RUSK: Oplossing van Berlijns geschil aan de conferentietafel HET WEER Blanke furie in Engelse stad Koningin en Prins ereburgers van Monte Argentario V m Mogelijk beroep op de UNO Jr - Per 1 sept. worden de kolen duurder Onlusten in Bolivië Geen rassenrelzegt politiechef Sfeervolle plechtigheid in een voormalig Spaans fort éee MORRIS éeforeyou (mij! Overval op bediende van benzinestation DAGBLAD VOOR VELSEN-I]MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 21 AUGUSTUS 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Aanhoudend onbestendig Aan het strand: Straaibommenwerper verongelukt Zestien doden in N.-Rhodesië Egyptische zeeman onder ging succesvolle spoed operatie Nieuw seizoen Het woord is aan SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Wandelaar pakte belager van driejarig kind In de krant van heden: Internationaal vrijzinnig congres in Davos 46e JAARGANG NUMMER 244 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant WASHINGTON (UPI) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Rusk heeft gisteravond tijdens een tele visieinterview verklaard, dat de inwoners van West-Berlijn door de komst van de vandaag reeds weer naar Washington teruggekeerde Amerikaanse vice-pre sident Lyndon Johnson en 1.500 Ameri kaanse soldaten in het afgelopen week einde hun vertrouwen in de vastbesloten heid van de Verenigde Staten hen te ver dedigen hebb :n hervonden. Rusk zei, dat de Berlijners eerst wat ongerust waren geweest over de commu nistische maatregelen. Hjj weigerde ove rigens commentaar op de vraag, waar het punt ligt dat voor de Amerikaanse rege ring aanleiding zou geven de communis ten „tot hier en niet verder" te bevelen. De bewindsman merkte nog op, dat oor log noch overgave in Berlijn aanvaard baar is, maar dat het geschil uiteindelijk aan de conferentietafel zal worden opge lost. Het bezoek van Johnson en de verster king van het Amerikaanse garnizoen zul len intussen worden aangevuld door diplo matieke stappen. Welke stappen dit zullen zijn, wilde Rusk echter niet onthullen, daar deze momenteel door de geallieerden wor den besproken. De minister zei het wel als mogelijk te beschouwen, dat het Ber- lijnse vraagstuk in de toekomst aan de UNO wordt voorgelegd. Hij verklaarde dat een en ander zeker zou geschieden, indien de situatie nog zou verergeren. Aan een mogelijk topgesprek tussen Kennedy en Kroesjtsjev moeten volgens hem voor bereidingen op elk punt van de diploma tieke ladder vooraf gaan. Amerika zal Rusland verzoeken sommige punten in recente nota's nader toe te lichten. Ongehinderd De vijftienhonderd man Amerikaanse troepen waren zondag ongehinderd in een De West-Berlijners ontvingen de Ame- rikaanse versterkingen alsof ze zich al vechtend een wen door de Russische zone hadden gebaand. (Telefoto AP) Verwachting tot morgenavond: Enkele opklaringen maar op de meeste plaatsen ook enkele bui en. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde weste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee Door het passeren van het kou front van enkele oceaandepressies blijft het regenachtig en wakkert de Westenwind van krachtig tot hard aan. Temperatuur 16 a 17 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Het blijft voorlo pig nog onbestendig weer. colonne van 250 legerwagens door Oost duits gebied naar Berlijn vertrokken. Aan de grens van de stad werden zij verwel komd door de Amerikaanse vice-presi dent Johnson, burgemeester Brandt en een juichende menigte West-Berlijners. Het militaire convooi had op de 170 kilometer lange tocht geen hinder van de Russen of Oost-Duitsers ondervonden. Eerder op de dag had Johnson in een open auto door West-Berlijn getoerd met burgemeester Brandt aan zijn zijde. Herhaaldelijk stapte hij uit om Berlijners de hand te drukken, handtekeningen te zetten voor verzame laars en, bij wijze van souvenirs, balpunt- pennen onder de kinderen uit te delen. De voormalige Amerikaanse bevelhebber in West-Duitsland en organisator van de befaamde luchtbrug naar West-Berlijn generaal Lucius