EEG wekt zorgen in Australië, maar noodzaak wordt erkend AGENDA Ford Taunus 17 M löï KR «1.UB Kort en bondig Koffie Drijvende handelsexpositie op een Nederlands schip naar Verre Oosten Nederlander belast met missie in o.a. Rotterdam Twee jongens vermist De B.V.D. en het proces tegen de valsemunters ee Jongen ernstig gewond bij vuurwerk Hoofdagent in hechtenis Kinderen verdronken Personeelsbouwfonds bezit al 250 huizen Met gestolen auto dodelijk ongeluk veroorzaakt Deel van Friesland in het donker Nieuwe depressie I WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1961 2 Tuinstad ontworpen bij Groningen Haarlem Velsen-IJ muiden Boerin doet ontdekking Beverwijk N.V. HAARLEMSCHE AUTO-CENTRALE ÊJ* In Maastricht Werknemers betalen maar een vijfde van de kosten Een jaar en acht maanden geëist tegen 19-jarige jongen -i el Sm (Van onze correspondent) SYDNEY. Het is moeilijk te zeggen wat Australië op het ogenblik drukker bezig houdt, Nieuw-Guinea of de Euro pese Economische Gemeenschap. Zeker is, dat beide bezorgdheid wekken. Na het bezoek van de Britse minister Dun can Sandys aan Nieuw-Zeeland, waar hij zijn eerste besprekingen hield met de Nieuwzeelandse regering over de mogelijke toetreding van Engeland tot de E.E.G. en de gevolgen daarvan voor de handel tussen Engeland en Nieuw- Zeeland, heeft Australië zijn deel ge kregen. Minister-president Menzies en John Mc- Ewen, minister van handel, zijn het niet helemaal met elkaar eens over de E.E.G. en de positie van Australië, ook al beweert de Australische regering dat er geen tegen stelling tussen hun beider opvattingen be staat. Het feit echter, dat minister McEwen de Boerenpartij vertegenwoordigt en Men zies typische vertegenwoordiger is van de liberalen met de groot-industriëlen op 4e voorgrond, geeft duidelijk hun beider af zonderlijke positie in de regering aan. Het is trouwens niet de eerste keer, dat er politiek verschil van mening tussen hen bestaat. McEwen vecht voor de Austra lische boer, Menzies vecht voor het voort bestaan van het Britse gemenebest van naties. Als toetreding van Engeland tot de E.E.G. nadeel betekent voor de Austra lische boer en voor Australië als lid van het Gemenebest, vechten beiden (Menzies en McEwen) even hard, ook al ligt er gra dueel verschil in de redenen, die voor elk hunner afzonderlijk gelden. Ten aanzien van de E.E.G. ziet Australië zich plotse ling voor een probleem gesteld, dat tot nog toe bewust of onbewust op de achtergrond is gedrongen, doch nu levende werkelijk heid dreigt te worden en Australië zal dwingen tot herziening van zijn buiten landse handelspolitiek. Nieuwe markten „Australië moet nieuwe markten zien te vinden", schrijft de „Sunday Telegraph". De regering kan daarop gemakkelijk ant woorden dat zij er al geruime tijd mee bezig is. Het bewijs daarvan ligt in het feit, dat zij een Nederlands schip, de „Straat Banka" (eigendom van de Royal Interocean Lines) heeft uitgerust als drij vende jaarbeurs. De Royal Interocean Li nes de vroegere Koninklijke Java-China- Paketvaartlijn en de Holland Australia Li ne, Verenigde Scheepvaartmaatschappij. De „Straat Banka" brengt bezoeken aan oosterse havens. Meer dan tweehonderd Australische firma's zijn op dit schip ver tegenwoordigd. De uitrusting ervan is ge schied in samenwerking tussen de Austra lische kamer van industrie, de Australische kamer van koophandel en de Australische regering. Behalve op Singapore, Malakka, India en Ceylon, richt Australië zijn ogen ook op andere mogelijke afzetgebieden en laat het bijzondere activiteit zien wat reeds geves tigde markten betreft. In