Meerderheid SER voor vorming van een vereveningsfonds AGENDA 3 Weer tal van kettingbotsingen op de wegen rondom Utrecht Ontploffing veroorzaakte enorme ravage in Arnhem Z°'nzmm win! jemv halve mhv! AOW zou aangepast dienen te worden Waardevastheid niet te verwezenlijken Zweeds schip met smeulende lading in Rotterdam Totaal 11 doden in het verkeer A™,, NATUURLLJo Sschröder Jonge vrouw uit Hillegom in Bergen omgekomen Dit jaar geen telling meer| van strandbezoekers W Bejaarde man gedood bij poging <een projectiel te demonteren Koel en buiig mm Va h MAANDAG 14 AUGUSTUS 1961 c DE BEDRIJFSPENSIOENFONDSEN Belgisch-Nederlandse vlootdagen in Antwerpen Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk Kerkelijk nieuws Boerderij bij Leeuwarden door brand verwoest ANSEN LEREN? RAAMSINGEL 16 TELEFOON 02500-11045 UITSLUITEND VOOR R.K. De inschrijving van nieuwe en gevorderde leerlingen dagelijks van 3—6 en van 7.30—10 uur. Prospectus wordt op aanvraag gratis en vrijblijvend toegezonden. ■Ni 53 1 De Sociaal-Economische Raad heeft aan de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid advies uitgebracht over diens vraag, „of het niet mogelijk zou zijn de pensioenen welke ontleend worden aan de bedrijfspensioenfondsen, geheel of voor een deel, een zelfde „waardevastheid" te verschaffen als ten aanzien van het bodempensioen krachtens de Algemene Ouderdomswet reeds het geval is De Raad is tot de conclusie gekomen dat in het kader van c'4 huidige structuur der bedrijfspensioenfondsen géén in alle opzichten bevredigen de oplossing kan worden gevonden om te komen tot waardevaste of welvaarts- vaste uitkeringen. De raad geeft de voorkeur aan de vor ming van een „pool" van bedrijfspen sioenfondsen (een de bedrijfspensioen fondsen overkoepelend vereveningsfonds), waarin op basis van een omslagstelsel aanvullende waardevaste en eventueel welvaartsvaste uitkeringen kunnen wor den gedaan (eenzelfde basis derhalve als die voor de A.O.W.). Een minderheid van de S.E.R. meent dat de welvaartsvastheid van een bedrijfs- pensioen in redelijke mate wordt bena derd door het handhaven van het kapitaal dekkingsstelsel door autonome bedrijfs pensioenfondsen. Deze moeten dan door een bepaalde premiepolitiek en beleg- gingspolitiek trachten zodanig inkomsten te verwerven dat de in uitzicht gestelde pensioenen zoveel mogeiljk waardevast blijven. De raad is verder van oordeel dat nog andere specifieke maatregelen om het to taal van de oudedagsvoorzieningen voor een groter deel waardevast en zo moge lijk welvaartsvast te maken het'best kun nen worden getroffen in het verband van de Algemene Ouderdomswet. De Algeme ne Ouderdomswet is, naar het oordeel van de S.E.R., zowel wat betreft het daar aan ten grondslag liggende systeem, als het daarbij behorende apparaat hiervoor bij uitstek geschikt. De A.O.W. is juist met het oog op de in het geding zijnde doelstellingen zo geconstrueerd. De S.E.R. komt aldus tot de conclusie dat het ge wenst is te streven naar een verhoging van de uitkeringen krachtens de A.O.W. De Raad stelt met nadruk dat een voort gezet beraad tot in details nodig zal blijken indien de regering de gedachtengang van verhoging van uit uitkeringen krachtens de A.O.W. zou willen volgen. De Raad stelt zich bepaaldelijk op het standpunt dat de zorg voor de oude dag primair berust bij de betrokkenen zelf. De ervaring heeft evenwel geleerd dat de individuele burgers dit niet onder alle omstandigheden kunnen. Een eventuele uitbreiding van de Algeme ne Ouderdomswet zal toch nimmer verder kunnen gaan dan tot een uitkering van het zogenaamde sociale minimum. De Raad constateert echter dat de huidige