Nieuwe Frans-Algerijnse toenadering mogelijk Chefarine ,4 Delegatie van N.-Guinearaad komt zich hier oriënteren RYNBENDE' S NIEUW ROOD WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Jagan wint verkiezing in Brits Guyana Vier Duitse kindertjes gingen de verkeerde kant uit NA FLN-BERAAD Morgen intensief overleg in Parijs N.O.V.-commissie pleit voor een „schoolver- zorgingsdienst" Krachtige bestrijding van pijn of griep Doodstraf mogelijk bij vliegtuigroof Relletjes in Engelse stad duren voort Zuid-Afrika stelt belang in Mirage-jagers Minister Luns gaat naar New York raatótoel Cd Russisch geleerde niet terug naar zijn land DINSDAG 2 2 AUGUSTUS 1961 3 zonder de maag van streek te maken! leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen Is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Twee bergbeklimmers bij Chamonix verongelukt Gesprekken over Nieuw- Guine a-vraagstuk Dp de Cri Stellweg pure bessenjenever Zonneschijn met volle s\ teugen I r ssürsiw 4, I(liiUii,uniil)\VlM'titiVlV'')ti'^B^ Na bezoek aan Wenen De Zuidafrikaanse „immoraliteitswet", een van de uitvloeisels der apartheidstheo rie waarop de Zuidafrikaanse regering haar bestuurspraktijken baseert, blijkt niet aan de verwachtingen te beantwoorden. Deze wet verbiedt de „intieme" omgang tussen personen van verschillend ras en beoogt een rassenvermenging tegen te gaan, die zich ondanks alle belemmerin gen van regeringswege zou kunnen vol trekken in de „vrije particuliere sector". Het prachtige spreekwoord „het bloed kruipt waar het niet gaan kan" vindt in deze Zuidafrikaanse situatie opnieuw een zeer duidelijke bevestiging, want het resul taat van de laatste tien jaren is dat de „intieme omgang" hand over hand toe neemt en dat het aantal veroordelingen wegens overtreding van deze wet voortdu rend stijgt. Men heeft hier opnieuw een sprekend voorbeeld van het onnatuurlijke karakter der apartheidsprincipes onder ogen te zien, waarbij bovendien aan de dag treedt dat de regeringskoers steeds verder van de volksopvattingen vervreemdt. Wanneer men de lijst van veroordeelden bekijkt meest blanken, die immers geacht wor den in hun meerderwaardigheid de dra gers van de „goede zeden" te zijn blijkt, dat zich daarbij mensen uit allerlei rangen en standen bevinden: lieden met openbare functies, ambtenaren, geestelij ken, vooraanstaande burgers, mensen met intellect en onderscheidingsvermogen dus die de „immoraliteit" van hun contact met mensen van andere huidskleur niet vermogen in te zien of althans een verne derende veroordeling en zweepslagen ris keren. De Zuidafrikaanse justitie bestempelt deze mensen als „misdadigers" en ont neemt hun zelfs het stemrecht, zodat zij hun hele leven gebukt gaan onder de ge volgen van hun daad. Zelfmoorden en ver nietigde carrières zijn er vaak het gevolg van. De immoraliteit zit uiteraard vol gens de opvatting van gezond denkende mensen in de wet zelf en niet in de over treding ervan. De vrije keuze van omgang binnen het kader van de algemeen gel dende zeden is een recht, dat geen enkele democratisch geordende staat zijn burgers zal ontzeggen. De voorbeelden van ras senvermenging elders op de wereld nagenoeg overal waar de koloniserende macht indertijd zich niet een racistisch waandenkbeeld van superioriteit heeft aan gemeten spreken duidelijke taal: apart heid brengt spanningen en tegenstellingen, die nooit meer te overbruggen zijn, inte gratie schept maatschappelijke vrede en menswaardige verhoudingen, wanneer een humaan begrip voor de gelijkheid der men sen uitgangspunt is. In Zuid-Afrika echter heerst de immo raliteit onder het mom van het recht. GEORGETOWN (Reuter) Uit de eerste uitslagen van de verkiezingen in Brits Guyana blijkt, dat de leiders van