Nederlandse hoogleraar werkt mee aan ontwikkeling van ruimterecht Internationale kunstmanen registratie van noodzakelijk Venezolanen zullen niet teruggestuurd worden WERELDNIEUWS 11 I Tweede Bijbel-quiz in Israel VRIJ RUSTIG WEEKEINDE IN TUNESISCHE STAD BIZERTA Zij moeten echter Nederlands grondgebied verlaten Scincipii**" (Dp de raatótccl MAANDAG 21 AUGUSTUS 1961 Spionage Kort nieuws Demonstraties ontaardden niet in gevechten V. (Van onze correspondent) LONDEN. Nu de mens in het afgelopen halfjaar de drempel van de kosmos heeft betreden Gagarin op 12 april, Shepard op 5 mei, Grissom op 21 juli en Titov op 6 augustus is het begrijpelijk dat de internationale rechtsgeleerden, die al enige jaren hun gedachten aan de wereldruimte wijden, een nieuwe aansporing hebben gekregen voor hun studies. Nagegaan zal moeten worden of rechtsregels, welke voor het bestaan op aarde en het verkeer in de lucht gelden, ook van toepassing kunnen zijn voor het komende „gedrang" in de ruimte en op de planeten of wel dat geheel nieuwe regels nodig zijn. Dat dit allerminst „geklets in de ruimte" is, werd ons heel duidelijk in een onderhoud, dat wij mochten hebben met onze te Londen woonachtige landgenoot professor D. Goedhuis, buitengewoon hoogleraar aan de rijksuniversi teit te Leiden, wiens leeropdracht thans is uitgebreid tot de nieuwste tak van de rechtswetenschap: het ruimterecht. Het is misschien symbolisch voor de functie van professor Goedhuis, dat hij in het buitenland woont en de enige „vliegende" hoogleraar is, die ons land kent. Professor Goed huis is al sinds vele jaren in Engeland gevestigd en tijdens het universitaire jaar forenst hij elke veertien dagen via Schiphol naar Leiden. Zijn activiteiten zijn, vooral door de luchtvaart, waarmee hij sinds het begin van zijn loopbaan als jurist is verbonden, niet tot de nationale grenzen beperkt. Professor Goedhuis behandelt nu al vele jaren luchtvaart zaken op de Nederlandse ambassades in Londen, Parijs, Madrid en Lissabon en vervult een belangrijke rol in de International Law Association. Voor de oorlog was hij secretaris-generaal van de I.A.T.A., de internationale ver eniging van luchtvaartmaatschappijen. Ondanks zijn ruste loos bestaan slaagden wij er dezer dagen in de hoogleraar zittende op een stoel aan te treffen. Een wereldkaart beslaat een gehele wand van zijn werkkamer in het gebouw van de Nederlandse ambassade te Londen. Tijdens het gesprek dwaalden zijn ogen naar allerlei daarop aangegeven wind streken, welke voor hem vaak door een speciaal luchtvaart probleem werden en worden gekenmerkt. Wij konden ons dan ook niet onttrekken aan het-gevoel, dat professor Goed huis op hete kolen zat en dat zijn onmiddellijke aanwezig heid tegelijkertijd werd vereist in Tula, Reykjavik en Nai robi. Hij is gewend in een vliegtuig te stappen, zoals wij in een bus. In werkelijkheid is deze hoogleraar echter allerminst een opgejaagd man. Integen deel, hij is het voorbeeld van beheersing en rust. „De uitbreiding van mijn benoeming is een bevestiging van een al geruime tijd bestaande toestand, want de rechtsgeleer den moeten zich steeds intensiever bezig houden, met hetgeen zich thans in d* ruimte afspeelt", zegt professor Goedhuis. „Het eerste, dat gebeuren moet, nu allerlei voorwerpen de ruimte in worden geslingerd, is de opstelling van regels voor hun registratie en voor de vergoeding van eventuele door hen aangerichte schade bij het terugvallen op aarde". „Voorlopig kan er echter alleen nog maar van nationale registratie sprake zijn. Toen vjjf of zes jaar geleden een aantal Arabische landen trachtte