West-Berlijn laakt Westerse aarzeling Massabetoging eist meer daadkracht HET WEER Vrachtscheepje verging op de Wadden; 1 geredde 4 MODIEUS HAAR THUIS ZELF DOEN Ill WESTERS PROTEST OVERHANDIGD •Sportverkeer is verbroken LI Stuurman bevrijd met snijbranders Drieduizend man meer voor NAVO KLEURSPOELING éeè MORRIS éefore youêuy! DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Negen Vopo's vluchten Serie van acht Britse postzegels Weinig verandering Aan het strand: Li l Het woord is aan PER 1 OKTOBER Nieuwe maatregelen tegen het lawaai van bromfietsen A merikaans besluit TUBE 1.95 NYLON REGENJASSEN In de krant van heden: X f 46e JAARGANG NUMMER 241 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1961 IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Simnn Koster Adi. Hoofdredacteur, los L. Lodewijk, K.dadfrcMt. IJm-to I- W Ditgave; Grafische Bedrijven Pamïate N.V,Grote Houtstraat 83, Haarlem Directie, P. W. Peereboom ea Mr. H. C. van der Mije „Ik verkies de vrijheid", heeft deze Oostduitse militair gedacht op het moment, dat zijn kameraden even een andere kant uitkeken en hij een snelle aanloop nam en over de prikkeldraad versperring sprong. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) WEST-BERLIJN, 17 augustus. De bezorgdheid om de toekomst begint bij de Westberlijners plaats te maken voor bittere wrevel jegens West-Duitsland en het westen in het algemeen. Terwijl langs de sectorengrens de Oostduitsers de geïmproviseerde versperringen van prikkeldraad en palen vervangen door betonnen muren met lange levens duur, begint het de Westberlijners duidelijk te worden, dat het enige antwoord van het westen zal bestaan uit protesten en een propagandacampagne. Het lange uitblijven van het bovendien zeer gematigde protest der westelijke stadscom- mandanten ,de wederzijdse verzekeringen van Adenauer en de Sovjet-ambassadeur in Bonn, Smirnov, dat Bonn en Mos kou alles na zullen laten wat de toestand zou kunnen ver scherpen, en de onverantwoordelijke berichtgeving van som mige Westduitse en bijna alle Westberlijnse bladen, hebben de ontstemming gewekt van Willy Brandts burgers. Die ontstemming voerde dan ook de boventoon op de mas sale protestbijeenkomst, die een kwart miljoen Westberlijners gistermiddag voor het stadhuis Schöneberg hielden. Die toon werd al aangegeven door de spandoeken, welke de menigte meevoerde, zoals: „Niet praten, maar handelen" en „Na negentig uren nog geen daad, weet het westen dan geen raad?" Die ontevredenheid sprak ook uit de redevoeringen van de regerende burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, en de C.D.U.-vice-burgerneester Frans Amrehn. Dat beiden het Ulbricht-regime over de hekel haalden was begrijpelijk. Brandt sprak van de „kettinghond Ulbricht, die van zijn baas Kroesjtsjev een extra stuk lijn had gekregen". Maar naast de gerechtvaardigde toom van beide sprekers lag er in de redevoeringen ook een duidelijk nationalistisch accent. Mis schien is de huidige verkiezingscampagne daar niet vreemd aan, maar dat accent gaf tevens een voor- proefje van de Duitse reactie die te ver wachten is, wanneer het westen met de Sovjet-Unie tot een overeenkomst zou ge raken, die de Duitse splitsing zou besten digen, althans verdere erkenning van de D.D.R. zou inhouden. Amrehn zei: „De Sovjet-maatregelen zijn een misdaad je gens het Duitse volk. Ook een overwonnen volk heeft recht op leven, hoop, cultuur en mensenwaarde. Wat nu gebeurt is honderd maal erger dan het dictaat van Versailles. Wij blijven één volk. Vandaag wordt de vraag van het toekomstig lot van het hele Duitse volk gesteld." MOSKOU (UPI) - De westelijke grote drie hebben vandaag in Moskou vrijwel gelijkluidende protestnota's over handigd over de sluiting van de sector grens in Berlijn door het Oostduitse regime. Men verwachtte dat de inhoud van de nota's ongeveer gelijk zou zijn aan die welke de drie westelijke com mandanten eerder in deze week aan hun Russische collega hebben overhan digd. De nota's werden per speciale koerier