uitkerin gen beneden dat minimum liggen. Indien men er op de duur toe overgaat de A.O.W. de door de Raad bedoelde omvang te ge ven, zal het resultaat tevens zijn dat voor een groot deel der bevolking een afdoende ouderdomsvoorziening is verkregen. De wijziging van het karakter als bo demvoorziening maakt het noodzakelijk al le aspecten van de verzekering te bezien. Dit geldt met name voor de premie-voor- waarden. Ook zal de regeling der verhou ding van de uitkeringen aan ongehuwden en echtparen krachtens de A.O.W., moeten worden bestudeerd, bovendien dient te worden onderzocht het vraagstuk van pen sionering van werknemers vóór de 65-ja- rige leeftijd. De raad meent dat het eventueel tot stand brengen van de wijzigingen in ieder geval gedeeltelijk dient te geschieden. Daarbij zal tevens een oplossing moeten worden gevonden voor de liquidatie van het onderdomsdeel van de invaliditeits wet. Een grote minderheid van de Raad meent dat de bepleite maatregel inbreuk maakt op de bij het invoeren van de AOW aanvaarde synthese en dat de door de meerderheid van de Raad aanbevolen op- lossing het niet mogelijk maakt de be- drijfspensioenen waardevast te maken. De door de Raad aanbevolen oplossing heeft, naar het inzicht van deze minderheid, be- trekking op een geheel ander probleem en wel dat van de bejaarden die naast het pensioen van de A.O.W. geen of slechts weinig andere inkomsten uit pensioen ge nieten. De minderheid meent dat het bodem pensioen ingevolge de volksverzekering en het aanvullende bijzondere pensioen tesa- men een totaal redelijk pensioen zullen moeten garanderen. Gezien de ontwikke ling van de bijzondere pensioenvoorzie ningen mag, volgens de minderheid, wor den verwacht dat het realiseren van een redelijk totaalpensioen in de naaste toe komst tot de reële mogelijkheden behoort Van 8 tot 11 september zal een Belgisch Nederlands vlooteskader een officieel be- zoek aan Antwerpen brengen. Het Belgi sche smaldeel van het eskader zal bestaan uit het kustescortevaartuig „De Brou wers" en de mijnenvegers „Artevelde en „Van Haverbeke", en het Nederlandse smaldeel uit de kruiser „De Zeven Pro vinciën" en de onderzeebootjagers „Rot terdam" en „Friesland". De schepen zullen elkaar in de vroege ochtenduren van vrijdag 8 september op de rede van Vlissingen ontmoeten, van waar de gezamenlijke tocht naar Antwer pen zal beginnen. Tijdens dit vlootbezoek in Benelux-ver- band zullen de schepen in Antwerpen voor het publiek ter bezichtiging toegankelijk zijn. In Antwerpen zal een taptoe worden ge houden. De Nederlandse Marinierskapel en die van de Belgische zeemacht zullen op de Grote Markt in Antwerpen een con cert geven. De stad Antwerpen en de Nederlandse vereniging aldaar bieden de officieren eeh bal aan. Verder zullen sportwedstrijden worden georganiseerd. Het gemeentebe stuur van Antwerpen biedt aan delegaties van officieren, onder-officieren en man schappen een receptie aan. Op zondag 10 september zal de Nederlandse minister van Defensie, ir. S. H. Visser, aanzitten aan een door zijn Belgische ambtgenoot Segers aan boord van „De Zeven Provin ciën" aan te bieden lunch. Tot de overige gasten behoren de Bel gische en Nederlandse stafchefs van de marine. c Vleeshal: vandaag 20 u.: orgelbespeling door Albert de Klerk. Grote Kerk: dinsdag 20 u.: orgelconcert door Albert de Klerk. Werken van Louis Marchand, Scarlatti, J. S. Bach, César Franck en Duruflé. Concertgebouw: dinsdag 14.30 u.: Pop pentheater Merlijn met „De Chinese draak" BIOSCOPEN Cinema Palace: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Venetië, de maan en jij", a.l. Dagelijks 10.30 u. (beh. zondag): Vakantieprogram ma. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u.: (dinsdag 14 en 20 u.): „De zigeunerprinses", a.l. Lido Theater: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Rilling", 18 j. Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „Hands up, FBI", 14 j. Minerva Theater: vandaag en dinsdag 14.30 en 20.15 u.: „De Chaplin Revue", a.l. Rembrandt Theater: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Teenagers Love", 14 j. Dagelijks 10.30 u.: „In het paleis van de waterkoning", a.l. Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u.: „De onzichtbare tegenstander", 14 j. Studio Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „De brave soldaat Schwejk", a.l. Dagelijks 10.30 u.: (beh. zondag): „Dik Trom en het cir cus". Theater Monopole (Zandvoort): 14.30 u.: „Helden op sokken", a.l., 19 en 21.30 u.: „Met een miljoen de wereld rond", a.l. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal en Vishal (Grote Markt): Tot 16 aug. 1017 en 2022 u. (dinsdag 19 22 u.) „Nederlandse orgelpracht". Dage lijks 13.15 u. rondleiding. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland): Tot 2 sept. expositie van plastieken van Tjeerd Visser en tekeningen en schilde rijen van Cór VisserVan der Woude. 917 u., ma., woe. en vr. ook 1820 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 sept. expositie van aquarellen en tekeningen van Van Looy en tijdge noten, 1017 u„ zondag 1417 u. Kunstzaal in 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein) tot 1 sept. expositie van gra fiek van Jan Forrer. Dagelijks 1022 u. DIVERSEN Wüstelaan 32, Santpoort: Tot 20 aug. 20 u.: Kindercircus Bas. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 11 aug.). MAANDAG 14 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „Der Bettelstudent". Rex Theater, 20 u.: „De snertsoldaat". Felison, Heidestraat. 1417 u.: Tentoon stelling „Schilders rondom IJmond". DINSDAG 15 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „Der Bettelstudent". Felison, Heidestraat. 1417 u.: Tentoon stelling „Schilders rondom IJmond". Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. MAANDAG 14 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Een avond aan het strand". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Bande loos" W. B Theater, 20 u.: „Per valscherm de hel in". DINSDAG 15 AUGUSTUS Kennemer Theater: „Een avond aan het strand". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Bande loos" W. B. Theater: géén voorstelling. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Schiermonnikoog (toez.): E. J. Alberts, kand. te Amsterdam: te Blijs: L. J. van der Kam te Berkenwoude. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Alphen aan de Rijn: G. Blom te Meerkerk. Aangenomen naar Stads kanaal: H. Biesma. kand- te Lisse, die be dankte voor Aalsmeer. Almelo, Broek op Langendijk. De Krim. Franeker. Haam- stede-KerJ^werve In de nacht van zaterdag op zondag is aan de rand van Leeuwarden een boerde rij, eigendom van de heer G. S. de Vries, totaal uitgebrand. De heer De Vries ont dekte de brand toen hij naar bed wilde gaan. Het vuur greep zo snel om zich heen dat van de inboedel bijna niets kon wor den gered. De brandweer van Leeuwarden kon weinig uitrichten tegen de vlammen zee, die in de grote hoeveelheid hooi gre tig voedsel vond. De bewoners van de boerderij konden zich in veiligheid stellen. Bij de heer en mevrouw De Vries logeerde een schoon zoon met zijn gezin, die in Abadan in Iran wonen en met verlof in Nederland zijn. Over de oorzaak van de brand bestaat nog geen zekerheid. Deze kan door hooi- broei of kortsluiting zijn ontstaan. De heer De Vries