D. Clay, heeft gisteren, vergezeld van Charles Bohlen, speciaal adviseur van minister Dean Rusk voor Russisch-Amerikaanse betrekkingen, een verkenningstocht gemaakt door Oost- Berlijn. Generaal Clay vertelde later, dat hij in Oost-Berlijn meer troepen gezien had, dan vlak na de Tweede Wereldoorlog in heel Berlijn. Inspiratie Zaterdag, direct na zijn aankomst in West-Berlijn, had Johnson in een toe spraak, die via radio en televisie naar Oost- en West-Duitsland werd uitgezon den, gezegd: „Deze dappere stad is een in spiratie geworden voor de gehele vrije wereld. Hoewel verdeeld, zijt ge nooit ontmoe digd. Hoewel bedreigd, hebt gij nooit ge aarzeld. Hoewel uitgedaagd, hebt gij u nooit zwak getoond. Vandaag, bij een nieuwe crisis, brengt uw moed hoop aan allen die de vrijheid lief is. Zij is een mas sale en koninklijke barrière tegen de eer zucht van tirannen." Rusland heeft intussen in een nota be kendgemaakt de geallieerde protesten af te wijzen. In de nota wordt gezegd, dat de Russische regering de acties van Oost- Duitsland volkomen begrijpt en onder steunt. De daden van het souvereine Oost- Duitsland gaan andere landen niets aan, aldus het Sovjet-document. Zaterdag is een straaibommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht op ruim 25 km ten zuidoosten van Las Animas in de staat Colorado verongelukt en in brand gevlogen. Het toestel had geen kernwapen aan boord. Twee van de vier bemanningsleden heb ben zich met schietstoel en parachute we ten te redden. Een lijk werd bij het toestel gevonden. De andere inzittende werdt nog vermist. Het toestel, een B-47, was gestationeerd op de basis Davismonthan in Arizona. m Een Amerikaans konvooi uit Mann heim op weg naar Berlijn gefotogra feerd bij het overrijden van de zone- stad in Helmstedt bij de Russische controle. (Telefoto AP) LOÈSAKA (Reuter) Sinds het uitbre ken van de onlusten in Noord-Rhodesië, on geveer twee weken geleden, zijn meer dan 400 personen gearresteerd, aldus is in Ka- sama, in de noordelijke provincie van dit gebied, vernomen. Ook in de nacht van zaterdag op zondag zijn in het noordelijk deel van het land gevallen van brandstich ting en het doden van vee voorgekomen. In Kasma zijn zaterdag drie Afrikanen wegens het aanbrengen van versperringen op de weg van Kasama naar Abercorn tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. De veiligheidskrachten hebben tot dusver in totaal zestien Afrikanen gedood. Volgens een regeringswoordvoerder was zondag de eerste dag in twee weken tijds zonder wan ordelijkheden. Toen in de nacht van zaterdag op zon dag het Egyptische m.s. „Star of Suez" op weg van Rotterdam naar Noorwegen, zich ter hoogte van IJmuiden bevond, deed zich aan boord een geval van acute blin dedarmontsteking voor bij een leerling stuurman. De „Star of Suez" veranderde de koers en kwam voor de IJmuider pie ren te liggen, terwijl een dringend ver zoek om medische bijstand via de radio werd gericht tot de havenautoriteit. Na overleg met de medische dienst werd be sloten het schip naar de middensluis van IJmuiden te laten varen, daar het te ge vaarlijk werd geacht om de patiënt per motorboot te vervoeren. Nadat het schip in de middensluis was gemeerd, werd de zieke van boord gedragen en per ambulan ce-auto vervoerd naar het Antoniuszieken- huis te IJmuiden, waar operatief werd in gegrepen. De operatie is goed geslaagd. De patiënt maakte het hedenmorgen re delijk wel. De „Star of Suez" heeft de reis naar het noorden zondagnacht voort gezet. Met ingang van 1 september zullen de prijzen van de huisbrandkolen weer de ge bruikelijke seizoenverhoging ondergaan. De prijsverhoging bedraagt, in vergelij king met de zomernoteringen, gemiddeld 35 a 40 cent per hectoliter. Vergeleken met het niveau van de winterkolenprijzen van het vorig seizoen vertonen de ver koopprijzen een aanpassing aan de in april door de Nederlandse mijnen doorge voerde prijswijziging die beoogde door verhogingen en verlagingen meer even wicht in de vraag naar diverse soorten te brengen. Of de van