vliegtuigen collectief en internationaal te laten registreren, werd zulks op grond van het bestaande recht geweigerd". Dit is een hoogst actueel punt, nu een aantal Europese lan den een „ruimteclub" heeft gevormd voor het uitvoeren van ge zamenlijke ruimte plannen, waarbij zo goed als zeker de Engelse raket Blue Streak een belang rijke rol gaat spelen. Europese suipernatio- nale registratie is echter ook nog niet mogelijk. „Een ander kernvraagstuk dat moet worden opge lost". aldus professor Goedhuis, „is de op perste grens van de nationale soevereini teit, in verband met de doortocht van kunstmanen over het gebied van vele lan den. Het internatio nale recht erkent de soevereiniteit in de lucht boven 't grond gebied van een staat. De vraag is nu of deze soevereiniteit tot de eigenlijke „lucht" beperkt zal moeten blijven of dat zij uit gebreid moet worden tot het ijle gas dat tussen de planeten zweeft. Hoe hoger men komt, hoe gerin ger de dichtheid van de atmosfeer, maar op vijfhonderd kilo meter is er nog steeds lucht, zij het uitermate verdunde lucht. De „gewone" soevereiniteit wordt daarom reeds door om de aarde suizende satellieten geschonden, afgescheiden van de kwestie of de soeve reiniteit in loodrechte lijn tot nog hogere sferen moet worden doorgetrokken en af gescheiden van de vraag waar de grens precies moet liggen." vergeten, zegt professor Goedhuis, dat de activiteit in de ruimte helaas grote mili taire betekenis bezit, al weigeren velen zulks in te zien. Er ligt hier een overeen komst met de periode, voorafgaande aan de ontwikkeling van de luchtvaart- In 1908 hechtte bijvoorbeeld het Britse clepar- tement van Oorlog praktisch geen mili taire waarde aan het vliegtuig. Dezer dagen beweerde een Engels blad, dat de militaire betekenis van ruimtelichamen zeer klein is. Ook zogenaamde strategen, kleineren of negeren thans de mogelijke militaire waarde van de kunstplaneten. Het is echter waarschijnlijk, dat een toe komstige oorlog in de ruimte zal worden uitgevochten, want wie de ruimte be heerst, zal de aarde beheersen. Dit is de reden, dat er zulke kapitalen aan het ruimte-onderzoek worden besteed." Het enige hoopvolle, zegt professor Goed huis, is dat de voorbereiding van een ruimte-oorlog waarschijnlijk te kostbaar zal worden en dat men zich daarom op den duur uitsluitend op vredelievende pro jecten zal gaan toeleggen. „Ieder is het erover eens, dat boven een bepaalde hoogte de ruimte vrij moet zijn, zoals de open zee. Het is echter moeilijker om de soevereiniteit verticaal te begren zen dan horizontaal. De draagwijdte van het geschut speelde, zoals men weet, bij dit laatste een historische rol, maar in hogere sferen zijn de staten nog vrijwel machteloos, al zal het binnenkort waar schijnlijk wel mogelijk zijn om verken ningssatellieten omlaag te schieten of uit hun baan te stoten." Professor Goedhuis komt tegenover ons op tegen de slotsom, waartoe sommige rechtsgeleerden zijn ge komen, namelijk dat er sprake is van een begin van gewoonterechtvorming, omdat de staten zonder protest boven hun grond gebied satellieten hebben toegelaten. „De staten lieten na te protesteren", zegt hij nadrukkelijk, „omdat ze niets tegen de satellieten konden uitrichten en ook omdat de staten zelf nog niet weten wat in hui eigen belang is". Met dit laatste bedoelt de professor, die zich in dit opzicht diplomatiek uit drukt, ongetwijfeld, dat élke staat zich het recht wil voorbehouden om spionage in de hogere atmosfeer uit te voeren, zodat het voor niemand zin heeft om te protes teren tegen de praktijken van anderen, die hen vóór liggen. Professor