Hamsterwoede in Oost-Berlijn Vrees voor blokkade van de westsector HET WEER CITROEN Postbodes krijgen, als Haarlemse proefneming slaagt, wagentjes m 1 a r artistiek IJ.V.V. Stormvogels oto Dr. W. de Kort voorzitter van K.V.P.-Kamerfractie Ontdekker XII 87.000 km van de aarde Twee doden in het verkeer ZWARE VERSPERRING NA SAMENSCHOLING Enkele broodsoorten in Den Haag duurder Lappen belaagd door radio-activiteit éee MORRIS êeforeifouêtty! j SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Weer regen Aan het strand: ID 19 9575.Panhard ƒ6850. 2 CV ƒ5995— AMI 6 5600— GEERT HOOGEVEEN U kunt uw donateurs- en leden- kaarten afhalen in Hotel „Ken- nemerhof" donderdag- en vrij dagavond a.s. van 7—9 uur en zaterdag van 4 tot 7 uur. HET BESTUUR Meting van straling 1 Het woord is aafi Ook W.-Duitsland nu voor Oost-Duitsers gesloten Ministerie onderzoekt of verhoging rechtmatig is Veertig maal meer dan normaal In de krant van heden Koningin èn Prins naar La Courtine op 22 september Vóór en na uw vakantie eerst even naar Kennemerlaan 5 (bij de brug) 46e JAARGANG NUMMÉR 240 WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1961 1 N Kantoór: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Mije (Van ónze reisredacteur W. L. Brugsma) BERLIJN, 16 augustus. Berlijn be gint al geleidelijk te wennen aan de uiterlijkheden van de nieuwe crisis: de afgegrendelde sectorengrens, het ge wapend vertoon van Ulbrichts positie en de controles op de twaalf resterende doorlaatposten. Maar tegelijkertijd maakt het zich ernstige zorgen over de toekomstmogelijkheid, dat de D.D.R. slechts een eerste stap heeft gedaan in het proces dat tot de geleidelijke ver stikking van West-Berlijn moet leiden. Die bezorgdheid werd voedsel gegeven door een aantal nieuwe bemerkingen die Pankow gisteren op het oost-westverkeer van toepassing bracht. Westberlijners mogen immers sinds gisterochtend niet meer per auto, motorfiets of scooter naar Oost-Berlijn, tenzij zij in de oostsector werken. De controle op degenen die noodgedwongen te voet gingen, werd verscherpt, voor het eerst werden som mige Westberlijners meegenomen naar de wachtlokalen van de volkspolitie, waar hun persoonsbewijzen bijzonder nauwkeurig werden gecontroleerd. Men begon zich te herinneren wat Ulbrichts regime zondag aankondigde, dat alleen „vredelievende" Westberlijners en West duitsers in de toekomst naar Oost-Berlijn zouden mogen komen. Deze nieuwe chicanes en de'sluiting van de Branden burger Tor op maandag, alsmede het verbreken van het telefoon- en telexver- keer tussen West- en Oost-Duitsland dinsdag, deden in West-Berlijn vermoe den dat Pankow binnenkort de sectoren- grens volledig zal afsluiten. In de frontstadsfeer van Berlijn doen geruchten uiteraard opgeld. Harnekkig was bijvoorbeeld het bericht dat Pankow een geldsanering op het program heeft om de grote bedragen oostmarken, die met de vluchtelingenstroom naar het westen zijn gevoerd, in één slag waardeloos te maken. Dr. W. L. P. M. de Kort te Goirle zal op verzoek van de K.V.P.-fractie in de Twee de Kamer het voorzitterschap gaan bekle den tot de verkiezin gen in 1963. Daarna zal het voorzitter schap opnieuw in overweging worden genomen. De heer De Kort volgt prof. mr. Romme als fractie voorzitter op. Dr. De Kort is in 1909 ge boren en is in Leu ven gepromoveerd in de sociale en poli tieke wetenschappen. In een brief aan de K.V.P.