Op Terschelling vermiste jongen is terecht SHODB Kranentransport van Haarlem naar Antwerpen over water A G' E 3 Wegverkeer eiste tijdens het weekeinde veertien doden Na 1 O-daagse zwerftocht door het land in Appingedam aangehouden Ontvoerder van kind gearresteerd De „Linda Scarlett" in Rotterdam LITTERAIR CONGRES IN UTRECHT Jongens gepakt die Maastrichtse beer loslieten Weer een depressie *1 i ll U MAANDAG 21 AUGUSTUS 1961 lil II ill GOED UIT.... MET H.ENGLEBERT N.V. Jongen vermist in Vlaardingen Boer met vakantie, boerderij afgebrand Duitser bij Zandvoort in zee verdronken Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk De „Abbedijk" verkocht Bloemencorso in Eelde Rotterdamse politie reed autodieven klem Overval op Utrechts benzinestation Vijfduizendste schip in Amsterdamse haven Auto bleef op de rails steken Gestolen auto reed alleen recht door Nederlandse toeristen bekenden in Genua autodiefstal Victoria Regia bloeit voor de laatste keer s| sa Tien dagen lang heeft de 16-jarige Jo- han Haantjes uit Midsland op Terschel ling zijn ouders in het onzekere gelaten over zijn verblijfplaats. Liftende en de kost verdienende met allerlei karweitjes is deze boos van huis weggelopen jonge man door een groot deel van het land ge zworven, totdat hij zaterdagavond in Ap pingedam op aanwijzing van een winke lier door de politie kon worden aangehou den. Hij is naar Terschelling terugge bracht. Terwijl de jongen anderhalve week lang van de ene plaats naar de andere zwierf, zijn vele Terschellingers een groot aantal badgasten en vele politiemannen dag na dag naar hem op zoek geweest. Het was bekend dat de jongen, die al eens eerder Advertentie Rijdt veel. Eist snelheid, karakter, represen tatief uiterlijk. Vindt in SKODA: top op 125 bij too km. kruissnelheid, sportieve lijn, degelijke afwerking. Betrouwbare wagen met prettig comfort. Prijst de verwarming bij kou, de koeling bij hitte. Rekent i op 13 in de praktijk zuinig. fM'X Tip voor zakenman die SKODA wil zien: morgen bij Uw dealer een wagen voor proefrit gereed. compleet met verwar ming, rolhoes, slaapban ken, enz. f 5495.— uitstekende onderdelen- voorziening meer dan £0 dealers in Nederland Theresiastraat 145, Den Haag Tel. 070-723903* DEALER: VERBEEK, Bloemendaal Bloemend, weg 5, tel. 52301 IJ op stap is geweest, onenigheid met zijn ouders had gehad. Maar omdat men geen spoor van hem vond, groeide de ongerust heid, toen hij na woensdag 9 augustus niet in het ouderlijk huis terugkeerde. De vrees dat hij verdronken zou zijn steeg met de dag. Men had hem namelijk op ee:i soort vlotje gezien. Later vond men dit aan de kust, zonder iets van de jongen te ontdekken. Ook had men hem tussen Midsland en West-Terschelling gezien te gen ae tijd, dat de boot naar de vaste wal vertrok, zodat het ook niet denkbeeldig was dat hij op avontuur was gegaan. Hij had echter maar weinig geld bij zich, zo dat men zich ging afvragen hoe hij al die tijd aan de kost zou komen. De jongen heeft nu verteld, dat hij in derdaad op 9 augustus per boot was over gestoken en daarna zijn zwerftocht was begonnen. Enkele dagen bracht hij door in Tilburg en bij de Belgische grens, 's Nachts sliep hij in goedkope hotelletjes en hoewel hem enkele malen papieren werden gevraagd is hij nooit ontdekt. Het geld verdiende hij door auto's schoon te maken en in hotels borden te wassen. Daarna trok hij weer naar het noorden. Een enkele keer, als hij niet voldoende geld had, sliep hij bij een boer in het hooi. Hij wilde naar Delfzijl om daar een schip te zoeken. Toen hij zaterdagavond in Appingedam een winkel binnenging, kreeg de winkelier argwaan en nadat hij de politie had laten waarschuwen, hield hij de knaap nog even aan de praat. Hij had goed geraden. Een half uur later be vond de vermiste Johan Haantjes zich in het politiebureau, waar hij de nacht in de cel heeft doorgebracht. In Harlingen werd hij opgewacht door zijn vader en door een oom, die thuis waarschijnlijk