Britten willen praten met premier Kroesjtsjev Duyvis I ;andwich spread 1 SANDWICH NU OOK IN Ruzie Brandt - Adenauer m Burgemeester van Coventry zal beroep doen op vredeswil WERELDNIEUWS OVER KWESTIE-BERLIJN Felle critiek op Adenauer's dreigen Versterking Amerikaanse luchtmacht Duitse plannen voor brug over Schelde Maatregelen tegen het verpleegsterstekort in studie Meneer Brandtalias Frahm" Uitnodiging aan zestien steden Parijs wacht tevergeefs op aangekondigde putsch Groot-Moefti van Bone in Algerije vermoord Overwinning voor dr. Banda Canadees schip zinkende Op de raatótoel WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1961 Let op WEEKABONNEMENTEN Toch 89 doden Verkiezingen in Israel „Stella Maris II" gelicht Duif (Van onze correspondenten) LONDEN. In Londen wordt scherpe critiek uitgeoefend op Adenauers dreige ment van een eventuele westelijke han delsblokkade tegen het Sovjet-blok. Op gemerkt wordt dat dit een kwestie is welke alle vijftien NAVO-bondgenoten aangaat en niet door Adenauer alleen kan worden beslist. Bovendien acht men het dreige ment op dit tydstip ook indien het slechts een Westduitse handelsboycot tegen Oost-Duitsland zou betreffen uit den boze omdat het alleen maar de spanning kan vergroten en de toestand gevaarlijker maken. Een afsnijding van de handel zal het risico van een Oostduitse opstand, welke niemand wil, namelijk vergroten. Bovendien heeft het Oostduitse regime met een blokkering van het Westduitse goe derenvervoer naar West-Berlijn gedreigd in het geval van een Westduits handels embargo tegen de D.D.R. Verwacht wordt dan ook, dat de Britse regering en waarschijnlijk eveneens de Verenigde Staten sterke druk op Ade nauer zullen uitoefenen om geen een zijdige stappen te doen en de toon van zijn redevoeringen te matigen. In Ade nauers optreden ziet men hier vooral verkiezingspropaganda, welke onver enigbaar wordt geacht met de situatie van dit ogenblik. Het behoudt van de wereldvrede is belangrijker dan Ade nauers herkiezing. Het optreden van de Bondskanselier vermindert bovendien de kans op onderhandelingen. Londen is voorts van oordeel dat Kroesjtsjev door de gebeurtenissen in Oost-Berlijn de Russische politieke positie heeft ver zwakt en dat daarom het tijdstip snel nadert waarop het westen een poging tot onderhandelingen zal moeten doen. BONN - Onder leiding van bondskanse lier Adenauer heeft gisteren het Westduit se kabinet in een speciale bijeenkomst zich beraden over de mogelijkheden van tegen maatregelen tegen Oost-Duitsland. Tot een besluit kwam men nog niet. hetgeen be grijpelijk is als men bedenkt dat de re gering in Bonn alleen in samenwerking met haar westerse bondgenoten wil hande len. Toch schijnt men ook te denken aan eigen, uitsluitend Westduitse stappen, zo als bij voorbeeld de opzegging van de in terzonale handelsovereenkomst. Het ziet er echter naar uit dat dit zoveel gevaar op levert dat ook daarover diepgaand overleg met Washington, Londen en Parijs nodig zal zijn. T opoverleg Volgens geruchten in Bonn zou de bood schap, welke de Russische ambassadeur Smirnov namens Kroesjtsjev aan de bonds kanselier wil overhandigen, inhouden, dat zowel Ulbricht als Adenauer in een zeker adviserende functie deel moeten nemen aan het topoverleg van de grote vier, zo als dat voor het einde van dit jaar wordt voorzien. Ook zijn er speculaties in om loop over een regelrechte ontmoeting tus sen Kroesjtsjev en Adenauer. Voorlopig is echter niets officieel bekend. De woord voerder van de Russische ambassade ver klaarde gisteren alleen dat „ongewone si tuaties, ongebruikelijke stappen rechtvaar digen." Aanstaande vrijdag komt het Westduitse parlement in een speciale zit ting bijeen om de ontwikkeling in Berlijn te bespreken. Hiertoe