Suomi viert jubileum met gemengde gevoelens Diploma's vakopleiding bouwindustrie uitgereikt Duitse rijders het snelst op het circuit Zandvoort „Beverwijk" heeft nu nieuw clubgebouw IN DE VISHALEN OP ZEE Gilden-tunnel gaat op 15 september open DAW en VZV wonnen waterpolotoernooi Vessies en Dam gewond bij ADO-Stormvogels 2 Hoe de duiven vlogen Coupe d'Europe voor Anscheidt Havenberichten ^$rieven aan de redactie MAANDAG 21 AUGUSTUS 1961 4 Succesvol optreden van IJmuider Harmonie Frontale autobotsing eist vele gewonden Auto beschadigde hek bij aanrijding DWT klopte Haarlem (5-4) Brandje op „Brandaris" Jacht in moeilijkheden WEEKABONNEMENTEN Op de receptie, die zaterdagmiddag door de twintigjarige Kennemerstaten Atletiek vereniging „SUOMI" in het Statenhuis aan de Velserweg is gehouden, heerste een feestelijke stemming, maar op de ach tergrond leefde toch ook dat deze sympa- tieke atletiekclub wegens het spoedige ver dwijnen van het mooie sportpark „Wa tervliet" met de prachtige sintelbaan in moeilijkheden komt. Niettemin bleek uit toespraken wel dat men met medewerking van vele instan ties niet alleen zal trachten een aantal velden voor de beoefening van de balspor ten zich in een nieuw complex te verwe zenlijken, maar dat men bovendien zal proberen om het gehele sportpark „Wa tervliet" vervangen ie krijgen, zo, dat ook „SUOMI" weer over een sintelbaan zal kunnen beschikken. In zijn begroetingswoord deelde de heer N. Adelaar mede van het lid van verdien ste, de heer Jan van der Heide, een beker als geschenk te hebben ontvangen. Deze beker zal toekomen aan het SUOMI-lid, dat in staat zal blijken het van 1943 be staande record op de 100 meter in 11.1 se conde (nog steeds op naam van de schen ker) te verbeteren. Ook de heer E. van der Werf, lid van verdienste, schonk een fraaie, bijzondere medaille, de oud-Suomi- crack op de 400 meter Joop Smit een fraaie beker. De H.A.V. Haarlem bood een herendiscus aan. De heer drs. Demmers, algemeen ad viseur van „Kennemerstaten", opende de gelukwensen met een uitvoerige beschou wing inzake de stabiliteit van SUOMI. Hij was hiervoor dankbaar omdat Kennemer staten, vroeger Hoogovenstaten, nimmer verstarring heeft gekend. Van het prille begin, van „Boslust" af, heeft Kennemer staten verschillende onderkomens gehad en nu moet opnieuw worden begonnen in een nieuwe accommodatie. Nu 't moet, aangezien misschien tot half november en hoogstens tot half de cember het bestaande „Watervliet" nog als sportveld kan worden gebezigd, blijkt de medewerking van alle kanten goed en groot te zijn. Door zélf doen, zélf ploeteren is in Ken nemerstaten veel bereikt en daarom is deze overkoepelende organisatie in de IJ- mond niet meer weg te denken. Ergens zal het daarom wel gelukken een com pleet nieuw „Watervliet" te stichten met medewerking van de gemeentebesturen van Velsen en Beverwijk, subsidie van Hoog ovens en andere bedrijven. Kennemerstaten is verweven in de IJ- mond. maar toch rijst de vraag of wel al le Velsennoordse sportverenigingen een plaats zullen kunnen vinden op de nieuw geprojecteerde sportvelden in „De Gil den". Te dien aanzien bestaan echter zeer goede verhoudingen met de overheden en subsidiegevers, zodat getracht kan wor den een stuk „IJmond"-grond te verkrij gen. Met een herinnering aan een tweetal as pecten in het leven van SUOMI, de reis naar Zweden en de Hé-Ho-actie voor de nieuwe toplaag op de sintelbaan, wenste de heer Demmers SUOMI ook straks te zien in de nieuwe omgeving, oud- en ver trouwd bijeen in loyale samenwerking. In zijn antwoord stelde de heer P. Grü- teke, voorzitter van SUOMI dat de heer Demmers de bijzondere figuur in de bij zondere vereniging Kennemerstaten is. Hij betreurde het in hoge mate, dat een stuk levenswerk van de heer Demmers nu ver dwijnen moet, maar hij vleide zich met de hoop, dat ook dit in de nabije toekomst weer terecht zal komen. Wethouder A. J. Hermes van Beverwijk constateerde een zekere weemoed bij deze viering wegens het verdwijnen van „Wa- Naar wij van welingelichte zijde verne men wil het gemeentebestuur van Velsen op of omstreeks 15 september de zoge naamde De Gilden-tunnel onder de spoor lijn, die zich bevindt tussen de Duinvliet- straat op het oude „Schulpen" en