de drie voornaamste partijen een zetel krij gen in het eerste parlement van een Brits Guyana met zelfbestuur. De leider van de Vooruitstrevende Volks partij (P.P.P.), Cheddi Jagan. is met een meerderheid van 3.374 stemmen op zijn naaste tegenstander gekozen. Hij kreeg 4.906 stemmen; de kandidaat van het Na tionaal Volkscongres (P.N.C.) 1.532 en de kandidaat van de United Force 230 stem men. Van de 36 parlementszetels heeft de P.P.P. er reeds 16 tegen de P.N.C. negen De definitieve uitslag is nog niet bekend Binnen Gemenebest De voornaamste strijd in deze verkie zingen speelde zich af tussen de P.N.C., die in hoofdzaak wordt gesteund door men sen van Afrikaanse afkomst, en de P.P.P. van Jagan, een partij van Indiërs. Naar verwacht wordt zal de P.P.P. de komen de vier jaar de regeringspartij van Brits Guyana worden. De twee leidende par tijen hebben verklaard dat zij zullen stre ven naar onafhankelijkheid binnen het Gemenebest. Zij hebben beloofd nieuwe nationale industrieën te vestigen en land hervormingen in te voeren. Jagan heeft nog gezegd dat hij spoedig Amerikaanse steun zal vragen voor het ontwikkelings plan, waartoe besloten is op een inter- Amerikaanse economische conferentie te Punta Del Este in Uruguay. Hij behoudt zich echter het recht voor hulp te aan vaarden waar die geboden wordt. Zij wilden terug naar „Mutti" Vier Duitse kinderen uit Mönchen-Glad- bach, 5, 8, 11 en 12 jaar oud, hebben door ons land gezworven, nadat ze dezer dagen bij hun grootouders in Bilthoven waren weggelopen. Ze hadden een standje gehad en besloten toen maar, naar „Mutti" te gaan. Het avontuur eindigde op een tuin derij in Naaldwijk, waar een tuinder ze 's morgens om vijf uur moe. vervuild en hongerig onder een paar groentekisten vond. De politie in Naaldwijk, die per telex bericht van de vermissing had gekregen, ontfermde zich over het nu niet meer zo reislustige groepje en gaf de kinderen te eten en te drinken. Uit hun verwarde ver halen viel op te maken dat de kinderen eerst van Bilthoven met een bus naar Am sterdam waren gegaan, toen in Den Haag waren beland en lopend naar het Westland waren gegaan. De politie heeft de kinde ren regelrecht naar „Mutti" in Mönchen Gladbach teruggebracht. (Van onze correspondent) PARIJS Er schijnt iets in de lucht te hangen over de ontwikkeling van het Algerijnse vraagstuk. Uit Tripolis in Libye is bekend geworden, dat daar de vergade ring van de algemene raad van de F.L.N. is afgelopen en wat Parijs betreft heeft generaal De Gaulle het comité voor Alge rijnse zaken voor morgenochtend bijeen geroepen. De algemene raad van de F.L.N. is een soort van parlement bestaande uit vijftig tot zestig personen, dat na de mislukking van de twee conferenties in Evian bijeen geroepen om een beslissing te nemen over eventueel voort te zetten onderhan delingen met Frankrijk. De twee voor naamste vraagstukken, die in Tripolis zijn behandeld, waren de soevereiniteit van Algerije over de Sahara en het Franse voorstel om voor de exploitatie van de bo demschatten in de Sahara een orgaan in het leven te roepen, waarin alle randsta ten van dit woestijngebied zouden zijn ver tegenwoordigd. Tot dusver heeft de F.L.N. de Algerijnse Sahara geheel voor zich opgeëist, maar het is niet uitgesloten dat op de bijeen komst in Tripolis de bereidheid is ontstaan concessies te doen. Ofschoon de twee E- vian-conferenties geen enkel resultaat heb ben opgeleverd, staat toch wel vast dat het contact tussen Parijs en de F.L.N. nooit geheel verbroken is geweest en dat men elkaar van weerskanten gepolst heeft over een mogelijke verdere toena dering. Het comité voor Algerijnse zaken komt dus bovendien morgenochtend bijeen en in de middaguren wordt een vergadering van de Franse