Surinaamse regering is ontstemd over interview in Nederlands blad Conflict tussen gemeentebestuur en directie van nieuw hotel Venezolaanse vluchtelingen zullen naar Spanje gaan AGENDA Bontmantels Mosselkotter tijdens ruw weer op het IJselmeer vergaan Ministers beschuldigd van corruptie Broodprijs in Den Haag en Brabant moet weer omlaag Bestuursconferentie in Goroka begonnen Regering in Caracas betaalt nog steeds hun salarissen door Vermist Haags jongetje is verdronken Drie van de vier opvarenden verdronken Wat minder buien 11 I keiler en macdonald DINSDAG 22 AUGUSTUS 1961 Gaat u met vakantie Nieuw-Guinea Kerkelijk nieuws HET IS WEER MIS IN VALKENBURG W Haarlem Velsen-U muiden Beverwijk Paramaribo krijgt een casino Het was weer Hartjesdag Officier van Justitie gelooft niet in voorwaardelijke straffen Landelijk kappersconcours Nederlands musicoloog uit Z.-Afrika naar de V.S. Kort nieuws Si S3 n c. Een Nederlands landelijk dagblad bevat te dezer dagen een onderhoud met dr. J. D. V. Polanen, tandarts te Paramaribo, waarin de heer Polanen o.a. de vrees heeft geuit, dat Suriname een typisch zuidamerikaans land gaat worden, „een land met corruptie, waar een minister pro beert zo gauw mogelijk binnen te zijn voor hij valt". „Het is voorgekomen, dat in Suriname een object van een miljoen Su rinaamse guldens zonder aanbesteding on der tafel aan een relatie werd weggege ven" Voorts zei dr. Polanen, dat een de legatie van zeventig man naar de R.T.C. ging. „De delegatieleden kregen honderd honderd gulden per dag plus idem zoveel. Als Suriname een rijk land was zou dat niet erg zijn. Maar als je weet dat we wel een halve eeuw achterstand hebben op economisch en sociaal gebied, dan zou wat soberheid geen overbodige luxe zijn. Na de R.T.C. volgde een wereldreis: India Japan, New York. En daar werd meteen intrek genomen in Waldorf-Astoria". Ten slotte zei dr. Polanen: „We hebben zeer begaafde jonge intellectuelen als ministers Maar ze moeten over de roes heenkomen dat 2ij minister mogen spelen. Je kunt nu eenmaal geen snoepreisjes maken en dan je hand ophouden in andere landen". Het A.N.P. nam dit interview op in zijn telegrafische dienst naar Suriname en de Nederlandse Antillen. Naar aanleiding daarvan heeft de Suri naamse regering aan mr. dr. H. Pos, de gevolmachtigde minister van Suriname in Nederland, het volgende telegram gezon den: „Het verwondert de Surinaamse rege ring ten zeerste, dat een bekend Neder lands dagblad er zich toe heeft geleend om een zware beschuldiging tegen Surinaam se ministers, geuit door een willekeurig persoon, klakkeloos te publiceren. De tan darts Polanen is een broer van Pieter Po lanen, die door het Hof van Justitie in Paramaribo tot een zware gevangenisstraf is veroordeeld als leider van een bende der buitenparlementaire oppositie, die aanslagen tegen regeringspersonen heeft gepleegd. Er is door hen twee jaren gele den een bom geworpen in het huis van het Statenlid Pengel, terwijl een geweer met buffellading was aangeschaft en scherp schutters waren aangewezen om enige Su rinaamse ministers vanuit het donker dood te schieten. Het parket van de procureur-generaal stelt thans een strafrechtelijk onderzoek in naar aanleiding van de beschuldiging van Surinaamse ministers van corruptie en de tandarts Polanen zal tegenover de onaf hankelijke, door de Koningin benoemde strafrechter volop gelegenheid krijgen zijn beschuldigingen waar te maken. In het interview komt nog een kwaad aardige vergissing voor. Daar wordt ver meld, dat de Surinaamse R.T.C.-delegatie uit zeventig man bestond en dat na de R.T.C. een wereldreis volgde naar India Japan en New York. De R.T.C.