Rotterdam Het beste voorbeeld daarvan is de op dracht die de Australische regering heeft gegeven aan de vroegere Nederlandse di recteur van de Royal Interocean Lines, Adriaan van Bochove die tot adviseur van het ministerie van Handel is aange steld om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van en vooruit zichten voor opslagplaatsen en expositie ruimten in onder meer Rotterdam, Ham burg, Genua en Beiroet. De E.E.G., zoals deze thans al werkt, heeft niet nagelaten reeds nu nadelige in vloed uit te oefenen op Australië's han delspositie, want er wordt al voor meer dan f 460 miljoen per jaar minder naar de leden-landen van de E.E.G. uitgevoerd. Het is dus geen wonder dat de Austra lische regering zekerheid wenst dat de uit voer van Australische landbouwproduk- ten naar Engeland niet verder zal worden benadeeld als Engeland tot de E.E.G. toe treedt. Dat Engeland zich bij de E.E.G. zal aansluiten, staat voor de Australiërs als een paal boven water, want men ziet hier de economische en politieke noodzaak ervan duidelijk in. Australië verkoopt echter voor meer dan achthonderd miljoen gulden per jaar aan Engeland en de Europese landen en het is dus de moeite waard om voor het behoud daarvan te vechten. De Australische re gering heeft daarom aan Duncan Sandys duidelijk gemaakt, dat zij „meer dan va ge verzekeringen wenst over de toekomst van deze belangrijke handel". Er is echter een opmerkelijk verschil van inzicht tus sen wat de Australische regering tot nog toe over deze problemen heeft willen zeg gen en de publieke opinie, zoals deze tot uiting komt in de dagbladpers. Tweede rang Australië zal moeten beseffen, schrijft de „Sunday Telegraph", dat de oude fami liebanden (tussen Engeland en Australië) slechts de tweede plaats innemen in de besprekingen. De financiële redacteur voegt er evenwel aantoe, dat er „nog vele maanden lang een harde onderhandelings- strijd zal worden gevoerd", want de „on beperkte toelating van Australische land- bouwprodukten op de Britse markt is op het ogenblik van groot belang voor Austra lische exporteurs". Voorts merkte het blad op, dat het Britse Gemenebest in de ko mende tien jaar een radicale verandering zal ondergaan, waarvan, Australië de na delen zal ondervinden en die de Australi sche regering zware hoofdpijn zal bezorgen Volgens minister McEwen moet Austra lië zich het recht voorbehouden directe besprekingen met de landen van de E.E.G te voeren, als Engeland inderdaad besluit tot de E.E.G. toe te treden. Onofficieel heeft Duncan Sandys al toegegeven, dat als Engeland besluiten zou tot de E.E.G. toe te treden en Engeland de preferentiële rechten voor Australische produkten niet in stand kan (mag) houden, getracht zal worden (van Engelse zijde) de overgangs periode zo lang mogelijk te maken. De „Daily Mirror" verzoent zich er echter al mee, dat „een deel van de pre ferentiële rechten zal moeten vervallen". Het Australische blad schrijft: „Het ziet er naar uit, dat de vorming van een vol ledige „Verenigde Staten van Europa" een voldongen feit zal worden en geeft uiting aan de noodzaak voor Australië om zich meef en meer, en onmiddellijk, toe te leg gen op economisch verkeer met de landen, die dichterbij liggen. Het blad, dat (sinds het deel uitmaakt van het machtige Murdochconcern) niet schroomt radicale veranderingen te pro pageren die het in het belang van Australië's toekomst noodzakelijk acht zegt: „Australië en Nieuw-Zeeland zullen een economische gemeenschap op zich zelf moeten gaan vormen", maar een uit werking van dit denkbeeld geeft het blad niet. Meer en meer helt de publieke