DE DODENLIJST VAN ADRIAN MESSENGER PRIEGELTJES GROTE REIS In Lehar's villa in Bad Ischl leeft de romantiek onverminderd voort PANDA EN DE MEESTER*OPHEFFER Polle Ons vervolgverhaal Zigeuners willen een eigen staat DINSDAG 15 AUGUSTUS 1961 7 PHILIP MACDONALD Oorspronkelijke titel: The list of Adrian Messenger Nieuwe rage van „tieners" in de V.S.: lijmruiken Gaat u met vakantie Intelligentiepillen WP 3. „Bingo! stuurman?", roept Volle verschrikt, „kijk eens naar voren! Je zult goed moeten sturen, want owee, daar staat een rots!" Polle is erg hang, dat het goede schip „Mary" zal vergaan; hij kan er niet naar kijken! „Toe dan toch, Pingo", roept hij, „doe alsjeblieft wat je kunt!" En jawel, de knappe Pingo heeft kans gezien, met golf en al over de rots te sturen, want ze horen geen gekraak, en Polle durft weer te kijken! 10) „Een, maar die is waarschijlijk overbodig... Pike, toen je sprak over „volledige rapporten" over die onge lukken bedoelde je naar ik aanneem dat in de meer recente gevallen ook een verdergaand onderzoek verricht moet worden? Om na te gaan of we op die manier een spoor van de moor denaar kunnen vinden." „Natuurlijk, mijnheer." Pike's stem klonk verwijtend. „Dat spreekt natuurlijk vanzelf." „Mea culpa!" Anthony grinnikte. „Neem me niet kwalijk... Maar ik heb toch nog een wens wat deze rappor ten betreft. Ik wil weten welke van deze tien mannen gedurende de laat ste wereldoorlog in het leger geweest zijn. En ik wil weten bij welk onder deel ze gediend hebben. En ook waar ze gediend hebben, geografisch be zien. Als je zoekt naar een schakel tussen elf zo verschillende mannen, dan zou het kunnen zijn dat die ge vonden moet worden in een tijdvak- Hij kwam niet verder. Want Pike sloeg hard op zijn knie. Firth zei: „Natuurlijk!" in stille verbazing. En Lucas vroeg: „Verveelt het je nu nooit eens, Gethryn, altijd gelijk te hebben?" Anthony lachte. „Jullie zouden alle maal vroeg of laat wel op die ge dachte gekomen zijn." „Wrijf nu geen zout in de wonden," zei Lucas. „Goed, Pike zal ook dat nagaan. Anders nog iets?" „Van alles. Om te beginnen zou ik graag willen weten wat jullie uitge vonden hebben over de mogelijkheid dat er een bom in dat vliegtuig was.." „Hij zegt mogelijkheid", Lucas keek pijnlijk getroffen. „Jij zou de eerste moeten zijn om te zeggen dat die bom vaststond". „Vaststaan, nee". Anthony schudde djn hoofd. „Hoogstens negenennegen tig procent waarschijnlijk. Nu jij over tuigd bent dat er een moordenaar aan het werk is geweest, kan ik van mijn kant wel stellen dat mogelijk een of meer van de ongelukken echt geweest kunnen zijn. Satan, die zichzelf helpt." „Nee!" Lucas sloeg zich voor zijn voorhoofd. „In hemelsnaam, man, heb medelijden... Laat me over die bom vertellen. Alle instanties die de zaak hebben onderzpcht, de po luchtvaartmaatschappij en de kamer commissie, nemen aan dat W dln ge weest is. Ze geloven Saint-Denis". „Doen ze dat?" Anthony spitste zijn oren. „Ik heb me al afgevraagd wat we van hem moesten denken." „Ik mag die vragende blik van je wel!" Lucas wreef in zijn handen. „Maar ik geloof wel dat ik het je moet vertellen. Raoul Saint-Denis is bij ons heel goed bekend. En nog be ter bij het ministerie van oorlog, en daar dan in het bijzonder bij de in lichtingendienst." Hij wachtte en Anthony zei; „goed, ik verneder me. Wie is Raoul en wat is hij, dat heel Whitehall hem ge looft?" „Op