besloot bondsdagpre sident Gerstenmaier gisteren na een lang durig overleg met de voorzitters van de drie grote fracties in de bondsdag, de so cialisten, de christen-democraten en de li beralen. Bij deze gelegenheid zal de bonds regering een verklaring afleggen over de situatie. Waarschijnlijk zal de minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, deze voorlezen. Russische tegenslag WASHINGTON De Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken Ches ter Bowles heeft gisteren verklaard, dat effectieve tegenmaatregelen tegen de af sluiting van Oost-Berlijn niet zullen uit blijven. Hij wilde zich over het karakter van deze maatregelen niet uitlaten, maar legde zijn verklaring af in antwoord op een vraag inzake economische sancties. Bowles doelde kennelijk op gemeenschap pelijke stappen van het westen. Er wordt inmiddels tussen de bondgenoten intensief overleg gepleegd. De stemming blijft kalm en leidende politici blijven waar schuwen tegen overijlde reacties. Het is duidelijk, dat de Verenigde Staten geen gewelddadige beweging onder de Oost duitsers of emotionele reacties in West- Duitsland willen stimuleren. Uit de gema- tigheid in de radio-uitzendingen van de Voice of America en Radio Free Europe blijkt dat men de fout van 1956 (Hongarije) niet wil herhalen. Als het westen de zaak goed aanpakt, kan uit de communistische politiek in Berlijn een propagandistische tegenslag voor het Kremlin groeien, waar van de afmetingen nog niet te overzien zijn, zo menen waarnemers in Washing ton. LONDEN (UPI) De Sovjetrussische premier Nikita Kroestsjev heeft, naar verluidt, een stille diplomatieke campagne ingezet om bijstand te verkrijgen van de neutrale landen in de crisis om Berlijn. De Sovjet-leider heeft, zo is in Londen vernomen, lange persoonlijke boodschap pen gestuurd aan de Indische premier Nehroe en aan de president van de Ver enigde Arabische Republiek Nasser, waarin hij zijn standpunt in het conflict tussen oost en west heeft uiteengezet. Klaarblij kelijk heeft hij soortgelijke boodschappen verzonden aan andere leiders van neutra le landen, wier bijval en steun hij ver wacht in de crisis om Berlijn. Protest De geallieerde commandanten van Ber lijn hadden gistermiddag officieel bij hun Russische collega geprotesteerd tegen schending van de viermogendhedenover eenkomsten over Berlijn. In een schrijven aan de Russische commandant zeggen de westelijke bevelhebbers, dat de Oostduitse autoriteiten onwettige maatregelen hebben getroffen om de grens tussen de oostelijke en de westelijke sectoren van Berlijn te maken tot een willekeurige hinderpaal voor het verkeer- Zij verklaren voorts, dat een dergelijke duidelijke schending van de viermogendhedenovereenkomsten inzake Berlijn niet is voorgekomen sinds de blok kade van West-Berlijn in 1948. In het schrijven wordt de Sovjet-Unie voorts beschuldigd van schending van de overeenkomst van 20 juni 1949, die vrijheid van beweging in Berlijn en tussen Berlijn en de rest van Duitsland waarborgt. De westelijke commandanten wijzen er tenslotte op, dat militaire en paramilitaire eenheden, die werden gevormd in strijd met de viermogendhedenovereenkomsten en wier aanwezigheid in Oost-Berlijn on wettig is. de Russische sector van de stad in een gewapend kamp hebben herschapen WASHINGTON (UPI) De Ameri kaanse luchtmacht heeft gisteren bekend gemaakt, dat de sterkte van dit apparaat zal worden opgevoerd met 28 000 man voor het grootste deel vrijwilligers Zo nodig zal men de diensttijd met een jaaT verlengen. De sterkte van de Amerikaanse luchtmacht zal door deze maatregel van 824 900 tot 852.900 man stijgen In de be kendmaking hierover werd gezegd, dat deze uitbreiding los staat van plannen om 71 eenheden van de burgerwacht van