VAN DAG TOT DAG Westen kan niet meer dan protesteren in O-Berlijn De toestand in Berlijn %0 Wereldnieuws r en AOW Rusk pleit voor bureau voor de ontwapening AMERIKAANSE MENING: West-Duitsers hameren verder op economische sancties Mikojan in Japan INSECTEN VERDELGING 350 Voormalig Tunesisch partijleider vermoord raatótoel DINSDAG 15 AUGUSTUS 1961 3 n. Joden vervolger in staat van beschuldiging gesteld Gewetensvraag Welkom en scheldwoorden met handige spuitbus kwaliteits product van Organon In Frankfort 0p de M. Mok A De Sociaal-Economische Raad acht het niet mogelijk om bedrijfspensioenen ge heel waardevast te maken. Er is daarvoor nog geen in de praktijk gemakkelijk te hanteren methode gevonden. Waardevast heid wil zeggen, dat de pensioenuitkeringen dezelfde koopkracht bezitten als de koop kracht van de premies die men over een lange periode heeft betaald. De sluipende inflatie vermindert langzamerhand de waarde van het geld en tast daarmee ook die van de pensioenen aan. Het is dus be grijpelijk dat men dit risico niet wil lopen en naar middelen omziet tot bestrijding ervan. Als men echter het kwaad bij de wortel wil aanpakken, zal men er naar moeten streven en dat is niet alleen een rege- ringstaak de inflatie zelf het hoofd te bieden. Daarnaast zou men dan nog, voor alle zekerheid, naar maatregelen kunnen zoeken om de bedrijfspensioenen hun waar de te doen behouden. De SER stelt daartoe de oprichting van een vereveningsfonds voor, waarin deze pensioenfondsen deelnemen. Daarmee ver liezen deze weliswaar een deel van hun zelfstandigheid, anderzijds is het niet on mogelijk dat zij tesamen sterker staan, bij vooKbeeld door een grotere risico spreiding. De bedrijfspensioenfondsen keren in hot algemeen vrij lage pensioenen uit. Het is om deze reden, dat de SER in zijn advies tevens heeft overwogen, of het geen aan beveling zou verdienen de AOW-uitkering te verhogen tot het „sociaal-minimum". Samen met een uitkering uit een bedrijfs pensioenfonds zou dan een aanvaardbaar pensioen bereikt zijn. Zoals bekend is de AOW-uitkering wèl waardevast. Nu is het inderdaad een feit, dat de oude- dagsverzorging van vele Nederlanders aanmerkelijk te wensen laat, maar ander zijds zal men toch ook in het oog moeten houden dat een werkelijke oplossing van dit probleem op korte termijn niet te be reiken is. Verhoging van de AOW-uit kering moet onvermijdelijk leiden tot een premieverhoging. Maar het zou misschien nuttiger zijn, te overwegen in hoeverre deze basisvoorziening kan worden aangevuld met regelingen in de particuliere sfeer, eventueel in samenwerking met de be drijfspensioenfondsen en de levensver zekeringsmaatschappijen. Daarbij zou men moeten zoeken naar een manier om loontrekkers in staat te stellen tegen een matige premie op vrijwillige ba sis een aanvullende pensioenverzekering af te sluiten. Deze verzekering zou zo veel mogelijk waardevast dienen te zijn. Premieverhoging van de AOW zal, als men prijsverhogingen en inflatoire ver schijnselen wil vermijden, niet gecompen seerd moeten worden want daarmee wordt het waardeverlies zelf weer in de hand gewerkt. Als men stelt, dat de AOW dan maar zonder hogere premies, maar uit al gemene middelen zal moeten worden op gevoerd, bepleit men in feite hetzelfde euvel. Daarbij komt dan nog, dat men het gehele systeem van premieheffing negeert en een gedeelte van de pensioenen een voudig door de belastingbetaler laat op brengen. Een methode waarin verschillen de onrechtvaardigheden schuilen. HANNOVER (Reuter) Het openbaar ministerie van Hannover heeft een vervol ging ingesteld tegen de vroegere „Juden- referent" van het „Reichsministerium für die besetzten Ostgebiete". Erhard Wetzel. Wetzel heeft op 25 november 1939 voor gesteld in het bezette Polen alle hogere en middelbare scholen