september af geldende de tailprijzen gedurende het tot eind april 1962 lopende winterseizoen nog aan (tus sentijdse) wijziging onderhevig zullen zijn, dient te worden afgewacht. Zoals be kend, is men in de kring van de brand- stoffenhandel van mening dat de laatste jaren sterk gestegen bedrijfskosten door berekening noodzakelijk maken, zulks in het belang van het behoud van een ge zonde bedrijfstak. Tot nu toe werd even wel geen toestemming verleend voor doorberekening van deze gestegen kosten, maar in de brandstoffendetailhandel vraagt men zich af, of de overheid bij het waken tegen prijsstijging niet door het gevaar van generaliseren wordt bedreigd. Carmen Sylva: Gij kunt alleen geestig zijn indien zij die u omringen het ook zijn. De haan kan kraaien zoveel hij wil tegen de eenden, zij horen hem niet. LA PAZ (Bolivië) (UPI) Bij gevech ten die het afgelopen weekeinde in Santa Cruz, Bolivië, zijn geleverd, zijn vier men sen gedood en twintig anderen gewond, al dus reizigers die vandaag in La Paz arri veerden. Volgens de berichten zijn meer dan 200 personen gearresteerd, maar hiervan is geen officiële bevestiging verkregen. Naar verluidt was een groep militiaman- nen zaterdagmorgen vroeg heimelijk uit La Paz vertrokken om militaire en politie- eenheden in Santa Cruz aan te vallen. De militiamannen zouden onder leiding heb ben gestaan van Luis Sandoval Moron, de voormalige departementale commandant van Santa Cruz. Santa Cruz was twee weken geleden tot militaire zone verklaard wegens de daar heersende onrust. (Van onze correspondent) LONDEN Gedurende het weekeinde heeft in het stadje Middlesborough in het Engelse graafschap Yorkshire een ware veldslag gewoed tussen politie en een wil de menigte van enige duizenden blanke mannen en vrouwen, en veel opgeschoten jeugd, met als inzet een conflict tussen blanken en kleurlingen. Alle beschikbare agenten kwamen in actie. Schouder aan schouder en gewapend met gummiestok- ken stormden zij op de opgewonden mas sa in. Er werden op beide dagen tezamen 33 personen gearresteerd. Twee politie agenten liggen gewond in het ziekenhuis, een van hen is tegen het hoofd getrapt. Nog drie anderg personen liepen zondag eveneens verwondingen op. Er werd ge vochten met stokken, schoenen, flessen en stenen. De rel vond plaats in Fannon Street en omgeving, een buurt waar veel kleurlingen wonen. Moord aanleiding De stromende regen kon de gemoederen niet bekoelen. Van woningen en winkels van kleurlingen werden ruiten ingegooid en deuren ingetrapt. Politie-auto's en ar restantenwagens werden beschadigd. De politie ontkent echter, dat hier van rassen- onlusten sprake zou zijn geweest. In een vannacht gehouden persconferentie zei de hoofdcommissaris, dat „ras" een onder geschikte rol heeft gespeeld en ee zuive re uitvlucht was voor straatschenderij en vechtlust. De bevolking van Middlesbo rough is de kleurlingen niet vijandig ge zind, zeide hij, doch een kleine minder heid heeft de vrijdag jl. op een blanke 18- (Van ónze correspondent in Rome) Zaterdagmiddag tijdens een gemoedelij ke plechtigheid, zoals dat past bij een klein stadje, is aan Koningin Juliana en Prins Bernhard de oorkonde overhandigd, waar bij hun het ereburgerschap van Monte Argentario werd aangeboden. De Monte Argentario is een voorgebergte, een klein schiereiland voor de "loscaanse kust en het is tevens een gemeente, die uit twee ge deelten bestaat: Porto Santo Stefano en het kleinere, maar veel oudere Porto Er- cole. De afstand tussen die twee delen van eenzelfde gemeente oedraagt niet minder dan 15 kilometer en de verbinding is nog al slecht. Zoals men weet bezit de konin klijke familie een kleine villa aan zee in Porto Ercole. De plechtigheid vond plaats in het oude Spaanse frrt, dat Porto Santo Stefano be kroont. Dit voorgebergte heeft eeuwenlang tot de tijd van Napoleon, een apart staatje gevormd, dat onder een Spaanse gouver neur stond. Het fort is gebouwd in de tijd van Philips III. Het is de bedoeling er mettertijd een museum van te maken. Men is daar nu nog