Goedhuis houdt zich actief met dit probleem bezig als rapporteur van een der subcommissies van de Internatio nal Law Association, welke de lucht- soevereiniteit en de rechtspositie van de kosmische ruimte bestudeert. Deze com missie heeft reeds een voorlopig rapport uitgebracht op de in 1960 in Hamburg ge houden conferentie van genoemde orga nisatie. Op voorstel van professor Goed huis is de suib-commissie toen in vier werkgroepen verdeeld, welker taak een goed beeld geeft van de omvang van de problemen. De eerste groep, onder leiding van de Nederlandse hoogleraar zelf. houdt zich bezig met algemene kwesties betref- Professor J. Goedhuis fende het rechtsregime voor de ruimte. De drie andere groepen hebben tot onderwerp „ruimte-technologie en de wet van inter nationale organisatie, de wettelijke status van ruimtevaartuigen en de regèls inzake aansprakelijkheid voor kwetsuren of ver lies veroorzaakt door het opereren met ruimtevaartuigen." Op de aanstaande conferentie van de International Law Association, in 1962 in Brussel, zullen de vraagstukken nader worden behandeld. „Het is verheugend' aldus professor Goedhuis, „dat er in deze vereniging zulk een uitstekende samen werking met de Russen bestaat. De kwes tie van een rechtsregime voor de ruimte staat en valt met de wil van de volken de kosmos uitsluitend voor vreedzame doeleinden te gebruiken. Het probleem vormt daarom een onderdeel van dat der algemene ontwapening. Op onze vraag hoe hij de kwestie van eventuele nationale aanspraken op hemellichamen ziet, zegt de hoogleraar: „Wij hopen een parallel te vinden met het bestaande Zuidpoolverdrag, volgens hetwelk niemand aanspraken op de Zuid pool kan laten gelden, welke activiteiten een staat of bepaalde staatsburgers daar ook verrichten. Op die manier kunnen Russi sche of Amerikaanse aanspraken op be paalde planeten voorkomen worden." Naar uit een dezer dagen in Moskou af gelegde verklaring blijkt, hechten de Rus sen grote waarde aan dit Zuidpoolverdrag De zojuist in Canberra geëindigde inter nationale Zuidpoolconferentie wordt door de Russen een voorbeeld genoemd van nauwe samenwerking tussen de landen, welke het poolgebied en de omringende zeeën onderzoeken. Vermoedelijk zal de UNO een uitspraak doen, dat de nationale soevereiniteit over hemellichamen niet wordt erkend, ook niet het zogenaamde sectorsysteem, waarbij de maan in een vrije en communistische zone zou worden verdeeld. De Russen hebben bijvoorbeeld van Siberië rechte lijnen doorgetrokken naar de Noordpool en het poolgebied ertussen tot Sovjet-territorium verklaard, maar internationaal wordt deze annexatie niet erkend. Het is natuurlijk diep beschamend, dat het nationale denken zich meester zou maken van de kosmos, maar men moet niet Het Tweede Internationale Vraaggesprek over de Bijbel zal op 3 oktober aanstaande te Jeruzalem worden gehouden. Na het ongekende succes van de eerste Bijbel Quiz in 1958, die uit alle delen van de wereld mededingers trok, werd door het speciale comité, dat aangewezen was door premier Ben Goerion, voorgesteld dat er elke drie jaar zulk een vraaggesprek zou worden gehouden. Het initiatief heeft tot doel een brug te slaan tussen Israel en de rest van de wereld, die verschillen van taal. godsdienst en landen zal overwinnen. Onder de nationale kampioenen van de vijftien landen die aan de laatste quiz deelnamen, bevonden zich katholieken, protestanten, adventisten, baptisten en Joden; hun beroepen varieerden van ge leerden tot huisvrouw- Men verwacht ook deze keer minstens even grote deelname. De quiz zal uit twee delen bestaan: een gesloten