ANGOLA HET WEER Afro-Aziatische resolutie steunt Tunesische eisen Adenauer in West-Berlijn aangekomen 1 Nu ook rebellie in Portugees Guinee Soekarno naar Belgrado Nog geen luchtlijn New York-Moskou Fransen moeten Bizerta verlaten Kennedy verwacht een moeilijke tijd Twee doden in het verkeer PTT-kantoorhouder spoorloos: zestien mille tekort Mikojan wil toezicht van UNO in Berlijn Cuba verzoeningsgezind Wethouder van Eindhoven wordt staatssecretaris van Economische Zaken ee muumo mjoreijoutmj! DAGBLAD VOOR VELSEN-IJM UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 22 AUGUSTUS 1961 mm Wereldraad vraagt hulp voor Angolezen Minder buien Aan het strand: Tekening van verdrag uitgesteld Het woord is aan Van dak gevallen in Rollandstraat te Haarlem In de krant van heden: REGEN- EN TWEEDJASSEN 46e JAARGANG NUMMER 245 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Pamiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Op 29 juli werd in de Portugese kolonie Angola het dorp Fuesso door oen, bombardement met de grond gelijkgemaakt. Het dorp had, volgens de Portugese lezing, onderdak verschaft aan opstandelingen. Hoe grondig da vernietiging van het negerdorpje was, tonen deze foto's. Een inlandse vrouw met op haar rug een van haar kinderen, die aan het geweld van de „strafoefening" ontsnapte, keerde later terug om de ruïnes te onderzoeken in de hoop, nog iets van haar schamele bezit terug te vinden. De wijze waarop de Portugese troepen tegen de opstand in hun kolonie vechten is reeds meermalen door waarnemers gehekeld. De Portugese autoriteiten zijn er tot dusver in geslaagd, hun methoden voor de buitenwereld te verdoezelen. Dat het resultaat van hun strafexpedities echter doeltreffend is, tonen deze foto's onmiskenbaar aan. Een speciale reportage van Associated Press leverde deze beelden uit het geteisterde Angola. Op de foto rechts ziet men dan nog een aantal slecht bewapende, slecht geklede doch van strijdlust blakende opstandelingen, die een goedbewapend en met de modernste strijdmiddelen uitgerust leger tegenover zich hebben. CONAKRY (Guinee) (UPI) Afrikaan se guerilla-benden in Portugees Guinee zijn een gewapende rebellie begonnen te gen de Portugezen. Dit heeft het hoofd kwartier van de nationalistische beweging- in-ballingschap van dit gebied maandag in Conakry meegedeeld. In een communiqué uitgegeven door de Afrikaanse Partij voor de onafhankelijkheid van Portugees Gui nee en de Kaap Verdische eilanden werd onder meer gezegd, dat sedert 3 augustus jl. gewapende rebellen op grote schaal da den van verzet hebben gepleegd en enige malen met Portugese en inheemse troe pen in botsing zijn gekomen. De guerillastrijders zouden bruggen heb ben vernield, versperringen hebben opge worpen en telefoonverbindingen hebben afgesneden. Op 9 augustus jl. zouden de rebellen twee jeeps van een Portugese patrouille in een hinderlaag hebben gelokt. Twee Portugese soldaten en een inboorling zou den zijn gedood. Een nationalistische over valler zou zijn gevangen genomen Ook hadden demonstranten in de hoofdstad Bissau een gevecht uitgelokt met de poli tie. Twee agenten werden hierbij gewond, aldus het communiqué. Amilcar Crabl, de secretaris-generaal van de onafhanke lijkheidspartij zei maandag, dat zijn natio nalistische beweging nauwe contacten on derhoudt met de revolutionairen in Ango la. GENèVE (UPI) De Wereldraad van Kerken heeft verzocht om hulp voor de Angolese vluchtelingen, die nog steeds in Kongo aankomen. Er zijn thans 150.000 vluchtelingen uit Angola in Kongo. In geheel Kongo zijn thans Slechts 250 artsen werkzaam; vooral in het zuidelijke grensgebied is de nood hoog. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met aan vankelijk nog enkele buien. Wei nig verandering in temperatuur. Langs de kust aanvankelijk nog af en toe harde, overigens krach tige tot matige noordwestelijke wind, morgen later op de dag krimpend naar west tot zuid west. Volledige weerrapporten op pagina twée. Mórgen een tijdelijke verbetering met opklaringen en eèn matige wind tussen west en zuidwest. Middagtemperatuur 17 a 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Van de oceaan nadert een nieuwe depressie die na morgen het weer ongunstig zal be- invloeden. DJAKARTA, (UPI) President Soekar no van Indonesië zal aan het hoofd van een negen leden tellende delegatie naar Beograd reizen om er de conferentie van neutralistische landen bij te wonen. Blij kens een mededeling van het presiden tiële paleis zal de president op 28 augustus van Djakarta direct naar Joego-Slavië rei zen. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se regering heeft gisteren besloten om de vooraf overeengekomen tekst van een ak koord met de Sovjet-Unie voor de opening van een rechtstreekse luchtlijn tussen Mos kou en New York niet te ondertekenen. In de desbetreffende mededeling van het State Departement werd gezegd: „Met het oog op de internationale toestand, waar voor de Amerikaanse regering zich niet verantwoordelijk acht, heeft deze regering besloten dat dit niet de geëigende tijd is om het luchtvaartakkoord te ondertekenen waarover met de Sovjet-Unie is onderhan deld." G. B. S h a w In onze tijd van doctrines en opge legde waarheden wordt een spontane uiting van een oprecht gemoed maar al te vaak als demagogie uitgekreten. In plaats hiervan werd het akkoord ge parafeerd, „om de conclusies die bereikt werden vast te leggen." Gevraagd naar de betekenis van deze handelwijze zei Lincoln White, de woord voerder van het ministerie van Buitenland se Zaken: „Bij een parafering wordt een voudig vastgelegd, dat de onderhandelin gen hebben' geresulteerd in een tekst, wel ke op een later tijdstip voor akkoord kan worden ondertekend en waarvan de in houd te gelegenertijd ten uitvoer kan wor den gelegd." 99 NEW YORK (Reuter-AFP) Eenender tig Afro-Aziatische landen en Joegoslavië hebben gisteren tijdens de zitting van de UNO-Assemblee over Bizerta een ontwerp resolutie ingediend, waarin een beroep op de Assemblee wordt gedaan het soeverei ne recht van Tunesië te erkennen om terugtrekking van alle Franse strijdkrach ten te eisen, die zich thans zonder Tune sische instemming in het land bevinden. De Assemblee wordt voorts uitgenodigd een resolutie van de Veiligheidsraad te onderschrijven, waarin enige tijd geleden werd verzocht de vijandelijkheden in Bi zerta te staken en de troepen terug te trekken op de stellingen, die voor de strijd werden ingenomen. In de nieuwe resolutie der Afro-Aziatische landen wordt er bij de Franse regering op aangedrongen deze maatregelen ten volle uit te voeren. Ten slotte wordt een beroep gedaan op de re geringen van Frankrijk en Tunesië om on verwijld onderhandelingen te beginnen over een terugtrekken van alle Franse strijdkrachten van Tunesische bodem. De eerste spreker, de Tunesiër Mongi Slim, betreurde de afwezigheid van de Franse delegatie. (De Fransen boycotten de zitting.) Hij sprak over de negentiende juli als een „dag van agressie door Fran se troepen, die onze Tunesische grond be zetten". Hij verklaarde verder dat de Tu nesische regering sinds 20 maart 1956 in steeds sterkere mate heeft aangedrongen op een terugtrekken der Franse troepen, omdat hun aanwezigheid in Tunesië in strijd is met de wil van het Tunesische volk. Slim zei ook dat de Tunesische presi dent Bourguiba Frankrijk om een duide lijke verklaring heeft verzocht, waarin tijdstippen worden genoemd