-delegatie bestond uit zeventien man, niet deze dele- en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE gatie, doch een kleinere delegatie van tien man heeft in 1960 een bezoek gebracht aan Ghana, India en Japan, teneinde de mo gelijkheid te onderzoeken van economis- sche contacten met Suriname". Tot zover het telegram der Surinaamse regering aan dr. Pos. De correspondent van het A.N.P. te Pa ramaribo meldt voorts, dat de Surinaamse regering in Paramaribo een communiqué heeft uitgegeven naar aanleiding van de zinsnede waarin de heer Polanen meedeelt dat er een object van een miljoen gulden zonder aanbesteding onder tafel aan een relatie werd weggegeven, hetgeen werd vastgeknoopt aan de passage, dat de mi nisters door corruptie zo spoedig mogelijk binnen willen zijn voordat zij vallen. In het communiqué verklaart de Suri naamse regering, dat bij de bedoelde in schrijving de deelnemende aannemers 300.000 Surinaamse gulden boven de ra ming van het ministerie van openbare werken waren gebleven. Later werd het aanbod geaccepteerd van een aannemer, die het werk wilde uitvoeren tegen de ra ming van het ministerie. Deze procedure aldus de Surinaamse regering was reeds eerder toegepast. De Haagse en Brabantse bakkers, die gisteren tesamen met vertegenwoordigers van werknemers en van de Nederlandse Bakkerijstichting bij de minister van Eco nomische Zaken spraken over recent ver hoogde broodprijzen, zullen bevorderen, dat deze prijzen op het oude peil worden teruggebracht. Minister De Pous beloofde, dat hij daana de gehele situatie in het bakkerijbedrijf met de Nederlandse Bak kerijstichting zou bespreken. De in Oost-, Midden- en West-Brabant en in Den Haag onlangs ingevoerde prijsver hogingen voor volkswit- en volksbruin-, waterwitbrood, melkbrood en verpakt brood zullen dus ongedaan moeten worden gemaakt voordat de minister de situatie verder onder het oog wil zien. Aan de vertegenwoordigers van de bak kers werd medegedeeld, dat in de genoem de gebieden zonder voorafgaand overleg met het ministerie prijsverhogingen zijn ingevoerd, die in strijd zijn met de spel regels van het prijsstabilisatiebeleid. De minister drong er met de meeste klem op aan deze prijsverhogingen, voorzover dat nog niet is geschied, in de loop van deze week ongedaan te maken. De vertegen woordigers van de Haagse en Brabantse bakkers zegden toe te zullen bevorderen, dat voor de genoemde broodsoorten geen hogere prijzen in rekening zullen worden gebracht, dan die welke golden vóór de recente verhogingen. In Goroka (Australisch Nieuw-Guinea) is de derde jaarlijkse conferentie over Nieuw- Guinese bestuurszaken geopend met een boodschap van de Australische minister voor Overzeese Gebieden Paul Hasluck, waarin deze de hoop uitsprak, dat de con ferentie tot het welzijn van alle volken op Nieuw-Guinea zou bijdragen. De conferentie, die wordt bijgewoond door een Nederlandse en een Australische delegatie van elk elf leden, zal zaterdag eindigen en zal gewijd zijn aan gemeen schappelijke bestuursproblemen. Men zal spreken over landbouw en bos wezen, onderlinge verbindingen, onderwijs en het gebruik van de Engelse taal daar bij en gezamenlijke maatregelen die men zou kunnen nemen op het gebied van de ziektebestrijding en de quarantaine. De conferentie verkoos de leider van de Australische delegatie dr. J. T. Gunther tot voorzitter. De conferentie werd ge opend door de gouverneur van Australisch Nieuw-Guinea, Sir Donald Cleland, die in zijn rede herinnerde aan het vruchtbare werk, dat verricht was op de voorafgaande gezamenlijke conferenties, die in oktober 1958 in Canberra en in maart 1960 in Hol- landia werden gehouden. De Australische gouverneur legde ook de nadruk op het gezamenlijke streven de bei de Nieuwguinese gebieden tot zelfbestuur te brengen. Advertentie