te sluiten. Op 25 oktober 1942 stelde hij, in samenwerking met Eichmann, de „Gaskammerbrief" op, waarin het gebruik van uitlaatgassen van automobielen voor het doden van arbeids ongeschikte Joden werd aanbevolen. Wetzel werd in 1945 door de Russen ge arresteerd en tot vijftien jaar tuchthuis veroordeeld. Hij werd echter in 1955 vrij gelaten en vestigde zich in Hannover. Een jaar later vroeg hij als oud „ministerial- rat" een pensioen: hem werd 1.600 mark per maand toegekend. Toen onlangs bekend werd welk werk zaamheden Wetzel als „ministerialrat" had verricht werd het pensioen ingetrok ken. Wetzel ging tegen deze beslissing in hoger beroep. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk heeft te Washington voor de se naatscommissie voor buitenlandse betrek kingen verklaard, dat Amerika voorbereid moet zijn op nog gevaarlijker crises op po litiek en militair gebied. Hij voegde hier echter aan toe, dat Ame rika ondanks telkens optredende wereld spanningen met geduld en verbeeldings kracht aan moet blijven dringen op ont wapening De minister drong daarom aan op snelle goedkeuring van president Ken nedy's plan onder zijn controle een bureau voor de ontwapening op te richten. „Goed voorbereide voorstellen die op het gebied van de ontwapening tot vooruit gang zouden kunnen leiden, zijn van es sentieel belang voor een vermindering van de gevaren van een kernoorlog", aldus Rusk. De Berlijnse crisis is opgelost, sterker nog, er is nooit een Berlijnse crisis ge weest. Dit nieuws hebben wij te danken aan de berichtgeving van het dagblad „De Waarheid", dat de gebeurtenissen van de laatste dagen als volgt karakteriseert: „De regering van de Duitse Democrati sche Republiek heeft zon'dag aan de grens met West-Berlijn een controle ingesteld, zoals die aan de grens van een souvereine staat gebruikelijk is". En voorts: „De maatregelen komen erop neer, dat een eind is gemaakt aan de abnormale toe stand, waarbij vanuit West-Berlijn alle mogelijke elementen ongehinderd Oost- Berlijn en de DDR in en uit konden gaan". De hele wereld uitgezonderd de re dactie van De Waarheid heeft de ge beurtenissen verkeerd begrepen, zoals men ziet: de afsluiting van de Berlijnse sector grens is niet geschied om Oost-Berlijners te verhinderen, naar West-Berlijn over te lopen, doch om „alle mogelijke ele menten" uit Oost-Berlijn te weren. Wij wisten wel dat grote drommen West- Berlijners stonden te springen om het klei ne arbeidersparadijs Oost-Berlijn binnen te snellen, doch wij hadden niet kunnen denken dat het zó'n vaart liep. Eén klein twijfelpuntje nog: als die afsluiting alleen maar bedoeld is tegen al die mogelijke elementen uit het Westen, zijn de lopen der mitrailleurs en van de pantserkanon nen dan eigenlijk niet de verkeerde kant op gericht? En, even terugkomend op het begin van de Waarheidslievende formulering: is de manier waarop de volkspolitie en het Oost- duitse leger de grens hebben gesloten (in het holst van de zondagnacht, met prik keldraad, beton en tanks) bij iedere souve reine staat gebruikelijk? Zo ja, dan moe ten alle vrije souvereine staten op de we reld haastig verandering brengen in hun methode van grenscontrole, want dan zijn ze tot dusver wel schromelijk tekortge schoten in de toepassing van het zo alge meen in zwang zijnde gebruik.... Als we de Waarheid niet hadden, hoe zouden we dan ooit achter de waarheid kunnen komen? (Van onze correspondenten) WASHINGTON. - Het Witte Huis en het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken hebben gisteren bijna onafgebroken consultaties ge pleegd over de delicate situatie in Ber lijn. De adviseurs van president Kenne dy en minister Dean Rusk verhelen niet dat de toestand gevaarlijk en zorgelijk is. Men beseft in Washington dat het westen weinig meer kan doen dan pro