de Schulpweg in de buurtschap „De Gilden" openen. De bouw van dit tunneltje met een breed te van twee-en-een-halve meter is be gonnen in januari van dit jaar, zodat het wel lang heeft geduurd voor de tunnel klaar was. Het werken aan dit tunneltje is niet. permanent doorgegaan, zodat de voor bijganger de indruk kreeg dat het hier een stopwerk van de lirma Nelis n.v. betrof. Al spoedig waren de zware ijzeren balken on der de spoorlijn gelegd om deze voor door zakken ter plaatse veilig te stellen en mis schien was dit de oorzaak van de geringe breedte. Dat neemt niet weg, dat zowel de be woners van Schulpen als die van De Gilde met dit tunneltje gebaat zullen zijn aan gezien men nu al wandelend de omweg via de beide spoorwegovergangen aan de voor malige Hoogovenhalte en aan de Wijker- straalweg kan vermijden. Vooral voor schoolgaande kinderen zal De Gildentun nel een uitkomst zijn. De opening van de nieuwe doorgang zal voor de winkeliersvereniging Wijkeroog aanleiding zijn om deze met enig ceremo nieel te omgeven. Men wil voor de winkel stand van Velsen-Noord door een bijzon dere reclame met de WVW-zegels propa ganda maken. Ook andere verenigingen zullen aandacht aan deze tunnelopening besteden, zodat de ingebruikneming van „De Gilden"-tunnel een feestelijk karakter voor de inwoners van Velsen-Noord zal hebben. Ondanks het minder gunstige weer is het optreden van de IJmuider Harmonie in Wijk aan Zee zaterdagavond een groot succes geworden. Duizenden stonden op het Julianaplein opgesteld toen precies om half negen de drumband en het harmonie korps het plein opmarcheerden, gestoken in hun rode jasjes met zwarte pantalons en hoge kolbakken. Een uur lang wist men de aanwezigen met verschillende shows bezig te houden, terwijl ook het optreden van de harmonie een groot succes werd. Men had voor een goede verlichting gezorgd. Toen op het Plein alle verlichting gedoofd werd, gaf een trompettist een solo van een balkon af, waarbij dit balkon met schijnwerpers werd verlicht. Na het spelen van het Wilhelmus mocht de IJmuider Harmonie een ovationeel ap plaus in ontvangst nemen. Als toegift gaf men toen nog maar een rondgang door het dorp. tervliet". Hij stelde hiertegenover de goede staat van dienst van SUOMI dat een bloei ende vereniging is geworden, terwijl atle tiek, de moeder aller sporten, zich toch uit in individuele prestaties. De plaats voor Suomi in de toekomst leek de heer Her mes verzekerd. Hoewel de stoute gedachte van de heer Demmers om mogelijk op de grens van de drie IJmond-gemeenten één groot sport complex te hebben, wel nimmer mogelijk zal blijken, zal toch, ook al vinden de SUOMI-activiteiten op de velden in één gemeente plaats, de belangstelling van alle IJmond-gemeenten naar haar blijven uitgaan. De heer J. Schoof noemde SUOMI een waardig lid in de KNAU. Namens het dis trict Noord-Holland bood hij een prachtige speer voor de heren aan. Met een herinnering aan het ontstaan van SUOMI in de oorlogsjaren, waarin ondanks de moeilijke omstandigheden een flink aantal goede atleten kon worden ge kweekt en een terugblik op de felle, maar sportieve dualmeets feliciteerde de heer A. A. van der Pal namens de atletiekaf- deling van DEM. Hij reikte de helpende hand door de thans mooie sintelbaan in het Beverwijk- se gemeentelijke sportpark ter beschik king te stellen indien SUOMI in moeilijk heden mocht komen. De heer J. Kooimans sprak namens de klaverjasclub „Ons Genoegen". De heer H. van Wijnen, leider van de gymnastiek vereniging SSH, droeg een grote bloemen mand aan. Een fraai bloemstuk was door B. en W. van Velsen gestuurd. Velen maakten van de gelegenheid ge bruik om het SUOMI-bestuur persoonlijk met het jubileum te complimenteren. Op de Julianaweg in Beverwijk zijn za terdagavond om ongeveer kwart voor elf twee personenwagens frontaal met elkaar in botsing gekomen. De bestuurders, een 25-jarige koopman uit Zaandam en een 20 jarige Duitser, liepen verwondingen op en zijn overgebracht naar het Rode Kruiszie- kenhuis. De auto's werden zwaar bescha digd en zijn met kraanwagens wegge sleept De wagens die elkaar op de Julianaweg tegemoet reden hielden beide het midden van de weg omdat de straat aan een kant volstond met geparkeerde wagens. In de auto van de koopman reden drie meisjes mee die allen lichte schaafwonden oplie pen. In de wagen van de Duitser die even als de koopman naar alcohol rook, lie pen twee passagiers eveneens lichte ver wondingen op. Op het kruispunt van het Marktplein en de Lange Nieuwstraat in IJmuiden zijn zaterdagmiddag twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Niemand liep letsel op maar de wagens werden zwaar beschadigd. Een van de auto's beschadig de tijdens de botsing het hekwerk dat op deze hoek ter bescherming van voetgan gers is opgesteld. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurder van een van de wa gens, een 69-jarige IJmuidenaar, geen voorrang verleende. Een 11-jarige scholier is zaterdagavond op de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord aangereden door een bromfietser. De jon gen viel en kreeg een verwonding aan zijn hoofd. Na verbonden te zijn kon hij naar huis terugkeren. In hotel Royal te IJmuiden zijn zaterdag morgen de diploma's uitgereikt aan een aantal leerlingen van de Stichting Vakop leiding groep Bouwindustrie. Tijdens deze uitreiking zijn aan het adres van een aantal jongens dingen gezegd door één van de examinatoren, die ze wel de gelijk ter harte mogen nemen. Er werd nadrukkelijk gezegd, dat het beroep of vak „timmerman" niet alleen wil zeggen het goed kunnen timmeren. Een mens wil vooruit in de wereld, zo werd betoogd, en dan is het ook nodig dat men bestek enz. moet kunnen klaar maken en inschrijven op aanbestedingen. Indien dan echter blijkt dat de Neder landse taal van zulk een aannemer gron dig wordt verknoeid, dan zou het voor de hand liggen dat de opdrachtgever ook niet veel vertrouwen heeft in de capaciteiten als timmerman. Een en ander dan natuur lijk tot nadeel van de inschrijver. „Als we de Nederlandse taal hadden moeten beoordelen" zo zei men, „dan zou den- sommigen een ty! - bobben -gekregetiVj Het was de eerste keer, zo zei de voor zitter, de heer Jac. Bart, dat in IJmuiden de diploma's worden uitgereikt. Voorheen gebeurde dit in de Zaanstreek. Ook deel de hij de ouders van de leerlingen mee, dat de commissie welke beslissingen neemt ontrent de school bestaat uit vertegenwoor digers van de drie landelijke groepen van werkgevers en werknemers. Als controleur trad op de heer P. Beets uit Broek in Waterland, die met de heer H. van der Plas uit IJmuiden de diplo ma's uitreikte. Heel veel dank werd ook gebracht aan de bedrijven, die de jongens in de gelegenheid hadden gesteld om de lessen te volgen, terwijl aan de andere kant de jongens duidelijk werd gemaakt dat ze wel een eind op streek waren naar het volmaakte vakmanschap, doch dit nog lang niet hadden bereikt. De beste leerling was J. S. Dekker uit Heiloo, die 35 punten behaalde en de eer- Het waterpolotoernooi, dat VZV zondag In het openluchtbad „De Herenduinen" heeft georganiseerd, heeft bulten de schuld van de organiserende vereniging een teleurstellend verloop gehad. Het begon al met het niet op komen dagen van de damesploegen van DAW en DWT. De dames van VZV hoefden toen maar eenmaal het water in, namelijk te gen Haarlem. De twee tweedeklassers speelden een vlotte wedstrijd, waarin VZV wat sterker bleek. Nel Toon zorgde al snel voor een 2-0 voorsprong en Hanna Spanjaard maakte er 3-0 van. Nel Huls ken bracht de voorsprong van VZV tot 3-1 terug. Na de rust werd het door een door Han na Spanjaard goed genomen strafworp 4-1 waarna Gitta Hellingman de score op 4-2 bracht. Door doelpunten van Nel Toon en Gitta Hellingman werd het tenslotte 5-3. De heren van VZV gingen voor de eer ste wedstrijd tegen de eerste klasser DAW uit Alkmaar in het water. De Velsense vierdeklassers weerden zich uitstekend en leden slechts een 1-3 nederlaag. Kees Blok wist in de eerste periode zelfs voor een voorsprong te zorgen maar Van Bekkum maakte weer gelijk. Het spel was vlot en levendig, ook in de twee de periode, waarin DAW de leiding nam. In de derde periode werd niet gescoord, in de laatste vergrootte DAW de voor sprong tot 4-1. In de andere eerste ronde zegevierde DWT na een spannnd strijd met 5-4 over Haarlem. Toen kwam er weer een teleurstelling. Haarlem verdween na de nederlaag en kwam niet meer terug. VZV werd daar door wel heel