-Kamerfrac tie heeft dr. De Kort medegedeeld, dat zijn verantwoordelijkheidsgevoel hem heeft ge noopt de functie te aanvaarden, hoewel hij deze allerminst heeft gezocht. Hij is, mede op grond daarvan, dan ook slechts bereid gedurende de nog resterende par. lementaire periode, dus tot uiterlijk 1963, als voorzitter op te treden. Met ingang van 16 augustus neemt dr. De Kort de taak over van de heer Andries- sen, die sinds het aftreden van prof. Rom- mé als waarnemend voorzitter fungeerde. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met tijdelijk Wéér regen. Matige wind, in hoofdzaak uit westelijke rich tingen. Koel weer. Volledige weerrapportén op pagina twée. Eén nieuwe depressie trekt van IJsland naar de Noordzee, waardoor het aan het strand wèer regenachtig en koel zal zijn bij wind uit zee. Temperatuur 16 a 17 graden. Zee- todter 17 graden. Vooruitzichten: Wisselvallig en koel. Zeker is dat Oostberlijnse huisvrouwen gisteren in de queue stonden om peul vruchten, conserven, suiker en meel in te slaan. Tenslotte lijkt het er op dat het Ulbricht-regime niet gebruik maakt van de mogelijkheid om de interne spanning te verminderen, nu het de vluchtkansen heeft afgesneden, maar integendeel bin nen zijn prikkeldraadstaat tot scherpe pressie overgaat. De volkspolitie schiet nu op vluchtelingen. In de Oostberlijnse ho tels en pensions wordt systematisch jacht gemaakt op Oost-Duitsers, die zondag door de afsluitingsmaatregelen werden verrast. Reden tot gerustheid heeft Ul- bricht inderdaad niet. Voortdurend wordt uit Oost-Berlijn gemeld dat in café's hevi ge discussies plaatsgrijpen tussen ontevre denen en SED-ers, die meermalen ten na dele van de partij-agitators met de vuist worden beslist. Massaal protest West-Berlijn is ook ongerust door het lange uitblijven van een westelijk ant woord op de wederrechtelijke maatrege len van Pankow. Tot nu toe heeft dat ant woord slechts bestaan uit een schriftelijk protest, dat de geallieerde stadscomman- danten gisteren bij hun Sovjet-collega So- lobov hebben ingediend. In de Westduitse pers lezen de Berlijners voorts, dat de westelijke tactiek in het oost-westconflict alleen bestaat uit het verdedigen van de geallieerde rechten in Berlijn en niet uit het beschermen van de rechten der West- Berlijners. Dat is een oververeenvoudigde voorstelling, maar geheel onwaar is ze niet. De Westberlijnse senaat heeft bij de geallieerde commandanten aangedrongen op represailles tegen de S-bahn, die in Oostduits bezit is, en tegen SED-ers die in West-Berlijn werken, maar bij de geal lieerden bestaat de vrees dat represailles nieuwe en verdergaande maatregelen van het oostblok zullen uitlokken. AI deze din gen geven de West-Berlijnei's reden tot be zorgdheid, die ze van plan waren tot uit drukking te brengen op de massale pro- testbyeenkomst die namiddag voor het Westberlijnse stadhuis gehouden zou wor den. Of de bezorgdheid omtrent het volledig isoleren van Berlijn een stap voor stap blokkering gegrond is, blijft overigens nog de vraag. Zeker is het mogelijk dat Pan kow en Moskou via het „salamiprocédé' het plakje voor plakje afsnijden van de worst, omdat een greep naar de hele worst ineens te riskant zou zijn willen proberen het westen geleidelijk voor een fait accompli te stellen. Het uitblijven van krachtige westelijke tegenmaatregelen zou de communisten kunnen verleiden op de ingeslagen weg voort te gaan, net zolang tot het overgebleven stompje salami voor het westen de moeite van het verdedigen niet meer waard zou zijn. En hoe dunner iedere keer het plakje is, hoe minder het westen geneigd zal zijn met een militaire actie een tik op de rode vingers te geven Belachelijk Toch valt dat