wel een har tig woordje met de knaap gesproken zul len hebben De commissaris van politie te Vlaar dingen verzoekt namens de ouders de op sporing van de 13-jarige Thieodorus Arie Johannes Thomas de Jonge uit Vlaar dingen. De jongen verliet op 18 augustus omstreeks negen uur de ouderlijke woning in de Havenstraat en keerde sindsdien niet terug. Hij is al eens eerder van huis weg gelopen. Hij heeft een tenger postuur, donkerblond haar en groen-blauwe ogen Hij was gekleed in een korte grijze broek, grijze slip-over, beige overhemd, zwart windjack en zwart-geel gestreepte kousen. Hij draagt bruine schoenen. Een grote boerderij in Krommenie, ei gendom van de heer C. Reijne, is zaterdag door brand totaal verwoest. De familie was juist met vakantie vertrokken. Het vuur, vermoedelijk ontstaan door hooi- broei, greep zeer snel om zich heen en de brandweer uit Krommenie kon weinig tegen de vlammenzee uitrichten. De scha de wordt geschat op ruim een ton. De heer Reijne was tegen brand verzekerd. Woensdag zou de raad van Krommenie beslissen over de aankoop van de boerde rij. Deze moet namelijk verdwijnen we gens de aanleg van een sportveld. Het vuur is de raad voor geweest. Zondagmiddag omstreeks twee uur is bij Zandvoort ter hoogte van de Zeestraat de 23-jarige Duitser A. Hamismacher uit Es sen in zee verdronken. De jongeman was met enkele vrienden ter hoogte van de tweede bank aan het stoeien in zee, toen hij plotseling onder water verdween. Strandpolitie en reddingsbrigade hebben lange tijd naar het lichaam gezocht, doch tot dusver heeft men het nog niet kunnen vinden. Dit is het vierde verdrinkingsgeval dat zich dit seizoen in Zandvoort heeft voorgedaan. De eerste twee van twintig bij Conrad- Stork in Haarlem vervaardigde kranen zijn zaterdag hun reis naar Antwerpen begonnen. De reis ging geheel over water binnendoor via Spaarndam en Amsterdam. Een eenvoudige taak was het niet vanwege de straffe wind. De slepers wisten het er echter goed af c Grote Kerk: dinsdag 20 u.: orgelconcert door Albert de Klerk. Werken van Jean Francois Dandrieu, César Franck. Olivier Messiaen en Jehan Alain. Vleeshal: dinsdag 14.30 u.: Poppenthea ter Merlijn met „De Chinese Draak". Gebouw St. Bavo (Smedestraat): dins dag 10 en 14 u.: Toneelgroep Podium met kindervoorstelling „In de Soete Suycker- bol" van W. G. v. d. Hulst. BIOSCOPEN Cinema Palace: 14 en 19.30 u.: „De reis om de wereld in tachtig dagen", a.l. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u. (dinsdag 14 en 20 u.): „Romanoff and Juliet", a l. Lido Theater: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Rilling", 18 j. Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „Mag dat in Bagdad". 14 j. Minerva Theater: Vandaag en dinsdag 20.15 u.: „Anna Karenina", 18 j. Dagelijks 14.30 u.: „De witte wildernis", a.l. Rembrandt Theater: 14, 16.15, 19 en 21 15 u.: „Raarrathon", a.l Dagelijks 10.30 u.: „Klopjacht in Holland". Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u.: „Shane". 14 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u.: „De brave soldaat Schwejk", a.l- Dagelijks 10.30 en 16.15 u.: „Walt Disney Festival", al. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag en dinsdag 19 en 21.30 u.: „Schadu wen uit het verleden", 14 j. Elke middag 14.30 u.: „Vader, moeder en negen kin deren", a.l. TENTOONSTELLINGEN Vishal (Grote Markt): Tot 4 sept. 1017 en 2022 u. (dinsdag 1922 u.): „Neder landse orgelpracht". Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland): Tot 2 sept. expositie van plastieken van Tjeerd Visser en tekeningen en schilde rijen van Cor Visser-Van der Woude, 917 u., ma., w- en vr. ook 1820 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 sept. expositie van aquarel len en tekeningen van Van Looy en tijd genoten 1017 u., zondag 1417 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 sept. expositie van gra fiek van Jan Forrer. Dagelijks 1022 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 18 aug.) MAANDAG 21 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „Bandeloos". Rex Theater, 20 u.: „De wraak van Her cules". DINSDAG 22 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „Bandeloos". Pieter Vermeulenmuseum. 