gemakkelijk derde prijswin naar maar bevrediging schonk dit niet. De finale ging tussen DAW en de derde klasser DWT uit Haarlem Het was een ongelijke strijd, want nadat de Alkmaar- ders in de eerste periode driemaal had den gescoord, voegden ze er in de tweede periode nog eens vijf doelpunten aan toe. Daarna deden ze het kalmaan, maar toch was het bij het eindsignaal al 11-1 gewor den. VZV speelde nog een wedstrijdje tegen een combinatie uit DAW en DWT, en won met 5-3. ste tijd van de lessen gekweld werd door hevige pijnen. Niettegenstaand zette hij de tanden er in en kwam als eerste uit de bus. De daarop volgende was U. Uny uit IJmuiden, die 34 punten behaalde. Beiden ontvingen voor hun prestatie een boek over het timmervak. De anderen die een diplo ma ontvingen waren: M. Bakker, W. S. Groen, J. Sliggers, J. Wijs uit IJmuiden, F. H. Haan, J. Harsveld, M. Th. Veer en G. C. Kortekaas uit Velsen-Noord, J. W. Hoogewerf, H. P. Kuys, P. Lokhorst en H. Piepers uit Beverwijk, J. ÏJpelaar uit Heiloo, J. Tromp uit Castricum en C. Vermeul uit Purmerend. In een uiterst faire wedstrijd zijn door een noodlottig toeval twee spelers zodanig met elkaar in botsing gekomen dat de één met een zware hoofdwond nog naar huis kon worden gebracht, maar de atidere rpet een hersenschudding en een zware hoofd wond naar het Rode-Kruisziejcenhuis in Beverwijk moest worden vervoerd. De onfortuinlijke spelers waren de ADO- speler Dam, die de hoofdwonde opliep en de Stormvogels-speler Piet Vessies, die in het ziekenhuis ligt. Uit een voorzet van Duivenvoorde kon Duineveld inkoppen (10), maan na twin tig minuten spelen was het Vessies, die de stand gelijk maakte (11). In de tweede helft bracht Stormvogels de stand op 12, maar kort voor het einde wist Van Duivenvoorde de stand weer ge lijk te maken, 22. De Snelvlieger en IJmuiden Van de postduivenhoudersvereniging De Snel- vlieger en IJmuiden te IJmuiden namen dit weekeinde 127 duiven deel aan een wedvlucht van Roosendaal af over een afstand van 102 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8 uur. Een duif van S Voet bereikte als eerste het hok om 9.34.6 uur; de laatste prijsduif om 9.51.28 uur. De uitslag was als volgt: S. Voet 1; F. Reker 2: C. Boender 3, 8. 18. 19; H. v. d. Wiele 4. 22; J. Wijker 5. 15, 23; R. Prins 6; L. de Waard 7. 11; Jac. Broek 9; W. Rolvink 10. 12; H. in 't Velt 13. 14; J. Kroon 17; E. Slook 20, 21 24; P. Hoek stra 25; J. de Waard 26. Op het Nederlandse m.s. „Brandaris" (473 ton) dat in de haven van Manchster ligt. heeft zaterdag een brandje gewoed. De brandweer heeft het vuur snel be dwongen. De lading, bestaande uit vis meel, is slechts licht beschadigd. Ruim achtduizend personen hebben zon dagmiddag op het circuit van Zandvoort genoten van motorraces, georganiseerd door de KNMV die tot de meest verrassen de hebben behoord, die de laatste jaren werden meegemaakt en een voortdurende spanning brachten in alle klassen. Daar was in de eerste plaats het opzien barende resultaat in de 50 cc. klasse, waar bij in een internationale wedstrijd 't eind resultaat werd bereikt in de strijd om de „Coupe d'Europe", na gehouden wedstrij den in België, Duitsland en Joegoslavië. Er is om deze coupe fel gestreden in 18 ronden over een totaal-afstand van 75 km.. waarbij het ten slotte ging om een zege tussen de Kreidler en Tomos-fabrieken, waarbij de Kreidler zegevierde. Verras send waren de snelheden, die door deze kleine, venijnig sputterende machientjes werden bereikt, snelheden, die tot voor en kele jaren in de 125 cc. klasse reeds bij zonder werden genoemd. Met een gemiddelde van 108 km. per uur dit is op het rechte einde ruim 135 kilo meter per uur, flitsten de lichte machines over de baan, waarbij door de kopman nen zelfs af en toe een snelheid werd ont wikkeld op het rechte einde van 150 km. per uur. De strijd ging tussen de Duitsers II. G. Anscheidt op Kreidler, H. R. Rosen busch op Tomos en W. Gedlieh op Kreid ler. Tussen deze drie ontstond een adem benemend gevecht en in de 13de ronde hadden deze drie kopmannen het gehele veld reeds met 1 of meer ronden achter zich gelaten, waarbij een opmerkelijke prestatie werd geleverd door C. A. van Koeveringe uit Bunnik eveneens op Kreid- der, die met een ronde achterstand als vierde wist te eindigen. De uitslag in deze internationale 50 cc.