procédé niet perse uit de oostelijke maatregelen af te lezen. Het afgrendelen van de sectorengrens zelf was een wanhoopsdaad, die in de plaats kwam van een zorgvuldige politieke kalender, gericht op het afsluiten van een vredes verdrag. In plaats van die min of meer legale weg, zag Moskou zich inderhaast gedwongen tot een regelrechte verdrags breuk, maar opvallend was daarbij, dat die verdragsbreuk oostelijke, vooral Oost- duitse, en geen westelijke rechten schond. De nieuwe beperkende maatregelen van maandag en dinsdag kunnen zeer wel niet meer dan een aanvulling op die nood sprong zijn. De sluiting van de Branden burger Tor mag een geweldige emotionele betekenis hebben, zij verschilt niet princi pieel van de sluiting van dozijnen andere doorlaatposten op zondag. Als er ergens incidenten konden worden gevreesd dan was het bij dit symbolische monument, waar Berlijnse voeten zich automatisch Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM: Zijlweg 26 - Tel. 17296 KANTOOR - WERKPLAATS en MAGAZIJN: Mr. Cornelisstraat 54 - Telefoon 61447 Advertentie heenrichten, wanneer er iets te manifes teren valt. Het belemmeren van het Westberlijnse gemotoriseerde verkeer naar Oost-Berlijn is wél een beperking van westelijke rech ten, maar eerder een praktische dan een principiële. West-Berlijners kunnen te voet de grens over en dan met de ondergrond se, de S-bahn, de bus of de tram naar iedere willekeurige plaats in Oost-Berlijn gaan om daar te doen wat zij in hun zin hebben. Maar het moet het Oostduitse re gime onaangenaam zijn opgevallen, dat er in de afgelopen dagen werkelijk stromen Westberlijnse auto's door de oostsector kruisten, enerzijds omdat al die nummer borden de Oostduitse burgers het gevoel gaven minder eenzaam te zijn, anderzijds omdat zij de belachelijkheid bewezen van Pankows argumentatie. Het afsnijden van de vluchtmogelijkhedenomkleedde Pankow immers uitsluitend met de reden, dat het er om ging de Westberlijnse agenten on mogelijk te maken subversieve acties in het oosten te voeren. Wel nu, de Oost- Duitsers konden niet meer weg, maar zij konden met eigen ogen duizenden West berlijnse auto's bemand met imaginaire agenten door de straten zien rijden. Dit alles is geen bewijs dat het oost- blok niet van plan zou kunnen zijn West- Berlijn af te knijpen, doch de toestand is al zorgelijk genoeg, om deze niet met paniekgeruchten te verergeren. Zoals de Amerikaanse helikopters, die de hele dag over Berlijn roffelen, aanduiden, blijft het zaak waakzaam te zijn. Zelfs bovenop de Brandenburgerpoort, op de grens tussen Oost- en West- Berlijn, bevinden zich nu gewapende Vopo's, met een verrekijker wordt de omgeving verkend. (Telefoto) CAPÉ CANAVERAL, (UPI) Van Cape Canaveral is gisteravond de Ontdekker XII gelanceerd. De kunstmaan werd in een grote baan om de aarde gebracht en moet metingen verrichten in de radio-ac tieve gordels om de aarde. Voorts moeten magnetische stormen worden geregistreerd en moet worden nagegaan wat de invloed van de zon op deze verschijnselen is. De kunstmaan werd vervoerd op een drie-traps Thor-Delta-combinatie. De ener gie voor de meetinstrumenten en de zen ders komt van zonnebatterijen. Er zijn tien verschillende meetsystemen in de kunstmaan gebouwd, maar geen appara tuur die de waarnemers op aarde vertelt hoe de vlucht verloopt. Deze vraag kan alleen opgelost worden door de uitzendin gen van de gegevens over de radioactie ve gordels na een aantal dagen te verge lijken. De kunstmaan, die bijna 38 kilo weegt beweegt zich in een baan, die tenminste 