testeren en een beroep doen op het Kremlin om 'de afspraken inzake Berlijn in acht te nemen. Zelfs indien de Oost duitsers in verzet komen, kan het westen niet tussenbeide komen om dezelfde redenen als in 1953 en in 1956 in Honga rije. De onzekerheid over de aard en de omvang van de verwikkelingen wordt verder vergroot, omdat niet te voor spellen valt hoe de Westduitsers op eventuele uitbarstingen in Oost-Duits- land zullen reageren. Het beroep van de Westduitse leiders om de kalmte te bewaren is hier goed ontvangen. Politieke waarnemers menen. dat Kroesjtsjev hoog spel speelt, niet uitslui tend op grond van machtsbesef maar ook uit gevoel van zwakte. Ze doelen daarbij op het gebleken onvermogen van de com munisten om de volksgeest achter het IJzeren Gordijn te winnen. Dat hij het westelijk standpunt inzake het zelfbeschi- kingsrecht van de Oost-Duitsers door vrije verkiezingen moet afwijzen omdat hij dan Oost-Duitsland zou verliezen, is Kroesj tsjev een doorn in het oog. Overigens tast men in de Amerikaanse hoofdstad in het duister over wat Kroesjtsjev van zins is. Men weet, dat hij de westelijke con- essies in 1959 ontoereikend achtte en dat hij een hogere prijs voor rust rondom Berlijn en Duitsland verlangt. Het wordt volgens velen hier dan ook hoog tijd dat het westen door een onderhaftdelingsini- liatief probeert aan de weet te komen welke prijs de Sovjet-premier vraagt. Men juicht het echter anderzijds toe dat de Amerikaanse regering zonder aar zeling effectieve maatregelen ten aanzien van de militaire paraatheid heeft geno men en de bereidheid tot onderhandelen werd herhaald. Maar wat volgens vele cri tici ontbreekt, is een even grote duide lijkheid over het gemeenschappelijk weste lijk standpunt terzake van realistische po litieke oplossingen. Een herhaling van vroegere standpunten is onvoldoende, met name het aanbod van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Hoewel men het standpunt van zelfbeschikkingsrecht voor de Duitsers principieel niet kan loslaten, biedt dit geen uitweg uit de onheilspellende impasse van van daag. Sommigen vragen zich nu af, of men destijds de gedachte van het Rapacki- plan niet te snel heeft afgewezen. Niemand schijnt er hier aan te twijfelen, dat dit jaar onderhandeld zal moeten worden en dat het westen er goed aan zal doen met een duidelijk en realistisch standpunt klaar te staan. Kroesjtsjev's zwakte in Oost- Duitsland doet niets af aan het feit, dat ook het westen onder zware druk staat. Bezoek Smirnov BONN In West-Duitsland doen zich overigens wel heel andere geluiden ho ren. Het westen zal de brutale rechts- schending van Oost-Duitsland in Berlijn niet op zich laten zitten. Scherpe tegen maatregelen worden overwogen, die uit gaan boven protesten op papier. Over haast zal hierbij echter niet tewerk wor den gegaan. Zorgvuldig afwegen van de mogelijkheden is geboden, zo kan men ho ren in de Westduitse hoofdstad Bonn, waar de bondsregering vanmorgen in een spe ciale zitting bijeenkwam om de toestand in Berlijn te bespreken. Van alle kanten word er steeds op gewezen dat de toestand ern stig is, maar dat er geen reden is voor paniek. In een televisie-vraaggesprek ver klaarden bondskanselier Adenauer en mi nister van Buitenlandse Zaken Von Brenta- no dit gisteravond nadrukkelijk enige malen. Het westen zal de moeilijkheden gemeenschappelijk overwinnen, zo zeiden zij. Tot enige speculaties in Bonn gaf het bericht aanleiding dat de Russische am bassadeur Smirnov, die juist het afgelo pen weekeinde uit Moskou is teruggeko men op zijn standplaats, om een onder houd heeft gevraagd met Adenauer. Een vaste afspraak is nog niet gemaakt, om dat de kanselier gisteravond niet in Bonn was, maar het gesprek zal zeker vandaag or morgen plaats vinden. Smirnov schijnt zijn bezoek