- race over 18 ronden, (75 km.): 1. H. G. Anscheidt Duitsland op Kreidler, in 42 min 56.5 sec. dit is gemiddeld 105.45.4 km. per uur, 2. H. R. Rosenbusch Duitsland, op Tomos, in 43 min 08.2 sec. dit is gemid deld 104.970 km. per uur, 3. W. Gedlieh Duitsland op Kreidler, in 43 min. 28.4 sec. dit. is gemiddeld 104.166 km. per uur, 4. C A. van Koeveringe Bunnik op Kreidler (op 1 ronde) in 44 min. 30.6 sec. dit is ge middeld 101.737 km. per uur. Snelste ronde: H. G. Anscheidt Duits land op Kreidler in 2 min. 19.9 sec. d.i. gem 107.89.7 km. per uur. De „Coupe d'Europe" werd gewonnen door H. G. Anscheidt op Kreidler (uit 5 wedstrijden 38 punten). Tweede werd W. Gedlieh op Kreidler (uit 5 wedstrijden 19 punten). In dezelfde klasse werd vooraf een nationale wedstrijd gehouden over 6 ronden, waarbij de Hollanders eveneens voor spannende gevechten zorgden en be hoorlijke resultaten boekten. Als nummer 1 eindigde hier L. Neeleman uit Bergschen- hoek op Itom, die de 6 ronden aflegde in 17 min. 15.5 sec., d.i. gemiddeld 87.460 km. per uur. Tweede werd G. J. de Vos uit Amsterdam op Fox in 17 min. 29.6 sec., derde J. P. F. Zoombelt uit Oldebroek op Benelli in 17 min. 43.6 sec. Snelste ronde: I*.. N^eleraan uit Bgrgschenhoek -op Itom in 2 min. 33.8 sec., d.i. 94'/« km. per uur. Het nationale kampioenschap werd hier behaald door C. van Koeveringe met 30 punten uit 4 wedstrijden. 2. G. J. de Vos met 17 punten uit 4 wedstrijden. Naast deze wedstrijden voor de „kleu ters" onder de motoren, had de KNMV in de diverse klassen voor de standaardmoto ren nationale races georganiseerd met als eindresultaat het behalen van het junior- kampioenschap in elke klasse. Het was Jan Hubert uit Den Haag, die zowel in de 125 als in de 250 cc. klasse met zijn Honda, die gillend en gierend over de baafi flitste, het publiek in extase bracht, waaraan zijn fantastisch rijden evenmin vreemd was. Toch gelukte het hem niet in deze klas sen het ronderecord te verbeteren, hetgeen wel in de bedoeling lag. De zeer sterke zijwind is er waarschijnlijk oorzaak van geweest, dat hij enkele seconden boven de recordsnelheden bleef. In alle klassen werd door hem gestart met een grote han dicap, die meestal 90 seconden bedroeg, desondanks eindigde hij in de 125 cc. klas- Een rijkspolitievaartuig heeft in de nacht van zaterdag op zondag vier op varenden van het Belgische jacht „Kwan- jin" van boord gehaald. Het jacht was op een der zandplaten van de krammer ge strand en gaf noodsignalen. Het jacht is zondag bij hoog water naar Wemeldinge gesleept. Twee jeugdige Beverwijk-leden gaven zaterdagmiddag burgemeester J. G. S. Bruinsma een sleutel, waarmee hij de deur opende van de nieuwe cantine die op het Beverwijk-terrein aan de St. Aag- tendijk staat. In de prachtig Ingerichte zaal, die voor deze gelegenheid geheel met planten was versierd, wees de voorzitter van Bever wijk, de heer N. G. Grapendaal, erop dat het prachtige gebouw een staaltje van zelf werkzaamheid is. Burgemeester Bruinsma herinnerde aan de tijd dat de spelers zich in een keet verkleedden en zelf voor de doelpalen moesten zorgen. „Toch zouden wij pas dan blij kunnen zijn wanneer hier op dit terrein en rond deze fraaie accommodatie wedstrijden van een bijzonder gehalte te zien zouden zijn, die alle Beverwijkers zouden binden hun plaatselijke verenigingen te bezoeken," zei de burgemeester. „In de vereniging Be verwijk heerst een goede clubgeest, de zelfwerkzaamheid is hier een voorbeeld van. Laten de spelers via training, karak tervorming en een goede onderlinge band trachten Beverwijk weer naar een hogere plaats op de voetballadder te brengen". Voorzitter Grapendaal zei dat men nim mer een vergeefs beroep op het gemeen tebestuur doet. „Maar wat doet de Bever- wijkse middenstand voor het eigen ama teurvoetbal?", vroeg hij. „De gemeente Beverwijk heeft vele gegoede middenstan ders, die zich niets aan het amateurvoet bal gelegen laten liggen, zij gaan buiten de plaats en bezoeken daar het betaalde voetbal!" Hij betoogde dat juist de amateurclubs veel voor de jeugd doen. „Wij denken aan het door Beverwijk georganiseerde Jan Maenhout-toernooi dat dit