ministerraad gehouden. De ge hele dag is derhalve aan Algerije gewijd. Voorts is bekend geworden, dat generaal De Gaulle heeft besloten een tweede divi sie uit Algerije terug te roepen. Repatriëring Men praat in regeringskringen in Parijs intussen nog steeds over de aanstaande vorming van een voorlopige Algerijnse re gering, in meerderheid uit Mohammeda nen bestaande, als een gesprekspartner voor Frankrijk. De moeilijkheid is echter de ministers te vinden, die bereid zijn om van zulk een bewind deel uit te maken. Enkele Mohammedanen hebben dezer da gen ontkend dat zij voor ministerposten gepolst zijn. Eenzelfde tegenspraak kwam van de liberaal Chevallier, oud-burgemees- ler van Algiers, die bovendien nog ver klaarde geen enkele ministerpost te zullen accepteren, ook als men hem dat vroeg. Over de vorming van zulk een voorlopige Algerijnse regering is men het in de Fran se ministerraad overigens in beginsel eens Sommige ministers willen dit te vormen kabinet het komende referendum over de zelf-beschikking van Algerije laten voor bereiden, zodat de kiezers weten waar zij zich aan te houden hebben, zelfs al zouden zij voor de volstrekte onafhankelijkheid van Algerije willen stemmen. Anderen daarentegen en tot hen behoort eerste minster Debré willen eerst een groot aantal Fransen uit Algerije laten repa triëren en voor dat doel wil de premier op zeer korte termijn een staatssecretaris voor repatriëring benoemen. Dit laatste houdt weer verband met komende wijzi gingen in de regering, die beperkt zouden blijven tot slechts enkele posten. Alle ge ruchten over aftreden van Baumgartner als minister van Financiën zijn verstomd. Men spreekt nog slechts over vervanging van de ministers van Voorlichting, Land bouw en Justitie. Ook zou Debré een staatssecretaris willen benoemen voor een beter contact tussen regering en volksver tegenwoordiging, een verhouding, die, zo als men weet, nog veel te wensen laat. Terreur ALGIERS (UPI) In de Algerijnse hoofdstad Algiers is de bevolking gister avond opgeschrikt door vijf explosies; in de havenstad Oran werden zes plasticbom- men tot ontploffing gebracht. Door deze aanslagen werd aanzienlijke schade toege bracht, maar er vielen geen gewonden. De politie van Algiers heeft verklaard, dat gedurende de afgelopen 48 uur zes Euro peanen en acht Moslims door terroristi sche geweldpleging het leven hebben ver loren. Tenminste negentien personen wer den gewond. In Oran moest de plaatse lijke politiemacht uitrukken tegen een dui zendkoppige menigte Europeanen, die de rechtse slagzin „Algerije Frans" in don derende spreekkoren ten gehore bracht. Bij het zien van de uniformen stoven de demonstranten echter uiteen en kort daar na was alles weer rustig. „Het is niet voldoende dat de gezondheid van het schoolkind wordt bewaakt door een school-medische dienst en de school- tandzorg. Zijn geestelijke gezondheid be hoort in die zorg mee te worden betrok ken". Dit is één van de conclusies die een door de Nederlandse Onderwijzers Vereni ging ingestelde commissie heeft opgeno men in haar rapport betreffende de geestelijk-hygiënisch zorg voor het school kind. De commissie is van mening dat de gehele gemeenschap verantwoordelijk is voor het algemeen welzijn van het school kind en dat daarom elke gemeente of een groep van samenwerkende gemeenten een schoolverzorgingsdienst zal moeten instel len. Deze dienst moet volgens de N.O.V. commissie als coördinerend orgaan de li chamelijke, geestelijke en sociale verzor ging van het kind op school tot taak krij gen en zijn werkzaamheden uitstrekken over de openbare en byzondere scholen. De commissie acht deze coördinerend werkende dienst gewenst in verband met de frequente samenhang van afwijkingne en