morgenzitting en een openbare avondzitting met een gehoor van ongeveer drieduizend personen. Evenals in 1958 zal de beoordeling in handen zijn van een jury bestaande uit bijbelkenners van interna tionale reputatie. De te behandelen boeken zijn de Pentateuch. Jozua, Richtèren, Sa muel en Koningen. Interpol doet niets. „De negatieve hou ding" die Interpol ten aanzien van de opsporing van nazi-misdadigers aan neemt, heeft de Westduitse autoriteiten ernstig in deze taak belemmerd, aldus hebben twee vooraanstaande Joodse lei ders, Alex Eastman en Maurice Perl- zweig bij. de opening van een bijeen komst van het Joodse Wereldcongres in Genève verklaard. Ruim honderd verte genwoordigers van Joodse gemeenschap pen in 34 landen nemen aan het congres deel. „Interpol" mag zich krachtens haar statuten niet bemoeien met kwesties die „een politiek, militair, religieus of radi caal karakter" hebben. Het congres is echter van mening dat de moord op zes miljoen Joden niet onder deze clausule valt. Beving. Bij een aardbeving die zaterdag verscheidene delen van Japan heeft ge teisterd, zijn acht mensen om het leven gekomen en 34 gewond. Er worden nog zes mensen vermist. De bevingen had den hun epicentrum in de prefectuur Gifoe, West-Japan. Per trein. De groep van 31 pacifisten die een mars San Francisco-Moskou maakt, heeft besloten per trein door Oost-Duits- land te gaan. De Oostduitse autoritei ten gaven geen toestemming voor hun demonstratie. De pacifisten reizen tot de Oostduits-Poolse grens. (Van onze correspondent) PARIJS. Het weekeinde in Tunesië is rustig verlopen. Zaterdag demonstreerde in de hoofdstad Tunis nog een menigte van honderdduizend personen voor de ontruiming van Bizerta. Extra veiligheids maatregelen waren genomen ter bescher ming van de Amerikaanse ambassade en het Franse consulaat. Overal waar de stoet passeerde, waren restaurants, café's en winkels gesloten. De menigte zong vader landse liederen: spreekkoren riepen „Leve Bourguiba" en „Frankrijk vaarwel". Pre sident Bourguiba zelf hield op het balkon van het hoofdgebouw van de Neo Destour- partij een korte redevoering, waarin hij zei, dat de strijd za'l worden voortgezet tot Bizerta geheel is ontruimd. De massa ant woordde: „Wij zijn bereid de strijd te her vatten, wanneer gij daartoe het bevel geeft". Zaterdagavond om acht uur was de betoging, die tweeënhalf uur had geduurd, afgelopen. De zondag is rustig voorbij gegaan, of- De Nederlandse regering heeft besloten de zeven Venezolaanse gevangenen, die op juni op Curacao zijn geland en la ter naar Nederland zijn overgebracht, be scherming te verlenen tegen teruggeleiding naar Venezuela. De Venezolaanse regering had om teruggeleiding verzocht. De gevan genen hebben opdracht gekregen het grondgebied van het koninkrijk zo spoe dig mogelijk te verlaten, aldus blijkt uit een zaterdag gepubliceerd regeringscom muniqué. Zoals destijds is bericht, dwongen de ze ven Venezolanen op 8 juni de piloot van het vliegtuig waarmee zij werden ver voerd, op het vliegveld van Willemstad op Curagao te landen. De Venezolanen wa ren legerofficieren, die in Venezuela wa ren gearresteerd wegens medeplichtigheid aan een mislukte opstand in april 1960. Zij dienden bij de Nederlandse regering een verzoek om asiel in. Tevens verzocht echter Venezuela om uitlevering van de vluchtelingen. De Venezolanen werden 1 juli naar Nederland overgebracht in af wachting van de beslissing op beide ver zoeken. In het communiqué van de Nederlandse regering wordt gezegd: „De regering van het Koninkrijk heeft de omstandigheden, onder welke op 8 juni 1961 op het vliegveld