jaar een inter nationaal karakter droeg. Maar we ken nen binnen onze stadsgrenzen ook nog mensen die wel willen medewerken. Dat is bij de bouw van dit clubhuis wel ge bleken. Hij hoopte dat de jeugd zal doordringen tot de eerste klas maar nooit zal over gaan tot het betaalde voetbal. De heer M. Ponsteen sprak namens de afdeling Haarlem van de KNVB. Hij wees er op dat zelfwerkzaamheid voor de ver eniging een stimulans is om. de leden te binden. Mogelijk kan men binnen korte tijd van de „Beverwijk"-successen horen. De secretaris van Beverwijk, de heer C. G. Hoeben, prees de grote activiteit van de voorzitter. Deze heeft zelfs zijn vakan tie er aan opgeofferd om dit gebouw klaar te krijgen. Voor de leden werd het woord gevoerd door de heer J. van Rijswijk die vele waarderende woorden liet horen jegens het bestuur. Hij overhandigde namens de leden een radiotoestel, dat in het clubhuis opgesteld kan worden. In een slot- en dankwoord heeft voorzitter Grapendaal er nog op gewezen, dat men veel dank ver schuldigd is aan de heren J. Joosten, W. Bakker en J. van den Berg. Zij hebben soms tot diep in de nacht gewerkt aan de totstandkoming van dit gebouw. Het zal niet lang meer duren of Bever wijk zal een ledenstop voor de jeugd moe ten instellen, daar er geen terreinen ge noeg zijn om de Jeugd te laten spelen. se, waarin hij per ronde 12 seconden snel ler bleek dan de kopman, als tweede an derhalve seconde na de winnaar, terwijl hij in de 250 cc. klasse met een handi cap van V/t minuut, als eerste eindigde met een voorsprong van meer dan een kilometer en een gemiddelde snelheid van 133 km. per uur. De uislagen In de diverse klassen waren: 500 cc: 1. J. Vogelzang. Amsterdam, op Norton (buiten mededinging en een handicap van 32 seconden), 8 ronden in 15 min.. 59.2 sec. Dit is gemiddeld 126.820 km/u. 2. C. Smit Jr., Haarlem op Norton. Snelste ronde: J. Vogelzang, Amsterdam, in 1 min. 53.4 sec., d.i. gemiddeld 133.110 km/u. Kampioen: C. Smit Jr., Haarlem, met 28 punten uit 3 wed strijden. 125 cc.: 1 J J. Bras Jr., Assendelft, op Ducati, 7 ronden in 16 min. 16 sec., dit is gemiddeld 109.884 km/u. 2. J Huberts. Den Haag, op Honda (met 90 sec. handicap). Snelste ronde: J. Hu berts, Den Haag. op Honda in 2 min. 02 sec., dit Is gemiddeld 123.727 km/u. Kampioen: J. J, Bras Jr., Assendelft, met 28 punten uit 3 wedstrijden. 350 cc.: 1. J. Vogelzang. Amsterdam, (met een 500 cc Norton buiten mededinging - 32 seconden handicap) 8 ronden in 15 min. 59.2 sec., dit is gemiddeld 126.820 km/u; 2. J. F. A. Arns, Nij megen, op B.S.A., 17 min. 40.4 sec. Snelste ronde J Vogelzang. Amsterdam, in 1 min. 53.7 sec., dit is gemiddeld 132.759 km/u. Kampioen: L. Gadellaa. Zeist, op Norton, die in deze race als vierde eindigde met 28 punten uit 3 wedstrijden. 250 cc: 1. J. T. Huberts, Den Haag, op Honda met 90 seconden handicap; 8 ronden in 15 min. 22.5 sec., dit is gemiddeld 130.906 km/u 2. W Buitenbos, Leiden, op Aermacchi in 16 min. 22.6 sec., dit is gemiddeld 122.901 km/u. Snelste ronde: J. T. Huberts, Den Haag. op Honda, in 1 min. 52.4 sec., dit is gemiddeld 134.295 km/u. Kampioen: J. Schuld, Amsterdam, op N.S.U., die in deze race als vijfde eindigde met 28 unten uit 3 wedstrijden. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Waver- 'stroom van London; Bober, Sornass; Asterope, Norfolk; Hinde, London; Oranjestad, Paramari bo; Amstelstroom, Poole; Arkadia, London; Helvetia, Plymouth; Marwick Head, Sunderland; Star of Suez, bylegger IJmuiden. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Reinholt Krusemark, Hamina; Themis, Antwerpen; Kvikkjok, Gefle. erts IJmuiden; Julia Mary, London; Argosity, Purfleet; Fossum, Otter- backen, erts IJmuiden; Grebbestroom, Hull; Oranje Nassau, Hamburg; Nelly Haltermann, Stettin; Pericles, Antwerpen: Hunzestroom, Lon don; Illstein, Antwerpen; Lijnbaansgracht, Wal- kom; Wexford Boston, ledig Zaandam; Johan Schulte, Lulea: Atlantik, Antwerpen; Wittekind, Yxpila; Michael M, Felixtowe; Faience, Barry; Elpis, Puerto Ordaz; Biri, Oslo; Rijnstroom, Lon don; Neth Coast, New Castle; Camerounkust, Freetown; Hoegh Callant, Rotterdam; Prerow, Antwerpen, ledig IJmuiden; Osterbotten, Vasa, Props Velsen; Labotas, Kopenhagen; Gerd, Lon don; Graal Muritz, Gent, ledig IJmuiden; Hector, Bremen; Notos, Gothenburg; August Thyssen, Lulea; Harrogate, Goole; Dinkelstroom, London; Midas, Aarhus; Clemens Sartori, Hamburg; Borgny, Pernis; Capella, Rauma; Eeemstroom, Grangemouth. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Heeren gracht naar Kotka; Regina, Port Churchill; San- da, Bremen; Anna Rehder, Wismar; Grootekerk, Rotterdam; Parthenon, Arnka; East River, Mon treal; Daje Böhmer, Bremen; Helena, Karlstad; Jans, London; Start, London; Ponza, Delfzijl, ledig Zaandam; Jean E, London; Queens Gate, Fraire, kunstmest IJmuiden; Dahomey kust Hamburg; Corale, Chatam; Schinkelstroom, Swansea; Noordkaap, Delfzijl, ledig Zaandam; Isis, Zeebrugge; Descubridor, Bilbao, coils IJmuiden; Draco, Stavanger; Frey, Malmö; Mode Söderham; Oosterburgh, Stockholm; Nero, Esb- jerg; Hugo Retzlaff, Nassau; Harry, Gothenburg; Bele, Rotterdam Heriot, Grangemouth; St. Wal burg, Odense, walsmat IJmuiden; Ellen M. Em- den, ledig IJmuiden; Rigel, Stockholm; Meer- drecht, Rotterdam, ledig IJmuiden Zondag vertrekken uit IJmuiden Arkadia, Bremerhaven; Star of Suez, Stettin, bijlegger fJmuiden, Lingestroom, London; Kreon, Para maribo; Zaanstroom, Shoreham; Hontestroom, Huil; Neder Weser, Bremerhaven; Eminence, Yersey; Lies, Hamburg; St. Joseph, Heigenas; Binny, Gent; Tarim, Palodia; Peperkust, Bor- deau Wiedstein, Bremen; Nelly Haltermann. Rot terdam; Mosel, Hamburg Maandag kwamen in IJmuiden aan: Annen- kerk uit Hamburg; Oranje, Southampton; Cote du Nord, Le Havre. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Michael M, naar Immingham. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amstadrem is gegaan). Aanvoer van zaterdag In IJmuiden werden zaterdag in totaal aangevoerd 3660 kisten vis, waarvan 789 tong en tarbot, 708 schol, 21 schar, 87 ha- ing, 1356 mat-i-eol. 152 schelvis. 399 wij ting, 110 kabeljauw en gul, 7 poon, 31 di versen. Prijzen van zaterdag Per kilo: grote tong 5,705,40, groot middel tong 4,804,40, kleinmiddel tong 4,404,10, kleine tong I 3,202,70, kleine tong II 2,90—2,34, tarbot I 4,50—3,90, zalm 6. Per 50 kilo: grote schol 70, grootmiddel schol 68, kleinmiddel schol 7165, kleine schol I 6856, kleine schol II 4616, schar 36—20, verse haring 4225, makreel 15.40 "5,40, gróte schelvis" 4441, g?óytmi9Üel schelvis 4037, kleinmiddel schelvis 37 24, kïeihe'schélvis I 4138, kleine scheltfih II 3625, wijting 208, grote gul 4830, middel gul 3532, kleine gul 3029, kleine rode poon II 17. Per 125 kilo: grote kabeljauw 220134. Besommingen van zaterdag IJM 73 f 7.630, IJM 59 f 3.590, HD 125 f 4.060, KV/ 112 760. KW 94 f 3.260, KW 119 f 58, KW 61 f 560, KW 21 f 1.240, KW 92 2.570, KW 63 3.630, KW 19 3.600, KW 68 2.890. Aanvoer van maandag In IJmuiden werden maandag totaal 8000 kisten vis aangevoerd. Voor de eerste beurt losten 29 schepen 950 schelvis, 720 wijting, 1120 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 2125 haring, 700 kleine haring, 880 ma kreel, 230 schol, 10 tarbot, 200 varia, 3200 stuks kabeljauw, 4000 kilo tong. Voor de tweede beurt losten 45 schepen 125 wijting, 865 schol, 40 tarbot, 80 varia, 21.000 kilo tong en 15 kantjes groene ha ring. De SCH 153 Onderneming 4 zorgde voor 575 kisten en 140 kleine kisten haring. De IJM 9 Haarlem had 1085 kisten en 300 kleine kisten. De VL 121 Willem kwam aan de markt met 780 kisten, de VL 142 Voorwaarts met 640 kisten. De KW 176 Gezina Geertrui had 610 kisten, de KW 122 Arie Ouwehand 500 kisten. Prjjzen van maandag Per kilo: heilbot 4.404, tarbot 4,30 3,50, tong groot 5.505,40, grootmiddel 4,804,50, kleinmiddel 4,20, tong I 3,50 3,30, tong II 2,90. Per 50 kilo) kleine gul 2519, ham 140 100, schol kleinmiddel 68, schol I 6860, schol II 6050, kleine scholletjes 3325, kleine haai 2416, grote schelvis 5042, grootmiddel schelvis 4036, kleinmiddel schelvis 3734, pennen 3828, braad 24 17, dichte wijting 128. gestripte wijting 20—10, tongschar klein 65, poontjes 128, kleine wolf 56, koolvis zwart 2521, haring 2616, makreel 2410. Per 125 kilo: grote koolvis zwart 112 110. grote leng 76, grote wolf 134. Per regel: grote kabeljauw 10875, mid del kabeljauw 4035. Besommingen van maandag KW 52 f 7.838, KW 30 f 5.118, KW 186 4.576, KW 172 5.225, KW 176 f 