opinie over naar een concentratie van krachten in de „Zuid-Pacific". Australië, ondanks zijn banden met het moederland, is een deel van het zuidelijk halfrond en velen zien de toekomst van het land meer be paald door Azië dan door Europa, ook al poogt men de banden met „Old England" zo lang mogelijk vast te houden. Wat Au stralië daarom thans meer dan ooit no dig heeft is een leider met brede en vèr- vooruitziende blik. B. en W. van Groningen hebben bij de raad een uitbreidingsplan ingediend voor het noordwestelijk deel van de stad, het Plan Selwerd". Deze naam is reeds van ouds verbonden aan een kleine landstrook in deze omgeving, waar vroeger een kasteel en een klooster van die naam hebben ge staan. In het „Plan Selwerd" is ruimte ge creëerd voor 2400 woningen, verdeeld over vijf buurten. Tussen deze buurten zijn brede wijkverbindingswegen of groene zones met scholen en singels geprojec teerd. Door een groot aantal eensgezins- wohingen (38 percent), door het projec- teren van veel groenstroken en door gro tere groepen gelijksoortige woningen bij een te brengen, is getracht aan de nieuwe wijk het karakter van een tuinstad te geven. Ook is een grote waterpartij met plantsoenen ontworpen. Voor recreatie heeft men langs de nieuwe wijk een park sportvelden en een zwembad van 5 hec tare geprojecteerd. Er komt ook een nieuwe ijsbaan van 2 hectare ter vervanging van de bestaande ijsbaan, op het terrein waar van huizen zullen worden gebouwd. c Grote Kerk: Donderdag 15 u.: orgelcon cert door Albert de Klerk, Messe a l'usage des couvents van Couperin. Concertgebouw: Donderdag 14.30 u.: Poppentheater Merlijn met „Het Toren haantje". BIOSCOPEN Cinema Palace: 14, 16.15, 19 en 2115 u.: „Venetië, de maan en jij", a.l. Dagelijks 10.30 u. tbehalve zondag): Vakantiepro gramma. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u.: „De zigeunerprinses", a.l. Lido Theater: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Rilling", 18 j. Luxor Theafter: 14, 19 en 21.15 u.: „Hands up, FBI", 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u. „De vlam en de pijl", a.l. Minerva Theater: 14.30 en 20.15 u.: „De rode schoentjes", a.l. Rembrandt Theater: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Teenagers Love", 14 j. Dagelijks 10.30 u.: „In het paleis van de waterkoning", a.l. Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u.: „De onzichtbare tegenstander", 14 j. Studio Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „De brave soldaat Schwejk", a.l. Dagelijks 10.30 u.: (behalve zondag): „Dik Trom en het circus". Theater Monopole (Zandvoort): 14 30 u.: „Helden op sokken", a.l.; 19 en 21.30 u.: „Der Czardas-König", a.l. TENTOONSTELLINGEN Vishal (Grote Markt': Tot 4 sept. 1017 en 2022 u. (dinsdag 1922 u.) „Neder landse orgelpracht". Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland) Tot 2 sept. expositie van plastieken van Tjeerd Visser en tekeningen en schilde rijen van Cor Visser-Van der Woude, 917 u., ma., wo. en vr ook 1820 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 sept. expositie van aquarellen en tekeningen van Van Looy en tijdgenoten 1017 u., zondag 1417 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein) tot 1 sept. expositie van gra fiek van Jan Forrer. Dagelijks 1022 u. DIVERSEN Wiistelaan 32, Santpoort: Tot 20 aug. 20 u.: Kindercircus Bas. Zandvoort (strand): vandaag 22 u.: vuur werk. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 11 aug.) WOENSDAG 16 AUGUSTUS City Theater, 14.30 u.: „Lassie's triomf", 20 u.: „Der Bettelstudent". Rex Theater, 20 u.: „De nacht der op §Gj33§dGn". DONDERDAG 17 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „Op de drempel van het leven". Rex Theater, 20 u.: „De nacht der op- gejaagden". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30-12 en 14-16.30. Felison, Heidestraat, 14-17 u.: Tentoon stelling „Schilders rondom IJmond". Advertentie Eindelijk het Ei van Co lumbus! Melkmachines, melkbussen enz. desinfecte ren is heel eenvoudig, heb ik ontdekt. Naspoelen met schoon water, waarin een scheut Glorine. Doodt bak- teriën. Melk blijft langer goed!" Ja, Glorine doodt bakteriën. En dank zij Glo rine: betere melkkwaliteit! Maar 23 cent per fles. WOENSDAG 16 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Een avond aan het strand". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Bande loos". DONDERDAG 17 AUGUSTUS Kennemer Theater: géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Rose- marie". Advertentie vanaf 7765.incl. kachel Werkplaats en kantoor: Jansweg 915 Showroom Houtplein 24 Haarlem Telefoon 1.4.1.2.5 Honderden badgasten en inwoners van Terschelling speuren nog steeds naar de 16-jarige Johan Haantjes uit Formerum, die sinds woensdag wordt vermist. Ver moedt wordt dat hij naar Harlingen is ge gaan en vandaar verder is gereisd. Het is echter ook mogelijk dat de jongen, die al eerder van huis is weggelopen, zich nog ergens op het eiland in de bossen of de duinen schuilhoudt. In Den Haag wordt de 9-jarige Harry Mijer vermist. Hij is op 14 augustus met zijn vader meegegaan naar Voorschoten naar een bouwwerk, waar zijn vader werkt. Sindsdien heeft men hem niet meer gezien. Zes poliogevallen. In de week van 30 juli tot en met 5 augustus zijn in Neder land zes gevallen van kinderverlamming met verlammingsverschijnselen gemeld. Volgens een mededeling in de Staats courant kwamen drie gevallen voor in Waardenburg (Gelderland), één in Heiloo, één in Helmond en één in Sittard. „De officier van Justitie in het verval sersproces, waarin de rechtbank in Am sterdam op 12 juli uitspraak deed, heeft in z'n requisitoir tot uitdrukking willen bren gen, dat de justitie de juistheid van in lichtingen die via de Binnenlandse Veilig heidsdienst zijn verkregen,^ mag verifieren, maar dat de justitie zich moet onthouden van controle op de werkwijze van deze dienst". Dit deelt de minister van Justitie, mr. Beerman mee in antwoord op vragen van het tweede-kamerlid de heer J. M. den Uyl (P v.d. A). De minister kan deze opvat ting onderschrijven. De officier van Justitie heeft in zijn re quisitoir de opmerking gemaakt, dat de B.V.D. zijn eigen controle-organen had,na melijk de betrokken minister en 'n Kamer commissie. Op de vraag van de heer Den Uyl, waarom de justitie pas op 10 juni 1960 heeft ingegrepen, hoewel zij reeds op 10 januari van dat jaar op de hoogte was van de activiteiten van de verdachten, deelt de minister mede, dat de B.V.D. en de justitie te Amsterdam in januari 1960 kennis kre gen van mogelijke activiteiten van aanvan kelijk onbekende personen. Pas in de loop van de volgende maanden kwam langza merhand aan het licht, dat van valsemun terij sprake zou kunnen zijn. Toen de plannen voor deze activiteiten vastere vorm begonnen aan te nemen en ook aanwijzingen over de identiteit van daarbij betrokken personen waren verkre gen, bleek, dat de hoofdzaak, de valsemun terij, zich in de bondsrepubliek Duitsland zou gaan afspelen. De Duitse justitie heeft op 10 juni 1960 ingegrepen, waarna op dezelfde dag een ingrijpen in Nederland door de Nederland justitie is gevolgd. Vóór die datum was niet komen vast te staan, dat in Nederland sprake was van een strafwaardige activiteit