Uitgebreid programma van het Jeugdfestival Velp Als straks de brandt mensen stoken 1 KOLEN MAPLE LEAF Geen aarzeling bij de deelnemers aan de „Leipziger Messe" Mr. dr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk overleden Wrakstukken van de „Fridtjof Nansen" op Schiphol Museum in Aix was niet voldoende bewaakt Pierre Monteux benoemd in Londen In Maassluis verrijzen vier montagewoningen per etmaal Wim Kan's ABC-cabaret in het zilver met Herexamen WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1961 5 Trein bij Leerdam tegen melkauto gebotst Doe meer met minder geld De zaken gaan door Samen uit - .(v-y 11 i v, pir- Het levende kolenvuur maakt van uw huis een thuis, - een oase van gezelligheid. Stralende, koesterende warmte tot in alle uithoeken van uw kamer. Stook van de winter goed, gezellig en zuinig. Stook kolen Onderzoek naar oorzaak van vliegtuigramp wordt in ons land voortgezet T elevisiehrottramma De schilderijendiefstal T sjechisch-Indonesische speelfilm over Borneo De radio geeft donderdag In het Haagse Diligentia is de viering van het zilveren jubileum van Wim Kan's A.B.C.-cabaret begonnen. De première van „Herexamen", zoals Kan's nieuwe pro gramma is getiteld en waarover in „Erbij" van afgelopen zaterdag al een en ander is geschreven, is enthousiast ontvangen. Toen de 50-jarige Wim Kan na de pauze aan zijn solo begon rees iedereen in de zaal overeind om hem met een ovationeel applaus te huldigen. Wim Kan „eerst denk je dat je alles kunt, dan denk je dat je niets kunt en tenslotte weet je wat je wel en niet kunt" was weer op zijn best, vooral als minister Luns op Schiphol, over Nieuw-Guinea, als monsieur Hulot, als straatzanger. In het overige deel van het programma trok Corry Vonk, Kan's echt genote, de aandacht met het door Toon Hermans geregisseerde nummer. Wij komen later op deze première terug. Na afloop van de voorstelling was er een huldiging waar ook Toon Hermans en Wim Sonneveld bij aanwezig waren, zij hadden de avond zelf op de planken gestaan met respectievelijk de One Man Show en in „My fair Lady". Sonneveld en Hermans boden Corry Vonk een zilveren theeservies aan. De foto toont de „overdracht". De trein Geldermalsen-Dordrecht is van morgen om acht uur op een niet beveiligde overweg in Beesd tegen een melkauto ge botst. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Wel werd de trein zo ern stig beschadigd, dat hij niet op eigen kracht verder kon rijden. De trein werd op een zijspoor geplaatst. Het reizigersver- voer tussen Leerdam en Geldermalsen werd tot kwart over negen onderhouden met bussen. Toen was het spoor weer vrij en reden de treinen weer normaal. Een vrachtautochauffeur uit Voorburg die in Rotterdam even zijn wagen had verlaten, ontdekte bij zijn terugkeer dat zijn portefeuille met 287.50 en de auto papieren waren verdwenen uit zijn colbert je dat hij in de cabine had laten hangen. De volgende morgen kreeg hij een tele foontje van de P.T.T., dat de portefeuille in een brievenbus was gevonden. De dief had het geld eruit gehaald en de porte feuille verpakt in een papieren zak waar op een warenhuis de slagzin had laten drukken: „Doe meer met minder geld". Het Nederlandse bedrijfsleven reageert met een opmerkelijke kalmte op de crisis rondom Berlijn. Zo is ons bijvoorbeeld uit informaties gebleken, dat geen der Neder landse firma's, die hadden toegezegd deel te nemen aan de op 3 september begin nende Leipziger Messe, deze toezegging hebben ingetrokken. Het aantal aanmeldingen voor een reis naar Leipzig is dit jaar weliswaar iets la ger dan het vorige jaar, maar deze daling wordt beslist niet toegeschreven aan de politieke situatie. Het vorige jaar werden aan ruim 750 personen reisdocumenten uit gereikt. De Nederlandse deelneming zal, als bekend, dertig percent groter zijn dan het vorig jaar. Er werd ons verder nog medegedeeld dat er vermoedelijk dit jaar als gevolg van de toestand enkelen zijn die nog wat afwachten, maar veel verschil met het vorig jaar zal het niet uitmaken. Ook bij de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel deelde men ons desge vraagd mee, dat er geen enkele vraag was binnengekomen over de deelneming aan de Messe in Leipzig. Men bestempel de de toestand als volkomen normaal en men had beslist niet de indruk van aarze ling of onzekerheid. Volgens mededelingen van het bureau van de Leipziger