het ogenblik is hij een journa list met een bepaalde faam in Euro pa, zoals je zult weten." Lucas amu seerde zich nog steeds. „Maar een jaar of wat terug was hij een van de leiders van de Franse verzetsstrij ders: hun top-expert op het gebied van explosieven. Ik denk dat jij in die tijd wel eens contact met hem hebt gehad. Zijn schuilnaam in de oorlog was Ajax." „Wel verdomme!" Anthony knikte in herinnering. „Ik heb niet alleen contact met hem gehad, ik heb hem zelfs herhaaldelijk gesproken. Op de kort golf..." „Dit is natuurlijk vertrouwelijk." Lucas was nu weer officieel. „Ik ver meldde het alleen maar om te doen uitkomen waarom zijn verklaring over een bom zo gemakkelijk werd geaccepteerd... Verdere inlichtingen over wie dat ding in het toestel heeft gebracht of hoe hij dat gedaan heeft zijn er echter niet." „Nee," zei Anthony. „Dat had ik ook niet verwacht. Daar moeten wij nu voor zorgen." Hij hulde zich in stilte en even la ter zei Lucas: „En nu?" „J. Slatte- ry." Anthony keek naar Pike. „We hebben je nog geen gelegenheid gegeven op hem terug te komen." „Dank u, mijnheer." Pike ging vooruit zitten. „Slattery moet direct benaderd worden, zodat we hem kun nen vragen naar de andere mensen op die lijst. Maar hij glimlachte tegen Anthony „die benadering moet gebeuren op een zodanige ma nier dat hij niet in de gaten heeft met een poitieman te malken te heb ben. We moeten dus een handige vent met een goed verhaal naar hem toe sturen..." De blik die hij op Lucas wierp was half geamuseerd half afwachtend. „Nee." Lucas sloeg hard met zijn hand op het bureau. „Je weet wel be ter, Pike. Mijn hemel, man, we kun nen de Voorschriften niet in de wind slaan!" „Nee mijnheer." Pike toonde zich plichtsgetrouw, maar hij knipoogde naar Anthony. Deze zei: „Dus je wilt dat ik voor 1) Flood is een journalist die, te- samen met zijn vriend Dyson, ver scheidene zaken voor Anthony behan deld heeft, speciaal daar waar geen gebruik gemaakt kon of mocht worden van officiële rechercheurs. Flood 1), Pike? Of van Dyson?" de agent provocateur zorg? Niet luis teren, Lucas! Wat dacht je van Flood Pike, die jouarnalist, die met zijn vriend Dyson verscheidene zaken voor Anthony behandeld heeft als er geen gebruik gemaakt kon of mocht worden van officiële rechercheurs? Pike knikte gelukkig. „Flood lijkt me prachtig, mijnheer. „Goed." An thony keek op zijn horloge. „We kun nen vannacht niets meer doen, maar het is het eerste waar ik vanochtend werk van zal maken." „Dat heb ik niet gehoord." Lucas keek ook op zijn horloge. „Ben je klaar, Gethryn?" „Met jou en Pike wel." Anthony stond op en keek de sombere kamer rond. „En ook, als je me dat niet kwalijk neemt, met deze niet al te vrolijke omgeving." Hij keek naar Firth. „Er zijn nog een paar dingen die ik zou willen hebben. In deze volg orde: twee of drie borrels en alle ver krijgbare inlichtingen over de persoon van Adrian Messenger In zijn werkkamer in Stukeley Gar dens zorgde Anthony voor de borrels en de vragen: Firth voor de inlich tingen. Deze, teruggebracht tot de hoofdza ken, kwamen erop neer dat Adrian Messenger altijd, zoal niet geheimzin nig dan toch erg op zichzelf was ge weest; dat hij weinig of geer. vertrou welingen had gehad, maar dat als er al iemand in die geest geweest mocht zijn het naar alle waarschijnlijkheid zijn schoonzuster Jocelyn Messenger was; dat hij toen hij Firth de