ZIE ONZE ANNONCE OP ZATERDAG 26/8 ZIJLSTRAAT 56 HAARLEM - TELEFOON 11828 Geref. Kerken Beroepen te Oudega (W.), Vianen en te Zuid-Beijerland B. Fidder, kand. te Em- men. Kand. Fidder kan geen verdere be roepen in overweging nemen. Aangenomen naar Utreoht-Oost (vac. G. Laarman) C. Goeman te Haarlem-Zuid; naar Westmaas J. Rowaan, kand. te Zeist, die bedankte voor Bruinisse, Hijum en Finkum en voor Nieuwolda. Aangenomen de benoeming tot leraar godsdienstonderwijs aan het chr. lyceum Populierstraat te 's-Gravenhage C. L. Ruben, luchtmachtpredikant te Eind hoven. In Valkenburg heeft zich een ernstig eon flict ontwikkeld tussen de directie van het nieuwe Oranje hotel voor sociaal toerisme aan de Lindenlaan en het gemeentebe stuur. Dit geschil resulteerde in de door de gemeente aangekondigde maatregel om het hotel door zijn gasten te laten ont ruimen als maandag bleek dat er nog lo geergasten waren. En die waren er gis teren nog: namelijk zestig! Aanleiding tot het optreden van de gemeente was de be sliste weigering van B. en W. om aan de officiële exploitante de volgens de plaat selijke algemene politieverordening ver plicht gestelde vergunning voor het ver strekken van betaald logies af te geven, Deze weigering werd volgens schriftelij ke mededeling van B. en W. gebaseerd op een artikel van de politieverordening waarin staat dat vergunning kan worden geweigerd als de aanvrager of een der in het betrokken perceel woonachtige perso nen van bekend slecht levensgedrag is. Een allerminst galant motief ten opzich te van degenen die het aangaat. Maar dat behoort tot de beleidsbevoegdheid van de burgemeester, die daarvoor en dat toch wel merkwaardig geen enkele be roepsinstantie boven zich kent. De exploitatie van het nieuwe hotel voor sociaal toerisme verheugt zich klaarblijke lijk niet in de gunst van het gemeente' bestuur. B. en W. hebben zes maanden Zeven door de Nederlandse „zomer" nog' al verkleumde Venezolaanse vluchtelingen hebben maandag in hun Arnhemse hotel aan journalisten in gebroken Engels gedul dig nun verhaal verteld. Deze tegen presi dent Bétancourt en diens regering rebelle rende officieren een luitenant-kolonel, vier majoors, en twee kapiteins waren weer in het nieuws door het door de Ne> derlandse regering gevonden diplomatieke compromis. De Venezolanen zullen niet aan hun regering worden uitgeleverd, maar wel worden uitgewezen. Dat vinden zij geen ramp. Zij gaan liever naar Spanje, c Grote Kerk: Vandaag 20 u.: orgelcon cert door Albert de Klerk. Werken van Jean Frangois Dandrieu, César Franck, Olivier Messiaen en Jehan Alain. Vleeshal: woensdag 14.30 u.: Poppen theater Merlijn met „De Toverhoed". BIOSCOPEN Cinema Palace: 14 en 19.30 u.: „De reis om de wereld in tachtig dagen", a.l. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u. (dinsdag 14 en 20 u.)( „Romanoff and Juliet", -a.l. Lido Theater: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Rilling", 18 j. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14, 19 en 21.15 u. „Mag dat in Bagdad", 14 j. Donderdag 14.15 en 21.15 u.: „Mar guerite Gauthier", 18 j. Minerva Theater: 20.15 u.: „Anna Ka- renina", 18 j. Woensdag en donderdag 20.15 u.: „Orfeu Negro", 18 jr. Dagelijks 14.30 u.: „De witte wildernis", aj. Rembrandt Theater: 14, 16.15, 9 en 21.15 u.: „Raarrathon", a.l. Dagelijks 10.30 u.: „Klopjacht in. Holland". Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u.: „Shane", 14 j. Studio Theater: 14.15, 19 n 21.15 u.: „De brave soldaat Schwejk", a.l. Dage lijks 10.30 en 16.15 u.: „Walt Disney Fes tival", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): 19 en 21.30 u.: „Schaduwen uit het verleden", 14 jr. Woensdag en donderdag 19 en 21.30 u: „Fabriek voor officieren", 18 j. Elke mid dag 14.30 „Vader, moeder en negen kinderen", a.l. TENTOONSTELLINGEN Vishal (Grote Markt): Tot 4 sept. 1017 en 2022 u. (dinsdag 1922 u.): „Neder landse orgelpracht". Kunstcentrum „De Ark" (N.Heiligland) Tot 2 sept. expositie van plastieken van Tjeerd Visser en tekeningen en schilde rijen van Cor Visser-Van der Woude, 9-17 u„ ma., w. en vr. ook 1820 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 sept. expositie van aquarel len en tekeningen van Van Looy en tijd genoten 1017 u., zondag 1417 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 sept. expositie van gra fiek van Jan Forrer. Dagelijks 1022 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 18 aug.) DINSDAG 22 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „Bandeloos". WOENSDAG 23 AUGUSTUS City Theater, 14.30 u.: „Puntje en ton"; 20 u.: „Bandeloos". Rex Theater, 20 u.: „Paspoort schande". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 1416.30 u. in het gebouw Cultureel Centrum. An der DINSDAG 22 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De zoon van niemand". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De zi geunerprinses". WOENSDAG 23 AUGUSTUS Kennemer Theater, 18 en 21.15 u.: „De zoon van niemand". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De zi geunerprinses". Advertentie Wilhelminapark 17 - Haarlem-Z. - Tel. 19056. De Surinaamse regering is van plan aan Condado Caribbean Hotels Inc., die het beheer voert over het Torarica-hotel, toestemming te verlenen tot het exploite ren van een casino waarin uitsluitend bui tenlanders zullen mogen spelen. Het per soneel van het casino zal in de beginpe riode hoofdzakelijk uit buitenlanders be staan. Er worden reeds onderhandelingen gevoerd met een buitenlandse onderne ming, die zich bezighoudt met het exploi teren van speelgelegenheden. op een enkele na, die familie in Italië heeft. De 36-jarige kapitein José Galavis vertrouwde ons als zijn strikt persoonlijke mening toe, dat daaruit geen voorkeur voor generaal Franco mag worden afge^ leid. Maar in Spanje is het leven veel goedkoper ep er zijn geen taalmoeilijkhe den te overwinnen. Daarom zijn er al heel wat Venezolanen naar Spanje uitge weken. Dezelfde militair, de enige die zich redelijk in het Engels verstaanbaar kon maken, herhaalde trouwens steeds weer dat zij als militairen van politiek geen ver stand hebben. Dat was dan ook een van de oorzaken van het mislukken van de opstand van april 1960, waarbij zij gevangen genomen werden. Er is volgens kapitein Galavis wel veel verzet tegen president Bétan court, het achtste staatshoofd van Vene zuela sinds 1945. Maar de ontevredenheid is, ten gevolge van de geringe politieke scholing der bevolking, niet of slecht ge organiseerd. Dat er over de staatkundige problemen ook in de groep van deze vluch telingen nogal wat verschil van mening bestaat is eveneens af te leiden uit de na druk waarmee majoor Luis Cardier ons on der het oog bracht dat kapitein Galavis alleen voor zichzelf sprak. Majoor Cardier wil zijn opvattingen pas bekendmaken, zo dra in zijn land weer vrijheid zal heersen. Op één punt zijn de opstandelingen het roerend eens: politiek, economisch en so ciaal is het beleid van president Bétan court een aanfluiting. Tegenover hongers nood en armoede en een daarmee ge paard gaande demoralisatie worden slechts willekeur en vrijheidsberoving gesteld. Om daaraan een einde te maken zal er een radicale revolutie dienen te komen. Tot een scherpere omlijning van hun programma konden de uitgeweken officieren echter niet komen. Het belangrijkste dat deze rebellen gemeen hebben is hun leeftijd. De hoogste in rang, luitenant-kolonel Moncadavidal, is pas 40 jaar. Volgens kapitein