voor de ont- ruiming van Bizerta. Tunesië heeft veel BONN (AFP) Bondskanselier Aden auer is vanmorgen met een speciaal Ame rikaans vliegtuig in West-Berlijn aange komen, waar hij een buitengewone bijeen komst van de gemeenteraad zou bijwonen. Daarna zou Adenauer vertegenwoordigers van de Westberlijnse pers ontvangen. De kanselier werd op het vliegveld door bur gemeester Brandt begroet. De Amerikaanse vice-president Lyndon Johnson heeft president Kennedy gisteren verslag uitgebracht van zijn bezoek aan Bonn en West-Berlijn. Bij dit gesprek was minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk aan- In Oudendijk (N.H.) is de heer E. J. Zoeten uit Amsterdam om het leven ge komen, toen zijn motorfiets in botsing kwam met een auto. De heer O. Panne- koek, die als duo-passagier op de motor meereed, werd in de Ringvaart geslingerd. Hij werd zwaar gewond in een ziekenhuis in Amsterdam opgenomen. De bestuurder van de nogal beschadigde auto liep een shock op. In de gemeente Rossum is de heer Van Den Berg uit Groot-Ammers met zijn bromfiets tegen een stilstaande auto ge reden. Hij smakte tegen de weg en werd door een tegemoetkomende wagen over reden. Hij was op slag dood. In Diepenheim is de 41-jarige kantoor houder van het hulp-P.T.T.-kantoor spoor loos verdwenen. Vermoed wordt dat hij de Wijk heeft genomen naar Duitsland. Uit een door de postale recherche ingesteld onderzoek zou reeds zijn gebleken dat er is geknoeid met inleggelden van de Rijks postspaarbank. Er wordt een bedrag van ruim 16.000 genoemd. De inleggelden van Diepenheimse ingezetenen zouden wel in hun boekjes zijn bijgeschreven, maar de bedragen zouden verder niet zijn afge dragen en ook de desbetreffende beschei den schijnen niet te zijn doorgezonden. Het onderzoek in deze zaak wordt zeer bemoei lijkt door de verdwijning van de kantoor houder, die gehuwd en vader van vijf kin deren is. wezig. Na afloop van het onderhoud ver klaarde de president, dat het westen moei lijke weken en maanden zal doormaken bij de handhaving van de vrijheid van West-Berlijn. „Maar wij zullen die vrijheid handhaven," aldus verzekerde Kennedy. Hij zei dat de reis van Johnson opmerke lijk succesvol en belangrijk was geweest. „In zijn rapport wordt de nadruk gelegd op het vertrouwen, dat de bevolking van West-Berlijn heeft in dit land en in de ver plichtingen welke het op zich heeft geno men," aldus de president. Russisch bezoek MOSKOU, (AFP) Vanmorgen om 8 uur zijn zes bekende Sovjetrussische jour nalisten en een hoge functionaris van het centrale comité van de communistische partij uit Moskou per vliegtuig naar Ber lijn vertrokken. Onder hen zijn de hoofd redacteur van de Pravda, Paul Satoekov, Boerkov, directeur van Novosti en Leonid Iljitsjev, chef van de afdeling Agitprop (propaganda-afdeling). Gesproken wordt over de mogelijkheid dat Kroesjtsjev zeer binnenkort zelf naar Berlijn zal gaan. Vol gens Russische journalisten zal het vredes verdrag met Duitsland eveneens binnen kort worden getekend. Volgens waarne mers is de groep journalisten dezelfde die Kroesjtsjev op zijn wereldreizen heeft ver gezeld. In diplomatieke kringen in Londen is voorts vernomen dat nog niet is beslist of het westen in de Berlijnse kwestie het initiatief moet nemen door onderhandelin gen voor te stellen. Dit is een van de be langrijkste punten die de werkgroep van ambassadeurs in Washington momenteel bespreekt. Deze groep, bestaande uit ver tegenwoordigers van de ambassades van Engeland, Frankrijk en West-Duitsland en de Amerikaanse onder-minister van Bui tenlandse Zaken voor Europese aangele genheden Foy Kohier kwam gisteravond weer bijeen. Mochten de westelijke mo gendheden besluiten het initiatief te