Messe zal de Sovjet-Unie op de najaarsbeurs te Leipzig een drie maal zo grote expositieruimte beslaan als verleden jaar. Behalve Oost-Duitsland ne men acht communistische landen aan de najaarsbeurs deel en hun gezamenlijke ex positieruimte zal 5.200 vierkante meter groot zijn, vergeleken met ongeveer 3.200 vierkante meter op de najaarsbeurs van 1960. De Chinese expositie zal uitsluitend uit boeken en tijdschriften bestaan. De expositieruimte van het „kapitalisti sche buitenland" is ruim 1.000 vierkante meter groter dan verleden jaar. Frankrijk heeft met een expositieruimte van 1.600 vierkante meter weer de grootste inzen ding van deze groep. Een 31-jarige fabrieksarbeider uit Hel mond, die met zijn vrouw, een zwager en diens verloofde met vakantie aan het Lago Maggiore in Italië vertoefde, ging na een twist met zijn vrouw alleen op stap. Hoe wel hij geen woord Italiaans sprak, geen geld op zak had en zijn vrouw zijn pas in haar tas had, maakten zijn reisgenoten zich niet ongerust toen hij wegbleef. Daar het de laatste vakantiedag was besloten zij zonder hem huiswaarts te keren. De man was inmiddels in moeilijkheden geraakt. Hij probeerde naar zijn hotel te liften, maar doordat hij zich niet ver staanbaar kon maken, kwam hij steeds verder van huis. Via Bolzano belandde hij zelfs in Merano. Kloosterlingen verleen den hem daar onderdak, maar waarschuw den ook de politie. Deze bracht de man naar de Nederlandse consul in Milaan, die ervoor zal zorgen dat hij naar Helmond kan terugkeren. In Amsterdam is gisteren overleden mr. dr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, die van 1932 tot 1952 president is geweest van het gerechtshof te Arnhem. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk werd op 5 maart 1882 in Zutphen geboren. Hij studeerde in Utrecht, waar hij in 1906 zijn doctoraal examen in de rechtsweten schappen en in 1908 in de staats wetenschappen promoveerde. In 1910 werd hij benoemd tot substituut-griffier van de Arnhemse rechtbank. In 1915 werd hij rechter te Breda. In 1924 volgde zijn benoeming tot raadsheer in het Arnhem se gerechtshof. In 1932 werd hij vice-pre sident en in 1936 president van dit ge rechtshof. Deze laatste functie vervulde hij tot 1952. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, officier in de or de van Oranje-Nassau en officier in de Kroonorde van België. VAN MAANDAG 28 augustus tot en met zaterdag 2 september wordt in Velp in het zogenaamde Rhedens Lyceum het derde Jeugdfestival Velp gehouden, waarvoor reeds thans meer dan 400 inschrijvingen zijn binnengekomen van scholieren van middelbare scholen in de leeftijd van 16 tot 21 jaar. Waarschijnlijk zal het aantal aanmeldingen wel ongeveer stijgen tot 500. De animo is dan ook bijzonder groot. In tegenstelling tot vorige jaren, toen het fes tival meer verspreid was, heeft men het thans hoofdzakelijk geconcentreerd op het Rhedens Lyceum, waar verscheidene groepsgesprekken en discussies zullen wor den gehouden. De animo onder de jeugd voor dit festival is vooral groot bij de meisjes, die tot dusverre al 85 percent uit maken van de gehele groep. DE LEERLINGEN van de hoogste en de op een na hoogste klasse van de middel- pas echt ,vy V •U V'xv- ijA v- h -i ?- V'v i, "vv rv< il&ÉKw 1 - ft jP K 236 bare scholen en de kweekscholen, die deel nemen aan dit festival, komen uit alle pro vincies. Op het programma staan enkele nieuwe onderdelen, bijvoorbeeld een expo sitie van moderne schilders, zoals Roger Chailloux, Hans v. d. Lek, Gerard Verdijk, Aart Verhoog, Henk de Vries, George Lampe, Paul Citroen en Jan van Heel. Over toneel zal onder meer het woord worden gevoerd door Elisabeth Andersen, Berend Boudewijn, A. E. Greidanus, Jan van Kasteren, Erik Vos, Theun Lammert- se, Peter van der Linden, Nettie Noordhof, Nannie Vermeer en Wim Vesseur. De to neelgroep Theater zal in de schouwburg op maandag 28 augustus een opvoering geven van „De Wonderdoenster" en de Neder landse Comedie geeft op 30 augustus in dezelfde Arnhemse Schouwburg „Dona Diana". Lex van Delden, Johan Patist, Wim Stenz, Cor Coppens, Gijs Karten en Arnold Swillens zullen het thema muziek behandelen. De landelijke première wordt gegeven door het Gelders Orkest. Het speelt namelijk op dinsdag 29 augustus in Musis Sacrum te Arnhem „De nieuwe Kle ren van de Keizer", gecomponeerd door György Ranki. Dirigent is