Olieboringen in de Noordzee als het weer rustiger wordt „Herstel van normale betrekkingen met Indonesië mogelijk" Geheim Westduits contact met gematigde S.E.D.-ers izz'TmZZZZ^rCTZ HET WEER Grensverkeer in Berlijn verder bemoeilijkt Booreiland „Triton" ligt bij Pernis gereed om uit te varen Verklaring van de Groep-Rijkens ejomijou vuy! Zweden lanceert raket van Amerikaans type Demobilisatie uitgesteld bij Amerikaanse marine Teruggestuurd In de krant van heden: NYLON REGENJASSEN Het woord is aan 46e JAARGANG NUMMER 239 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 15 AUGUSTUS 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Enkele buien Aan het strand prikkeldraad en gewapend vertoon, aan beide zijden groepen nieuwsgierigen. Bur gers van de D.D.R., die naar West-Berlijn wilden, werden tegengehouden. West-Ber- lijners, West-Duitsers en buitenlanders, die naar Oost-Berlijn gingen, werden met op vallende hoffelijkheid gecontroleerd en doorgelaten. Ook de Oost-Duitsers deden naar vermogen hun best de gevolgen van hun wanhopige maatregel tot het uiterste te beperken. Een stafwagen met drie Britse officie ren werd maandagmiddag echter door de Oostduitse politie teruggestuurd bij een po ging de Brandenburger poort uit West-Ber- ijn te passeren. Waarnemers meenden dat de Oost-Duitsers het Britse militaire per soneel de toegang tot Oost-Berlijn niet wil den weigeren, maar dat zij er op staan dat van een van de nog officieel open verklaar de toegangswegen gebruik wordt gemaakt. Ongeveer 1.500 Oost-Duitsers en Oost- Berlijners zijn er intussen in geslaagd West-Berlijn te bereiken nadat de nieuwe Oostduitse maatregel zondagnacht werd in gevoerd. Tussen zaterdagmiddag twaalf uur en maandagmiddag vijf uur zijn 6.904 vluchtelingen geregistreerd, wat meer is dan tijdens welk weekeinde ook in 1953, het jaar van de mislukte Oostduitse op stand. De allesoverheersende vrees in beide sec toren blijft uiteraard, dat de spanningen in de D.D.R. tot een explosie van volkswoe de zullen leiden, die onder de huidige om standigheden voor iedereen een catastrofe zou zijn, omdat het ivesten, en vooral de West-Duitsers, erdoor voor een pijnigend alternatief zouden komen te staan: de Oost-Duitsers helpen en een wereldoorlog uitlokken, of niets doen en een morele ka ter accepteren. Die vrees verklaart ook de westelijke voorzichtigheid met het toepas sen van represailles. Men wil niets doen om de toestand te verscherpen. Ook bur gemeester Willy Brandt, die eerst met zijn senaat en later met de hoofden van de consulaire missies in Berlijn bijeen kwam, toonde zich terughoudend. Hij sprak wel in het algemeen de wens uit tot sancties en tegenmaatregelen, maar vond het kennelijk niet gewenst de Westberlijn- se verontwaardiging verder voedsel te ge ven uit gerechtvaardigde beduchtheid dat de situatie uit de hand loopt. Dat een kwade reactie op Ulbrichts Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de 'Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen7 Economisch nieuws8 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Sport 9 Dit nummer bestaat uit tien pagina's BERLIJN, (AFP-Reuter) De West- Berlijners hebben sinds vanmorgen een speciale vergunning nodig om met hun auto's, scooters of motoren Oost-Berlijn binnen te gaan. Volgens een decreet van het Oostduitse ministerie van Binnenland se Zaken, aangehaald door het Oostduitse persbureau ADN, was deze maatregel no dig omdat „de westelijke spionagecentra- les" het vrije verkeer van gemotoriseerde voertuigen hadden misbruikt voor vijandi ge activiteit tegen Oost-Duitsland. De West-Berlijners die in de oostelijke sector werken, kunnen voorlopig passeren in af wachting van de ontvangst van een spe ciale vergunning. De maatregel heeft geen betrekking op auto's uit West-Duits- land en ook niet op voetgangers. Hij zal „tot nader order" gelden. Tegenspraak Westberlijnse en Westduitse postambte naren hebben vanochtend voorts meege deeld dat in tegenstelling tot eerdere be richten het postverkeer tussen Oost- en West-Berlijn niet onderbroken is. Ook brieven, pakketten en telegrammen wor den van West-Berlijn naar Oost-Duitsland en omgekeerd gezonden. De aankomst van poststukken uit het oosten