is verzekerd. Gemak diende inbrekers. In Den Haag zijn inbrekers een fabriek binnengedrongen met behulp van een ladder die schilders hadden achtergelaten op het terrein. Toen ze eenmaal binnen waren vonden zij snij branders, waarmee zij de brandkast open sneden. Met 1900 gulden zijn zij verdwenen. De Zweedse kustvaarder „Madeline" die vijf dagen heeft rondgevaren met een I smeulende lading, is in de Rotterdamse haven aangekomen. De Rotterdamse brandweer stelde onmiddellijk een onder zoek in. Diep in beide ruimen zitten in de 600 ton vismeel kleine vuurhaarden. Het schip loopt weinig gevaar. De lading zal worden gelost onder toezicht van de brand weer. De brand in het schip brak dinsdag uit I op de Atlantische Oceaan. Doordat de radio onklaar was geraakt kon niet om assisten tie worden gevraagd. De kapitein besloot toen naar Penryn aan de Engelse zuidwest kust te gaan. De havenbrandweer van Pen- ryn kon het vuur enigermate beperken, maar de haven was er niet op ingericht de I lading vismeel, jute en papierzakken te lossen. Het schip zette daarop met gesloten luiken koers naar de Maasstad. Twee leden van de brandweer van Pen- I ryn hebben de reis meegemaakt om te kunnen ingrijpen als dat nodig was. Zondagavond is het weer mis geweest op de rijkswegen rondom Utrecht. Het grauwe schemerige weer, natte wegen en een overstelpende drukte van terugkeren de Nederlandse toeristen en van de kust naar huis rijdende Duitsers hebben een reeks van kettingbotsingen tot gevolg ge had, die de rijkspolitie en de gemeente politie van zes uur tot omstreeks half elf handen vol werk gaven. Ook de ambulan ce-auto's reden af en aan. Bij de eerste grote botsing op de rijks weg Utrecht-Arnhem kwam de 73-jarige heer N. van de Drift uit Scheveningen om het leven. Op de brug over het Amster dam-Rijnkanaal verliet hij met zijn auto een lange file en kwam op het linker weg gedeelte in frontale botsing met de auto van de 62-jarige heer B. Lagendijk uit Bunnik. De heer Van de Drift was op slag dood. Zijn vrouw werd met een hoofdwond en een hersenschudding naar het zieken huis in Utrecht gebracht. De heer Lagen dijk en zijn 55-jarige vrouw werden zwaar gewond. Op de kluwen auto's reden nog enkele andere automobilisten in, die echter al leen materiële schade opliepen. Het leek er een ogenblik op dat het aantal beschik bare kraanwagens om de wrakken van de steeds meer verstoppende rijkswegen die uitkomen op het verkeersplein Oudenrijn weg te slepen, onvoldoende was. Zeker an derhalf uur werden honderden automobi listen de secundaire wegen en de stad Utrecht ingestuurd om dit belangrijke knooppunt in de oost-west en noord-zuid verbinding vrij te maken. Tussen Bodegraven en De Meern werd bij een botsing de 44-jarige heer J. W Pannebakker uit Vreeswijk vrij ernstig gewond. Hij werd met een hersenschud ding naar het ziekenhuis in Woerden over gebracht. Het ongeval gebeurde, doordat een auto onverwachts uit een file kwam terwijl de heer P. bezig was te passeren Hij moest sterk remmen en het gevolg was dat een Duitse automobilist zijn auto van achteren ramde. De Duitser werd licht ge wond en kon later de reis voortzetten. Na zeven uur volgden nog kettingbot singen op de rijksweg Den Haag - Rotter dam onder Waarder, Woerden en Linscho- ten en bovendien één met vier gewonden bij Bunnik. Men kan rustig zeggen dat het deze regenachtige zondagavond net zo'n chaos was als met Pinksteren en de Paasdagen. Een Utrechtse taximaat schappij maakte vele ritten om de eige naren van verongelukte auto's naar het Utrechtse station te brengen. Een politie man zei, dat hij sterk de indruk had, dat zeker 30 percent van de door