regelrecht in opdracht van premier Kroesjtsjev te hebben aange vraagd. Helemaal niet meer te overzien zijn de speculaties over de tegenmaatre gelen, die het westen zou kunnen nemen. Adenauer zei gisteren in Regensburg. waar hij een verkiezingsredevoering hield, dat economische sancties van alle landen van de Noord-Atlantische Verdragsorgani satie tegen het gehele communistische blok overwogen worden. Ook zei hij zich af te vragen, of de interzonale handels overeenkomst van het vorige jaar nog wel van kracht zou kunnen blijven. Belang rijker dan welke maatregelen dan ook noemde Adenauer de Oost-Westonderhan delingen, die waarschijnlijk deze herfst zullen plaats vinden. Catalogus In Bonn duidden regeringswoordvoerders aan, dat men vooral denkt aan econo mische sancties tegen de communisten. In teressant was hun opmerking, dat de kwes- lijke maatregelen „adequaat zullen zijn aan die van oostelijke kant" Dezelfde spreker wees erop dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de grote vier het vorige weekeinde in Parijs een hele cata logus van mogelijke maatregelen tegen het oosten hebben uitgewerkt, zodat nu alleen nog maar hoeft te worden gekozen waar toe zal worden overgegaan. In het minis terie van Economische Zaken in Bonn is gisteren door experts al overlegd welke economische sancties tegen het oosten ver antwoord zouden zijn. Daarbij is een be langrijk punt dat men West-Berlijn door tegenmaatregelen niet zelf in een blokkade toestand brengt. Details van de besprekingen werden wel iswaar niet bekend, maar het is zeker dat Een soldaat van het Oostduitse „Volks leger" maakt het internationale gebaar van „getikt" egen de fotograaf, door met zijn vinger tegen zijn voorhoofd te wijzen. Een collega van de militair bepaalde zich tot het uitsteken van zijn tong (Vervolg van pagina 1) Westberlijnse initiatieven waren er overi gens genoeg. Vijfduizend Westberlijnse arbeiders verlieten gisteren hun fabrieken om een protestmars naar de sectorengrens te maken en zo mogelijk de volkspolitie eens met echte arbeidersvuisten kennis te doen maken. Niet zonder moeite werd deze demonstratie omgebogen naar 't plein vooi het Westberlijnse raadhuis Schöneberg, waar zij in de middag uitgroeide tot een openluchtbijeenkomst van 15.000 personen, die daar furieus, maar op veilige afstand van de sectorengrens, hun woede konden luchten. Een van de meest betekenende aspecten van de pogingen om een uitslaan de brand in Berlijn te verhinderen, was het geheime contact dat gisterochtend plaatsgreep tussen een vertegenwoordiger van de Westduitse regering en leden van de gematigde vleugel van de Oostduitse S.E.D. De laatsten, die dichter bij Gomoel- ka dan bij Ulbricht staan, verbergen hun ongerustheid over een mogelijke volksop stand in de D.D.R. niet. Zij lieten de West- Duitsers hun wens blijken niets te onder nemen, dat tot onherstelbare consequenties zou kunnen leiden. De hele tendens van de gevolgen van Ul- brichts wanhopige, maar vermoedelijk on vermijdelijke maatregelen, staat uiteraard in nauw verband met de oost-west onder handelingen over Berlijn, die in de komen de maanden vrijwel onafwendbaar zijn. Nu men over de eerste schrik heen is en za kelijk de schade in ogenschouw neemt, zijn Een triest beeld bij de Brandenburger poort in Berlijn. Een Oostduitse vrouw met haar dochtertje wuift naar haar familieleden in het vrije Westen. Om haar heen staan de Vopo's. Rechts gluurt een Vopo met een verrekijker West-Berlijn in. er twee overwegingen die de moeite waard zijn. Enerzijds maken de unilaterale maat regelen van het oostblok, die een inbreuk zijn op alle vier-mogendhedenovereenkom- sten, het voor het westen niet gemakke lijker om met Moskou over Berlijn te on derhandelen; anderzijds heeft die eenzij dige inbreuk een groot gewetensprobleem