niet aan toegekomen, want de gemeente heeft tijdens de oorlog 103 bombardementen doorstaan en is voor 97 percent verwoest, zodat men de eerste tijd de handen vol heeft gehad met het bouwen van nieuwe huizen. Het fort was versierd met de vlaggen der beide landen. Er was een verhoging gemaakt, waarachter aan een lange, met de Nederlandse driekleur gedekte tafel, de Koningin en de Prins hadden plaats genomen tussen de prefect van de provin cie Grosseto en de burgemeester van Mon te Argentario. Achter de Koningin stond de vaandeldrager der gemeente met een fraaie stadsbanier, die twee bergen ver toont en twee dolfijnen, symbolen van de twee delen der gemeente, die van landbouw en visvangst bestaan. Druivenranken en olijftakken slingeren zich om het stadswa pen en aan de voet ziet men enkele levens groot geborduurde zwaluwen, een toespe ling op het vreemdelingenverkeer, dat een nieuwe bron van inkomsten vormt. De vaandeldrager, in een blauw zijden Spaans gewaad met kniebroek en witte kousen, het hoofd gedekt met een breed gerande hoed met rode en blauwe plui men, werd geflankeerd door de zes maz- zieri van de gemeente, gestoken in soort gelijke zestiende-eeuwse uniformen. De koninklijke gasten waren het fort binnengekomen door een haag van de cla- rine, acht in fraaie blauwe uniformen ge stoken muzikanten met zilveren trompet ten en acht anderen, die grote trommels roerden. Die clarinen hadden de eerste maten van het Wilhelmus en een deel van het Italiaanse volkslied ten gehore ge bracht. De nog jonge burgemeester hield een korte toespraak, waarin hij de vreug de van zijn gemeente tot uiting bracht over het feit dat de koninklijke familie juist deze hoek van Italië tot haar woon plaats tijdens de vakantie hééft willen ma ken. Hij zinspeelde op de verwantschap tus sen de beide volken. De Nederlanders zijn altijd zeevaarders geweest, zei hij, en hebben grote roem verworven door de verovering van land op het water. De mensen van Argentario bevaren ook se dert eeuwen de zeeën en ook zij trachten hun stiefmoederlijke grond te verbeteren en de bergen te behoeden tegen aardver schuivingen. Daarna sprak uit naam der Italiaanse regering de prefect van Grosseto, die de hoop uitsprak, dat de Koningin en haar gezin steeds prettige herinneringen mogen meenemen van hun zomervakanties in Monte Argentario en dat de banden tus sen Nederland en Italië, twee bevriende volken, steeds hechter mogen worden. De beide sprekers hadden zich in het Italiaans tot het koninklijk echtpaar ge richt en het was uw correspondent, daar toe aangezocht door de burgemeester, die als tolk optrad en deze korte toespraakjes in het Nederlands vertaalde. Dit was ech ter niet nodig voor de woorden van dank, die daarna werden uitgesproken door de Koningin. Zij deed dit namelijk in voor treffelijk Italiaans. De Italianen waren daar opgetogen over. „Ik hoop dat wij, mijn man en ik, ons steeds de vriende lijkheid van onze stadgenoten in Monte Argentario waardig mogen betonen", zo besloot de Koningin. De secretaris der gemeente bood daar- op twee buitengewoon fraaie oorkonden aan, geschreven met gouden letters en verticaal met miniaturen op grote vellen perkament en samengevat in een kalfsle ren band, waarop met gouden letters ge drukt stond: „Aan Hare Majesteit Ko ningin Juliana en aan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard der Nederlan den. Monte Argentario, 19 augustus 1961. Eén oorkonde geeft de inhoud weer van het raadsbesluit van 15 maart 1961, waar bij de gemeenteraad met algemene stem men de Koningin en de Prins tot erebur gers uitriep. De tweede oorkonde is een uiterst bloemrijke uiteenzetting, opge maakt door de burgemeester zelf, in een stijl, de dichter d'Annunzio waardig. De tekst zou onmogelijk letterlijk in het Ne derlands vertaald kunnen worden. Wij ge ven er dus maar een paar woorden van weer en wel eerst het begin: „Aan de gracieuze Majesteit der Koningin Juliana van Nederland, gelukkiglijk regerende in de geest van de grote Willem van Oranje, in Brabant, in