hem waar genomen automobilisten over een duide lijk te kort aan rij-ervaring beschikte. Hiermee rangschikte hij een groot aantal bestuurders onder de zondagsrijders. Op de Loosduinenseweg in Den Haag is de 21-jarige heer L. Knijff uit Den Haag bij een verkeersongeval om het leven ge komen. Hij zat achterop een motorfiets, waarvan de bestuurder de macht over het stuur kwijt raakte en tegen het midden pad opreed. De motor sloeg over de kop en vloog in brand. De bestuurder werd niet gewond. Op de Purmerenderweg in Beemster is een motor frontaal tegen een tegemoetko mende auto gereden. De bestuurder en de duo-passagier van de motor werden met ernstige verwondingen overgebracht naar het stadsziekenhuis in Purmerend, waar de duopassagier, de 21-jarige heer J. Timmer man uit Purmerend, kort na aankomst overleed. Zijn bijna even oude vriend, de heer B. Hooyberg uit Beemster, is van morgen aan zijn verwondingen bezweken Het ongeluk gebeurde, doordat de motor met vrij hoge snelheid uit de bocht vloog en op de linkerhelft van de weg kwam. De auto kwam na de botsing tegen een lichtmast tot stilstand. De drie inzittenden, de heer D. Jonkman uit Haarlemmermeer met zijn vrouw en veertienjarige zoon, lie pen schaaf- en snijwonden op. Op het kruispunt Leidsestraatweg-Zijde- laan in Wassenaar is de 50-jarige Leidse verpleegster W. C. van Eijken op haar bromfiets door een haar achteropkomende auto aangereden toen zij linksaf de Leidse- straatweg op reed. De vrouw kwam om het leven. De bestuurder van de auto liep een shock op. De 53-jarige heer J. H. Schaeffer uit Am sterdam is op de spoorbrug bij het dorpje Schardam, gemeente Oudendijk, door de Advertentie (Lid S.F.N.) trein van Hoorn naar Purmerend aangere den en om het leven gekomen. Een zoon en een schoonzoon van de heer Schaeffer zagen het ongeluk gebeuren. Zij zaten op de spoorbrug te vissen toen even over half negen een trein naderde uit de richting Hoorn. De heer Schaeffer wilde zich in veiligheid brengen, maar kwam daarbij op de rails. Hij was op slag dood. Zijn metgezellen sprongen van de brug op een landtong en wisten zo de trein te ontkomen. Auto tegen boom: acht gewonden Op de Rijksstraatweg in Wassenaar, dichtbij het viaduct, is een personenauto tegen een boom gebotst waardoor alle acht inzittenden werden gewond. Zij waren de 55-jarige banketbakker H. H. van den Berg uit Vlaardingen met zijn vrouw, twee doch ters van 17 en 25 jaar en een zoon met diens vrouw en twee kinderen. De 17-jarige dochter en een driejarig kleinkind werden in zorgwekkende toestand naar de Ursulakliniek in Wassenaar over gebracht. De zes andere gewonden werden naar ziekenhuizen in Den Haag vervoerd. Volgens ooggetuigen begon de wagen die met matige snelheid in de richting Den Haag reed, plotseling te slingeren. Nadat zij drie bomen had geraakt, volgde een frontale botsing met een vierde boom. Ver scheidene inzittenden werden uit de wagen geslingerd. De auto werd totaal vernield. Op de Zelhemseweg in Varsseveld zijn twee Duitse jongens met hun bromfiets te gen een boom gereden. Zij waren vermoe delijk op slag dood. De bromfiets werd bestuurd door de 16-jarige L., die evenals zijn 17-jarige duo-passagier S; afkomstig'is uit Recklinghausen. De jongens werden door voorbijgangers„gevondens, ten Op de Bakenbergseweg in Arnhem is de dienstplichtige soldaat H. J. M. Telgen kamp van de Luchtmacht, gelegerd in Nieuw-Millingen en wonende in Goes, aan gereden door een personenauto. Deze moest uitwijken voor een bromfietser die plotse ling naar links slingerde. De auto schepte de soldaat die met een andere militair op de rijbaan liep. Soldaat Telgenkamp werd op de