9.3012 u. en 1416.30 u. in het gebouw Cultureel Centrum. MAANDAG 21 AUGUSTUS Kennemer The&'ter, 19 en 21.15 u.: „Tar- zan, de geweldige". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.:> „De zigeunerprinses". W. B. Theater, 20 u.: „Met de moed der wanhoop". DINSDAG 22 AUGUSTUS Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: „De zoon van niemand". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De zigeunerprinses". W- B. Theater: géén voorstelling. De Holland-Amerika Lijn te Rotterdam heeft het 7640 brt. ton metende vracht schip „Abbedijk" verkocht aan de Persian Shipping Service in Londen. De vracht vaarder zal onder de naam „John L. Man- ta" worden ingezet in de diensten op de Perzische Golf. De „Abbedijk" is een schip van het type Victory. Het was sedert 1947 in eigendom van de H.A.L. Ondanks het ongunstige weer waren za terdag 60.000 mensen naar Eelde gekomen om het Eelder bloemencorso te zien. De stoet was drie-en-een-halve kilome ter lang en bestond uit z2 praalwagens. Acht muziekkorpsen zorgden voor een mu zikale omlijsting. Bert Garthof gaf het pu bliek een toelichting op de motieven en de gebruikte bloemsoorten. te brengen. De foto toont de twee kranen in de Spaarndamse sluis. Zij konden er net in. Ook de overige acht tien kranen zullen in de komende tijd getransporteerd worden naar de Bel gische havenstad. Een driejarig jongetje, dat met een zes jarig zusje speelde in de Zoutmanstraat in Den Haag (waar hun ouders op familie bezoek waren), is vroeg in de avond door een hem onbekende man achter op diens fiets neergezet en meegenomen. Ongeveer drie kwartier later werden zij door een wandelend echtpaar aangetroffen in de Johan de Wittlaan, waar de ontvoer der in het struikgewas nog al ruw tegen het kind te keer ging. De wandelaar, de 66-jarige heer C. L. I., vermoedde onraad, greep de fietser bij de kraag en met hulp van een juist passerende automobilist, kon de man naar het hoofdbureau van politie worden overgebracht. Het is een 36-jarige transporteur uit Den Haag. De veerboot „Linda Scarlet", het zus terschip van de bij Lobith verbrande veer boot „Tilly Scarlet", heeft op de Noordzee een geslaagde proefvaart gemaakt en zal spoedig in dienst komen. De „Linda Scarlet" is in Duitsland ge bouwd. Het schip is niet naar Rotterdam gesleept maar geduwd. De duwboot „Oli vier van Noort" van de Nederlandse Rijn vaart Vereniging heeft dat transport ver zorgd, in samenwerking met de sleepboot „Hugin". Het was voor het eerst in de geschiede nis van de Nederlandse rijnvaart dat een leeg zeeschip geduwd werd van de ene werf in Duitsland naar de andere in Rot terdam. In verband met het passeren van de Baanhoeksebrug kon de „Linda Scar let" namelijk niet op de Duitse werf wor den afgebouwd. Dit gebeurt bij Boele in Bolnes, vanwaar ook de proefvaart begon. Het transport over de Rijn ging beter dan verwacht werd. Men was eerder in Bolnes dan volgens het ontworpen tijd schema mocht worden verwacht. Om het duwen mogelijk te maken was op de achtersteven van de veerboot tij delijk een speciale constructie aange bracht. Bij Lobith heeft het transport nog een merkwaardige ontmoeting gehad. Juist op de plaats van de ramp met de „Tilly Scarlet" passeerde namelijk het nieuwe tankschip „Diamand", de vervanger van de tanker „Diamand" die destijds met de „Tilly" in aanvaring is gekomen waar door de ramp ontstond. In Jutphaas is de 31-jarige heer E. D. Fenneman uit Utrecht in het water van de Vaartse Rijn verdronken, nadat hij met een auto te water was geraakt. Met nog drie inzittenden was hij op weg naar een voetbaltoernooi in Vreeswijk. Onder aan de afrit van de hoge brug over het Amsterdam-Rijnkanaal slipte de wagen, De heer