lijst gaf waarschijnlijk geweten moest heb ben dat sommige van de mensen erop dood waren, gezien zijn gebrek aan interesse toen Firth hem aanbood na vraag te doen naar eventuele nieuwe adressen, dat de officiële reden voor zijn bezoek aan Amerika „familie aangelegenheden" was geweest, en tenslotte dat hij sinds ongeveer een jaar bezig was met een nieuw boek, dat hij, zoals zijn gewoonte was met niemand wenste te bespreken. Zelfs het onderwerp ervan was niet be kend- Toen ze klaar waren was het half drie en Anthony, die de protesten van zijn gast dat hij wel een taxi kon nemen, afwimpelde, reed hem terug naar zijn vrijgezellenadres in South Kensington. Dit bleek een suite in Wardlaw te zijn, die volgens de bewo ner erg goedkoop, erg comfortabel en overal dicht genoeg bij was De straten waren bijna verlaten en de Voisin legde de korte afstand van Knightsbridge af in een tijd die we hier niet durven noemen, eindigend in een fraaie draai rond het station van de ondergrondse in Gloucester Road, die hen precies voor de ingang van het hotel bracht waar ze vlak achter een taxi kwamen te staan die net was gearriveerd, en waarvan de passagier aan het betalen was. Firth stante uit, sloot de deur van de Voisin, en bukte zich voor het open raampje. Hij zei: „Hartelijk be dankt" en glimlachte. „Ik bedoel voor alles. Vooral omdat je hen bewerkt hebt om dit serieus te nemen." Hij wilde weglopen, maar bukte zich weer voor een laatste opmerking. „Ik zal je de adressen morgen doorbellen", zei hij. „Om een uur of tien." De sleutel te voorschijn halende, die Wardlaw aan zijn meer permanente bewoners gaf, beklom hij de trap achter de pas sagier uit de taxi. (Wordt vervolgd) 4748 Het schip lag aan de kade gemeerd. De passagiers gingen aan land. Ook pro fessor Wiedemors en zijn assistent stap ten de loopplank af. Hè, ik ben blij, dat we weer thuis zijn! zei doctor Kanebit. Hij hield de botaniseertrommel met z'n kostbare inhoud zorgvuldig onder z'n arm, Ja, ja, lachte de professor. Er gaat toch maar niets boven het eigen landje, Ik reis graag, maar ik vind 't toch al tijd weer fijn, in ons dierbare vaderland voet aan wal te zetten. Kom, we gaan onze kleine vriend thuisbrengen! want daar mocht niets mee gebeuren. IN DE DIRECTE omgeving van Salzburg, ligt het onvolprezen Salzkammer- gut, een gebied waar de bezoeker nimmer uitgekeken raakt op de reusachtige meren, hun smaragd-groene kleur, de Wolfgangsee, alle door fraaie bosschages omzoomd. Bergen, uitgestrekte wouden, weiden en meren geven aan Salz- kammergut een bijzondere bekoring. Temidden van deze idyllische omgeving in iet hart van Salzkammergut ligt Bad Ischl, de badplaats waar het Oostenrijkse ceizerlijk gezin talloze malen vertoefd heeft. Daar is ook het Lehar-Museum, van Dit zomerverblijf heeft Franz Lehar aan de gemeente Bad Ischl vermaakt. In deze badplaats heeft Lehar met zijn vrouw Sophie tot zijn dood gewoond. Hij ligt be graven op het Ische- ler kerkhof. Hét merkwaardige is nu, dat men hier eigen lijk niet van een mu seum kan spreken; men heeft deze villa gelaten zoals die na Lehars dood was op 24 oktober 1948. Zijn vrouw was het jaar tevoren op 1 septem ber 1947 gestorven. Deze villa, omgeven door een zeer sfeer volle, romantische tuin, getuigt van Le hars sterke voorliefde voor het bijeenbren gen van schilderijen, meubilair, beeld- louwwerken, porse lein, kunstvoorwer pen. Men