ondervindt soms enige vertraging. De telefoon- en telexverbindingen tussen Oost- en West- Duitsland zijn, zoals gisteren reeds ge meld wel verbroken, „de Oostduitse auto riteiten hebben een einde gemaakt aan alle postverkeer tussen Oost- en West- Duitsland", zo had de Westduitse minis ter voor de PTT, Stücklen, hedenochtend vroeg meegedeeld. maatregelen de Oostduitse partij en rege ring hoog zit, bewees mij gisteren een be zoek aan Oost-Berlijn. Communistische functionarissen, die zich niet bepaald op hun gemak voelden, lokten met hun vra gen opzettelijk westelijke reacties uit En twee Vopo's vroegen mij beleefd of ik de Engelse krant, die ik zat te lezen, voor hen vertalen wilde. Zij brandden van een onzeker verlangen om te weten hoe de bui tenwacht over hun daden oordeelt. (Vervolg op pagina+3) De plannen van de Nederlandse Aardolie Maatschappij om op 3,8 km voor de kust van Kijkduin naar olie te gaan boren, zullen, als het weer wil meewerken, werkelijkheid worden. Het zal de meest noordelijke olieboring in zee op het noordelijk halfrond worden. De N.A.M. noemt het een sprong in het duister. De uitslag is niet te voorspellen. Maar 2000 meter diep moet olie zitten. Uit gebreide onderzoekingen hebben dat uitgewezen. Vorig jaar had men al wil len gaan boren, maar toen was het boor eiland „Seashell" niet lang genoeg be schikbaar. Nu ligt op een scheepswerf bij Pernis de „Triton" bijna gereed. Het wachten is op stil weer om met het bouwsel te kunnen uitvaren. Dan weet de N.A.M. over vijf, zes weken meer. Blijft het weer in augustus ruw, dan zal de „operatie-Triton" een jaar moeten worden uitgesteld. Toch kan die „Triton" een stootje heb ben. Een enorme ponton: 41 meter lang, 24,5 meter breed en 4,6 meter diep. Daar bovenop vier 54 meter lange poten met een middellijn van bijna 2,5 meter. Daar tussenin een 49 meter hoge boortoren. Die poten van de „Triton" kan men laten zak- In Pemis ligt het enorme booreiland „Triton" gereed om naar een plaats in de Noordzee te worden gesleept bijna 4 kilometer uit de kust voor Kijkduin waar de M.A.M. olie in de zeebodem hoopt te vinden. De Groep-Rijkens heeft thans een verklaring uitgegeven waarin zij zegt zich te zullen gedragen naar de wens van de ï'egering geen verdere contacten met Indonesiërs inzake Nieuw-Guinea te onderhouden. Zij zal echter blijven ijveren, met geen ander dan het Neder landse belang voor ogen, voor herstel van normale vriendschappelijke betrek kingen tussen Nederland en Indonesië, welke naar haar overtuiging te bereiken en zelfs uitsluitend te bereiken zijn door directe onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië. Zij is ervan overtuigd dat ons land langs deze weg zonder ver lies van prestige zijn positie in de we reld kan versterken en dat daardoor tevens een verdere ontwikkeling van zaken, welke Nederland slechts onheil kan brengen, kan worden afgewend, zo wordt in de verklaring gezegd. Verder wordt verklaard: „De Neder landse regering heeft enige dagen gele den door de pers bekendheid gegeven aan haar opvatting, dat verdere contacten van personen, deel uitmakende van de Groep- Rijkens, met Indonesiërs inzake de Nieuw- Guinea-problematiek afgeraden dienen te worden. De Groep-Rijkens zal zich uiteraard ge dragen naar de hieruit blijkende wens van de regering. Zij stelt het op prijs van deze gelegenheid gebruik te maken voor een uiteenzetting van de redenen die haar tot haar optreden hebben bewogen en van de aard van haar bemoeiingen. De groep is in de loop der jaren her haalde malen ter sprake gekomen, zowel in de beide Kamers als in de pers. Zij vormde zich in 1954 uit personen zowel uit zaken- als uit andere kringen, die zich be zorgd maakten over de ontwikkeling van de betrekkingen tussen Nederland en In donesië. Zij vertegenwoordigde een niet te verwaarlozen ervaring betreffende de verhoudingen in Indonesië en in de wereld. Van tijd tot tijd werden achtereenvolgen de regeringen in Nederland op de hoogte gehouden van de inzichten van de groep, inzichten welke naar haar overtuiging door velen in den lande werden gedeeld. Ook vonden herhaaldelijk gedachtenwisselin- gen plaats met vooraanstaande Indone siërs uit de kring van het regeringsbestel in