nemen dan zullen zij waarschijnlijk niet een con ferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, maar contacten op lager niveau, via de diplomatieke kanalen, bepleiten. Lichtkrant Het Britse garnizoen in West-Berlijn liet vier Centurion-tanks stellingen innemen aan de sectorgrens, waar de communisten bezig waren met de aanleg van versper ringen en de bouw van opstellingen. Dit was het eerste westelijke militaire ver toon aan de grens. De lichtkrant, die van 1950 tot 1959 wereldnieuws in het kort bracht aan de Westberlijnse kant van de Potsdammer Platz, is bovendien weer gaan draaien. Het nieuws kan tot ver in Oost-Berlijn gelezen worden. In 1959 werd deze krant stopgezet, omdat het verkeer tussen beide delen van Berlijn toen vrij wel niet gehinderd werd. De Oostberlijnse politie heeft gister avond traangas- en rookbommen gebruikt om een menigte van ongeveer honderd mensen te verspreiden, die nabij de sec torgrens luisterde naar nieuws van een luidsprekerauto aan de westelijke kant van de grens. Een Öostberlijnse rechtbank veroordeelde intussen drie jonge West- Berlijners tot vrijheidsstraffen variërend van drieëneenhalf tot drie jaar wegens provocerende daden aan de sectorgrens in Berlijn op 13 en 14 augustus en wegens aanvallen op leden van de Oostduitse Volkspolitie. Garant De Tsjechoslowaakse regering heeft gis teren een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat Tsjechoslowa,kije zich garant wil stellen voor een vrijstad West- Berlijn. De verklaring werd in Praag ge publiceerd. Premier Nehroe heeft tenslot te in Nieuw Delhi gepleit voor een ronde tafelconferentie over Berlijn en Duitsland van de grote mogendheden. Nehroe zei dat de tegenstellingen tussen de grote mo gendheden niet zo scherp zijn, dat ze zich niet aan de conferentietafel zou kunnen zetten. Jongen zocht een vlieger De tienjarige Hans Albert Visser, die maandagmiddag om drie uur op het dak van zijn woning aan de Rollandstraat te Haarlem een vlieger zocht, is van een hoogte van zeven meter gevallen en zoda nig gewond, dat hij vier uur later aan een schedelbasisfractuur overleed. De jongen speelde met zijn broertje op zolder en verder was er niemand thuis. Toen zij hun vlieger misten werd veron dersteld, dat dit speelgoed op dak zou lig gen. Hans klom via de dakkapel naar bui ten en liep door de dakgoot naar een plat dak. Aan zijn broertje vertelde hij, dat er geen vlieger te vinden was, echter wel een bal. Hij stopte, alvorens terug te keren, de bal in zijn zak en bij de dakkapel gleed de jongen uit. Hij viel op straat en werd in zorgwekkende toestand naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht, waar hij om zeven uur overleed TOKIO (UPI) De Russische vice-pre mier Anastas Mikojan heeft aan de voor avond van de afsluiting Van zijn negen da gen durend „niet politieke" bezoek aan Japan verklaard, dat het „bezettings-sys teem" in West-Berlijn moet worden beëin digd en dat „de UNO of de grote mogend heden de status van een vrij Berlijn zou den kunnen garanderen". De Russische moeite gedaan om tot onderhandelingen te komen, doch de Fransen hebben zich on toegankelijk betoond voor het verzoenings gezinde Tunesische streven, aldus Slim. Volgens hem zijn er bij de gevechten in Bizerta, voor zover bekend, ruim 800 mensen omgekomen en 1.155 gewond, voor het merendeel burgers. De Fransen heb ben op 22 juli, drie dagen na het uitbre ken van de gevechten, 150 lijken overge dragen; van de meeste lichamen waren de handen op de rug vastgebonden Slim zei voorts dat de Fransen napalm bij de gevechten hebben gebruikt. De Liberiaan Barnes heeft daarop, toen hjj de motie van de 31 landen introdu ceerde, gezegd, dat de UNO moet luiste ren naar