vindt Le har terug in deze villa, waar het lijkt of de tijd heeft stil gestaan en waar de bezoeker niet ver wonderd zou zijn, de meester in levende lijve tegen te komen. De partituren, de vele geschenken, de tal loze foto's van Lehar, tezamen met be roemdheden op mu zikaal gebied als Martha Eggerth en Ri chard Tauber en Emmerich Kalman, en kele lauwerkransen uit Hongarije (in totaal ontving Lehar in zijn lange leven driehonderd lauwerkransen) geven een bijzonder levendig en indringend beeld van Franz Lehar een keizer, gekroond in het rijk der toon kunst. Hij heeft aan Bad Ischl zijn villa nagelaten, waar de romantiek nog leeft en waar de moderne mens van vandaag zich enkele ogenblikken kan vermeien in een tijdperk, dat helaas tot het verleden be hoort. Bep Andreas De woning van Lehar aan de rivier de Traun in Bad Ischl De leerlingen van de middelbare school van St. Louis in de Verenigde Staten heb ben een nieuw tijdverdrijf uitgevonden dat de autoriteiten niet zonder zorg laat. Zij houden feestjes, waarop geroken wordt aan een lijmsoort die wordt gebruikt bij de bouw van modelvliegtuigen. Wanneer men deze reuk ervan inhaleert, krijgt men een licht gevoel in het hoofd. De politie van St. Louis heeft een be roep gedaan op handelaren in de lijmsoort om deze met overleg te verkopen aan jon- gemensen. Volgens haar kan de vernis schade aan de hersenen, en bij veelvuldig gebruik zelfs de dood, veroorzaken. In zie kenhuizen van St. Louis zijn in de afge lopen maanden reeds veertig personen tus sen de dertien en zestien jaar behandeld wejfcns lijmruiken. en wilt u dat wij uw krant naai uw vakantie-adres op/enden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam uw vasti adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden Als n de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMTNISTRATIK LOS ANGELES UPI„Intelligen tiepillen" zijn wellicht de toekomstige oplossing voor ouders die tobben met zittenblijvende kinderen. In het Neusyorkse tijdschrift voar ge neeskunde is melding gemaakt van een experiment met een nieuw genees middel. deanol, dat bij meer dan de helft van vierhonderd kinderen het intelligentie-quotient (IQ) en hun op merkingsgave had verhoogd. Slechts drie percent van de kinderen had op geen enkele wijze op het middel ge reageerd Deanol werkt als acetylcho line, een natuurlijk enzym, dat als ge leider tussen de zenuweinden op treedt. Een arts uit Californië, dr. Leon Oetinger, waarschuwde echter tegen te groot optimisme. „In vijftig percent van de gevallen zou een vooruitgang te bespeuren kunnen zijn, maar een bruik bare verbetering zou beperkt kunnen blijven tot 1 op 10 of 1 op 20," zo zei hij. Het fraaie trappenhuis in de Lehar-villa. leven en werken van deze beroemde ope rettecomponist en van de vrienden die hem omringden De zanger Richard Tauber. die vooral in Lehérs operette „Das Land des Lachelns" en in „Friederike" triomfen vierde, schonk aan Lehar uit dankbaarheid een Amerikaanse Steinway-vleugel, die zich in de geheel intact gelaten werkkamer van Lehar bevindt. Bij de 275ste uitver kochte opvoering van „Zigeunerliebe" in Londen ontving hij een prachtige zilveren bokaal van enorme afmeting. MET GROTE AANDACHT en êerbïéd* betreedt dë'bëzdèker de vertrekken' Van' deze villa, waar Lehar geleefd en gewerkt heeft, waar hij vreugde en verdriet met zijn gade heeft gedeeld, waar hij in de muziekkamer