moeilijkheden in lichamelijk, geestelijk en sociaal opzicht. In tegenstelling tof de „Katholieke Cen trale voor Studie en Research ten behoeve van Opvoeding en Onderwijs" is de N.O.V. commissie van mening, dat de schoolge- zondheiszorg niet aan particuliere organi saties moet worden overgelaten, maar vol ledig op kosten van de overheid moet wor den bewaakt en bevorderd. Door verzui ling ontstaat volgens de commissie een versnippering van het werk, waardoor de kosten hoger worden en het werk wordt bemoeilijkt. Voor een deskundige en doeltreffende verzorging zullen tenminste moeten wor den aangesteld een arts, een psycholoog en een maatschappelijk werker, die met het oog op hun op de school en het school kind gerichte taak een aanvullende oplei ding hebben genoten. De verantwoordelijkheid van de school verzorgingsdienst zal zich niet moeten be perken tot de leerplichtige leeftijd, zo meent de N.O.V.-commissie. De dienst zal zijn werkzaamheden op alle takken van onderwijs (met uitzondering van het hoger onderwijs) mpeten richten. Medewerkers van deze dienst moeten worden bijgestaan door een of meer schoolverpleegsters, „re medial teachers" en administratief perso neel. De dienst zal moeten ressorteren on der de afdeling Onderwijs van de gemeen te. De dienst van een groep van gemeen ten zal beheerd moeten worden door een raad van bestuur, die in nauwe betrekking staat tot de onderwijsafdelingen van de samenwerkende gemeenten. De N.O.V.-commissie meent dat de taak van de schoolverzorgingsdienst in principe diagnostiserend, adviserend en verwijzend zal moeten zijn. De praktijk zal moeten uitwijzen of aan deze taak verruiming zal kunnen of moeten worden gegeven. Advertentie Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet, dal U met plezier Uw werk kunt doen! Kokera 20 tabletten f 0.80. WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met 373 tegen vijftig stemmen een wetsvoorstel aangenomen, dat het mo gelijk zal maken de doodstraf uit te spre ken ingeval van roof van een vliegtuig. Deze hoogste straf zou op aanbeveling van een jury kunnen worden gegeven aan iemand die bij een dergelijk misdrijf ge weld gebruikt of met geweld dreigt. Het wetsvoorstel is al door de senaat aanvaard. (Van onze Amsterdamse redacteur) „Wij menen als leden van de Nieuw- Guinearaad niet het recht te hebben ons te bemoeien met het contact, dat Neder landse particulieren met de Indonesische regering hebben gezocht, zolang dit niet Nieuw-Guinea zelf betreft". Dit zei desge vraagd de leider van de delegatie van de Nieuw-Guinearaad, de heer M. W. Kai- siepo, vanmorgen bij de aankomst op Schiphol. De delegatie, die tien man om vat, zal zich in Nederland in de eerste plaats oriënteren over het functioneren van diverse bestuurslichamen. Het bezoek duurt een maand en zal worden gevolgd door de komst van een tweede en een der de groep, zodat alle 28 leden van de Nieuw- Guinearaad de gelegenheid zullen hebben kennis te nemen van de staatkundige in stellingen in ons land. De delegatie werd op Schiphol verwel komd door de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken, mr. Th. Bot, en door enige Kamerleden, die in het begin van dit jaar Nieuw-Guinea hebben bezocht. Op een vraag of er ook plannen be staan om met de Indonesische regering van gedachten te wisselen over zelfbe schikking antwoordde de heer Kaisiepo ontkennend. „Er bestaat geen enkele be hoefte om in contact te treden met de In donesische regering, die geen enkele aan spraak kan maken op Nieuw-Guinea", al dus de heer Kaisiepo. De Nieuw-Guinearaad heeft zich nog geen speciale gedachte gevormd over de wijze, waarop de zelfbeschikking zal moe ten worden gerealiseerd. Een der raads leden, de heer E. Bonay, zei, dat men