dat land, welke ten doel hadden de op vattingen van de groep te toetsen. Ten de le sproten deze gedachtenwisselingen voort uit initihtief van de zijde van de groep, ten dele werden zij van Indonesische zijde ge zocht. In de loop van de laatste paar maanden hebben dergelijke contacten plaatsgevon den met president Soekarno en met ande ren uit zijn omgeving, en wel in Washing ton, Wenen en Rome. Doel van deze con tacten was in het bijzonder om, bij volle dige afwezigheid van enige officiële direc te of indirecte verbindingen tussen de re geringen van Nederland en Indonesië, door kennis te nemen van het standpunt aan gene zijde, de weg te verkennen waarlangs het overleg tussen de beide regeringen zou kunnen worden hervat door middel van personen, alsdan aan te wijzen door die regeringen. Gezien het feit, dat nu eenmaal aan Indo nesische zijde de Nieuw-Guinea-problema- tiek een prominente plaats in de gedach ten inneemt, was het onvermijdelijk dat dit onderwerp ter sprake kwam. Van de zijde der Groep-Rijkens werden de con tacten ook benut om het officiële Neder landse standpunt toe te lichten en tevens de aandacht te vestigen op de in Nederland gevoelde bezwaren tegen diverse Indone sische maatregelen. Zou uit het particulier initiatief een meer officieel overleg voortvloeien, dan zou dit uiteindelijk dienen te leiden tot normalise ring van de verhouding tussen Nederland en Indonesië en tot herstel van vriend schappelijke betrekkingen. De groep had reden om aan te nemen dat inzonderheid het contact met presiden' Soekarno er in wezen toe kon leiden da de eerste stappen zouden kunnen worde genomen naar zulk een meer officieel ovei leg. Zodra gebleken zou zijn dat ook aa Nederlandse officiële zijde belarigstellin; voor een dergelijke ontwikkeling van za ken bestond, zou de Groep-Rijkens haar taak als volbracht hebben beschouwd. ken tot op de zeebodem, op de plaats waar reeds een lichtboei is gelegd en waar men de meeste kans heeft olie te vinden. Dit gebied wordt door licht- en brulboeien vrij van scheepvaart gehouden. Als de enorme poten vaststaan zal de ponton worden opgevijzeld tot een zodani ge hoogte, dat de zee, hoe wild zij ook is, er geen vat op heeft. Op de hoorplaats is de zee 14 meter diep. De werkvloer komt 16 meter boven de laagwaterlijn en het helikopterdek zelfs 25 meter, een dek van 18 bij 15 meter. Aan boord van de ponton bevinden zich een complete boorinstallatie boorspoelingspompen, tanks voor boor- spoeling, een silo voor 30.000 kilo cement, zoutwaterpompen, een hijskraan, die met een vlucht van 15 meter buiten boord 5000 kilo kan heffen, een kraan om materiaal aan boord te hijsen en de kooi te bedie nen, waarmee personeel en bezoekers van bevoorradingsschepen aan boord van de ponton kunnen worden gezet. Alles bij el kaar een stalen kolos van 3000 ton met een machinevermogen van 1600 pk. Vrijdag is het booreiland klaar om uit te varen. Dan kan de N.A.M. nagaan of zij naast haar produktieterreinen in het westen van ons land, die een miljoen liter olie per jaar leveren en waarvan de pro- duktie nog maar heel weinig kan worden verhoogd, in het Nederland-onder-water een nieuwe exploiteerbare oliebron kan aanboren. Men weet nu al dat die exploi tatie moeilijk zal zijn door de lage stol lingsgraad van de olie, die hier wordt ge vonden. Het is boven zee eigenlijk te koud, maar men is al bezig een methode te vin den om de olie toch vloeibaar, via pijplei dingen, naar de wal te brengen. Is een producerende bron aangeboord, dan zal een vast booreiland moéten worden gesla gen, dat langs electronische weg van het land af kan worden bediend. Voor de „Tri- ton"-expeditie zijn uitgebreide veiligheids maatregelen getroffen. Permanent zullen op de luchthaven Rotterdam drie helikop ters gereed staan om tussen land en boor eiland te vliegen. Ook de personeelsaflos- sing zal zoveel mogelijk om de vijf dagen met helikopters worden uitgevoerd. Er ligt een 575 ton metend bevoorra dingsschip gereed, de „Shell Dolphin". De „Triton" krijgt allerlei radio- en mobilo foonverbindingen. In het Rotterdamse havenziekenhuis zal altijd iemand beschik baar zijn om op de eerste oproep naar het booreiland te vliegen, een sleepboot van L. Smit