ten opzichte van die valsemunterij, aldus de minister. Advertentie Tijdens een Veluwse dag in Ede heb ben de toeristen dinsdag hun hart kun nen ophalen aan een oudveluwse schapenmarkt, een paar wedstrijden koek-slaan en een spindemonstratie. Hoe het bij dit laatste programmapunt toeging, laat deze foto zien. Tijdens het afsteken van vuurwerk op de boulevard in Noord wijk aan Zee is gis teravond een 16-jarige jongen uit Noord- wijk zeer ernstig gewond. Eén der onderdelen van het vuurwerk was het lanceren van een drietrapsraket. Waarschijnlijk is een gedeelte van deze raket niet ontploft en op straat gevallen. Even na de lancering deed zich tussen het publiek een explosie voor, die gepaard ging met een steekvlam. De Noordwijkse jongen bleek ernstig aan de hand gewond, op straat te liggen. Hij werd terstond naar een ziekenhuis in Leiden vervoerd. De politie vermoedt dat de knaap het op straat gevallen stuk van de raket aan gestoken heeft. In Zutphen is een hoofdagent van politie in voorlopige hechtenis genomen. Onder zocht wordt of en in hoeverre hij betrok ken is geweest bij de rooftochten, waar aan een van zijn collega's, die reeds vele maanden in het Huis van Bewaring is op gesloten, zich zou hebben schuldig ge maakt. Deze man zou in de loop van vijf of zes jaar een grote hoeveelheid goederen hebben gestolen bij inbraken, waarbij hij van valse sleutels gebruik maakte. In tuinstad Geuzenveld in Amsterdam is uit het water langs de Coronelstraat opgehaald het lichaam van de tweejarige Richard Flapper. Het jongetje, dat sinds enige uren werd vermist, is vermoedelijk tijdens het spelen te water geraakt. In de Westerhaven in Schiedam is de negenjarige jongen J. A. van Marion te water geraakt en verdronken. De N.V. Staalwerken De Maas in Maas tricht, een produktiebedrijf voor stalen buizen, heeft sedert tien jaar een perso neelsbouwfonds „Mijn eigen Huis", dat deze maand de 3 miljoen aan woningbe- zit van de werknemers heeft overschre den. Met dit bedrag kon de bouw, respec tievelijk aankoop, van 250 huizen voor per soneelsleden worden gefinancierd. Het merkwaardige bij het fourneren van deze miljoenen is, dat in dat totaalbedrag de werknemers slechts 20 percent bijdroegen, de bedrijfsleiding zelf 80 percent. Van de 250 huizen, welke de werknemers als hun eigendom konden verwerven, wer den er 150 nieuw gebouwd, waarbij de be trokken werknemer plaats en ontwerp kon. bepalen. Bij de andere huizen ging het om aankoop van bestaande woningen in Maas tricht en omliggende gemeenten. Behalve deze 3 miljoen werd via het bouwfonds van het bedrijf tevens nog 660.000,- besteed voor belastingen en pre mies, verband houdende met de verwer ving van dit woningbezit. Van de 250 huizen zijn er 233 al door de eigenaars betrokken; de andere 17 wonin gen zijn in aanbouw. De financiering van deze huisaankopen geschiedt voornamelijk uit de spaargelden welke de arbeiders en beambten van de Staalwerken De Maas, mede dankzij de zeer aanzienlijke bijdrage van werkgevers zijde, in het bouwfonds bezaten. Daar naast werden nog bijdragen geput uit het spaarfonds voor het personeel, uit hypo thecaire leningen en, voor zover het nieuw bouw betrof, uit rijksbijdragen of premies, de laatste tot een totaal van rond f 800.000. De hypothecaire leningen bedragen nog geen 20 percent van het totale bouwbe- drag. De verkoopwaarde van de 250 huizen die nu het volle eigendom zijn van de be zitters, bedraagt volgens een voorzichtige raming 5,5 a 6 miljoen. Voor de rechtbank in Utrecht heeft een 19-jarige fabrieksarbeider uit Utrecht te recht gestaan, beschuldigd van