Charles de Wolff. OP DE LAATSTE augustusdag zal in het Rembrandttheater een serie van drie korte films worden vertoond, die vervaar digd zijn door Max de Haas, namelijk „Bal lade van de hoge Hoed", „Maskerage" en „De Dagen mijner Jaren". Er heeft een ge sprek plaats door de heren A. van Dom burg en De Haas, gevolgd door een film forum van jongeren. Over de film zullen ook spreken Bert Haanstra, A. van Dom burg, Charles Boot en B. J. Bertina. Over ballet zullen spreken Hans Snoek van het Scapino-ballet en Indra Kamadjojo. Op donderdag 31 augustus wordt in de schouwburg te Arnhem door Het Neder lands Danstheater een grote balletavond verzorgd. De laatste avond, namelijk vrij dag 1 september, is er een optreden van Cilly Wang. Verder zullen bezoeken wor den gebracht aan het atelier van de beeld houwer August Manche in Arnhem. Over litteratuur wordt gesproken door Hella Haase, Ad den Besten, Wim Brinkman, Piet Calis, Guillaume van der Graft, Ger- rit Kouwenaar, Gabriël Smit en Johan van der Woude. DE KOSTEN van dit hele festival, die ongeveer 55.000 bedragen zullen voor een belangrijk deel worden gedekt door subsidies en door de bijdrage van de leer lingen. Deze betalen namelijk 60 voor de hele week, maar zij krijgen de trein- kosten vergoed. Subsidies worden gegeven dobr het ministerie van O., K. en W„ door nagenoeg elke provincie, welke 10 per kind geeft, door de gemeente Rheden en door een industrie. De gemeente Arnhem stelt gratis de schouwburg disponibel. Met een speciaal vrachtvliegtuig van de K.L.M. zijn in de afgelopen nacht op Schiphol wrakstukken aangekomen van de op 30 mei bij Lissabon verongelukte DC-8 „Fridjof Nansen". Een K.L.M.-DC-7c, die een normale vrachtvlucht van Zuid- Amerika naar Nederland uitvoerde, nam tijdens een tussenlanding in Portugal de vier motoren en een groot aantal onder delen van de besturingsorganen van het verongelukte vliegtuig aan boord. Het onderzoek naar de oorzaak van de vliegramp is in eerste aanleg in Portugal verricht. Nederlandse deskundigen verble ven daartoe geruime tijd in Lissabon. De 45 ton uit zee opgeviste wrakstukken, meer dan driekwart van het complete vliegtuig, werden zoveel mogelijk samengevoegd en aan een minitieus onderzoek onderworpen. Een deel van het instrumentarium ging naar de Douglasfabrieken in de Verenig de Staten, een ander deel werd naar het Nationaal Luchtvaartlaboratorium in Am sterdam gebracht. Daarheen gaan nu ook de thans aangekomen motoren en de len van de besturingsinstallatie. In Portugal is de eerste fase van het on derzoek nu geëindigd. De Nederlandse des kundigen zijn allen naar ons land terug gekeerd. Enige aanwijzing omtrent de richting waarin het onderzoek gaat willen zij niet geven. Blijkbaar zijn er nog te weinig aan knopingspunten voor een gefundeerde me ning omtrent de oorzaak van de ramp. Mogelijk levert het verdere onderzoek, dat nu door het Luchtvaartlaboratorium, de K.L.M. en de vooronderzoekers van de Rijksluchtvaartdienst, wordt voortgezet, deze op. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00 - 24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgenge bed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw 9.35 Waterst. 9.40 Voor de jeugd. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinbouw- meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. NCRV: 14.00 Kamer- muz. 14.30 Gram. 15.40 Gram. 16.00 Verkenningen in de bijbel. 16.20 Oude muziek. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Amus.muz. 18.15 Gram. 18.30 Muzik. lezing. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Kamerork. en solist. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Promenade-ork. en sol. 20.50 Nieuwe verkennin gen in Zuid-Afrika, lezing. 21.10 Lichte muziek. 21.30 Gram. 22.00 Kerkorgel. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek- bespr. 23.00 Gram. 23.30 Gram. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huishoudelij ke zaken, praatje. 11.15 Gram. 12.00 Mil. orkest. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Dansmuz. 14.00 Strijkkwartet. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Viool en piano. 15.30 Gram. 16.00 Gevar. progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Amateursprogr. 18.40 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Sportpraatje. 19.10 Die Walkure, opera. (Om plm. 20.55 Nieuws. Om 20.55 Gram.). 