wil afwachten wat de gedachten en ideeën van de Nederlandse regering hierover zijn. Men hoopt deze tijdens dit bezoek aan ons land te vernemen. Hoewel de voertalen in de Nieuw-Gui nearaad Nederlands en Maleis zijn, werd het gesprek vanmorgen via een tolk in het Maleis gevoerd. „Ongeveer een derde van de raadsleden spreekt Nederlands, de rest verstaat het, maar spreekt het niet", zei Vanmorgen zijn op Schiphol tien leden van de Nieuw-Guineraad aangekomen voor een bezoek van een maand aan ons land. De delegatie verlaat het vliegtuig. Op de voorgrond de leider, de heer M. W. Kaisiepo. heer Kaisiepo, die zich bij voorkeur in het Maleis uitdrukt. De tien raadsleden zullen tijdens hun be zoek aan ons land o.a. worden ontvangen op het Provinciehuis Arnhem, in welke stad ook de Nederlandse Heidemaatschap pij wordt bezocht. Voorts staat op het pro gramma een bezichtiging van de Zuider zeewerken met een bezoek aan Emmel- oord en Lelystad. In Den Haag zullen de delegatieleden een zitting van de gemeen teraad bijwonen. In Den Haag, Delft, Am sterdam, Rotterdam, Zundert en Wervers- hoof worden bijzondere ontvangsten voor bereid. In Amsterdam worden het Rijks museum, het- Koninklijk Instituut voor de Tropen en de havenwerken bezichtigd. Ook gaan de gasten uit Nieuw-Guinea naar het instituut voor doven te St. Michielsgestel en de Heldringstichting te Zetten. Zij zul len ook de Taptoe-Delft bijwonen, evenals de opening van de zitting der Staten-Gene- raai op de derde dinsdag in september. Twee Franse bergbeklimmers zijn maan dag 500 meter gevallen bij een poging om de bijna 0.000 meter Col du Cristeaux bij Chamoni te beklimmen. De twee mannen beklommen een verti caal deel van de bergwand, toen een van hen uitgleed, viel en door zijn gewicht de ander zijn greep op de wand deed verlie zen. Beide mannen waren zoals gebrui kelijk met een touw aan elkaar verbon den. Een reddingsploeg uit Chamonix heeft la ter de lichamen aan de voet van de berg op een gletsjer gevonden. Het waren Jean Brassaud en Yves Mallet. (Van onze correspondent) LONDEN. De tijdens het afgelopen weekeinde begonnen rassen relletjes in het Engelse fabrieksstad je Middlesbo- rough (Yorkshire), waarbij woningen en winkels van kleurlingen het moesten ont gelden, hebben ondanks het ingrijpen van de politie en het feit dat 36 personen gisteren terecht stonden, maandagavond voortgeduurd. In de al jarenlang wegens vechtpartijen beruchte Cannon Street werd weer met flessen gegooid. De poli tie voerde tot driemaal toe charges uit om de menigte te verspreiden. Drie agen ten werden door glasscherven gewond; ook perscheidene burgers liepen kwet suren op. Er werden elf personen gear resteerd, die vandaag voor de politierech ter zijn verschenen. De rechtszaal zag er gisteren uit als een ziekenzaal, vol men sen in verband, de „oogst" van zaterdag en zondag. De magistraat verklaarde, dat de gewelddadigheden niet zullen worden geduld. Op de tafel lagen vijf ingedeukte politiehelmen. Zestien personen kregen gevangenisstraffen en boetes. De gevan genisstraffen varieerden van een tot zes maanden. JOHANNESBURG (UPI) Blijkens de Johannesburg Star heeft de republiek Zuid-Afrika besloten tot aankoop van Mi- rage-straalj Jgers en honderden lichte tanks van Franse makelij. De Zuidafri kaanse minister van Defensie J. J. Fou- ché verklaarde echter, dat dit nog niet vaststaat en dat hij nog een beslissing moet nemen aan de hand van een aantal adviezen. Volgens het blad is tot aanschaf van de Franse vliegtuigen besloten, omdat die goedkoper zouden zijn dan de Britse Lightnings en de Amerikaanse Startfighters. De Zuidafrikaanse luchtmacht vliegt thans nog met Amerikaanse Sabres. De Franse tanks zouden dienen ter ver vanging van de