275 kilometer en ten hoogste 87.000 kilo meter van de aarde verwijderd is. Even voorbij het kruispunt De Smokkel- hoek in Kapelle bij Goes zijn vanmorgen bij een verkeersongeval twee scooter- berijders om het leven gekomen. De bestuurder van de scooter, de heer Zuiderhof uit Leeuwendorp (gemeente 's Heerenarendskerke) wilde een vracht wagen met aanhanger passeren. Hij kwam in botsing met een tegemoetkomende per sonenauto. Zowel de heer Zuiderhof als zijn verloofde, mei. ^De Kok uit Gouda, waren op slag dood. Vandaag loopt een aantal postbestellers voor het eerst door de Haarlemse straten met een soort boodschappenwagentjes waarop de poststukken liggen van deur tot deur. Het betreft een proefneming van de P.T.T. met een systeem dat al vele jaren in Amerika wordt gebruikt en is een ge volg van de vijfdaagse werkweek, waar door de vrachten van de bestellers gro ter en zwaarder werden. Er moet name lijk in kortere tijd dezelfde hoeveelheid post worden bezorgd als voorheen. Het in- gebruiknemen van de wagentjes zou tot ge volg kunnen hebben dat zogenaamde steun punten, waar de bestellers poststukken konden ophalen, komen te vervallen. De bestellers kunnen nu namelijk grotere vrachten meenemen. Haarlem is de eerste Nederlandse stad, waarin de proef met de wagentjes wordt genomen. Emerson: De natuur is vol grillen; nu eens zet zij een oud hoofd op jonge schouders; dan weer laat zij een jong hart klop pen in een tachtigjarige. Berlijn, (UPI, Reuter) Oostduitse poli tie en arbeidersmilitie hebben gisteravond met geweld een menigte Oost-Berlijners verspreid die op de avenue Unter den Lin den op de hoek van de Friedrich Strasze was samengestroomd. Overvalwagens van de politie reden op de menigte in en een jonge man werd een meter of tien meege sleurd op de bumper van een van de Er werd flink gedrongen, maar nergens braken gevechten uit. De menigte werd uit eengejaagd, maar zij verzamelde zich enige malen op andere punten. Westberlijnse politiemannen en weste lijke verslaggevers, die het incident had den gevolgd, zeiden, dat de menigte lang zaam was aangegroeid nadat de werkdag over was. De anti-communistische Oost- Berlijners wilden blijkbaar massaal optrek ken tegen de Brandenburgerpoort en de bewaking. De Oostberlijnse autoriteiten hebben in tussen in de loop van vannacht vele groe pen gewapende eenheden uitgezonden om gedeelten van de grens met West-Berlijn met betonnen blokken te versperren. Vol gens de Westberlijnse politie werdén muur tjes van ruim een meter hoogte gemaakt; op sommige plaatsen werd met kranen gewerkt. Vanmorgen vroeg richtte een Oostduitse groep van 450 gewapende fabrieksarbei ders een prikkeldraadversperring op van twee meter hoogte en een kilometer leng te. Bij de doorgangen, die nog open zijn, werden betonnen palen aangebracht, zodat de voertuigen zig-zag moeten rijden. De Oostduitse politie heeft voorts van daag de arrestatie bekend gemaakt van een ondergrondse beweging van negen le den. Volgens het orgaan van dê Oostduit se communisten, „Neues Deutschland", was de groep maandag in de stad Erfurt in de Sovjetzone aangehouden. Zij was voornemens door de barricaden aan de oostwest-grens zich een weg té banen naar het westen. BONN, (Reuter/DPA) Passagiers van de trein Leipzig-Keulen hebben van morgen vroeg van de Oostduitse politie te horen gekregen, dat de grens tussen Oost en West-Duitsland sinds middernacht voor alle Oost-Duitsers is gesloten. Te Bebra, aan de Westduitse grens met Oost-Duits land, hebben passagiers verteld, dat onge veer vijftig