Friesland, in Gelderland en in al de andere gewesten, die eens de zeven souvereine provincies vormden, als mede aan haar gemaal prins Bernhard". Er staat nog in hoe de bewoners van Monte Argentario sedert eeuwen hun schepen, met gebeeldhouwde tritonen op de boeg, hebben gericht „naar het oude land der Batavieren, die Ceasar's vriend schap kenden". Aan het einde leest men hoe de bevolking „al hare lauwertakken De burgemeester van Monte Alegrino overhandigt de bij het ereburgerschap behorende oorkonden aan de Koningin en de Prins. en mirtenkransen eerbiediglijk neerbuigt en in de afgronden der Tyrrheense Zee de levende tak gaat plukken in het woud der koralen om daarmede iedere ra en iedere mast te tooien, terwijl de immense schim men van Van Maerlant en van Dante om ons heen zweven in een gemeenschap van allerhoogste vergeestelijking". Dit proza was voor de Koningin een beetje te moei lijk en we hebben ons best gedaan om er althans iets van weer te geven. Maar een voudig was dat niet. Waarschijnlijk moet men een heel eind terug gaan in de ge> schiedenis der Oranjes om zo'n verheven opschrift te ontdekken. Er was maar één woord over de buitengewone beminnelijk heid van de Koningin, de Prins en Prinsessen, die bij de plechtigheid tegen woordig waren. Voor iedereen wist Hare Majesteit het juiste woord te vinden en met alle aanwezigen heeft zij zich aller beminnelijkst onderhouden, 's Avonds was er in het rijk versierde Porto Ercole een groot volksfeest met aan het einde een da verend vuurwerk. De koninklijke familie heeft zich daar ongedwongen tussen de menigte bewogen en met verschillende mensen gesprekken gevoerd. jarige jongeman gepleegde moord aange grepen om, wegens oude grieven, af te rekenen met deze groep. De jongeman was vrijdag op straat dood gestoken. Een kleurling, die van deze moord wordt beschuldigd, bevindt zich onder arrest. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN)- AMSTERDAM TEL. 223596 De Utrèchtse politie maakt jacht op een zwarte auto, waarin twee mannen zitten, die vanochtend omstreeks kwart voor elf een overval probeerden te plegen op een pompbediende van een benzinestation aan de Weg der Verenigde Naties in Utrecht. Terwijl een der mannen achter het stuur bleef zitten vroeg de andere aan de 24-jari- ge bediende voor vijf gulden gewone ben zine. Op het moment dat de bediende zich bukte om de benzinedop van de auto te draaien probeerde zijn „klant" de geld tas met een mes van de draagriem af te snijden. Dit mislukte en toen de pompbe diende het op een schreeuwen zette gingen de beide mannen er in de auto ijlings van door. De wagen had van de achterkant geen nummerbord. In bet struikgewas langs de Johan de Wittlaan in Den Haag ontdekte een wan delaar zondagavond een man, die zich daar kennelijk met oneerbare bedoelingen met een driejarig jongetje had verborgen. De wandelaar, een 66-jarige gepensioneer de rijksambtenaar, greep de man na een achtervolging door het plantsoen in de kraag en hield hem vast tot hij hem met de hulp van een automobilist in het hoofd bureau van politie had afgeleverd. De man bleek een 36-jarige transportarbeider te zijn, die al eerder met de zedenpolitie in aanraking is geweest. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Op de PraatstoelS Buitenlands nieuws 3, 5 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 6 Kunst 5 Amsterdams Allerlei5 Horen en Zien 5 Kerkelijk Leven 6 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen.7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10 tot 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's In Davos in Zwitserland is het congres van het Internationaal Verbond voor Vrij zinnig Christendom en Geloofsvrijheid (I.V.V.C.) gehouden. Het congres, dat tot thema had „De eenheid van de mensheid in onze verdeelde wereld", werd door meer dan 600 personen, waaronder deelnemers uit Europa, Ameri ka, Azië en Afrika, bezocht. Als president van het verbond werd dr. H. Faber uit Nederland gekozen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1