overgebracht naar het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Men verwachtte dat hun inhoud in de drie westelijke hoofdsteden na drie uur van middag zou worden gepubliceerd. BERLIJN (Reuter-DPA) In de afge lopen nacht zijn negen Oostduitse politie- mannèn en een lid van de fabrieksmilitie, die de Oostberlijnse sectorgrens bewaak ten, naar West-Berlijn uitgeweken. Zij stonden op verschillende plaatsen op wacht, aldus heeft een woordvoerder van de Westberlijnse politie meegedeeld. Russisch monument Britse troepen hebben intussen het Rus sische oorlogsgedenkteken in de Britse sector van Berlijn met prikkeldraadver sperringen omgeven. Bij dit monument zijn in de dagen van de Berlijnse blokkade en de Hongaarse opstand heftige anti- Russische betogingen gehouden. Het ge denkteken wordt overigens nog permanent bewaakt d'oor een groep gewapende Rus sische militairen. Een patrouille van de Britse militaire politie werd voorts van morgen vroeg door Oostduitse politie ge arresteerd en drie uur vastgehouden. Willy Brandt zei: „Het boek van de Duit se eenheid mag niet worden dichtgesla gen. De uitdaging van het Duitse volk door de Sovjet-Unie is in een acuut stadium ge treden. Het Duitse volk wordt nu door de geschiedenis gewogen." De eenheid van het Westduitse volk bleek overigens minder zwaar te wegen vanwege de verkiezingsstrijd1. Brandt re vancheerde zich voor Adenauers recente aanvallen door enigszins honend op te mer ken, dat hij het zou begroeten wanneer Adenauer eindelijk eens naar Berlijn kwam om met eigen ogen te zien wat er hier allemaal aan de hand is. Ook het Westduitse parlement kreeg een veeg uit de pan: de bondsdag komt morgen be paald geen dag te vroeg bijeen, zei Brandt, en nog beter zou het zijn geweest wanneer hij in Berlijn vergaderd zou hebben. Brandt vond, dat het met woorden alleen niet gedaan kon zijn. Hij eiste politieke actie en represailles zoals het overnemen van de in Oostduitse handen zijnde S-bahn in West-Berlijn, het boycotten van de Leipziger Messe en an dere manifestaties in de Sovjet-zone en het LONDEN In de herfst gaat Engeland voor het eerst, in drie kleuren gedrukte, speciale postzegels uitgeven, welke een onderdeel vormen van een serie van acht. Deze zijn hier een hoge zeldzaamheid, maar nu de posterijen als een commerciële dienst worden georganiseerd, is er sprake van wat meer verbeeldingskracht. De nieuwe zegels zullen worden uitgegeven ter herdenking van het 100-jarige bestaan van de postspaarbank, de zevende parle mentaire conferentie van het Gemenebest en de eerste P.T.T.-conferentie, welke in Engeland zal worden gehouden. Verwachting tot morgenavond: Koude nacht met opklaringen. Morgen half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee Een actieve depressie, die van IJsland komt, bereikt morgen de Noordzee, waardoor het aan het strand regenachtig en koel zal zijn bij een toenemende zuidwestelijke wind. Temperatuur 16 a 17 graden. Zeewater 17 graden. VooruitzichtenZaterdag koel strandweer met afwisselend opkla ringen en enkele buien. stopzetten van de onderhandelingen over een Russisch-Duits cultureel verdrag. Hij kon echter slechts de geallieerde toestem ming voor een represaille melden: de Westberlijners, die in Oost-Berlijn werken, zullen hun daar verdiende oostmarken niet langer voor de officiële maar onwezenlij ke een-om-een koers kunnen inwisselen. Brandt herhaalde zijn oproep om provocaties achterwege te laten en noemde Ulbrichts maatregelen welis waar een aanslag op het moreel van het Duitse volk. maar zei te vens, dat zij geen onmiddellijke bedreiging van West-Berlijn inhouden. Het hoofdthe ma van zijn rede, die een oproep aan West-Duitsland en het westen, aan presi dent Kennedy en de UNO bevatte, was, dat het punt nu gekomen is, waarop men geen verdere stappen terug kan doen, omdat zulks alleen de honger van de Sovjets ver der zal vergroten, die. volgens Brandt, dan niet aan de Brandenburger Tor en zelfs niet aan de Rijn zouden stilhouden. Extreem De mate van