voor het westen uit de weg geruimd. Bij welk aspect van het Berlijnse probleem het westen ook tot concessies geneigd zou zijn geweest onder een akkoord over het af snijden van de vluchtmogelijkheden had het vrijwel onmogelijk zijn handtekening kunnen zetten. Die gewetensvraag is nu door het oosten al geforceerd. Het westen kan er zich onder protest bij neerleggen. TOKIO (UPI) Ruslands handelsminis ter Mikojan is gisteren in Tokio aangeko men. Toen de grijze vice-premier uit het vliegtuig stapte wuifde hij met een brede panamahoed naar een kleine duizend links gezinde Japanners, die onmiddellijk een welkomstspreekkoor aanhieven. Ter gele genheid van dit onofficiële bezoek had de Japanse regering gezorgd voor een van de zwaarste politieafzettingen, die het land ooit had gekend. Mikojan is naar Japan gekomen voor de opening van een Russi sche handelsbeurs, die vandaag zijn poor ten ontsloot. Vijftig rechts georiënteerde toeschouwers zwaaiden actief met span doeken, waarvan ze de tekst mondeling toelichtten: „Tegen het bezoek van Miko jan Naar huis jij communistische dui ven Tegen communisme Advertentie OMYL gesproken werd over de mogelijkheid een deel van de leveranties aan Oost-Duits land, die in het kader van de interzonale handelsovereenkomst plaats vinden, stop te zetten. Zo zou men geen staal, machines elektrotechnische apparaten en kolen meer willen uitvoeren naar Ulbrichts arbeiders- staat. Juist voor deze produkten is sinds februari een herroepingsclausule in de overeenkomst opgenomen die inhoudt, dat de uitvoer van die produkten zou kunnen worden stop gezet, indien het verkeer van waren en personen tussen West-Berlijn en de Bondsrepubliek door de communisten zou worden belemmerd. Hoewel dit laatste nu nog niet het geval is, vraagt men zich af of deze clausule toch niet is aan te grij pen voor de stopzetting van leveranties van bovengenoemde produkten. Over deel neming van Westduitse firma's aan de jaarbeurs van Leipzig schijnt men geen officieel besluit te willen nemen. In Bonn neemt aan dat de meeste bedrijven zelf geen zin zullen hebben in Leipzig te expo seren. Men hoopt overigens dat ook de fir ma's uit de landen, die bij de NAVO zijn aangesloten, van deelneming zullen afzien. De Westduitse vakbond heeft een beroep gedaan op alle Westduitse arbeiders van middag het werk gedurende 15 minuten neer te leggen als een protest tegen de grenssluiting. PARIJS De raad van de Noord-At lantische Verdragsorganisatie heeft maan dagmiddag te Parijs over de crisis in Ber lijn vergaderd. Van de besprekingen is naar buiten niets uitgelekt. In Franse re geringskringen wilde men zich maandag avond niet uitlaten over de inhoud van het protest der drie westelijke militaire com mandanten dat zij vandaag aan hun Rus- sijscbe collega in Berlijn zouden overhan digen. Wel kan men m Parijs uit goed in gelichte kringen horen, dat het bezwaar lijk bij een papieren protest kan blijven en dat men een gezamenlijke economische blokkade overweegt tegen Oost-Duitsland. Militaire tegenmaatregelen acht men voor lopig in Parijs uitgesloten. LONDEN De Britse regering houdt nog beraad met de westelijke bondgeno ten over de vorm van de protesten tegen de Oostduitse acties, alsmede over de an dere aspecten van de Oostduitse crisis. Een woordvoerder van het Britse departement van Buitenlandse Zaken verklaarde dat Engeland de Sovjet-regering als verant woordelijk beschouwt voor hetgeen in Oost-Berlijn gebeurt. Macmillan is maandagavond naar York shire vertrokken om korhoenders te schie ten, zijn geliefde sport. Voor het huis, waar hij logeert, staat de hele dag een jeep, waarmee een speciale koerier Macmillan dringende boodschappen zal brengen in dien hij zich op jacht bevindt. Butler, de plaatsvervangend premier en minister van Binnenlandse