de luchtmacht en van reservisten op te roe pen Deze organisaties beschikken over 28 000 man en zijn thans bezig 5000 ma versterking aan te trekken. De Amerikaanse luchtmacht volgt bij de uitbreiding van de sterkte een andere poli tiek dan de zeemacht. De luchtmacht zoekt het in eerste instantie in vrijwilligers: de zeemacht zal 26.80 officieren en man schappen zes tot twaalf maanden langer laten dienen. Advertentie Heerlyk oji toast en beschuit fijn Op vleeswaren handig bij pick-nicks Duyvis Sandwich Spread. TUBES Met gratis cocktail-vork jee t (Van onze correspondent BRUSSEL. Er zou thans een nieuwe ontwikkeling mogelijk zijn in het vraag stuk van de oeververbinding van de Schel de te Antwerpen. Verscheidene Belgische dagbladen heb ben namelijk bericht, dat een Duits con structiebedrijf bij lïet Belgische ministerie van Openbare Werken een plan heeft in gediend, dat voorziet in het bouwen van een hangbrug over de rivier. Het gedeelte tussen de beide pijlers zou iets meer dan 500 meter lang worden, het wegdek zou circa 80 meter boven het wateroppervlak komen te hangen. De bouwtijd zou 18 maanden zijn en de constructeurs zouden een voorstel tot financiering van hun plan hebben gedaan dat neerkomt op krediet verlening voor de volledige kostprijs en terugbetaling op basis van een tolheffing per voertuig. Op het ministerie van Openbare Werken De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft een werkgroep ingesteld die tot taak zal hebben hem op korte termijn van advies te dienen omtrent de maatregelen, die tot een vermindering van het verpleegsterste kort kunnen leiden. Voorzitter van de werk groep is prof. dr. A. Querido uit Amster dam. heeft men bevestigd dat het Duitse plan is ontvangen en men is er van oordeel dat het, zoals men zegt, een ernstig onderzoek verdient. De kostprijs van de nieuwe hang brug, zo heeft men dan ook laten weten, zou op circa een miljard Belgische frank, dat is op circa 721A miljoen gulden zijn becijferd. Het ontwerp voor de brug voor ziet in vier rijbanen van elk drie meter breed, terwijl ónder deze rijwegen even tueel een dek voor een spoorwegverbin ding zou kunnen worden aangebracht. fa (Van onze correspondent) BONN Diep verontwaardigd is giste ren de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt, die tevens socialistisch kandidaat voor het kanselierschap is, weggelopen uit de zitting van de Berlijnse senaat, omdat 1 -rV*" -'i w'. Een jonge West-Berlijner, die nieuws- t helmstrasse gluurde, werd door een gierig over de sectorgrens in de Wil- Vopo stevig beetgepakt en weggeleid. (Telefoto) (Van onze correspondent) LONDEN Coventry, de fabrieks-stad in de Engelse Midlands, welke evenals Rot terdam, zoveel geleden heeft gedurende Hitler's „blitz", heeft de burgemeesters van zestien gemeenten aan beide zijden van het IJzeren Gordijn als gasten uitge nodigd voor een bijeenkomst over de Ber lijnse crisis en de internationale situatie. De bedoeling is, dat zij gezamelijk een be roep op de wereld doen, om de vrede te bewaren. De Lord Mayor van Coventry, William Callow, verklaarde dinsdag dat de ze beslissing niets te maken heeft met par tij-politiek. Hij sprak de hoop uit dat overal gewone mannen en vrouwen druk zullen uitoefenen op hun leiders. De bijeenkomst van Coventry, waartoe besloten werd in overleg met kerkelijke, commerciële en vakbondsleiders, moet een aansooring vormen voor de staatslieden om te onderhandelen. De dag waarop de burgemeester zijn verklaring aflegde, was de zestiende verjaardag van het einde van de Tweede Wereldoorlog. Hij herinnerde eraan, dat Coventry in de oorlog een van de zwaarst getroffen steden is geweest. In alle kerken in Coventry zal zondag voor de vrede worden gebeden. De burgemeesters die zijn