Tunesiës kreet om hulp. Hij zei, dat Frankrijks waardevolle bijdrage tot het doen verdwijnen van het kolonialisme zeer op prijs wordt gesteld, maar dat de aanwezigheid van de Franse troepen ii: Bizerta een bespotting is van de onafhan kelijkheid van Tunesië. De Rus Morozov critiseerde „het mili taire NAVO-blok", wegens zijn houding jegens het Afro-Aziatische initiatief. Frank rijk, de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië hadden volgens hem voorkomen dat de Veiligheidsraad de gematigdste re solutie aannam. „De Franse agressie hangt af van de steun van de NAVO". In de vergadering werden tenslotte po gingen gedaan water bij de wijn te doen. Zegslieden verklaarden, dat de Britse af gevaardigden steun verlenen aan amende menten op de Afro-Aziatische resolutie, waarin wordt gesteld, dat de verwijzing naar het Franse tekortschieten moet wor den ingetrokken en Tunesië uitsluitend het recht krijgt tegen de aanwezigheid van buitenlandse troepen te protesteren. Het is niet bekend of Engeland mogelijk zelf met een dergelijk amendement naar voren zal komen. WASHINGTON (UPI) Doorgaans wel ingelichte bronnen te Washington hebben verklaard, dat de Verenigde Staten zich van stemming zullen onthouden. Zij merk ten op, dat de resolutie waarschijnlijk niet die wijzigingen zal ondergaan, die het Amerika mogelijk zal maken vóór te stemmen. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuwsS Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Reisindrukken uit Israel4 Uit stad en omgeving 5, 6 Horen en Zien 6 In de Vishal en op zee6 Panda en andere beeldverhalen.7 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's staatsman merkte op, dat de westelijke mogendheden met de regering van Oost- Duitsland moeten onderhandelen over de toegang tot Berlijn, zodra Rusland met de D.D.R. een vredesverdrag heeft getekend. „Ik heb dit al vele keren gezegd, voor de toegang tot Berlijn moet een overeen komst worden bereikt tussen Oost-Duits- land en de belanghebbenden", aldus Mi kojan. De Russische bewindsman wees voorts de Japanse kritiek op zijn aanvallen op het Japans-Amerikaanse veiligheids verdrag van de hand en vertelde zijn gast heren dat de Sovjet-Unie zich het recht voorbehoudt bezwaar te maken tegen ver dragen die Japan ondertekent. Mikojan noemde de tegen hem uitgebrachte be schuldigingen door de liberaal-democra tische regeringspartij „stuitend en zeer ongewoon". BUENOS AIRES (AFP) De Cubaanse minister van Economische Zaken, dr. Gue vara, heeft de president van Argentinië Frondizi meegedeeld, dat Cuba niet van plan is een bijstandsverdrag met di Sovjet-Unie te sluiten, aldus het Argentijns se blad Clarin. Het ontleent dit bericht aat militaire kringen in Buenos Aires. Cuba zou bereid zijn de geschillen met de Verenigde Staten en andere Amerikaan se landen op te lossen, De Eindhovense wethouder van Finan ciën, drs. F. W. Gijzeis, wordt genoemd als de nieuwe staatssecretaris van Econo mische Zaken, als opvolger van dr. Veld kamp, die thans minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid is. Drs. Gijzeis werd geboren op 24 novem ber 1911 te Sittard als zoon van de toen malige burgemeester van Sittard. Hij stu deerde aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg. Hij is thans secre taris van de Kamer van Koophandel voor Oost-Noordbrabant en sinds 1945 wethou der van Financiën te Eindhoven. Van 1946 tot 1957 was hij voorzitter van de r.k.- Middenstandsbond te Eindhoven. Hij is ook voorzitter van de Vereniging voor Borgstellingsfondsen in Nederland. Advertentie BARTEIIORISSTR HAARtEM TEL. 1343ó' LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEl 2235«ê

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1