Fenneman probeerde de auto op de weg te houden door het stuur naar links te gooien, met het gevolg echter dat de auto door de gaasafrastering heen in het water reed. De drie passagiers konden worden ge red. Voor de heer Fenneman, die pas na een half uur kon worden bevrijd, kwam de hulp echter te laat. Hij was gehuwd en had drie kinderen. Op de rijksweg Den Bosch-Utrecht, bij het viaduct aan de Diefdijk bij Culemborg is de 36-jarige heer G. S. uit Dusseldorp om het leven gekomen. De Duitser was met zijn vrouw, zijn 15-jarige zoon en schoonmoeder op vakantie in Nederland en op weg naar Terschelling. Bij het viaduct slipte de wagen en kwam op de andere verkeersbaan, juist op het moment dat een auto, bestuurd door een Utrechter hem te gemoet reed. Bij de botsing was de heer S. op slag dood. Zijn vrouw, zoon en schoonmoeder werden ernstig gewond overgebracht naar het ziekenhuis in Cu lemborg. Ook de Utrechter en een zoontje werden gewond. Op de weg van Oldenzaal naar Ootmar- sum bij Valthe begon de wagen van de ongehuwde 21-jarige heer H. J. P. Brevink uit Rossum (O) te slippen. De wagen draaide om zijn as en sloeg tegen een langs de weg staande boom. De bestuur der werd uit de wagen geslingerd en in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis in Oldenzaal overgebracht, waar hij spoe dig na aankomst overleed. Op de Tielerweg in Geldermalsen is de 27-jarige heer J. Govers uit Tiel met zijn personenauto tegen een vrachtwagen ge botst. De vrachtauto moest onverwacht remmen voor een paard en wagen. De heer Govers was op slag dood. In Giethoorn-zuid is de 17-jarige kwe- kelinge mej. H. G. Pols uit Dalen, die met een vriendin aan de rechterkant van de provinciale weg liep, aangereden door een achteropkomende auto, waarvan de bestuurder naar zijn zeggen door het licht van een tegenligger werd verblind. Het Bijna 200 geleerden, die 90 universitei ten in 21 landen vertegenwoordigen, nemen deze week deel aan het derde internatio nale congres voor vergelijkende letter kunde van de „Association internationale de litterature comparée", dat in Utrecht wordt gehouden. Het congres is vanmorgen in de aula van de universiteit geopend door de secreta ris-generaal van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. H. Wesselings. Hij sprak zijn vreugde uit over dit initiatief. „Op internationaal niveau heerst een welhaast babylonische Spraakverwarring," zo zei hij, „het wordt hoog tijd dat er duidelijke definities en vertalihgeri komen van de mèest gebruik te termen." De congressisten werden verwelkomd door prof. W. A. P. Smit, die bij de or ganisatie van deze bijeenkomst de leiding heeft gehad. Hij vertelde, dat de voorbe reidingen twee jaar hebben gevergd. Met dank memoreerde hij voorts, dat een fi nanciële bijdrage van het ministerie van O. K. en W. het congres mogelijk heeft gemaakt. Tijdens de openingsplechtigheid werd voorts het woord gevoerd door de heer N. A. Beg, die de Unesco vertegenwoor digde, de rector-magnificus van de Utrechtse universiteit, prof. dr. H. Th Fischer, en door de voorzitter van de As sociation internationale, prof. M. Batail- Ion, die tevens het congres zal presideren. Vanavond worden de deelnemers ont vangen door de Commissaris der koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E, Graaf van Lynden van Sandenburg. Mor gen zullen zij de gast zijn van het gemeen tebestuur van Utrecht. De twee hoofdonderwerpen van het con gres, dat een week zal duren, zijn „de letterkunde van niet-algemene talen" en definitie van enige letterkundige termen en vraagstukken van methodologie, in ver band met de voorbereiding van een woor denboek voor letterkundige terminologie'' De inleiders komen uit de Verenigde Sta ten, Denemarken, Zuidslavië, Frankrijk, Engeland, Portugal, Nederland, Zwitser land, Korea, Canada, Japan, Polen en Hon garije. De politie in Rotterdam heeft zaterdag avond, na een wilde achtervolging, drie mannen gearresteerd, te weten de 18-jari