22.30 Nieuws en beursber. van New York. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Lichte muziek. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws, 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamer muziek. 14.00 Gram. 16.00 Beursber. 16.06 Casino- conc. 16.35 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Gram. 18.00 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Gitaarspel. 19.00 Nieuws. 19.40 Weense muz. 20.00 Klass. muz 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Jeugdjourn. AVRO: 17.10—17.40 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Joum. en weeroverzicht. 20.20 Report, van de Intern, skelterwedstrijden te Driebergen. 20.50 Zuidamerikaans progr. 21.10 Documentaire. 21.40 TV-film. 22.05—22.15 Epiloog. Voor de zeelieden. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 Televizier. 20.30 Document, film. 21.0022.20 Cyprienne, blijspel. PARIJS Uit een nader onderzoek van de politie in Aix-en-Provence is gebleken, dat de bewaking van het Pavilion Ven- döme, waar de acht doeken van Cézanne werden gestolen, toch niet zo afdoend is geweest als aanvankelijk werd voorge steld. Er waren namelijk niet twee gewa pende agenten in de nacht van de dief stal, doch er was er maar een, en die deed bovendien maar acht uur dienst. De andere agent was door het commissariaat van politie weggehaald om op een arres tant in het ziekenhuis te passen. De ene agent op wacht moest niet alleen de za len van de tentoonstelling bewaken, maar ook de tuin in het oog houden. En als hij zijn ronde had gedaan, mocht hij zich in een klein vertrek verpozen. Terwijl hij daar zat moeten de dieven hun slag heb ben geslagen. Voorts is gebleken, dat door de dikte van de muren, de conservatrice, mevrouw Martial Salmé onmogelijk op haar slaap kamer kon horen wat er in een van de zalen, op een meter afstand, gebeurde. De deuren van haar slaapkamer waren geslo ten toen de diefstal plaats had. De politie heeft thans sporen gevonden van de inbrekers. De voorgevel van het 18de-eeuwse gebouw was door schijnwer pers verlicht, waardoor de lanen van het park in het donker lagen. Langs deze duis tere paden zijn de dieven naar binnen ge komen, maar in het donker konden zij niet zien waar zij liepen. Er zijn overal duidelijke voetafdrukken. In een van de Praagse filmstudio's wordt, volgens het Tsjechoslowaakse perbureau CTK, gewerkt aan een Tsjechisch-Indo- nesische co-produktie. De film, die de titel „Actie Kalimantan" krijgt, behandelt (zo als CTK het uitdrukt) „het lot van tien duizenden Indonesiërs die weigerden zich te laten onderdrukken door de dictatuur van de Nederlanders". Daar Kalimantan de naam is, waarmee Borneo sedert de uitroeping van de repu bliek wordt aangeduid, zouden de „onder drukking" en het „verzet der tienduizen den", waarover de film gaat, zich dus op dat eiland moeten hebben afgespeeld, iets wat in Nederland wel enige verwondering zal baren. (Van onze correspondent LONDEN. Pierre Monteux, die 80 jaar is. is benoemd tot eerste dirigent van het Londense Symphonie-orkest. Dit orkest heeft sinds 1954 geen vaste dirigent meer gehad. In Maassluis wordt met een vierploe- genstelsel dag en nacht gewerkt bij de montage van de Dura-Coignetwoningen. De nachtploeg komt 's avonds om 7 uur op. Overdag wordt in drie ploegen ge werkt. Er wordt dus in Maassluis vrijwel onafgebroken doorgewerkt, zoals dat ook in de woningfabriek aan de Eemhaven in Rotterdam het geval is. Overigens is dit de consequentie van de industrialisatie in de woningbouw, ook voortspruitend uit de noodzaak, dat de montage op de bouw plaats tenminste gelijke tred moet hou den met de produktie in de fabriek. Deze produktie bedraagt thans ruim vier wonin gen per dag. De montage op de bouw plaats is echter niet geheel onafhankelijk van het weer. Strenge vorst, sneeuw en langdurige regen kunnen tot onderbre king van het montagewerk leiden en daardoor moet de montagecapaciteit hoger liggen dan de produktiecapaciteit, om geen ongewenste voorraadvorming van elementen in de fabriek te veroorzaken. Met drie dagploegen en één nachtploeg, zoals thans in Maassluis, kunnen vijf woningen per etmaal worden gemonteerd, zodra de ploegen goed zijn ingewerkt. Maassluis is na Rotterdam de tweede plaats in ons land, waar Dura-Coignet woningen verrijzen. Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5