Galavis is de strijd van de jongere generatie tegen de oudere, welke de sleutelposten stevig in handen houdt, één der aspecten van de strijd in Venezuela. Het heeft de vluchtelingen niet aan ma teriële hulp van geestverwanten en anderen ontbroken. Zij hebben zich tijdens hun ver blijf in Nederland dan ook materieel wel kunnen redden. Zelfs hebben zij al voor een aardig kapitaaltje getelefoneerd met Madrid, New York, Londen en zelfs met hun hoofdstad Caracas. Dat laatste is blijbaar een van die Zuid-Amerikaanse mogelijkheden, welke nuchtere Nederlan ders even onbegrijpelijk voorkomen als het feit, dat twee der gevluchte officieren hun echtgenoten en kinderen reeds heb ben kunnen laten overkomen, ook al dank zij de prompte uitbetaling van hun sala rissen aan hun aanvankelijk achtergeble ven vrouwen. Zo verwachten ze evenmin dat de Vene zolaanse vertegenwoordiging in Nederland hun veel paspoortmoeilijkheden in de weg zal leggen, al was die kant van de zaak nog niet in kannen en kruiken. Aan ons land, dat na hun spectaculaire ontsnapping naar Curagao asiel verleende, zullen ze met erkentelijkheid terugdenken. De regen hebben ze doorstaan met de gedachte dat een verblijf in de winter nóg erger zou zijn geweest. De baldadigheid in Amsterdam op Hartjesdag is nogal meegevallen. Wel werden 's avonds overal in de stad door de jeugd de traditionele „straat- fikkies" ontstoken, waarvoor de brandweer ongeveer veertig keer moest uitrukken. De politie kreeg geen meldingen van ernstiger vormen van baldadigheid, zoals dat vroeger het geval was. In de Dapperbuurt, waar het eertijds nogal heet toeging, werd de jeugd beziggehouden met een wie lerwedstrijd en een taptoe. De 9-jarige Harry Myer uit Den Haag die sinds vorige week maandag werd ver mist blijkt verdronken te zijn in een' sloot in het uitbreidingsplan „Adegeest" in Voorschoten. Het knaapje was vorige week maandag met zijn vader naar een bouwwerk in Voorschoten gegaan, waar zijn vader werk te. Het is in de nabijheid gaan spelen en zonder dat iemand het gezien heeft, in een sloot gevallen. Daar is het levenloze li chaam gisteren gevonden. Tijdens het ruwe weer van gister middag is op het IJselmeer een mossel- kotter uit Harlingen gekapseisd en ge zonken. Eén van de vier opvarenden heeft zich ruim drie uur lang aan de top van de mast vastgeklemd voordat hij door een passerend schip werd ge red. Aangenomen moet worden dat de drie anderen zijn verdronken. Tijdens zeer buiig weer met windstoten van windkracht 8 is de mosselvaarder HA 10 van de mosselkwekerij A. E. J. van Hurck uit Harlingen omstreeks half drie gistermiddag gekapseisd en gezon ken. 's Morgens had men op de teelt plaatsen op de Waddenzee het schip vol geladen met mosselen, die daarna over' gebracht moesten worden naar één der verwaterplaatsen in Zeeland, om vandaar naar België of Frankrijk te worden uitge voerd. Het scheepje was reeds een flink eind het IJselmeer op «toen er door de harde wind steeds meer water over het schip sloeg. Doordat mosselen water opzui gen, werd het schip steeds zwaarder en kwam het steeds dieper te liggen. De be manning moest gaan pompen en besloot „Ik geloof niet in de stok achter de deur door het opleggen van lange voorwaarde lijke straffen. Voorwaardelijke straffen hebben de merkwaardige eigenschap nim mer ten uitvoer te worden gelegd", zei de officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. H. E. van Renesse, na het pleidooi van een verdediger die een voorwaardelijke straf had gevraagd voor zijn cliënte, een 24-jarige typiste, die on gedekte cheques tot een bedrag van dui zend gulden in betaling had gegeven. Zij had bij het doen van haar inkopen steeds gevraagd per giro te mogen betalen, hoe wel zij nooit