ge kok J. van N„ de 17-jarige bijrijder T. G. van B. en de 19-jarige los-arbeider W. B. H., die met een gestolen bestelauto door Rotterdam reden. De kok had de auto van zijn werkgever gestolen en met zijn vrienden een tochtje naar België gemaakt. Zaterdagavond zag de politie de wagen in Overschie rijden en zij zette de achtervolging in. Na het lossen van waarschuwingsscho ten kon de politie de auto klemrijden, waarna de drie mannen werden gearres teerd. Vanmorgen tegen elf uur is een overval gepleegd op een benzinestation aan de weg der Verenigde Naties in Utrecht. Een bediende van het pompstation was bezig iemand te helpen. Hij bukte zich en werd toen aangevallen. De overvaller sneed de riem door van de geldtas die de pompbediende bij zich had en verdween. De Utrechtse politie rukte uit om de overvaller te achterhalen. Zaterdag is het 5000ste zeeschip in dit aar de Amsterdamse haven binnenge komen. Het was het Nederlandse m.s. „As- terope" (11.395 brt) geladen met kolen dat in de Coenhaven heeft gemeerd. Vorig jaar kwam het 5000ste schip op 3 september in de hoofdstedelijke haven aan. meisje, dat in haar vakantie in een Giet- hoorns hotel werkte, werd zwaar gewond overgebracht naar het Diaconessenhuis in Meppel. Zij overleed vrijwel direct na aan komst. Op de Boekelseweg onder Gemert kwam de 21-jarige heer M. A. v.d. Bos uit Boe kei met zijn motorfiets in botsing met een bromfiets. De bromfietser, de 19-jarige militair M. M. Manders uit Venhorst, was op slag dood. De heef Van den Bos, zijn verloofde, de 20-jarige mej. de Ruiter uit Gemert, die achter op de motorfiets zat, en de verloofde van de heer Manders, de 20-jarige mej. A. M. G. van der Horst uit Boekei, die op de duo van de bromfiets zat moesten in een zieken huis in Venlo worden opgenomen. Het auto-ongeluk dat op 5 augustus op de rijksweg tussen Lichtmis en Staphorst gebeurde heeft een zesde slachtoffer het leven gekost. In het weekeinde overleed in het ziekenhuis in Meppel de zwaarge wonde heer Eyer, wiens zesjarig zoontje bij de botsing reeds om het leven was ge komen. In Bodengraven is de 42-jarige mevrouw C. C. de Vos-Verboom, toen zij zondagmid dag met twee van haar kinderen terugwan delde naar haar woning, aangereden door een achteropkomende vrachtwagen. Me vrouw de Vos, moeder van vier kinderen, was vrijwel op slag dood. De truck werd bestuurd door een fa brieksarbeider die de wagen had gebruikt om een ritje te maken en hierbij enige ca- fé's te bezoeken. Hij reed na het ongeluk door, maar kon door de politie worden op gespoord. Op de Domineesweg in Urk werd de vijftienjarige Hendrika, enige dochter van de heer H. Kiefte, door een personenauto aangereden en een eind meegesleurd. Het meisje was op slag dood. Zij liep met een vriendin rechts van de weg. Zij raakte in paniek, toen ze plotse ling achter haar de met vrij grote snel heid rijdende auto hoorde naderen en sprong de verkeerde kant op. De auto werd ernstig beschadigd. De 83-jarige heer G. H. la Croix uit het gemeentelijk verzorgingshuis aan de Mor sestraat in Den Haag, is door een tram aangereden. Hij was vrijwel op slag dood. Het cngeval gebeurde op de Groot Herto- ginnelaan hoek Snelliusstraat. De bejaar de man zou onvoorzichtig de straat zijn overgestoken. De 75-jarige mevrouw M. Scheper uit Tilburg is in het ziekenhuis aldaar aan de gevolgen van een verkeersongeluk over leden. Toen ze per fiets de Bredaseweg wilde oversteken, kwam ze in botsing met een auto en werd ernstig gewond. Talrijke gewonden Toen een Duitse automobilist, waar schijnlijk zonder voldoende acht te slaan op het overig wegverkeer, in Arcen (L.) de rijksweg Venlo-Nijmegen op wilde rij den, ontstond een botsing met een perso nenauto. Totaal negen mensen werden hierbij gewond. Vier van hen werden in een ziekenhuis in Venlo opgenomen. In Sittard is een personenauto, be stuurd door de heer M. uit Geleen, in bot sing gekomen met een bestelauto, die werd bestuurd door de heer