Britse Centurion-tanks, waarvan Zuid-Afrika er een aantal heeft verkocht aan Zwitserland. Zuid-Afrika heeft ook reeds Franse Alouette hef- schroefvliegtuigen in gebruik. (Van onze Haagse redacteur) De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, zal op 19 september de openings zitting bijwonen van de zestiende assem blee van de Verenigde Naties in New York. De bewindsman, die op het ogenblik met vakantie in Oostenrijk vertoeft zal bespre kingen voeren over de mogelijkheden voor een eventuele internationalisering van NieÜW-'Gulnei. J J Minister Luns zal met de afgevaardig den van verschillende landen-delegaties en met secretaris-generaal Hammarskjoeld praten over een oplossing, van het Nieuw- Guinea-vraagstuk in de geest van een door de Verenigde Naties gewaarborgde zelfbe schikking van de Papoea's. In de afgelopen weken is van regerings zijde nogal wat activiteit aan de dag ge legd in verband met de voorbereidingen voor deze besprekingen fa Wat heb je eraan? Er stond een fijn opgemaakt artikeltje in het ochtendblad. Een handzaam stukje, aantrekkelijk van formaat en lengte. Waarom de zomer tot nu toe zo onbe stendig is." Zo luidt de vette kop en als me nu iets niet interesseert dan is het dat wel, immers: wat heb je eraan? Het verdragen van die nimmer regensmoe wordende onbestendigheden en daarbij het hoofd hoog houden, dat is al een kar wei waar menigeen onderdoor gaat; het verdiepen in de kwestie van het Waarom en Hoe staat gelijk aan een afdaling tot in de diepste diepten van de ellende, die het laatste restje goed vertrouwen en re deloze hoop maar vernietigen zou. Zonder dat zien we nu al om ons heen de meest zonderlinge dingen die allemaal op reke ning geschoven kunnen worden van deze zomer die een aanfluiting is van alles waar hij voor staat. Neem Alie. Ze is aan de schoonmaak begonnen, de najaarsschoonmaak. De buien, de wisselende bewolking, de tem peraturen hebben in haar een instinct wakker geschud dat als alles goed was ge gaan zeker tot diep in september rustig door had kunnen sluimeren. Neen Pim, mijn schildpad. Ik zie hem weifelen tussen een dartele sprint naar de pol madelieven en een slaperige schuiver tot recht in het hart van een hoop te vroeg afgerukte bladeren: een verleide lijk winterslaapholletje. Neem mijn vader, die te logeren is. Hij vraagt mij of we morgen geen snijbonen uit het vat kunnen eten. Met rookworst en vet spek, zegt hij hoopvol. Neem de buurman. Hij is boomachtige struiken aan het verpoten. Hij wacht niet tot oktober. Nat zat, zegt hij kort, geen woord meer vermorsend dan strikt nood zakelijk is, want hij komt uit 't noord'n, nat zat. En vier huizen verder, bij de oude mevrouw Beentjes maakt men stille tjes en treurig de haard aan. Het is Enfin, het is beter er het zwijgen toe te doen en maar vooral zo weinig moge lijk te denken aan Gherman Titov, die in één etmaal zeventien keer de zon op zag gaan. Bij alle uitverkiezing, alle roem en eer, alle lauwerkransen, bij de triomf van de eigen naam op het schapje der histo risch onsterfelijken getild te hebben, de vlezige omhelzing van Nikita en de be vordering tot majoor, óók nog dit: zeven tien maal de zon op zien gaan op één dagAch zagen wij het slechts één maal, hoe gelukkig zouden wij zijn! Advertentie 1/1 literfles f6.95 (excl. statiegeld) J Héél snel. De bestelling van brieven en briefkaarten in West-Duitsland en in West Berlijn zal met ingang van 1 sep tember versneld worden, aldus een mede deling van het Duitse departement van posterijen. De post naar Berlijn zal voortaan door de lucht vervoerd worden, zonder dat daarvoor luchtpostfrankering nodig is, als er niet voldoende plaats meer is in de interzonale trein door Oost-Duitsland. Voorts zal Lufthansa el ke nacht een postvlucht uitvoeren op ne gen grote steden. Advertentie Grote HUNTER fotowedstrijd „Vader en Zoon"! 