uitgenodigd staan aan het hoofd van steden, die met Coventry in vriendschap zijn gebonden. Dit zijn: Stalingrad, Caen, St.Etienne, Arn hem, Kiel, Lidice, Gratz, Belgrado, Seraje- vo, Dresden, Warschau, Coventry (Verenig de Staten), Parks (Australië), Turijn, To ronto en Hiroshima. *Tr*-jnootxXg)at>JOiXXXX»OOCOOO^^ dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgen op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE hij naar zijn zeggen niet meer in staat was de besprekingen in de senaat verder te leiden. Deze onmacht werd veroor zaakt door het lezen van de tekst van de rede, die bondskanselier Adenauer eergis teren in Regensburg hield en waarin hij ongezouten kritiek op kandidaat Brandt le verde. Adenauer zei, dat als Brandt be weerde dat de Christen-Democratische par tij en de bondsregering geen initiatieven hadden ontplooid om de isolering van Ber lijn te doorbreken, er van „sterke tabak" sprake was. Als dergelijke beweringen de nieuwe stijl van de socialisten zijn, moe ten we zorgen dat deze nieuwe stijl nim mer verwezenlijkt wordt, zo zei Adenauer, die vond dat geen politicus door zijn tegen standers zo zachtzinnig was aangepakt als „meneer Brandt, alias Frahm". (Zoals be kend is de naam Willy Brandt aangeno men. Brandt is een buitenechtelijk kind en heette volgens het geboorteregister Frahm, de naam van zijn moeder). Verder zei Adenauer dat als zijn partij niet de poli tiek van aansluiting bij het westen gevoerd had, Berlijn zowel als de bondsrepubliek allang in de Russische invloedssfeer zou liggen. Dan zouer ook geen regerende burgemeester van de naam Brandt zijn aldus de kanselier. Verachtelijk Het weglopen van Brandt uit de senaat was natuurlijk een demonstratie, die uit de naderende verkiezingen moet worden verklaard. Aan de andere kant kan men Brandts verontwaardiging wel enigszins begrijpen, want fatsoenlijk is de aanval van Adenauer en vooral zijn toespeling op Brandts afkomst nauwelijks te noemen. In een tegenverklaring heeft Brandt dan ook flink van zich afgebeten. De kanselier heeft het juist geoordeeld mij op een lage manier aan te vallen, terwijl ik in Ber lijn mijn plicht vervulde, aldus Brandt. Voor de onthutsende gebeurtenissen van de afgelopen zondag, had ik een dergelijke aanval reeds verachtelijk genoemd, maar nu, drie dagen later, kan ik alleen maar mijn absolute onbegrip over de onwaardig heid van de aanvallen van de bondskanse lier vaststellen. PARIJS, (UPI) De verwachte staatsgreep der uiterst rechtse groepe ringen tegen president De Gaulle is gis teren uitgebleven maar voor alle zeker heid waren ongeveer 24.000 politiemannen paraat om elk incident te kunnen vermij den. Parijs was ter gelegenheid van Maria Hemelvaart vrijwel door alle inwoners ver laten, de toeristen waren er koning. Presi dent De Gaulle bracht de dag door te Colombey-Les-Deux-Eglises en op drie na waren al zijn ministers met vakantie. Het was van dit soort vacuum dat vol gens de geruchten de rechtse elementen gebruik zouden maken. Behalve een explosie veroorzaakt door een plasticbom in het hoofdkwartier van Pierre Poujade's partij te Saint-Cere in Midden-Frankrijk, was het echter overal rustig. Morgen begint het gewone politieke le ven met een vergadering van het defensie comité onder voorzitterschap van de presi dent. Op de agenda staan Berlijn, Bizerta en Algerije. Het lange weekeind in Frankrijk, dat vrijdagavond begon en tot vanavond duur de was de oorzaak van de rust in de hoofdstad. Door het slechte weer en de kou kwamen dinsdag echter reeds een miljoen Parijzenaars eerder terug. Onvoorzichtig heid en gladde wegen deden een groot aan tal verkeersongelukken ontstaan. Men telt nu reeds 89 doden, maar dat cijfer zal morgenochtend vermoedelijk veel hoger