P. uit Beek. Vier inzittenden van de personenauto wer den zwaar gewond naar het ziekenhuis in Sittard ovetjgebracht, een vijfde in/itta&de liep lichte verwondingen op, evenals de bestuurder van de bestelauto. De zwaar gewonden zijn de heer* M„ twee van zijn kinderen en een kind uit Spekholzerheide. De personenauto werd ernstig beschadigd. Onder Wernhout is een busje met tien Engelse, Amerikaanse en Australische studenten tegen een stilstaande tractor met aanhangwagen, geladen met melk bussen, gereden. Daarna botste de bus te gen een boom. Het busje werd bestuurd door de heer P. uit Amsterdam, die in een file reed en daardoor de tractor waar schijnlijk te laat heeft opgemerkt. De stu denten waren op weg naar Ostende na een reis door Rusland en Europa. Door de aanrijding kwamen de drie op de .voor bank gezeten studenten klem te zitten en werden met veel moeite bevrijd. Zij lie pen ernstige beenfracturen op en werden naar het ziekenhuis in Breda vervóerd. De overige studenten werden licht ge wond. In een ziekenhuis in Parijs is als ge volg van een verkeersongeval overleden de 26-jarige luitenant C. C. Maters, uit Hengelo. Luitenant Maters was werk zaam bij het Nederlands administratieve korps in Fontainebleau. Op 1 juli reed hij op zijn scooter tegen een geparkeerde auto en werd ernstig gewond. Twee jonge Nederlanders die in het ge bied van Kleef woonden en daar als mei kers werkten, zijn bij een verkeersonge luk in het district Kleef omgekomen. Een broer van één van hen werd zwaar ge wond De 21-jarige heer B. Wiersma, die geen rijbewijs zou hebben gehad, reed met een motor tegen een stenen paaltje en begon te slingeren. Een tweede motor, waarop de 19-jarige H. Zwiers en de 20 jarige W. Wiersma zaten, botste tegen de slingerende motor. Het tweetal op de tweede motor verloor door de botsing het leven. De bestuurder van de eerste werd levensgevaarlijk gewond in een zieken huis opgenomen. Op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg in de Oudedijk in Dord recht is een bestelauto door een trein ver pletterd. De chauffeur had niet goed opgelet en toen hij merkte, dat hij door het rode knip perlicht was gereden, remde hij plotseling zo sterk af, dat hij met een afgeslagen motor op de rails bleef steken. De man kon zich in veiligheid brengen. De trein werd licht beschadigd en kreeg negen mi nuten vertraging. De man die zaterdagavond op de Leyen- broekerweg in Sittard probeerde een auto te stelen, is daarmee niet ver gekomen. Onkundig van het feit dat de auto een stuurslot bezat, startte hij de wagen en reed met vol gas weg. Bij de eerste bocht merkte hij al gauw, dat hij naar links noch naar rechts kon. In volle vaart schoot de wagen rechtuit, ramde een boom en reed door een voor tuin pardoes tegen de gevel van een wo ning. De gevel bezweek en de wagen kwam in de voorkamer tot stilstand. Er werd een enorme ravage aangericht. De chauffeur vluchtte, nog vóór de be woners beneden waren, onmiddellijk in de richting van de Kolleberg. Hij is nog niet opgespoord. De auto werd totaal vernield. De Maastrichtse recherche heeft vijf jongemannen aangehouden, die in de nacht van 12 op 13 augustus in Maastricht een beer uit zijn kooi bevrijdden. Het zijn een 24-jarige chauffeur, een 19-jarige ar beider, een 18-jarige kok, een 17-jarige ar beider en een 15-jarige schildersleerling. De met het onderzoek belaste recher cheurs kregen na lang zoeken in het mi lieu van de Maastrichtse nozems verden king tegen een 15-jarige jongen, die bij zijn verhoor al spoedig bekende met vier anderen het gevaarlijke bravourstukje te hebben uitgehaald. De vier anderen kon den toen eveneens worden aangehouden. Zij hadden eerst geprobeerd een vinni ge meerkat-aap uit het dierenhuis in het Stadspark los te laten, maar deze aap had zich zo hevig verzet tegen de indringers, dat het drietal het plan opgaf en toen maar de naastliggende volière openbrak en een aantal sierduiven, vier kippen en enkele