geld op haar rekening had. De officier van Justitie eiste een gevan genisstraf van tien maanden waarvan drie voorwaardelijk. De typiste was reeds eer der enige keren veroordeeld. Op 29 augus tus zal de rechtbank uitspraak doen. naar Kornwerderzand terug te keren. Na korte tijd echter bleek, dat het schip niet meer te houden was. De mannen trokken zwemvesten aan en sprongen overboord Kort daarop kapseisde het schip en zonk Doordat de mosselen er toen uitdreven richtte het schip zich later weer wat op waardoor de top van de mast weer boven water kwam. De 49-jarige Jan de Boer wist zich daaraan vast te grijpen. De an dere drie, de 57-jarige Anne Weewer, de 22-jarige Freerk Brouwer en de kapitein van het schip, de 34-jarige A. E. J. van Hurck, dreven echter af en konden het schip niet meer bereiken. Jan de Boer heeft zich van half drie tot ruim zes uur aan de mast vastgehou den en werd toen opgemerkt door de mo torklipper „Jenny" van de rederij Swy- tink uit Harlingen, wélk schip op weg was naar Kornwerderzand. Het nam de schip breukeling aan boord en bracht hem naar Kornwerderzand. Daar werd de redding boot „Arthur" van Hindelopen gewaar schuwd, die dadelijk het IJselmeer op voer om naar de overige drenkelingen te zoeken. Gisteravond omstreeks negen uur heeft het vissersvaartuig WON 39 van H. Koornstra het stoffelijk overschot ge vonden van de heer Van Hurck. Een he likopter van de vliegbasis Leeuwarden, de reddingboot „Arthur" en een aantal vis sersschepen zoeken nog het IJselmeer af naar de beide andere slachtoffers van deze scheepsramp. Op zondag 15 oktober houdt de TOC Haarlem, de Technische ontwikkelings club voor dames- en herenkappers, een landelijk concours ter gelegenheid van haar 25-jraig bestaan. De wedstrijd wordt ge houden in de nieuwe Hildebrandzaal van café-restaurant Brinkmann aan de Grote Markt. In het programma is een jeugd wedstrijd opgenomen. De deelnemers hier aan mogen niet ouder zijn dan 21 jaar. BLOEMFONTEIN De Nederlandse musicoloog dr. Arend Koole, thans buiten gewoon hoogleraar in de muziekweten schap aan de universiteit van de Oranje Vrijstaat te Bloemfontein (Zuid-Afrika) heeft van de universiteit van Austin in Texas (V.S.) de uitnodiging ontvangen om gedurende het academische jaar 1961-1962 een leerstoel in musicologie in te nemen Prof. Koole verlaat 1 september Bloem fontein en zal van 2 tot 4 september in Nederland vertoeven. Hij zal op 12 sep tember zijn post aan de universiteit van Texas aanvaarden. gewacht voor zij afwijzend beschikten op het verzoek om een vergunning voor het exploiteren van dit hotel. Wél werd in dit tijdsverloop goedkeuring gehecht aan de verbouwing van het oorspronkelijke zaken- pand, een verbouwing die 30,000 kostte. Het hotel, dat nu al van Pinksteren „draait" propageerde speciaal in de grote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht en omstreken, met succes zo genoemde week-arrangementen. De vakan tiegangers worden met toerwagens van hun woonplaats naar Valkenburg heen en terug gebracht. Ze genieten in Valkenburg een eenvoudig volledig pension, met inbe grip van twee dagtochten met toerwagens naar België en Duitsland. Het succes van deze goedkope vakanties viel bij een aan tal Valkenburgse hotels niet in de smaak, maar scherper was het verzet tegen het feit dat deze week-arrangementen boven dien twee gratis dagtochten omvatten. C oncurrentie Enkele Valkenburgse toerwagenbedrijven zijn bijzonder gebeten op deze nieuwe con currentie. Reeds vorig jaar waren verwik kelingen ontstaan tussen de gemeente en de Valkenburgse toerwagenbedrijven ener zijds en de Hotocombi-Tours, die een com binatie nastreefden van toerwagenvervoer en goedkoop logiesverblijf anderzijds. Een feit is dat