motorkap geslingerd en kwam 15 meter verder tegen een boom. Hij was op slag dood. In de Burchtstraat in Nijmegen wilde een 16-jarige jongen, behorende tot een groep die met twee leiders een vakantie reis maakte, zich laten voorttrekken door een langzaam rijdende vrachtauto. Hij greep naar de laadbak van de wagen, maar greep mis. verloor het evenwicht en viel onder de achterwielen van de aanhanger Hij werd zo ernstig gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. Op de Helderseweg langs het Noordhol- landskanaal in de gemeente Bergen is za terdagavond een verkeersongeluk gebeurd, waardoor de 21-jarige mevrouw Schrama- van den Berg uit Hillegom om het leven is gekomen en vijf personen zijn gewond. De heer Schrama reed met een snelheid van ongeveer 100 km in de richting Den Helder en moest plotseling remmen voor een tegenligger, bestuurd door een foto graaf uit Alkmaar, die een voor hem rij- I dende auto wilde inhalen. De heer Schra- ma remde krachtig. Zijn auto kwam dwars op de rijweg te staan en werd aangereden I door een auto bestuurd door een inwoner uit Zaandijk. De heer Schrama en zijn vrouw wer- I den uit de auto geslingerd. Mevrouw Schrama werd zwaar gewond naar het centraal ziekenhuis in Alkmaar vervoerd, waar zij aan de gevolgen is overleden. Het echtpaar was drie maanden getrouwd. De heer Schrama werd met enkele ge- I broken ribben in het ziekenhuis opgeno men. Twee inzittenden van de andere auto de heer De Vries en de heer Krom, beiden uit Zaandijk, werden met een hersenschud ding naar een ziekenhuis in Alkmaar ver- voerd. Mevrouw Krom en haar vierjarig zoon tje Peter werden in een ziekenhuis ver bonden en konden naar huis gaan. De telling van het aantal strandbezoe- I kers, die de Provinciale Waterstaat in Noordholland zondag in samenwerking met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten zou houden bij alle strandtoe- gangen tussen Den Helder en Hoek van Holland is wegens de weersomstandighe den afgelast. Ook op de zondagen 23 en 30 I kon de telling wegens het slechte weer niet doorgaan. De Provinciale Waterstaat in Noordhol- I land heeft nu besloten het onderzoek dit jaar niet meer te houden. De voorberei dingen voor de telling zijn zo veelomvat tend dat het niet mogelijk zal zijn op korte I termijn een nieuwe datum vast te stellen. V- In Arnhem heeft zich, zoals in een deel van onze oplaag van zaterdag reeds werd bericht, een hevige ontploffing voorgedaan waarbij de 74-jarige heer J. Bolder werd gedood en vijf mensen gewond werden Door de ontploffing werd zoveel schade aangericht, dat het leek alsof een bom was ingeslagën. De gewonden zijn de 66 jarige echtgenote van het slachtoffer en vier kinderen, van wie de 7-jarige Wim Jansen een schedelbreuk opliep. Het staat vrijwel vast dat de ontploffing is veroor zaakt doordat de heer Bolder, die in oude metalen handelde, met een hamer op een granaat heeft geslagen die zich tussen een partij oud ijzer heeft bevonden. De kop van de hamer werd, gedeeltelijk gesmolten in een naburig huis aangetroffen. De ontploffing had plaats in de Arn hemse stadswijk „Klarendal", in het ge deelte dat door Johannastraat, Arbeids straat. Rappartdwarsstraat en Schutters straat wordt begrensd. Deze straten vor men een vierkant waarin ongeveer 11 a 12 huizen staan- Op de binnenplaats tussen deze huizen werd een enorme ravage aan gericht. Daar stond ook het schuurtje waarin de heer Bolder geprobeerd heeft een projectiel te demonteren. Toen direct na de alarmmelding politie en G.G.D. arri veerden, vonden zij temidden van een massa stenen en hout het verminkte lichaam van de bejaarde man. Buurtbewoners hebben hem zien slaan op een voorwerp met een hamer. Zij had den hem nog gewaarschuwd voorzichtig te zijn. Militairen hebben een stuk ijzer, ver moedelijk afkomstig van een soort land mijn meegenomen om het nader te onder zoeken. Op honderd meter afstand van de explo sie werd een dak geheel in elkaar gedrukt De panden Arbeidsstraat 31 en 32 zijn vooral zwaar getroffen. Hier woonden de families Vister, Willemsen en Klappers Bij de heer Visters is alles kort en klein geslagen. De overblijfselen van het meu bilair waren bedekt met puin, Van het t.v.