i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1