150 Prijzen van f. 1000.- tot f.25.- Zie affiches: Sigaret..? HUNTERI WENEN (UPI) Uit welingelichte kring in Wenen is vandaag vernomen, dat een jonge Russische geleerde onlangs van een verblijf in Wenen heeft gebruikge maakt om naar het westen uit te wijken. De vluchteling is de 24-jarige Nikolai Ivanovitsj Sereda uit Kiev in de Oekraine. Hij is deskundig op het gebied van de elec- tronica. Sereda greep zijn kans, toen hij begin juli met een groep Russen in Wenen vertoefde. Het gezelschap was door de verdwijning van Sereda zeer ontdaan en had de Oostenrijkse regering verzocht het incident geheim te houden. Volgens genoemde kringen had men zelfs de vader van Sereda uit Kiev laten overkomen om te proberen zijn zoon tot andere gedachten te brengen. Sereda heeft intussen Oostenrijk reeds verlaten en is thans vermoedelijk in de Verenigde Staten. De Oekrainer was erin geslaagd kort na aankomst in Wenen onge merkt uit zijn hotel te vertrekken. Hij stap te af op de eerste de beste verkeersagent en vroeg hem om politiek asiel. Sereda gaf als reden voor zijn besluit op, dat hij het niet eens is met het door Moskou opgelegde regime in de Oekraine. Deze Russische deelstaat zou volgens hem autonoom moeten zijn. Nog sneller. De eerste Sovjetrussische ruimtevaarder Joeri Gagarin heeft in Hongarije, waar hij op dit ogenblik rond toert, gezegd, dat „binnen vijf jaar de eerste reis naar de maan zal worden gemaakt". Morgen vertrekt Gagarin weer naar Moskou, aldus radio Boeda pest. Gevolg. De Cubaanse regering heeft maan dag vleesrantsoen ingesteld. De rantsoenering heeft het karakter van een wijkrotatiesysteem. Slagers geven hun klanten een bepaald nummer. Heeft hij vlees aangekregen, dan plaatst hij een aantal nummers in zijn etalage. Vindt een klant het zijne er tussen, dan kan hij binnen een half pond vlees krij gen. De vleesleverantie aan restaurants zal worden gehalveerd, om meer vrij te krijgen voor de huisvrouw. Sneller. Volgens de Russische vliegtuig bouwer Serge Iljoesjin zullen in de niet al te verre toekomst in de Sovjet-Unie de conventionele vliegtuigen worden vervangen door raketten, die passagiers met kosmische snelheden kunnen ver voeren. Afgezien van de tijdsbesparing zou dit de goedkoopste manier van lucht transport zijn. Na vier jaar. Oud-kolonel Zulkifli Lubis, een van de leiders van de tegen de In donesische regering gerichte opstand op Celebes en Sumatra, heeft zich bij de militaire autoriteiten aangegeven, aldus heeft de Indonesische radio maandag gemeld. Lubis, die zich met negentien volgelingen bij de autoriteiten heeft ge meld, heeft vier jaar in het oerwoud doorgebracht. Jammer. De politie van de Zweedse stad Marstrand heeft zondag een jong Duits echtpaar moeten beschermen tegen de volkswoede, omdat het zijn baby ruim een uur had laten zitten in een auto waar in de temperatuur was opgelopen tot 45 graden Celsius. Voorbijgangers wa ren gealarmeerd door het geschreeuw van het acht maanden oude kind. Toen niemand er in slaagde portieren of een raam te openen, werd de politie gewaar schuwd. Juist toen deze aankwam, keer de het Duitse echtpaar van zijn wande ling terug. De agenten moesten ingrij pen om te verhinderen dat het een pak slaag kreeg. Hoge eisen. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft gisteren bekendge maakt dat het 10.000 burgeremployés zal aantrekken in verband met de hoge eisen die door de Berlijnse crisis aan de organisatie van het leger worden ge steld. De totalte sterkte van het bur gerpersoneel van het Amerikaanse le ger wordt nu 1.050.000 man. I 'j

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3