verbittering over het uit blijven van westelijke tegenacties wordt ook weerspiegeld in de Westberlijnse pers. De besturen van het Westduits Olym pisch Comité en van de Westduitse Sport federatie, hebben woensdagavond in Dus- seldorp besloten, voorlopig geen Westduit se sportlieden aan wedstrijden in Oost- Duitsland te laten deelnemen. Na een vergadering, die enige uren duurde, werd een communiqué verstrekt, waarin werd gezegd, dat het Westduits Olympisch Comité en de Westduitse Sport federatie de door de regering van Oost- Duitsland getroffen beperkende maatrege len ten strengste afkeuren, omdat deze bepalingen lijnrecht in tegenspraak zijn rpet de menselijke en sportieve principes. Zolang een normaal verkeer tussen Oost en West-Duitsland niet mogelijk is, zullen de sportbonden de atleten geen toestem ming geven aan wedstrijden in Oost-Duits- land deel te nemen, terwijl ook geen Oost duitse sportmensen in West-Duitsland zul len mogen starten. Het blad Der Kurier meldde gisteren met een kop over de hele frontpagina, dat maarschalk Konjev de westelijke comman danten al afgelopen donderdag van de ko mende maatregelen in kennis zou hebben gesteld. Dit overduidelijk onjuiste bericht is inmiddels door de Amerikanen gede menteerd. Een ander blad maakte melding van verbittering der Oost-Berlijners, die zich gelijk de /Hongaren door het westen in de steek gelaten zouden voelen. Deze melding stamt van het niet overmatig be trouwbare informatiebureau-West, dat ook blijft berichten over toenemende paniek stemming in de oostzone, massaal vertrek van de families van Sovjet-militairen en grootscheepse Russische troepenbewegin gen. Men kan zich niet helemaal onttrek ken aan de indruk, dat zulke meldingen geschikt, misschien zelfs bedoeld, zijn om de ongetwijfeld in de Sovjet-zonê heersen de diepe bezorgdheid tot ergere- dingen te doen verkeren. Dat gaat heel wat verder dan de oproep van Brandt en Amrehn aan de volkspolitie en de volksarmee om, waar het mogelijk is, het menselijk ge weten te laten spreken en vooral niet op landgenoten te schieten. Tijdens een massa-meeting waar onge veer een kwart miljoen West-Berlijners bijeenwaren, heeft burgemeester Brandt gistermiddag een beroep gedaan op het Westen de Oostduitse verdrags breuk met echte daden te beantwoorden. X - V>VWN\yW"' De Groningse kustvaarder „Hunze VI" van 140 ton is woensdag in het begin van de middag bij het Duitse wadden eilandje Langeoog, voor de kust van Oost-Friesland, in een zware grondzee op één kant geworpen en gekapseisd. De ramp voltrok zich in twee minuten. Twee van de drie leden der bemanning worden vermist. Eén opvarende is, toen het schip later bij een zandbank aan de frond was geraakt, met snijbranders uit e romp bevrijd. Hij is met een hef- schroefvliegtuig van het Westduitse leger naar een ziekenhuis gebracht. De kapitein, de 64-jarige E. Karei uit Gro ningen, en de 31-jarige matroos H. Hes- v x-ssv-v ...sv.-v ling, ook uit Groningen, zijn met het schip in de golven verdwenen. Een heli kopter van bet Duitse leger heeft nog geruime tijd naar hen gezocht. Toen de redders het^schip bij de zand plaat naderden hoorden zij uit de romp klopsignalen. Met snijbranders is een ope ning gemaakt. Men vond zo de 41-jarige stuurman C. Troost, afkomstig uit Leek (Groningen). Hij was vólkomen uitgeput en werd met een hefschroefvliegtuig over gebracht naar het ziekenhuis in het Duit se plaatsje Esens. Zijn toestand is niet zorgwekkend. Het verongelukte schip voer in een ge regelde dienst tussen Groningen en Ham burg. Het was op weg naar Groningen met een kleine lading, 14 ton stukgoed De „Hunze VI" was eigendom van de rederij Lemmer Boot, een dochtermaat schappij van de Groninger Beurtvaart n.v Het schip was in 1919 gebouwd. Eén van de leden van de directie van de Lemmer Boot is per vliegtuig naar Duitsland vertrokken om zich ter plaatse van de situatie op de hoogte te stellën Een deskundige van de Groninger Beurt vaart n.v. is naar Langeoog vertrokken om na te gaan of het schip kan worden