diefstal van verscheidene auto's, roekeloos rijden en rijden zonder rijbewijs. Door zijn roe keloos rijden was een botsing ontstaan waarbij een 53-jarige vrouw om het leven kwam en een broer van de vrouw zeer ernstig werd gewond. Ter zitting bleek, dat de verdachte in de loop van het vorig jaar vele keren auto's had gestolen. In oktober 1960 nam hij in Den Haag een grote personenauto weg Hij reed ermee over de Rijksweg naar Utrecht met een snelheid van ongeveer 120 kilometer per uur. Plotseling raakte hij de macht over het stuur kwijt, de wagen schoot door de berm en kwam op de ande re rijbaan. Daar botste de wagen tegen een andere personenauto. De bestuurder van deze auto werd zwaar gewond; een vrouw die naast hem zat, verloor het le ven. De verdachte gaf het hem ten laste ge legde toe. Ervaring in het rijden met eep grote wagen had hij niet. Hij beriep zich op een hartkwaal en epilepsie toen de botsing ter sprake kwam. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, verklaar de echter, dat medische rapporten hadden uitgewezen, dat zowel de hartkwaal als de vallende ziekte niet van belang was. Er was slechts sprake van geringe afwijkin gen. Het psychiatrisch rapport sprak van een in verminderde mate toerekenings vatbaarheid. De officier zei, dat de ver dachte reeds de kinderrechter grijze ha ren heeft bezorgd. Steeds opnieuw had men het weer met hem geprobeerd en al tijd waren deze pogingen zonder resultaat gebleven. De officier eiste nu een gevan genisstraf van een jaar en acht maanden ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De rechtbank zal op 29 augustus uit spraak doen. Leeuwarden en een groot gedeelte van Friesland zijn gisteravond gedurende een half uur in duisternis gehuld geweest als gevolg van een storing in de elektrische centrale van het Provinciaal Elektrici teitsbedrijf te Leeuwarden. De storing veroorzaakte groot ongerief, vooral in de ziekenhuizen. In Sneek, waar het wegens de zeilweek feest was, ontstond door de plotselingen duisternis enige con sternatie, vooral op het kermisterrein, waar de verschillende vermaakinrichtin- gen bleven stilstaan. De brandweer ver scheen spoedig met enige noodgenerato- ren, waardoor althans de terreinverlich ting kon blijven branden. Bromfietsendief. Wegens diefstal van zeven bromfietsen in nauwelijks 3 maan den veroordeelde de rechtbank in Utrecht een 19-jarige jongen uit Woerden tot 8 maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Omdat de jongen van zijn vader geen bromfiets mocht kopen stal hij de brommers in de straten van Woerden. Na er een paar dagen op gereden te hebben zette hij ze aan de kant of verkocht ze aan opkopers. Naar Thailand. In november zal de heer H. R. van Heekeren, wetenschappe lijk ambtenaar aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden, voor de tweede keer met een Deense archeologische expe ditie naar Thailand vertrekken. Voor de heer Van Heekeren, die als praehistoricus in het voormalige Nederlands-Indië heeft gewerkt, is Thailand geen onbekend land. Hij heeft er als krijgsgevangene van de Japanners aan de beruchte Birma-spoor- lijn gewerkt. Naar Marokko. Op verzoek van het Internationale Rode Kruis te Genève. zal de heer J. Geysman van de intendance van het Nederlandsche Roode Kruis, per vlieg tuig naar Marokko gaan om toezicht te houden op de uitreiking van goederen, bestemd voor de Algerijnse vluchtelingen in het oostelijk deel van dat land. Sedert 1958 worden de Algerijnse vluchtelingen in Marokko (ongeveer 150.000, voor het merendeel vrouwen en kinderen) door het Rode Kruis van voeding en kleding voor