-apparaat was niets meer te vinden Advertentie N.V. T»b»ksf»bri«k J. Gruno Nijkerk In zeven huizen is de schade zo groot dat zij waarschijnlijk niet meer geschikt zullen zijn voor bewoning- De huizen in het blok zijn vrij oude en ongerieflijke woningen. Reeds lange tijd was de gemeente Arnhem bezig met de sanering van Klarendal. Deze zal nu waarschijnlijk worden bespoedigd want van de omliggende huizen zijn muren gescheurd, deuren en ramen ontzet en daken beschadigd. Van tientallen wonin gen werden alle ruiten vernield. iiniiiiMffKK'miiiiiiiiiiiiüijiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiikiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü'uii Het K.N.M.I. deelt mee: Achter een oceaanfront, dat zondagavond ons land passeerde, stromen nieuwe hoe veelheden onstabiele polaire lucht naar ons land. Terwijl zich ten zuidwesten van Ier land een krachtig hogedrukgebied hand haafde, trok een depressie van IJsland naar Zuid-Noorwegen. Een verdere verplaat sing hiervan naar Denemarken of Zuid- Zweden is waarschijnlijk. Door deze ont wikkeling zal de westelijke tot noordweste lijke luchtstroming op de Noordzee worden aangewakkerd. De uit het noordwesten ko mende lucht is onstabiel en er komt bo vendien nog een oud front in voor. In ver band hiermede moet in de komende dagen op aanhouden van het onbestendige weer worden gerekend. Er zullen op de meeste plaatsen buien vallen en de temperaturen blijven beneden de normale waarde voor de tijd van het jaar. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen j? binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. "3 Den Helder zwaar bew. wzw 16 13 Ypenburg regenbui zw 17 2 Vlissingen zwaar bew. zw 17 0.2 Eel de zwaar bew. zzw 17 0.1 De Bilt licht bew. z 16 2 Twente licht bew. zzw 18 3 Eindhoven onbewolkt zzw 18 2 Zd-Limburg onbewolkt zzw 18 3 Helsinki mist wnw 19 1 Stockholm zwaar bew. wzw 19 4 Oslo geheel bew z 20 0 Kopenhagen regen zzw 18 0.1 Aberdeen zwaar bew w 2 Londen zwaar bew. wzw 17 3 Amsterdam onbewolkt zzw 16 2 Brussel zwaar bew. zw 19 1 Luxemburg licht bew. windst. 20 2 Parijs zwaar bew. wzw 22 0.2 Bordeaux zwaar bew. wzw 24 Grenoble zwaar bew. /windst. 23 0 Nice half bew. n 26 0 Berlijn regen zo 18 0.1 Frankfort half bew. windst. 21 0 München mist zzw 17 0.2 Zürich mist z 19 0 Genève half bew. windst. 21 0 Locarno half bew. windst. 26 0 Wenen onbewolkt windst. 20 0.1 Innsbruck licht bew. w 20 0 Belgrado geheel bew w 25 0 Rome onbewolkt windst. 34 Ajaccio onbewolkt ono 26 0 Madrid onbewolkt windst. 30 0 Mallorca licht bew. windst. 0 Lissabon onbewolkt nnw 31 0 Dinsdag 15 augustus Zon op 5.23 uur, onder 20.05 uur. Maan op 9.25 uur, onder 21.45 uur. Maanstanden 19 aug. 11.52 uur eerste kwartier. 26 aug. 4.14 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 14 augustus Hoog water 5.22 uur en 17.45 uur. Laag water 1.14 uur en 13.29 uur. Dinsdag 15 augustus Hoog water 5.54 uur en 18.16 uur. Laag water 1.45 uur en 13.56 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort 10 tot 15 minuten vroeger dan te Tbiui' i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2