zijn. BONE, (Algerije) (UPI) In Bone in Algerije is gisteren de Groot-Moefti van de plaatselijke Arabische moskee Abde laziz Hadj Benelminoun door een terrorist neergestoken. De geestelijke leider stond buiten zijn kantoor in de moskee, toen de dader hem vastgreep en drie keer met zijn dolk in de hals stak. De Moefti viel dood ter aarde, waarna de moordenaar wist te ontkomen. Benelminoun was getrouwd en had vijf kinderen. Hij had de laatste maanden geen rol gespeeld in aangelegen heden van politieke aard. JERUZALEM (UPI) Volgens de eer ste tellingen van de stemmen in de gisteren gehouden Israëlische verkiezingen, heeft de Mapai-partij van premier David Ben Goe- rion lichte verliezen geleden. Als de geble ken neiging doorzet zou de Mapai-partij vier van de 47 zetels, die het in de Knesset heeft, kunnen verliezen, waarschijnlijk ten gunste van de nieuwe liberale partij 75 percent der stemgerechtigden tegen 83 in 1959 heeft aan de verkiezingen deelgenomen. De verkiezingen geven een verschuiving naar het centrum en links te zien. De definitieve uitslagen kunnen echter pas over enkele dagen worden verwacht. Vol gens een commentator van de Israëlische radio zal de arbeiderspartij Mapai van 47 op 43 zetels komen, de uiterst rechtse He- routh zou één zetel verliezen en daardoor tot zestien zetels dalen. De nieuwe liberale partij zou daarentegen achttien zetels win nen, terwijl de uiterst linkse Zionistische partij en de communisten respectievelijk van negen op tien en van drie op vier zetels zouden komen. Toen 90 percent van de stemmen was geteld, had de Mapai, volgens de Israë lische radio, zes zetels verloren, waardoor zij op 41 zetels kwam te staan. De liberalen hadden hun zetelaantal toen met drie ver meerderd tot zeventien. De Heroeth kon op zeventien zetels rekenen, evenveel als in het oude parlement. Ook de Nationale Religieuze Partij bleef op hetzelfde peil, namelijk twaalf zetels. De linke Mapam stond toen op tien zetels, een winst van een zetel. De orthodoxe religieuzen boekten ook een winst van een zetel, waardoor zij zeven zetels hadden. De communisten verhoogden hun zetelaantal met twee tot vijf. De links georiënteerde Achdoet Avoda bleef gelijk met zeven zetels. De Arabische groeperin gen, die de Mapai steunen, zouden een zetel hebben verloren, -Waardoor zij over vier zetels beschikken. In gezaghebbende kringen verwacht men, dat het weken zal duren, voordat een nieuwe regering zal zijn gevormd. Aange nomen wordt dat president Ben Zwi weer Ben Goerion zal verzoeken een kabinet te formeren. De huidige coalitie, waaraan vijf partijen deelnemen, beschikte over 92 van de 120 zetels. Het Nederlandse motorschip „Stella Maris II", dat op 29 juli op de Rijn bij Mainz-Weisenau in Duitsland is gezonken, is gelicht en bij de oever aan de grond gezet. De lading. 256 ton ijzer, was tevoren geborgen. De „Stella Maris II" afkomstig uit Geer- truidenberg,- heeft een scheur van onge veer 80 centimeter opgelopen even onder de waterspiegel. Na een voorlopige repa ratie zal het schip naar een werf worden gesleept. Wij dienen u, al is het dan al wat laat in het toeristenseizoen, met nadruk te waarschuwen voor een lelijke teleurstel ling. Gij hebt immers altijd gedacht, beste lezer, dat de Zwitsers, die gij kent als enorme jodelaars die, als afwisseling, ook op lange zonderlingen en totaal-overbodige brultoeters kunnen spelen (aldus tonen ons de toeristische folders), dat deze zelfde Zwitsers in T ir ol er pakjes zouden lopen. Dat zij zich zouden kleden in folkloristische pakjes met geborduurde bretelletjes en lederen broekjes en pluim- hoedjes en lederen vestjes met koordjes en blommetjes en dat hun vrouwen zich zouden voortbewegen in dimdl-jurkjes vol strookjes en kantjes en fluwelen par