parkieten vrijliet. Dit „succes" maakte hem zo overmoedig, dat zij besloten ook de beer vrij te laten. Nadat de hangsloten van het omloophek en de dagkooi van de beer waren vernield en de hekken waren opengegooid, zijn de jongens bijna een uur lang bezig geweest om de beer met proppen papier en andere projectielen op te hitsen. Pas toen de beer naar buiten kwam, zijn vier van het vijftal ijlings naar huis gegaan. De 19-jarige arbeider bleef de verdere nacht toekijken hoe de poli tie en temmers van Klants dierentuin uit Valkenburg de beer weer in het hok heb ben gekregen. De officier van Justitie heeft al medegedeeld scherpe straffen te zullen vorderen tegen de schuldigen aan deze onbezonnen en onverantwoordelijke daad. Twee Nederlandse toeristen hebben zich bij de politie in Genua aangegeven, waar zij bekenden de auto waarmee zij naar Italië waren gekomen, in Rotterdam te hebben gestolen. Zij vroegen bij de politie om onderdak en eten. De Italiaanse politie gaf hun namen op als de 29-jarige Theodoras Nolte en de 24-iarige Wilhelm Twist. De Nederlanders bekenden de grote wa gen op 7 augustus te hebben gestolen in Zeelst. Zij waren naar Italië gereden met 200 Duitse marken op zak. Na een rit door dit land was het geld opgeraakt en het tweetal besloot toen maar het avontuur er aan te geven. Voor de laatste keer in deze zomer is in de Hortus Botanicus in Amsterdam de bloeiende Victoria Regia te zien- De kassen zijn daartoe vanavond en morgenavond van 20 tot 22 uur geopend. Vanavond bloeit de Victoria Regia met een witte, morgenavond met een rode bloem. w pimfrf^ijniiiiiiiiiiiiiiiiiiniMiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het weer in West-Europa wordt nog steeds beheerst door een krachtige west circulatie, waarin de depressies een baan volgen langs IJsland naar Zuid-Scandi- navië. In ons land staat het weer onder invloed van een omvangrijke depressie, die het komende etmaal naar Schotland en het noordelijke deel van de Noordzee trekt. De fronten ervan passeren ons land met enige regen. In de nacht van maan dag op dinsdag, als het koufront voorbij trekt, zal met westelijke tot noordweste lijke wind opnieuw koude polaire lucht binnenstromen met opklaringen, maar ook met buien. Ook achter deze depressie volgt alweer een nieuwe storing, die in de west-circulatie wordt opgenomen, zo dat het weer nog zeer onbestendig blijft. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen M Sd binnen- en buitenland. d E§ Neerslag laatste 24 uur. E S Den Helder regen wzw 16 0.5 Ypenburg regen wzw 17 0.1 Vlissingen zwaar bew. zw 18 0 Eelde regen zzw 18 1 De Bilt geheel bew. zw 18 0 Twente regen zw 19 0.4 Eindhoven geheel bew zzw 19 0 Zd-Limburg geheel bew zw 19 0 Helsinki lichte regen w 13 9 Stockholm onbewolkt wnw 19 0 Oslo licht bew. nno 21 0.3 Kopenhagen regen wzw 19 1 Aberdeen regen zzw 16 12 Londen zwaar bew. zw 22 0.2 Amsterdam regen zw 18 0.4 Brussel geheel bpw zw 19 0 Luxemburg half bew. zw 16 0 Parijs zwaar bew. wzw 23 0 Bordeaux mist w.st. 22 0 Grenoble onbewolkt w.st. 21 0 Nice 'onbewolkt n 25 0 Berlijn geheel bpw wzw 20 0.4 Frankfort onbewolkt zw 20 0 München half bew. zzw 16 1 Zürich licht bew. z 18 0 Genève onbewolkt w.st. 21 0 Locarno zwaar bew. w.st. 26 0 Wenen zwaar bew. wzw 20 0 Innsbruck licht bew. w.st. 21 Athene onbewolkt w.st. Rome licht bew. w.st. 30 0 Ajaccio onbewolkt ono 25 0 Madrid licht bew. w.st. 26 0 Mallorca onbewolkt w.st. 24 0 Lissabon onbewolkt nno Dinsdag 22 augustus Zon op 5.34 uur, onder 19.51 uur. Maan op 17.10 uur, onder 00.59 uur Maanstanden 26 aug. 4.14 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 21 augustus Hoog water 10.36 uur en 23.11 uur. Laag water 5.49 uur en 18.20 uur. Dinsdag 22 augustus Hoog water 11.55 uur en uur. Laag water 7.09 uur en 19.47 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort i 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuid--

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2