van Willemstad de aankomst plaats vond van zeven Venezolaanse gevangenen en het verzoek van de Venezolaanse regering om deze personen terug ie geleiden naar Vene zuela, grondig bestudeerd. Hierop is beslo ten de betrokken personen op grond van De Nederlandse rechtsregelen en overeen komstig de algemene beginselen van het volkenrecht de door hen gevraagde be scherming tegen teruggeleiding ter berech ting van hun daden in Venezuela te ver lenen. Tevens is hun opgedragen het grondgebied van het Koninkrijk zo spoedig mogelijk te verlaten. De Venezolaanse regering te Caracas is ojb dë horigte gesteld van hei-besïuit Van de Koninkrijksregering". Naar aanleiding van de bepaling," dat de Venezolanen het grondgebied van het Ko ninkrijk zullen moeten verlaten, vernam het A.N.P. van bevoegde zijde in Den Haag, dat deze vorm in de gegeven om standigheden het ju'ste midden werd ge acht tussen de wensen van twee partijen. Er bestond in dit geval vrijheid van handelen, omdat de Conventie van Genève betreffende het asielrecht hierbij niet van toepassing is. Ook bestaat er tussen Ne derland en Venezuela geen bilateraal uit leveringsverdrag. Het verlenen van asiel kon hier geheel worden toegepast als het recht dat een staat neeft, om een vreem deling niet terug te zenden naar zijn land van herkomst. Op de vraag, of de uitvoering van de uitwijzing moeilijkheden zou kunnen ople veren, luidde het antwoord, dat de indruk bestaat, dat het merendeel van de Vene zolanen zich wenst te begeven naar een gebied buiten het Koninkrijk. Gesteld ech ter, dat het land van hun keuze hun de toegang weigert, of eén of meer der Vene zolanen niet uit Nederland zou willen ver trekken, dan zouden moeilijkheden kun nen ontstaan. Het is niet mogelijk hen over de grens met Duitsland of België te zetten wegens met de Duitse en Belgische regeringen gemaakte afspraken. Weigert, een land, na vervoer per vliegtuig of schip, hen op te nemen, dan zullen zij weer op het grondgebied van het Konin krijk moeten worden toegelaten. Indien zulks noodzakelijk wordt geacht voor ves tiging elders, dan zal van Nederlandse zijde daartoe medewerking worden ver leend. Kanselier Adenauer en vice-president Johnson bij hun eerste ontmoeting. (Telefoto-ANP) schoon men enkele uren bang is geweest voor een incident. Op twaalf kilometer van Bizerta wilden Franse valschermtroepen een prikkeldraadversperring oprichten om tussen hen en de Tunesische soldaten een soort van niemandsland te vormen Een Tunesische officier bracht daarop de Fran sen aan het verstand, dat zij daar geen recht toe hadden, omdat zij zich op Tune- sisch grondgebied bevonden. Drie uur lang werd óver en weer gepraat onder een gloeiend-hete zon. maar incidenten bleven gelukkig uit. In Tunesische regeringskringen richt men nu al zijn aandacht op het Bizerta- debat, dat vandaag in de UNO-Assemblée is begonnen. Uit welingelichte kringen in Tunis werd vernomen. dat men enige moeilijkheid verwacht bij het verkrijgen van tweederde der stemmen voor de Afro- Aziatische resolutie, waarin wordt aan gedrongen op ontruiming door Frankrijk van de basis Bizerta. De Tunesiërs hopen, dat deze resolutie Frankrijk zal dwingen tot onderhandelingen met Tunesië over terugtrekking van zijn troepen, maar aan gezien Parijs het debat boycot en ook niet aan bilateraal overleg wil beginnen, wan neer dit onder druk moet plaats hebben, ziet het er naar uit, dat de kwestie nog niet volledig kan worden geregeld. President Bourguiba heeft inmiddels formeel de uitnodiging aanvaard om de komende conferentie in Belgrado van zo genaamde niet gebonden landen bij te