met zijn vrienden gemusi ceerd heeft. In een der vitrines van zijn slaapkamer bevindt zich een klein oli fantje, dat de talisman van Lehar was tijdens de premières van zijn operettes en romantische opera's. In de villa bevindt zich ook een prachtig trappenhuis met een rijkbewerkt hekwerk en een fraai glas-in- loodraam. Men komt onder de indruk van het groot aantal schilderijen uit de Bieder meiertijd, de Gotiek en de Renaissance en ook uit de latere tijd. Ook de diverse stijlen in de meubelkunst treft men er aan en niet te vergeten miniaturen en Perzische tapijten. LEHéR STIERF in oktober 1948 in Ischl, MIMI CO» MAS'I' 21. De geheimzinnige vreemdeling, die nu al enige tijd opmerkelijke gesprekken had gevoerd met de be zoekers van Props Verhuurderij, besloot ten leste zelf het bedrijf te betreden; en het is begrijpelijk dat bij het ontwaren van een zo voorname cliënt de eigenaar zich gedienstig voorwaarts spoedde, op de voet gevolgd door zijn assistent, Panda. Dat er nog enkele stukken harnas losjes rammelden deed niets af aan de voor komendheid van de ontvangst. „Mijn naam is Graaf Giorgio Bueno de Rothfeller," aldus de binnentredende. „Uw merkwaardig bedrijf boe zemt mij veel belangstelling in en ik vroeg mij af of ik het zou kunnen inschakelen in mijn internationaal net van handelszaken, bankinstellingen en nuts-onderne- mingen. Zoudt gij, brave bedrijfsleider, bijvoorbeeld in staat zijn mij decors te verstrekken, voorstellende een bankgebouw van enkele verdiepingen, opgetrokken in fraaie maar degelijke stijl, en dit compleet met inte rieur en inrichting?" „Ah dat zou een waardige opdracht zijn!" riep Archibald Brauswasser verheugd. „Dat is iets anders dan die moderne oppervlakkigheid' Natuurlijk zou ik zoiets kunnen leveren maar de prijs zou, naar ik vrees, nogal hoog zijn..." „De prijs! Mijn beste directeur, die is toch hoege naamd niet van belang!" weerde de ander af. „Laat ons onze prille samenwerking niet bezoedelen door over iets vulgairs als geld te spreken!" Het optreden van de vreemdeling was zeer innemend; maar Panda vroeg zich af, of hij deze heer niet al eens eerder had gezien in minder prettige omstandigheden... PARIJS Lonel Rotaru, de prins en het hoofd van de negen miljoen over de we reld verspreide zigeuners, is maandag in Marseille geland. Hij kwam uit Israel, waar hij als getuige is opgetreden in het proces-Eichmann. Ik heb aan de rechter verteld, zei Rotaru, wat ik in Duitsland van de Jodenvervolgingen heb gezien. Ook ons hebben de nazi's niet gespaard en eveneens bij de zigeuners zijn er slachtof fers bij massa's gevallen. Bij de Duitse re gering is derhalve een eis tot schadever goeding ingediend. Rotaru wilde van het vraaggesprek met journalisten nog gebruik maken om tegen te spreken dat zigeuners alleen maar stoelenmatters zijn. Onder de negen miljoen, die evenals Israel, een eigen staat willen vormen, vindt men ver scheidene biologen, doctoren, chemici en andere intellectuelen, die voor de komen de zigeunerstaat een grote rol zullen spe len. Volgende maand zal in Parijs een zi- geunerschool worden geopend. Pauselijke benoeming. Prof. J. H. Oort, hoogleraar in de astronomie aan de uni versiteit van Leiden en directeur van de Leidse sterrenwacht, is door Paus Joannes benoemd tot lid van de Pauselijke Acade mie van Wetenschappen. O o

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7