tijtjes en opstikseltjes en griezelige, poe zelige schortjes. Ja, dat hebt gij gedacht. Gij dacht: ha, we gaan naar Zwitserland, daar lopen ze allemaal in leren broekjes, en, kijk, dat nu is onjuist. Het is goed dat wij u, hier op deze plaats, nog even de ogen kunnen openen. Het is onjuist. De Zwit sers zijn jodelaars, dat wel. Ook niet stééds. Zij doen dat sóms. Er gaan dagen voorbij dat men in Zwitserland geen Zwit ser hoort jodelen. Dan gaan die Zwitsers zwijgend af en aan tussen de bergpieken en zij nemen de hoed voor elkaar af en alles lijkt tamelijk gewoon. Afgezien na tuurlijk van het feit dat de Zwitsers elkaar met drie talen toespreken een ongeloof lijk-verwarrende toestand, en dat zij niet alleen Italiaans maar ook Duits en Frans met elkaar babbelen. Een vreemd volkje, die Zwitsers: soms éven jodelen en dan metéén weer Italiaans en Frans of Duits. Dat vermoeit. Dat maakt de omgang niet gemakkelijk. Vooral dus als men eerst meent, dat zij in leren broekjes lopen. Welnee! Zij lopen er doodgewoon bij en hier en daar is nog wel een soort Marken en Volendam, maar verder is het niet veel: wat rare folkloremutsen misschien ergens in zo'n dal en wat vreemde hoeprokken en gebreide kousen, maar daarmee is het toch ook wel bekeken. Zwitserland, goed, een mooi land met bergen en (dus) dalen, maar geen geborduurde bretel letjes! En zie nu eens aan: het is prettig als men dat vantevoren weet. Want, stel dat men speciaal naar Zwitserland is gegaan om leren broekkies te zien en men komt dan in een doodgewoon land met confectie pakken en wat manchester en plastic, dan mist men iets. Dan is zo'n doodenkele Zwitser die ineens in jodelen uitbarst ,vaak nog maar heel kort ook) geen pleis ter op de wonde. En dan koop je ook niets voor zo'n brultoeter. En evenmin voor het idee dat hel hier anders is dan thuis, niet waar. Dan zit men maar eng te kijken. Vandaar dus even deze regels. Om u te waarschuwen voor de teleurstelling. En, als gezegd, stel u toch ook niets voor van dat jodelen. Jodelen is heel gemakkelijk: u kunt het zelf ook. U maakt een rondje van de mond. Eén. Dan stoot u een hoge gil uit. Twee. Een krachtige gil moet het zijn. En nu (drie) nu beweegt u het plat van de hand zeer snel voor de mond opening. U moet eens horen! Het kan zijn dat het iets heeft van Tarzan bij de Apen, maar dat is even een kwestie van toon hoogte-regelen. U hebt. die Zwitsers hele maal niet nodig, met hun confectiekleren. Begin. President Kennedy heeft het n- gres een crediet van 73,2 miljoen dol lar gevraagd voor het aanleggen van voorraden levensmiddelen en medica menten ten behoeve van de burgerlijke verdediging. Er is voor dit jaar voor de burgerlijke verdediging al 308 miljoen dollar uitgetrokken, waarvan 207 mil joen dollar voor de aanleg van schuil kelders tegen kernbommen. Vrije zóne. Onbekenden hebben op de auto van een Israëlische handelaar, die in de Westduitse stad Pirmasens op bezoek was, een hakenkruis geschilderd en het woord „Jude" in de lak gekrast. Betrouwbaar. Naar van betrouwbare zijde in Cape Canaveral is vernomen, heeft de Amerikaanse duikboot Abraham Lin coln een record gevestigd door op één dag zes polarisraketten te lanceren. Vier raketten bereikten het beoogde doel op ruim 1.600 km afstand De andere twee lanceringen zouden slechts gedeel telijk zijn gelukt. Weer wat. De Amerikaanse maanraket, die per boot naar Cape Canaveral werd verzonden toen Titov zijn ruimtereis om de aarde maakte, is na een reis van 3.500 km van Alabama in Cape Canave ral aangekomen. Mén verwacht de raket in november te kunnen lanceren. Bij verkiezingen voor de wetgevende raad van Nyassaland, die dinsdag zijn gehou den, heeft de Malawi Congrespartij van dr. Hastings Banda een volstrekte meerder