deze vorm van sociaal toerisme dit seizoen tot nu toe rond 5000 gasten uit de grote steden naar Valkenburg bracht voor 30.000 óvernachtmgen en 10.000 gega digden voor 250 tochten. Het gemeentebestuur wil geen vergun ning geven aan het Oranje hotel, omdat het bezwaren heeft tegen de leiding. Het is het goed recht van de overheid om ge bruik te maken van de bestaande bepa lingen ter beveiliging van de goede naam van de hotellerie. De huidige Oranje hotel directie wil echter graag ongewenste ele menten vermijden om het hotel draaiende te houden. Maandag verluidde in Valkenburg dat het gemeentebestuur bij het verstrijken van de gestelde termijn tot gedwongen ontruiming van het hotel zou overgaan, zo dat enkele tientallen gasten op straat zou den worden gezet. In een spoedeisende bij eenkomst hebben B. en W. maandagavond echter alsnog besloten niet direct tot deze maatregel over te gaan, in afwachting van het resultaat van nadere besprekingen met de betreffende instantie. De officier van Justitie in Maastricht acht de ontruiming een zuiver plaatse lijke beleidskwestie van de burgemeester van Valkenburg. Kritiek op de wijze waar op de burgemeester de artikelen van al gemene politieverordening in dit geval han teert zal ter sprake worden gebracht wan neer deze kwestie voor de Maastrichtse kantonrechter zal dienen. Dan zal name lijk een reeks processenverbaal worden be handeld tegen het hoteldrijven zonder ver gunning door de directie van het Oranje hotel. j Aangespoeld. Aan het strand in Eg- mond aan Zee is het lichaam aangespoeld X?1?,, „?.en onbekende, ongeveer veertig jarige vrouw Naar men aanneemt is zij reeds enige tijd geleden verdronken. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, waarvan het centrum van morgen nabij het Skagerak was gelegen, trekt verder naar het Oostzeegebied en wordt dan opgenomen in het depressiesys teem boven Noord-West-Rusland. De noordwestelijke wind neemt geleidelijk in kracht af. In de aangevoerde lucht komen aanvankelijk nog enkele buien voor, maar de buiigheid wordt minder naarmate een rug van hogere luchtdruk van Engeland dichtërbij komt. Echter is bij IJsland een nieuwe depressie verschenen, die na mor gen het weer in onze streken zal gaan be ïnvloeden. WEERRAPPORTEN Maximum-tempera tin ien binnen- en buitenland. d El Neerslag: laatste 24 uur. Den Helder zwaar bew w 18 7 Ypenburg zwaar bew w 18 16 Vlissingen zwaar bew w 18 2 Eelde regenbui wzw 17 7 De Bilt regenbui wzw 17 15 Twente regenbui wzw 16 19 Eindhoven zwaar bew. wzw 19 4 Zd-Limburg zwaar bew. wzw 19 8 Helsinki half bew. w 14 0.3 Stockholm regen windst. 20 0.1 Oslo regen nno 21 3 Kopenhagen licht bew. zw 16 4 Aberdeen motregen wnw 18 5 Londen zwaar bew. w 21 2 Amsterdam regenbui w 18 6 Brussel geheel bew w 19 10 Luxemburg regen wzw 20 2 Parijs half bew. w 24 0 Bordeaux zwaar bew. zw 25 0 Grenoble onbewolkt windst. 24 0 Nice onbewolkt nno 24 0 Berlijn regen zw 20 1 Frankfort geheel how wzw 22 0 München licht bew. zzw 22 0 Zurich licht bew. z 22 0 Genève licht bew. windst. 23 0 Locarno licht bew. windst. 25 0 Wenen licht bew. zzw 24 0 Innsbruck licht bew. windst. 24 0 Belgrado onbewolkt windst 25 0 Athene onbewolkt windst. 33 0 Rome onbewolkt windst. 29 0 Ajaccio licht bew. ono 25 0 VTadrid onbewolkt windst. 30 0 Vlallorca onbewolkt windst. 28 0 Lissabon onbewolkt nno 36 0 Woensdag 23 augustus Zon op 5.36 uur, onder 19.48 uur. Maan op 18.05 uur, ondër 01.59 uur. Maanstanden 26 aug. 4.14 uur volle maan. Hoog en laag water in I.Tmuiden Dinsdag 22 augustus Hoog water 11.55 uur en uur. Laag water 7.09 uur en 19.47 uur. Woensdag 23 augustus Hoog water 0.32 uur en 13.17 uur. Laag water 8.34 uur en 21.08 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2