wonen. De uitnodiging daartoe was hem overhandigd door de Joegoslavische am bassadeur in Tunis, Milos Lalovitsj. Volgens welingelichte kring zal Bour guiba zijn delegatie naar Belgrado zelf leiden, vooropgesteld dat. de Bizerta-crisit hem dit zal toestaan. i Herfst in 't zicht Er vallen al allemaal dorre dode blaren van de bomen en u weet dat wie zijn der rière brandt daarop moet zitten. Maar dat onderwerp bewaar ik voor laten. Daar wil ik dan wel eens een hartig woordje met u over spreken. Wat ik vandaag wilde zeggen is, dat die zelfde blaren ook de komst van de herfst, de reerug, het gestoofd konijn, de oester en Prinsjesdag aankondigen en dat u goed zult doen daar eens een ogenblikje bij stil te staan, want uren, dagen, maanden, ja ren, vliegen als een schaduw heen. Dat is een mooi, klassiek dichterwoord, al weet ik eigenlijk niet of schaduwen wel vliegen. In ieder geval is het goed dat u nu reeds denken gaat aan sinterklaas en Kerstmis, want die komen nu ras in 't ver schiet en u moet zorgen dat u een spaar potje hebt voor de cadeautjes die u geven zult, want u kunt niet verwachten dat u zelf cadeautjes krijgt als u zelf geen ca deautjes geeft. De liefde kan niet van één kant komen, zoals de man tegen de rech ter zei, toen hij terecht stond wegens het plegen van bigamie. U moet tijdig aan sinterklaas en Kerst mis denken, want voor u het weet zijn die voorbij en dan is het weer nieuwjaar ge blazen en komen de bloeiende bollen in 't zicht, die voorboden zijn van de zomer. En als het eenmaal zomer is kunt u slecht met kerstcadeautjes aan komen dragen. Dat behoef ik u niet te zeggen. Het zal ook goed zijn dat u uw tuintje voorbereidt op de winter en aan de be mesting van uw aardbeien en asperges gaat denken. Het is nu de tijd om spaghet ti, mango, salami en avocado te planten en uw rozenbedden vragen (juist nu) om chutney en sandwichspread, anders ko men de planten volgend jaar niet tot volle wasdom en zit u zonder roos, wat voor het hoofdhaar een ideale situatie is, maar niet voor uw tuintje. Professor Buchsbrauer, de meteoroloog van de universiteit van Marburg, heeft voorspeld dat wij een zachte winter zullen krijgen, maar wat mij betreft kan de man mij nog veel meer vertellen: ik ga de arrestee opschilderen. Vorig jaar kwam professor Marboeuf van de Sorbonne met hetzelfde verhaaltje en toen heb ik met een onopgeschïlderde ar moeten rijden. Ik heb mij geschaamd voor de buren. Heel Beetsterzwaag heeft mij met de vinger nagewezen. Nu de herfst in 't zicht komt, zoudt u er goed aan doen een lijstje op te maken van de folkloristische evenementen, die u bezoeken wilt. Ik voor mij heb het plan ditmaal naar het haantje hijsen in Oot- marsum en het bel aanbinden van de kat in Stad Hardenberg te gaan; twee gebeur tenissen die ik tot nu toe verzuimd heb bij te wonen. Kortom: ik beveel u aan, uw voorbereidingen te treffen. Het is maar zó midwinterblazen geblazen. Elias Advertentie MIJNHARDT U raakt pijn en pijntjes kwijt. 90c» D Gekozen. De inwoners van de negen maan den oude Westafrikaanse republiek Mau- retanië zijn naar de stembus geweest om een president te kiezen. De 36-jarige pre mier Moktar Ould Daddah won de ver kiezingen. Daar heeft niemand aan ge twijfeld, want hij was de enige kandi daat van de nationale unie. Ould Dad dah werd chef van het kabinet, toen Mauretanië van Frankrijk onafhankelijk heid verkreeg op 28 november 1960. Ook nu hij president is geworden, zal hij pre mier blijven. Nota. In de bitter koude winter van 1777 op 1778, toen de Amerikaanse revolutie in volle gang was, brak een Brits de tachement soldaten het