geborgen. Volgens enkele personen die zich op hét strand bevonden zou zich gistermorgen om half elf een ontploffing op het schip heb ben voorgedaan. De rederij neemt echter aan dat het zeer licht geladen schip door de zware grondzee is omgeslagen. Dit ook de mening van de bemanning van de reddingsboot van Langeoog. De mogelijkheid bestaat dat zich nog een vierde man aan boord zou hebben be vonden. Eén van de bemanningsleden zou een kennis voor een reisje naar Hamburg en terug hebben meegenomen. De rederij heeft medegedeeld, dat zo dit het geval was zij daarvan niet op de hoogte geweest. De Groninger kustvaarder Hunze VI" 140 ton die woensdag bij het waddeneilandje Langeoog, voor de kust van Oost-Friesland, in een zware grondzee op een kant geworpen en gezonken is. Twee opvarenden van het scheepje worden vermist; een heeft men kunnen redden. Montaigne: Ik spreek de waarheid niet zoveel als ik zou willen maar zoveel als ik durf en ik durf meer naarmate ik ouder word. (Van onze Haagse redacteur) Binnenkort is een Koninklijk Besluit te verwachten, waarin de eisen worden opgenomen, waaraan nieuwe bromfiet sen moeten voldoen en dat ook be palingen bevat inzake de sterkte van het 'eluid, dat bromfietsen mogen voort brengen als zij stationair draaien. De afdeling akoestiek van de technisch- physische-dienst van T.N.O. in Delft, heeft het geluidstechnische deel voor haar reke ning genomen. Tal van bandopnamen zijn gemaakt om het geluid, dat allerlei brom fietsen kunnen voortbrengen, vast te leg gen. Nadat dit geluid in vele variaties was beoordeeld door de Commissie Geluidshin der, zijn nieuwe normen vastgesteld. Ook heeft men bij T.N.O. nieuwe meet methoden vastgesteld om na te gaan of het lawaai van de brommers als tè luidruch tig moet -worden gekwalificeerd. Meetin strumenten zijn daarvoor ontworpen. Met deze nieuwe instrumenten zal de po litie op eenvoudige wijze kunnen vaststel len of de nieuwe bromfietsen voldoen aan de eisen. Voor de „oude bromfietsen", die reeds op de weg zijn, zijn eveneens eisen vast gesteld in het Koninklijk Besluit. De nieuwe bromfietsen zullen zeker vol doen aan de eisen die met ingang van 1 oktober zullen gelden. De Nederlandse vereniging Rijwiel- en Automobiel-Indus trie (RAI) heeft daajrtoe alle medewerking verleend. De politie zal ook kunnen optreden tegen de lawaai-veroorzakende houders van oude brommers. Volgens artikel 51a van het Wegenver keersreglement, kan de politje, als zij dat wil, ook n u reeds optreden tegen het „on nodig geluidshinder veroorzaken." Het is immers onnodig, om, als de bromfiets stil staat, haar te laten knetteren, zoals thans herhaaldelijk gebeurt. WASHINGTON (UPI) De Ameri kaanse minister van het Leger Elvis J. Stahr heeft gisteren te Washington bekend gemaakt, dat er plannen bestaan om de sterkte van het Amerikaanse leger op meer dan een miljoen man te brengen ge zien de Russische bedreiging van Berlijn. Op een persconferentie verklaarde Stahr dat ongeveer 3000 man troepen naar Euro pa gezonden zullen worden om het zeven de leger en andere Amerikaanse eenheden in NAVO-verband op sterkte te brengen. Ook bestaat het plan het aantal parate divisies in de strategische reserve te ver dubbelen van drie tot zes divisies. OTTAWA (UPI) De Canadese pre mier John Diefenbaker heeft te Ottawa laten doorschemeren, dat Canada een ver sterking van zijn NAVO-troepen in Europa in overweging zal nemen indien hiertoe een verzoek door de Verdragsorganisatie zou worden ingediend. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL: 13439 LEIDSESIRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Weerrapporten ^...1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 De Kleine Wereld 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Kennemer Kruimels4 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Horen en Zien7 Kunst 7 Panda en andere beeldverhalen.9 Scheepsberichten 9 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Sport 13 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1