Oost-Duitsers in de trein van Berlijn naar Bazel vanmorgen moesten uitstappen toen de trein bij de controle aan de Oostduitse zijde van de grens stop te. De Oost-Duitsers moesten hun bagage meenemen. De Oostduitse autoriteiten hebben van daag de treinenloop van de bovengrondse in West-Berlijn ontwricht door de stroom gedurende een uur af te sluiten, aldus een mededeling van de Westberlijnse politie. De communisten konden hiertoe overgaan doordat zij het beheer hebben over de bovengrondse spoorweg in de gehele stad. (Van onze Haagse redacteur) Nadat de Haagse bakkerijen de prijs van bepaalde broodsoorten deze week heb ben verhoogd, wordt op het ministerie van Economische Zaken een onderzoek inge steld naar de rechtmatigheid van deze prijsverhoging. De bakkers stellen zich echter op het standpunt dat de in prijs verhoogde broodsoorten (1 cent per 800 gram) tot de zogenoemde luxe-sector be horen, waarvoor geen toestemming van de minister noodzakelijk is. Onder meer gaat het hier om wit casinobrood1. Een woordvoerder van het ministeriè deelde mede dat de bakkers plotseling de betrokken soorten brood tot luxe brood hebben bestempeld, waardoor een minis teriële goedkeuring overbodig zou zijn. Volgens de directie van een van de grote bakkerijen zijn de prijzen van het gewone brood (regeringswit-, regerings bruin- en blank waterbrood) gehandhaafd op het (lage) niveau dat in Den Haag geldt. Dat de prijzen van het luxe brood opge trokken moesten worden, is een gevolg van de nieuwe c.a.o. voor bakkersgezel len die op 1 juli is ingegaan en een loon kostenstijging van ongeveer 10 percent tot gevolg heeft gehad. Indertijd heeft de minister de wens ge uit, ook op de hoogte te worden gesteld van prijsverhogingen voor het luxe brood. Dit zal, ten aanzien van de laatste verho ging nog geschieden, zeggen de bakkers. Ongeveer een week eerder is ook de prijs van het kleinbrood omhooggegaan. Het kadetje werd een cent duurder. Hier voor was geen toestemming noodzakelijk. STOCKHOLM, (UPI) By een groep van veertien Lappen, die momenteel voor een mediseh onderzoek in Stockholm ver- verblyft, is een radioactieve besmetting gemeten, die veertig maal zo groot is als normaal. Men heeft vastgesteld dat de abnormale besmetting het gevolg is van de radioactieve neerslag, die vry komt by kernproeven. De rendieren van de Lappen- bevolking eten radioactief besmet mos, waardoor hun vlees dat voor de consump tie gebruikt wordt, de besmetting over brengt op de mens. Volgens deskundigen is hun besmettingsgraad door de cesium- isotoop 137 nog niet gevaarlijk. De mens kan nog hogere graden verdragen. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel3 Uit stad en omgeving4, 6 Horen en Zien5 Kunst 5 In de Vishal en op zee6 Panda en andere beeldverhalen.7 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's De Koninging én de Prins zullen op 22 september een bezoek brengen aan de Nederlandse troepen in La Courtine. De Koningin en de Prins vertrekken 's och tends met het regeringsvliegtuig naar Cler mont-Ferrand en reizen vandaar per heli kopter naar La Courtine. Na aankomst zullen de Koninging en de Prins eerst oefeningen bijwonen van de vierde divisie. De lunch zal te velde wor den gebruikt. In de namiddag zal de Konin ging onder meer enkele werkplaatsen en het hospitaal bezoeken, terwijl de Prins wederom bij enige oefenende onderdelen zijn zal. Omstreeks 18.00 uur zullen de Koninging en de Prins per vliegtuig naar Nederland terugkeren. Advertentie -

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1