houten hek af rondom een kerkhof in Philadelphia, om er zich rondom een vuurtje aan warm te maken. De bijbehorende kerk, toege wijd aan Sint Pieter, heeft nu een re kening aangeboden aan de Britse minis ter van Financiën Selwyn Lloyd, waar in hem om overmaking van achttien dol lar wordt verzocht. De rector van de kerk heeft in de archieven van de kerk een brief gevonden, gedateerd 1 februa ri 1778, waarin een zekere majoor Ed ward Williams van de Royal Artillery belooft dat de Britse commandant in de Verenigde Staten, generaal Pattison, de schade wegens verlies van het hek „re delijk" zou vergoeden. „Dat moet dan nu maar eens gebeuren," vindt de rec tor. Nicht erwiinscht. Een caféhouder in Pem broke in Wales heeft besloten zijn gele genheid niet open te stellen voor Duitse soldaten van de Bundeswehr die oefen terrein hebben gekregen in Castlemartin. Griffiths zegt niets te hebben tegen het Duitse volk als zodanig,'maar het is het Duitse uniform dat hem dwars zit. Een officier van de Bundeswehr in Castle martin heeft al gezegd dat men de pub van Griffiths zal vermijden. „Er zijn zo veel andere café's in Pembrokeshire waarvan de eigenaars niet vooringeno men zijn," zei hij. Zweedse nozems. De politie van het Zuid- zweedse plaatsje Karlskoge heeft in de nacht van zaterdag op zondag 107 jonge lui, jongens en meisjes, wegens openba re dronkenschap en ordeverstoring gear resteerd. De jongelui waren zaterdag naar Karlskoge gekomen, voor het me rendeel in auto's, om de motorraces van zondag bij te wonen. Hé?. Amerikaanse zakenlieden hebben ge durende de laatste vijf weken toestem ming van de regering gekregen om goe deren tot een waarde van bijna 9 mil joen dollar naar de landen van het Sov jetblok uit te voeren. Achttien doden. In Algerije zijn het afge lopen weekeinde door terroristische ge weldpleging tenminste achttien personen gedood en 22 gewond. Het standaardwa pen van de rechtse extremisten, de plas- ticbom, is in de Algerijnse hoofdstad echter maar een keer gebruikt. Hinder. Het Russische persbureau Tass heeft zondag gemeld dat een viermotorig vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht donderdag hinderlijk laag boven het 2.975 ton metende Russische onder- zoekschip Witjaz heeft gevlogen. Het toestel scheerde tot driemaal toe over het vaartuig, dat natuurkundigen brengt naar het tiende natuurwetenschappelijke Stille-Oceaancongres te Honoloeloe. Oververmoeid. Diplomatieke zegslieden te Djakarta hebben verklaard, dat de Indo nesische premier Djoeanda volledig rust moet houden. Hij zou een lighte hart aanval hebben gehad en oververmoeid zijn van de wereldreis, die hij met pre sident Soekarno gedurende twee en een halve maand heeft gemaakt. Spoorwegstaking. Het spoorwegverkeer in geheel Argentinië is gestagneerd door een 48-uurstaking van het personeel, die van morgen na middernacht is begonnen. De regering heeft strenge voorzorgsmaatre gelen genomen om ongeregedheden te voorkomen en de nooddiensten met bus sen en vrachtauto's voor het vervoer van forensen voortgang te doen vinden. Te vrij veer. De Oostduitse veerboot See- bad Warnemünde, die volgens de nor male dienstregeling ook de Deense ha ven Gedser aandoet, is daar gisteren niet verschenen. Men neemt aan, dat de Oost duitse autoriteiten verdere ontvluchtin gen via deze bootverbinding willen ver mijden. Vorige week wisten vier Oost duitsers in Gedser van boord te komen en afgelopen zaterdag werden drie men sen. door de zich aan boord bevindende Vopo's met geweld gedwongen van hun vluchtpoging af te zien. T t

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3