Zaken is met vakantie op een der Schotse eilanden; Lord Home, de minister van Buitenlandse Zaken, is even eens in Schotland, waar hij jaagt. Maar Watkinson, de minister van defensie is in zijn villa in Surrey vlak bij Londen, hoe wel Mount Batten, het hoofd van de Brit se defensiestaf zich met vakantie in de Ierse republiek bevindt. Over het alge meen vatten de Engelsen de crisis in Ber lijn zeer kalm op. BONN (UPI) De Westduitse Vereni ging van Onafhankelijke Zakenlieden heeft vandaag op haar leden een beroep gedaan geen handel meer te bedrijven met een communistisch geregeerd land. De oproep van de vereniging, het eerste particuliere initiatief omiets tegen de Oost duitse sluiting van de sectorgrens in Ber lijn te ondernemen, kwam op een ogen blik dat het Westduitse kabinet vergader de over eventuele tegenmaatregelen tegen de jongste Oostduitse stap. Bondskanselier Adenauer heeft zijn ministers van hun ver- kiezingstoernee's teruggeroepen, om met hen te overwegen of men een algemene economiesche boycot van Oost-Duitsland zal instellen. FRANKFORT (Reuter) Salah Ben Joessef, de verbannen voormalige secreta ris-generaal van de Tunesische regerende Neo-Destour partij, is zaterdagavond door een onbekende in een hotel te Frankfort neergeschoten. De drie daders wisten on opgemerkt te ontsnappen. Joessef overleed enige uren later in het ziekenhuis. Hij was door Tunesische rechtbanken ter dood veroordeeld wegens samenzwering tegen president Bourguiba en zijn regering. De drie moordenaars waren vrijdag met Tunesische paspoorten uit Zwitserland in West-Duitsland aangekomen. Zij vertrok ken zaterdagavond om half negen weer van het vliegveld van Frankfort naar Zwitser land. De moord is gepleegd omstreeks vijf uur. Twee hunner begroetten Ben Joessef in de hall van het hotel waar hij enige tijd later zwaar gewond werd aangetrof fen. De derde man was reeds eerder in het hotel geweest. Ben Joessef verzette zich tegen de overeenkomsten die president Bourguiba in 1955 met Frankrijk sloot. Hij was voorstander van nauwere samenwer king met de Verenigde Arabische Repu bliek en de Arabische Liga. Namen Ergens in Friesland hebben enige bur gemeesters de edelachtbare hoofden bij elkaar gestoken om te beraadslagen over de toelaatbaarheid van een voornaam die aan een nieuwe wereldburgeres was toe gedacht. Na een beraad dat ongetwijfeld rijp zal zijn geweest, kwamen zij tot de conclusie dat de naam buiten de registers van de burgerlijke stand diende te blijven. Voor zo'n uitspraak heeft men zich natuurlijk te buigen, maar aangezien bui gen het denkvermogen niet aantast, be staat er gelegenheid zich af te vragen of er op deze beslissing niets aan te merken valt. Het wil mij voorkomen van wel, waarbij ik mij haast te verklaren dat ik op het gebied van het recht tot namen kiezen, gelijk op zoveel andere gebieden, als leek optreed. De wet, zo wil ik op grond van der burgemeesteren uitspraak aannemen, geeft de overheid de bevoegdheid namen af te wijzen. Nu kan ik mij niet gemakkelijk voorstellen dat met deze materie een openbaar belang gemoeid is. Of bestaan er namen waarmee men gevoelige mensen voor het hoofd kan stoten aanstotelijke namen dus? Weliswaar zijn er lieden bij wie het talent to aanstoot nemen in ver rassende mate ontwikkeld is, maar mijn teke-naïviteit heeft juist op dit terrein nog geen enkele mogelijkheid tot bevrediging van aanstoot-behoeften bespeurd. Iets anders is dat met namen, ook met voornamen, de spot kan worden gedreven en er zijn kinderen wier jeugd daardoor gedeeltelijk vergald is. Dit behoort echter tot de particuliere sfeer, waar ons aller overheid geen bemoeienis mee heeft. Wij mogen, zo dunkt mij, ons wel een glimlach veroorloven wanneer iemand die Geld maker heet, in staat van faillissement wordt verklaard. Dat