11.527, KW 90 f 5.259, KW 91 f 3.542, KW 24 f 6.621, KW 28 f 4.215, KW 162 f 3.691, KW 174 5.616, KW 89 f 4.101, KW 114 f 3.700, KW 20 f 498, KW 122 f 3.900, IJM 67 4.970, IJM 55 4.709, KW 34 f 4.719, KW 164 3.800. Op zee Er stond zaterdag een harde bries. De vangst om de noord was slecht, slechts vijf percent van de schepen ving wat, na melijk 10 tot 300 manden haring, makreel en schelvis per etmaal. De Delft deed een trek van 40 manden haring, de Nestor ving in twee trekken 85 manden haring, de Maria van Hattem had een dagvangst van 60 manden haring, de Emma een dagvangst van 240 manden makreel, schelvis en haring. De Jacoba Gesina boekte een dagvangst van 100 man den haring, de 's-Gravenhage deed een trek van drie pakjes. Zondag was het goed weer. De visserij was echter weer slecht. Er werden 50 tot 150 manden haring en makreel per etmaal gevangen. De Delft deed een dagvangst van 120 manden haring, de Toronto een trek van een pakje, de Maria van Hattem eveneens. De Jacoba Gesina deed een trek van een groot pak, de Johannes Polderman deed een trek van 20 manden haring, de Elie een trek van twee pakjes, de Amster dam eveneens een trek van twee pakjes. De Johannes Polderman is zaterdag naar zee vertrokken. Haringvangsten KW 16—25, 147—14, 40—70, 41—4, 44— 30, 85—1, 70—25, 130—50, 151—120, 175—5, 38—7. Trekkers: KW 73—15, 99—14, 74—30, 95— 34 ,45—1, 141—15. Gemiddeld: Scheveningen 23, Katwijk 20. Voor dinsdag Voor dinsdag zijn de volgende schepen al bekend: KW 104—20, 187—121 en 45 stuks. KW 116 77 kisten en 115 stuks, KW 14 108 kisten en 180 stuks, SCH 27 500 kis-> ten. KW 182 125 kisten, KW 145 175 kisten, SCH 171' 410 kisten, KW 149 310 kisten, KW 153 500 kisten, IJM 210 100 kisten, KW 117 225 kisten. WR 25 170 kisten en 80 stuks, KW 180 620 kisten en 20 stuks, IJM 154 550 kisten en 100 stuks. De IJM 210 heeft ook nog 400 stuks kabeljauwen. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 200 schelvis, 100 wijting, 110 gul en kabeljauw, 5.000 haring, 400 kleine haring, 300 ma kreel, 200 stuks kabeljauw, 150 kantjes, 6500 kantjes jonge haring. Nederlanders slopen Britten Nederlandse slopers hebben drie Britse trawlers gekocht. Het betreft de „Virgi nian" (256 ton) en de „Exyhane" (226 ton), die in Krimpen aan de IJsel zullen worden gesloopt en de „Orvicto", die in Wormer aan zijn eind zal komen. Verkon weergegeven) „Gejuich". De betrokken staatslieden die tot op heden hun mening over de crisis in Berlijn wereldkundig hebben gemaakt, geven allen het standpunt weer, dat deze kwestie geen aanleiding behoeft te geven tot het uitbreken van een derde wereldoorlog. Deze verklaringen moeten dan dienen als een geruststellende factor, trots een, toch zeker hoogst verontrusten de ontwikkeling in deze situatie. De voor naamste woordvoerder in West-Berlijn, de vice-president van Amerika L. B. Johson, ontlokte aan tienduizenden West- Berlijners een stormachtig gejuich, toen hij in zijn begroetingsrede, sprekende nemens president Kennedy en het Ame rikaanse volk, West-Duitsland een bol werk noemde voor de vrede en de vrij heid. Een analyse van dit juichen open baarde ons echter, dat de juistheid van deze argumentatie niet berust op de kracht van de rede, maar op die van de kracht der wapenen. In de echo van dit gejuich kon men de sinistere tragiek be luisteren, waar deze nog niet zolang ge leden de eerste fase inluidde van een golf van leed en lijden. Ook de pl.m. 15 mil joen vluchtelingen over de wereid, zwart en blank, vervolgd en beroofd van alle menselijke rechten en waarden, zijn een aanklacht op zichzelf, tegen een wereld die geen uitkomst meer biedt. Daarbij mogen wij bedenken, dat waar dan ook, barricaden tegen de mensheid worden opgericht, onder welk voorwendsel dan ook, aan weerszijden mensen staan die uit eindelijk de vrede willen nastreven, maar hierin zullen blijven falen, zolang de geestelijke barricaden tussen de mens heid ons zullen blijven beletten, een die pere blik te slaan in het innerlijk van andere mensen en volken. C. SPOOR, Santpoort. Qpoaxx)ctxx)OOörr)<x*x)ooex>oo^^ dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ^^OOOO^a^^VWOCOOQBIMOOOOOOOOOIMOOOIXOOeOOOOOOOOOOUÖ

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4