en Co blijft in de onmiddellijke nabijheid van het eiland om zo nodig direct assistentie te kunnen verlenen. Alle be manningsleden, of het nu de boormeester is of de kok, de ziekenverpleger of de kraanmachinist, hebben zwemles gehad en diploma-gezwommen in het werkpak, waarin ze op de „Triton" werken. Het wachten is nu op rustig weer om met de boringen te kunnen beginnen. Niet naar de Eems De Nederlandse Aardolie Maatschappij is niet van plan het booreiland „Triton" ook te gebruiken om op de Eems naar gas te boren. Dr. H. A. Stheeman, di recteur van de N.A.M., is van mening dat de Groningse „gasbel" zich niet tot onder de Eems uitstrekt. Aan de Duitse kant van de Eems wordt wel met boortorens naar gas gezocht. Vol gens de heer Stheeman behoeft men niet bang te zijn, dat de Duitsers de Groning se „gasbel" kunnen bereiken. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEID6ESTRMT (Bil KONINGSPIFIN) AMSTERDAM TEL 223596 Eötvös Alles te zeggen, waardoor onze ge dachten zo duidelijk mogelijk worden maar ook geen woord meer, daarin ligt het ware geheim van een volmaakte stijl. IJmuider Courant Oost-Berlijn nog verder afgegrendeld C. '1 in Berlijn, waar Oostduitse water- kanonnen, pantserwagens, manschap- drukken. (Telefoto) (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) BERLIJN, 15 augustus. De tweede dag van de nieuwe Berlijnse crisis heeft in het teken gestaan van pogingen om de gevolgen te beperken van Ulbrichts afgrendeling van Oost-Berlijn. Welis waar steeg de spanning een paar maal aan de sectorengrens, vooral aan de Brandenburger Tor, waar duizenden Westberlijners hun minachting en pro test kwamen uiten tegen de pantser wagens, de machinepistolen en de prik keldraadversperringen, die de Oostber- lijners en Oostduitsers tot gevangenen in hun eigen staat maken. Maar de West berlijnse overheid heeft steeds de wijste partij gekozen. Nadat de Oostduitse waterkanonnen aan de Brandenburger Tor Westberlijnse demonstranten had den nat gespoten en nadat de Oostduit sers zelfs de doorgang bij dit symbo lische monument van Berlijn hadden af- geslotenj dreef de Westberlijnse politie de duizenden nieuwsgierigen en veront waardigden met zachte drang tot op veilige afstand terug. Aan de andere kant van de „Tor", op Unter den Linden, deed de volkspolitie, zij het iets minder vriendelijk, hetzelfde met de Oostberlijners, die steeds weer in nieuwe drommen gefascineerd naar de grens van de vrijheid kwamen kijken. Ge heel Unter den Linden werd ontruimd, de nieuwsgierigen werden vervangen door steeds meer eenheden van de volkspolitie, het volksleger en de in grijsbruine overals gestoken para-militaire Betriebskampf- gruppen. De rest van de sectorengrens bood het zelfde beeld als zondag. Aan de oostkant STOCKHOLM (Reuter) Van de Zweed se basis Jokkmokk in Lapland is maan dagavond een raket gelanceerd die een hoogte van negentig kilometer heeft be reikt. De raket, een Areas, was van Ame rikaans fabrikaat. Zweden heeft uit de Ver enigde Staten vijf raketten voor experimen tele doeleinden ontvangen. Op zijn maxi male hoogte stootte de raket een wolk uit die van de grond werd gefotografeerd. De proeven hebben voornamelijk ten doel ge gevens te verkrijgen over de lichtende wol ken die 's nachts regelmatig boven het noordelijk deel van Scandinavië worden waargenomen. WASHINGTON (Reuter) Ongeveer 26.800 officieren en manschappen van de Amerikaanse marine, die de dienst zouden verlaten, moeten thans onder de wapens blijven, zo is maandag in Washington her kend gemaakt. Hun diensttijd wordt met zes maanden tot een jaar verlengd. Deze order is een onderdeel van de opbouw van de strijdmacht. De sterkte van de marine wordt hierdoor van 626.000 op 657.000 man gebracht. Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Krachtige tot matige noordwestelijke wind. In de komende nacht vrij koud. Morgen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Koel met opklaringen en nog enkele buien. Vrij veel wind uit het noordwesten. Temperatuur 17 gra den, zeewater eveneens 17 graden. Vooruitzichten: Door het passeren van een rug van hoge luchtdruk wat meer zon. Het blijft echter koel. A

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1