iemand die de voor naam van een heilige draagt, in de ge vangeniscel belandt, is een zo alledaags verschijnsel dat geen mens er aandacht aan schenkt. Met de naam Napoleon zijn lieden getooid aan wie elke krijgshaftige allure vreemd is. Het is mij bekend dat er in Nederland iemand leeft die de voor namen Julius Caesar draagt en een ander die Eros heet. Terwijl ik dit neerschrijf, rijst bij mij de vraag of we hier, waar de naam van een voor onze maatschappij zo dubieuze godheid in het geding is, toch niet in de buurt van de aanstotelijkheid verzeild raken. Edoch, er moet ergens een ambtenaar zijn geweest die, desnoods met blikken en blozen, de naam van de god der liefde tot de rang der officiële aan vaardbaarheid heeft gepromoveerd. Probeer ik nu het boven gesignaleerde multi-burgemeesterlijke besluit tot op zijn diepste psychische roerselen te peilen, dan lijkt het mij dat, ongeacht hoe de desbe treffende ambtelijke instructies luiden, hier een angst in het geding is die binnen onze landsgrenzen even welig tiert als paarde- en boterbloemen. Het is de angst om buitenissig te zijn, in het oog te lopen, anders dan anderen te zijn. Nieuwe namen? Waarom, als de oudste nog steeds hun bruikbaarheid bewijzen? En mocht de ge dachte ^bij^ y. opkopten djlt ook de oude namen eenmaal nieuw en buitenissig zijn geweest, dan schiet u te kort. Namelijk in begrip voor het feit dat we nu in een tijd leven die op oorspronkelijkheid minder prijs stelt dan op het bewandelen van de van hogerhand zo strak getrokken en on berispelijk geëffende paden Advertentie Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Deskundige. Het gemeentebestuur van Frankfort zal de gemeenteraad toestem ming vragen het contact met de ver- keerdeskundige prof. Kurt Leibbrand te verbreken. Zoals bekend is Leibbrand on langs gearresteerd, verdacht van moord op dertig Italiaanse dwangarbeiders, in augustus 1944. Hij had ook in Nederland talrijke contacten. Verstoord. De premier van Brits Guyana en voorzitter van de progressieve volks partij, dr. Cheddy Jagan, is tijdens een verkiezingsbijeenkomst ernstig gewond. Ook fcijn vrouw heeft verwondingen op gelopen. De bijeenkomst werd verstoord door gangsters die door de oppositie wa ren gehuurd, aldus heeft de politie van Georgetown meegedeeld. Nog steeds. President Kennedy heeft bij de twintigste verjaardag van het Atlan tische pact een telegram gestuurd aan sir Winston Churchill, waarin hij zegt dat Engeland en de V.S. nog steeds ge meenschappelijk vrede en vrijheid na streven. Vrede ongewenst. De Oostberlijnse politie heeft maandag de deelnemers aan de „San Francisco-Moskou vredesmars" de toegang tot Berlijn geweigerd. In West- Berlijn werd hun een demonstratie verbod opgelegd. Francofiel De Franse politie heeft maan dag bekendgemaakt dat zij 12 Spanjaar den heeft gearresteerd op verdenking van deelneming aan een overval op Spaans grondgebied. Zoals bekend heb ben Spaanse ballingen woensdag vergeefs getracht een elektrische centrale te Or- baiceta in Spanje onklaar te maken. De 13 ballingen zouden uit Frankrijk Span je zijn binnengedrongen. Naar de der tiende man wordt nog gezocht. Zoveelste plan. De Société d'Etudes du Pont sur la Manche heeft bij de Fran se regering een voorstel ingediend voor de bouw van een brug over het Kanaal. De maatschappij staat onder leiding van Jules Moch. die in vroegere Franse re geringen een ministerplaats heeft be kleed. Het nieuwe voorstel omvat de bouw van een brug met een lengte van 33.2 km op een hoogte van 70 meter bo ven het wateroppervlak, waarop vijf ba nen voor gemotoriseerd vervoer, twee rijwielpaden en twee spoorwegen zouden worden aangelegd. De brug zou de ver binding vormen tussen Dover en Cap Blanc bij Calais.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3