zien. Ambassadeur gaat heen. De ambassa deur van Luxemburg in Nederland, de heer J. P. Kr%mer, zal eind september ons land verlaten. Hij wordt ambassadeur in West-Duitsland met standplaats Bonn. Wie zijn opvolger in Nederland zal worden is nog niet bekend. Hoogleraren. Tot gewoon hoogleraar in de afdeling der scheikundige technologie aan de technische hogeschool te Delft, is benoemd dr. J. Hoekstra, oud-directeur van de n.v. Philips-Duphar. Hij zal onder wijs geven in de algemene scheikunde. Tot gewoon hoogleraar in de archeologie en prehistorie, oude geschiedenis en kunst geschiedenis van Zuid- en Zuid-Oost-Azië aan de universiteit van Amsterdam is benoemd mevrouw dr- J. E. van Lohuizen- De Leeuw, tot dusver buitengewoon hoogleraar. Tot gewoon hoogleraar in de experimen tele natuurkunde aan de universiteit van Amsterdam is benoemd dr. F. A. Muller, tot nu toe lector in de electronics. Opluchting. De rechtbank in Alkmaar heeft een 35-jarige vertegenwoordiger uit Purmerend wegens oplichting en valsheid in geschrifte veroordeeld tot twaalf maan den gevangenisstraf, waarvan vijf voor waardelijk. Hij had ten nadele van de gemeente Purmerend een girobiljet ver valst door een bedrag van 3,40 te ver anderen in 374,40. Menno Simonstentoonstelling. De Menno Simonstentoonstelling in Witmar- sum heeft gisteren juist op de laatste dag de 2000ste bezoeker ontvangen. Het was mevrouw T. J. Meulenaar uit Harlingen. Zij kreeg een kom wan Makkumer aarde werk als geschenk. Het nieuwe Menno Simonskerkje in Witmarsum kreeg bezoek van 1200 personen. Het K.N.M.I. deelt mee: Een randsto- ring van een depressie boven het zuiden van Zweden veroorzaakte in de afgelopen nacht in ons land een toeneming van de wind en de buiigheid. Na het wegtrekken ervan trad vanochtend een weersverbete- ring in. Deze zal echter van korte duur zijn in verband met een nieuwe depressie, die via IJsland tamelijk snel in de rich ting van Schotland trok. Morgen zal deze depressie het weer in Nederland al weer kunnen verstoren. Het blijft daarbij koud voor de tijd van het jaar. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen e binnen- en buitenland. n 3 Neerslag: laatste 24 uur. tj Den Helder half bew. wnw 16 3 Ypenburg regenbui nw 17 0.1 Vlissingen licht bew. wnw 17 2 Eel de regenbui wnw 16 13 De Bilt zwaar bew wnw 17 5 Twente regen wnw 16 8 Eindhoven half bew. w 18 5 Zd-Limburg onbewolkt w 17 9 Helsinki zwaar bew. o 18 0.3 Stockholm licht bew. o 18 11 Kopenhagen half bew. w 15 4 Aberdeen regen windst. 15 0.1 Londen zwaar bew w 20 1 Amsterdam zwaar bew. wnw 17 6 Brussel onbewolkt wzw 18 5 Luxemburg licht bew. w 13 4 Parijs zwaar bew w 19 0.4 Bordeaux zwaar bew. wzw 20 0 Grenoble regenbui nw 22 1 Nice zwaar bew. n 25 0 Berlijn motregen zw 17 3 Frankfort zwaar bew. zw 14 17 München zwaar bew. zw 19 2 Zürich zwaar bew. w 19 4 Genève zwaar bew. windst. 20 0.3 Locamo half bew. windst. 23 0 Wenen regen w 22 7 Innsbruck regen nno 24 4 Belgrado onbewolkt windst. 27 0 Rome half bew. zzo 31 0 Ajaccio zwaar bew. ono 25 0 Madrid onbewolkt windst. 32 0 Mallorca licht bew. windst. 29 0 Lissabon onbewolkt n 37 0 Donderdag 17 augustus Zon op 5.26 uur, onder 20.01 uur. Maan op 11.37 uur, onder 22.31 uur. Maanstanden 19 aug. 11.52 uur eerste kwartier. 26 aug. 4.14 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 16 augustus Hoog water 6.26 uur en 18.49 uur. Laag water 2.16 uur en 14.28 uur. Donderdag 17 augustus Hoog water 7.02 uur en 19.24 uur. Laag water 2.51 uur en 15.02 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is- 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2