heid behaald. Zij kreeg tot dusver de uitslagen voor drie zetels zijn nog niet be kend19 van de 33 zetels, waarvan er vijf door ambtenaren worden bezet. Dit was de eerste algemene verkiezing in het gebied. De nieuwe grondwet heeft haar mogelijk gemaakt. De Malawipartij wenst afscheiding van de Rhodesische federatie. De Verenigde Federale Partij van de federale premier Sir Roy Welensky ver kreeg tot dusver vijf zetels; een zetel viel ten deel aan een onafhankelijke Malawi. Het aantal kiesgerechtigden bedroeg 110.000 personen op een bevolking van drie miljoen zielen. Naar verwachting zal 90 tot 95 percent van hen aan zijn kiesplicht blij ken te hebben voldaan. HALIFAX (Reuter) De 877 ton me tende North Star IV een schip voor hydrografisch onderzoek uit Halifax is maandagavond voor de kust van Quebec aan de grond gelopen en bevindt zich op het ogenblik in zinkende toestand. De der tig opvarenden zijn in twee reddingboten gegaan en proberen nu Fort George te be reiken. Een vrachtschip zal hen trachten op te pikken. Oudjes onder elkaar. Een gerechtshof te Bonn heeft de bejaarde handelsreiziger Werner Barke veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf wegens beledi ging van Bondskanselier Adenauer. Hij werd schuldig bevonden aan het schrij ven van een lasterlijke brief aan de kan selier, waarin hij hem adviseerde „voor het Vreemdelingenlegioen te tekenen en zich daar bezig te houden met het schoonhouden van de latrines". Slecht verdeeld. Deler, van de provincie Szechwan, een van de belangrijke graangebieden van China, zijn geteisterd door insectenplagen, droogte, stortregens en overstromingen, zo wordt in het Chi nese volksdagblad gemeld. Meer dan een derde van het bebouwde gedeelte van de provincie heeft de laatste maan den te lijden gehad van droogte, terwijl in westelijke delen van de provincie overstromingen voorkwamen als gevolg van zware regenval. Raak. Koning Fredenk van Denemarken heeft bij een bezoek aan Noord-Jutland een pijnlijke ervaring gehad. Hij wilde in Hanstholm de bouw van havenwerken bezichtigen, maar het hek was op slot en de bewaker was nergens te vinden. De vrouw van de bewaker meende een oplossing te hebben gevonden. Zij ver zocht de vorst het hangslot vast te hou den en gaf daar vervolgens met een grote steen een flinke slag op om de toegang tot het werkterrein te forceren. Zij trof echter bij de eerste slag al de koning krachtig op de vingers. Wat de vorst hierop zei, wilde zij niet zeggen. Koning Frederik gaf er echter de voor keur aan te wachten, tot het hek met een sleutel kon worden geopend. Eis. Het achtste congres van de Spaanse socialistische arbeiderspartij, dat in Frankrijk is gehouden, heeft met twee tegen 98 stemmen een rapport aangeno men waarin vervanging van de regering- Franco door een voorlopige regering wordt geëist. Alles moet weg. Drie zusters van koning Hassan van Marokko zijn dinsdag in het huwelijk getreden. Opstand. In een Braziliaanse strafkolonie in Taubate (Sao Paulo) is onder de 231 gevangenen een opstand uitgebroken, waarbij verscheidene gebouwen in brand werden gestoken. Bij deze brand zijn 28 personen omgekomen, tien worden ver mist en twee zijn in het ziekenhuis ge storven. De gevangenen deden een po ging om te ontsnappen, maar werden omsingeld door soldaten en militaire po litie die 175 gevangenen opvingen en naar het overgebleven gebouw brachten Spaans. Patrouillevaartuigen van de Spaanse marine zoeken in de Golf van Biscaye naar de treiler „Bambino", die in de haven Santander door een lid van de bemanning is gekaapt, aldus meldt het Spaanse persagentschap Cifra. De motie ven van de kaper zijn niet bekend, even min weet men of hij medeplichtigen heeft.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3